„Turk Westerling trekt Bandung binnen Kort Bestek Mao Tse Toeng en Stalin sluiten een vriendschapsverdrag Meisje uit minnenijd vermoord VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Russen krijgen spoorwegbureau in Berlijn terug Nog geen Frans-Duits handelsverdrag JH Maandag 23 Januari 1950 75e Jaargang No. 10794 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hoofdkwartier van de T.N.I. zonder of stoot bezet slag Hatta en Hirschfeld besluiten tot gezamenlijk optreden Brazilië wil immigratie van Nederlanders Haastige spoed De juwelen van Aga Khan Spoorwegmateriaal in ruil voor Chinese petroleum Ontwikkeling van China's zware industrie Kinderfeest op Soestdijk Dader werd tijdens het misdrijf gearresteerd „Mijn wraak is nu gekoeld Ondertekening vertraagd Door hef ijs gezakt en verdronken Post voor de Cheshire President Truman staat op hulp aan Korea. Weerbericht door Saarkwestie Trawler voor Franse kust gezonken Eenige IJmuidense trawlers weer naar zee Mislukte roofoverval te Geldermalsen Communistische inval in Frans Indo China? „Vlieg tuig-waarnemers" in Amerika Denk om de gulden BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPITCIN Directie: BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes'1 tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokosten De troepen van kapitein Westerling (bijgenaamd „De Turk", voormalig kapi tein van de K.N.I.L.) zijn hedenmorgen Bandung binnengetrokken. Af en toe verbrak een geweerschot of het geratel van een machinegeweer de stilte in de nog lege straten van Bandung, aldus een correspondent van Reuter. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische Republiek. Enkele uren vóór de aanval, zo gaat Reuters correspondent verder, vertelde Westerling mij, dat hij van plan was de Tentara Nasional Indonesia, de geregelde strijdkrachten van de Republiek, in West-Java en Batavia op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. De troepen van Westerling hebben Tjünahi en het hoofdkwartier van de TNI te Bandung bezet. bezet, Een woordvoerder van het Indone sische leger te Djakarta heeft ver klaard, dat Bandung is aangevallen door „meer dan zeshonderd man on geregelde troepen, die de stad uit het Westen en Noorden binnenvielen". Het Indonesische kabinet was te pjakarta in vergadering bijeen, toen de aanval begon. Drs. Hatta, de eerste minister, onderbrak de vergadering voor overleg met de Nederlandse Hoge Commissaris. Daarna gaf hij een ver klaring uit, waarin wordt gezegd, dat hjj en de Hoge Commissaris besloten hadden, dat „gezamenlijk zou worden opgetreden." Een Indonesische woord voerder legde dit uit als te betekenen, dat de Nederlandse legerautoriteiten zouden pogen de Nederlandse deser teurs in bedwang te houden, die in het leger van Westerling dienen. Het Nederlandse leger heeft nog 'n divisie-hoofdkwartier te Bandung, maar alle Nederlandse strijdkrach ten zijn daar, evenals elders in Indo nesië, in karzernes geconsigneerd. T.N.I. trok zich terug. Westerlings troepen hebben ook het hoofdbureau van politie te Bandung Er worden besprekingen gevoerd over de oprichtinge van een Brazi liaans-Amerikaanse ontginningsmaat schappij, die zich bezig zou gaan hou den met de financiering van wegenaan leg en industriële en agrarische ont wikkeling in aanzienlijke delen van Brazilië. Men houdt zelfs rekening met de mogelijkheid, dat de Wereldbank in het nieuwe orgaan zal deelnemen. Wil men echter een ontwikkelings plan voor grote delen van Brazilië uit voeren, dan zullen op vrij grote schaal ondernemende buitenlanders moeten worden aangetrokken. Deze dienen bij voorkeur over enig eigen bezit te be schikken. Zo denkt men b.v. over de mogelijkheid, om groepen Nederlanders te laten overkomen. De centrale rege ring en de regeringen van verschillen de bondsstaten in Brazilië zouden zelfs bereid zijn, aanzienlijke credieten op zeer lange termijn en op zeer gunstige voorwaarden aan zulke groepen te ver strekken. Het normale contact met Dja karta werd verbroken, toen één der telefooncentrales in handen der aan vallers viel. Van de zijde