De Sterrit naar Monte-Carlo begonnen Akkertjes tandcream Landmacht van de Ned. Antillen ontving vaandel ROLLEND RALLYE-RELAAS (3) Scandinavie-siariers reeds direcf voor zeer moeilijke problemen Nederland loopt achterstand in de woningbouw, langzaam in Toch nog voetbal Bevroren sneeuwpap maakt wegen schier onbegaanbaar PUROL Kinderbijslag met vijf procent verhoogd Moeder van Ciuliano vrijgelaten Nederlands polozevental naar Zweden Finland levert geen oorlogs misdadigers uit Geen vijf procent voor kostwinners beneden 23 jaar Bulgaarse diplomaten moeten Belgrado verlaten Veel belangstelling voor vrijwilligers leger De Gasperi slaagde niet Er is gevaar voor vogelpest de superieure Maar hei blijft nog Hen jaar tobben Wederopbouw begon traag MAANDAG 28 JANUARI 1960 OSLO, 22 Januari rén nnr vóór de start. Eindelek dos. Nu zal er dan geen moederliefje meer aan helpen. Over een uurtje, als in Nederland menie degelijk mens zoetjes aan s"i naar bed gaan gaat denken, zullen wij het onbestemde tegemoet rijden, «onder een andere zekerheid vooralsnog dan de koude en de gladheid, waarvan wij de laatste dagen zoal het een en ander ondervonden hebben. Want wat dat betreft en dat mogen ze daar in Monte Carlo wel goed in hun oren knopen vallen de Scandinavie-starters dit jaar met hun neus in de boter. Rallye-boter Jan wel te verstaan en van een soort, waar gij in Nederland bij een Zondags- piefstukje maar beter niet aan moet denken. Het vriest hier momenteel een aantal graden waar we twee weken geleden eenvoudig niet van durfden dromen en er Is de laatste dagen meer meeuw gevallen dan nodig zal zijn om een com plete Eskimostad van alle huisvestingsproblemen te verlossen. Maar daar hebt ge in Noord-Holland, Tilburg, Venlo, Den Haag of Roozendaal natuurlijk toch geen oren voor, want gij acht deze „rijmanie" waarschijnlijk nog altijd vol slagen waanzinnig. Het ijzelt. Maar wij zijn er in het geheel niet schichtig van geworden. Al zullen we dan de beker ook tot de laatste druppel moeten ledigen, geen sterveling aan boord, die er voor voelt om de eerste dag al het voorbeeld te volgen van die dwazen, die wij tussen Kopenhagen en Oslo met „hun wagen" tussen de bomen hebben zien kruipen en van de weg zien schuiven, alsof het er hier zo bijhoort. te best. Na Oslo hebben wij, hoewel in het algemeen niet voor een kleintje vervaard, de laatste 300 km met een slakkengang van nauwelijks 50 km per uur kunen afleggen en de weerberich ten voor vannacht lijken niet bepaald prettig. De officials van de Noorse automobielclub hebben ons bij het af scheidsdiner de ene waarschuwing na de andere in het oor gefluisterd en zo kan het dan geschieden, dat wij over luttele minuten de strijd gaan begin nen met de idee, dat (met uitzondering van al wat ons in Zuid-Frankrijk kan overkomen) al meteen het hartigste stuk van de 3200 km op ons ligt te wachten. Er bestaat derhalve geen en kel bezwaar tegen, dat u straks, als u op deze zelfde plaats mocht lezen, dat wij zonder strafpunten in Kopen hagen mochten zijn gearriveerd, u uw hoed tot een redelijke diepte afneemt, Al begint het er dan ook verdacht veel op te lijken, dat het tot aan Ham burg een „toffe boel" (nou ja, wat u tof noemt) gaat worden, toch moogt gij gerust die bloemen en „welkomkran- »en" gereed houden, want het verblijf hier in deze noordelijke contreien zal ons tot aan het bittere einde doen vol houden en alle mogelijke gebeurtelijk- heden recht in de ogen doen zien. Er is niets, dat er op wijzen zal, dat er met onze gerenommeerde constitu tie en die van onze wagen iets