West-Berlijn vreest een rode staatsgreep Kort Bestek Franse regering weer compleet „Machtige muis" Volksraadpleging op 12 Maart? Straaljager bij Leeuwarden neergestort Twee staatssecretarissen aan departement van Sociale Zaken Duitsland wordt niet herbewapend Dinsdag 7 Februari 1950 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaarg,ng No' 10607 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna S.E-D. zou aciieplan hebben opgesteld Truman zal toevlucht tot anti-stakingswet nemen Prins Bernhard in afgelegen delen van Suriname Weerbericht WINTER OP IJSELMEER OVERWONNEN De Belgische Koningskwestie De koers kwijt ACTIES TEGEN DARUL ISLAM OP JAVA Missouri in het droogdok Moh. Rum overhandigt geloofsbrieven Amerikaanse Senator wenst wereldontwapening Zes zieken bij worst vergiftiging in Den Haag Mr. dr. A. A. van Rhijn (Arbeid) en dr. P. Muntendam (Volksgezondheid) Sport verbroedert.... „Fuchs verstrekte zeer geheime inlichtingen'' Fusie van Albert Heijn en W. van Amerongen Geleerden uiten hun wensen BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes'1 tot 15 woor den f L— eik woord meer 5 jent Abonnementen per kwar taal f 4-— njj vooruitbe taling. plus incassokosten Volgens welingelichte kringen is gis- en op het eerste sein West-Berlijn kun- teren op het hoofdkwartier van de So- nen binnentrekken ter bescherming cialistische Eenheidspartij in Berlijn van de demonstranten". een speciale commissie bijeengeweest om een plan op te stellen voor de ver overing van West-Berlijn. Het spel zal tegen Pinksteren beginnen en zijn hoog te jinnt beleven in Octtfber, wanneer in Oost-ttuitsland verkiezingen worden gehouden. Met PfwÉtsteren zou er een mars van een hatf^^illioen jonge Oostduitse communiën worden gehouden. Tegen die tijd zou de Oostberlijnse politie versterkt zijV van 12.000 tot 30.000 man Heden motie vanvertrouwen In de afgelopen nacht heeft de Fran se premier Bidault de namen bekend gemaakt van de vijf nieuwe ministers voor sijn kabinet, welke zullen komen op de zetels van de uitgetreden socia listische ministers, alsmede van vier staatssecretarissen. Dit is het eerste kabinet na e bevrijding, waarin geen socialisten zij. opgenomen. De nieuwe ministers zijn: Henri Queuille (Radicaal, reeds vice-pre- mier), Binnenlandse Zaken; Jean-Marie Louvel (MRP), Industrie en Handel; Paul Bacon (MRP), Arbeid; Jasques Chastellain (gematigd), Vervoer en Openbare Werken en Charles Brune (Radicaal, lid van de Raad der Repu bliek), Post, Telegraaf en Telefonie. Vanmiddag om drie uur zal Bidault een algemene politieke verklaring af leggen en na een debat om een motie van vertrouwen verzoeken. De socialis tische leiders hebben te kennen gege ven, dat hun partij het nieuwe kabinet zal steunen. Nieuwe Amerikaanse raketbom De Amerikaanse marine heeft een nieuwe raketbom vervaardigd voor de strijd in de lucht in een toekomstige oorlog, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekend ge maakt. De raket, die de bijnaam „Mighty Mouse" („machtige muis") draagt, is reeds met succes afgevuurd. Het nieuwe wapen heeft een veel groter snelheid en actieradius dan de raketten uit de tweede wereldoorlog. Het is speciaal gebouwd om in moder ne, zeer snelle vliegtuigen gebruikt te worden in de strijd tegen andere vlieg tuigen. „De nieuwe raketten kunnen stuk voor stuk of in snelle opeenvol ging afgeschoten worden van de lan- ceerinrichting, die aan de vleugels of de romp van het vliegtuig is beves tigd. De richting aan de raket wordt gegeven door het vliegtuig op het doel te richten". Het wapen wordt „de eer ste succesvolle raket voor de strijd in de lucht" genoemd. De „Mighty Mouse" werd ontworpen voor een nieuw type raketbommenwerper, die thans door de marine gebouwd wordt. President Truman zal door middel van de anti-stakingswet van Taft en Hartley trachten de steenkoolproduc tie te herstellen. De voorraden steen kool zijn nog voldoende voor 15 dagen en er dreigt een algemene staking van arbeiders in de vetkoolmijnen. Op grond van de Taft-Hartleywet kunnen de stakers gerechtelijk worden gedwon gen het werk voor de duur van tach tig dagen te hervatten. Het staat nog te bezien, of de mijnwer kers zich veel zullen aantrekken van een eventueel gerechtelijk bevel de staking te beëindigen. John Lewis, de 70-jarige voorzitter van de United Mine- workers, heeft Truman vorige week meegedeeld, dat hij het betwijfelde. Prins Bernhard bracht Maandag een bezoek aan de Surinaamse districten Saramacca en Coronie. Bij Groningen werd de Prins o.a. door kinderen van bet bosnegerdorp Santogron toege- z-T'en Te Coronie werd Z. K. H. met klokgelui ontvangen. Bij vrijwel elk Perceel waren kleurige hoofddoeken bij wijze van vlag uitgehangen. In het Plaatsje Friendship bood het dochtertje van de districtscommissaris de Prins bloemen aan gemaakt van cocosnoten- vruchtvlees. Verwachting tot hedenavond. Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog uit Noordelijke richting, later krim pend naar West of Zuid-West. Iets lagere temperaturen. WOENSDAG: Zon op: 8.10; onder 17.40. Maan oponder 10.07. Dr. Schumacher, de leider der West- duitse sociaal-democraten, heeft reeds een beroep op de geallieerden gedaan, om de toegang tot West-Berlijn met tanks te barricaderen, teneinde de communistische invasie te voorkomen. Andere partijleiders verwachten, dat de demonstratie een vreedzaam karak ter zal dragen en zouden de jongeren liever begroeten met volle winkels en een bloeiend cultureel en sportleven Zij verwachten, dat dit beeld op de de monstranten een diepe indruk zal ma ken. Geallieerde ambtenaren in Ber lijn hechten aan de geruchten over een communistische staatsgreep weinig waarde, doch zij bestuderen de situatie nauwkeurig. Westberlijnse politici vre zen, dat de geruchten Westduitse en buitenlandse firma's zouden kunnen weerhouden, hun bestellingen in Berlijn te plaatsen. Dat zou voor de stad, die toch reeds 300.000 werklozen telt, eei% ramp zijn. Het ijs op het IJselmeer heeft de strijd verloren. Gistermorgen om streeks acht uur is het eerste beurt- dienstschip, komende uit Nijkerk en op weg naar Amsterdam, de Oranje sluizen gepasseerd. Slechts op de hoek van het IJ ondervond het nog enige last van het ijs. Op de sluizen was de verwachting, dat in de loop van de dag ook de andere beurtdiensten wel zouden worden hervat De Gouwzee tussen Marken en het vaste land U evenwel nog steeds dicht. Tegen het middaguur was de Zuid- wal van het IJselmeer geheel ijsvrij Vaartuigen met bestemming Amstel- dam en Rotterdam, komende uit Hui zen, Amersfoort en Harderwijk, lie pen de Oranjesluizen binnen. Bij de olaatsen Hoorn, Enkhuizen, Den Oever, Kornwerderzand, Lemmer en Urk en in het Keteldiep zit het nog vol ijs. Uit die richtingen zijn nog geen vaartuigen bninengekomen. Volgens het Belgische katholieke blad De Nieuwe Gids zal de volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold III waarschijnlijk op 12 Maart worden gehouden. Alle Belgen zullen met „ja" of „neen" moeten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van mening, dat koning Leopold III de uitoefening van zijn grondwettige bevoegdheden moet hervatten?" De telling der stemmen zal geschieden in de hoofdstad van ieder arrondissement. De heer Pirenne, secretaris van de koning, is naar de Riviera vertrokken, om Leopold op de hoogte brengen van de besprekingen in de Kamer van Af gevaardigden. Hij zou heden terugke ren. In politieke kringen is men zeer benieuwd naar de resultaten van deze reis. De contactcommissie van de CVP heeft intussen de houding van de katho lieke ministers en parlementsleden be sproken en goedgekeurd. Nogmaals is vastgesteld, dat de partij zo spoedig mo- De 25-jarige Deense timmerman Jen- sen en een 23-jarige vrouw zijn Maan dag door een Amerikaans schip in Dover aan land gezet, nadat zij een week in hun zesmeter lange zeilboot op de Noordzee hadden rondgedreven. Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar dagen langs de Deense kust uitgevaren, doch toen een sterke wind opstak, hadden zij de boot niet langer onder controle en dreven de Noordzee op. Zij zagen da gen geen schip en moesten spaarzaam zijn met hun voedsel, omdat zij niet wisten hoe lang zij nog moesten blij ven rondzwalken. Beide onfortuinlijke zeelieden zijn thans in een ziekenhuis in Dover opge nomen. Het schip, dat hen redde, had nog getracht de zeilboot op sleeptouw te nemen, doch het scheepje zonk. gelijk de volksraadpleging wil doen houden. r In de afgelopen week is er veel te doen geweest over een nationale oplos sing, die door de socialisten