van de Ne derlandse troepen te Bandung is ver klaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zullen blijven in afwachting van instructies. Volgens Reuters cor respondent stonden Nederlandse bur gers aan het hoofd van enkele pelo tons van Westerling. De aanvallende troepen waren in groene uniformen gekleed. Gedeeltelijk gemotoriseerd en hadden de beschikking over voldoende automatische wapens. Zij vertelden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandung be zetten, naar de heuvels waren uitge weken. Beschuldiging Ex-kapitein Westerling heeft Zon dag de regering van Indonesië ervan beschuldigd, dat zij een invasie in Ne- derlands-Nieuw-Guinea voorbereidt. Hij deed dit op een persconferentie, die hij in zijn hoofdkwartier in de buurt van Bandung hield. Ik weet van mensen van het Indonesische leger, zo zei hij, dat er landingsdetachementen worden opgeleid, zowel openlijk als in het ge heim, voor een landing op het eiland, op een moment, dat de regering alles op alles diende te zetten om orde in het eigen huis te scheppen. Westerling gaf uiting aan de vrees, dat hij spoedig niet meer in staat zal zijn, zijn mensen te weerhouden van een actie tegen de RIS. Hij voegde hieraan toe, dat hij nog steeds op vrije voeten is, hoewel men reeds vaak heeft gedreigd, hem te zullen arresteren. Men weet, zei hij, dat mijn arrestatie een massabeweging zou doen ontstaan, die de regering omver zou kunnen werpen. Ik ben niet bang voor het le ger van de RIS. De politiemannen zijn mijn vrienden en het volk van West- Java weet dat ik zijn vriend ben. Voorts zei Westerling, dat hij op ge heel Java voor orde en rust zou kun nen zorgen. Oost-Indonesie verlangt naar een nieuw regime. President Su- karno durft zich niet in Bandung te laten zien. Een ondercommandant voeg de hieraan toe: Hij zou er ook niet meer uitkomen. Westerling zei ten slot te nog dat hij in staat is om op elk ge wenst ogenblik Djakarta binnen te trekken. De Amerikaanse autoriteiten hebben Zaterdagmiddag de Westberljjnse poli tie last gegeven, de bureaux van de onder Russisch toezicht staande spoor wegdirectie te ontruimen. Deze actie w-as een onderdeel van een Amerikaans plan, om een maximaal gebruik van woon- en kantoorruimte in de zwaar geteisterde stad te verkrijgen. De Rus sen antwoordden hierop met een dras tische beperking van de dienstregeling voor de bovengrondse spoorwegen. Deze is met ingang van vandaag onge daan gemaakt. Volgens de Tagliche Rundschau, het officiële Russische orgaan in Oost-Ber- lijn, hebben de bureaux veel schade opgelopen, doordat de politie de kas ten zou hebben opengebroken en de papieren over de grond verspreid. Van Westelijke zijde is de gegrondheid van deze beschuldiging ontkend. Dezer dagen brandde onder de rook van Luiksgestel, een klein dorp in Noord-Brabant, een boer derij af. De brandweer begeerde zo vurig de strijd tegen het vuur te beginnen, dat zij onvoorzichtig werd. Het gevolg was, dat er brand ontstond in de garage van de brandweer. Men redde ternauwer nood de motorbrandspuit en enig materiaal, maar de garage ging, met de voorraden olie en benzine, in vlammen op. Dat ging zo snel, dat men zelfs nog de tijd had, een deel van de boerderij te behouden. Nu de Parijse politie wederom twee personen heeft gearresteerd, zitten thans elf leden van de bende, die de juwelen van de echtgenote van Aga Khan heeft gestolen, in arrest. Intussen heeft men nog steeds de leider niet in handen. Het heet, dat deze, Roger Senanedj, in Augustus met zijn minnares, de gehuw de vrouw Renee Remy, door een van de leden van de bende is vermoord. Watson zou het brein van de organisa tie zijn geweest. Hij is Zaterdag met één der gearresteerde bendeleden ge confronteerd, maar werd niet herkend. Watson ontkent schuldig te zijn, maar is nog niet weer op vrije voeten ge steld. Nader wordt gemeld, dat vier der verdachten weer zijn vrijgelaten, na dat zij een scherp verhoor hadden on dergaan. Van gewoonlijk betrouwbare Chinese zijde te Hongkong werd Zaterdag be kend, dat de Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en