Jtatiano Siad en Omgeving, „Adam in Ballingschap", een zware opgave lofwaardig vervuld Jeugdige schakersgaan aandeslag jwcsr Het ijs werd gekeurd Jubileum-competitie van H.D.C. begint volgende week Zaterdag Vanavond de iweede opvoering in Casino Nimmer volmaakt... DAAR NIET HIER WEL De bridge-competitie BEN NYPELS, Keizerstr. 69 Predikbeurten Uit het politierapport Vanavond in hei clublokaal der speeltuin Visbuurt Tussen Haaks en Kuifje Oprichting Helderse Jeugdschaakbond Hr. Ms. „Van Galen" vaart Maandag thuis „Bicester" en „Cowdray" weer huistoe De drinkwatervoorziening De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Po m Aantal inschrijvingen nog onbevredigend „De Ooievaar" speelde op Twevro-avond Jubileum-steravond NCRV op 3 Februari in Casino „Het gouden fluitje" vier weken uitgesteld Posthume onderscheidingen Sportkeuring HAV VU-cursus dr J. Suys Schaatswedstrijden te Anna Paulowna PIET SCHMIDT Texel Restauratie van molen „Het Noorden" Breezand VRIJDAG 27 JANUARI 1950 En de vrouw zag, dat die boom goed was tot spijze en dat hij een lust was voor de oogen, ja, een boom, die be geerlijk was om verstandig te maken; en zij nam van zijne vrucht en at; en zij gaf ook haren man met haar, en hij at pjET ZLJN DEZE WOORDEN uit het eerste Bijbelboek (Genesis 3 vers 6), die Vondel hebben geïnspireerd tot z(jn indrukwekkend treurspel „Adam in Ballingschap", het tweede van de trilogie waarin h(j zijn dichterlijke visie op de strijd tussen God 'en de duivel geeft. In dit drama beschrijft Vondel, hoe Lucifer, in wie hij de duivel personifieert, de Schepper aantast in Zijn schepsel. Lucifer weet dat God de mens goed geschapen heeft. En omdat Adam goed is, heeft hij een eigen vrije wil en een volledig zelfbeschikkingsrecht. Lucifer ge bruikt Eva, om Adam te brengen tot ongehoorzaamheid aan God. Hij verleidt de mens, de vrucht te eten van de boon» der kennis des goeds en des kwaads, waarvan God gezegd bad: „Ten dage als gij daarvan eet, zult gij den dood sterven". De gevolgen voor de mens laten Lucifer onverschillig. Hij heeft een schrille dissonant in de symphonie der schepping laten klinken, door de on trouw van het schepsel jegens zijn Schepper te bewerkstelligen. Hoe heeft de mens dat alles onder gaan? Sinds de zondeval staat hij van uur tot uur voor de keuze tussen goed en kwaad, met alle verscheurdheid die daarvan het gevolg is. Maar vóór het fatale moment in de wereldgeschiedenis moet er een hemelse harmonie in de harten van het eerste mensenpaar zijn geweest. De mens heeft die tragische ommekeer zelf gekozen, maar niet voordat de duivel hem op listige wijze had beïnvloed. Is de duivel nu mede plichtig aan een daad, waarvoor de mens lenvolle verantwoordelijk is? Of is de mens slechts medeplichtig aan een daad, waarvoor de duivel de volle verantwoordelijkheid draagt? Of dra gen zfl beide een even zware verant woordelijkheid? Deze en vele andere vragen hebben ln het hart van Vondel rondgewoeld En zijn gedachten daarover heeft hij neergelegd in het drama „Adam in Ballingschap". Deze zeer diep levende mens, deze intens gelovige Christen, deze begenadigde kunstenaar (drie ele menten welke bepalend zijn voor Vondel's ^werk) heeft daarmede een treurspel van buitengewone diepte ge schapen. In prachtige symbolen heeft hij de ontzaglijke tragiek van de zon deval benaderd. Hij hééft zijn visie ge geven op de mens vóór, tijdens en né de zondeval, een visie waarin men steeds nieuwe facetten ontdekt. Wie de dichter daarin geheel wil vol gen, moet over een grote geestelijke rijpheid beschikken. En wanneer men „Adam in Ballingschap" ten tonele wil