„Waterstofbom stelt wereld tweeduizend jaar terug", aldus Vaticaan Kort Bestek De Ver. Staten overwegen tegen- blokkade van de Sowjetzone Oorzaak van ramp met Dacota nog steeds onbekend Ontwerp ondernemingsraden door Tweede Kamer aanvaard Duits student bezat voor millioenen aan geroofde schilderijen Vqjdag 3 Fabruari 1950 VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargans No 10804 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nu Rusland onwillig blijft Conally doet beroep op U.N.O. PRINS BERNHARD TE ARACUA AANGEKOMEN Aanmaak buiten Ver. Naties om Breuk tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie? Hij dacht dat het water was... De Russische verkeersbelemmeringen Zo nodig weer een luchtbrug Weerbericht Geen lekke band meer? Minister Stikker krijgt delicate taak Ingrid Bergman heeft een zoon gekregen Hevige pverstromingen in de Ver Staten Van de zeven inzittenden oeen spoor te vinden Sukarno in Djakarta terug Behandeling wederopbouwwet begonnen Verwoeste stadskernen in 1955 herbouwd Technische dienst staat voor een raadsel Vermiste meesterwerken in koffers teruggevonden Immigratie in Australië uit Indonesië Lunshof veroordeeld BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder lelefooD 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TAztiEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes" tot 15 woor den f L— elk woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal 4.— nty vooruitbe taling, plus incassokosten president Truman heeft gezegd dat het niet nodig was de organisatie der Ver. Naties kennis te geven van het besluit van de Ver. Staten om voort te gaan met de productie van de waterstofbom. Het politieke aspect van de kwestie, zo meldt Radio Vaticaan, dat het arti kel citeert, is dat Amerika gedwongen is te blijven zoeken naar wapenen, die krachtig genoeg zijn om de vrede te beschermen. De morele kant van de zaak acht het blad echter ernstiger en verder reikend. Na twee oorlogen te hebben gevochten „om aan alle oorlo gen een einde te maken" tracht de we reld op dezelfde wijze als te voren zich een garantie tegen een derde oorlog ie verschaffen door wapens en „voor christelijke" middelen. „De verschrikkelijke afgrond, waar heen wij ons thans spoeden, moet een tijdige waarschuwing zijn tot zelfbe heersing en tot internationale controle in plaats van een bewapeningswed loop". De president gaf hiermee zijn mening over een suggestie van senator Arthur Vandenberg, dat hij (Truman) de Ver. Naties officieel van zijn besluit ten aan zien van de H-bom in kennis moest stellen, evenals van de bereidheid van de Ver. Staten om het project te laten varen zodra Rusland een doeltreffende Internationale controle op de atoom energie mogelijk maakte. Even voor deze uitspraak van Tru man, verklaarde senator Conally, voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, te geloven, dat de V.N. vóór zouden moeten gaan in een nieuwe poging tot het bereiken van internationale controle r de atoomenergie. „Wij hebben op 1 i,e- rale basis gepoogd met Ruslan^. tot overeenstemming te komen", aldus Conally, „nu is de tijd gekomen voor andere landen om deze verantwoorde lijkheid op zich te nemen". De weg terug. Het officieuze Vaticaanse blad Os- servatore Romano verklaart in een commentaar op Trumans besluit dat „de wereld in haar moraal 2000 jaar terug" is gegaan. Prins Bernhard is Woensdag naar Maracay gevlogen, 160 km van Cara- cas gelegen, waar hem een lunch aan geboden was door de gouverneur van de staat Aragua. De prins verleende de garnizoenscommandant van Maracay een Nederlandse onderscheiding. Later bezocht dc prins Cardon, in de staat Falcon, war zich reusachtige olie raffinaderijen bevinden. De prins werd door de Nederlandse consul en plaat selijke autoriteiten begroet. Des avonds was de prins aanwezig op een partij, gegeven door de Nederlandse gemeen schap te Cardon. In diplomatieke kringen te Londen wordt thans vrijelijk gesproken over de mogelijkheid van een algeheel afbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en de Sowjetunie als gevolg van het feit, dat Rusland een Franse nota van protest tegen de Russische er kenning van Ho Tsji Minh in Indo- China heeft verworpen. Londense .waarnemers geloven, dat Engeland tegen een volkomen afbreken der diplomatieke betrekkingen zal ad viseren. Engeland is steeds voorstander geweest van handhaving van zulke be trekkingen, waar dat maar enigszins mogelijk is. Gistermiddag omstreeks half vier is in een garage aan het Stadionplein te Amsterdam een benzinevat uit elkaar gesprongen, waarbij een man vrij ern stig aan het hoofd werd gewond. De man was bezig het vat te lassen. Hij dacht, dat er water in het vat zat. Het bleek benzine te zijn. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het een tegen- blokkade van de Sowjet-zone als re presaille voor de Russische verkeers belemmeringen op de wegen naar Ber lijn „in actieve overweging" heeft. McDermott, de perschef van het de partement, verklaarde: „Wij geloven niet, dat wij werkeloos kunnen toe zien, wanneer de Sowjets op deze wij ze internationale overeenkomsten schen den. Wij geloven, dat wij in actieve overweging moeten nemen, of er geen tegenmaatregelen dienen te worden ge troffen". De internationale overeenkomst, waarnaar McDermott verwijst, is de overeenkomst tot beëindiging van de Berlijnse blokkade in Juni vorig jaar Desgevraagd verklaarde hij, dat tegen maatregelen reeds werden overwogen. Er bestaat nog geen gevaar voor de voorziening van Berlijn, daar de re- servevoorraden daar groot genoeg zijn, 20 zeide McDermott. Een wederinstel- l*ng van de Luchtbrug op dit moment -o waarschijnlijk nog niet nodig, doch „wij blijven bereid hiertoe over te ®aan- als dit nodig mocht blijken". McDermott weigerde* te speculeren over de aard van de eventueel te ne men maatregelen, doch zeide dat de mogelijkheid om hiertoe over te gaan overwogen werd. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten besprekingen oeren ever het nemen van tegen- Weersverwachting tot heden avond: Aanvankelijk krachtige tot "ai de, in de kustprovincies storm achtige Zuidelijke wind, in de looi va" de dag ruimend naar Zuid- West en weer afnemend. Meest iwaar bewolkt met nu en dan re gen Iets zachter. Zaterdag: Zon op: 8,16. onder "•33. Maan op 19.39; onder 9.18. maatregelen tegen de Russische „slui pende blokkade". Generaal Hayes, de plaatsvervangen de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft Adenauer ervan in kennis gesteld, dat de Verenigde Sta ten de toestnd ernstig opnemen en een wederinvoering van een algehele Rus sische blokkade van Berlijn niet uitge sloten achten. Gisteravond stonden 114 Duitse vrachtwagens aan de Britse kant van het Sowjet-station Marienborn en 20 aan de Russische. Een Belgische monteur heeft patent gevraagd op een luchtband, die zonder binnenband kan worden gebruikt. De band is van binnen niet een substan tie van eigen vinding bekleed, waar door eventuele lekken zichzelf dichten Er zijn op grote schaal proeven met de banden genomen, die een 'bevredi gend resultaat hadden. Secretaris-Generaal als plaatsvervanger Gistermiddag is de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken en poli tiek directeur van de O.E.E.S. met het ljjntoestel uit Parijs op Schiphol aange komen. Zowel op de Amsterdamse luchthaven als voor zjjn vertrek uit de Franse hoofdstad heeft minister Stikker een verklaring afgelegd. Hierin zeide hjj o.m., dat hem een zeer delicate taak op de schouders was gelegd. Er is in de organisatie van de O.E. E.S. iets mis. Dit ligt niet aan een vraagstuk van interne organisatie en ook niet aan het algemeen secretariaat. Maar men was niet in staat de politie ke gevolgen van de economische be sluiten te overzien. Het zal thans des ministers taak zijn de verschillende standpunten te onderzoeken en met el kaar in overeenstemming te brengen. In dit verband heeft de heer Stikker reeds contacten gelegd en besprekin gen gevoerd met Westduitse gedele geerden. Ook met Averill Harriman sprak de heer Stikker. Bij dit laatste gesprek kwam een eventueel bezoek van de heer Stikker aan de Verenigde Staten ter sprake. Over de kwestie van zijn vervanging zeide de minister, dat na de reorganisatie van Buiten landse Zaken een toestand is ontstaan, waarbij men kan overzien, hoe alles moet