Werktuigencoöperatie - in NoordJHollanJ nog in de kinderschoenen Stad enOmgmüiQ De heer J. van Loo binnenkort een halve eeuw directeur van O.K.K. Trouweledenvan Helders Mannenkoor kregen op contactavond een diploma Het werk van Henriëtte Roland Holst op cursusavond van V.U. besproken Tijdens soirée in Formosa onderscheiden Voortreffelijk werk van ,lch"m 48 'pm,,ln8 v,n keurturnsters In het kort De feestmiddag voor Ouden van Dagen Tussen Haaks en Kuitje De heer T. van Heusden ten grave gedragen Mevr. Nijmeijer-Moorman tot erelid benoemd De baskefbal-competitie „Kunstmin" boekt succes met „Zo waarlijk helpe mij" Hoe versterkt z<r.h onze boerenjtand? Er gebeurt meer, den ve'en beseffen Onze Schaakrubriek Belangwekkende lezing van dr Garmt Stuiveling „Gymnasten, als broeden vereend", dat waren Zaterdagavond in Formosa de leden van de uitgebreide O.K.K.-familie, die daar op een gezellige soirée bijeen waren. Aan de heer J. van Loo, die op 17 Mei van dit jaar een halve eeuw ais directeur aan OK.K. verbonden zal zijn, werd op deze avond het speldje van verdienste aangeboden. Het was de eerste maal, dat deze onderscheiding van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond werd uitgereikt Het was voor de leden buitenge woon prettig, dat hun 78-jarige maar niettemin zeer vitale directeur, die zelf reeds meer dan zestig jaar lid is van O.KJC, op deze wijze werd gehuldigd. Behalve hieraan, zullen zij aange name herinneringen bewaren aan het optreden van de keurturnsters Leny Gerritsen en Anny van Hattum, leden van „Kracht en Vlugheid" te Utrecht. Eerstgenoemde, de Utrechtse kampi oene die ook op de Olympische Spelen te Londen ons land uitstekend verte genwoordigde, demonstreerde een serie oefeningen op de evenwichtgbalk, waar mede zij ieders bewondering afdwong. Ook haar zeer gracieuze en in gym nastisch opzicht voortreffelijke bal oefening was boeiend en bovendien buitengewoon leerzaam. TezamA met Anny van Hattum (die in „Kracht en Vlugheid" de derde plaats inneemt) verrichtte zij enige rhythmische en knotsoefeningen, waaraan de leden van O.K.K. konden zien, hoe soepel, beheerst en krachtig deze gymnastiek- kunstenaressen hun spieren weten te gebruiken. Deze oefeningen waren in gestudeerd door de heer Van der Lin de uit Utrecht, die zelf de pianobege leiding verzorgde. De groepen dames en meisjes van O.K.K., die zelf enkele vrije, rhythmi sche en knotsoefeningen uitvoerden, konden natuurlijk aan het werk van deze „cracks" niet tippen. Dat is ook niet erg, als zij maar geleerd hebben dat het niet alleen aankomt op het ge lijktijdig en in de goede volgorde uit voeren der verschillende bewegingen, maar vooral op de houding van het B. en W. stellen aan de raad voor, de aan het openbaar verkeer onttrok ken steeg achter de Spoorstraat (uit komende op de Weezenstraat) voor de prijs van f4 per vierkante meter (de totale oppervlakte is 35 vierkante me ter) te verkopen aan de fa. M. H. Klerq en Zn. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal het plan betreffende de stads riolering en de zuiveringsinstallatie, waarvan de behandeling op 28 Novem ber werd uitgesteld, opnieuw ter tafel komen. Ingevolge het raadsbesluit van 25 Juli 1949 is een groot aantal gemeente ambtenaren ingedeeld volgens de toen vastgestelde rangen. Voor verschei dene ambtenaren betekent dit een be vordering, voor anderen alleen een titelwijziging, zo delen B. en W. aan de raad mede. Aan de raad wordt voorgesteld, de noodslachtplaats te Koegras voor