brengen, .moet men naast deze geeste lijke rijpheid ook beschikken over een g-ote gave tot uitb elding. Wanneer wij dit vaststellen, is verklaard dat een op voering door een groep leerlingen van een middelbare school nimmer volmaakt kan zijn. Toch geloven wij dat het goed is. dat de heer J. W. van Vendeloo dit drama op het tonecip' ogramma van „De Lyceïst" heeft geplaatst. Méér dan tij dens de les mogelijk is, worden hierdoor de leerlingen bepaald bij de betekenis van de meesterwerken uit onze Neder landse literatuur en, wat nog belang rijker is. bij de grootste vraagstukken aangaande het leven zelf. Dat daar in de opvoering van gister avond tekortkomingen waren. vele tekortkomingen zelfs, is geenszins ver wonderlijk. Veel belangrijker is echter dat „De Lyceïst" onder de leiding van de heer Van Vendeloo heeft bewezen de bedoeling van het stuk aan te voe len, en een opvoering ervan te kunnen geven, die gedurende alle vijf bedrijven boeide. Dat was niet alleen te dankf aan de uitstekende rolkennis. maar meer nog aan de bezetting der voor naamste rollen. Wij denken daarbij vooral aan de centrale figuur, Adam. uitgebeeld door Adri Bouma. De val van Adam. Het vierde bedrijf was het meest aangrijpend, omdat hierin de val van Adam werd getekend. Alles wat daar voor geschiedde was het samenstel van lijnen die naar dit nt leidden. En alles wat daarna plaats vond, werd door de dichter verbonden met de we reld van va„daag. Niet voor niets heeft Vondel het stuk laten eindigen, toen Adam en Eva vol wroeging en schuld besef de Hof van Eden verlieten. Want. zegt de dichter daarmede, in die staat leven wij nu nóg. Wanneer Vondel, om het stuk af te ronden, in een slottafereel de duivel met zijn trawanten ten toneic had gevoerd, vol triomf over de Ge haalde overwinning, dan zou de actu aliteit van „Adam in Ballingschap" te loor zijn gegaan. Hoe prachtig i oeft Vondel niet de verscheurdheid van Adam getekend, toen Eva eenmaal was gezwicht voor Lncifer's verleiding? Hoe verschrikke lijk was het dilemma voor de eerste man, toen hjj plotseling voor twee tegenstrijdige verantwoordelijkheden werd geplaatst! Bewust koos hij de zonde, vooral omdat hij zich geroepen voelde, met Eva solidair te zijn. Het is merkwaardig dat Vondel zijn Adam- figuur niet heeft vervuld van de be geerte, om óók de kennis des goeds ea ues kwaaus te bezitten. Wellicht heelt de dichter hierdoor de nadruk willen leggen op het raffinement van Belial, waarmede deze de opdracht van de opperste der duivelen heeft uitgevoerd. In ieder geval heeft de Adam-figuur aan g.oolte gewonnen. Hem beheerste niet uitsluitend de begeerte, maar zijn gehele wezen werd bij de bewuste daaa van de zondeval betrokken. Dat heeft Adri Bouma op bewonderenswaardige wijze doen uitkomen. De blijmoedige, gelaatsuitdrukking voor het échec, en de wanhopige somb.rheid er na, waren daarbij belangrijke factoren. Sterk ge speeld was ook dé tweestrijd van Adam, waarbij de reeds gevallen Eva (Corrie van Prooyen) hem met kracht in de verkeerde richting trok. De an dere lijnen in het stuk werden door Lucifer (de heer van Vendeloo), Asmo- dee (Jaap Pronk), 'Belial (Gerrit de Leeuw), Gabriël (Rie Aalderink), Rafaël (Rudy van der Heyden),Michaël (Frans Pronk), Uriël (Gusta Posthu mus) en de Rei van Wacht-engelen met zeer veel liefde en overgave, en ook met voldoend? duidelijkheid gete kend. De toneelaankleding en de ver zorging der costumes vergemakkelijk ten het zowel de spelers als de toe schouwers, zich te verplaatsen in de sfeer. Daartoe droegen ook bij de licht effecten en <Je muzikale omlijsting. Hoewel deze eerste opvoering (van avond volgt de tweede) nauw-r ver bonden was aan het lyceum dan aan De Lyceïst", mogen zowel het lyceum als vDe Lyceïst" dankbaar zijn voor het bergikte resultaat. De z?er waarde rende gevoelens, die de toeschouwers koesteren, kwamen ondubbelzinnig tot "iting tijdens het apnlaus dat de me dewerkenden na het laatste bedrijf ten deel viel. &et Izkkexstc midde& De uitslagen van de Woensdagavond in de bridge-competitie gespeelde wed strijden ziin: Royal 1HBO 3 2939: Roval2—RKBC 1 23—37: Royal 3— HBC 6 35—32 (gelijk); Royal 4—RKBC 2 54—30. EFFEN OVERHEMDEN 2 boorden 11.95 Overhemden, vast boord, v.a. 7.90 Schipperstru'en 18.90 ZONDAG 29 JAN L AKI 1950. DEN HELDER: Ned. H-rv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10,30 uur de heer Korndörffer (jeugddienst), 19 uur ds. Sepmeijer; Palmstraat, 10 uur ds. Borghardt, 17 uur de heer Wanders; Huisduinen, 19 uur ds. De Hoest. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur ds Hamming, 17 uur ds. Swen; Rehoboth- kerk, 10 uur ds. Swen, 17 uur ds. Ham ming. Geref. Kerk art. 31, Nieuwe kerk, 8,45 en 17 uur ds. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. H. Eerland, van Lisse (vjn. H. Avondmaal, n.m, H. Doop). Oud-Geref kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Lutherse kerk, Weezenstraat, 10,30 uur ds. J. B. Os kamp van Nijmegen (jeugddienst). Doopsgezinde gemeente, Kerkgracht 57. 1030 uur ds. Van Sluijs; Dinsdag 31 Januari, zendingsavond o.l.v. de heer J P. Matthijssen. Baptistengemeente, Weststraat 66a, 10 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19,30 uur eyang. Hofhuis; Woensdag 20 uur bidstond; Vrijdag I9j30 uur jongens- Club Oud-katholieke 'kerk, 10 uur H. Mis, pastoor Verheij. Evangelisa tie Vijzelstraat, 10 uur en 19,30 uur sa menkomst, 12 uur en 14,30 uur Zon-* dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel*' kring; Donderdag 19 30 uur vrouwen-* krans; Zaterdag 20 uur openluchtsa menkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds. Salm. Geref. Kerk, gebouw Pniël. 10 uur leesdienst, 14,30 uur ds. Hamming. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur samenkomst, 15 uur Zon dagsschool; Dinsdag 16 uur meisjes- krans, 19,30 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19,30 uur bidstond. De fiets van de heer De W. die vo rige week aan de Binnenhaven werd ontvreemd, is weer terecht. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar pogingen in het werk werden gesteld om ln Den iRlder een jeugd-schaakvereniging op te richten. Vooral Wim Geus, die, in het voetspoor van zijn vader, op weg is een kei in het schaakspel te worden, heeft hiervoor geijverd. Hij had immers zelf mogen on dervinden, hoeveel voldoening en plezier het nobele spel op het 64-ruitig bord aan de beoefenaar verschaft. ten, maar schaken," zegt Wim Geus, en hij vindt dat de huishoudelijke za ken zo snel mogelijk afgewerkt moe ten worden. En of jongens (en meisjes) die nog niet kunren schaken, ook welkom zijn? Natuurlijk! Zij zullen spoedig wegwijs worden gemaakt en binnen een paar weken al de geheimzinnige bewegingen van torens, lopers en paar den op hun duimpje kennen! De uitkijkpost Kijkduin nam gis termorgen om aeven uur een stakel licht waar in de richting van de Haaks- gronden. Het was nog donker en vrij mistig, zodat Verondersteld werd dat een onbekend vaartuig in nood ver keeide. De reddingboot ,J)orus Rij kers" is daarop uitgevaren, maar heeft In het aangeduide gebied niets kunnen vinden Z(j keerde om negen uur in de haven terug. Ook de schoener „Zee meeuw" van het Loodswezen, die was uitgevaren omdat het eventueel in moeilijkheden