-fCawe- ewogen week-eind Kanongebulder en vliegtuiggebrom begeleidden de Prins naar Willemstad Vlucht naar de vrijheid duur betaald Séances van professor verboden ABDUSIROOP Mogen ongeneeslijk zieken uit lijden worden verlost? Na zeven jaar Vrouw volgde echtgenoot naar de cel Diensttijd en pensioen van militairen Scheepvaartberichten Grot met menselijke beenderen gevonden Mijnstakingen leggen hoogovens stil Toch uranium in Oost-Duitsland? Wonderdoener de grens over geleid Nederlandse militairen bij Bandung leden geen verliezen Sukarno in New Delhi Dr. Prasad president van India Amerikaanse dokter zette carrière op het spel Publieke opinie is voor medicus Ministers Stikker en Lieftinck naar Parijs Denk om de gulden Hei Radioprogramma vv su.iu m JAN A1U 1950 (Van onze speciale verslaggever) Zo Nederlands als het maar rijn kon, zo was de aankomst van de Prins der Nederlanden in Willemstad. Er is daar een kleine havenmond met een kade, waaraan de ,Johan Maurits" gemeerd werd, bijna met zijn voorsteven *n d» huiskamers van de Curagaoërs; zo in tiem lipt het stadje daar om Jiet water gebouwd. Op het voordek Stond de Prins met zijn adjudanten en gevolg, de militairen onder ben in groot tro- pentenue, met veel galons en tressen hagelwitte marinejassen en het mo zaïek van ordetekenen op de linker borst. Met kalm handgebaar wuijde de Prins de menigte toe, die uitgestroomd was om hem te zien. Deze menigte daar beneden op de kade was wel het meest kleurrijke, dat men zich zelfs in een tropenland kan indenken. Zwarte en lichte kleurlingen, wier ogen en tanden alleen al schelle fonkelingen vormden. Daarbij nog de baadjes en jurken, die dit volkje voor de dag haalt, wanneer het op een nationale feestdag niet alleen het Curagaose pie rement en de Curagaose borrel geniet, maar de Prins zelf uit het verre Ne derland in zijn stad mag begroeten, terwijl hij nadert op een rank en schoongepoetst schip na een lange och tend vol saluutgedruis op zee. Kruitdamp en vuurzuilen. Er was aan dat moment van harte lijk weerzien na zeven jaren hier het een en ander voorafgegaan. Lange berichten in de plaatselijke kranten van Curagao (alle koppen met de hand gezet en alles gedrukt met de vlakpers!) en op de dag zelf in de vroege morgen reeds kanongebulder op zee, dat met zware kruitdampen en opflitsingen van vuurzuilen, die mij len ver op zee te zien waren, was be antwoord van de kust. Het was be gonnen met het geschut van de „Karei Doorman", die bovendien 15 Fireflies voor een donderende show de lucht had ingestuurd. Altijd als er een oor logsschip voor Curagao komt om te imponeren, dan imponeert het weer mee. Het meest grillige Nederlandse water- en windweer, dat men op de Kagerplassen verwachten kan, eer der dan in de tropen, heerste op zee. Laag hangende regenwolken, waaruit de Fireflies ineens knetterend in for matie te voorschijn kwamen om over de daken te schieten. Grijze massa's regenwater, als peper en zout over de zee gestrooid, waar de zon ineens doorheen kwam steken met prachtige lichteffecten. Rembrandt leefde daar op het water en het was alsof onze grote schilder van het licht deze ko ninklijke visite met veel machtig ef fect op het doek kwam zetten. Oprechte Oranjeliefde. Op het psychologische moment van een lichtdoorbraak zag men ineens 't fijne aristocratische scheepje de „Jo- han Maurits", waaraan alles blonk en glom als een Alkmaars straatje, bin nenlopen. Een warme en weldadige tropenzon deed alles fonkelen aan dit hartelijke oud-Hollandse feest, het rood en paars en groen van de baadjes tot de kleur der lippen van de exube rante negervrouwen toe langs de wal. Nu daverde die kei van een stunt vlieger Labrée niet meer