Gron inger boeren verkochten hun rechten op het nieuwe land De oorzaken van maagpijn De „Karei Doorman" klieft de golven Londen-Peking- Moskou Een kwart eeuw volkszang in Noord-Holland Heerenveen door Velocitas verslagen 4 Su En in een hut rollen Spaanse r's Alteza il Principe Bernardo Een Pools protest HET EINDE DER EILANDEN (2) Van potloodkrabbels in een zakboekje tot een ingewikkelde bureaucratische machine Geharrewar om een oud handvest Diploma's in plaats van medailles Juliana moet eerste wedstrijd nog winnen De nieuwe avonturen van PimPom en Pam "Si W» in Stijgende woningbouw MAANDAG 16 JANUARI 1950 (Van een speciale verslaggever Aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman) QP DRIEKONINGENAVOND zorgt de zee, die zo kalm leek, toch nog voor een verrassing. Zij maakt zoveel schuim, dat de „Heemskerrk" en de „Johan Maurits" onderzeebootallures krijgen. De Karei Doorman zelf wordt af en toe flink aan zijn stalen tand gevoeld. Als een koekmes blijft zijn boeg door de golven snijden, maar er zijn ogenblikken waarop hangmatten aan boord verre verkieslijk zijn boven veldbedden. Wij journalisten hebben deze laatsten toe gewezen gekregen. Wat moet een landrot met een hangmat beginnen. Het ge volg is, dat uw verslaggever driemaal in zijn dromen tot de harde werkelijk heid werd geroepen. veerd, staat een schildwacht. Hij mag tegen niemand praten en nog veel min der iemand doorlaten. Hij mag alleen horen, wat daarbinnen soms hoorbaar gezegd wordt. Soms zijn het Spaanse r's en ch's, die naar buiten doorklinken. De Prins heeft zich n.1. een linguapho- ne laten brengen om de klank van het Spaans nog eens goed te beluisteren. Mevrouw Perón zal verbaasd staan over zijn uitspraak. Als hij slaagt, dan zal heel Nederland Su Alteza dankbaar zijn. Inmiddels gaat het leven aan boord van de Karei Doorman zijn regelmatige garrg. Het gaat er om in betrekkelijk korte tijd het enorme schip met zijn vele uiteenlopende onderdelen ge- vechtsklaar te maken. Alles is bezig zich op grote oefeningen in te schieten. Er worden extra veiligheidsmaatrege len genomen en versterkte wachten gelopen, reeds hebben enkele verduis teringsproeven ons finaal in het don ker gezet. Alles wijst op toenemende activiteit, waarvoor de Caraïbische Zee het ope ratieterrein zal worden. De flikkerlichten van de drie schepen hebben vanavond visueel contact gelegd en er zijn afspraken gemaakt om mor genochtend vroeg de eerste mail via de Azoren naar het Vaderland te verzen den. Met dat doel komt de Heemskerck langszij de Doorman, altijd een eerbie dige afstand van een meter of veertig in acht nemend en de mailzak wordt dan overgeschoten. Er zullen brieven inzitten aan vele families en daaronder zal zich ook een brief van Prins Bernhard bevinden aan de Koningin en de Prinsesjes op Soestdijk. De Prins heeft ons vanmor gen deze mededeling gedaan en tevens de journalisten wat over zijn reis ver teld. Er zijn vele economische proble-( men, die de Prins ter plaatse hoopt te bespreken en bestuderen. Het feit o.a. dat de Nederlandse gulden is gedevalu eerd, terwijl de Westindische gulden rustig op het oude peil is gebleven en in de dollar-area onaantastbaar blijft, is een moeilijkheid voor ons land, waar over de Prins nog weinig meer kon ver tellen dan dat hij zich terzake eens wil oriënteren. Eva Perón gastvrouw. De Prins, die een zeer verantwoorde lijke taak op zich heeft genomen, zal de nodige avonturen gaan beleven als compensatie. Bosnegers zullen hem in een korjaal over stroomversnellingen heenvoeren, de grootste technische wonderen van wereldbedrijven en raf finaderijen zullen hem getoond worden. Mevouw Evita Perón zal in Argentinië zijn gastvrouw zijn, de president van menige staat