Stad en Omgeving, Morgenochtend om half twaalf lopen de „Bicester'' en „Cowdray" binnen Kampioenen komen in de ring op de verjaardag van Prinses Beatrix Mevr. Romein-Verschoor sprak over „Humanisme en Geschiedenis" Officieren en Adelborsten favoriet in basketbal-competitie Boeiende toneelavond op Wieringen Koninklijke Marine zorgt voor gastvrij onthaal Als het weer maar wil meewerken. PIET SCHMIDT Inventaris Distributie kantoor onder de hamer Radio Moor in nievwe zaak Electrisch strijkijzer is geen beddekruik Trainingsfonds „Helder" gaf geslaagde soiree „Zeemacht' organiseert wedstrijden in Centraal Dergstrom SChSldS- macht", die tijdens de kampioenschap- rechter in de ring tegen Lambrichts van de VAN MARSDIEP TOT Ij Vrijdag ontmoeting tussen beide teams De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Verloting „De Jutter" Tussen Haaks en Kuifje „Zwarte Crêpe de Chine door Amsterdams Toneelgezelschap Ds. Hamming blijft Marktbericht MAANDAG 23 JANUARI 1950 Wanneer de weersomstandigheden willen meewerken, zullen de bemanningen ▼an de beide Engelse onderzeebootjagers H.M.S. „Bicester" en H.M.S. „Cowdray" een gastvrij onthaal in Nieuwediep vinden. De oorlogsbodems worden morgen ochtend om half twaalf in de haven verwacht, waar zij ligplaats krijgen voor het Commandementsgebouw. Natuurlijk zijn alle Nieuwediepers, die tijd en ge legenheid hebben, present om de Engelse gasten een hartelijk welkom toe te roepen. De autoriteiten der Koninklijke Ma rine stellen de komst van beide sche pen al brengen zij een on-officieel bezoek op hoge prijs. Zij streven er naar, het tweedaags verblijf der be manningen zo aangenaam mogelijk te maken. Er is een programma opgesteld, waarvan de uitvoering vooral afhan kelijk is van de weersgesteldheid. De commandanten der beide scheppen, com- mander J. D. Hcyes van de „Bicester" en lieutenant-commander C. R. Bax van de „Cowdray", zijn reeds telegra fisch van de plannen op de hoogte ge bracht Dinsdagmiddag om drie uur wil men een vertegenwoordigend elftal van de Koninklijke Marine laten uitkomen te gen een Bicester-Cowdray-team, in een voetbalwedstrijd op het Ankerpark- terrein. Woensdagmiddag om dezelfde tijd wil men een waterpolo-ontmoeting organiseren in het Marine-zwembad op de Rijkswerf. Zestig leden van de bemanningen der beide Britse oorlogsbodems kun nen alweer met de restrictie betref fende het weer Woensdag een in teressante trip per autobus door Noord- Holland maken. Het ligt in de bedoe ling, 's morgens om half tien te star ten en dan eerst een bezoek te bren gen aan het monument op de Afsluit dijk. Via de Wieringermeer zal de tocht naar Enkhuizen gaan, waar het gezelschap een warme maaltijd zal ge bruiken. Men hoopt 's middags om vier uur in Den Helder terug te zijn, juist CrlOlKterjaóóeH naar maat* Ruime keuze - Vertrouwd adreki Ruyghweg 74 Tel. 3176 Nu het begrip „distributie" langzaam maar zeker uit onze na-oorlogse sa menleving gaat verdwijnen, worden ook de dirtributiekantoren overbodig. De inventaris van het Helderse kantoor zal op Vrijdag 27 Januari, 's middags om twee uur, openbaar worden geveild in het gebouw zelf. Er zijn schrijfma chines bij, diverse schrijfbureau*, stoe len, tafels, lampen, kachels, dossierkas ten tot een viertal biljartlampen toe Wij willen echter niet aannemen, dat de ambtenaren zich de tijd met een partijtje biljart hebben gekort. Wie graag eens wil kijken voor hij gaat ko pen, kan Vrijdagmorgen van tien tot twaalf uur de situatie in het distribu tiekantoor opnemen. Zaterdagmiddag opende de heer Moor op Sluisdijkstraat nr. 39 zijn nieuwe zaak in radio-artikelen, waarmede hij en zijn cliëntele een belangrijke voor uitgang kunnen boeken. Ongeveer an derhalf jaar geleden begon de heer Moor, met als compagnon de heer Bruin, het bedrijf in een gewoon huis aan de Van Leeuwenhoekstraat. Het was een