ni e t in de haak zou zijn en de welgedaanheid, waarmee wij ons thans nog rijk en vrij bewegen, bewijst met welk een zorg en liefde wij ons zelf gedurende deze weken hebben omringd. Zulks ter ge ruststelling van hen, die vol roerende kommer in Nederland achterbleven, er van overtuigd, dat wat wij als hoogste ideaal gelieven te beschouwen in feite een volslagen onverantwoorde onder neming zou zijn. Ten behoeve dan al tijd van mensen, die zich zelf in de kortst mogelijke tijd zo degelijk moge lijk door alle natuurelementen tezamen weten afgetuigd. Maar dat zijn geen gedachten meer, zo vlak vóór het start uur. Bevroren sneeuwpap pr komt intussen voor de start van een monsterrit van dit formaat werke lijk wel het een en ander kijken. In de eerste plaats is het er zo mee- ge steld, dat de wagen een paar opkik- kertjes best kan gebruiken. Wanneer u zich enig idee kunt vormen omtrent de ongelooflijke smeerboel, waaruit op het ogenblik de Noorse en Zweedse wegen zijn samengesteld, (bevroren papmassa op sommige plaatsen», dan kunt u zich wel voorstellen, dat enkele voorbereidingen geen overbodige luxe zijn. In elk geval hebben wij de sneeuwkettingen tevoorschijn gehaald, want toen de auto gisteren op de weg van Gotenborg naar Oslo verschillen de malen in de bocht een paar goede slagen Samba-demonstraties begon weg te geven, geleek het ons alleszins aan bevelenswaardig om de banden met deze vonken-spattende vingers te om kransen. Safety-first blijft ons devies! Daarnaast hebben wij ook voor ons zelf te zorgen. Ook dat is niet voor de poes en het eist het nodige organisatie talent Wanneer wij spreken over „wij", dan is het nuttig aan het begin van deze tocht even met de leiding kennis te maken. Onze chef d'équipe staat in verre omstreken bekend als „Koos", onverstoorbaar en zelfs in de meest in gewikkelde situaties de kalmte in per soon. Kortom, de meest ideale Rallye- vader, die men zich maar kan voorstel len. Verder hebben wij dan Cas, die voor de vrolijke noot zorgt en wiens hoofdbezigheid tot nu toe bestaan heeft in het eten van alle nootjes uit onze studentenhaver, zodat alleen de kren ten zijn overgebleven. Vervolgens Hare Majesteit De Pers „uw dienaar" en tenslotte „Jozephientje" de boordpop, die ons bij ons vertrek door een be vriende hand geschonken werd en se dertdien (tot groot genoegen van onze verliefde harten) bengelt aan de ach teruitkijkspiegel. De .Ford verzegeld Tojuist is de ceremonie van het ver zegelen van onze Ford achter de rug. Wat broodjes gekocht en onze pof broeken aangetrokken, de coca-cola kist aan boord gehesen, zijn de zenu wen tot het uiterste gespannen. De vooruitzichten zijn overigens niet een zucht van verlichting slaakt en de hoop koestert, dat (dit alles eenmaal achter de rug zijnde) equipe nummer 200 de rest ook wel zal weten te „ruk ken". Als wij onderweg toch nog moeten sneeuwruimen, hongerige rendieren van de weg moeten vegen en het ijs van onze voorruit moeten wissen, gaat gij dan morgen van ons horen. Doch Koos en Cas zijn, wat dat betreft, niet van gisteren en wij zelve zullen het met de pen ook wel weten te „klaren". Weest daarvan overtuigd!! Alle Nederlanders gestart. Vrijwel op hetzelfde ogenblik, dat onze speciale verslaggever met nog vier andere Nederlandse equipes te Oslo starten, zetten, ook in Stockholm, Glasgow, Monte Carlo, Lissabon de deelnemers aan de Rallye hun wagens ic beweging. Naar hedennacht werd ge meld, zijn alle Nederlandse equipes ge start. Verschillende buitenlanders lie ten verstek gaan. Het eerste slachtoffer Zondagavond