DÉBRALIIME MQQFDPyM f Duizend aanmeldingen permaand voor dienstneming bij de Marine Vele smokkelnesten aan de Britse kust AKKERTJES ewogen week-eind Te weinig vakmensen en ie veel kantoorbedienden Handicap bij de industrialisatie Texel Hei Radioprogramma Wieringen VAN MARSDIEP TOT IJ Vrijdag de dertiende Dijkbreuk bij Rotterdam Proces over vermogen van Victer Emanuel Rantsoenering in West- Duitsland loopt af Stakingsactie in Frankrijk Een diamant in een glazen oog Stafchefs der V.S. en Canada voeren besprekingen De „Willem Barend*" vangt goed I s Werelds grootste schuldeiser Brief van Mao aan Amerikaans communisten- leider Stierenkeuringen in het voorjaar Al wat Uw huid r J Labour tegen coalitie regering Byrnes weer in de politiek DINSDAG 17 JANUARI 1950 (Van onze Haagse redacteur.) Jaarlijks melden zich ongeveer 12.000 jongelui aan voor dienstneming bij de Koninklijke Marine. Men heeft er niet meer dan 1800 nodig. Er moeten er dus heel wat teleurgesteld worden. Het merkwaardige is, dat zfl, die in alle opzichten geschikt zijn voor de Marinedienst, bijna allen worden aangenomen. Dit betekent doe, dat het merendeel ongeschikt is. Van het totale aantal jongemannen, dat zich aanmeldt, blijkt na medische keuring, politieke testing en onderzoek raar de bekwaamheden inderdaad slechts 18 pet. in aanmerking te komen voor plaatsing. De helft valt al direct zi bij het doktersonderzoek. Er komen allerlei lichaamsgebreken en algeme ne zwakte voor de dag; men mag dus wel zeggen, dat het met de lichamelijke conditie van ons volk nog lang niet gunstig gesteld is. Vervolgens valt een percentage af, dat in het verleden niet volkomen politiek betrouwbaar is ge weest en tenslotte moet men verschei dene jongelui naar huis sturen, omdat ?.ij, hoewel zij een technisch vak ge leerd hebben, daarin nog niet voldoen de bekwaamheid hebben verworven of te weinig aanleg tonen. Een oorlogsschip is als het ware een fabriek; het moet bemand zijn met experts. Zij zijn niet genoeg te krijgen. Vandaar, dat de Marine zelf wel aan technische opleiding doet van jongelui, aie op een oorlogsbodem zullen gaan dienst doen. Deze cijfers en deze ervaringen ves tigen weer eens de aandacht op het moeilijke probleem der absoluut nood zakelijke industrialisatie. Zij kan na melijk alleen slagen, als behalve in de aanschaffing van de outillage voorzien kan worden in de toevoer van ge schoold personeel. In veel gevallen is de ambachts school-opleiding onvoldoende, maar wat de industrialisatie nog meer be lemmert, is de drang van verscheidene ouders naar een administratieve betrek king voor hun kinderen. Het lijkt wel oi de vakarbeid bij velen nog altijd veel lager staat aangeschreven dan de kantoorarbeid. Dat is te betreuren, niet alleen om het niet gerechtvaardigde verschijnsel zelf, maar ook, omdat daaruit voortvloeit een te groot aanbod nieuw raadslid Als opvolger van de heer J. West dorp Sr., die had bedankt als raadslid wegens zijn benoeming tot ambtenaar van de dienst voor Sociale Zaken, is benoemd de heer K. Beumkes, no. 7 van de candidatenlijst der Partij van de Arbeid. MARKTBERICHTEN DEN BURG, 16 Jan. Aangevoerd wer den 9 koeien van f 575f 750; 3 schapen van f 45f 70; 40 biggen van f 40—f 65 en 8 nuchtere kalveren van f 40—f 55. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6 00 Het promenade orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7 15 Actualtieien. 7.25 „Dit is leven". 7.45 De man die trouw bleet. 8.05 De gewone man. 8.12 „Cyrano de Bergerac", heldencomedie in vijf bedrijven. 10.45 Avondgebed. 11.45 Ka mermuziekconcert. 