klein begin, maar de zaak bleek levensvatbaarheid te bezitten. Tn betrekkelijk korte tijd moest naar een groter en meer voor het. doel geschikt pand worden uitgezien Het werd in de Sluisdijkstraat gevonden, en daar heeft de heer Moor, die voortaan de zaak al leen voert, de winkel overeenkomstig de eisen van zijn bedriif ingericht. Hii heeft nu twee flinke étalages, een rui me winkel en daarin tevens de servi ce-afdeling De voor het merendeel door hemzelf gebouwde test-apparaten waarmede de gebreken van radiotoe stellen kunnen worden opgespoord, staan daar ongesteld. Een uitgebreide sortering onderdelen voor radio- en te levisie-apparaten is overzichtelijk in de wandrekken ondergebracht. terwijl natuurlijk de nieuwste typen fabrieks- toestellen niet ontbreken. De heer Moor ziet nu in zijn goed-geoutilleerde be drijf de toekomst met vertrouwen te gemoet Een bewoonster van de Stationsdwars straat legde Zaterdagavond, teneinde haar sponde enigszins vóór te verwar men. een electrische strijkbout onder de dekens. Zij verzuimde daarbij de stekker uit het stopcontact te nemen, zodat de strijkbout steeds heter werd De stank van de smeulende kapok maakte de bewoners attent op de ge vaarlijke situatie. Toen men de kamer deur opende, bleek het hele huis vol rook te staan De strijkbout was al bij na door het bed heengebrand en toen men erbij kwam werden de eerste vlammetjes zichtbaar. Het gevaar werd met water bezworen en de brandweer behoefde even later geen groot werk meer te doen. Men kan hieruit leren dat een electrisch strijkijzer alleen alf bedwarmer di ïst kan doen. wanneer men het op temperatu,-r geknm»- ap paraat niet onder stroom laat staan. op tijd om de uitslag van de polowed strijd te vernemen. Voor Woensdagmorgen om half elf staat een filmvoorstelling in de Marine- cantine op het programma. Dank zjj de medewerking van de Legervoorlirh- t'ngsdienst heeft O.8. en O. de beschik king gekregen over enkele interessante specifiek Hollandse films, welke door de Engelse gasten zeker geapprecieerd zullen worden. Zowel op Dinsdagavond als op Woensdagavond zal in de Marine-can- tine worden gedanst, waarbij Johnny Polane en zijn Musetta's voor de mu ziek zullen zorgen. Hoe laat de sche pen Donderdag vertrekken, is nog niet vastgesteld. Het zal vermoedelijk om streeks half één worden. 3et actieve trainingsfonds der wit- jalcken organiseerde Zaterdagavond soiree in „Centraal", waarvoor gro- •j. belangstelling bleek te bestaan. Toer. (te voorzitter van dit fond», de heer W. Bitiin. de avond opende, kon hij een flink bezette zaal een welkom toeroe pen. Het cabaret-programma werd deze av and verzorgd door „De zingende op- tfcnist" Bernard Barendse en diens eentgenote. Barendse, die geen onbe kende meer is voor HFC Helder, had direct de zaal in de goede stemming. Z n liedjes en grappen sloegen goed in, al >een hoede hij zich er voor niet te vee 1 oude nummers te brengen. Het hoogtepunt van deze avond was het ba. dat onder leiding van de heer Bor- gerding werd gegeven. Tijdens dit bal werd een demonstratie gegeven van jfcj -jitsu en judo. Wat deze mensen aan vlugheid en behendigheid demonstreer de» was zeer interessant De enige me dewerkende dame bleek ook haar man netje best te kunnen staan. Zoals de he«r Kuilman ook vertelde werden de ze resultaten pas verkregen na een langdurige training. Hoe het werk van de*e mensen gewa rdeerd werd bleek wel uit het applaus dat zij in ontvangst mochten nemen. Vermelden wij nog dat het orkest van „Centraal" een groot aandeel had in het slagen van deze avond. Hoewel het grote publiek misschien veronderstelt, dat de Marinesportvereni ging „Zeemacht" zich uitsluitend met de voetbalsport bezighoudt, weten de leden al te goed, dat het bestuur zich voor alle takken van sport interesseert. Vertegenwoordigers van „Zeemacht" zijn graag geziene gasten op de