het jaar 1950 wederom in te huren, voor een bedrag van f 262,50 per jaar. Op Woensdag 18 Januari geeft de sportvereniging „Rijkswerf' een revue avond in Casino, onder het motto: „Oké! Hier is de W.S.V.!" Tot besluit van het afwisselende programma zal onder leiding van de heer H. Schaap worden gedanst. Bij het op 14 en 15 December te Alkmaar gehouden examen voor het practijkdiploma Boekhouden slaagden ijf heren H. J. van Glabbeek, C. \er meulen en A. P. de Zwart Jr„ allen leerlingen van het Instituut „Mercu rius". Wij deelden reeds mede, dat op Dinsdag 24 Januari in Casino een feestmiddag aan de Helderse ouden van dagen zal worden aangeboden door de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Den Helder. In aanslui ting daarop verzoekt het bestuur ons mede te delen, dat men graag de be zoekers wil tracteren op een versna pering en een rokertje. Misschien zijn er firma's, die voor dit doel een kleine hoeveelheid snoepgoed of rookgerei willen afstaan. De Casino-band, o.l.v. Jaap Kwak, zal deze middag met zijn belangeloze medewerking opluisteren. Wij herhalen nog even de adressen, waar men graag de stoffelijke bijdra gen (alsmede de aanmeldingen van automobilisten, die de ouden van da gen willen vervoeren) in ontvangst zal nemen: mevr. De Clercq. Hector Treub- straat 81; M. v. d. Pol, Ooievaarstraat 117; Somers, Crocusstraat 56; P. Keet, Parallelweg 55. Gisteravond om acht uur is de Duitse kustvaarder „Gertrud" in de haven aangekomen. Het schip was met een lading stukgoederen onderweg van Bremen naar Hamburg. Wegens de hoge zeegang is het bij Terschel ling het Stortemelk binr,eng. loper, en via de Texelstroom naar Den Helder gevaren. Waarschijnlijk wordt de reis binnendoor voortgezet. Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.20 uur en laag water om 0.50 en 13.05 uur. rer tijdens iedere beweging, alsook op het juiste moment van spanning en ontspanning. Zowel de dames als de meisjes hadden nog teveel „ballet- neigingen", maar zij moeten niet ver geten dat ook een balletdanseres eerst de gymnastische phase gepasseerd moet zijn. Dat alles neemt niet weg, dat de vele bezoekers met groot genoegen de ver richtingen van de werkende groepen hebben gadegeslagen. Het valt ook niet rnee, om temidden van een feestelijke rchare een behoorlijke concentratie te bereiken. Want de feestelijke stemming was deze avond hoofdzaak, en deze werd nog verhoogd door het optreden van mej. Bedorf als zangeresje met Sonja Verwey achter de piano. Er werd een enkel schetsje opgevoerd, een verloting werd gehouden, en tus sen de bedrijven door werd een dansje gemaakt. Onder vrij grote belangstelling werd Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer T. v. Heusden, die Woens dagmorgen ln de ouderdom van 77 jaar overleed, aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Aan de groeve, waar wij verscheidene personen uit onderwijs kringen opmerkten, sprak allereerst de heer H. J. J. Marinus een hartelijk en zeer sympathiek woord van herdenken. Hij eerde de overledene als een man, die onschatbare diensten aan het maat schappelijk leven in Den Helder heeft bewezen door zijn arbeid bij het on derwijs, in de onderwijzers-organisatie, in het bestuur van het Centraal Ge nootschap en als bestuurslid van de Openbare Leeszaal In de loop der ja ren was tussen spr. en de heer Van Heusden een sterke vriendschapsband gegroeid, welke het afscheidnemer zwaar deed vallen. Ook de heer F. N. Winter, die inzonderheid sprak namens het Centraal