zal hem in zijn paleis ont vangen. In Mexico zullen Indianen een volksfeest voor hem houden, dat een hele nacht in beslag zal nemen ter ere van „Su Alteza II Principe Bernardo". De Prins zal weten, dat hij ontvangen wordt door een volk, dat het aureool van het Koningschap nog niet vergeten is. Vandaar naar President Truman in Washington, het is slechts een enkele stap door het luchtruim; New-York, Ottawa, Quebec Maar er zijn ergens grenzen, ook aan de reisvaardigheid van een Prins met gevolg en Dakota, voor welke laatste de meest Zuidelijke 2400 mijl reeds te veel zijn, zodat de KLM moet bijsprin gen om Su Alteza naar mevrouw Perón te brengen. Zij wil hem gaarne spre ken, al weet zij best, dat het over za ken gaat. Zaken voor ons land van het allerhoogste belang. Exportrelaties, af zetgebieden voor onze industrie en landbouw, voor onze luchtvaart en ter bevordering van de grote handelstrans acties, die een Nederlands concern het Oost-West Syndicaat gaat uit voeren. Brazilië en Argentinië vooral zijn be langrijk, zegt mr. Thomassen. Su Alteza II Principe is er welkom, zó welkom, dat hij nu reeds een uitnodiging voor het volgend jaar heeft aangenomen. Ook dan moge mevrouw Evita hem met haar beminnelijkste glimlach aan tafel geleiden en de Prins moge dankbaar zijn voor de verwezenlijking van wat hem dit jaar zal worden toegezegd. Spaanse les. In de hut, die op de Karei Doorman voor de Koninklijke gast is gereser- De gistermiddag te Rotterdam ge speelde voetbalwedstrijd tussen Sparta en Hermes D.V.S. eindigde in een (11) gelijk spel. Hoog op springend weet Landman, de doel- verdediger van Sparta, de bal tij dens een aanval van Hermes D.V.S. weg te werken. Volgen3 een bericht van radio Warschau heeft de Poolse ambassa deur te Parijs Zaterdag een nota van de Franse regering overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de jongste arrestaties van in Frankrijk wonende Polen en tegen het ontbin den van Poolse organisaties in Frankrijk. (Van onze reizende redacteur) villa naast het oude logement ..Het Wapen van Hunsingo het In de witte villa naast het oude logemem ,.nn T""' ~^lei en de kou stille landelijke dorp Baflo zetelt ir. Kooper, die verKeten Hij is de de ellende van de Japanse interneringskampen tracht te gGroningen> res- chef van het Bureau Landaanwinnin&swerken in de p van dezelfde sorterend onder het Technisch Burau der Domeinen, eert lictoam orde als de Rijkswaterstaat en de Dienst der Zuiderxee^rken ^n twee deel uitmakend van het ministerie van Verkeer en Waterstaa. de boer deden het werk en het beheer Ik moet er echter nog het een en ander bij vertellen, omdat de naam van het bureau ietwat misleidend is. Domeinen toch zijn rijksgronden en zij worden beheerd door de Dienst der Domeinen, die evenals de Rijks gebouwendienst, die de rijksgebouwen beheert, onder het ministerie van Fi nanciën ressorteert. Maar aangezien minister Lieftinck en zijn grote schare van bekwame medewerkers met al hun kennis niet in staat zijn om een do mein, dat er nog niet is, tot stand te brengen, terwijl minister Spitzen en zijn uitgebreide staf van toegewijde vernuftelingen dat wèl kunnen, is het maken van nieuwe rijksgronden Wa terstaatswerk en 'daarna) het beheren ervan een karwei voor de cijferaars van de Kneuterdijk. Vroeger was dat anders. De arbeiders van de aanpalen- pjE CONFERENTIE IN COLOMBO van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest is geen ogenblik te vroeg gekomen. Azie bevindt zich in het jaar 1950 midden in de grootste crisis van zijta moderne his torie. Indien men de communistische golf aan de gren zen van China wil keren, is actie zon der verder uitstel nodig; en het Brit se Gemenebest de grootste gemeenschap van Aziati