11.45 Londens Symphonie- HILVERSUM II, 415 na. Nieuwsberichten om 6, 8 en j.1 uur. 7.05 Fanfare. 7.25 „Paris vous Parle". 7.30 Pierre Palla. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Het pijp- loze orgel. 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 „Een avond in Hawaiï". 10.30 Fluit-duetten. 11.15 Gr&m.muriek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Muziek bij het werk. 9.00 Ochtendbezoek. 9.80 Chieago Symphonie-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 „In de mist". 11.15 „Een wensdroom geeft geen dividend". 12.00 „Dat wil ik nog eens horen" 12.33 Trio- Fan'.asia. 1.25 „Ars Contrapuncia 2.00 Ka merorkest. 2.45 Charlie Kunz. 8.00 Ensemble Lachman. 3.30 Buscb Strijkorkest. 4.00 Voor onze jeugdige schakers. 4.15 Vooi onze meisjes en jongens. 5.30 Zigeuner- kwintet. 5.45 „In de 9oete Suykerbol". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Regeringsuitzending. 7.15 Onder de NCRV leesiamp 7.30 Sportcom- mentaar. 7.40 „Vandaag". 8.15 Oratorium „Elias", F. Mendelssohn—Bartholüy 10.45 Avondoverdenking. 11.15 NCRV-koor. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Londens Philharmoniscfa-orkest. 10.00 „Kinderen en mensen". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuigei zwijgt. 11.00 «Problemen van de vrouw van heden". 11.30 Populair Noastop. 12.00 „Accordeola". 12.38 Piano-duo. 1.15 Het Omroeporkest. 2.00 Ge- spriloen portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kin derkoor „De Roodborstjes". 3.20 Jelle van Sipke—Froukjes. 3.50 Speel jij dit ook. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Kwartet Jan Cor- duwener. 5.45 Regeringsuitzending. 6.20 X. IJ. Z. 6.30 Parapsychologische verschijnselen. 7.00 Kees Pruis zingt. 7.15 Lezing H. v. 4- Maaden. 7.45 „Intematioaale vrieudschap". 8.20 „II Campanello". 9.20 „Een plattelandsdoktertje". 10.20 Paul God win. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 De Nachtschuit. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN UI: 7.05 Gram. 7.30 Krom 7.40 Gvmn. 7.50 Gram. 8.05 Concert 9.05 Gram. 10.10 Verz. progi. 11.00 Reg. Porter Örown. li.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 12.00 VI. Br.; Gram. 12.32 Zang, piano. 1.15 Casino-programma. 2.00 Gram. 2.45 Fi Br.: Gram. 3.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). v>40 NWDR: Concert. 4.00 Piano-duo 4.15 Filmmuziek. 4.45 Eng. L.P.: Voetbal. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr Br.. Voo> de sol- Baten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Liederen. 7.50 Feuilleton. 8.00 „Das Dori ohne Glocke". Operette van Künneke. 10.15 Kamer muziek. 11.05 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le monde". 27.30 Eog- H.S.: Arbeidsorkest. 7.10 Concert. 9.00 Kcokpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage «e Musique (VI.). 11.00 Ménage et Musique gr.). H.ao NWDR: Sonate van Handel. 11.43 Orgel. 12.00 Dansorkest. 12.30 Fr. Br En- £»ble „The Rainhow". i 15 Eng. L.P.: BBC Variété-orkest. 2.00 Light Orchestra. 2.45 Vooi Be kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Ka- lundborg: Omroeporkest. 3.00 VI B>.: Gram. o. 15 Ensemble Dinicu. 5 30 Eng. L.P.: Victoi S.lvester en Dansorkest. 6.00 BBC Schets or kest. 7.00 Fr. Br.: Orkest Vorke. 7.30 Eng. L.P.: Voor de jeugd. 7.45 Hoorspel 8.00 Fr. Symph.-ohkest. 9.15 SVanda Landowska. 9.30 Gram. 10.15 Fr. Br.: Jazz. 11.15 „Topic tor to-night". 