Genootschap, herdacht de overledene als een ijverig werker in het belang van het zwakke kind. Velen hebben het mede aan de heer Van Heusden te danken gehad, dat zij in hun latere leven zelf een gezin konden stichten. De jongere generatie kan de overledene als een lichtend voorbeeld beschouwen. De heer Van Heusden Jr. betuigde namens de familie zijn wel gemeende dank, niet alleen voor de be langstelling na het overlijden van zijn vader, maar vooral voor de sympathie waarmede zijn vrienden uit het vereni gingsleven hem gedurende zijn laatste levensjaren hebben omringd. Leden en donateurs van Helders Mannenkoor waren Zaterdag in Casino bij een op een allergenoeglijkste contactavond. Zoals inmiddels gebruikelijk gewor den, opende het koor onder leiding van de heer H. J. Arisz met enkeie num mers waarvan „De kermis-cavalier" van Alphons Vrancken en „Untreu" voor de meeste aanwezigen nog nieuw waren. „Der Fremde r egionar" van Wengert werd ditmaal zelfs beter uitgevoerd dan op het laatste concert. Als gast vertoefde deze avond, die gedeeltelijk door burgemeester Rit meester werd bijgewoond, de Haarlem se tenor Ton Mariens temidden van zijn Helderse zangersvrienden, die hem nog wel kenden van zijn optreden in het Haarlems Solo-mannenkwartet, dat onlangs een concert van Helders Man nenkoor heeft opgeluisterd. Hoewel Casino deze avond in de eerste plaats feestzaal was, en dus de hoeveelheid rook wedijverde met het percentage zuurstof, zong de heer Mariens enige welgeslaagde soli, o.m. „Panis Angeli- cus" van César Franek, „De Rozen krans" van Nevin, „Gern hab' ich die Frauen gekilsst" en „O Madchen, mein Madchen" van Léhar. Als toegift zong hij later, zonder begeleiding, onder ademloze stilte „De heilige stad". Dat de leden van het mannenkoor derlands Zangersverbond werd over handigd. Het betrof hier de leden J. J. P. Boon, D. Heyblok, J. C. Lagerveld, J. A. Lucas, J. Molijn, G. Roskam en K. Snel. Het lid van verdienste, mevr. A Nijmeijer-Moorman, zag zich op deze avond bevorderd tot ere-lid, om dat zij ruim 25 jaar geleden het koor voor de eerste maal begeleidde. Vrijdagavond werd een viertal wed strijden voor de plaatselijke basketball competitie gespeeld. In afd. A. behaalde het tweede Adel borsten-team met 226 een alleszins verdiende overwinning op HAV, waar door het zich ongeslagen aan de kop van de ranglijst kon handhaven. Van HAV hadden wij grotere tegenstand ook de zang van frisse jonge meisjes j verwacht, en het plaatsen en doelen wisten te waarderen, bleek uit het ap- j v,'as zeer zeker veel minder dan bij plaus na het vlotte optreden van „The ™ïigc wedstrijden werd gedemon- range roses", die moderne Hollandse i streerd. en Amerikaanse liedjes zongen. Een acrobatengroepje van de werfsport- vereniging de „Cornilies", gaf een aar dige demonstratie van zijn kunnen. Na de pauze kon men genieten van een komisch éénactertje, en tot besluit volgde natuurlijk een gezellig bal. Tevoren waren enkele leden, die langer dan vijfentwintig jaar hun bes te krachten aan de vereniging hadden gegeven, voor het voetlicht gehaald waar hun 'door de heer F. H. Boogert de oorkonde van het Koninklijk Ne- Zaterdagavond gaf de toneelvereni ging „Kunstmin" nogmaals een opvoe ring van het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mfj". Ditmaal werd medewerking verleend door het „Wiron Symphonie- Orkest" uit Wieringen o.l.v. de heer W. Boon. De zaal van de heer C. Rol, waarin de uitvoering werd gegeven, was vrij goed bezet. Eerst