De Gorrel danste de horlepijp om een gejut vat ,,pietrolie VARA zendt hoorspel uit over de „Blauwe Zeeridders van Den Helder" Bemanning van de „Marsdiep Dinsdagnacht druk geweest Jan Kater was in de finale iets sneller dan Teun Sluiter Wethouder L. F. van Loo opende eerste kleuterschool te Julianadorp PIET SCHMIDT IS Door een nagelgat stroomde water naar binnen IJsclub „De Jutter" was ook gisteren paraat In het korf Tussen Haaks en Ruitje Voorlopig gevestigd in gebouw Pniël Candidaten van de V.V.D. De pianist Iskar Aribo speelde op schoolconcert 0/E GORREL was een redder van groot formaat, maar ook een eerste klas vrijbuiter en strandjutter. De witte hel op de JPannekoek"de razende schuimende grondzeeën, de „witte menerenwaren voor de Gorrel nooit en nimmer barrières! H\j lapte alles onverschrokken aan zijn hozen! Ik heb reeds meermalen vernaien over hem in de Stormklok geschreven. Honderden mensen heeft h\j gered! Ouwe Janus Kuiper en Dorus Rijkers zeiden altijd: „Die Gor rel, dat is een kerel, daar kon je mee uit vissen en redden gaan! Die was voor de duvel en zijn moeder niet bang! Hy Is nu al vele jaren geleden gestorven, maar de herinneringen aan zijn daden leven voort. Hij woonde in een klein, heel armoedig krot, in de oude Helder, met zijn ruige broers „Tabbie" en de „Gul". 's Avonds, voor al als het storm- - de, zat ik vaak bij hen. Het was een hele toer. wat van hen aan de weet te komen! Bij een „interview" moest ik elk wcrord letterlijk uit hun keel trekken. „Je had haring trekker motte worre, in plaats Van inktklad- der, dat had je" zei de Gorrel nijdig tegen me „Als ik zoveui harinkies en pietermannen uit 't Marsdiep had getrokken as jij woorden uit mijn strot Sou ik nou geen fcouwe bene hebben! Jij bent niet nieuwsgie rig, maar je weet graag al les! Niks hoor! Uit mijn trek je geen letter meer. Af is oe kous! Ik ben zo atom van na- vend als een gerookte ma kreel, ik zeg niks! „Weet je wat ik doen", vervolgt de Gorrel, met schor stemgeluid, „weet je wat ik doen, ik ga naar me kooi. morgenochtend om 4 uur mot ik d'r weer uit. Wat mot je zo vroeg uitsproke om vier uur 's morgens in de winter. 't is dan nog hardstikke donker, zeg ik tegen hem. Je bent toch ook geen jong broekie meer. Nee, om de dooie dood, ik bin geen snotjonge meer, ik loop ok al teuge de tachtig, maar ik kan nog best teuge een infanterist opmarchere. Och man, och man, denk Je dat ik 's mor gens na viere in mijn kooi kan blijve? Dan mot ik er uit, of 't zomer of win ter is, of 't hagelt of sneeuwt; hoe meer wind en storm, hoe liever dat ik 1 dan heb, dan kan ik niet in huis blijve.... dan roept me de zee. En as die me roept, dan ga ik in de donker de dijk Op en dan gaan ik lope op de stene en kijk ik als maar naar de zee en as ik dan zo'n klein ballekie, zo'n plankie zien drijve en kan oppike, dan ben ik er bij. Veul vind je daar niet teugeswoordig. Een plankie en een ballekie, maar as ik 't vind, dan pik ik 't uit het water.neem 't op me nek en sjouw 't naar huis.... as 't dan ge droogd is en stuk gehakt, dan hebbe we weer een brandje voor 't fornuis. Juttersbloed. In de Gorrel leeft de echte oude jut ter.... Wat in zee drijft is voor hem. Voor ieder ander zou 't de moeite van 't meenemen niet waard zijn, zo'n nat te verotte plank of een balk, die mis schien ergens in Manheim of Keulen van een houtsleep losraakte, toen de Rijn afdreef, in zee terecht kwam. door de storm naar de Helderse kust werd gevoerd en daar door de oude 78-jarige, de zeevlakte afloerende Gorrel, 's morgens om 4 uur bij het bleke maanlicht op de stenen van de Helderse zeedijk wordt gehaald en in triomf wordt weggejut. Nog geen dubbeltje waarde, maar daar is bet de Gorrel en de jutters niet om te doen.het is om de sport. Het