diverse sportterreinen en in de sportzalen. De wedstrijden van „Zeemacht" staan altijd op een behoorlijk peil, ook wat de sportiviteit aangaat. Bn L -J I99rt. Verder komt Pastor van JZee- I pen van 1949 de finale bereikte, thans r. r,Koninklijke Landmacht, militair kam- Dat houdt met in, dat het „Zee- x .7, L pioen 1949. Dan verschijnen nog in de macht" altijd voor de wind gaat. Geen t bezwaar, want een goed sportsman moet ook nederlagen kunnen incasse ren. Het eerste elftal van de afdeling Voetbal bijvoorbeeld heeft in deze competitie nog niet de volle winst bin nen kunnen halen. Maar de wedstrij den stonden in het teken van sportivi teit en dat is heel veel waard. Het pa rool van „Zeemacht" is: Liever spor tief verloren dan onsportief gewonnen. Het tweede elftal doet het beter en gaat in zijn afdeling goed aan de kop. In de competities Volleybal en Bas ketbal, waaraan „Zeemacht" in elke afdeling met twee teams deelneemt, behoren de vier „Zeemacht"-teams tot de sterkste tegenstanders. En dat „Zee macht" ook in de zwemwereld goed voor de dag kan komen, bleek vol doende tijdens de wedstrijden, die in November van het vorige jaar onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Zwembond door „Zeemacht" werden georganiseerd. BOKSwedstrjjden Maar nu gaat „Zeemacht" zich weer eens extra werpen op een andere sport waarin voortdurend trouw is geoefend. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix, op Dinsdag 31 Januari, worden onder de reglemen ten van de Nederlandse Boksbond gro te wedstrijden georganiseerd in café „Centraal" aan de Koningstraat. De bekende internationale scheidsrechter B. Bergström zal als wedstrijdleider optreden. De bedoeling van deze wedstrijden is het maken van propaganda voor de bokssport en de Koninklijke Marine. Zy zijn tevens bestemd voor de voor selectie van de boksers, die van 1 t.m. 10 April zuil' deelnemen aan de In- tergeallieerde wedstrijden te Brussel. Behalve de grote groep „Zeemacht"- boksers zullen twee boksers van de Koninklijke Landmacht en drie leden van „De Ring" aan deze wedstryden deelnemen. Zware party en Op het goed-gevulde programma ko men vyf hoofdpartijen voor. In de eer ste plaats zal Santilhano van „Zee macht", die in 1949 kampioen van Noord-Holland werd, een harde stryd leveren tegen Colyn van „De Ring", die momentee) in uitstekende conditie is. Een revancheparty wordt gebokst tussen Adriaanse van ..Zeemacht", in- tergeallieerd kampioen 1949 en Sand- brink van „De Ring", die binnenkort zal deelnemen aan de wedstryden om bet kampioenschap van Noord-Holland ring Zoon („De Ring"), Brouwer (L.S- K.» en de „Zeemacht"-boksers Van Eede, Louve en Ong A Kwie, die kort geleden uit Indonesië zijn gerepatri eerd en voordien succesvol hebben dee.genomen aan de kampioenschap pen van Java. Men kan er zeker van zyn, dat voor deze wedstryden zeer veel belangstel ling bestaat. Leden en donateurs van „Zeemacht" hebben op vertoon van hun kaarten tegen gehalveerde prijs toegang tot de ring- en zaalplaatsen. De andere belangstellenden zullen er goed aan doen, zich tijdig van entrée- biljetten te voorzien. Zij zyn nu reeds verkrijgbaar bij sigarenmagazijn Mes- ker. Spoorstraat; sigarenmagazijn tt XVIII, Keizerstraat; café Centraal, Ko ningstraat; de heer H. Smeets, Hoog straat en de heer G. Brouwer, Prof. Blokstraat Luchtfoto van het aan de grond geraakte Amerikaanse slagschip „Missouri". Links ziet men een baggermachine bezig de grond onder het gestrande slagschip weg te zuigen. Rechts ligt het tankschip, dat de olievoorraad van de oorlogsbodem overnam om de diepgang te verminderen. De oudste inwoner van Alkmaar, da heer G. van 't Hoff. wordt 31 Januari 101 jaar. De gemeenteraad van Schoorl heeft de heer J. de Witte t9 Westzaan benoemd tot gemeente ont. vanger. Te Akersloot is een bisamrat gevangen. Binnen een half uur na de