bracht het orkest een zestal nummers ten gehore, ach tereenvolgens de mare „Handicap", de wals „Müncher Kindl", het karakter- stuk „In einem Chinesischen Tempel- garten", de tango ..Noche d'Estrellas", de xylofoon-solo „Die lustigen Drei" en de ouverture „Der Khalif vcm Bag dad". De uitvoering van deze num mers was uitstekend en het publiek bedankte met een daverend applaus, waaruit bleek dat men een sympho- nieorkest ten zeerste kon waarderen Een bijzondere vermelding verdient de heer S. Duynker voor zijn xylofoon solo. Het orkest speelde tot ieders vreugde een toegiftje. Na de pauze kwam „Kunstmin" met het toneelstuk op de planken, om op nieuw een voortreffelijke uitbeelding van „Zo waarlijk helpe mij" te geven. Ook op deze avond ontlokten de kwinkslagen van de negotiant Willem de Doler (de heer T. Speur) menige schaterlach, en werden de aanwezigen geroerd door het spel van de heer en mevr. Rienstra (het echtpaar Van de Mortel). De heer D. Purmer had ais hereboer Govert Louws geen mooie rol, maar hij beeldde deze weer keu rig uit. Houding, kleding en mimiek waren uitstekend. Dat kan niet van alle medespelenden worden gezegd Vooral de grime liet te wensen over Willem de Doler deed denken aan een roverhoofdman en Dora van de Mor tel was wat te oud getypeerd, gezien het feit dat deze oude, afgeleefde vrouw nog een zeer jonge huwbare dochter had Misschien kan men hier in een wijziging aanbrengen, war.neei .Kunstmin" naar Anna Paulowna gaat. Het gezelschap heeft namelijk de vererende uitnodig g gehad, om ook daar een opvoering te geven. De Off. KIM bleven door hun over winning op het nog steeds te onbe suisd (en daardoor ongeoorloofd) spe lende Gem. Werken, de leiders volgen met één minder gespeelde wedstrijd. De uitslag werd hier Gem. WerkenOff. KIM 5—32. In afd. B. nestelde KVH zich door 'n 2814 overwinning op Adelborsten I stevig, met vier punten voorsprong, op de eerste plaats. Onvoldoende dek king van de gevaarlijke KVH-spelers mag als oorzaak voor de nederlaag worden aangegeven. De Marine Sportschool behaalde haar tweede overwinning, nu op een zwak spelend FAC (2817). De competitie-stand voor beide afde lingen is nu: Afdeling A: Adelborsten II 4 Off. K.I.M. 3 H.A.V. 4 Hermes 5 Helder 4 Zeemacht I 2 Gem. Werken 4 Afdeling B: K.V.H. 4 Adelborsten I 4 Zeemacht II 4 W.S.V. 4 G.S.S. 4 F.A.C. 4 4 0 0 8 76— 36 3 0 0 8 101— 16 2 1 1 5 73— 56 1 0 4 2 33—106 2 0 2 4 58— 60 0 1 1 1 34— 44 0 0 4 0 27— 84 4 0 0 8 155— 29 2 0 2 4 103— 76 2 0 2 4 74— 77 2 0 2 4 65— 92 2 -0 2 4 64—114 0 0 4 0 31—104 WE BELEVEN EEN PERIODE van hoogconjunctuur in de landbouw en veeteelt en onze agrariër» knnnen deze tijd niet beter gebruiken an zich sterk te maken voor de toekomst. Wat gebeurt er in dit °PZ'C de vraag, die we aan verschillende vooraanstaande mensen uit de orgwm» hebben voorgelegd en hoewel sommigen ons een antwoord schuldig waren er toch verschillenden, die op menigerlei gebied vooruitgang Mgen. zo z\jn we langzamerhand tot de conclusie gekomen, dat er meer geoeur velen beseffen, méér ook, dan veel agrariërs zelf beseffen. kocht een tractor, een ploeg en een Een van de dingen, waarop wel eens ter dege de aandacht mocht worden gevestigd, zo zei ons de heer Joh. de Veer, voedselcommissaris in deze pro vincie, is de werktuigencoöperatie, die in Noord-Holland nog tot de zeer zeld zame verschijningen behoort en die toch in zo hoge mate kan bijdragen om de rentabiliteit van het boerenbedrijf tet verhogen. Doordat er dit jaar enige bij zijn