Kort Bestek Westelijk accoord inzake Saar Een Nederlandse exportbeurs in Philadelphia VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Labour belooft vrede en overvloed Water, wind, vuur en sneeuw brengen grote rampspoed in Amerika Waterstof-atoombom duizend maal erger dan gewone atoombom De ramp met de Engelse duikboot Woensdag 18 Janauri 1950 75e Jaargang No. 10790 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna LONDEN ONTHULT: Vroeg Adenauer om militaire garantie? Paasikivi bijna zeker herkozen En werkgelegenheid voor allen Reeds tientallen doden Gesneuveld in Indonesië India's nieuwe president? Zoeken Ver. Staten contact met Sowjetunie? Twee ont- Mijnwerkersstaking in de V.S. breidt zich nog uit Dit voorjaar...: Oud en nieuw op Schiphol gevangenen vlucht Op reis van Utrecht naar Alkmaar Joegoslavische actie tegen Chinese afge vaardigde Rusland houdt nog 400000 Duitsers vast Denk om de gulden Weer sabotage op Franse spoorlijnen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 pogtgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BXJLSMA en C KRAK IIHRAW TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 Jent Abonnementen per kwar taal f 4— oij vooruitbe taling. plus incassokosten De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben in November j.1. te Parijs een overeenkomst over de betrekking tussen het Saargebied en de Raad van Europa gesloten, welke nooit is gepubliceerd, aldus is door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za- kent onthuld. Hij voelde zich niet gerechtigd, een verklaring over deze overeen komt af te leggen. Men meent, dat het Saargebied deze zomer, op grond van bedoelde overeenkomst,t als toegevoegod lid in de Raad van Europa zou worden opgenomen. D« woordvoerder onthulde tevens, dat dr. Adenauer, de Westduitse Bonds kanselier, zich onlangs tot de drie hoge commissarissen heeft gewend in verband iuet de kwestie van Westduitslands militaire veiligheid. Verondersteld wordt dat Adenauer, verwijzend naar de beweerde militarisering van Oost-Duitsland, de hoge commissarissen had verzocht om een garantie, dat de drie Westelijke geallieer- W'est-Duitsland zouden verdedigen. In een verklaring, die gister na- - mens de Engelse Hoge Commissie aan de Westduitse pers is verstrekt, wordt gewaarschuwd tegen „Elke Duitse poging om een wig tussen de Westerse bezettingsmogendheden' te drijven", daar dit de ontwikkeling naar internationale begrip zou be lemmeren en „het tegendeel der be oogde doeleinden" ten gevolge zou hebben. Tevens wordt in de verkla ring gewaarschuwd tegen ieder mo gelijk plan van de Westduitse rege ring of de politieke partijen om de „toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa te verbinden aan voorwaarden en om door derge lijke middelen druk op de geallieer den uit te oefenen". Volgens de voorlopige gedeeltelijke uitslagen van de Finse presidentsver kiezingen, hebben de partijen, die de wederverkiezing van de 79-jarige pre sident Juho Paasikivi steunen, een overwinning behaald. Volgens de voorlopige cijfers aan het eind van de twee verkiezingsdagen hebben in het gehele land 765.535 per sonen gestemd voor de partijen, die de herkiezing van Paasikivi steunen. De uiterst linkse Volksdemocratische Par tij, die een communist als candidaat ge steld heeft, verkreeg 286.531 stemmen. De Boerenpartij verkreeg 272.064 stem men. Van de 2.400.000 stemgerechtigden brachten 1.324.130 hun stem uit. Er wordt gestemd voor de benoeming van een college van 300 kiesmannen, die volgende maand op hun beurt de nieuwe president zullen kiezen. Spinnen en goudstukken Iemand liep te Versailles rustig te wandelen, toen plotseling van een huis uit revolverschoten op hem gelost werden en een vrou wenstem riep: „Vergiftig mijn veestapel niet". De wandelaar ging op de vlucht en haalde de politie. Toen deze het huis bin nenging, vond zij twee Russin nen, dié honderden dikke spin nen in kleine hokjes opkweekten en voor honderduizenden guldens aan