door de lucht met zijn Fireflies, waarbij men zijn trommelvliezen moest beschermen. Nu was het woord aan dat hartelijke volk van Curagao, waarvan Oranjeliefde even oprecht is als de vreugde om de zon en de bloemen, die het eiland thans in het natte jaargetijde uit zfln dorheid verlossen. Nu bloeien er de cactussen en vinden de wilde geiten er mals gras en nu golft het land voor degene, die het, van zee af komend, beziet, als een groen Nederlands gras land tegen de heuvelen van Westpunt tot Punt Kanon. Temidden van deze vreugde heeft de Prins zijn intrede gedaan. HQ is een dag lang langs we gen getrokken, waar diezelfde prach tige tanden en ogen uit donkere kop pen hem hebben toegelachen en waal- kinderen stonden, in lange rijen als 't schoonste sieraad, dat deze wegen om zoomde. Kinderen aan moeders rok, of netjes in de rij met een witte zus ter of een frater er tussen, luid juichend, toen de Prins voorbijreed in een open wagen met de autoriteiten om hem heen. Kinderen van zwarte en gekleurde en blanke ouders met de lachende vaders en moeders erbij. 's Avonds hebben wij nog meege maakt hoe de Prins in het gouverne mentspaleis temidden van de volks vertegenwoordiging werd ontvangen en de Statenleden toesprak. Het was een eenvoudige mi intieme plechtigheid. Een korte toespraak van de voorzit ter, die door de Prins beantwoord werd, en daarna groepjes kalm rede nerende mensen, waarbij de Prins zich van de één naar de ander begaf en een praatje maakte. Er werd een glas whisky gedron ken en men vond elkaar als goede vrienden bijeen. De beste vriend van allen was Prins Bernhard, die vlot en prettig met allen sprak en menigeen recht in de ogen keek. Er ging een rust uit van die ogen als van de zoele lucht die de donkerte van de wind stille stad omvatte. Maandag is door mevr. De Boer te Drachten, echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden aangifte gedaan van inbraak in t door de Justitie verzegelde kantoor van de Bond. Na een uitgebreid onderzoek vond de Justitie termen aanwezig om mevrouw De Boer en haar kantoor bediende te arresteren. Het onderzoek wordt voortgezet. Zoals bekend bevindt de voorzitter van de Bond. de heer P. de Boer, zich nog steeds in arrest. En kele dagen geleden zijn de leden van de Bond opgeroepen om Donderdag te Groningen te vergaderen. In het staatsblad van Dinsdag Is op genomen een koninklijk besluit van 4 October 1949, waarin wordt bepaald, dat de diensttijd van het militair per soneel der landmacht en van het reser- vepersoneel der landmacht, hetwelk in het tijdvak van 10 Mei 1940 tot 5 Mei 1945 aan krijgsverrichtingen heeft deelgenomen, voor de toepassing der pensioenwet voor de landmacht en der pensioenwet voor het reservepersoneel der landmacht dubbel telt, voor zover dat personeel zich niet in, al dan niet feitelijke, krijgsgevangenschap heeft bevonden. Het zwaard, waarmede St. Paulus onthoofd zou zijn en dat naar Spanje gebracht werd door kardinaal Gil de Albornoz, is op het ogenblik het on derwerp van nauwkeurige onderzoe kingen in Toledo, waar deze reliqute tijdens de revoluties van 1936 werd begraven. De 36-jarige J. H. M. uit Voorburg, werd gistermorgen door de Rotterdam se rechtbank wegens verduistering van 16.000.veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden. Tragedie aan Oostenrijks-Hongaarse grens? Twee meis/es en een jongen weer uitgeleverd Volgens het Oostenrijkse blad „Die Presse", heeft de Oostenrijkse politie op streng bevel van de Russische au toriteiten twee Hongaarse meisjes en een jongen, die met levensgevaar over de grens naar Oostenrijk waren ge vlucht, aan de Hongaarse politie uit geleverd. De drie jongeluit, de 17-jarige gravin