verkerende schip een loods nodig kon hebhen. kwam tegen half tien onve-rlehterzake terug. Het zesde flottielje mijnenvegers bestaande uit de z.g Bymsen. is giste ren naar Rotterdam vertrokken. Hei wordt over enkele dagen terugver wacht. Het is morgen hoog water om 1 29 en 14 15 uur. en laag water om 7 55 en 20 10 uur De 'emnemtnur van het zee water was 0.2 graden Celsius. De schaakvereniging MSC stond na tuurlijk zeer sympathiek tegenover het initiatief en zegde alle mogelijke me dewerking toe. Het liep met het aan tal aanmeldingen echter een beetje te gen. Op advies van het hoofdbestuur van de Kon. Nederlandse Schaakbond zetten de kernleden de tanden op el kaar en maakten in hun eigen kring propaganda voor de Helderse Jeugd schaakbond Het ledental had de twee en twintig reeds bereikt, maar nog steeds was het startschot niet gelost. Er was geen zaaltje beschikbaar. Enige maanden gingen voorbij, waar in het aantal jeugdige schaaklustigen iets terugliep, inmiddels gaf Wim Geus iedere week schaakles aan een clubje kinderen van de Speeltuinvereniging afdeling Visbuurt Dat werd door het bestuur op zo hoge prijs gesteld, dat het aan de Helderse Jeugdschaakbond het clublokaa, afstond. Iedere Vrijdag avond konden de jongelui daar terecht. Gistermiddag kwam Wim Geus ons vertellen, dat vanavond de eerste clubavond wordt gegeven Hij ver wachtte, dat vijftien jongens van de partij zullen zijn. Twee commissie leden van MSC. de „grote" vereniging hebben zich bereid verklaard, de club avonden van de Helderse Jeugdschaak bond bij te wonen Het wordt een be langrijke avond, want er zal nu een bestuur worden gekozen. Dat wil niet zeggen, dat beide uren (de club komt bij elkaar van half acht tot half tien) zullen worden volgepraat. „Niet pra- Alleen Timorpark vertrouwd Gisteren werd van gemeentewege het jjs op het gemeentelijk water binnen de linie gekeurd. Het was voor de schaatsenrijders niet prettig, dat vrij wel al het ijs nog als zeer gevaarlijk moest worden beschouwd. Alleen het ijs op de Timorpark-vijver werd goed gekeurd, en men heeft daarvan dan ook reeds een druk gebruik gemaakt. De politie heeft nauwlettend erop toegezien, dat niemand zich waagde op het Helders kanaal. Met het water bui ten de linie had zij geen bemoeienis De schaatsenrijders zullen voor zichzelf moeten uitmaken, of het ijs in sloten en vaarten sterk genoeg is. Zoals reeds bekend gemaakt, wordt Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" op Maandag 30 Januari in Nieuwediep verwacht. De bodem is onder comman do van de luitenant ter zee der le klasse jhr. P. L. M. van Geen op 20 December uit Tandjong-Priok vertrok ken. Volgens bet vaarschema zal hij Maandagmorgen omstreeks 10.20 uur de haven binnenlopen. Aan boord bevinden zich o.m. de volgende stadgenoten: kwartiermeester D. C. Berghuis, Visstraat 95; kwartier meester G. van Houten, Van Galen straat 93; kwartiermeester A. Kam- minga. Schoolstraat 31; kwartiermees ter P. Smak, Keizersgracht 71; ser geant-konstabel W. Barentsen. Vijzel straat 199; korporaal-konstabel A. Rommers. Beukenkampstraat 38; ma joor-torpedomaker E. Doornbos, Singel 160; majoor-machinist P. de Jager, Prof. Blokstraat 12; majoor-machinist H. Kerseboom, Ooievaarstraat 104; ser- geant-electromonteur W. den Baas, Schoolstraat 50. Om klokke elf uur gistermorgen werd H, M. S. „Cowdray" ontmeerd en door twee sleepboten van de Kleine Vaar- tuigendienst naar het midden van de haven getrokken. Drie korte stoten en één lange loeiden dof over de haven toen de onderzeebootjager snel koers zette naar de rede. Onmiddellijk daar op werden de trossen van de ..Bicester" losgegooid en zwenkte ook zij uit de wal Door middel van de lamp werd nog druk gebabbeld met de seinpost boven op het Commandementsgebouw Het vlaggeschip van het Huntflottieltjp wendde meteen de steven Westwaarts waarop de Cowdray" bijdraaide en ln l aar kielzog volgde. i De Commandant Zeemacht Nederland, schout-bl.i-nacht I. W Reijnierse. sloeg het vertrek der beide schepen vanaf het Wierhoofd gade. Vermelden wij nog dat tijdens het korte verblijf in Nieuwedieo een bezoek aan boord werd gebracht door de Britse marine-atta ché te Den Haag, commander W. E. J. Eames. In het rapport over het voorstel van Ged. Staten betreffende het instellen van een onderzoek naar de mogelijk hcid van drinkwatervoorziening op Texel vestigde een der leden de aan dacht op de zeer zorgelijke drinkwater positie op dit eiland. Vooral 's zomers tijdens het bezoek van vele vreemde 'lingen doet het watertekort zich gel den. De provincie moet hier zoveel moge lijk helpen, is de mening van dit lid Een ander lid sloot zich hierbij aan. doch meende dat ook het Rijk hier niet mag achterblijven. Het betrokken lid van Ged. Staten vestigde er nog bijzonder de aandacht op, hoe moeilijk de watervoorziening voor Texel is. Het wordt een zeer kost bare geschiedenis, vooral ook omdat er slechts één plaats geschikt is voor waterwinning. De exploitatie zal onder geheel andere voorwaarden moeten ge schieden dan bij het PWN Er zal met meters moeten worden gewerkt, omdat de hoeveelheid water nauwelijks Vol doende is voor-een zeer spaarzaam ge bruik. Het voorstel tot het instellen van een ondérzoek bedoelt te zijn een bewijs van medeleven, opdat tot een plan zal worden gekomen. Zodra het rapport van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening is verschenen, zal dit ter kennis worden gebracht van de Staten, die zich alsdan kunnen uitspreken. 80. Prinses Knagelijntje is eerst stom- heeft ze een duik genomen en komt in verbaasd als ze hoort dat Pim een hol de andere tent weer naar boven. „Hal bteft gegraven en zo in haai tent is te- lo beste Pom en Pam", rotpt ze uit. zo- recht gekomen. Maar dan slaat rij dra ze met haar hoofd boven het zand zichzelf voor het hoofd. ,.Oh, wat ben is. „Wat ben tk gelukkig, dat jullie ik dom,geweest", roept ze uit En voor weer bij me zijn." Pom en Pam vinden Pim haar verdere uitleg kan geven is het ook heerlijk om Knagelijntje weei het prinsesje verdw?nen Ze heeft zich gezond en wel terug te zien. Maar wat plotseling herinnerd, dat zij nog veel moet er nu verder gebeuren? beter kan graven! En tegelijkertijd WU deelden reeds eerder mede. dat de Helderse Damclub ter gelegenhid va» haar komend jubileum een groot damtonmooi voor de schooljeugd organiseer* Op 16 Januari werden aan de hoofden en directeuren van ruim dertig onderwij.. inrichtingen in de gemeente Den Helder circulaires gezonden, waar.n het plan werd uiteengezet. Tevens werd daarin een oproep gedaan om zo spoedig mo. S een opgave te doen van het aanta, tienta.ien, dat iedere schoo, op heg (ournooi zon vertegenwoordigen. Het blijkt nodig te ztfn, daaraan nog eens f herinneren, omdat niet meer dan zes InschrUfbiljeUen z«n binnengekomen. nlng, dat Den Helder in dit opzicht niet behoeft achter te blijven. Volgende week Zaterdag. Inmiddels is vastgesteld, dat de eer- ste wedstrijden in dit tournooi op Za terdagmiddag 4 Februari in Formosa zullen worden gehouden. De opening zal worden verricht door een vertegen, woordiger van het dagelijks bestuu» der gemeente. De verliezers vallen af en de winnaars komen in een volgen de ronde tegen elkaar uit. Ten slotte blijven de sterkste