goudstukken. De beide da mes Sotsjalski, moeder en doch- 'ter, zijn naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. De Britse socialistische partij heeft Woensdag een verkiezingsmanifest uit gegeven, waarin in een tweede „vijf jaren-plan" is uiteengezet, hoe de par tij denkt te zullen regeren, indien zij op 23 Februari de zege zou behalen. In het verkiezingsmanifest worden achtereenvolgens de binnenlandse, bui tenlandse en economische partij-poli tiek als volgt besproken: Binnenland. Werk voor allen, meer energie en grotere publieke saamhorigheid, groter productie van levensmiddelen, het verlagen van over dreven hoge prijzen, sociale zekerheid, huizen voor iedereen, vrede en over vloed. Reeds is gemeld, dat onder een rieuw socialistisch bewind in Groot- Brittannie zal worden voortgegaan met de nationalisaties. Buitenland: „Indien wij weer winnen, zullen wij op realistische wijze voor de vrede werken. Wij zullen krachtig weerstand bieden aan elke poging om ons te intimideren en aan elk streven, om onze positie in de we reld te ondermijnen. Doch wij zullen j op elk tijdstip bereid zijn ten volle met de Sowjetunie en met elk ander land samen te werken, mits men van goede wille is. Economie. De Britse socialisti sche partij waarschuwt in haar mani fest dat Engeland in de allereerste plaats meer moet uitvoeren, vooral naar de Verenigde Staten. Verder wordt verklaard, dat een toekomstige Britse socialistische regering de maat regelen zal nemen, nodig om de finan ciële machten onder controle te hou den en volledige werkgelegenheid voor alle landgenoten te verzekeren. Tengevolge van storm en sneeuw jacht zijn Maandag in de V. S. min stens 52 personen om het leven geko men, terwijl de materiele schade op millioenen dollars geschat wordt. In het Noord-Westen stierven 9 personen door een sneeuwstorm, terwijl anderen om het leven kwamen door verdrin king of ongevallen op gladde wegen. In Montana was de temperatuur 43 graden onder nul. In Quebec (Canada) kwamen vier personen om het leven tengevolge van de tot een orkaan aangegroeide storm. Vluchten voor het water Overstromingen en brand richten in verschillende delen van Amerika grote schade aan. In het midden- Westen zjjn de Ohio, de Wabash en de kleine Wabash op verschillende plaatsen buiten hun oevers getre den. Daardoor wordt de vallei van de Mississippi met de grootste overstro ming sinds dertien jaar bedreigd. Honderden gezinnen zijn door de Vloed verdreven en in Zuid-Missouri hebben 12.000 mensen over een ge bied van 500 vierkante k.m. om vei ligheidsredenen opdracht gekregen hun woningen te verlaten. Met man •n macht tracht men de dijken met zandzakken te versterken. Bjj Colorado Springs bedreigt een kreupelbosbrand het legerkamp Car- son. Met bulldozers worden brand- greppels aangelegd om de opslag plaatsen en kazernes. Een pakhuis ging al in vlammen op. Het vuur dat door een zware storm aangewak kerd werd, verspreidde zich over een gebied van meer dan 130 vierkante k.m. en nam gistermiddag nog steeds in hevigheid toe. Vele buitenhuizen «n andere gebouwen bij het weelde rige vacantieoord Colorado Springs werden door het vuur verteerd, even- kis de bekende bergdierentuin van Cheyenne. Ruim 7000 soldaten en marine-reservisten nemen aan de hrandbestrijdingswerkzaamheden deel. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Later verspreide op klaringen. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Noord-Oost. Tem peraturen iets boven het vriespunt. DONDERDAG: Zon op 8.39, on der 17.04. Maan op 9.51, onder 18.16. Ook Portland werd door een zware sneeuwstorm getroffen en geheel geïsoleerd. De straten wa ren spiegelglad en haast onbe gaanbaar, omdat de sneeuw later in regen was overgegaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: H. W. A. Broekaart uit Venlo (Ble- rik). Kon. Ned. Ind. Leger: Gesneuveld 12 Dec. 1949: D. Deo uit Indonesië; J. F. H. Beer uit Indonesië; Kapt. vlieger, waarnemer M. L. F. Stumpff uit A'dam. Algemeen wordt