sche naties en tegelijk de sterkste verbinding tussen het agrarische Azie en het industriële Westen is het aangewezen lichaam, om een dergelij ke actie op touw te zetten. Een moeilijkheid voor de deelnemers aan de conferentie is echter, dat zij weinig of niets weten van de huidige «temming der Chinese communisten. Er zijn aanwijzingen, dat de extreme fa natici, die geleid worden door Lioe Sjao-Tsji, hoofd van de vakverenigin gen en op één na de machtigste man in Peking, op het ogenblik in het za del zitten. En hun humeur zal er niet op verbeterd zijn door de recente ge beurtenissen rondom Formosa en het vooruitzicht van een Anglo-Ameri kaanse combinatie om in Zuid-Oost- Azie een anti-communistisch bolwerk op te werpen. Aan de andere zijde is er echter aan leiding om te geloven, dat vele leiden de Chinese communisten de ware aard van het Russische imperialisme volko men doorzien en zich weinig gelukkig voelen over de door Lioe Sjao-Tsji ge. leide draai naar Moskou Eerst wan neer Mao Tse-Toeng zijn onderhande lingen met de Russen heeft beëindigd zal men in staat zijn, meer over deze kwestie te zeggen. renbeurs achtte men wel geschikt voor ten vereniging is die het voorberei- ter, dat er in Alkmaar geen aangeslo ten vereniigng is die het voorberei dende werk op zich zou kunnen ne men. Men besloot 't, bestuur te mach tigen om een plan uit te werken. „Andijks Gemengd Koor" stelde voor in die plaatsen, waar een concours wordt gehouden, een waarborgfonds te stichten. Verscheidene leden opperden Zondagmiddag kwam de Bond van Zangkoren in Noord-Holland In Paviljoen Kinheim te Alkmaar in algemene vergadering bijeen. Deze bijeenkomst, die door afgevaardigden van dertien verenigingen werd bezocht, droeg een bijzonder karakter, daar de Bond zijn 25-jarig jubileum herdacht. De drie leden die van het begin af een bestuursfunctie hebben vervuld, de heren Mink, Burger en verslag van de secretaris bleek dat het ledental in het afgelopen jaar van een Lek, werd in het bijzonder hulde gebracht voor hun werk. Uit het jaar- en twintig tot twintig is teruggelopen. De voorzitter vah de Bond, de heer P. J. Mink, memoreerde in zijn openingstoespraak het plotseling overlijden van de dirigent de heer G. Pranger, die veel en verdienstelijk werk voor de Bond heeft verricht. Vervolgens gaf de voorzitter een kort historisch overzicht. Op 28 December 1924, zo zeide de heer Mink, kwamen tien zangvereni gingen in café „De Locomotief" te Alkmaar bijeen. Men besloot tot op richting van een gezamelijke vereni ging, „De Noordhollandse Zangers- bond", die zich ten doel zou stellen de volkszang zo veel mogelijk 'te bevor deren. Sinds die tijd zijn verscheidene goede zangverenigingen opgeheven, doch gelukkig zijn aan de andere kant ook meerdere leden toegetreden. In den beginne maakten ook de Katholie ke verenigingen deel uit van de Bond, doch toen er een aparte Katholieke vereniging werd opgericht gingen ver scheidene leden verloren. Later ging men een fusie aan met de Bond van Gemenngde Zangvereni gingen. De nieuwe vereniging kreeg de naam „Bond van Zangkoren in Noord-Holland". De heer Mink bracht in het bijzonder dank aan de heer J. Bonset, die als adviseur en jurylid be langrijk werk voor de Bond deed en die enkele belangrijke verbeteringen aanbracht. Financieel gunstig Op voorstel van de commissie tot na zien van de rekening over 1949 werd de penningmeester onder dank gede chargeerd. Uit de rekening van de heer Lek bleek dat de Bond er finan cieel gunstig voor staat. De verkiezing van het hoofdbestuur nam niet veel tijd in beslag. De heer K Burger zag zich met algemene stemmen herbenoemd in zijn functie als secretaris en in de plaats van de heer D. Appel, die wegens zijn gevor