Juliska Nadasdy, de 23-jarige Gisela Kardos en een 22-jarige student wiens naam onbekend is, waren gekleed in ziekenhuiskleren en leden nog aan ernstige verwondingen, die zij hadden opgelopen, toen zij door een mijnen veld en prikkeldraadversperringen uit Hongarije ontsnapten. Volgens hun verslag aan de Oostenrijkse politie hadden zij deel uitgemaakt van een groep van 21 jonge Hongaren, die op 1 December trachtten uit het land te vluchten. Toen de groep de prikkeldraadver sperringen aan de grens bereikte, ge raakten zij in een mijnenveld. Enkele mijnen ontploften en de Hongaarse Alcinous, Liverpool—Makassar, 23-1 van Djeddah Aldabi, R'dam—Buenos Aires. pass. 23-1 St. Pauls Rock Amstelkerk, A'dam— Duala, 24-1 te Monrovia verwacht Boskoop, 23-1 van Trinidad te Plymouth Boschfontein, A'dam—Z.-Afrika, 23-1 van Marseiile Came- ronia, Java—A'dam, pass. 23-1 Oporto Cla- vella (t), 23-1 van Stanlow naar Port Said N rente, 23-1 van Bombay bij Beypore ten anker Friesland, 26-1 van Kopenhagen te Antwerpen verwacht Garut, Batavia—R'dam, 21-1 van Sabang Indrapure, R'dam—Batavia, 23-1 van Singapore Kedu, R'dam—Batavia, pass. 23-1 14 uur Malta Kota Agung', Java —R'dam, pass. 22-1 23 uur Perim Laagkerk, Ï3-1 te Basrah Laertes, 23-1 van Makassar naar Balik Papan Langkuas, R'dam—Java, 21-1 5 uur van Aden Lemsterkerk, Verawal— R'dam, 23-1 van Port Said Malvina (t), 23-1 van Miri naar Pladju Mariekerk, 23-1 van Port Elisabeth naar East Londen - Ma- taram, Java-R'dam, pass. 23-1 7 uur Gibraltar en 27-1 te R'dam verwacht Mentor 23-1 van Valencia naar R'dam Modjokerto, Lon den—Java, 23-1 van Aden Muiderkerk, Libreville—A'dam, 23-1 te Grand Bassam Prins Philip Willem, R'dam—St. John (N.B.), 23-1 van Antwerpen Rempang, Batavia—A' dam, 23-1 op de rede van Belawan Tabinta, £3-1 van Batavia naar A'dam Tjikampek, 24-1 van Kobe te Hongkong Tjitjalengka, 23-1 van Semarang naar Batavia Tosari, R'dam—Sydney, 21-1 7.45 uur van Suez Weltevreden, Halifax—Batavia, 23-1 21 uur van Lissabon en 29-1 te Alexandrie verwacht Willem Ruys, R'dam—Batavia, pass. 23-1 7 uur Sabang Zonnewijk, 22-1 van Bahia Blanca te Antwerpen. Breda, 20-1 van Talcahuano te Callao Delfland A'dam—Buenos Aires, 20-1 te Mon tevideo Merwehaven. Casablanca—Port Lyautey, pass. 20-1 Gibraltar Pasteur, Mar seiile—Saigon, 20-1 van Aden Prins Maurits, »-l van Lissabon naar Valencia Rijn, 23-1 n m. van Smiguel naar Fayal Rijnhaven, 20-1 van Carthagena naar Huil. Ternate, Cheribon—Surabaja, 21-1 te Semarang. Akkmmdijk, 22-1 van New Orleans te Gal- veston Amsteldijk, 23-1 van Bal timore te New York Amedijk, 23-1 van Houston te Mobile Heemskerk, R'dam—Japan, 22-1 te Singapore Hilversum, R'dam—Chartagena, 23-1 van Colombo Phrontis, Makassar—A' dam, 23-1 te Port Said Polydorus, Makassar —New York, 23-1 van Penang - Polyphemus, A'dam—Batavia, 23-1 te Port Said Rijn- kerk, 23-1 te Mombassa Saparua, New York —Batavia, 24-1 /an Alexandrie. Aardijk, 24-1 van Vera Cruz te Tampico Alcor, R'dam—Porto Alegre, pass. 24-1 Fi- nisterre Alderamin, 23-1 van Montevideo «aar R'dam Axeldijk, 23 1 van Havanna naar Antwerpen - Bacchus, 24-1 van New York te Porto Cabello Bennekom, 24-1 van Guayaquil te Callao Bonaire, Paramaribo—A'dam, 24-1 te Punta del Gada - Coryda (t), 25-1 van Curagao te Santos Cottica, A'dam -Para maribo, 23-1 van Barbados Gordias. Kala- mata—A'dam, 24-1 te Oran Lucita (t) 24-1 van Hamble te Heysham Maas, 24-1 van Kingston te Jeremie (Haiti) Nieuw-Amster- dam, 24-1 van New York te Kingston Oranje, A'dam—Batavia, pass. 23-1 Guardafui Stuyvesant, 24-1 van Cristebal te Port Olimon ljssel, 24-1 van Oranjestad naar Willemstad. De jacht op Giuliano De speciale politiemacht, die zoekt naar