maarschalk Stalin te Moskou een Russisch-Chinees vriendschapsverdrag hebben gesloten. Aan de ondertekening van dit verdrag .185 STALIN millioen mensen Dertig schoolvriendinnetjes en vriend jes waren Zaterdagmiddag te gast op het paleis Soestdijk, om de verjaardag van prinses Margriet „na" te vieren. Er werden kinderfilms vertoond en spelletjes gedaan. Vanzelfsprekend Drama ie Groningen zijn onderhandelingen voorafgegaan, die verscheidene weken hebben ge duurd. Men bezit geen enkele aanwijzing uit officiële bron over de inhoud van het verdrag. Men meent echter, dat onder meer wordt bepaald, dat Rusland China zal helpen bij de ontwikkeling van de petroleumwinning in de prov. Sin- kiang en Kansoe en een aanzienlijke hoeveelheid spoorwegmateriaal zal le veren. Daartoe zou een Russisch-Chi- nese maatschappij worden gevormd, waarin Russen de leiding, doch China de meerderheid van de aandelen zou hebben. Het zou hier n.1. gaan om de petroleumvelden in Joenan en Woesoe. Overeenkomstig het verdrag zouden petroleumraffinaderijen worden ge sticht, maar ook staalfabrieken en an dere bedrijven op het terrein der zwa re industrie. Ten aanzien van de Russische hulp tot verbetering van het vervoersappa- raat wordt in een niet bevestigd rap port medegedeeld, dat er een ontwerp bestaat voor het leggen van wegen en een spoorlijn op de beide hellingen van het Tiensjan-gebergte. De Sovjet-Unie zou de Chinezen 125 locomotieven en duizenden goederenwagons leveren als mede het nodige materiaa1 ter verdub beling van de capaciteit van de spoor weg MandsjoerjjePeking. Maarschalk Stalin heeft de Chinese communistische premier en minister van buitenlandse zaken, Tsjou En Lai, ontvangen, zo deelt Radio-Moskou mede. Tsjou En Lai is door Mao Tse Toeng, voorzitter van de regering te Pe king, naar Moskou ontboden. Bij zijn aankomst verklaarde hij, volgens Tass, gekomen te zijn om deel te nemen aan de onderhandelingen „ter versterking van de goede betrekkingen der buur landen China en de Sowjetunie". Zaterdagochtend omstreeks acht uur heeft zich in de Poelestraat te Gronin gen ter hoogte van het „Concerthuis" een drama afgespeeld, waarbij het 24- jarige meisje A. K. door zekere W. J. waren er ook tractaties, als taartjes en j werd gedood. Juist op dat ogenblik verscheen een politie-agent, die de man limonade. Te Olst bij Deventer zijn Zaterdag middag' twee jongens, de broertjes Har mens, door het ijs van een diepe kolk gezakt. Eén van hen, een zevenjarige, kon zich nog aan het ijs vastklemmen en het hoofd boven water houden. Een ventje van zes jaar schoot onder het ijs. Een kameraadje van de jongens ging moeder Harmens waarschuwen, die het zevenjarige kind nog kon red den. Het andere verdronk onder het ijs. Post bestemd voor de naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Cheshire" moet uiterlijk op 30 Januari in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Cheshire" op thuisreis naar Nederland". President Truman zal het Congres Verzoeken om een „spoedige rectifica tie" van de verwerping door het Huis van Afgevaardigden van het wetsont werp tot hulpverlening aan Korea tot een bedrag van zestig millioen dollar. Verwachting geldig tot Maan dagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Tempera tuur om het vriespunt. DINSDAG: Zon op 8.33; onder 17.12. Maan op 10.49; onder 24.31. Het FransDuitse dispuut over de Saarkwestie heeft volgens berichten uit Parijs geleid tot vertraging in de on dertekening van het handelsverdrag tussen beide landen. Over de voorwaar den is men het echter eens en de on derhandelingen zijn niet afgebroken, zodat nog steeds de hoop bestaat, dat over enkele dagen de ondertekening zal kunnen gec 'deden. De Westduitse bondskanselier Ade- nauer heeft volgens berichten uit Bonn verklaard, dat de mededeling, dat de Saarkwestie bij de besprekingen over a handelsverdrag tussen Duitsland en Frankrijk in het geding zou zijn ge bracht, een verzinsel is. Wel zouden er moeilijkheden op landbouwkundig ge bied gerezen, die door de Saarkwestie nog groter waren geworden. De Saarkwestie blijft