echte, oude juttersbloed, van vader op zoon, leeft in hem voort, bruist en gist, het is z n trophee, dat ballekie. Hij is er even trots op als de burchtridder uit de middeleeuwen, die een schone jonkvrouw krijgsgevangen had ge maakt. Dat ballekie uit zee, dat zaagt de Gorrel met heel andere gevoelens, dan de balk, die hij bij de brandstof fenhandelaar gekocht heeft.... dat ge jutte ballekie is zijn buit.... hem door de zee als cijns afgestcan Wat op zee drijft, is van hem... Als de Gorrel een portemonnaie met een dubbeltje er in op de dijk vindt, hij zal geen ogenblik aarzelen. Dat dub beltje hou we, geld, dat niet van hem is? Niks hoor! Hij zal 't direct aan de pelisie brenge... want dat geld is niet van hem, dat is op land gevonde, de Gorrel steelt niet. Dat is recht! Een balk, die op een weiland ligt, of in een sloot, de Gorrel denkt er niet an, die mee te pikken... die balk is var een ander... maar... maar... as ie door de zee is angespoeld dan is ie voor de Gorrel, dat is recht, dat is zo klaar as een klontje. Heb ik me deres dood gelache om die plank van de zwemclub „Frissche Morrege" Dat ding leit nou altijd in zee hè? 's Zomers en 's winters! Afijn staan ik zo op de dijk te koekeloere bij de stene hofies. kijk ik zo naar die plank, denk ik: dat ding lijkt wel los .de ouwe Gorrel, een gehaaide Jutter. te wurme. Afijn, ik kijk hè, veel kan het me nog niet schele, want ik heb met die plank niks te make, die plank is van de „Frisscne Morrege"-club, want die zit nog spijkervast, die plank was dus niet van mijn. Maar ik blijf kijke hè en ture... Daar komt weer een meneer met wit voor, zo'n hoge, zware gekuifde golf— rang... slaat-ie met kracht teuge die plank... As de meneer met wit voor terugloopt is de plank foetsie, losgeslagen, drijft-ie tusse de hofies. Staat een lid van „Frissche Morrege" in zijn hcmmetje, (toen had- de ze nog niet zc'n mooi zwemhokkie), te jirremejere. Zcit-ie, de plank is weg, die is naar zijn moer... Niks naar z'n moer, zeg ik, die plank gaat naar zijn vaar... en zijn pa bin ik nou! Neem ik een klein vletje, spring er in en roei naar die plank, pik 'm an boord en trek met een maat het vletje weer op de stene... Nou neem ik die plank op m'n nek Die knul van „Frissche Morrege" zeit: Leg 'm daar maar neer, visserman. Dat zal ik wete, zeg ik, waar ik die plank zal neerlcgge, ik zal 'm in 't fornuis legge. Die plank is van mijn! In zjjn hemmetje... Die plank is van „Frissche Mor gen". schreeuwt dat magere scharmin kel, die in zijn hemmetje stond te bib beren van kou en van kwaadheid... die plank daar blijf je met je fikke af, die is van de Zwemclub „Frissche Morre ge", die is van ons! Of ie nou van ons of van pond is, kan me geen klap schele, maat, zeg ik Zolang as ie vastgespijkerd zat, was ie van jullie, maar toen ie los sloeg, werd 't een wrakstuk, dreef ie onbe heerd, zonder kapitein aan boord, op de vrije zee. Wat op zee drijft, is niet van jou daarvan krijgt degeen, die 't oppikt een derde van de waarde, das de Wet en niet aars, da's Zeerecht! Zeit die magere zwemmer, die ia zijn hemmetje als een juffers schoot hondje stond te bibberen, zeit-ie: Wat mot dat nou met die plank, maak geen lol, we motte toch zwemme kenne. We kenne zo niet over die scherpe, gladde stene vol met krukels lopen, dan krijge we bene met gate d'r in scheure we ons t vel stuk of glije we uit over de kwalle! Krab 'k op m'n kop en zeg: das waar, daar hei je gelijk in, wij vinden 't ok niet lollig, asse we met haring- trekke onze nette scheure. Maar wat dan? Die plank is in zee gevonden.™ dreef zonder kapitein en ekwipage.... die plank is f 7.50 waard, das wis. Weet je wat, geef mijn me derde deel vin dersloon, een knaak, dan is ie weer voor de „Frisse Morrege". Twee gulde, pingelt die vent in zijn zwembroekie. Een derde geeft de wet me, zegt me maat. Ik hou me an de wet... een knaak en anders gaat ie de kachel in..