de bende van de Siciliaanse ban. dietenkoning Salvatore Giuliano, heeft de afgelopen 24 uur weer vier bende leden gearresteerd. Naar men aanneemt, waren sommigen van hen als beul werkzaam. Een groep politiemannen heeft een grot vol menselijke beende ren gevonden. In totaal zijn bij de ope raties van de laatste dagen 27 gezochte bandieten gevangen genomen. Een enorme hoeveelheid wapens en munitie is gevonden in schuilplaatsen van de bende o.m. twee stukken veldgeschut, twee mortieren en twee radiozenders. AMERIKAANS—INDONESISCHE KAMER VAN KOOPHANDEL OPGERICHT Een groep Amerikaanse maatschap pijen, die reeds lang belang hebben bij de handel met Indonesië, heeft een AmerikaansIndonesische kamer van koophandel opgericht. grenswachten begonnen in het schijn sel van de onmiddellijk ingeschakelde zoeklichten op hen te schieten. Acht jongens en meisjes werden gedood, negen gevangen genomen en vier slaag den er in Oostenrijks grondgebied te bereiken. Drie van deze echter, die zwaar gewond waren, werden in een ziekenhuis opgenomen. Ondanks pro testen uit Wenen en de verontwaardi ging van de plaatselijke bevolking zijn zij thans uitgeleverd. Als dèt niet helpt Dt 48-jarige Duitsers, Willy Schmitz, voorheen beroepsbokser tt Krefeld, heeft thans reeds W dagen zonder roedsel doorge bracht in een glazen kooi. Zijn „menu" bestaat uit tioee ./lassen mineraalwater en 10 tot 40 siga retten per dag. Naar zijn zeggen hield bij het in 1926 48 dagen en 13 uur uit. Thans heeft hij waar schijnlijk alle wereld honger- records gebroken. Artsen, die Schmitz observeren, zijn van oor deel, dat hij na afloop onmiddel lijk naar een ziekenhuis gebracht zal moeten worden. Verleden week was hij al 36 pond af0eval len. De laatste dagen habben mensen, die zich verzetten tegen het openbaar optreden van Schmitz, voor zijn ogen kinderen dik beboterde boterhammen op laten eten. Meer dan 63.000 mijnwerkers in de Amerikaanse vetkoolmijnen blijven staken ondanks aandringen van vak- verbondslèider Lewis om weer aan het werk te gaan. De langduiige staking betekent een zware slag voor de industrieën die van de steenkoolproductie afhankelijk zijn. De Youngstown Sheet and Tube Com- pany heeft haar productie verminderd door enkele hoogovens buiten werking te stellen. De staalmaatschappijen, die General Motors staal leveren, zullen waar schijnlijk deze week moeten sluiten, waardoor General Motors binnen 30 dagen zou komen stil te liggen. Volgens Duitse grensgangers is de onder Russisch beheer staande Duitse Wismuth Maatschappij in de buurt van Wernigerode in het Harzgebergte be gonnen met het delven van uranium erts. Enkelen hunner, die naar hun zeggen tot het werk In de mijneft ver plicht werden, maar kans hadden ge zien te vluchten, verklaarden dat sinds vorige week Maandag dagelijks tran sporten van onder dwang aangewor ven arbeiders te Wernigerode zijn aan gekomen. H.K.H. prinses Wilhelmina bracht gisteren met haar hofdame mevrouw De Beaufort een bezoek aan de ten toonstelling van Gooise schilders in het museum Fodor te Amsterdam. Een grote donkere man met krul lend zwart hoofdhaar en een grijze baard, gehuld in een gele kaftan, zie daar een kerte beschrijving van het uiterlijk van de Indiase evangelist, professor Sadhu Lam Jeevaratnam, aie Maandagavond te Rotterdam onder auspiciën van het comité voor evange- 'isatie-arbeid ,>De Reddingsark" in een openbare samenkomst heeft gesproken. Zieke mensen konden zich in een rij voor het toneel opstellen en één voor één werden zij voor de evangelist ge leid, want, zoals hij verklaarde, wa ren alle kwalen, die de mensen had den, één of meer duivels, die zich in het lichaam van de patiënt hadden ge nesteld. Mannen