VAL DA WEf KBIAO VOOR JONGENS EN MEISJES Wapens voor West-Europa Eer) nieuwe jongen irt de klas ewogen week-eind J Huygen voor de Raad van Cassatie WEK DE GAL IN UW LEVER OP I Door Tante let Hfeptfeoptossfaij.* j£NjtM£R.,08iZA;(C yOLlilUÉViN-: Onze mededelingen |dahpo Prijsraadsel Het Radioprogramma Neem een doos echte VO0RK0MINGVAN GRIEP „N S B. heeft een verkeerde politiek gevoerd Verwerping van het cassatieberoep geëist Tandarts of tandtechniker? Sch e ep va artberich ten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 ra. Om half één pakte Pieter treuze lend zijn boeken bij elkaar. De klas «troomde langzaam leeg: alleen Her man bleef in de achterste bank zitten. ..Zou je lang moeten blijven?" vroeg Pieter. Herman haalde zijn schouders op. 'k Weet niet. Ik hoop het niet, want dan krÖ6 ik thuis weer gezeur". De geschiedenisleraar kuchte en keek op van 'n stapel schriften, waar in hij de fouten corrigeerde. ..Moet jij niet naar huis, Dupont?" Bij bezat de gewoonte om de jongens uitsluitend met de achternaam aan te gpreken. In het begin deed dat wat vreemd en onprettig aan, maar de leerlingen waren er al spoedig aan ge wend. ..Ik zal op je wachten", fluisterde pieter haastig. Hij mompelde een groet voor de leraar en verliet het lokaal. Buiten, bij de poort stond Carlientje; Imar handen diep in de zakken van haar mantel en met de voeten trap pelend om ze warm te krijgen. Zij was blij toen zij Pieter in het oog kreeg. „Ha, eindelijk! Ik dacht dat je nooit kwam. Mijn school ging al om twaalf our uit". Pieter stond in tweestrijd. Hij vond het gezellig om met zijn zusje naar huis te lopen, maar hij had zich vast voorgenomen om op Herman te zul len wachten. Toch kon hij Carry, die hier bijna een half uur op hem ge wacht had niet alleen laten gaan. Zou Herman het vervelend vinden ais Car ry met hen mee liep? Hij moest het m3ar riskeren. Er was niets aan te doen. „Ben je koud, Car?" „Nogal", antwoordde het zusje. „La ten we hollen, dan kom ik weer een beetje bij" „Nee, ik weet wat beters. We gaan ln de Lunchroom aan de overkant 'n glas warme melk drinken, 'k Heb wel genoeg geld bij me". „Ben je mal!", protesteerde Carlien tje weinig damesachtig. „Als we niet voortmaken, komen we nog te laat aan tafel". „Nou, dan moet je maar alleen naar huis gaan. Ik heb beloofd om hier op een jongen te wachten, die na moet blijven". Carry keek verbaasd. „Ik geloof dat jij het er vanmorgen beter afgebracht heb dan ik", merkte ze op. „In het speelkwartier heb ik gevochten met 'n jongen uit de zesde. „Zwarte Kat", zeggen ze nu tegen me". Pieter zag het betrokken gezicht van zijn zusje en voelde plotseling medelijden met haar. Had hij deze morgen zelf geen moeite gehad om zich te beheersen Carlientje was veel opvliegender van aard dan hij en na een akelige schoolmorgen had zij er natuurlijk behoefte aan gevoeld om gezellig met hem naar huis te wan delen. Zonder zich aan haar tegenspraak te storen trok hij haar mee naar de lunchroom, waar zij aan een tafeltje. Vlak voor het raam, onder het genot van kleine slokjes warme melk de poort van de school in het oog hiel den. „Is dat em?", vroeg Cary, toen vijf minuten later een lange, blonde jon- dan de De spreekwoorden waren: L Arbeid adelt. 2. Beter hard geblazen mond gebrand. 3. Eigen haard is goud waard. 4. Hoge bomen vangen veel wind. 3. De kleren maken de man. 8. Aan de veren kent men de vogel. 