verwacht, dat de 65-jarige president van de Wet gevende Vergadering van India, dr. R. Prasad, tijdens de verkiezin gen op 24 Januari tot president van India zal worden gekozen. Dr. Prasad is rechtsgeleerde en professor in da Engelse taal. Volgens de diplomatieke medewer ker van de „New York Times" James Reston, hebben Amerikaanse autoritei ten er op aangedrongen, dat de Ver enigde Staten eerst een poging zullen ondernemen om overeenstemming met de Sowjetunie te bereiken over de internationale controle van alle wa pens voor massale vernietiging, alvo rens de verantwoordelijkheid te nemen voor het vervaardigen van een water stof-atoombom, waarvan de uitwerking die van een gewone atoombom naar schatting duizendvoudig overtreft. Men verwacht, dat president Tru- man in de eerstkomende twee of drie weken het besluit zal nemen of de Verenigde Staten al dan niet tot ver vaardiging van een waterstof-atoom boom zullen overgaan. Theoretisch is het mogelijk met dit nieuwe wapen in één slag doelen over een oppervlak te van 130 tot 260 vierkante meter te De mijnwerkersstaking in Amerika breidt zich uit. Thans zijn in zes staten waar gestaakt wordt meer dan 79.000 mijnwerkers niet op hun werk. Beeld van industrie en cultuur van ons land In het komende voorjaar zal in de warenhuizen van het Gimbel-concern te Philadelphia een expositie worden gehouden, de Holland-Fair, die niet al leen zal bewijzen, wat de Nederlandse industrie vermag, maar die ook een beeld zal geven van het culturele en het volksleven in ons land. Het plan hier toe is ontworpen door de leider van het concern, de heer Arthur C. Kaufmann, die op uitnodiging van de Nederlandse regering heeft nagegaan, op welke wij ze de Nederlandse export naar de Ver enigde Staten het best zou kunnen wor den gestimuleerd. Deze tentoonstelling zal ook in andere delen van Amerika worden gehouden. De heer Kaufmann heeft met enkele medewerkers een reis door ons land ge maakt en alle belangrijke industrieën bezocht. Daarbij is het gezelschap er van overtuigd geraakt, dat ons land de Marshall-dollars op de voordeligste wij ze heeft gebruikt ter verwezenlijking van een herstel, dat de verwachtingen heeft overtroffen. Het resultaat van de ze tocht was een advies aan de Neder landse regering, om in deze tijd een jaarbeurs in de V. S. te houden. Deze zal uit drie afdelingen bestaan. De eer ste omvat een tentoonstelling van gro te Nederlandse kunstwerken, van voor werpen, betrekking hebbend op het Koninklijke Huis en van zaken, die een beeld geven van de betrekkingen tus sen Nederland en Amerika. De tweede laat iets zien van Nederlandse ambach ten, handwerken en klederdrachten, de derde ten slotte toont de producten van de Nederlandse industrie. De tentoon- stellings-ruimte wordt door het Gim- belconcern beschikbaar gesteld. Het plan is reeds door de Nederlandse re gering aanvaard. De expositie zal wor den gehouden op een datum tussen 20 April en 5 Mei. Gistermorgen zjjn twee gevangenen die van het huis van bewaring in de Gansstraat te Utrecht overgebracht zouden worden naar de strafgevange nis in Alkmaar, op het centraal station in Utrecht ontvlucht. De beide mannen waren met handboeien aan elkaar ge koppeld en werden bewaakt door twee parketwachten. Toen zij op het tweede perron ston den te wachten op de trein naar Am sterdam, hebben zij gebruik weten te maken van de drukte om plotseling aan de haal te gaan. De parketwachten zetten onmiddellijk de achtervolging in maar raakten in het reizigersgewoel er waren juist vier treinen binnenge komen het spoor bijster. Het station werd direct afgezet, doch tevergeefs. Voor zover bekend is tot nog toe geen spoor van de vluchtelingen ontdekt De beide vluchtelingen zijn uit Utrecht afkomstig en zouden nog een jaar gevangenisstraf te goed hebben. De drie Westerse ambassadeurs te Moskou zijn Dinsdagmiddag drie Kwartier in conferentie bijeen geweest op de Britse ambassade. vernietigen. De kosten van een water stof-atoombom zouden 200 1 üioen