„ Wet is wet. Krijg ik de knaak! Wat op land ia daar bemoeie we ons niet mee, al wasse 't zakke met gouwe tientjes, maar zo'n dood plankie, van de „Fris sche Morrege"-club asse we daar een paar natte pote voor gewaagd hebbe, dan mot de wet van de zee gelden, een derde voor de vinder.™ zo is 't en niet aars.... Bij Poe la Radja De Gorrel is tóch nog maar niet naar zijn kooi gegaan want Tabbie en de Gul (zijn broers), willen nou niet achter die geblomde, sitse gordijnen kruipen... Stil! hou je kap dicht Gorrel, zegt Tabbie, de wind schiet lillijk uit. Al ben ik oud, as de Noordwester giert, gaan ik niet maffen! Verdraaid, aan maffe heb een goeie haringtrekker niks, niemendal!" Een jutter mot altijd, dag en nacht zijn ogen opeh hebben, hnders gaan balie- kies en plankies en vaatjes zijn neus voorbij. Toen we nog jonge kerels ware, toen was het aan de kust voor zijn pet, toen gebeurde er noggeres wat. En vroeger beleefde we meer met haringvisse dan teugeswoordig, zegt de ouwe Gul. Daar hei je nou de Gorrel. dat was me d'r een, die het heel wat met de visserij meegemaakt, wat jij, hè Gorrel? Nou en of, zegt deze. Tjonge, tjonge... We hebben het meegemaakt met Morrie. We waren eres bij Poela Radja.... Bij Poela Radja? Waren jullie dan in Indie? vraag ik, verwonderd. Niks hoor, ik ben nooit Wijer wag geweest, in me hele leven, as tot Rot terdam. Ik mot zover niet van 'nis... Daar in Indie. kluive de meskiete je op, die steke je bont en blauw. Nee, dan he bik nog liever een stee* van een vette pieterman. Nee, Poela PadjT, dat weet iedere haringtrekker, das is de Helderse kust. Weet je wie daar nog verdronke is, die Morrie, waar :k zoeven over sprak.... Morrie was een gepensionneerde van de Marine en hij wou met alle geweld haringtrekke, maar iedereen is nog geen haringtrek ker he? Nou dan, mot je wete, de haam van Morrie bleef an de lat zitte! Een baam is een zeel he. toen kon ie 't touw niet meer over ze hoofd krijge en toen sleept-ie met net en al zelf in t zeewater. 't Was hardstikke donker, midde in de nacht.... niemand had er wat van gemerkt, dat Morrie met het haringnet in 't water was geraakt. Hij zonk als lood Hij had hoze an, en toen ie te water plofte, liepen die borende vol... hij zonk als lood... 't Net kwam uit het water, vol vis, maar Morrie was ner gens meer te bekenne, die was a3 een stuk lood met volle hoze recht toe recht an naar de diepte gezonke... nooit is ie meer bove gekomme... Morrie was foetsie, lillijk foetsie, nooit hebie een begrafenis kenne krijge en dat is lil lijk, heel lillijk! Ja, dat was een lillijk ding, op Poela Radja... maar we hebbe wel reuzelol ok gehad op datzelfde Poela Radja, zegt Tabbie, de oude haringtrekker. 't Was eres reuze koud hè, we wasse kompleet bevrore. Onze handen ware helemaal stijf en we konde 't net niet hantere. In ene loopt de Gorrel naar de kust. Zeit ie: wat drijft daar in zee? Die Gorrel heb oge as een valk hè, echte juttersoge... die kijkt en koe keloert altijd over zee as een kok meeuw..'. dat heb is ze hele leven ge daan. Afijn, hij ziet wat, zeit-ie. 