op krukken, een doofstomme vrouw, jonge meisjes, al len verschenen zij voor de professor. De mensen in de zaal werden uitge nodigd te zingen. De ogen van de blinden werden met olijfolie bespren keld, gebrekkigen kregen olie op hun hoofd. De mensen, die stonden te wachten, stonden gezamenlijk te bid den. Verschillende patiënten vielen gedurende de behandeling flauw en werden op het toneel gelegd. Wanneer Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde boret snakt j)ijnlijk ■aar lucht 1 Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver. sacbtende. aljjinoplosaenda AKKER'» zij bijkwamen, vroeg Lam Jeeva ratnam: „Hoeveel duivels waren er in uw lichaam?", waarop verschillende antwoorden volgden Zo vertelde één zeven duivels in zijn lichaam gehad te hebben, een andere twee. Gisterochtend is de professor ont boden op het hoofdbureau van politie. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat deze zich noemende zendeling uit Voorindie onder valse voorwendsels zich een visum voor Nederland heeft verschaft. Mitsdien is besloten hem on middellijk over de grens te leiden. Naar wij vernemen, zijn bij de incl denten in Bandung onder de Neder landse militairen geen slachtoffers ge vallen. President Sukarno, die zich ter ge tegenheid van de uitroeping der Repu bliek India naar New Delhi begaf, is met zijn gezelschap aldaar aangeko men. O-m. waren gouverneur-generaal C. Rajagopalachari en premier Nehroe op het vliegveld ter begroeting aanwe zig. De Indiase constituerende vergade ring heeft Dinsdag met algemene stem men dr. Radjendra Prasad gekozen als president van de nieuwe republiek In dia, die Donderdag zal worden gepro clameerd. De president is 65 jaar oud en was tot dusver voorzitter van de constituerende vergadering. (Van onze correspondent in New York). temidden van Mnpz een medici»sluimerend probleem der euthanasie voor het nodig gevonden het Euthanasia betekent: de verlossende dood forum der publieke opiniei te P ;k nse voik voorlegde was: begaat een En de vraag, die ^^Jlsd^ngenade. wanneer hij aan het l«d« dokter een moord, dan wel een deao v p(jnloos einde maakt. V1B een ongeneeslijke zieke patiënt w theorie. Toen hU op oudejaarsd. Voor dr. Sander was dit geen kwestisj^j zön dagelijks bezoek brac a jijden voor haar man en familieleden ni#t spoedigde de dokter haar y daad ten volle. 0p het doodscertificaat °r hH ,e„S detafi hoe hij de vrouw uit haar iijden had veriost. Kort daar0p deed* een'speelde Jury de principiële uitspraak da. dr Sander een moord deed een speciale J u „recht achtervolgd moest worden. Dat hij, lont». têchrdsch Ten moord had gepleegd, viel nauwelijks te ontkennen. Maar zijn advo. caat wierp, zeer terecht, de vraag op of in een geval ais het onderhavige geen omstandigheden aanwezig waren om de wet te veranderen, waar bleek dat daar- aan behoefte bestond. Hangende het proces, dat ongetwij feld geruime tijd zal duren, is aan dr. Sander inmiddels de bevoegdheid ont nomen zijn practijk uit te oefenen. Van kwade trouw van de dokter is geens zins sprake. Maar men beseft algemeen, dat wanneer euthanasia gelegaliseerd zou worden, er scherpe voorzorgsmaat regelen moeten worden genomen tegen mogelijke misbruiken van hun be voegdheid door minder scrupuleuze doktoren dan dr. Sander. De oppositie tegen euthanasia moge weliswaar uit een minderheid bestaan, maar deze minderheid is beter georga niseerd en aanzienlijk luidruchtiger dan de publieke meerderheid. Voorop in deze gelederen staan de medici zelf. Om tal van redenen wensen zij hun toch reeds grote verantwoordelijkheid tegen over het publiek niet verder uit te breiden. In de eerste plaats zijn zij be vreesd voor de afbreuk, die slechts een paar onverantwoordelijke doktoren zouden kunnen doen aan het aanzien en vertrouwen, dat de medische wereld bij het publiek geniet. Een tweede argu ment. dat vele doktoren citeerden, was dat van „wonderbaarlijke genezingen". Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat patiënten, die men eigenlijk reeds on geneeslijk had verklaard, door een ver andering van hun geestelijke gesteld heid en ook door experimenten met een geheel nieuw geneesmiddel in het leven konden worden gehouden. Als groep gevoelt de medische we reld niets voor nieuwe wetgeving. Men erkent, dat men een ogenschijnlijk on geneeslijk zieke wel voor een jury van geneesheren kan brengen. Maar Is een dergelijk consult beslissend? Religieuze bezwaren. £)E RELIGIEUZE LEIDERS in de V.S. hebben voor het merendeel slechts bezwaren tegen een legalisering van euthanasia. Zij beroepen zich daarbij op het Goddelijk recht, waarvan het axio ma Is, dat wat God heeft gegeven, slechts door God kan worden genomen. Tegenover hun mening staan zij, die van oordeel zijn, dat „wanneer een rechtbank het leven mag opeisen van ten mens, die tegen de maatschappij handelde, een jury van medici gemach tigd moet zijn genade te brengen aan een onschuldig, lijdend mens". In dr. Sander's woonplaats heeft een dominee, ds. Strickland, zich tot woordvoerder gemaakt van deze groep. Een aantal vooraanstaande Ameri kaanse persoonlijkheden van verschil lende godsdienstige en politieke inzich ten hebben ds. Strickland gesteund Maar hun aantal blijft gering en wanJ neer zij spreken, doen zij dat in eerste instantie voor zichzelf en niet voor een grote groep sympathiserenden. Geen wonder, dat de wetgevers in Washington, sterk aarzelen of zij j,ete probleem der euthanasia al dan niet in oDenbaar debat zullen behandelen. Ook hier is men overtuigd van de goede trouw van dr. Sander en de gevoelens die er dienaangaande bij de meerder heid des volks leven. Maar deze meer derheid heeft geen gelegenheid zich for" meel uit te spreken. En haar stem zoü zelfs niet gezag hebbend zijn. Het re- sultaat is, dat men nauwelijks concrete actie kan verwachten. Dr. Sander heeft, in zijn drang om de wereld te maken tot een betere en eerlijker maatschappij, krachten ont- ketend, die hij niet heeft kunnen ver moeden en die veel sterker zijn dan hij zelf. Zelfs indien de jury het- geen zeer goed mogelijk is hem, in strijd met de geschreven wet, zal vrij spreken, dan nog heeft hij zijn doel niet bereikt. Voor een consciëntieus medicus, als hij, is dit een persoonlijke tragedie. Maar wat is de tragedie van één man in een wereld, die al te zeer is bezig gehouden door de menselijke tragedie-en-gros? De minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker en de minister van Finan ciën, mr. Lieftinck, zijn Dinsdag naar Parijs vertrokken ter bijwoning van vergaderingen der Westeuropese Mars hall-organisatie (O.E.S.S.) verwacht wordt, dat deze bijeenkomsten slechts enkele dagen zullen duren. DRIEHONDERD GULDEN VOOR POGING TOT MOORD De rechtbank te Amsterdam veroor deelde een Chinees, Hsien Shang Lin die verdacht werd van poging tot moord subs. bedreiging met doodslag op ds. B. E. J. Bik uit Amsterdam, tot een geldboeter van f 300, te vervan gen bij niet-betaling door drie maan- den hechtenis en vier maanden voor- waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. PATRICIA WENTWORTH 94 Moira stak een sigaret aan. Haar hand bleef zo stevig als een rots. De lucifersvlam greep eerst het papier en kroop toen in de bruine tabaksvezels. Ze wierp de lucifer in 't vuur en trok aan de sigaret tot de top gloeiend was. Eerst daarna keek ze Dorinda vol be langstelling aan. „Ik geloof