de gemoederen in Westduitsland nog steeds sterk be zighouden. Zo heeft thans De Neue Zeitung, die de spreekbuis van het Amerikaanse hoge commissariaat is, een memorandum gepubliceerd, waarin het standpunt van de Westduitse rege ring nog eens is uiteengezet. De rege ring erkent de grondwet van het Saar- gebied niet als een grondwet en even min de verkiezingen van 1947 als een uiting van de volkswil in dit gebied. Bovendien stelt zij, dat op grond van art. 154 van de Westduitse grondwet de mijnen van het Saargebied nog steeds staatseigendom van de Bondsrepubliek zijn. De jongste gebeurtenissen in het Saargebied, zo heet het tenslotte, zijn e engroot gevaar. Zij zouden de Frans Duitse betrekkingen yoor lange tijd kunnen vergiftigen. De erkenning van de autonomie van het Saargebied is onmogelijk; zij zou een precedent vormen voor de aanvaarding van de Oder-Neissegrens. arresteerde. Het meisje werd door de G.G.D. naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is door de justitie in beslag genomen. De man is opgesloten. Het zal Zaterdagmorgen ongeveer half acht zijn geweest, toen voorbijgan gers ter hoogte van het Concerthuis in Groningen een meisje om hulp hoorden roepen. Men zag vlak bij de kelder van het gebouw een man met een meis je stoeien en schonk daaraan eerst geen - H WêW§mÊÊÊ'. -it, 4 ppf!Ipp§1 H Wmm M om De ijspret tijdens het week-end was weliswaar niet van algemene aard, maar toch werd er zelfs al op het IJselmeer gereden. Langs de oostwal, tussen Harderwijk en Nijkerk, had zich een strook ijs van een kilometer breedte gevormd en Zaterdagmiddag bleek deze „baan" reeds begaanbaar. Crgens in Duitsland is professor Roll- buher benoemd tot docent in de humor. De geleerde man zei in zijn inaugurele rede, dat oudbakken mopjes, sarcasme en ironie vaak ten onrechte voor humor worden aangezien. Maar hjj zal de Heinrichs de humor wel bij brengen. De onverbeterlijke optimist! De NIWIN heeft al zestien rimbu- kisten naar Nieuw-Guinea gezonden, maar er moeten nog veel meer volgen. In de jungle raakt zo gauw iets zoek, snapt u? Het Britse ministerie heeft bekend gemaakt, dat het spekrantsoen wordt verhoogd van vier tot vijf ounces en het snoepgoed van vier tot 4'A oun ces per week. De maatregel geldt slechts tijdelijk. Vermoedelijk tot na de verkiezingen. In Frankrijk is het jachtseizoen verlengd. Daar laboreert men namelijk behalve aan politieke kwaaltjes ook aan een overvloed van konijnen. De voornaamste handlan ger van Giuliano, Labruzzo, heeft de dood van 53 mensen op zijn geweten. Oir Oswald Mosley, de Anton Mussert van Albion, heeft besloten, zich niet tegen de komende verkiezingen te ver zetten. Laat-ie fijn zijn! Nu kunnen ze iiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiii tenminste doorgaan. Q Een Hilversum mer, die met een dame en een heer de bloemen aan het buitenzetten was, miste opeens z'n portefeuille met 3800 gulden. Mismoedig toog hij via het po litiebureau huiswaarts. Toen de sterke arm de dame en de heer achterhaalde, /X//^ /y. Volgende Zondag gaan we schaats- voetrijdballen. hadden zij nog 3600 gulden over. Van je vrienden moet je het maar hebben. (1 De kei van Hilversum (haast zo be roemd als die van Amersfoort) is ver plaatst. De documenten die er in 1923 onder waren gelegd, had vader Tijd ge consumeerd. Te Kokstad in Zuid- Afrika heeft een hevige hagelbui ge woed. Alle ruiten zijn vernield en de hele fruitoogst is geruïneerd. Sommige stenen hadden de grootte van kippen eieren. En iedereen die in de bui buiten liep werd tot kneusje gebombardeerd [geneer George Hanson in Middlesex vierde zijn honderdderde verjaar dag met een stevig glas rum en een sigaar. Q Voorbijgangers in Swansea stoven uiteen toen twee jonge zeelui een okshoofd bier over straat rolden De politie werd opmerkzaam want de twee jongelui waren dronken. Maar pas goed wakker werd Hermandad toen een derde man ter sprake kwam, die de zeelui het vat had verkocht. Want, ziet u, het wès helemaal niet van hem. O En een andere zeeman, in Huil, die ge snapt werd bij het stelen van 'n vaatje