heeft te Nice een ern stige aanrijding plaats gevonden, waar bij een Nederlandse wagen betrok ken was. De Nash van onze landgeno ten A. Blansjaar en S. S. Niekerk (te Monte Carlo gestart) reed met een snelheid van ongeveer 70 km. door Nice. Uit een der zijstraten kwam plot seling een andere wagen rijden. Een botsing was niet meer te vermijden. De wagen van de Nederlandse equipe liep zware schade op. Onze landgenoten bleven wonder boven wonder onge deerd. De schade aan de wagen was zo groot, dat men de strijd heeft moe ten staken. Ijsvermaak geeft ruwe huid vertaeht-geoecsr 13 11 0 2 22 74-31 12 8 1 3 17 72—47 11 7 2 2 16 75—54 8 6 1 1 13 45—22 12 4 3 5 11 53—57 12 3 0 9 6 41—79 9 1 1 7 3 24—55 10 0 0 10 0 28—67 Ijsvogels door Parijs verslagen De Amsterdamse Ijsvogels hebben de uitwedstrijd tegen Parijs (Racing) met 62 verloren. De Parijzenaars be gonnen in razend snel tempo en in de eerste speelbelft stonden de gastheren reeds met 40 voor. De einduitslag was 62. De stand in de competitie om de West-Europa beker is thans: HHYC Brussel Luik Racing Paris Ijsvogels Antwerpen Lions de Paris Tilburg Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging der kinder bijslagwet. Het ontwerp heeft uitslui tend ten doel, op basis van de huidige wettelijke regeling een overeenkomsti ge aanvulling op de toegestane loons verhoging te verzekeren aan loontrek- kenden, wier gezin één of meer voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen telt Rekening houdende met de omstan digheid, dat de kinderbijslagen worden uitgedrukt in een bedrag per dag en het voorts ook om administratieve rede nen gewenst is, dat zulks eveneens geschiedt met betrekking tot de beoog de aanvulling, lijkt het redelijk de kin derbijslag voor het eerste kind te stel len op 0.42, voor het tweede en der de kind op 0.46 en voor het vierde en volgende kind op 0.57 per kind. De 52-jarige moedei' van de Siciliaan- se bendeleider Giuliano is door een gerechtshof te Palermo schuldig be vonden aan het helpen van vogelvrij- verklaarden en veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zij behoeft echter deze straf niet uit te zitten in verband met het wegens het ..heilig jaar" afge kondigde amnestie. Men wacht thans af, of Giuliano zijn belofte, dat hij zou verdwijnen zodra zijn moeder vrij zou zijn, zal nakomen. Voordat President Sukarno van de Verenigde Staten van Indonesië zich naar India begeeft ter bijwoning van de onafhankelijkheidsfeesten, heeft bij een bezoek gebracht aan zijn moeder te Blitar ter in ontvangstneming van haar zegen voor zijn voorgenomen reis. Verjaag dat lusteloze gevoel-Neem'nAKKERTJE cm weer monter en fris te worden en/ misschien een griep te voorkomen. helpen direct.' De Zweedse zwembond heeft aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond een uitnodiging gezonden voor een landenwedstrijd waterpolo in Zweden, met daaraan verbonden een korte toer van het Nederlandse zevental, dat dan tegen plaatselijke Zweedse combinaties zal spelen. Er werd voorgesteld, deze wedstrijd in de maand Mei te laten spelen. De KNZB heeft zich in principe hiermede accoord verklaard. De Landmacht der Nederlandse An tillen heeft Zaterdag een groots mo ment doorleefd, toen haar door prins Bernhard uit naam van de koningin een vaandel werd uitgereikt Deze plech tigheid vond plaats in het kamp Suffi sant, waar de manschappen van de Landmacht in een open carré stonden aangetreden onder bevel van de troe pencommandant van Curagao, majoor Rompen. De prins zei in een korte toespraak, dat de Landmacht der Nederlandse