aangifte, heeft de Beverwykse politie de dader gevat van een inbraak in een woning aan de Zeestraat, waarby verschillende gouden en zilveren voorwerpen waren ontvreemd. Harmonie „De Een dracht", het muziekcorps van de Pa pierfabriek te Velsen Noord, bestaat deze maand vyftig jaar. O Aan de vel. ling „Kennemerland" te Beverwijk it de eerste rabarber aangevoerd. Te Edam herdenkt de heer J. d» Jong deze maand het feit, dat hy een halve eeuw als bioscoopexploitant werkzaam is. Vroeger was de Jong"» reizende bioscoop een bekende ver- schijning op de kermissen in onze pro vincie. Zijn patiënten hebben dr. R. L. v. d. Spoel te Zaandam een huldiging»! bijeenkomst bereid ter gelegenheid van zijn terugkeer uit de tropen. Het woningtekort te Zaandam bedraagt 3627 woningen. In die stad zyn 1631 wach tenden en 1974 samenwoners. Zater dag was het 45 jaar geleden, dat dr. J, L. Labberté, geneesheer te Kromrfie- nie, slaagde voor het artsexamen. O Op het traject AmsterdamZaandam— Enkhuizen zullen door de spoorwegeg proeven worden genomen met radio- telefonische verbindingen. De aanvoer op de veemarkt to Hoorn omvatte in 1949 23.918 stuks vee tegen 18.546 in het voorgaande jaar; de visafslag had een omzet van f 161.613,84 (1948 f 282.670,76); 825 plei- ziervaartuigen meerden in de haven, De onlangs te Hoorn geopende Rykswerkplaats zal worden uitgebreid met een cursus in metaalbewerking. O Onder zeer grote belangstelling hield mevr. A Romein-Verschoor Zondag ochtend voor de Humanistische Ge meenschap een lezing over het onder werp .Humanisme en geschiedenis". Na het 2e impromptu van Schubert, op verdienstelijke wijze gespeeld door mevr. Nieuwenhuis, begon spreekster met er op te wijzen, dat de geschie denis, in het byzonder de Nederlandse geschiedenis, by ons volk in discrediet is geraakt. De oorzaak van deze mis kenning moet volgens haar gezocht worden in ons geschiedenisonderwys. Toch heeft dit onderwijs, zoals zy zei, reeds gedurende vijftig jaar aan kritiek bloot gestaan. De kritiek is van verschillende zijden gekomen. Van Christeiyke kant Wenste men meer na druk te leggen op het door en door Voor de plaatselijke basketball-com petitie werden de vorige week weer vier wedstrijden gespeeld. Door een overwinning met 35-7 op Hermes, veroverden de off. K.I.M dank zy een beter doelgemiddelde dan de Adelborsten, de .eiding in afd. A H.A.V. en Helder speelden een wed- strijd, waarbij pas het eindsginaal aan Helder de overwinning bracht De voetballers wonnen met 17-13. H.A.V. slaagde er niet in zijn beter positie spel in doelpunten uit te drukken Helder verdedigde stug, soms wel te stug! Het chargeren van de tegenstan ders, zoals by voetbal, waarby dus lichamelijk contact ontstaat, is by f.skeiball niet toegestaan. De ploeg van Gemeentewerken heeft onze opmerking van vorige week ter harte genomen. Er werd nu beter en minder zwaar gespeeld. Dat men ten slotte met 10-"3 tegen Zeemacht I het onderspit moest delven is geen schan de. Hoofdzaak is dat hun spel vorde ringen maakt. Een door de dienst gehandicapt Ma rinesportschool-team moest in de Werfsporters hun meerderen erkennen De uitslag werd hier G.S.S.—W.S V 8-28. Hierdoor stegen de Wervianen naar de 3e plaats. De competitiestand voor beide afde lingen luidt nu. Afd. A: Off. K.I.M. Adelborsten 2 Helder H A.V. Zeemacht I Hermes Gem. Werken Afd. B: KV.H. Adelborsten I W.S.V. Zeemacht n CS.S. F AC. 136—23 76—36 75—73 86—73 57—54 40—141 37—107 155—29 113—76 93—100 74—77 72—142 31—114 76. Pim. Pam en Pom weten niet sat zy 'echt in het vijandelijke kamp zyn gelopen. Ed daarom wandelen zy rustig met de schild ivacbt mede. als deze hen voorgaat naar een tent „Gaat U hier maar zolang binnen", zegt de schildwacht vriendelijk. ..Mijn meestei komt dadelijk by U" De drie hondjes wandelen de tent binnen en wachten af. Maar als zy een uurtje gezeten