11.20 Oscar Rabin en orkest. van administratie# personeel met alle narigheid voor de betrokkenen daar aan verbonden en een te geringe toevloed van vakmensen. Het is een onderwerp, waaraan aan dacht besteed dient te worden. De cij fers van de Marine herinneren ons er^ aan Inderdaad is men in regeringskrin gen. in het bedrijfsleven en bjj het on derwijs niet blind voor dit probleem; er worden studies aan gewijd. Het wordt tijd, dat er ook een goede oplossing ge vonden wordt. bevestiging nieuwe predikant. Zeer waarschijnlijk zal de nieuwe dominee bij de Ned. Herv. Gem., van Hippolytushoef en Westerland, dr. Schouten, a.s. Zondag, 22 Januari, in het ambt van predikant, alhier worden bevestigd. Te Schagen bestaan plannen tot oprichting van een oudheidkundige vereniging en tot stichting van een museum. Te Hoorn is een nieuw klokje voor het St Pietershof gearriveerd. Het bevat het volgende opschrift: „De klok van Derck ging door Moffenroof verloren, Ik hang hier dank zij de Vereniging „Oud-Hoorn". O De te Hoorn gespeelde wedstrijd tussen de tientallen van Noord-Holland en W.- Friesland i» geëindigd in een 119- overwinning voor de hoofdstedelijken. O De heer Baas uit Hoorn heeft het Westfriese biljartkampioenschap drie banden behaald. De beide tuinbouwveilingen te Be verwijk hebben het plan, in samen werking met de Bilt, een nachtvorst waarschuwingsdienst in het leven te roepen, ten dienste van de telers van vroege aardbeien- De burgemees ter van Limmen, de heer J. J. Nieu- wenhuysen, de oudste burgemeester in dienstjaren in deze provincie, zal op Dinsdag 31 Januari van zijn ge meente afscheid nemen. De burgemeester van de Engelse stad Reading heeft zes vertegenwoor digers van Zaandamsë jeugdorganisa ties uitgenodigd voor een gratis ver blijf van 10 a 12 dagen. Te Wor- merveer is de belangrijk verbeterde straat aan het Zuideinde officieel in gebruik genomen. Wat er kan gebeuren, als men een luchtlijn wil openen op Vrijdag de dertiende, zoals de A.O.A. dat wilde doen met haar nieuwe Stratocruiser- dienst FrankfortAmsterdamNew York: 1. De luchthaven van Frankfort zit potdicht. 2. Mist in Frankfort trekt enigszins op, Schiphol komt dicht te zitten. 3. Vlucht wordt uitgesteld tot volgende dag4. Frankfort zit 's och tends weer dicht. Weer op Schiphol is in orde. 5. Frankfort klaart op. Stra- tocruiser vertrekt. 6. Motorstoring aan motor 3. 7. Niet zeker of men op Schiphol zal landen of zal doorvliegen naar Shannon, waar motor gerepa reerd kan worden. 8. Toch landen op Schiphol. 9. Burgemeester van Am sterdam, die zou komen, blijkt ver hinderd. 10. Ook Amerikaanse consul- generaal is verhinderd. 11. Klaar voor start van Schiphol. 12. Gronddienst A O.A. vraagt verkeerstoren, piloot mede te delen naar Londen te vliegen 13. Verkeerstoren zegt tegen piloot: „Weersomstandigheden op Shannon slecht". 14. Piloot begrijpt dit niet en denkt, dat hij niet mag starten. 15. Toestel keert terug naar stationsge- gebouw. 16. Misverstand opgehelderd machine vertrek opnieuw. 17. Gevolg 35 minuten oponthoud. Timmerman was geen boef Gistermiddag moest een timmer man in het trapportaal van een perceel in de Fannius Scholten- straat te Amsterdam enkele op- metingen verrichten. Een bewo ner van de eerste verdieping dacht met een indringer te doen te hebben. Hij sommeerde de tim merman onmiddellijk te verdwij nen en toen deze hieraan niet di rect gevolg wilde geven, gaf hij hem een schop. De timmerman rolde de trap af en brak een been. Tegen de bewoner van één hoog is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Vijf biggen verdronken, woningen onder waier Ten zuiden van de Waalhaven in Rotterdam is gisteren een dijk doorge broken van het opgespoten terrein van het