derde leeftijd voor een bestuursfunc' tie bedankt had, werd de heer F. Ap pel Dzn. benoemd. Als lid van de com missie tot nazien van de rekening 1950 werd „Andijks Gemengd Koor" geko zen. Op voorstel van het Hoofdbestuur werd als plaats voor de volgende alge mene vergadering wederom Alkmaar aangewezen. Zeer veel tijd namen de discussies over het vaststellen van een plaats voor het concours 1950 in beslag, aan gezien niet één vereniging als gast vrouw wenst op te treden. Een groot gedeelte van de afgevaardigden was het eens met de heer Bonset, die voor stelde dit jubileum-concours in Alk maar te houden, waarbij hij speciaal dacht aan de Muziektuin. Ook de Ko- bezwaren tegen dit voorstel, waarbij men vooral bevreesd was voor de mo gelijk ongunstige financiële gevolgen voor de organiserende verenigingen, De vergadering besloot ten slotte voor ae tijd van één jaar geen medailles doch diploma's uit te reiken en verder t voorstel van Andijk te aanvaarden. Bij de rondvraag wenste de Koor vereniging Bergen de heer Lek geluk met diens 25-jarig jubileum als penningmeester. De heer Mink sloot zich hierbij aan en huldigde te vens de heren Van Bergen, Burger, Appel, Balk, Hellenberg, Schrijver en Bonset. De heer Burger bracht op zijn beurt de heer Mink dank voor het werk dat deze in de afgelopen 25 jaar als vice-voorzitter en voorzitter voor de Bond heeft gedaan. Tot slot van de vergadering gaven de heren Lek en Mink een beschouwing over de Landelijke Bond van Zangverenigingen, de VOCO Men had verscheidene bezwaren te gen deze vereniging en men besloot dan ook dit jaar nog niet als lid van de VOCO toe te treden. De grootste verrassing in de eerste klasse was de nederlaag welke Heeren veen van Velocitas te incasseren kreeg. Door de nederlaag van de Friese kam pioenen is er thans geen enkele eerste klasser zonder verliespunten. Daar Blauw Wit ADO versloeg en Sparta de punten met Hermes DVS deelde zjjn de Am sterdammers weer een punt uitgelopen. VSV kwam uit Haarlem met één winst punt terug en staat er dus nog vrq ongunstig voor. In afdeling II wonnen alle ontvangende clubs. Ajax gaf EDO geen kans 't Gooi zag geen kans om SVV ook maar één punt te ontfutselen; Xerxes kreeg van HBS de kous op de kop en RCH had aan één doelpunt voldoende om Neptunus met lege handen te laten vertrekken. Door de overwinningen van Ensche- dese Boys en Heracles is het practisch zeker dat een van deze ploegen met de titel in het Oosten zal gaan strijken. De Boys uit Enschede hebben wel de beste papieren met hun drie punten voor sprong. De degradatie candidaten zijn hier Go Ahead, NEC en Quick. Ook de leiders van afdeling IV, Llm- burgia, PSV en RBC, behaalden de volle winst, doch hun voorsprong op MVV en VVV is zo miniem dat hier nog van alles kan gebeuren. Ondanks de nederlaag van Heeren veen heeft Be Quick geen kans gezien op de favorieten in te lopen. Met maar liefst 73 verloren de Groningers hun uitwedstrijd tegen Sneek. Willem II is Maurits weer voorbij ge streefd, door dat Willem II met 82 Sportclub Emma versloeg en Maurits van BW een nederlaag moest incas seren. Juliana heeft nog steeds geen kans gezien om ook maar één wedstrijd te winnen en het ziet er naar uit dat deze ploeg volgend seizoen in de twee de klasse zal uitkomen. De standen zijn: 70. Arme soldaten. Ze lopen hele. maal de verkeerde kant uit. Maar.... dat is nog niet alles. Nu steekt er ook nog een zandstorm op. En de avond begint al te vallen. Maar de comman c.ant van de troep is vastbesloten om de achtervolging niet op te geven Mannen", roept hij uit, „bescherm! allemaal zoveel mogelijk jullie ogen. maar laten we zorg dragen om met elkaar contact te houden, door elkan ders sabel vast te houden". Iedereen volgt