worden geregeld. Gebleken is, dat er een secretaris-generaal nodig zal zijn. De filmster Ingrid Bergman heeft in een kliniek te Rome het leven ge schonken aan een zoontje. Moeder en kind maken het wel. Ingrid Bergman onderhandelt met haar echtgenoot, Peter Lindstrom, een Hollywoodse hersenspecialist, over echtscheiding. Z\j wenst met de Italiaanse regisseur Rossellini in het huwelijk te treden. Het was onmogelijk contact te krij gen met Rossellini. Op genoemde kli niek weigerde men het bericht van de geboorte te bevestigen. „Men was niet bevoegd een verklaring af te leggen". Twintig duizend daklozen Vele steden in het midden van de Ver Staten werden gisteren bedreigd door rivieroverstromingen, die zijn ontstaan door zware regenval en natte sneeuw. In Oost-Arkansas zijn onge veer 20.000 mensen door het vloedwa ter uit hun huizen verdreven, terwijl in Kentucky, West Virginia, Ohio, Te- nessee en andere staten het overstro mingsgevaar ernstig toeneemt. In Noord-Texas, waar de dooi aar zelend haar intrede heeft gedaan, hoopt men dat vele door ijs geïsoleerde ste den bevrijd zullen worden. Verschil lende vliegtuigen, die van overzee op New-Yorks vliegveld La Guardia wil den landen, moesten doorvliegen naar andere luchthavens. Na elf dagen afwezig te zijn geweest is president Sukarno van zijn reis naar India in Djakarta teruggekeerd. Bij hun aankomst werden Sukarno en zijn echtgenote met roodwitte guirlandes omhangen. De president noemde de samenwerking tussen Indonesië, India, Pakistan en Birma schitterend. Het wetsontwerp inzake de ondernemingsraden is gistermiddag door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N. en de heer Van Dis (S.G.) kregen aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. De motie-Stapelkamp werd verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Tegen K.V.P., P.v.d-A. en C.P.N.' regeling voor particulieren zal ver- Tevens werd door de Kamer een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de we deropbouw en de bevordering van de bouwnijverheid, de z.g. wederopbouw wet. De heer Maenen (KVP), die het eerst het woord verkreeg, merkte op dat het lang heeft geduurd voordat de besluiten over de wederopbouw op wettelijke basis worden gesteld. Hij drong aan op een gerechtvaardigde verdeling van het bouwvolume. De heer Van der Feltz (CHU) meende, dat de meeste gemeenten haar op- bouwplannen reeds maken en er nu een regeling komt van wat al in de practijk tot stand is gebracht. Hij zou dit ontwerp teruggenomen willen zien. Laat men op 1 Januari 1958 een duur zame wet voor deze materie gereed hebben. De heer Ten Hagen (Arb.) achtte het een verdienste van het ont werp, dat het aansluit bij de bestaan de regelingen. Hij vond het juist, dat goedkeuring van de minister voor de wederopbouwplannen vereist wordt en niet van Ged. Staten. Tegen de verkor te procedure van onteigening voerde hij bezwaren aan. In deze wet moet, aldus de heer Verkerk (AR), niet méér geregeld worden dan strikt noodzake lijk is. Hij sprak de wens uit, dat de datum 1 Juli 1950 voor de financierings- lengd worden. de Het standpunt van minister Minister In 't Veld verklaarde, dat niets anders is bedoeld dan het geven van een wettelijke vorm aan wat in de practijk is gegroeid. Zijn streven zal erop gericht zijn steeds meer de prac tijk te leiden in de richting van een definitieve oplossing. Hij hoopt, dat in 1953 de nieuwe woningwet kan wor den behandeld. Hij heeft becijferd, dat volgens de voorgestelde regeling uiter lijk over vijf jaar de verwoeste stads kernen van steden en dorpen herbouwd zijn. Herbouw van verwoeste stads kernen moet volgens sprekers oordeel voorgaan. Nog steeds tast men in het duister omtrent de ramp met de KLM Dakota, die met post en vracht onderweg was naar Londen. Ook over de slachtoffers zijn geen nadere berichten binnenge komen. Er zijn geen overlevenden op gepikt en tot op het ogenblik, waarop wij dit schrijven, is ook nog geen stof felijk overschot aangespoeld. Bijzonder tragisch is wel, dat de omgekomen ste wardess, mej. Lamers, op 2 Maart de KLM zou verlaten om op 2 April in het huwelijk te treden met een Australi sche vlieger. Wie er aan