An tillen weliswaar niet groot is, doch dat zijn door haar gedrag, houding en plichtsbetrachting heeft getoond het vaanadel waardig te zijn. De comman dant van de landmacht, overste L E. Leezer, sprak een kort dankwoord. Na afloop van de uitreiking nam de De Finse gezant te Moskou, Sund- stroem, heeft Zaterdag het antwoord van zijn regering op de Russische nota inzake de uitlevering van oorlogsmis dadigers overhandigd. Hierin wordt medegedeeld, dat slechts vier personen aangehouden konden worden, n.L drie Finnen en een statenloze. De regering verwerpt de beschuldiging, dat de Finse autoriteiten een oorlogsmisdadi ger valse identiteitspapieren zouden hebben verstrekt Zij wÜ al het moge 1 ke doen, om haar verplichtingen op grond var het vredesverdrag na te ko men, maar ook de plichten vervullen, die Finland heeft als lid van de volke rengemeen.chap, die het internationale recht eerbiedigt. Vernomen wordt dat de drie gearres teerde Finnen, twee gehuwde vrouwen en een man, niet zullen worden uitge leverd. Zij zullen, evenals de aangehou den statenloze, wegens collaboratie met de Duitsers door een Finse rechtbank worden vervolgd. prins de troepen een défilé af. Hierop volgden bezoeken aan verschillende gestichten, 's Avonds was er een recep tie op het plein van Fort Amsterdam. De avond tevoren was er in Willem stad een fakkeloptocht gehouden, ter wijl de prins Zondagochtend de kerk dienst in de Fortkerk der Verenigde Protestantse Gemeente bijwoonde, In overleg met de Stichting van de Arbeid is nader de vraag onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5%, bedoeld in de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars van 22 December 1949, eveneens ten aanzien van gehuwden en kostgangers beneden de 23-jarige leeftijd zou moeten wor den toegestaan. De minister van Socia le Zaken is tot de slotsom gekomen, dat een dergelijke uitbreiding van de ver gunning geen aanbeveling verdient. De Joegoslavische regering heeft Za terdagavond de Bulgaarse nota van 17 Januari van de hand gewezen, waarbij om de terugroeping werd verzocht van de Joegoslavische ambassadeur en van twee andere Joegoslavische diplomaten te Sofia. Zij verbiedt op haar beurt de terugkeer naar Belgrado van de Bul gaarse ambassadeur en verlangt dat twee secretarissen van de Bulgaarse ambassade te Belgrado onmiddellijk het Joegoslavische grondgebied verla ten. DOOR LOSSCHIETENDE GIEK GEDOOD Bij het laden van een tjalk in Diemen is een giek losgeschoten en naar bene den gevallen in het ruim waar twee mannen met ladingswerkzaamheden bezig waren. Eén hunner, de 55-jarige W de Jong uit Diemen, werd door de zware balk op het hoofd getroffen en stierf kort daarna. •Reeds 20.245 mannen hebben zich aangemeld om deel uit te maken van het vrijwilligersleger. Dit aantal be treft de vier reservediensten tezamen, n.1. de reserve rijkspolitie, de reserve gemeentepolitie, de reserve grensbewa king en de nationale reserve. Meer dan de helft van dit totale aantal vrijwil ligers heeft zich voor de nationale re serve gemeld. RUM BEëDIGD De minister van Buitenlandse Zaken der RIS heeft thans de benoeming van mr. Moh. Rum tot Hoge Commis saris van Indonesië in Nederland offi cieel bekend gemaakt. De heer Rum is reeds beëdigd. De Gasperi, de Italiaanse kabinets formateur. heeft Zondag asm president Einaudi medegedeeld, dat hij zijn plan nen, om een nieuw coalitiekabinet te vormen, had moeten opgeven, omdat de partijen het niet eens konden worden over het regeringsprogram. De presi dent heeft hem overreed, zijn pogingen voort te zetten. De