het bevel van de commandant op en zo trekt de troep langzaam ver der, elkaar bij de sabel vasthoudend Ook Pim, Pam en Pom, die helemaal in de achterhoede zijn, doen precies wat de commandant zegt. Maar dan steekt er to'n wervelwind op. dat Pim zijn houvast aan de sabel van zijn voorganger verliest. En in de duister- nis kan hij niet veel meer zien ook. AFDELING I. Blauw Wit 14 9 3 2 40—21 21 Sparta 14 8 3 3 30—13 19 HDVS 13 7 4 2 27—22 18 DOS 13 5 4 4 18—21 14 Feijenoord 14 5 4 5 24—22 14 KFC 14 6 1 7 26—34 13 Haarlem 14 4 4 6 29—25 12 ADO 14 6 0 8 27—24 12 VSV 13 2 5 6 18—23 9 Zeeburgia 13 1 2 10 15—49 4 AFDELING II. Ajax 13 11 1 1 30—10 23 Volewijckers 13 8 3 2 30- -13 19 HBS 13 5 4 4 30—25 14 RCH 13 5 3 5 18—19 12 EDO 14 4 4 6 25—28 12 Xerxes 13 3 5 5 18—22 11 SVV 13 4 2 7 27- -33 10 't Gooi 13 5 0 8 17- -26 10 Neptunus 12 3 3 6 21- -25 9 DWS 13 3 3 7 13—28 9 AFDELING m. Ensch. Boys 14 10 O 2 29- -12 22 Heracles 14 8 3 3 19- -11 19 AGOW 14 5 6 3 21- -19 16 Enschede 14 5 5 4 17- -14 15 Hengelo 14 4 6 4 16—17 14 Zwolse Boys 14 5 4 5 18—20 14 Wageningen 13 5 3 5 19- -18 13 Go Ahead 13 3 3 7 16—24 9 NEC 13 3 3 7 10—16 9 Quick 13 1 3 9 13- -27 5 AFDELING IV. Limburgia 12 8 1 3 22- -17 17 PSV 13 7 2 4 42- -14 16 RBC 14 6 4 4 22- -18 16 MVV 12 6 3 3 26- -17 15 VVV 12 6 2 4 28- -27 14 Sitt. Boys 13 6 1 6 31—41 13 NO AD 12 3 5 4 15—18 11 Brabantia 12 5 1 6 15—21 11 Kerkrade 13 3 1 9 22—41 7 Helmondia 13 2 2 9 10—19 6 JLonï X.—potloodltr.bb,H Haag de zaak ingewikkeld m^ern zO doen dat stellig, maar zij kunn® blijkbaar niet anders. Het zij zo. OP het eerste gezicht lijkt het aanwinnen van land een vrij eenvoudig werK' maar dat is het blijkbaar, gezien de ambtelijke organisatie, die e™a!1 pas komt, nu niet meer. De Cul'uu*" technische Dienst komt er n.1. ook nog aan te pas; dat is een onderdeel van het Staatsbosbeheer, ofschoon het niets met bomen planten te doen heeft. Via deze instelling heeft minister Mans- holt van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening een vinger in de land aanwinningspap. Overigens bepaalt de bemoeiing van zijn ministerie zich tot het onderzoeken der bodemgesteld heid. Vroeger deed de boer dat zelf door de grpnd aandachtig tussen duim en wijsvinger te wrijven; nu komt er een laboratorium met retorten, steek vlammen, reageerbuizen en zuurka. mers aan te pas. Dan is er nog het Bodemkundig In stituut te Groningen, dat monsters van landbouwgronden neemt en adviseert hoe er bemest moet worden. Dit is de wetenschap, die in de plaats getreden is van de ervaring. Belangrijk seizoenwerk Van zeer groot belang is ondertussen het aandeel van minister Joekes en zijn ministerie van Sociale Zaken hieronder valt immers de DUW, d.w.z, de Dienst Uitvoering Werken, die in de plaats is getreden van de Rijks dienst voor de Werkverschaffing en tot taak heeft kort en goed werkloosheid, ook seizoenwerkloosheid, te voorkomen. In landbouwstreken nu hebben de arbeiders in het winterse! zoen weinig om handen en zij zijn er dan ook dankbaar voor als zij mee kunnen helpen bij het land aanwinnen wanneer er niet te ploegen, te zaaien of te oogsten valt. Landaanwinnen is een typisch DUW-werk; er behoeft niet regelmatig met een gelijkblijvend aan tal arbeiders aan gewerkt te worden. Men kan het in de zomer met een nandvol af om in de winter honderden arbeid te verschaffen. Bovendien heb ben die honderden hier nooit de ge dachte, dat zij maar worden bezig ge houden met nutteloze karweitjes om hun „steun" te verantwoorden. Inte gendeel, hun loon is loon en het is ten volle verdiend; niet alleen, omdat er zwaar voor geploeterd moet worden, maar ook omdat het nut heeft. Groot nut zelfs, zichtbaar en tastbaar, begrij pelijk voor de meest eenvoudige