cognac, zei, dat-ie zich vergist had. Hij dacht dat het vat vol was.... aandacht. Toen het meisje echter naar de kelder werd gesleurd en hevig om hulp gilde, schoot een glazenwasser, die in de buurt aan het werk was, te hulp. Hij vond het meisje, de 24-jarige Alida Kos, hevig bloedend op de grond liggen. De man, de 46-jarige W. Jas per, toneelknecht van het Concerthuis, I' trachtte haar te wurgen. Geholpen door een inmiddels toegesnelde politieagent kon de glazenwasser de man overwel digen. Het meisje bleek echter niet meer te redden. De steek, die zij in de rug had gekregen, was dodelijk ge weest. Jasper was sinds een jaar ge scheiden van zijn vrouw, maar zou reeds enige jaren een verhouding met zijn slachtoffer hebben gehad. Er is de dader een eerste verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat hij reeds een week had rondgelopen met het plan, het meisje te vermoorden. Za terdagmorgen wachtte hij haar op, toen zij zich naar haar werk begaf. Zij was n.1. werkzaam in een strijkinrichting naast het Concerthuis. Bij zijn arrestatie verklaarde J., dat zijn wraak nu gekoeld was. Hij zou het voornemen hebben gehad, zelfmoord te plegen nadat hij het meisje zou hebben vermoord. Vijf lichamen aangespoeld De trawler „Korrigan G. V. 6533" is in de nacht van Zaterdag op Zondag op twee mijlen van de kust bij Quimper op een klip gelopen. Zondagochtend zijn de lijken van vijf van de zes be manningsleden aangespoeld. Men meent dat de schipbreukelingen, die voorzien waren van reddingsgordels, een prooi der koude zijn geworden. De zesde is nog niet teruggevonden. Door de gezamenlijke trawlerreders te IJmuiden werd overeengekomen een deel van de vloot weer in de vaart t? brengen. Enige eigenaren van motor schepen verklaarden zich bereid het risico van een reis te aanvaarden, zo dat in de komende dagen deze schepen zullen uitvaren. Maandag vertrekken er drie, Dinsdag nog eens drie. Het spreekt vanzelf dat door de gezamen lijke reders de ontwikkeling der vang en marktresultaten nauwlettend zal worden gevolgd. Zaterdagavond omstreeks half elf ontdekte de 51-jarige winkelier A. Vo gelzang te Geldermalsen in zijn maga zijn een jongeman, die hij erkende eals een zekere 7an L. uit Tiel. De jonge man besprong de winkelier met een mes, toen hij zich betrapt zag. De win kelier koos het hazenpad, achtervolgd door zijn belager, die hem .wee steken in de rug toebracht. Van L. vluchtte hierna door een keukenraam. De po litie arresteerde Van L. korte tijd la ter. In de loop van de nacht legde hij een volledige bekentenis af. ....500 MAO millioen mensen. Het nationalistisch-Chinese persbu reau Central News, meldt uit Taipeh, dat dertigduizend man van het commu nistische leger van Lin Piao bij een aanval op Langson en Caobang Frans Indo-China zijn binnengerukt. Zij zouden zich hebben verenigd met de troepen van Ho Tsji Minh. Aan de grens van Tonkin zou worden gevoch ten, waarbij beide partijen zware ver liezen zouden lijden. Een woordvoerder van de Franse president heeft verklaard, dat dien aangaande in Parijs nog niets bekend was. Er zijn geen berichten over ont vangen. Welingelichte kringen in Ha noi achten de berichten omtrent de in val absoluut ongegrond. Officieel is bekend gemaakt dat de Verenigde Staten direct ingaand zullen beginnen met een campagne, welke ten doel heeft 150.000 burger-vrijwilligers aan te werven, waaruit een „korps vliegtuig-waarnemers" zal worden ge vormd, waarvan afdelingen zullen wor den gevestigd in de staten in 't Noord westen van Noord-Amerika en langs de kust van de Stille Oceaan. Het zal hun taak zijn vanuit waar nemingsposten het naderen van vijan delijke vliegtuigen te melden. Op grond van hun meldingen zal dan het radar- waarschuwingsstelsel in werking wor den gesteld. De uitbetaling van de gulden te gen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal Dins dag 24 Januari geschieden aan personen wier naam begint met de letters K t.e.m. Le. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket ver voegen tussen 830 en 3 uur.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1