Gasperi streeft naar een coalitie van Chr. Democraten, libe ralen, rechtse socialisten en republi keinen. In Belgie treedt thans een ernstige besmettelijke ziekte op onder het pluimvee, vogelpest genaamd, die ons land noodzaakt bedacht te zijn op het gevaar van uitbreiding der ziekte naar Nederland. Daarom zijn wettelijke be palingen, die m- en doorvoer van pluimvee en pluimveeproducten en der gelijke verbiedt, uitgevaardigd. MARKIES VAN MILFORD HAVEN GAAT TROUWEN De Markies van Milford Haven, die in November 1947 „getuige van de bruidegom" („best man") was bij het huwelijk van prinses Elizabeth van Engeland met de hertog van Edinburgh, zal op vier Februari in het huwelijk treden met de zesentwintigjarige me vrouw Romaine Pierce Simpson, een Amerikaanse. In October is de verlo ving van het bruidspaar te Londen bekend gemaakt. (De naam van de markies van Milford Haven is meer dan eens in verband gebracht met die van Prinses Margaret. MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT (Van onze Haagse redacteur). WIJ ZIJN EINDELIJK zover in ons land gekomen, dat de schrikbarende woningnood niet meer toeneemt, doch langzaam begint te verminderen. Inderdaad zeer langzaam, want de 6000 woningen, die in 1949 meer gepro duceerd zijn dan met het oog op de vorming van het aantal nieuwe gezinnen nodig waren, zijn om een gewaagde beeldspraak te gebruiken, als een drup pel op een gloeiende plaat. Maar het dieptepunt zijn wij, als zich geen nieu we, onverwachte moeilijkheden voordoen, gepasseerd. Tijdens de bezetting is er gedurende vijf jaar niet gebouwd, althans niet ten bate van de volks huisvestingEn door oorlogshandelingen jaren nog geen inboedel bij elkaar heb ben kunnen sparen. Niet alle gevallen van samenwoning betekenen dus, dat er behoefte is aan een nieuwe woning. Zo zijn er meer elementen, die hij in aanmerking heeft genomen. Ten slotte kwam hij zo tot een tekort van 250.000 woningen. En daarmede basta, was zijn besluit. Wfl blijven niet aan de gang met rekenen en schatten; 250.000 is ons uitgangspunt Gezien de nog altijd niet rooskleu rige omstandigheden mogen we met de aanbouw van thans tevreden zijn. Tot en met November kwamen in 1949 in ons land 37.000 woningen gereed. Over het gehele jaar zal men stellig wel de 40.000 bereiken. Daarvan zijn er 33.000 bestemd voor het opvangen van het bevolkingsaccres, meer in het bijzon der uiteraard om jong gehuwde paren een onderdak te verschaffen. Twee duizend woningen dienen ter vervan ging van huizen, die wegens ouder dom, verval, afbraak en verandering van bestemming uit de circulatie ver dwijnen en de rest, dat zijn dus 5000 woningen, komt in mindering op het tekort. Traag kwam de wederopbouw op gang. Wij hadden gebrek aan mate rialen en aan arbeidskrachten, doch taai doorzetten en veel wfls overleg hebben ons land over deze periode heen geholpen. Beschadigde huizen werden hersteld, vernielde weer opge trokken en thans verrijst overal de nieuwbouw. Wat is er gerekend en gecijferd, wat is er geconfereerd om een juist inzicht te krijgen in het reële wo ningtekort, in de toeneming van de bevolking en de werkelijke behoefte aan huizen, in de mogelijkheden van aanbouw en in het tempo, waarin het tekort zou kunnen worden wegge werkt! En wat zijn daarop aanvan kelijk verschillende plannen en pro gramma's gegrondvest. „Wat kopen we voor plannen?" zei het publiek, „we willen huizen zien." .Plannen moeten er zijn," ant woordde de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, ,,en huizen ook!" Deze bewindsman, wiens bekwaam heid