ziel onder hen. Hieraan mee te werken moet voldoening geven. Of die voldoe ning er vroeger ook is geweest, toen de boer de van hem afhankelijke arbeiders schamel betaalde voor deze zeer zware arbeid.7 Overigens ben ik nog niet aan het eind van mijn ambtelijk landaanwin ningslatijn, want ten slotte betekent meer land vergroting van de opper vlakte van sommige gemeenten en ook verandering in het werk van sommige waterschappen. Vandaar, dat er op dit punt niets gebeurt zonder de onderha vige gemeentebesturen, de Gedeputeer de Staten der provincie, de betrokken waterschappen en de Provinciale Wa terstaat erin te kennen. Minister Teu- lings heeft (langs een omweg) dus ook zijn zegje in het geval, want alles wat binnenlands bestuur is, valt onder de verantwoordelijkheid van het ministe ne van Binnenlandse Zaken. Oud boerenrecht Ten slotte moet er, althans in Gro ningen, ook nog een aantal particulie ren in gekend worden. Immers, er be staat in deze provincie een zeer oud handvest, volgens hetwelk nieuw aan gewonnen land aan de Waddenkust het eigendom is van de aanpalende boeren. Jarenlang is er geprocedeerd over de tegenwoordige waarde van dit nit »ifn uV6«de toePassing ervan. Dit alles heeft geleid tot een groot aantal delimitatie-overeenkomsten een dading tussen het Rijk en elke betrokken boer afzonderlijk tenein- vLfhaneWar uit te sluiten- Meestal Komt zulk een overeenkomst hieroD daV het« RUk het uitsluitende recht verkrijgt om land aan te winnen dat d6t u alle kosten °P zich neemt, dat de boer van het nieuw gewonnen land een strook in zijn bezit krijgt tot driehonderd meter uit de oude diik Ook kan die boer die driehonderd me ter aan het Rijk verkopen en als hij dat wenst kan hij voorkeursrechten doen gelden op meer dan driehonderd Hptavpant van het RÜk kopen! Het komt dus hierop neer, dat de boer in Groningen, die eeuwenlang voor eigen gebruik en als het hem schikte land aangewonnen heeft het se bruik gaat terug tot de agrarische monniken van het Klooster te Aduard houdt° nU nlCt m<!er mee bezi§ AFDELING V. Heerenveen 12 11 0 1 61—16 22 Be Quick 13 6 2 5 31—29 H Sneek 11 4 4 3 32—24 12 GVAV 11 4 4 3 22—14 12 Leeuwarden 11 5 2 5 21—26 12 Velocitas 12 5 1 6 25—26 11 Achilles 12 5 1 6 25—26 11 Frisia 10 4 2 4 14—21 10 HSC 12 4 2 6 19—29 10 Friesland 12 0 1 11 7—54 1 Blijkens gegevens van het cen traal Bureau voor de Statistiek ku-amen in de maand November 4366 nieuwe woningen gereed, waarvan in onze provincie (be halve Amsterdam) 411 tegen in November 1948 384. In de eerste elf maanden van 1949 werden in totaal 37.314 woningen voltooid tegen 29.646 in dezelfde periode van het daaraan voorafgaande jaar. AFDELING Willem II 13 9 Maurits 13 9 TSC 13 6 BW 12 5 Long-a 12 6 Eindhoven 12 5 NAC 12 3 Blejjerheide 12 3 Spr.cl. Emma 12 1 3 g Juliana 11 0 j s VI. 3 3 4 3 4 4 5 5 38—16 29—16 22—23 19—12 16—20 22—18 12—12 19—21 12—33 11—29 rvF IK IN MIJN jeugd veel aan maag- pijn geleden heb kan ik mij niet meer herinneren. Maar ik heb er wel veel, en zeker meer dan andere kinderen, over geklaagd. Ik geloof nu, dat dit kwam doordat, wanneer in klaagde, ik van mijn moeder altijd di rect enige druppels Eau de Carmes op een lepeltje suiker kreeg, wat lang niet slecht smaakte. En, gelukkig voor mij (en voor het familiebudget) heeft zij er niet verder over nagedacht dat maagpijn ook wel eens het symptoom van een ernstig maaglijden kan zijn, dat er aandoeningen bestaan van an dere organen weike in de buurt van de maag liggen de darm, galblaas, alvleesklier welke zeer dikwijls met maagpijn gepaat*d gaan en dat dit zelfde symptoom ook bij ziekten van de blindedarm (appendix) en bij een liesbreuk kan voorkomen. De dokter werd dus niet geroepen om mijn maag pijn op zijn