heus, dat je verstandig bent, want ik kan me mezelf zo voor stellen. Ze danste, nietwaar? Tot zo iets zou je kunnen komen, geloof ik- Natuurlijk moet je beginnen, iemand te haten, maar hoe fel mijn haat ook zou zijn, ik zou hem toch niet in koelen bloede kunnen neersteken: jij wèl?' De gedachte alleen doet me rillen Maar.... met opzwepende muziek en een dans, die sneller en sneller gaat..." Ze was bleek geworden en hield op. Haastig antwoordde Dorinda: „Je zei. dat ik verstandig was, maar ik be weer, dat ik een stommeling ben. Het is idioot, zo te praten en dat had je uit jezelf moeten begrijpen". Moira blies een klein rookwolkje uit, terwijl haar fijne wenkbrauwen om hoog gingen. Enigszins lusteloos vroeg ze: „Ga je 't de politie vertellen?" „Doe niet zo gek", repliceerde Do rinda, op een toon, alsof ze beiden schoolmeisjes waren. „Misschien zouden ze et belang in stellen". „Dat denk ik niet". Lachend zei Moira nu: „Ik mag je wel lijden". „Dank je wel!" „Je behoeft niet sarcastisch te wor denik meen het. Ik moest het niet doen, omdat je, geloof ik, mijn „gehate medeminnares" bent. Justin houdt im mers van je?" „O, neen!" In plaats van te blozen was Dorinda zeer bleek geworden Haar goudbruine ogen keken Moira onmiskenbaar eer lijk aan. „O, neen, dat is niet zo!" her haalde ze. t Scheen, dat Moira er plezier in had, toen te vroeg: „Heeft hij j« dat gezegd?" Dorinda bleef haar aankijken. „Hij is een neef van me en is heel goed voor mij geweest. Ik ben erg op hem gesteld en ik hoop, hij ook op mij". hopen!" zei Moira lachend. Heeft niemand je ooit verteld, dat je de waarheid moest zeggentenzij je een waarlijk overtuigende leugen kunt bedenken. Wat je niet kunt. Ik kan het wèl, maar ik zal het niet doen Misschien zou ik zelf goed met Justin zijn opgeschoten, maar ik zal hem niet krijgen. Als je er niet was, zou 't Iets anders geweest zijn. Ik bedoel niet, dat ik nu woedend ben en je behoeft je deur niet te sluiten voor 't geval ik midden in de nacht met een andere dolk uit de hall zou rondsluipen! Maar ik hèd met Justin kunnen opschieten en ik denk, dat hij 't ook met mij had gekund, als er geen Dorinda Brown had bestaan. Gelukkig maar dat ik je graag mag nietwaar?" „Moirabegon Dorinda enigszins verdrietig. „Wat is er?" „We kennen elkaar helemaal niet en ais we zo met elkaar praten, geloof ik, dat Ik weet waarom". „Goed danwaarom?" Dorinda sloeg de handen in»Pn llik^w^H8 #lgenlijk zo afschuwe- lijk 1». We zijn over wat anders gaan pr*ten ™aar vergeeten, hoe af schuwelijk. We doen net of het alle maal onzin is. Daarom zei je die idiote dingen van met een dolk in miin kamer te komen. En daarom praatte ie °°k °V" J^tin' OP die manier wordt alles zo.... ze aarzelde even en vond toen het woord „fantastisch". Het is alles is alsof wij er een spelletje van maken, en het daardoor minder echt en minder angstwekkend wordt" Moira keek haar nog eens aan en merkte toen droogjes op. (Wordt vervolgd) Tegenspoed werkt aanstekend, ornaat het staren daarop het zelf- kZchT verlamt douwes dekker. De uitbetaling van de gulden te gen inlevering van bon 544 (Ie- vensmiddelenkaart 909) zal Don derdag 26 Januari geschieden aan personen wier naam begint met de letters Mi t.e.m. No. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket ver voegen tussen 8.30 en 3 uur. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen. 5.30 Strijdkrach ten. 7.15 Onder de N.C.R.V.-leeslamp. 7.30 Spor'commentaar. 7.40 „Vandaag". 8.15 Zin gende wereld. 8.55 Liturgische beschouwingen en overwegingen. 9.25 Concertgebouw-orkest 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Tanzerische- suite. 11.50 Piano-duo. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dat herin nert me aan. 6.35 Promenade-orkest. 7,00 Parlementair overzicht. 7.15 Orkest. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Weekkroniek. 7.45 Op bezoek bij anderen. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Concertgebouw-orkest. 9.20 Verloren grenzen. 10.20 Johan Jong. 10.45 Tussen mens en nevel vlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Francisco Canaro en zijn orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 School radio. 10.00 Symphonisch gedicht. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 1100 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunch concert. 1.20 Kamermuziek. 2.00 Promenade orkest. 2.45 „Tussen de bedrijven door". 3.30 Gram.muziek. 3.45 Sonatine. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Van Boheemse weiden en wouden. 5.00 Het Radio-jeugdjournaal. 5.30 Slowaakse suite. 6.00 Het Leger des Heilskwartier. 6.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging 6.30 Strijdkrachten. 7.15 De muziek bij nader in zien. 7.40 „Vandaag". 8.05 „Tussen Wenen en Parijs". 9.00 Familie-competitie. 9.35 „Tus sen Wenen en Parijs". 10.05 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Orkest 10.45 Avondoverdenking. 11.15 NCRV-koor. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.15 Avro's Radio-ochtendblad. 8.40 De ster van de dag. 9.00 Gram.muziek. 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kerk- en Torenklanken 11.45 Een kuur in een badplaats. 12.00 John Renova and his music. 12.38 De Speeldoos. I.15 Maria Zamora. 1.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Ivonne Blanc. 2.00 Met en schaar. 2.30 Preludes. 300 „Klimop" 4.00 Bel Canto. 4.45 Oud-Nederlandse dansen- 5.00 Avro-Kaleidoscoop. 5.56 Regieringsuitzending. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Hugo de Groot. 7.05 Elsa Sigfuss zingt. 7.30 De Radio-Volksmuziek- scbool. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.10 Avro's Avondschool. 9.35 Het gevleugelde lied. 10.00 De eerste Leopold der Belg'en. 10.15 „Rhythm on the Ais". 11.15 Sportactualiteiten. II.30 Symphonie no. 4. RADIODISTRIBUTIE-DIENST lijn iii: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7-40 Gymn. 1.50 Gram. 8.05 Gram. 9.05 Gram. 10.10 Gram. 11.00 „Mavtair-ensemble". H-y NWDR: Gram. 12.00 vi. Br.: Lichte muziek. i2.40 Gram. 1.15 Gram. 2.00 Klassieke mu ziek. 3.00 Kalundborg: Strijkensemble Pe.ters. *.00 Eng. L.P.: „Billy Mayerl Rhythm.-Ensem- ble". 4.30 Orkest Atkins. 5.00 Kootwijk: Bata via. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Rr. Br.: Grjm* 8.00 VI. Br.: Ver*, progr. 9.00 „Hollands Glo rie" van de Hartog. 9.30 Piano. 9.45 Actu aliteiten. 10.15 Fr. Br.: Hindoe-muziek. 10-4* „Nuit". 11.05 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". ?.25 Filmmuziek. 7.30 Eng. H.S.: Anton en «J» orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje en kunst- overzicht. 9.10 Symph.-muziek. 10.00 Luk- Ménage et Musique (VI.). 10.30 NWDR: Wal sen. li.oo Eng. H.S.: Voor de scholen. b}*? Morgenwijding. 11.30 Banjo-ensemble. IZ.im NWDR: Amusements-muziek. 12.30 Fr. r;* Omroeporkest. 1.00 Eng. L.P.: Mrs. Daie» Pfaxy. 1.15 Mil.-orkest. 2.00 BBC Midland. Ught Orchestra. 2.45 Voor de kinderen, d.w Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Tango-orkesj. 4.15 Voor de kinderen. 4.30 Lux- Gram. Fr. Br.: Berichten. 5.10 Ensemble Heyne. Eng. L.P.: BBC Schots Var.-orkest. 6.45 Nor thern Ireland Singers. 7.15 Kursaal Orohesn». 7.45 Hoorspel. 8.00 Lux.: Chansons. 8.30 «mf- L.P.: Australisch variété. 9.20 Spiegel van. maand. 10.00 „Welsh rarebit". U-15 B4U' U.20 Victor Silveiter,

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4