't Is een vat pieterolie, zeit-ie. Dés pieter olie voor de Jutters! Wij d'r naar toe. De Gorrel heit ge lijk, 't is een vat petrolie. We slepen 't an wal... Zeit de Gor rel: slaan 't deksel er af... en geef me een lucifer... Ik mot eerst kijke of 't petrolie is, 't kan wel bietewater weze. Houdt de Gorrel dat lucifertje met zijn stomme kop te dicht bü die pieterolie en in ene staat die 'iele situwasie in de vlam. Een vlam man, we ware persies Roodhuide. Die Gorrel danste om dat brandende vat de horlepijp en alle ha ringtrekkers huppelden de polka ma zurka, niet op van die fijne balschoe- Op Woensdagavond 15 Febrvflri, van 21.40-22.45 uur, zendt de VARA over Hilversum 11 (415 meter) een hoorspel uit, getitel T)e Blauwe Zeeridders van Den HelderHet werd geschreven door S. de Vries Jr. naar gege vens van Levy Grunwald. Een van de figuren uit dit hodrs?f dat onder regie van de schryve zal worden opgevoerd, is Gorrel", één van de drie gebroe ders Bakker. De Gorrel, Tabbie en De Gul, wat hebben zij aan Levy Grunwald (oftewel Yve Dlawnurg!) een stof tot schrijven bezorgd. Het is mede aan deze promotor van het Dorus Rijkers- fonds, Levy Grunwald, die op 13 Januari de 65-jarige leeftijd be reikte te danken dat de Blauwe Zeeridders half -historische, hall- legendarische figuren zijn gewor den. Over „De Gorrel", die ge haaide Jutter en dappere zeered- der, aan wie honderden schip breukelingen hun leven dankten, vertelt Levy Grunwald in neven staand verhaal. (Colbert costuumo naar maat Excl. dessins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 n De mensen van „Texel's Eigen Stoomboot Onderneming" hebben het geduren de de afgelopen strenge winterse dagen al evenmin gemakkelijk gehad als andere mannen die op het water of op straat de hevige koude moesten trot seren. Toch heeft de dienst Texel-Den Helder niet eens veel stagnatie onder vonden. Alleen eigenlijk Dinsdag en Woensdag is het even scheef gegaan, door dat de wind de „Marsdiep" en de „Dokter Wagemaker" belette de haven van Ondeschlld binnen te lopen. Maaar toen gisteren de wind draaide, en het ijs langzaam maar zeker een uitweg vond, was het ergste leed geleden. Het ijs is er niettemin in geslaagd de „Marsdiep" enige schade toe te bren gen. Dinsdagavond om ongeveer elf uur ontdekte een van de leden van de bemanning die aan de voorkant zou slapen, dat er water naar binnen stroomde. De boot lag gelukkig aan de Nieuwediepse steiger, zodat men zich geen grote zorgen behoefde te maken. Men heeft onmiddellijk de oorzaak van de lekkage gevonden. Het bleek, dat een klinknagel uit de romp was ge- De jongens en meisjes die gistermiddag zonden deelnemen aan de wedstrijden die de Helderse IJsclub „De Jutter" voor hen had georganiseerd, hebben enige tijd in angst gezeten dat hun op het laatste ogenblik dat heerlijke schaalsfeest zon worden ontnomen. Belangstellend en met grote ogen staarden zij naar de heren Van Kaisbeek, Mallet en De Jong, d>e met de politie overleg pleegden of het verantwoord was, de kinderen op de baan van de Loodsgracht toe te la ten. Maar eindelijk wisten zij het, en toen de startvlag werd gezwaaid steeg nit tientallen kinderkelen een luid gejuich op. Ja, het bestuur van „De Jutter" heeft zich niet laten wegcijferen door de plotseling invallende dooi. Men bleef niet bij de pakken neerzitten, en.de jeugd kon de schaatsen aanbinden. Vei ligheidshalve mochten echter alleen de deelnemende jongens en meisjs op de baan. De talrijke supporters, vaders en moeders moesten op de kant blijven doch dat was natuurlijk geen bezwaar Bij de jongens is grote strijd gestre den tussen Jan Kater en Teun Sluiter die na enkele ritten te hebben gewon nen in de finale moesten uitmaken wie met de eerste prijs zou gaan strijken Jan Kater was een fractie van een se conde sneller dan Teun Sluiter. Beide jongens reden de honderd meter m tien seconden. Van de dertig deelnemers schaatsten orderstaande jongelui zich in de prijzen: derde prijs Piet Veen, vier de prijs Jan Kraak, vijfde prijs N Post zesde prijs P. Bakker, zevende prijs R Eelman, achtste prijs J. Wiggers, troost prijzen A. de Heer en W. Hufkens. H. Isakson legde bij de meisjes be slag op de eerste prijs. Niet minder keurig reden L. Bais (tweede prijs), M Gilkes (derde prijs), C. Koorn (vierde prijs), M. Bais vijfde prijs) en C. Rij kers (troostprijs). Het programma dat op niet al te best ijs werd verreden, is zeer sportief en spannend verlopen. De jongens en meisjes reden om beurten, waardoor het geheel zeker attractiever werd. Het bestuur van „De Jutter" heeft tijdens de wedstrijden een flink aantal steunbonnen verkocht en smaakte te vens het genoegen enkele nieuwe leden te mogen noteren. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat deze wakkere ijsclub slechts node voor de nieuwe .luchtstromingen" uit de weg is getreden. Men heeft ons in de oren gefluisterd, dat er een wedstrijdpro gramma op de bestuurstafel gereed heeft gelegen voor minstens veertien dagen. Of het waar is weten wij niet, maar wij weten wel dat Den Helder een ijsclub als „De Jutter" in ere moet houden. En voor we het vergeten: de prijzen van de Helderse zakenlieden hebben hun bestemming wel gevonden Tegen het einde van de middag stond er water op het ijs, maar de prijzen waren binnen en de jeugd heeft voor dit seizoen op waardige wijze af scheidt?) genomen van de ijspret. sprongen, wat een rond gat tot gevolg had. Toen begon voor de mannen een uitersb moeilijk karwei. Het water moest worden weggepompt en het lek moest met een nieuwe bout worden ge stopt. Vooral dit laatste was geen klei nigheidje. In de boot zat iemand met een stukje ijzerdraad waaraan een haakje was bevestigd. Het gehele „werktuigje" diende om door het gat een bout te trekken, die dus buiten boord onder water voor het lek werd gehouden. De herstelwerkzaamheden hebben geduurd tot gistermorgen zeven uur. Eerst toen was het water verwij derd en de bout die het lek stopte van een moer voorzien. Intussen was de kapitein van de „Dokter Wagen.aker" uit zijn bed ge haald. Zijn boot zou eerst om drie uur gistermiddag naar Den Helder varen, doch de wind was naar het Westen ge draaid en men nam het zekere voor het onzekere, daar nog niet bekend was of de „Marsdiep" weer bijtijds in orde zou komen. Deze kon echter om acht uur een nieuwe reis naar het eiland beginnen, met aan boord enkele geluk kigen die anders geruime tijd hadden moeten wachten op de volgende „aan sluiting". En die heeft de „Dokter Wagemaker" om drie uur waargenomen. Tot dat tijd stip verbleef de bemanning aan boord in de stad of in het wachtlokaaltje van de T E S O. De „Dokter Wagemaker" heeft gistermiddag nog eenmaal de reis naar Nieuwediep aanvaard; later, tegen de avond, keerde zij naar Oudeschild terug. De tweede lezing van dr. J. Suys voor de Helderse Volksuniversiteit, die morgenavond in de Vakschool voor Meisjes zou worden gehouden is een week uitgesteld. Hedenavond geeft het Amsterdams Toneelgezelschap in Tivoli de V.U.- voorstelling van „De Lindenboom". De heer J. A. Nflkamp zal Zater dagavond van zeven tot acht en van acht tot negen uur, en Zondagmid dag van drie tot vier en van vier tot vijf uur weer lezingen houden in het Natuurhistorisch Museum aan de le Vroonstraat. nen, as de manne teugerswoordig drage... van die gladde, glibberige lak schoenen met neuze, maar ze dansten in hun gelooide zware hoze Dat was een gezicht om je stuk te lachen! En we wasse tenminste warm geworre en hadde lol... maar t bleef evengoed kouwe bene, kouwe bene, wat ik je brom, want toen we visse, haringtrek ke gonge, vonge we niks. Kouwe bene. man, kouwe bene! We hadde geen stuiver verdiend. Al leen maar reuze keet gehad, met die gloeiende pietrolie. Maar van de lol kan je niet bikke! LEVY GRUNWALD. Wees een heer in 't verkeer 8„h ven wjj gisteren, doelend 0p scheepje, dat de loodsschoener v** meeuw" voor niets had laten uitvak Het blijkt echter toch een heer 0f iT ter gezegd een dame, te zijn gewJ*" De Zweedse kustvaarder „Christw (deze naam had de „Zeemeeuw" ZT opgekregen) werd gistermorgen dn de nieuwe