juiste waarde te taxeren. En in zoverre was dit maar gelukkig, omdat men ook thans nog altijd enigszins in 't duister tast en niet precies weet, welke waar de dit symptoom" op zichzelf voor het stéllen van de diagnose heeft en waardoor maag pijn ontstaat. Voortdurende en dikwijls terugke rende maagpijnen kunnen ontstaan, ook zonder dat er anatomische veranderin gen van de maag bestaan en eveneens ontbreekt het zekere bewijs, dat het op een gestoorde functie zou moe ten berusten. Want kramp van de sluit spier (z.g. pylorospasmus) kan wel eens geheel zonder pijn verlopen. Ook is het niet noodzakelijk, dat een te gro te afscheiding van zoutzuur er de oor zaak van is, aangezien ook bij een laag zuurgehalte dikwijls pijn voorkomt. Wel kunnen, tengevolge van een te hoog zoutzuurgehalte, functionele stoor nissen optreden, bijv. retentie en op die manier kunnen er langs indirecte weg bezwaren ontstaan. Maar bij een maagzweer, waarbij 'n hoog zuurgehalte van de maaginhoud bestaat kunnen de pijnen ook wel eens ontbreken. De patiënten weten dan niets van hei bestaan van hun kwaal af, totdat een plotselinge maagbloeding of nog ernstiger verschijnselen hen als een donderslag bij heldere hemel tref fen, Maar vele andere van dergelijke patiënten lijden tijden lang aan maag pijnen die meestal direct na het eten of één a twee uur later optreden en die buitengewoon heftig kunnen zijn. Als verdere symptomen noem ik U het braken dat dikwijls 's morgens vroeg bij nuchtere maag optreedt, het bloed braken, dat een bijna zeker teken van maagzweer is, de vermeerderde speek- selsecretie, de pijnlijkheid bij druk van de maagstreek, enz. enz. De zekere diagnose worit door het röntgenonder zoek gemaakt Ook over- de vraag hoe een maag zweer ontstaat heeft men veel gestre den. Men heeft aan de peptische wer king van het maagsap de «chuld ge geven. Men heeft gedacht, dat de wijze waarop het slijmvlies door de bloedva ten verzorgd wordt er een grote rol bij zou spelen. Weer een andere theorie zocht de oorzaak in zenuwen die de maag verzorgen. Abnormaal reagerende zenuwen van de ingewanden (welke toestand wij vagotonie noemen) zou den tot kramptoestanden in het slijm vlies van de maag voeren, waardoor dit niet voldoende met bloed verzorgd wordt en daardoor tot de vorming van zweren aanleiding zou geven. De meest moderne theorieën zoeken de oorzaak in een verstoring van het zg. zuurbasenevenwicht van het orga nisme. Het grondprincipe van de be handeling zou dus moeten berusten, niet op een neutraliseren door alca- nën van het maagzuur zelf, zoals men gewoonlijk doet, maar op een alcalisch n.aken /an het gehele organisme. Hoe dit alles ook zij, een vaststaand feit is net, dat het zenuwgestel er een grote rol bij .peelt. En dit blijkt dan ook uit Se uitstekende resultaten die met en- tv, onzer moderne behandelingsme thoden oereikt kunnen worden. Tegen woordig behandelt men dikwijls zwe ren van de maag en de twaalfvingeri- ge darm door t iddel van een slaap- k u u r. Door middel van lavementen met chlorolhydraat en het innemen van luminal laat men de patiënten 19 20 uur per dag slapen. De overige tijd wordt benut ori te eten. Men doet zo'n slaapkuur in drie perioden van vijf aB®n' met afstanden daartuasen van 3 5 dagen. Zeer spoedig «iet men dan e pijnen op.iouden, de eetlust terug* Keren, terwijl men door middel van e rontgenbeeld de genezing van de zweer kacontroleren. Het behoeft e geen betoog, dat men gedurende het wUUr. toch 00k niet verzuimen zal net dieet nauwkeurig te regelen en dat zsl moeten bestaan uit die lichte w«„„W gewoonlijk gegeven wordt, "neer cr bÜ «en r-'.iént een teveel an "uagzuu bestaat. Y«a dar Hoog

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4