hebben en er nog steeds niemand is verschenen, worden ze toch wel wat ongeduldig en steken hun hoofd eens caar buiten. Maar wat zien zy tot hun grote schrik? Alemaal mannen, die met getrokken speren vóór hun tent opening staan. „Nee, jullie zyn binnen en jullie biyven binnen!" roept één van hen lachend. .Jullie zyn onze ge vangenen-" „Ja maar wy moeten ver der. Wy noeten een prinses bevrii den!" roept Pim. „De prinses?" ant woordt dezelfde man „Och jongetje die hebben wy óók gevangen, zij zit in de tent hiernaast!" Het wedstrijdprogramma voor Vrij dag 27 Januari luidt: 6.45 uur: K V H —Zeemacht n; 7.40 uur Off. K.I.M.— Adelborsten n (belangrijk voor de be zetting van de eerste plaats); 8.35 uur HelderGem. Werken; 9.30 uur Zee macht IHermes. Het bestuur van de wandelsportver eniging ,JDe Jutter" verzoekt ons medo te delen, dat abusievelijk op de lootjes staat vermeld, dat in totaal driedui zend nummers worden verkocht Het zyn er slechts vijftienhonderd, wat voor de verkopers dus een dubbele kans betekent calvinistisch karakter van ons volk. De Rooms-Katholieken wilden een betere behandeling van de middeleeuwen en van de geschiedenis van de generali teitslanden. De felste kritiek kwam van een groep, door spreekster aangeduid met „de rode schoolmeester". De beide eerste groepen zorgden voor afzonderlijke geschiedenisboekjes voor hun scholen en men zou ver wacht hebben, dat de overeenkomstige boekjes voor de openbare scholen een humanistisch karakter gekregen had den. Dit is volgens spreekster niet ge beurd. De „rode schoolmeesters" waren omstreeks 1900 meer pacifistisch en anti-orangistisch ingesteld. Zy wilden voornamelijk de militaire geschiedenis vervangen door cultuurgeschiedenis. Door het herlevend nationaal besef tussen de beide wereldoorlogen, werd deze groep min of meer in de verde digende houding gedrongen, zodat het clericaal onderwijs begon te overhe. sen. Een grote fout was ook, dat men steeds trachtte de „gehele" geschiede nis te geven, wat volgens spreekster een onmogelijkheid is. Niet de hele geschiedenis Na op deze wyze de bestaande toe stand geschetst te hebben, ontwikkelde mevr. Romein aan de hand van vele voorbeelden haar denkbeelden omtrent humanistisch geschiedenisonderwys. Men moet volgens haar in plaats van Ge „hele" geschiedenis slechts enkele perioden behandelen. Het onderwys moet verder een nationaal k irakter dragen. Men moet de leerlingen door dringen van de rijke Nederlandse tra ditie en nagaan, w~t deze vóór heeft op andere tradities. Er dient b.v. op gewezen te worden, dat in Nederland nooit het aanhangen van enige gods dienst verboden is geweest. Slechts het in het openbaar uitoefenen van t-n af wijkende godsdienst was in de 17e eeuw verboden. Een toestand, die nu in Spanje nog niet bereikt is. Op de samenhang tussen levensvorm en levensvoorwaarden zal grote na druk gelegd moeten worden. By wyza van voorbeeld verklaarde spreekster de bekende gastvrijheid van de Ger manen uit hun levenswijze en trap Van beschaving. Dat dezelfde verschynselen onder an dere omstandigheden andere reacties bij de mensen te weeg kunnen bren gen, werd duidelijk gemaakt met het voorbeeld van het uitbreken van een epidemie. In de middeleeuwen veroor zaakte dit doffe berusting In het .On afwendbare noodlot; nu wordt het meer beschouwd als een uitdaging en als een mogelijkheid om een dreigende ramp in een triumph te veranderen. Oo't dit zal men de leerlingen moeten Ieren zien. Met deze en vele andere voorbeelden trachtte de spreekster by het aandach tige gehoor het besef by te brengen van de positieve kant van de humanis tische gedachte en hoe deze kant steun vindt by de geschiedenis. Na passend pianospel werd de be langrijke bijeenkom.t door de voorzit ter gesloten. -. Het is morgen hoog water om 1125 en 23.10 uur, en laag water om 5.35 en 17.20 uur. De temperatuur