7. Rust roest De prijzen werden deze week gewon nen door: COBA DOVES, Oosterklieft 14, Wieringen (14 jr.); ED SIEKER- MAN, Rippingstraat 12, Alkmaar, ALIE GROOT, Geelvinckstraat 33, Castricum (15 jr.); ALIDA MOER- K.ENS, Geldeloospad 96, Medemblik (14 jr.): HERMAN H. PIETERS, Kerkstraat 45, Oostzaan (13 jr COR- RIE DE HAAN, Van Galenstraat 88, Den Helder. Gefeliciteerd jongelui! borden toegezonden. gen, onverschillig zwaaiend met zijn boekentas de poort uit kwam. «Ja, warempel!" Pieter stootte in de haast zijn nog half gevulde glas om en rende naar buiten, met Carry ach ter zich aan. Herman had moeite om zijn lach te verbergen toen hij het tweetal op zich e stormen. Een dergelijke aan hankelijkheid was hij van zijn klasse genoten niet gewend en het maakte hem wat verlegen en teruggetrokken. Maar Pieterig zwarte ogen zagen hem goedig en hartelijk aan en Car- naar broer roet een ernstige blik. „Hallo, het viel mee hoor", zei hij nonchalant, om zich een houding te geven. ,jk moet hoofdstuk twaalf uit het boek overschrijven. Dat doe ik vanavond wel bij mijn huiswerk". En met een blik naar Carlientje. „Is dat je zusje?" „Ja, dat is Carry, mijn jongste zus. Ze kwam mij afhalen". „Welke kant moet jij op. Herman?" „De Julianalaan. En jij?" „Buitenpoortweg 18. Kunnen wij dan een eind oplopen?" „O ja, een heel eind zelfs". Al pra tend zette het drietal er stevig de pas in. Carlientje raakte enthousiast over het ijs dat al in de singel lag. De gro te stenen die er op waren gegooid, zakten er niet meer door. .Moet je die kinderen zien!", riep Herman uit. Pieter zag hoe een end verder op 'n groepje kinderen voetje voor voet je over het ijs schoven om de sterkte te proberen. Een slagersjongen remde zijn bestelfiets met zijn klomp langs de trottoirrand. „Zijn jullie gek geworden! Kom <Tr onmiddellijk af!" schreeuwde hij. De waaghalzen op het ijs bauwden hem na, maar toch keerden zij terug; minder voorzichtig dan zij vooruitge schoven waren. Zij waren er van over tuigd dat het ijs hield, voorzover zij er op konden lopen. Plotseling kraakte het hevig onder de jongen die het verst van de kant verwijderd was. Hij wilde een paar grote stappen nemen om van de ge vaarlijke plek te komen, maar één been zakte al weg. De dunne ijslaag spleet en brokkelde verder open. Met een kreet van angst en zijn armen wild om zich heen slaand, verdween de jongen in het ijskoude water. (Wordt vervolgd) Voor jongelui van twaalf tot en met zestien jaar» Hallo jongens en meisjes! Wij beginnen deze week met de brief van Reinier Verhagen, Wat leuk dat je een pakje van Jim weeg. Staat het al vast dat hij deze zomer naar Holland komt? Gelukkig dat Tiny weer peter is. Wil je mijn groeten overbrengen? Els Markelbach, je bent welkom bij ons. Nu ga je zeker iedere middag schaatsenrijden, is het niet? G. J. de Priester, prettig dat je mee doet en zoveel belangstelling hebt voor de „Jeugdkoerier". Word je Jaap genoemd, of heb ik dat mis? In welke klas van de H.B.S. zit je, Jaap? Piet van Velsen, ik vind het ook prettig om met jou kennis te maken. Maar je bent ziek, schreef je. Dat is jammer, zegl Probeer gauw beter te worden, want je moet toch heus eens even van het ijs profiteren. Tonnie van Oers, fijn dat je nu een bril hebt gekregen waar je goed door kunt zien. Het werken op school zal nu veel minder inspanning kosten. Zeg, Tonnie, schrijf je mij nog even je leeftijd, want je hebt twee prijsraadsels opgelost. Ik weet nu niet meer bij welke groep je behoort. D. Kalf, ik zal je verzoekje bij de mededelingen plaatsen. Kijk maar eens of het in orde is. Jij hebt ook alle txvee de raadsels opgelost. Wil je mij de volgende keer even je leeftijd schrijven? Cor Mulder, heb je al ijsvrij gehad? Je bent zeker veel op het ijs, is het niet? Zeg maar tegen je zusjes, dat die V. inderdaad T. moet zijn. Het was een correctiefout, die ik al met schrik had ontdekt. Nora Wagner, het was best in orde! Ed