ge komen, zijn er in deze provincie thans vijf van deze verenigingen en hoe ge ring dit cijfer is, moge blijken uit het feit, dat deze werktuigencoöperaties samen met coöp. dorsverenigingen lan delijk zijn georganiseerd in de Fede ratie van Land- en Tuinbouwwerktui- gen exploiterende Coöperaties, de FLEC, die in Nederland ongeveer 500 leden telt waarvan er zes, zegge en schrijve zes, in onze provincie worden gevonden. Onder deze zes leden vindt men een dorsvereniging, die uit Zuid- Zijpe, verder de met rijkssteun wer kende werktuigencoöperatie Geestmer- ambacht, terwijl van de resterende vier werktuigencoöperaties, die werken zon der overheidssteun, de oudste, die uit de Zijpe, werd opgericht in 1946. De dre andere, die te Opmeer, Texel en Groot-Schermer, zijn pas begonnen. Een enthousiaste pleitbezorger. Zo hebben we hier dus te doen met een wijze van organisatie, waarvan mag worden gezegd, dat ze in Noord-Hol land nog geheel in de kinderschoenen staat. Ten einde er wat meer van aan de weet te komen, hadden we een onder houd met de heer Nic. Hopman te Schagerbrug, voorzitter van de werk tuigen coöperatie aldaar, die niet alleen bereid bleekons er het een en ander over te vertellen, maar die bovendien 'n enthousiast pleitbezorger bleek voor deze vorm van coöperatie, die hier in veel te geringe mate wordt aangetrof fen en die toch zulke grote diensten kan bewijzen aan de boerenstand. Pionierswerk in Noord-Holland. Gedurende de winter 1945-1946 had de afdeling Zijpe van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in samen werking met de L.T.B. het initiatief ge nomen tot enkele vergaderingen, waar het onderwerp „Werktuigencoöperatie" werd ingeleid door Ir. Lienesch, die er op wees, hoe gedurende de oorlog in Engeland op deze wijze prachtige re sultaten waren bereikt. Niet alle aanwezigen bleken te zijn overtuigd, want toen de vraag werd gesteld, wie bereid was om mee te doen, was het aantal te gering. Er meldden zich een 30 a. 35 liefhebbers, die te samen een uitgestrektheid land bezaten van 600 a 700 H.A., terwijl men zich had voorgesteld, dat een uit gestrektheid van ca. 1200 H-A- nodig was om te kunnen beginnen. Er werd toch doorgezet, enkelen veranderden van opvatting en toen in Februari 1946 een oprichtersvergade- ring werd bijeengeroepen, traden 45 leden toe met ruim 900 H.A. Het benodigde kapitaal werd ge makkelijk gevonden, het werd geheven door een omslag ad 20 per H.A., over welk geld per jaar 3 pet. rente werd betaald. Hoe de vereniging groeide Als eerste werktuigen, werden ge- Het wedstrijdprogramma voor deze week luidt: Dinsdag 17 Jan. 6 uur: GSS WSV; Vrijdag 20 Jan. 6.45 uur: HAV Helder; 7.40 uur: Gem. W.Zeemacht I; 8.35 uur: FACAdelborsten I. 9.30 uur: HermesOff. KIM. ging. Wat moet ik er meer Va^1^* gen. Een voorbeeld voor on boerenstand. Ziehier het oordeel van leman* die thans midden in de werktuig?1 coöperatie zit. We geloven, dat ,r /j ons gewest nog veel, heel veel boeJj zijn, die goed doen daarvan kennis t# nemen. Want diegene, die straks meest economische en meest het «her* AUUll V ctn V4«v»w., r w trekker-binder. Een jaar later werd reeds een tweede tractor gekocht Successievelijk volgden een sproeima- chine, een aardappelrooimachine, een slootmachine en twee mest versprei ders. Ook bleek het bezit van een zelfbinder te weinig, m afgeiopen seizoen werd er gewerkt met twee van zulke werktuigen, die gedurende 350 uur in bedrijf ziJn geweest. Neem nu eens een sproeimachine, zo verklaarde