vroegere vliegveld Waalhaven. Het water stroomde spoedig over de rij weg en de spoorrails, die er naast lagen werden ondermijnd, zodat het treinver keer naar de Heyplaat en de Vonde lingenplaat tijdens de duisternis stil gelegd moest worden. Over het voor malige vliegveld zocht het water zijn weg en de sloot, die achter de huizen van de Reedijk loopt, liep over, zodat de woningen gedeeltelijk onder water kwamen te staan. Gelukkig waren de bewoners tijdig gewaarschuwd, zodat het vee, dat in de schuren achter de huizen was gestald, gered kon worden. Ondanks deze voorzorgen zijn echter vijf biggen verdronken. Voor uitbrei ding bestaat geen gevaar meer. Voor het hooggerechtshof te Londen is een proces begonnen over een deel van het vermogen van ex-koning Victor Emmanuel van Italië. Deze deponeerde 1,5 millioen pond sterling in Enge land alvorens hij in December 1947 in ballingschap naar Egypte vertrok. Par tijen in het geschil zijn de familie van wijlen de ex-koning, de Republiek Ita lië die dit geld als staatseigendom be schouwt, en de Britse regering, die als beheerster van vijandelijk vermogen in de zaak betrokken is. Het Westduitse ministerie voor de Voedselvoorziening heeft aangekon digd, dat de rantsoenering van alle levensmiddelen, met uitzondering van suiker, in West-Duitsland op 1 Maart zal eindigen. Alleen de rantsoenering te Berlijn zal worden voortgezet. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond CGT, waar toe 95 procent der Franse zeelieden be hoort, heeft alle zeelieden van de Com pagnie Generale Transatiantique opge roepen om op alle manieren, die hun goeddunken, de staking van hun kame raden van de „II de France" te steunen. LEEUWARDEN VERLAAGT DE GASPRIJS De gemeenteraad van Leeuwarden ging dezer dagen accoord met een voorstel van B. en W. om de gasprijs te verlagen met een halve cent. Bij een gebruik van meer dan 150 ku bieke meter per maand is de verla ging zelfs twee en een halve cent of ruim 20 pet. ONGELUKKIGE SPRONG VAN DOELVERDEDIGER Tijdens een voetbalwedstrijd te Ober- roschbach (Duitsland)maakte dè doel verdediger van de plaatselijke voetbal club zo'n ongelukkige sprong naar de bal dat hij zijn nek brak en onmiddel lijk overleed. ontsieren Uw gelaat Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel Vredige vissersdorpen en -kreken aan de znid- en oostkust van Engeland zijn welig tierende smokkelnesten ge worden. De door de Engelse douane in beslag genomen smokkelwaar en de opgelegde boetes brengen ongeveer vijf maal zoveel op als vóór de oorlog. In het afgelopen jaar hebben Britse rechtbanken 2905 smokkelaars veroor deeld. 59 smokkelaars gevangen gezet en 223650 pd. st. aan boetes opgelegd. De leiders van de smokkelbenden worden zelden gevat. „De tijd van 1850 is teruggekomen. Er is heel wat zeeschuimerij onder de smokkelaars", aldus vertelde een dou anebeambte. De meesten zijn mensen, die na de oorlog geen rust hebben kun nen vinden en uit zucht tot avontuur smokkelen. Velen hebben Zuid- De stafchefs van de V.S. en Canada zullen, naar Reuter van gezaghebbende zflde verneemt, heden op een bijeen komst bespreken welk gedeelte van hun gewapende strijdkrachten naar Europa kan worden gezonden in geval van een nieuwe oorlog. Men verwachtte, dat zeer spoedig overeenstemming tussen de beide lan den zou worden bereikt, wellicht in één vergadering. Van ambtelijke zijde verklaarde men, dat de omvang van de huidige besprekingen tussen de V.S. en Canada groter zou zijn dan gewoonlijk. De „Willem Barendsz" heeft, sinds het nieuwe vangstseizoen begon, tot 7 Januari 