Siekerman, prettig dat je mee doet. Schrijf maar wan- neei je tijd hebt,^ Ed. Fijn dat je Kerstrapport zo best in orde was. Rnud Bakker, ik zal je vraag over suggestie deze week even schriftelijk beantwoorden. In ons correspondentie-hoekje zou mijn antwoord te veel plaats in beslag nemen. Ja, de geschiedenis van die Indische predi kant heb ik in de couranten met belangstelling gevolgd. Hany Peters, ik heb je verzoekje onder de mededelingen geplaatst. Je lost geregeld het verkeerde prijsraadsel op, meisje. Dat is lammer, want je kunt alleen een prijs winnen met de raadsels voor je eigen leeftijdsgroep. Anlon Mol, wat zul jij een koude voeten hebben gehad toen je tot je knieën door het ijs was gezakt. Het duurde zeker nog een tijd voor je thuis was. Zeg maar tegen Weraer dat hij best kan Ieren rijden. Iedere dag een poosje oefenen en niet te gauw opgeven. Albert Wijker, ja, in Egmond is ruimte genoeg om te voetballen. Kun je zelf geen voetbalclub oprichten? Elke voetbal club is klein begonnen eo wie weet wat jullie nog pres leren. M. S. Heijblok, hartelijk dank voor je lange, prettige brief. Ik zal bij de mededelingen naar voetbalplaatjes voor je vragen. Leuk dat je lid bent van de Ruitersportvereniging. Vertel je er eens wat over? Ik wil ook graag je voornaam weten. Rietje Siersma, nu ben je tevereden, hè! Heb je al veel van het ijs geprofiteerd? Weintje Stokhof, hoe gaat het met je moeder? Wil je haar beterschap toe wensen? Jij zult het thuis en op school nu wel erg druk hebben. Wat zal moeder blij zijn, dat jij voor alles zorgt. Alie Wilner, je krijgt nog een brief van mij, meisje! Jan Leydeckers, ik zal mijn best doen om aan de benodigde punten te komen. Het lijkt mij een heel mooi cadeau voor Wim. Met welke boot komt Wim thuis? Is hij al vertrokken? „Sneeuwklokje", hoe komt het dat jij zo plotseling onder de wol moet blijven? Heb je kou gevat? Beterschap gewenst, meisje. Doe je best om weer gauw „Hollands Welvaren" te worden. Lollypop", heb je mijn brief ontvangen? Jan Nellestein, geniet je van het ijs? Leuk dat je al zo goed leert rijden. Dat heb je gauw voor elkaar gekregen, joh. Tini Broertjes, is het boek naar je zin? Jellie Bulthuis, het is de zevende maand, hoor! Je hebt het goed onthouden. Wat aardig dat je de courant steeds naar Marie Swagerman stuurt. Die schoolfilms lijken mij prachtig. Daar geniet je zeker van. Marie Strik, gezellig dat je mee gaat doen. Schrijf je naar een huis houdschool in Canada? Tjalling Ras, Annie Lienenga, Simon Klok, C. Jonker, Alida Moerkens, Roel Visser, Gery Korver, Boukje v. d. Zwaag, Lies Scheer, Arie Boon, Bep Adamse, Jan Nijholt, Coba Doves, Ans Stavenuiter, Tjipke van Dokkenburg, Leni Schaft, C. Baayens, Corrie van leperen, Alie Groot, Jos van Noort, Arie Doets en Ru Doets, jullie zijn welkom bij ons. Jongelui, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 12 Februari. Allemaal een hartelijke groet van TANTE IET. Hartelijk dank aan mevrouw vd Hoe ven voor sigarenbandjes, aan mej. H W. Mulder voor punten en lucifers merken en aan Jacob en Kees de Win ter voor een groot pak met zilverpa pier en theelood. In het prijsraadsel voor kinderen beneden 12 jaar, dat de vorige week j in onze „Jeugdkoerier" stond, is eer correctiefout gekomen. In het eerste deel van het raadsel stond: „Met V is het een deel van de theepot". Deze V moet natuurlijk een T ztjn. Willen jullie eventuele jongere broertjes en zusjes hier even op attent maken? Wie kan Jan Leydekkers. Palmstraat 13, Den Helder, aan punten van D. E. helpen? Eind Februari komt zijn broer uit Indonesië terug, waarvoor hij punten spaart om hem bij zijn thuiskomst het album „Naar de