tientallen over, die dan zullen uitvechten welke school voor de le, 2e. 3e en 4e prijs in aan merking zal komen. Waarschijnlijk is de circulaire nog niet oo alle scholen in behandeling ge nomen. Hoewel de termijn eigenlijk is verstreken heeft het bestuur van de Helderse Damclub besloten, nog tot uiterliik Dinsdag a s de gelegenheid tot Inzending der aanmeldingen te geven Zij kunnen op de onderste strook van de circulaire, of desnoods oo een ander stuk oanier, worden ingediend b" de secretris de heer A. van Veen, Bas singracht 45. Reeds werden inschrijvingen ont vangen van school 4 ftwee tientallenL school 6 ïtwee tientallen), school 7 'twee tientallen), school 8 (drie tiental- (en waaronder een meisiestiental. een unicum in Nede-land» de school v—r VGLO (met vijf tientllen waarvan één nog moet worden gecomileteecdl en de Zeevaarischool (met één tiental! H°t begin is er dus. want met 159 deelne mers kan het tournooi wel dooresn» vinden. Het sn-eekt echter vanzelf dat een comnetitie als deze eerst goed tot haar recht komt. wanneer zoveel mceliik onderwijsinrichtingen e-aan deelnemen Het bestuur der HDC is van mening dat nn Iedere school toch minstens één tiental kan worden ge vormd. Toen w)1 deze kwestie met enkele be stuursleden besnrahen. werd ons ge- we-en oo de situatie ln Groede. een klein oiaatsle in Zec'and waar kort dam- en scbaaklessen op scbool worden gegeven. Het gemeentebestuur heeft daa**bü voor de nodige materia- 'en (harden s*nkken en aehHven) ge- ao-gd. Fn in Leeuwarden werd kort geleden een damtonmooi voor Jongens 'eo-ganiseerd (niet eens via de sch«- 'en>. waarvoor met minder dan 320 •eugdlge damliefhebbers inschreven Het bestuur van de HDC is van me- In een UNIFORMPET moet st^En Spoorstraat 40. Telefoon 2606 Het bestuur van de buurtvereniging ..Tweede Vroonstraat" behoefde er geen spijt van te hebben, de toneelclub „De Ooievaar" te hébben geëngageerd voor de avond, die Woensdag in Casi no werd gegeven. Voor de derde maal werd het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" over het voetlicht gebracht. De spelers, die tijdens de beide voorgaande opvoeringen reeds een uitstekende prestatie hadden ge leverd, hebben zichzelf ditmaal nog overtroffen. Wij behoeven de korte in houd van het boeiende stuk niet meer weer te geven, en kunnen volstaan met de mededeling, dat de uitbeelding voor zeer veel lof in aanmerking kwam. De geheel bezette zaal heeft de speelsters en spelers deze lof niet onthouden. Het applaus sprak in dit opzicht boekdelen. Bovendien heeft de voorzitter, de heer Nic. Zijp, in zijn dankwoord verklaard, dat zijn goede verwachtingen, uitge sproken in zijn openingswoord, ten- volle waren uitgekomen. Hij bood de dames van het gezelschap als blijk van erkentelijkheid fraaie bloemen aan. De Nederlandse Christelijke Radio vereniging organiseert, zoals bekend, over het gehele land z.g. Ster-avonden die nog in het kader vallen van het verleden jaar gevierde zilveren jubi leum. Den Helder is op Vrijdag 3 Fe bruari aan de beurt. Dan wordt in Ca sino een Jubileum-Steravond gegsven met medewerking van het Radio-strijk kwartet onder leiding van Meidert Boekei. Op het programma staat ook de vertoning van de Jubo-film, opgenomen tijdens de feestelijkheden te Arnhem alsmede de populaire spraakwaterval en de familie-competitie. Door diverse factoren, o.m. het niet tijdig beschikbaar komen van de no dige musici, moest de opvoering van de jeugdoperette „Het gouden fluitje", door de zang- en operettevereniging ..Ons Genoegen" onder leiding van de heer A. Krijgsman, vier weken wor den uitgesteld. Zij zal dus niet op Don derdag 2 Februari, maar op Donder dag 2 Maart in Casino worden gege ven. De reeds verkochte toegangsbe wijzen behouden uiteraard hun geldig heid. °e °or!