dollar bedragen, hetgeen aanz.enlijk minder is dan het bedrag, benodigd voor het maken van de eerste atoom bom. David Lilienthal, de voorzitter van de commissie voor atoom-energie is van mening aldus Reston, dat slechts in een toestand van grote nood en uitsluitend indien de Verenigde Sta ten geen andere veilige of eervolle weg meer open zou staan, de water stof-atoombom bij het wapenarsenaal van het land zou mogen worden ge voegd. Veiligheidsraad bijeen Toen de Veiligheidsraad gisteravond bijeenkwam, was de zetel van de Rus sische gedelegeerde (Malik) leeg. Een motie van de Joegoslavische afgevaar digde om een voorrangsbehandeling van de Russische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gedele geerde dr. Tsjiang, werd door de Raad verworpen met zeven stemmen tegen één en twee onthoudingen. Later op de vergadering diende Joegoslavië een motie in, waarin dr. Tsjiang werd ver zocht het voorzitterschap neer te leg gen. Ook deze motie werd met zes stemmen tegen één en drie onthoudin gen verworpen. Aan een daarna vol gende stemming nam Joegoslavië geen oeel, „omdat twee permanente leden van de Veiligheidsraad (China en Rus land) niet vertegenwoordigd zijn". Een officiële Amerikaanse woord voerder verklaarde Dinsdag, dat vol gens een nauwkeurig onderzoek door Berlijnse autoriteiten op het gebied van sociale zorg en vluchtelingen-aan gelegenheden 400.0000 Duitse krijgs gevangenen in het geheim in de Sow jetunie worden vastgehouden als sla venarbeiders. De woordvoerder bracht in herinne ring, dat de Sowjets op de conferentie in 1947 31 December 1948 vastgesteld hadden als de datum, waarop uiterlijk de repatriëring van alle Duitse krijgs gevangenen moest zijn voltooid. De Russen hebben sedertdien 1.131.328 Duitsers uit gevangenschap ontslagen. Deze 400.000 zijn, naar men gelooft, voor het merendeel personen, die schuldig bevonden werden aan „misda den tegen de mensheid". „Indien de Russen", zo besloot de woordvoerder, „thans hun program van repatriëring van Duitse krijgsgevangenen niet vol tooien, is er geen andere conclusie moge lijk, dan dat de Russen van plan zijn de 400.000 krijgsgevangenen, die zich nog in hun handen bevinden, vast te houden en hun bestaan te loochenen". Een lid van het personeel van Maas' dekenfabriek te Maassluis ont dekte gisteravond brand in een pak huis van de fabriek. De brandweer van Vlaardingen wist het vuur na twee uur te blussen. Het pakhuis ging ech ter geheel verloren. Indien enigszins mogelijk, zal in de loop van de maand Februari reeds een gedeelte van de nieuwe, 21 m hoge, verkeerstoren op Schiphol in gebruik worden genomen. De nieuwe toren (rechts), die een sta len constructie heeft, is het hoog ste gebouw op Schiphol. Er wor den ongeveer 5000 kabels in de to ren aangelegd. Links de oude toren. Assunta Giuli werd uit het zieken- buis te Rome ontslagen, na een be handeling aan kwesturen, die zij had opgelopen doordat haar man haar nad geslagen. Bij haar vertrek beloofde zij de artsen binnenkort meer werk. Een half uur later werd haar echtgenoot binnengereden met diepe schrammen in zijn gezicht. Eén vrouw is (soms) tien mannen te erg.... In Japan is een wonderkind ontdekt, een van vier jatr, dat mooie schil- - rijen kan maken Hij heeft er al 150 geproduceerd in een kinderlijke stijl. Dezulken hebben wij óók. Zelfs met baarden. In Napels zijn bij een brui loft vijf volwassenen en vier kinderen door de vloer van de derde verdieping gezakt. Ook in Ttalie blijkt het op het huwelijksfeest vrolijk toe te gaan. 100.000 francs. Ziedaar de prijs, die Paul en Chloe opbrachten, de witte rhinocerossen voor de Antwerpse die rentuin. Ze zien er ne* uit als gewone neushoorns, alleen zijn ze een beetje overbelicht. Vanwege de tropenzon, be grijpt u? Of ze zi n geschrokken van de vele moorden in het wereld deel hunner geboorte. In het Wit- watersrandse werden in 10 maanden 500 moorden gepleegd. filmsterren kan tot vreemde dingen leiden, vrienden. Iemand stuurde voor honderd