tropen" te kunnen geven. D. Kalf, Kerkstraat 42, Oostzaan, wil zijn punten van D. E. graag ruilen voor punten van Niemeijer en Gré Keuning geeft D. E. punten in rui! voor voetbalplaatjes. Haar adres is Middel 74, Westzaan. Wie wil corresponderen met Hanny Peters, Visscherslaan 4. Alkmaar? Zij is dertien jaar oud. Uw kindje verkouden? Dan rug, keel en borstje inwrijven met Dampo. Alleen voor jongelui van 12 tot en met 16 jaar. Voor de volgende keer mogen jullie een indruk geven van het ijsvermaak. Schrik maar niet; het behoeft heus geen lang verhaal te zijn! Stel je nu eens voor dat je een jour nalist bent. Je geeft een aardige be schrijving van de gezellige drukte op een ijsbaan, of op de bevroren sloten in bet polderland. Het is dus niet de bedoeling dat er een verhaal van gemaakt wordt, maar een pittige, korte beschrijving van ten hoogste 200 woorden; dat is 35 regels in de courant. I Wanneer je van de Ijsbaan komt en even pen en papier voor je neemt, om je Indrukken op te schrijven, ben je gauw genoeg klaar met deze prijs vraag. De beste of de aardigste beschrijving wordt in de .Jeugdkoerier" geplaatst en natuurlijk zijn er voor goede inzen dingen weer een vijftal boeken be schikbaar. Inzendingen vóór Zondag, 12 Febru ari naar het bureau van dit blad. De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels mei onsraambiljeil VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.45 Radiokrant. 8.05 De klant is koning. 9.00 Familie-competitie. 9.45 Weer terug in de Stu dio-zaal. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondooncert. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje 6.30 Avro-orkest. 7.05 Harmonetto. 7.30 Radio Volksmuziekschool. 8.15 Radio Philharmonisch- orkest. 9.10 De beweeglijke wereld. 9.45 Alexandre Tansman als componist en pianist. 10.20 Wij vlogen naar Java. 10.35 Exquise muziek. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Gram.- ninziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM 1, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet 9.35 School radio. 10.00 Ochtendconcert. 11.00 De Zonne bloem. 11.40 Schoolradio. 12.03 Metropole orkest. 12.33 Licht piano-assortiment. 1.20 Het Omroep-orkest. 2.00 Negen heit de klok. 2.45 Volksliederen. 3.00 Schoolradio. 3.30 Het Symphonette-orkest. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vertelling na schooltijd. 5.15 Kinderkoor. 5.30 Joop van Doesburg. 5.55 Het Vaudeville Strijk orkest. 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.15 Re- i geringsuitzfending. 7.35 Ballet Egyptien. 7.50 De boeken Actualiteiten. 8.12 Sterren-serenade. 8.o0 „Ja, zo was 't9.50 „Opbouw in lielde". 10.05 Kwintet. 15.45 De zin van het huwelijk. 11.15 Biljarten. 11.22 A la Danse. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8,1, 6, 8 en 11 urn-. 8.18 De Film componist Jerome Kern. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Kamermuziek. 10.00 „Thuos". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Waltz-memories. I.30 Voor de vrouw. 10.45 Maurice Ravel. II.15 De man in de portiek. 11.30 Opge wekte gramofoonmuziek. 12.00 „Surriento". 1.2.33 Sport en prognose. 12.45 „This is Ame rica",, 1.15 Surinaamse muziek. 1.40 Film opnamen. 2.00 Kookkunst. 2.20 Het Róntgen- kwartet, 3.00 „Ons volk in zijn dichters. 3.20 Flatencabaret. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Piano-duo. 3.20 Wij en de muziek. 6,15 De Vara felici teert. 7.15 Vrouwenkoor. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Blaaskwartet. 7.30 „Gelovige men sen". 7.45 „Een Radiokrabbel". 8.05 Boeken. 8 15 Aart van Doorn. 8.30 Mensen aan bet werk. 10.00 Verzoekprogramma. 9.40 De Duc- dalf. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Concertgebouw-orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz-progr. 11.00 Orgel. 11.30 NWDR: Cimbale en orgel. 12.32 Omroeporkest 1.15 Gram. 2.00 Operette-muziek. 2.45 Schoolradio. 3.15 Kalundborg: Strijkensemble Madsen. 4.00 Eng. L.P.: Monia Liter-kwartet. 4.30 Orkest Reynolds. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Bero- münster: Amusementsconcert. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. €.00 Filmmuziek. 8.15 Filmrevue. 8.30 Sym- ph.-orkest. 9.40 Kunstkaleidoscoop. 9.55 Inter mezzo. 10.15 Verz.progr. 11.05 Gram. 11.25 Dansmuziek. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.80 Eng. H.S.; Orgel. 8.10 Concert 9.00 Kook- praatje. 9.10 Symph.-muziek. 10.00 Lux.: Mé nage et Musique (VI. en Fr.). 11.15 Eng. H. S.: Morgenwijding. 11.30 Orkest Douglas. 12.00 Eng. L.P.: Orkest Rabin. 12.45 Voor dracht. 1.00 „Mrs .Dale's Diary". 1.15 Lon- don Light Concert Orchestra. 2.00 BBC Nor thern Orchesira. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: Muziek. 4.30 Boekbespreking. 4.50 Viool. 5.15 Fr. Br.: Voor de zieken. 5.40 Viool. 6.00 Voor de sol daten. 6.30 Eng. L.P.: Geraldo. 7.00 Mac- pherson. 7.15 Orkest Tementi 7.45 Hoorspel. 8.00 Beromünster: Klokgelui en orkestconcert. .9.00 Eng. LJP.: „Songs from the shows". 9.45 Gevar. muziek. 10.30 Beromünster: Piano. 11.15 Topic for to-night". 11.20 Ork. Preager. P>AS T ILLES PATRICIA WENTWORTH 101 De grijze zuilen aan de ingang van ..the Grange" weerkaatsten zwakjes 't *Wfuse licht van een met wolken be dekte maan. Juist toen Abbott er tus- door liep het hek stond open hoorde hij een hee eind verder de laan °P. het geluid van snelle voetstappen «e echter dadelijk ophielden. In een °°gwenk was het stil, maar hij wist Volkomen zeker, dat hij iemand had r "en rennen. Hij nam zijn koffertje n de linkerhand, greep zijn zaklan- oorde hij eer. heel eind verder de laan as, 'anF' door bladerloze bomen over- viA 6n aan ,veerskanten door nu kale den omgeven. In het midden was 611 «cherpe S-bocht, die zich slingerde om een vijver en een groep oude hulst bosjes. Toen hij tegenover de hulsten was gekomen en hü stil stond om te luiste ren, hoor I hij een tak kraken en zag hü iets bewegen. Ogenblikkelijk richt te hij er zijn zaklantaarn op. Het licht viel op het gelaat van een man, die juist bü wij-.e van scherm, zijn arm om hoog bracht. Echter niet vlug genoeg, want Frank Abbott riep: „Oakleyl" en mr. Oakley stond voor hem. „Wie is daar?" Er lag een zonderlin ge, ietwat anhopige klank in zijn stem. „Abbott!" antwoordde Frank terwijl hij de ruimte tjtssen hen overstak. „Wat is er aan de hand?" Het was zonderling. De man hijgde, alsof hij voor zijn leven had gerend Hij kon nauwelijks en woord uitbren gen en dat woord was een naam: „Car- roll „Wat is er met hem?" .„Hij is dood". „Méént u dat?" Martin Oakley greep hem bij de arm. 2Ü greep verried angstige spanning. „Hij is dood". ..Waar'."' ,Bü het huis". Oakley had nu weer voldoende adem en de woorden volg den elkaar sneL „Ik heb het niet ge daan dat zweer ik! Ik kwam hem spreken, maar hij was al dood, toen ik aankwam. Hij belde mij op en insinu eerde de gemeenste dingen. Wat voor karakter moeten iemand hebben om zoiets te doen? Ik weet niet, of hij chantage in de zin had". Abbott had zijn lantaarn zo gehou den, dat de lichtstraal omlaag viel Nu liet hij plotseling het licht op Oakley's gezicht schijnen. De andere sloot zijn ogen en hief de hand op. Zijn woor denstroom stokte en Frank zei: „Ais ik u was, zou ik niets zeggentenzij u een bekentenis wilt doen". „Ik heb hem nooit aangeraakt. Doe dat licht weg!" Hij trad