°g «n Marine mr. W F. Schokking. zal 0p Dinsdag 7 Februari in de Rolzaal aan het Bin nenhof te s-Gravenhage een aantal door H M de Koningin oosthuum ver 'eende onderscheidingen uitreiken Behalve een 70-tal aan personeel der Koninklijke landmacht posthuum ver eende onderscheidingen, zullen onge veer 10 posthume ondersohpidinapp een Militaire Willemsn-de) nabestaanden van personeel der Kn mnklijke Marine worden uitgereikt Evenals verleden jaar zullen alle le den van de Helderse Athletiekvereni ging weer medisch gekeurd moeten worden. Teneinde te voorkomen, dat deze keuring kort vóór een wedstrijd plaats heeft, wil het bestuur de zaak zo spoedig mogelijk achter de rug heb ben. Wij herinneren belangstellenden er nog even aan, dat vanavond in de Vak- school voor Meisjes dr. J. Suys zijn eerste V.U.-lezing houdt over „Het fe deralisme en de vrede in verleden en heden". De tweede en laatste lezing wordt volgende week Vrijdag gehou den. Dinsdag schoontijden om hei Provinciale kampioenschap Door de IJsclub „Eendracht maakt macht" te Anna Paulowna wordt Zon dagmiddag om twee uur een hardrij derij op de schaats voor mannen geor ganiseerd, over een baan van 160 me ter op het Oude Veer Er wordt een aantal geldprijzen uitgeloofd. Op dezelfde baan organiseert dezelf de vereniging onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Schaatsrij- dersbond wedstrijden voor dames en heren om het provinciale kampioen schap schoQrjrijden. Deze wedstrijden vangen Dinsdagmorgen 31 Januari tod elf uur aan. Zowel voor de hardrijderij van Zon dag als voor de kampioenswedstrijden van Dinsdag kan men zich laten in schrijven in Hotel Veerburg. De banen van bet Oude Veer worden Zondag in gebruik genomen. Voordien kan gereden worden op de banen van het voormalige Zwin, bij het Schor te Anna Paulowna. De betrouwbare ijs- oppervlakte wordt met vlaggen aange geven. €en vertrouwd adreó Boor' ^ILuo kléding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 3176 BRAND AAN BOORD. Te Purmerend ontstond een begin van brand op een Texels beurtschip, dat aan de Kanaalkade gemeerd lag. Op de roef lagen enige pakken hooi opgestapeld. Tussen deze pakken hooi liep de kachelpijp en toen men tn de roef de kachel aanmaakte, begon het hooi vlam te vatten. Men had bluswa ter genoeg en gooide dan ook de pak ken over boord. Toch was de brandr weer nog gealarmeerd, maar deze be hoefde niet meer in te grijpen. In de vergadering van hoofdinge landen van het Waterschap „De der tig Gem. Polders op Texel" werd me degedeeld, dat het Rijk een derde ge deelte zal bijdragen in de kosten van herstel van de molen in de polder Het Noorden". De overige kosten dienen te worden gedragen door ds gemeente Texel, de TESO en het wa terschap, eventueel verminderd met Ie bijdrage van de provincie Noord- Holland. Zeer binnenkort zullen de herstelwerkzaamheden een aanvang nemen. Besloten werd tot Gedeputeerd® Staten het verzoek te richten, ds heffing op de gebouwde eigendommen te mogen verhogen tot 10 proc. van de belastbare opbrengst. „TRAGEDIE OP TEXEL". In het S rijdkrachtenprogramma rit Zondagavond het (dankbeeld „Trage die op Texel" van Wim Boonacker worden uitgezonden. OP WEG NAAR HUIS Aan boord van het oorlogsschip Van Galen, welk schip op 26 December Tandjong Priok verliet en omstreek» 30 Januari in Den Helder wordt ver- wacht, bevindt zich onze plaatsgenoot majoor-machinist W. Visser, wonende

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2