dollar rode rozen aan Judy Garland en zond de rekening aan haar man! En een winkelier in Los An- Qp de dagen, waarop Prins Bernhard geles ontdekte, dat de kisten lege bier- de Antillen bezoekt, zal het over- flessen, die met de regelmaat van de Illlllllllllllllllllllllllllllllllll heidspersoneel niet behoeven te wer ken. Ze krijgen een dag vrijaf. En ze vinden het jammer, dat de prins niet elke maand komt. In Helmond zal geen monument voor de gevallenen worden opgericht, want van de be nodigde 20 mille is maar 8000 gulden bijeengekomen. De verering voor Je kunt nog beter Schuman heten. Die schelden ze alleen maar uit-' klok bij hem werden te koop aan geboden door twee kleine jochies, uit zijn eigen pakhuis werden gestoien Jammer voor de knulletjes werd het perpetuum mobile onderbroken. In Zweden zijn een Zweed en een Zweedse op 71-jarige leeftijd ge trouwd. Dat zou nu wel niet zo héé' bijzonder zijn, maar de clou zit 'em hierin, dat die beide Zweden negen enveertig jaar hebben zitten zweten om tot hun besluit te komen. Want toen ze éénentwintig waren, heeft zij hem al eens een blauwtje laten lopen. Wat leert ge hieruit, mijne vrienden: Dat liefde alles overwint. In eer- dorp bij Londen werd het buiten van een Lord (alleen lords wonen in En geland op buitenverblijven) geplun derd door een bende. De waakhond bevond zich op amoureuze dwaal wegen. Maar toen het dier terug keerde. greep het de veldwachter, die een onderzoek kwam instellen.... Zweeds schip is weer vrijgegeven (Van onze correspondent te Londen) Het grote raadsel, waarom het Zweedse schip „Divina" niet onmid dellijk een S.O.S. heeft uitgezonden, nadat het tegen de duikboot „Trucu- lent" was opgebotst, werd opgelost door kapitein Hommerburg. „Pas twee uur na de ramp", zo zeide hij, „wist ik, dat het een duikboot was. De radio van de „Divina" is erg ouderwets en ik ben de enige aan boord, die weet hoe het ding werkt. Men moet dikwijls 20 minuten aan verscheidene knoppen draaien, voordat men contact met een kuststation heeft. Ik was een kopje thee aan het drinken in mijn kajuit, toen de botsing plaats vond en ben toen direct naar boven gevlogen, waar mijn tweede stuurman de Duitser Franz Leipelt op de brug stond. Ik gaf wel het bevel om direct een red dingboot uit te zetten toen wij het hulpgeroep hoorden, maar ook dat ging niet zo vlot. Het is een oude schuit. En De uitbetaling van de gulden tegen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal mor gen Donderdag 19 Januari geschie den aan personen wier naam begint met de letters He t.e.m. Ho. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket vervoegen tussen 8.30 en 3 uur. ik had helemaal geen tijd om eerst 20 minuten met mijn antieke radio te gaan zitten prutsen om een S.O.S. uit te zenden. Daarom heb ik naar de „Almdijk" geschreeuwd of zij dat S.O.S. wilden uitzenden." Volgens kapitein Dekker van de „Almdijk" echter heeft de Zweed geen contact met hem gezocht. „Wij waren in de juiste vaargeul", vervolgde kapitein Hommersburg, „en wij hebben alles gedaan wat wij kon den. Het is heel onjuist om het zo als in de Engelse pers gemeld werd te doen voorkomen, alsof wij maar niets gedaan hebben. Pas nadat wij de eerste 8 mensen gered hadden, door reddingboeien naar hen uit te gooien, hoorden wij, dat wij tegen een onder zeeër opgebotst waren met 80 koppen aan boord. Ik viel bijna flauw van schrik". De „Divina", die eerst aan de ket ting gelegd was, heeft haar reis mogen voortzetten, nadat haar eigenaren een grote borgsom gestort hebben. Kapi tein Hommersburg is inmiddels naar Londen teruggekeerd ter verdere on dervraging door de Britse Admiraliteit. Dinsdagmorgen zijn opnieuw sabota- ge-pogingen ontdekt op de spoorlijnen in Oost-Frankrijk. Deze pogingen had den ten doel een wisselpost en een sig naal buiten werking te stellen, respec tievelijk bij het station Parijs-Oost en in het station teHargarten op de lijn Thionville-Saargebied.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1