uit de licht baan terug, de hand nog altijd voor het gezicht. Koeltjes antwoordde Abbott: „Denkt u er om, dat alles wat u zegt, als be wijs tegen u kan worden gebruikt". „Ik zeg u toch, dat ik hem niet heb aangeraakt!" „All right. Gaat u maar mee en wijs me waar hij ligt". De laan slingerde zich nu om een stuk boslrnd. Abbott overdacht, dat de man. die het park had aangelegd, erop uit was gev eest, de weg zo lang mo- gelijk te maken. Dat was de reden, waarom Frank mr. Oakley had ge hoord, toen deze begon te rennen Hü was dichter bij het huis geweest dan de rest van de laan lang was. Vijftig procent van alle lanen in Engeland waren zo.... eerst verwüderde je je van de plaats waar je heen wilde en dan kwam je er weer dichterbij! Nu kwamen zü inderdaad naderbij De laan liep uit op een grintstrook „Daar heb ik horen rennen. Hü moet zich wel doodgeschrokken zün, dat hü zo hard liep op grint" dacht Abbott en vroeg toen overluid: Welke kant op?" „Hier omheen en (jan links". Ze liepen langs een rand met heel dicht struikgewas, met ontbladerde takjes v.rn seringen en jasmijn, afge wisseld door de doDkere omtrekken van hulst en taxis, totdat het pad uit kwam op een klein geplaveid pleintje op zü van het huis. Op de stenen lag in gebogen houding. Leonard CarroH: zijn achterhoofd was verbrüzeld. (Wordt vervolgd) De slechtste mensen geven vaak de beste raad. BAILEY De Nederlandse ambassadeur in Washington, mr. E. N. van Kleffent, heeit evenals de andere gemachtigden der landen van het Noord- Atlantisch Pact de overeenkomst tot wederzijdse militaire hulpver lening, getekend. Volgens deze overeenkomst kan Amerika thans ivapens aan de landen van het Noord-Atlantisch Pact eenden. Mr. E. N. van Klejfens tekent de overeenkomst. Naast hem de adviseur van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, John W. Foley. Duizend gulden per maand ontving ir. C. J. Huygen, tijdens de bezetting secretaris-generaal van de NSB, van de heer Holdert Deze had. zoals Huy gen tüdens de behandeling van zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie uiteenzette, er belang bj), in lichtingen van hem te krijgen, ten einde zün bedrijf uit handen van de Duitsers te kunnen honden. Mnssert en Hnygen achtten het van veel be lang, dat de Telegraaf onafhankelük bleef en daarom verstrekte de secre taris-generaal van de Beweging met vreugde de gevraagde inlichtingen. Trouwens hij moest van die dui zend gulden per maand leven Dat was niet het enige punt, dat tij dens de zitting van de Raad van Cas satie ter sprake kwam. Uitvoerig heeft de president met de verdachte ook de politiek van de NSB na 10 Mei 1940 besproken. Al beweerde Huygen ook dat hij met het uitdragen van de pro- Duitse en nationaal-socialistische geest niets van doen had gehad, toch moest hü toegeven; „Wij hebben een foute politiek gevoerd. Maar het voornaam ste doel was toch, de zelfstandigheid van Nederland niet prijs te geven. Een principiële zaak voor de Amsterdamse Rechtbank Voor Je Amsterdamse rechtbank hebben zich vüf personen moeten ver antwoorden, wier oeroep op de dag vaarding stond aangegeven als „tand techniker". Zü waren wegens het on bevoegd uitoefenen van het beroep van tandarts door de kantonrechter aldaar veroordeeld tot geldboeten, uiteenlo pend van f 100 tot i 600, waarbij van allen het instrumentarium verbeurd werd verklaard. De verdedigers van deze verdachten voerden als verweer aan, dat hun cliënten in het buitenland een voüedi- ge opleiding tot tandarts hadden geno ten, doen dat hun diploma's hier niet werden erkend. Zü hadden bovendien gedurende jaren op behoorlijke wüze een praktijk uitgeoefend, waarbü zij door de overheid