algemeen wordt erkend en die een doelbewuste, voorzichtige maar doortastende politiek voert, vond, dat eindelijk de balans eens precies moest worden opgemaakt, en dat in snel tempo aan het werk getrokken moest worden. Hij berekende, dat er een tekort is van 250.000 huizen; hij is er tevens van overtuigd, dat 4311 de samenwoning, de vloek van deze tijd, zo spoedig mogelijk een eind gemaakt moet worden. Hij is ook verstandig genoeg om te begrijpen, dat verschei dene jonggehuwden, die bj) anderen zijn ingetrokken, niet eens een eigen huisje wensen, omdat zij in deze dure De vorst is in Engeland geen be letsel geweest om Zaterdag het normale voetbalprogramma af te werken. Wij zien hier Kansen, de doelverdediger van Belton Wan- dqrers, in de wedstrijd tegen Arsenal. Tempo moet worden opgevoerd. Ringen veel huizen verloren. y^LS WE IN hetzelfde tempo zouden doorbouwen, zouden pas onze kinds kinderen zich in het jaar 2000 verge noegd in de handen kunnen wrijven en zeggen: „Een vijftig, zestig jaar geleden heeft in Europa een oorlog gewoed. Nederland kreeg toen een achterstand op woninggebied. Wij zijn nu zo ver, dat ieder weer een eigen huis kan bewonen!" Het getal jaarlijks te bouwen huizen zal daarom worden opgevoerd tot 55.000. Meer zullen het er wel niet wor den. In 1960 kan het leed dan een heel eind geleden zijn. Temeer, daar thans ook duplexhuizen worden gebouwd, dat zijn huizen voor twee gescheiden wo nende gezinnen. Later kunnen zij ge makkelijk „ontsplitst" worden, dat wil zeggen: geschikt gemaakt voor bewo ning door één gezin. Men verwacht, dat in tien jaar 72.000 ouplexwoningen zullen verrijzen, oplo pend van ongeveer 4000 woningen in het eerste jaar, 5000 in het tweede en 6000 in het derde jaar; vervolgens 10.000 in de volgende vier jaren en dan weer aflopend in de resterende drie jaren circa 6000, 5000 en 4000. Als zo'n duplex- woning tien jaar oud is, moet zij voor één gezin worden ingericht. Dit staat in de wettelijke bepalingen. In de over gangstijd naar normale toestanden zul len zij dus goede diensten kunnen b»- wijzen. Wie geld heeft kan bouwen. gEDERT HET BEGIN van dit jaar is ook weer vrije bouw toegestaan: ieder, die dit- wil, mag een huis laten bouwen, tot een inhoud van 500 M3. Tengevolge van de hoge kosten zullen dit wel geen huurhuizen worden. De huren zouden vrijwel onbetaalbaar zijn. De door het Rijk gesubsidieerde bouw van huizen tot 350 M3 houdt de huren van nieuwe huizen enigermate in bedwang. Het percentage zogenaamde vrije huizen is gering. Voorlopig stelt de legering geen paal en perk aan deze wijze van bouwen, doch zou het de tien procent naderen, waardoor het de bouw van volgens het bouwvolume oegewezen woningen zou belemmeren gebruik van materialen en arbeids krachten dan is ingrijpen van de overheid niet uitgesloten De volkshuisvesting geeft verschei dene lastige problemen ter oplossing. Doch we bouwen weer en we lopen de achterstand zelfs in. Wie per trein door ons land reist, ziet in talrijke buiten wijken van steden en dorpen de stei gers staan of frisse rode daken op pas gereed gekomen huizen en... denkt met weemoed aan de lastige mensen, bij wie hij inwoont Maar ook daaraan komt eens een einde! Na 1960 misschien voor de laatste slachtoffers. Dan kunnen we ook weer eens gaan denken aan krotopruiming en aan de vorming van een woningreserve van minstens twee procent, een reserve voor het leegstaan van huizen. Klinkt dit woord „leegstaan" niet als een byna vergeten muziek uit een grijs verls- dej»J

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5