boord waren Aan boord bevonden zich de vol gende leden van het vliegend perso neel der K.L.M. J. van der Heide, gezagvoerder, ge boren 14-4-1917, in dienst van de KLM sedert 1-9-1945, gehuwd, 3 kin deren. C. J. Mink, boordwerktuig kundige, geboren 28-2-1924, in dienst KLM 11-9-1946, ongehuwd; A. van Seumeren, telegrafist, geboren 4-5- 1925, in dienst KLM 6-5-1947, onge huwd; A. A. J. Legg (Engelsman), vliegtuigbestuurder, geboren 8-11-1923 in dienst KLM 19-12-1948, gehuwd; B. Slosser, vliegtuigbestuurder, ge boren 1-6-1920, in dienst KLM 1-5- 1947, ongehuwd; F. J. de Raadt, vliegtuigbestuurder, geboren 8-8-1922, DE RAMP VAN DE PH -TEU De Duitse politie te Liibeck maakt op bet ogenblik een grootscheepse jacht op een voortvluchtige vjjf en twintig jarige student in de kunstgeschiedenis, die verdacht wordt van de sensationeel ste diefstal van kunstwerken in deze eeuw. Men neemt aan dat de student van be- tot voor- Tn de buurt van Redon in West- Frankrijk is een eend geschoten die om zijn poot een ring droeg met het opschrift: „Moskwa 4321". In het ijzeren gordijn schijnt toch nog wel een gaatje te zitten. Maar je moet een eend zijn, om het te kunnen vinden! Italië lijkt tegenwoordig het wilde westen wel. Moet u horen! In de buurt van Rome beroofden vier gemaskerde bandieten een boer van juwelen en bankpapier tot een bedrag van 2500 gulden. Een paar minuten later kwa men ze terug om ook nog een zak no ten te stelen. Die snuiters hadden wel wat erg veel noten op hun zang. Twee bandieten op Sicilië, die al an derhalf jaar door de politie worden ge zocht, stuurden hun moeders vooruit om met de carabinieri te onderhande len en kwamen toen zichzelf aangeven, in gezelschap van hun moeders, hun vrouwen en kinderen. Omdat ze bang waren, dat ze het anders v.at eenzaam zouden kiijgen In Milaan is de poli tie ijverig aan het snuffelen naar een groep personen, die Italianen voor hef Franse vreemdelingenlegioen ronselt. Tn Hongarije is een nieuwe sigaret in de handel gebracht, waaraan IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHIllllllHllllliuiHlHtlMIUIU de naam „Het Vijfjarenplan" is gege- Maar de burgervader, die in een hou ten noodwoning huist, zei: „Nee. Waarom ik wel en anderen niet"? Als ik een hoed droeg, vrienden, zou ik die voor zo'n burgemeester afnemen. Een taxi-chauffeur in Parijs hoorde, ven. Wij hadden vroeger ook een siga- dat hij de eerste prijs in een voetbal- ret, die aan vijf jaren herinnerde, maar die heette ConsiIn Zwitserland kan men voortaan, door per telefoon drie cijfers te draaien, het laatste nieuwsbulletin horen. Nog even en dan zijn w ij overbodig. De gemeente raad van Noordeloos wilde voor de bur gemeester een ambtswoning bouwen. 't Is ook nooit goed. Nou klagen ze weer over de regen! pool niet had gewonnen. En toen vond hij zo weinig meer aan het leven, dat hij ermee ophield. Jn Lunteren is de traditionele ker mis gehouden, die met een ker mis niets te doen heeft, maar alleen een houtverkoping is. Honderden boe ren kwamen er op af en er werd druk zaken gedaan. In bonestaken en boe- rengeriefhout. De bokser Bruce Woodcock collecteerde voor de nabe staanden van de Trucul?nt-slachtoffers. „Tien shilli' voor een kus", zei een dame en toen ze die te pakken had. betaalde ze graag twee pond sterling Je bent vakman of je bent het niet! Het personeel van de Engelse spoor wegen krijgt les in tact". En de prij zen worden nog nipt eens met vijf pro cent verhoogd En de Britse politie gaat op jacht naar smokkelaars, die vliegtuigen gebruiken. Iedere agent krijgt een luchtballonnetje. ongeveer 2000 kunstwerken roemde meesters behorende malige collecties van musea te Berlijn en andere steden van Duitsland, had gestolen. In een bank te Lübeck en in het huis van de student zijn koffers aangetrof fen, waarin zich de kunstwerken be vonden. Men trof etsen en schilderijen aan van Rembrandt, Duerer, Rafael, Hans Holbein en verscheidene andere beroemde meesters. De waarde ervan beloopt vele millioenen marken. De te ruggevonden stukken werden aan een onderzoek onderworpen door een des kundige. Deze verklaarde, dat men met vrijwel absolute zekerheid kon zeg gen, dat meer