17.116 vaten traan en 4644 va ten spermolie geproduceerd (6 vaten is 1 ton). In de overeenkomstige periode van het vorig seizoen werden, met 2 vangdagen méér, 16.678 vaten traan en 3838 vaten spermolie geproduceerd. Bij de behandeling inzake een Kerstgratificatie aan DUW-arbeiders (een adres van de EVC) verlieten de CPN-leden de Groningse Gemeente raad, omdat deze besloot dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Frankrijk als operatiebasis. De radar van de douane-kruiser is wel de grootste vijand van de smokkelaars. Op kilometers afstand kunnen zelfs de kleinste schepen worden opgemerkt Met talrijke trucs proberen de smok kelaars de douane om de tuin te lei den. Zo werd o.a. een smokkelaar ont dekt, die een diamant ter waarde van 5000 pd. st. in een glazen oog verbor gen had. De Wereldgezondheidsorganisatie is vermoedelijk 's werelds grootste schuld eiser. In totaal heeft de organisatie nog 2.215.299 dollar aan contributie te vor deren. In 1948 en 1949 werd respec tievelijk 18 en 27 procent van de con tributie niet betaald. China moet nog 569.723 dollar betalen, Italië 199.403, de Sowjetunie en Bulgarije 712.806, Argentinië 175.665 en India 156.176 doL lar. Mao Tse Toeng, de Chinese commu nistenleider, heeft in een brief aan de secretaris-generaal der Amerikaanse communistische partij, Fugene Dennis, verklaard, dat „de communistische overwinning in China niet los gezien kan worden van de worsteling van de werkende klasse en alle progressieve krachten in de gehele wereld, zoals die thans gaande is. Wij geloven stellig, dat welke maatregelen de Amerikaan se imperialisten ook mogen nemen, deze maatregelen onontkoombaar ver slagen zullen worden door de geza menlijke machtige kracht van het Amerikaanse volk en het volk van de gehele wereld", aldus de brief. De arts van koning Gustaaf van Zweden heeft meegedeeld, dat de ge zondheidstoestand van zijn patiënt lang zaam maar zeker vooruit gaat. 9 migraine, schele hoofdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden Eénoftwee'AKKERTJESënwègisdepijn., AKKERTJES zijn ware pijnverdrijvers. helpen direct f BOS wet.tergewicht- kampioen De Amsterdammer Harry Bos be haalde gisteren te Amsterdam een klei ne, maar fraaie puntenoverwinning op de weltergewichtkampioen van Neder land Job Roos, zodat de titel in handen van Bos overging. Op 10 Februari komt hij uit tegen Serge Barthelemy. spoedige ondertekening milttaire-iiulpovereenkomst Te Washington wordt verklaard, dat de overeenkomst betreffende de mili taire hulp tussen de Ver. Staten en acht landen van het Noordatlantisch pact einde deze week of aan het begin van de volgende zal worden getekend. prof. schermerhorn naar perzie en indonesië Prol dr. ir. W. Schermerhorn zal Vrijdag per KLM naar Perzie vertrek ken voor het uitvoeren van photo- grammetrische werkzaamheden en ver volgens een bezoek brengen aan In donesië. De vier en een half-jarige Mathias Bonke heeft zijn drie-jarig speel kameraadje te Untertraubauch ge red, toen dit door het ijs van de dorpsvijver zakte. In de laatste helft van de maand Maart en het begin van April zullen op diverse plaatsen :n Noord-Holland de Voorjaarsstierenken ringen wordengehouden. De Centrale keuring geschiedt op Vrijdag 21 April v.m. 9 urn in de Bergerhout te Alkmaar De keuringsplaatsen zijn: Maandag 13 Maart, 9 uur te Middenbeemster op de Markt; 13 uur te Graft bij het Raad huis. Dinsdag 14 Maart, 9 uur te Hem bij het Vei linggebouw; 13 uur te Binnenwijzend bij café „De Zeven Groene Bomen". Woensdag 15 Maart, 9 uur te Wieringerwaard op het parkeerterrein; 13 uur te Wieringen bij de openbare lagere school te Hippoiytus hoef. Donderdag 16 Maart, 9 uur te Spanbroek bij het voormalige Raadhuis; 13 uur te Sijbe- carspel bij het gebouw van de K.I.