Wieringer motorkotter 67 aangetroffen ten Noorden van h t lichtschip „Terschellingerbank". rf coaster had met motorpech te kamD* en werd door de Wieringer kotter mT de haven van Nieuwediep gesleept 7» kreeg ligplaats nabij de Koopvaarder, schutsluis. Het is te hopen, dat d" schade spoedig hersteld zal zijn. wni de „Christina" heeft een lading veri haring aan boord, bestemd voor Bom logne. De kustwacht te Huisduinen nam gisteravond omstreeks half zes een on bekend scheepje waar. dat te dicht on" der de wal in Noordelijke richting Voe' Aangezien het even later niet meer vorderde, vermoedde men dat het scheepje on de Haaksgronden was vast. gelopen. De reddingboot „Dorus RH. kers" voer om zeven uur uit, may heeft het scheepje niet meer kunnen ontdekken. Ze keerde om kwart over negen in de haven terug. Waarschijn- lijk heeft het onbekende vaartuig er- van geprofiteerd, dat het juist hoos water was. Hr. Ms. sleepboot „Orkaan" heeft gisteren een reisje gemaakt naar „Terschellingerbank" om het licht, schip van een lading olie te voorzien De „Orkaan" kwam om negen uurgigi teravond terug. De Nederlandse kustvaarder „Me. rel", die in de haven was komen bij. leggen, heeft gisteren de reis naar Embden voortgezet. Het is morgen hoog water om 8.20 en 2015 uur, en laag water om 2 35 en 14.20 uur. De temperatuur van hetzee water was 1.7 graden Celsius. De Chr. Geref. Kerk heeft tot pre- dikant beroepen ds. W. Ruiter te Sneek. Dinsdagmiddag verzamelde zich in de zaal van de heer C. Rol te Julianadorp een groot aantal genodigden voor de officiële opening van de Nutskleuterschool. De voorzitter van de Commissie van Beheer van de Nutskleuterscholen, d« heer L. Daalder, heette in het bijzonder de heer L. F. van Loo, wethouder van onderwijs, hartelijk welkom. In zijn openingsrede nitte de heer Daalder ln da eerste plaats zijn dankbaarheid jegens de gemeente, die heeft toegezegd dat op de vereiste snbsidie mag worden gerekend. In de tweede plaats heeft ij) 't gymnastieklokaal van de openbare school voor een gedeelte ter beschikking gesteld als speellokaal voor de kleuters. Behalve de heer Van Loo werden vervolgens hartelijke woorden gespro ken tot mevrouw Hamel en de heer Smit, van wie bekend is dat zjj ijve ren voor goede kleuterscholen. In dit verband noemde de spreker ook de heer Hoornsman, die in de raad meer malen heeft aangedrongen op de ves tiging van een kleuterschool te Ju lianadorp. Aan de rede van de heer Daalder ontlenen wij nog het volgende: „Har telijk welkom heet ik ook de verte genwoordiger van de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk en ds. Hamming. Het doet ons goed, dat ook u aan onze uitnodiging gevolg hebt willen geven omdat u het ons door het ver huren van uw kerkgebouw mogelijk hebt gemaakt de kinderen reeds thans een goed onderdak te geven. Ik acht het voorts mijn plicht een woord van welkom en tevens van dankbaarheid te richten tot de ver tegenwoordigers Van enkele vereni gingen uit Julianadorp, te weten van de Gemeenschap Julianadorp, de Plat telandsvrouwen vereniging, de Chr. jonge vrouwenvereniging, de Zuster- kring en de drie buurtverenigingen" Na nog even de heer Kaptein, hoofd der school voor gewoon lager onder wijs, in zijn welkomstwoord te heb ben betrokken, wendde de heer Daal der zich tot de ouders van de kinde ren en vertelde, dat de directrice, mej. Van Lopik, door ziekte verhin derd was te komen. Haar rechter hand, mej. Schoonheid, was wel aan wezig. De heer Daalder sprak de wens uit: „Laat geheel Julianadorp tonen dat de roep naar kleuteronder wijs met een opwelling van het ogen blik is geweest, en laat het gehele dorp met zijn omgeving en met ons alles in het werk stellen om zo spoedig mogelijk te komen tot een eigen ge- Candidaten van de VVD