ongemoeid werden gelaten. Eén hunner had tijdens de bezetting, een officiële erkenning van ae inspecteur-generaal van de volks gezondheid gehad. De officier van justitie eiste in alle gevallen bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. SLAGSCHIP „MÏSSOURI IS VLOT Het 45.000 ton metende Amerikaanse slagschip „Missouri" dat 18 Januari in de Chesapeake-baai (Virginia) op een zandbank lien. is gisteren vlot ge sleept. Daarvoor hebben wü op talloze ma nieren gevochten". Na zijn afschuw van de Jodenvervolgingen te kennen te hebben gegeven, verklaarde hü no® „Ik was geen Dui tse nationaal-so- cialist ik behoorde tot de conserva» tieve vleugel van de NSB". De verdediger, mr. De Pon, uit Am» sterdam, bepleitte een nieuwe behan deling van de zaak, teneinde het licht te doen vallen op de stipmingen in d« NSB. De procureur-fiscaal, mr. Baron Van Voorst tot Voorst, concludeerde tot vernietiging van de sententie van het Bijz. Gerechtshof in Amsterdam, waar» bü Huygen tot twintig jaar gevange nisstraf werd veroordeeld en tot ver werping van het beroep van Huygen, U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal is uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'3 LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Aardijk, 81-1 van Houston te Galveston Abbedijk, Buenos Aires—New York, 81 van Santos Alnati, Buenos Aires—R'dam, 31-ï te Victoria Amsteldijk, New York—R'dam, pass. 31-1 Royal Sovereign Bloemfontein» 31-1 van Kaapstad naar Teneriffe Dor* setshire, Djakarta—A'dam, 31-1 800 mijl oosV zuidoost van Guardafui Esso Den Haag (t), R'dam—Aruba, pass. 31-1 Lands End Em* pire Brent, Djak aria—A'dam, 31-1 140 mijl zuid van Colombo Heels urn, 1-2 van R'dam te Melilla Kota Agung, Djakarta—R'dam, pass. 31-1 16 uur Kaap Bon Linge, Libre» ville—Caen, 1-2 te Freetown Lombok, Ria de Janeiro—Java, 31-1 van Kaapstad Lop* persum, R'dam—Spezia, pass. 31-1 Gibraltar Lucita (t), 31-1 van Heysham naar Stanlov* Lutierkerk, R'dam—Calcutta, 31-1 te Genua Maaskerk, 1-2 van Duala te Lago* Ma* cuba (t), 1-2 van Suez te Abadan Mapi^ A'dam—Java, 31-1 te Colombo Modjokerto, R'dam—Java, pass. 31-1 12 uur Point dé Galle Nederland (t), Ras Tanura—Teneriff^ pass. 31-1 Masira-Eland, Nigerstroom, 31-1 van Lobito naar Matadi Oranje, A'dam— Djakarta, 31-1 van Singapore Poseidon, 31-1 van New York te Aruba Prins Willem Hl, A'dam—Levant, 31-1 van La Valletta. Prins Willem V, 1-2 van Burrianas te Londen Rémpang, Makassar—A'dam, 31-1 van Co» lcmbo Ridderkerk, Japan—R'dam, pass. 31-1 Sabang Rubian, 31-1 van Djakarta te Be» la wan Saidja (t), 3-1 te Muntok Sapa» rua, New York—Djakarta, 31-1 van Aden Sibajak, R'dam—Djakarta, 31-1 van Djeddah in Rode Zee Slamat, 1-2 van New York te Mobile Van *t Hoff, Durban—Baltimore, 31-1 7 uur Femando Noronha Volendam» Melbourne—Noumea, 31-1 te Sydney —Welte vreden, Mobile—Java, 31-1 13.20 uur van Port Said Zeeman, 31-1 van Djakarta naar P'adju. Atlantif, 29-1 van Fremantle naar Djakarta Berlage, Yokohama—Djakaria, 30-1 te Osaka Bonaire, 31-1 van Paramaribo te A'dam Kamerlingh Onnes, 28-1 van Makassar naar Banjuwangi - Ovula (t), 29-1 van Singapore naar Pulo Sambu Pasteur, 28-1 van Sing»> pore naar Baie d'Along Paula (t), Poit Swettenham—Pladju, 28-1 van Singapore Semarinda, 29-1 van Port Swettenham te Sin gapore - Soestdijk, Djakarta-New York, 29-1 te Singapore - Somersetshire, 30-1 van Live*» pool te Colombo - TJibesar. 30-1 van Osaka te Djakarta - Tjikampek, 28-1 van Manilla naar Djakarta Tjipondok, Zanzibar—Singa pore, 28-1 te Port Swettenham - Zuiderkruii, Djakarta—R'dam, 81-1 585 mijl «uidoost van Doodnbead

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5