-vereni ging- Vrijdag 17 Maart, 9 uur te Hauvvert bij de voormalige Zuivelfabriek; 13 uur te Twisk bij de Zuivelfabriek. Zaterdag 18 Maart, 9 uur te Hoorn bij café De Roskam (Veemarkt). Maandag 20 Maart, 10 uur te Nw.-Niedorp bij de Ned. Herv. kerk; 13 uur te Heerhugo- waard bij café De Hengstman. Dinsdag 21 Maart, 9 uui te Schagen achter café Peetoom; 14 uur te Julianadorp in het Loopuitpark. x V\ oensdag 22 Maart, 9 uur te St. Maartensbrug bij café Homan; 13 uur te *t Zand bij café De Wit. Donderdag 23 Maart, 9 uur te Edam, Kaas markt. Vrijdag 24 Maart, 9 uur te Purmerend bij Hotel De Doelen; 11 uur te Zunderdorp bij het Kerkplein; 13 uur te Broek in Waterland, op het Kerkplein; 15 uur te Monnikendam aan de Kermergracht. Zaterdag 25 Maart, 9 uur te Spierdijk bij café Duijn. Maandag 27 Maart, 8.30 uur te Stompetoren bij huize „Wittenburg"; 11 uur te Schoorl op het Sportterrein; 2.00 uur te Alkmaar op de Kaasmarkt. Dinsdag 28 Maart, 9 uur te DiemenSport terreinen; 11.30 uur te Nederhorst den Berg; 13.30 uur te Naarden; 15 uur te Blaricurn. Woensdag 29 Maart, 8.30 uur te Uitgeest bij café „De Ooievaar"; 11 uur te Assendelft voor het Gemeentehuis; 2 uur te Castricnm op het voormalige kermisterrein. Donderdag 30 Maart, 9 uur te Haarlem bij het Slachthuis; 11 uur te Hoofddorp op de Markt; 13.30 uur te Ouderkerk aan de Am- stel bij het Ned. Herv kerk; 15.30 uur te Sloten bij de Ned. Herv. kerk. Vrijdag 31 Maart, 11 uur te Texel op de Markt te Den Burg. Zaterdag 1 April, 9 uur te Zaandam bij het Slachthuis; II uur te Wormerveer bij de Gasfabriek. Maandag 3 April, 11 uur te Wormerveer in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. PATRICIA WENTWORTB 87 „Heel interessant", zei miss Silver, kuchend. „Maar", ging Frank Abbott voort, „Tote kén het gedaan hebben Bij de deur voor het personeel kan hij de lichtgevende plek op Porlock's rug uit stekend hebben gezien. D.w.z. hij zou dan bijna recht achter hem hebben ge staan want de deur is achterin de hall, in het verlengde van de traplijn. Hij kan evengoed als Caroll een hand schoen hebben aangehad of de dolk hebben afgeveegd Daarna behoefde hij alleen maar de salondeur te bereiken, die te openen en zich om te draaien, zodat bet scheen of hij er uit kwam Hij kon het op zijn sloffen hebben ge daan". „Beste Frank!" riep miss Silver, die de vulgaire uitdrukking „op zijn slof fen" afkeurde. Hij wierp haar een kushand toe. „We schieten wel aardig op; twee moordenaars in circa drie minuten. Maar hier is een derde, 't Lijks wel een stuk van Shakespeare. nietwaar? Eer ste. tweede en derde Moordenaar! Nu komt de nogal sombere Masterman. 'n droefgeestige vent die op een hoofd letter T. lijkt, wat moordenaars ge woonlijk niet doen Waarschijnlijk was hij ook een slachtoffer van Porlock's chantage. Onze vqornaamste afluiste raar Pearson, kon alleen iets horen over een vermist testament, maar ik geloof, dat daar wel iets in stak Uit telefonische inlichtingen hebben we vernomen dat Masterman en zijn zus ter ongeveer drie maanden geleden in het bezit kwamen van een erfenis, die hun zou zijn nagelaten door een oude nicht, die bij hen inwoonde. Dat is op zichzelf niets ongewoons, maar ze stierf plotseling en er liepen, naar 't schijnt, buurpraatjes over. Die praatjes vonden nog steun in het feit, dat Mas terman grote uitgaven ging doen. maar zijn zuster, die er doodsbleek