onze zegsman enthou siast. Het is eenvoudig een ondenk baarheid, dat een boer tot de aan schaffing er van zou kunnen overgaan Dat zou veel en veel te duur zijn. Maar de onmisbaarheid er van is dub bel en dwars beweren, we zouden het er onmogelijk meer buiten kunnen stellen. En hoe marcheert de vereniging? Prachtig. In 1948 werd voor werk zaamheden in rekening gebracht een bedrag van ongeveer 18.000 bij een kapitaalbezit, na afschrijving, van 21.24<j. Dat lijkt misschien wel erg veel, maar de afschrijving drukt ont zettend zwaar. En natuurlijk moesten we eerst ervaring opdoen. Dat alle machines geregeld hebben voldaan, zou ik niet durven zeggen. Maar daar komt een mens doorheen De boeren moeten de.-.? '"int heen. Doen ze het niet, dan raken ze op achter. Ten minste, wanneer niet de een of andere particulier de zaak in handen neemt en werktuigen gaat verhuren. Maar het is beter, dat de boeren het zelf doen. Hoe staat het met de uitdraging van de coöperatieve gedachte in werktuigenverenigingen? Er is geen vereniging, waarin die krachtiger wordt bevorderd dan juist in de werktuigencoöperatie. Bij de zuivelfabriek is het min of meer zo geworden, dat de boer denkt zijn co- operatieve plicht te hebben volbracht wanneer hij zijn melkbussen aan de weg heeft gezet. Hier is het niet alleen iets als pionierswerk, dat wordt ge daan, maar bovendien moeten de men sen zich voortdurend naar elkaar blij ven schikken. Twee leden kunnen één machine niet op dezelfde dag gebrui ken. Ze zouden het soms wel willen, maar het kan nu eenmaal niet. Daar om moeten ze willen samenwerken, altijd door. En bevordert de werktuigencoöpe ratie de rentabililteit der bedrijven? O ja. Er is zeker sprake van per- soneelsbesparing, maar bovendien neemt de bedrijfszekerheid in belang rijke mate toe. Want verschillende machines worden juist dan gebruik: wanneer er door de grote drukte moeilijk personeel te krijgen is. Daar om geloof ik, dat onze machines de werkloosheid niet eens in de hand werken, ook al sparen ze volk uit. Ten slotte vroegen we nog, hoe de heer Hopman de toekomst van zijn vereniging beoordeelde. Het antwoord luidde, zoals we, nu alles wat we al te horen hadden gekregen, hadden verwacht. We gaan geregeld door. Op het ogenblik zijn we doende over een ma chine voor het inkuilen van gras. Het is een nieuwe methode, waarbij 15 pet bieten en voor de rest gras worden dooreen gehakseld. die dan ze in de silo gaan. We moeten daarover nog vergaderen. En overigens, we hadden gedacht, dat we het oprichtingskapi taal er wel gauw uit zouden hebben Geregeld zijn er weer nieuwe of weer andere machines nodig. Intussen, we Maar dat lijkt wel niet mee te vallen. bedrijf heeft, zal een eventuele teru." slag het best doorstaan. En dat terugslag zal komen, zou ieffiaM daar nog aan twijfelen? Echter, er zijn meer dingen, die om agrarisch bedrijf kunnen versterken Op enkele andere komen we in v(ï gende artikelen terug. DAMES SPELEN SCHAAK. Nu onze dameskampioen mevrou» Heemskerk naar Moskou Is vertrokken om daar deel te nemen aan de wej strijd om het wereldkampioenschap voor dames, vragen velen zich af hoe het gesteld is met het schaken van het zwakke geslacht. Heeft onze vertegen, woordigster een kans? Het is vrijwel onmogelijk om <jaït een antwoord op te geven, want het enige aanknopingspunt is de wedstrijd te Barcelona, die in October 1949 werd gehouden. De meeste deelneemster aan dat tournooi zijn n.L ook te Mos. kou van de partij. Maar één wedstrijd zegt eigenlijk niets. Mevr. Heemskerk werd vijfde, achter Miss Tranmer, Mme Chaude de Silans, Mlle Bussers en Mis Saunders. Maar waarom zou mevrouw Heemskerk in Moskou niet boven de. ze dames kunnen eindigen? Om een indruk te geven van d« speelsterkte der dames, laten wij hier. onder de beste partij volgen, die te Barcelona werd gespeeld. Wit: Miss Saunders (Engeland). Zwart: Mllè Bussers (Belgie). Siciliaanse verdediging. 