dan 1500 werken de echte schilderijen zijn, die uit de ver zamelingen worden vermist. Nader vernemen wij, dat de 25-jarige student gisteravond zich te Kiel bij de politie heeft aangemeld. Hij is in hech tenis genomen en wordt verhoord De Australische regering zal eense- lectiegroep naar Indonesië zenden voor het toezicht op de definitieve selectie van hen, die zich in Australië wensen te vestigen In aanmerking komen on- gehuwden tussen 18 en 45 jaar of ge huwden tot 50 jaar met hun gezinnen. De Australische regering zal de ver antwoordelijkheid dragen voor voor lopige accommodatie en werkzaamheden De Nederlandse regering heeft de ver antwoordelijkheid aanvaaM voor het vervoer naar Australië, waarvan de kosten niet voor rekening van Austra lië komen. Deze foto toont U de bemanning van het verongelukte toestel: bovenste rij v.l.n.r. J. v. d. Heide, vlieger eerste klasse; B. Slosser, vlieger derde klasseF. J. de Raadt, vlieger derde klasse en Alexander Legg, vlieger derde klasse. Onder ste rij v.l.n.r. A. van Seumeren, telegrafist vierde klasseC. J. de Mink, boordwerktuigkundige vier de klasse en de stewardess Cath. Lamers. in dienst KLM 1-4-1948, ongehuwd; Behalve de gezagvoerder bevonden zich nog drie andere vliegers aan boord die op London Airport instruc tie zouden ontvangen teneinde het aldaar in gebruik zijnde landingssy steem nauwkeurig te leren kennen. Men neemt aan, dat er niemand van de opvarenden het er leven heeft af gebracht. Wat is de oorzaak? Op Schiphol houdt men zich uiter aard bezig met de vraag wat er ge beurd is in de betrekkelijk lange tijd, dat het vliegtuig in de lucht is ge weest. Uit het feit, dat het toestel zich om 4.40 uur bij het verlaten van het Nederlandse verkeersgebied heeft afge meld, meent men te moeten conclu deren, dat het toestel buiten de Neder landse zóne in het ongerede is geraakt. Zover men echter heeft kunnen na gaan, heeft de verkeerstoren in Lon den geen contact met het toestel ge had. Met de omstandigheid, dat het toestel is neergestort binnen het Ne derlandse verkeersgebied, meent men te moeten afleiden dat de piloot wilde terugkeren naar Nederland en dat caarna het vliegtuig is neergestort. Nu men geen enkel contact met het vlieg tuig heeft gehad, nadat het zich had afgemeld, kan over deoorzaak van t ongeval zeer moeilijk een oordeel wor den gevormd. Vast staat, dat noch op Schiphol, noch in Engeland enig SOS- sein van de Dakota is ontvangen. Droeve resten. Toen de reddingboot President Jan Leis in Hoek van Holland binnenliep, na twaalf uur onafgebroken te hebben gezocht in een aanvankelijk zeer ruwe zee, bracht zij twee zakken Zwitserse post mee, twee zakken onbekende post en een zak, waarop nog te lezen stond: „Centraal Station". Sommige zakken waren geopend. Die had men overge nomen van een Belgische kotter, welks bemanning de zegels had verbroken. Dit is echter te goeder trouw geschied. De toestand, waarin verschillende wrakstukken werden aangetroffen wijst erop, dat het toestel ofwel in de lucht is geëxplodeerd ofwel uit elkaar is ge spat, toen het met grote kracht in het water terecht kwam. De heer Sillevis, die namens de tech nische dienst van de KLM in Hoek van Holland aanwezig was, deelde mede, dat hij het onwaarschijnlijk achtte, dat het wrak nog gelicht zou kunnen wor den, ten eerste in verband met de diep te en voorts door de sterke stroming. Ook de technische dienst op Schiphol tast nog in het duister omtrent de mo gelijke oorzaak. Verschoningsrecht niet erkend Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de journalist H. A. Lunshof, conform de eis, tot een geldboete van f 300.— of 30 dagen hechtenis veroordeeld. De veroordeelde had indertijd gewei gerd inlichtingen te geven aan de rechter-commissaris over de bron die hem bepaalde door hem gepubliceerde gegevens had verstrekt. Op 29 Septem ber 1949 was hij deswegen door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 100.of 10 dagen plus 1 maand voorwaardelijk. ZWEDEN ERKENT DE RIS Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Zweden Indonesië als vrije en on afhankelijke staat erkend, heeft.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1