uitzag, versleten oude kleren droeg. Ik denk. dat ze er slecht aan toe waren- voor ze door het testament van de oude nicht ieder vijftigduizend pond kregen. Als we een en ander combineren met wat Pearson kon afluisteren, heeft het er veel van, dat nicht Mabel een nieuw testament had gemaakt en uit de weg werd geruimdmisschien werd alleen dat testament verdonkeremaand. Wanneer we nu Masterman als Derde Moordenaar beschouwen, is er aller eerst weinig twijfel aan, of Porlock chantage op hem pleegde. Hij deed mee in de charade en had ruimschoots ge legenheid, om een klodder lichtgevende verf mee te nemen waarschijnlijk op een zakdoek. Het moest hem gemakke lijk vallen, Porlock te „merken" en hij kon zonder moeite de schakelaar bij de haard bereiken De vingerafdrukken behoefde hij niet af te vegen, want ieder wist, dat hij na afloop van de charade de lichten had aangedraaid Stel, dat hij 7.2 weer uitdeed toen hij Porlock zag terugkomen van de trap. Masterman behoefde dan slechts de hall over te steken tot hij achter hem was. hem neerstoten en naar de andere kant van de haard lopen. Alles heel gemakkelijken, zoals u zult op merken zonder een schijn van bewijs". Miss Silver kuchte nogmaals en zei toen bedachtzaam: „Dat zou ik niet willen beweren. Maar ga asjeblieft ver ader". Hij keek haar scherp aan. maai' ze beantwoordde zijn blik niet. Dus deed hij wat hem verzocht was. Nu krijgen we miss Lane. De chantage op haar persoon staat vast en zij is een flinke, keurige, knappe jon ge dame, die dat maar niet zo geduldig zou toelaten. Pearson hoorde alleen maar iets vrij raadselachtigs over een armband. Als de chantage daarover ging, heeft ze Porlock een flinke op stopper verkocht zie de beschrijving van haar verschijnen in de salon, waar ze een prachtige armband liet zien en aan iedereen vertelde, hoe heerlijk het was, dat Greg haar die had terugbe zorgd, toen ze hem was kwijtgeraakt Hij sprak haar niet tegen, maar we hebben de rekening van de armband gevonden. Hij heeft er een lief prijsje voor moeten betalen. Hij loog, toen hij haar vertelde zoals Pearson afluis terde, dat de armband volledig op de rekening werd beschreven. Daar was niets van aan. Bij de juwelier hebben wij intussen vernomen, dat hij de arm- band jX November had gekocht van miss Moira Lane. Dit geeft u wat te denken, nietwaar? Maar alles bij el kaar weet ik verder niets over Moira. Ik zie ook niet in, hoe zjj het licht kon hebben uitgedraaid, zonder Mastei - man's vingerafdrukken te verstoren En zo is er meer", (wordt vervolgd» Zeg niet: „Ik houd niet van dan sen, maar zeg: ,ik dans slecht CH. REGISMANSET OP HET MATJE de HOND VAN OPA £R TRAD EEN oud opaatje voor da rechter. Ietwat gebogen in da schouders, stemmig in de zwarte kle ren en met het zilvergrijs van de eer bare ouderdom op zijn gecraqueleerds hoofdje. Aldus in zijn verschijning de deemoed personifiërend, was hij het levende bewijs van de oud-vaderland- se stelling dat schijn bedriegt. Want toen dit gerimpelde manneke ztyn tandeloze wauwelaar vanéén spleet_. Maar laat ik het rustig vertellen. Hij was dan Christlaan 8., van be roep rustend, hij had geen honden belasting betaald, iedere schikking en regeling en alle verstandige raad slagen verre van zich werpend, en hU was doof. Om met het laatste te begin nen l toen de rechter van wal stak (met die toegeeflijke glimlach, die hij In voorraad heeft voor ouwe zielepoten) siste het grjjsaardje hem nijdig toe, dat meneer wel een beetje harder moch' schre'euwe, want dat 'le d'* geen bliksekater van verstond. Is u doof?, vroeg