1. e2e4, c7c5; 2. Pgl—f3, a7—«g. Dit systeem is afkomstig van de Bel. gische meester O'Kelly de Galway es wordt het beste beantwoord met 3. c3 of 3. c4. 3. d2—d4, c5xd4; 4. Pf3xd4; Pg8-«[ 5. Pblc3, e7e5; Pd4—f3, Lf8-b4, De pointe van deze speelwijze. 7. Lel—d2, d7d6. Sterker is Pc6, om de mogelijkheid d5 bij de hand te houden. 8. Lfld3, Pb8d7; 9. a2-aj, Lb4xc3 Nu komt wit in het voordeel De te. rugtocht naar c5 is beter. 10. Ld2xc3, Pd7c5; 11. Ddl—e2, b7- b5; 12 Lc3b4!, Dd8—e7; 13. Pf3dï, Lc8b7; 14. f2—f3. 0—0; 15 c2—c4. Hierna bevrijdt de Xwartspeelster haar stelling op fraaie wijze. 15. b5xc4; 16. Pd2xc4. d6d5! Zeer fijn gespeeld. De hoofd-variaat luidt; 17. exd5. Pxd5; 18. Pxe5? Pxb4; 19. axb4, Dxe5!; 20. Dxe5, Pxd3t met stukwinst. 17. Pc4!b6, d5xe4; 18. Ld3xe4, Lb7x ö4; 19. f3xe4. Ta8—d8!; 20. Tal—cl? In de hoop van de binding Pc5- te profiteren, maar dat wordt doof de volgende combinatie weerlegd. Een betere kans geeft 20 Pa4!, Pd3; 2L Dxd3, Dxb4; 22. axb4, Txd3; 23. Pc5! enz. 20Pc5d3!, 21. De2xd3, De7 7xb4!; 22. a3xb4, TdOxdS: 23. Tcl-al, Td3e3: 24. Kei—f2, Te3xe4. Nog sterker is het tussenschaak 24.., Pg4! 25. TalxaS. Te4xb4; 26. Pbfi-a4. Tf8d8: 27. Thl— cl, Pf6—g4!; 28. Kfl gl, Tb4d4: 29. Pa4—c3. Er dreigde mat op de onderste Hjn 29Td4d2: 30 b2—b4. e5e4h 31 h2h3, Pg4e3: 32. Pc3xe4 !Td2xgJ!; 33. Kgl—hl.' Tg2b2; Taö—b6, h7- h6! Alvorens de volgende manoeuvre uit te voeren, moet zwart eerst zorgen voor een vluchtveld voor de koning. 35. Tb6b5, f7f5; 36. Pe4—g3, Td« d2. Wit geeft op, want mat in enkele zet ten is niet meer te verhinderen. Een zeer goede prestatie van de zwartspeelster! Zoals te verwachten was, heeft de ger in haar woelden. Enthousiast schreef zij sonnetten en droeg deze op aan Toorop. Door hem werd zij in con tact gebracht met Albert Verwey, in wiens woning zij Herman Gorter ont moette. Deze stralende figuur, die langs filosofische weg zocht naar het absolute geluk, richtte de belangstel ling van Henriëtte op Spinoza en Dan- te. Behalve voor haar karakter, heeft zij ook voor haar kunst aan de invloed van deze grote geesten veel te danken gehad. Eveneens bij Albert Verwey kwam Henriëtte van der Schalk in aanraking met de schilder R. N. Roland Holst, schepper van symbolische en strikt dienende kunst. Niet zo zintuigelijk als de mannen van '80 zochten hij en zijn geestverwanten naar een dienen de cultuur. Met hun intellectuele zelf kennis wilden zij zich tot andere men sen richten, om hen blij te maken In 1896 huwde Henriëtte van der Schalk met Roland Holst. De socialistische idéé was bij de Holsten niet. zoals door velen werd gedacht, een gevolg van politieke in vloed De ideeën van William Morris vechtend voor het scheppend ambacht vooral de boekdrukkunst, hadden hun sympathie. Op aesthetisch-ethische m-o lezing van dr. Garmt Stuiveling voor de Helderse Volksuniversiteit 'n flink aantal bezoekers getrokken. Meer dan honderd stadgenoten waren naar de Vakschool gekomen, om deze lezing over Henriëtte Roland Holst bij te wo nen. Dr Stuiveling gaf een kort over zicht van de levensloop van deze