van het zee water was 3.5 graden Celsius. ALKMAAR, 20 Jan. 1950. Zaadmarkti Geen notering. - Naar wij vernemen heeft ds. M Hamming, gereformeerd predikant hier ter stede, bedankt voor het beroep, dat op hem was uitgebracht door de gere formeerde kerk te Utrecht UTRECHT Zaterdag werden aan gevoerd in totaal 3319 stuks vee. Run leren 932 graskalveren 106. nuchtere Halveren 453, schapen en lammeren 138, varkens 246. biggen 825. zeugen 82 ookken en geiten 37 De prijzen va teerden voor stieren 350-580, kalf .aarzen 475 700, graskalveren 150 240 nuchtere kalveren 35-55. pinken 350 •00, melkkoeien 500-825. kalfkoeien >50-850. vaarskoeten 400 575, schapen >5-100. lammeren 45-65. magere var lens 50-80. biggen 30-45. zeugen 180 (80. bokken en geiten 15-40. De handel ■vas in rundvee en schapen redelijk varkens matig, biggen flauw. De Kunstkring Wieringen, die behal ve voor haar honderden leden ook nog tientallen plaatsen voor losse bezoekers moest noteren, heeft wel plezier be leefd van ie opvoering, die in een door het extra bezoek overvolle Cinema de Haan door het A.T.G, werd gegeven van „Zwarte Crêpe de Chine", het to neelspel in 3 bedrijven van Lesley Storm. Dit stuk dat reeds in vele plaatsen van ons land, van Heerlen tot Gronin gen en van Doetinchem tot Den Haag werd opgevoerd, vóór het zijn premiere in Amsterdam beleefde en tot 't meest gespeelde stuk van dit seizoen mag worden gerekend, leent zich ook we) byzonder voor een opvoering in de provincie. Het Wieringer publiek heeft „Zwarte Crêpe de Chine" byzonder kunnen waarderen, niet in het minst door de zeer fraaie vertolking van de hoofdrol door Loudy Nyhofl die dit stuk droeg De spanningen door haar spel gewekt waren zo echt gecreëerd, dat het pu bliek kwam tot een zich inleven in en medeleven met de moeilijkheden waar in zy zich bevond. Alicie Christie, een keurige Engelse dame, komt door innerlijke spanningen tot een onverantwoordelijke daad. Zy pleegt enkele dagen vóór het huwelijk van haar zoon een winkeldiefstal dooi een zwarte crêpe de chine nachtjapor weg te nemen van een toonbank. Zy wordt betrapt door een winkeldetective en moet voor het gerecht versehynen Voor dit verbijsterende feit ziet de fa milie Christie, bestaande uit vadei (Joban Schmitz), Roy. de zoon des hui zes (Herman Stemheim) en Thea de getrouwde dochter (Liane Saalborn) zich geplaatst Een psychiater (goed gespeeld door Lo van Hensbergen) wiens hulp wordt ingeroepen, weet Alice zover te krijgen dat zij iets van haar innerlijk leven bloot geeft Reeds van zyn geboorte af heeft zij haar zoon Roy moeten beschermen te gen de jalouzie van haar man. Door de voortdurende conflicten tussen vader en zoon is de band tussen moeder en zoon steeds nauwer en hechter gewor den. Het aanstaande huwelijk van Róy en de gedachte hierdoor van dit kind ge scheiden te zullen worden, hebben d# spanningen haar toch reeds gestoprde gemoedsleven zo groot gemaakt, dat een ontlading niet meer kan uitblijven. In deze gemoedstoestand kwam zy tot haar onverantwoordelijke daad. De psychiater ziet een mogelijkheid deze omstandigheden als verzachtend aan te voeren, maar het zal dan nodig zyn alle meer intieme familieverhouding aan de buitenwereld prys te geven. Alice aarzelt niet het behoud van de menselijke waardigheid van haar zelf en haar gezin te stellen boven een vrij spraak ten koste hiervan. Behalve de reeds genoemde personen traden op Hedda van der Linde ais .ouise. de verloofde van Roy en Nel -snel als Nannie de huishoudster. Loudy Nijhofl vond in dr Hawkins Lo van Hensbergen i een uitstékend sn innemend tegenspeler. Joh.' Schmiti speelde de vaderrol beheerst terwijl van de jongere krachten Liane Saai- oorn (die dit stuk vertaalde) hél meest op de voorgrond trad. met alle waar dering voor het spel der overige figu ren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2