de rechter. Hardstikke doof, zet maar 'n flinke schreeuwerd op!, ried Chris tlaan. Maar de rechter regelde dat (tot hoorbare spijt van de tribune) ietwat anders. De belastingloze hon denhouder kreeg de parketwacht naast zich en die bracht 's rechters woorden tienvoudig versterkt tot het brein van de verdachte. Maar dat was óók weer niet goed. Je mot me niet belatafele, zei de man. Je schreeuwt as een febrieks- fluit. Enfin toen we dan eindelijk de juiste toonhoogte hadden gevonden, bleek de dove doof voor leder goed woord. Die hond was niet van hem. Dat konne ze nooit bewijze zolang d'r recht was in de wereld. U heeft die hond al twee jaar, opponeerde het Recht. Lariefarfe!, zei verdachte, die rood aanliep. Dat beessie is bij mijn komme anlope, zo mager as.... as.... as 'n kachelhoutje en 'ie bulkte van de schele honger. Wat doe je dan? Heren, zeg nou 's rejeel wat doe je dan? Nou as u niks zegt zal Krissie 't wel doen; dan geef je zo'n beessie te vrete. Dat is lofwaardig, prees de rechter, maar dat is al twee jaar ge leden. Sindsdien hebt u de hond ge houden en geen belasting betaald. Gehouwe? Hoe wéét meneer dat? Wéét meneer dan niet, dat ik dat beest heb vortgejaagd en op z"n zielderement geslagen maar hlf komp alsmaar terug hé! En maar janke. Maar mijn hond is 't niet. Dat kan al het recht van de wereld niet bewijze. De rechter gewaagde van de oplos sing, dat de hond kon worden terecht gesteld, maar daarop antwoordde Krissie met een duister wederwoord. Hij zei: de minister! Er viel niet mee te praten. He» werd een tientje boete. Het mannetje in zwart en zilver grijs grauwde wat over dierenbeulen en wonderlijk zijn de wegen! trok met een schok een buidel te voorschijn, vragend of hjj meteen be talen kon. Geduldig onderwees hem de rechter en Christfaan dankte met een joviale armzwaai. Waardoor het afscheid die vriendelijke toets kreeg van goeden wille en vrede op aarde, die we hier maar kl te weinig zien. KAREL. De plaatsvervangende Britse premier, Morrison, heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat de Labourpartlj het denkbeeld van een coalitieregering in vredestijd verwerpt. Een dergelijke re gering zou zonder effect blijven. Da Labour-partij zou zich nooit in een der gelijk „avontuur" storten. Hij waarschuwde tegen een parle ment, waar geen partij een duidelijk® meerderheid zou hebben. De parlemen taire situatie zou onstandvastig zijn en de daaruit voortkomende regering zou weifelend en onzeker in haar politiek handelen. Hij stelde de kiezers voor de keus tussen een „constructieve en linkse koers" en een „beverigs en reac- tionnaire rechtse koers". James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken en vice-president, heeft Zondag be kend gemaakt, dat hij zich dit jaar voor de Democratische partij candidaat zal stellen voor het gouverneurschap van Zuid-Carolina. Meer emigratie naar Australië De Australische minister voor de im migratie, H. Holt, verklaarde, dat d® Australische regering nog meer gede- mobiliseerden van de K.L. in Indonesi® als immigranten in Australië zal toe laten en dat zij, indien daartoe aanvra gen worden ingediend, bereid is, er meer toe te laten dan de 1500, waar voor de emigratie m»t de Nederlands® regering was overeengekomen. GEHEIME BIJEENKOMST VAN DUITSE NEO-NAZTS. Volgens de Duitse politie heeft Heinz Rerner, de Duitse generaal-majoor, die in 1944 de samenzwering tegen Hitier verijdelde gesproken tot een geheime bijeenkomst van ongeveer 150 voormali ge Duitse officieren en leraren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3