grote Nederlandse dichteres, die als jong meisje een zeer eigenzinnig karakter had. Menigeen noemde haar een „on mogelijk kind", dat de rebelse neigin gen van moeder paarde aan het auto ritaire karakter van vader. Zij groeide op in de tijd, onmiddellijk na de Frans-Duitse oorlog van 1870. Er was toen een economische verandering gaande. Amsterdam bloeide op, en zo als dat veelal gaat ook de kunst be woog zich in stijgende lijn. Deze ont wikkeling drong echter niet onmiddel lijk door tot de streek, waar Henriëtte van der Schalk werd geboren, name- 'ijk Noordwijk. Met haar vader bezocht zij eens een roorop-tentoonstelling, waar zij veel werk zag, dat op het arbeidersleven was geïnspireerd De indrukken, die zij daar opdeed, stimuleerden haar tot het uiten van gedachten, die reeds lan- tieven grondden zij de wenselijkheid van een in socialistische geest geor dende maatschappij, waarin de cultu rele waarden behouden moesten blij ven. Zij deelden Morris" critiek op het kapitalisme. Ere-doctoraat In 1902 deed Henriëtte Roland Holst- van der Schalk een klein meester werkje het licht zien: „Kapitaal en Arbeid". Dit groeide later uit tot een standaardwerk, waarvoor aan de schrijfster in 1946 (veertig jaar te laat aldus dr. Stuiveling) het ere-doctoraat werd toegekend. In 1903 publiceerde zij „De nieuwe Geboort". In de strijd voor het socialisme zijn de teleurstellingen haar niet bespaard gebleven. Zij heeft zich wanhopig en geslagen gevoeld na de mislukte spoor wegstaking m 1903, met de tweedracht, die het gevolg ervan was. De crisis in de S.D.A.P i„ i909 betekende eveneens een nederlaag voor haar ideeën zii waren voor de reformisten te revoluti onair en voor de radicalen te utopich Henriëtte Roland Holst trok zich oa- re™8,m de dichterlijke verbeel ding Uit deze nieuwe periode stam- men De vrouw in het woud", „Tho mas Moore", „Verzonken grenzen" Het feest der gedachtenis", enz Ver' leden en toekomst werden in' deze werken samengekoppeld. Het ziin laren van bezinning voor haar gewor den, waarin zij echter nimmer aan het socialisme heeft getwijfeld. Tijdens de eerste wereldoorlog bleef zij niet afzijdig staan. Het Revolution- nair Socialistisch Verbond werd opge* richt, en als lid hiervan kwam zij in Zwitserland in contact met Lenift Trotzki e.a. In die periode was er een element van optimisme, maar die span* ning brak, toen zij zag wat het cob* tnunisme later met haar vrienden heeft gedaan. Door haar studie van de psychologe leerde zij ook Ghandi kennen, die hst principe van de geestelijke weerbaar heid was toegedaan. Zowel in hel Oosten als in het Westen zag zij eeB ophoping van spanningen, die zij i>ê' eefde als diepere krachten van ds menselijke ziel. Religie" Henriëtte Roland Holst is principieel zichzelf gebleven, stellig religieB!l christelijk, maar misschien behoord® '*i meer „bij de ketters dan bij ds kerk Het geloof in de mens was M haar niet zinloos, omdat zij erkend® dat God een plan met de mensheid heeft. Bij Dante, Spinoza en Marx vond zij deemoed, liefde en begrip voor h» maatschappelijke, een samenvatting va# het leven, die voor haar een levens overtuiging is geworden en ook gehe ven tot de dag van heden. Aan het eind van deze interessant® lezing die door menig citaat uit of frag ment van het werk van de besprok®® dichteres werd toegelicht, heeft de heer Ja Ph. Ylapmeyer namens alle aan*®* •igen een welgemeend woord van dan» lot dr. Garmt Stuiveling gericht.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2