De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft voor de verkiezing voor de Provinciale Staten op 26 April voor de Statenkieskringen Den Helder, Hoorn en Zaandam de volgende candidaten- lyst vastgesteld: 1 P. Blaauboer, Barsingerhorn; 2 W Voorthuizen, Alkmaar; 3 J. h' Avis Midwoud; 4 dra. A. Bakker, Zaandam;' 5 mevr M. Visser-Bakker, Schagen; 6 mr. J. Lieuwen, Purmerend; 7 s Prins Den Helder; 8 mr. dr. C. Berkhouwer fo KmHrwLmr- w' S" Winkel' Hoo™= 10 K. H Kroeze, Wienngermeer; 11 mw ?2 J r"TCengS' Alkmaar; 12 J. Klok. Warder; 13 N. Kaan Wie- nngen; 14 Chr. Kieft, Limmen; 15 K Zijp Beemster; 16 P. de Boer, Schagen; XT w H? b,fgen' Den H°lderi 18 H. W. Holsmuller, Alkmaar- 19 w n Niestadt, Schagen. D Bij het op 31 Januari gehouden eindexamen voor het diploma bleken verp egnng A slaagden de dameB J H. Verkuyl, J. C. H Knol N. J Rn zemond en de heer B. Klewiet Reeds eerder slaagden voor de aantekening Kraamverpleging de dames N. Snoek C. T. Wagemaker en H Paard, van der bouw. Houdt u daarbij voor ogen ds spreekwoorden: „Vele handen makea licht werk", en „Eendracht maakt macht". Over veertien dagen, als de eerste groep leerlingen wat is inge werkt, zullen de overigen een oproep voor de school ontvangen". Ten slotte bracht de heer Daalder dank aan mevrouw Papineau Salm, die zich bereid heeft verklaard gods dienstonderwijs te geven, en aan de heren Muts, de secretaris der commis sie, Körber, P. de Graaf en T. Speur. Wethouder Van Loo memoreerde onder andere dat reeds voor de oor log stemmen waren opgegaan om te komen tot de oprichting van eea kleuterschool te Julianadorp. Hij wees voorts op het wetsontwerp voor het kleuteronderwijs dat bij de regering aanhangig is gemaakt, waarna hij de school voor geopend verklaarde. Na de heer Van Loo voerden het woord ds. Hamming en de voorzit ter van de contactcommissie, de heer Henderikx. Van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Nutsspaar- bank en het Departement van 't Nut waren schriftelijke gelukwensen bin nen gekomen. Alle aanwezigen begaven zich ten slotte naar het gebouw van de kleu terschool, de eerste kleuterschool in het plattelandsgedeelte van de ge meente. Daar stond een vijftigtal ta feltjes en stoeltjes netjes gerang schikt, keurig uitgevoerd, en gereed om de kleuters te ontvangen. De serie schoolconcerten onder het motto „Eén uur muziek" werd voort- gezet met een instructief piano-recital door iskar Aribo. Ook deze middag be antwoordde weer volkomen aan zijn doel, omdat de pianist zijn soli door een voortreffelijke toelichting vooraf liet gaan. Men kan zeggen, dat goede mu ziek voor zichzelf moet spreken, an derzijds staat vast dat de luisteraar deze taal eerst moet leren verstaan. In het eerste uur heeft Aribo zijn jeugddig® toehoorders ingeleid tot de muziek van Debussy, de FaUa, Ravel, Moussorgsky en Chopin, De wijze, waarop hij de verschillende nummers utivoerde ("3 noemen de „Dai.se rituelle du feu" vaIJ De Falla en de As-polonaise van Cho pin) oogstte terecht de bewondering van de toehoorders. Zeker zullen til met meer belangstelling dan tevoren opletten, wanneer de muziek van d® genoemde componisten voor de radio of elders wordt uitgevoerd. In het tweede uur beperkte Aribo zich tot het oeuvre van Moussorgsky) dat hij dan ook wat meer diepgaan behandelde, aan de hand van „Les 'a" bleaux d'une exposition" van deze corn* ponist, waarin Moussorgsky de stem* mingen verklankt, die bij hem werden opgewekt door een bezoek aan een ten toonstelling. Zonder toelichting deze expressionistische muziek voorJ?,l 'eupdige gehoor weinig-zeggend geweest Nu hebben de jongens meisjes met klimmende belangstelling er naar geluisterd en de vertolker me een davend applaus beloond.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2