was voor gesteld. Deze omvatte de terugkeer van koning Leopold. die dan terstond af stand van de troon zou moeten doen ten behoeve van prins Boudewijn. Deze is zowel door de liberalen als door de katholieken verworpen. De zuiveringsacties rond Brebes en Tegai, die op ongeveer een maand geschat werden, zijn thans bijna vol tooid. De omstreken van beide plaat sen zijn weer even rustig als voorheen. De achtervolging van vluchtende ben den wordt voortgezet. Somtijds wor den sterk bewapende benden aange troffen, die zich niet willen overge ven, maar er zijn vrijwel geen grote gevechten geleverd. In de dessa Ka- liasin werd een bende van de Darul Islam overrompeld en onschadelijk gemaakt. In de dessa Tjilendek heeft de arrestatie van een bendelid geleid tot het ontdekken van een grote hoe veelheid rijst, mais en telefoondraden in een opslagplaats van de Darul Is lam. Het Amerikaanse slagschip „Mis souri", dat enige tijd geleden in de Chesapeake Baai aan de grond liep, is thans voor revisie in het droogdok te Portsmouth (V.S.) Naar verwacht wordt, zal het verblijf in het dok van korte duur zijn en zal de „Missouri" kunnen deelnemen aan de manoeuvres in de Caraïbi- sche Zee. Gistermorgen om goed kwart over elf arriveerde H.M. de Koningin op het Paleis op de Dam in Amsterdam ten einde van de Zaterdag in Neder land gearriveerde Hoge Commissaris van Indonesië de geloofsbrieven in ontvangst te nemen. De koningin werd verwelkomd door het Wilhelmus van de marinierskapel die tezamen met matrozen van het garnizoen in Amsterdam de erewacht vormden. Enkele ogenblikken later klonken de eerste strophen van het „Wien Neerlands Bloed" ter ere van zijne excellentie minister Stikker, die bij de ontvangst aanwezig was. Mi nister Stikker was gekleed in ambts gewaad met steek. Om vijf minuten vóór half twaalf zwaaide de auto van mr. Mohammed Rum het plein op. De Hoge Commissaris was vergezeld van zijn plaatsvervanger, mr. Djum- hana en zijn secretaris, Sodjono. Te- Senator Tydings, de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, heeft in de Amerikaanse Senaat een resolu tie ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op president Truman, om een wereldontwapeningsconferentie bijeen te roepen. De senator wil alle wapenen verbieden, behalve die, welke door be zettingstroepen en politie worden ge bruikt. Vlieger omgekomen toestel vernield Gistermiddag om half drie is een straaljager, de Meteor IJ 98, behorende tot het 323-ste Meteor-Squadron te Leeuwarden, nabij het dorpje Jelsum, een paar km ten noorden van de stad, verongelukt. De bestuurder, de twee- en twintig-jarige vaandrig B. G. de Ruy- ter uit Breda verloor daarbij het leven. De verongelukte straaljager behoor de tot een groep van vijf, die voor oefeningen van de basis bij Leeuwar den waren opgestegen. Naar ooggetui«- gen verklaarden, waren de jagers aan het stunten. Op een gegeven ogenblik kwam het toestel van vaandrig De Ruyter naar beneden. Het dook in een weiland, ongeveer vierhonderd meter van de weg. Het toestel werd geheel vernield. De in de nabijheid wonende L. v. d. Burg, die de machine had zien vallen, was spoedig bij het toestel, dat in brand geraakt was, maar kon niets meer uitrichten. De bestuurder, die op 14 Mei 1945 bij de Luchtstrijdkrachten kwam, was daarvoor reeds enige tijd gedetacheerd bij de Royal Air Force in Engeland. Op 1 Augustus 1947 behaalde hij het groot militair brevet. In Den Haag hebben zich Zaterdag avond vergiftigingsverschijnselen voor gedaan in twee gezinnen, die op de markt rookworst hadden gekocht en hiervan hadden gegeten zonder deze eerst te koken. Zes personen, volwas senen en-kinderen, moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van de kinderen was gister morgen nog vrij ernstig, maar een echt paar kon naar huis terugkeren. De politie heeft de worst in beslag genomen, teneinde te onderzoeken, wat de oorzaak van deze vergiftiging is ge- v-eest. Uen 35-jarige Napolitaan heeft met z'n buurman een handeltje gepleegd. Voor 40.000 lire zou zijn vrouw de ech- dagelijks bestuur van de Wereldraad der Kerken zal op 24 Februari de waterstofbom ter sprake brengen. Als telijke woning met die van buur ver- minimum»mini—er tenminste tegen die tijd nog niet wisselen. De koop lukte, een contract weer iets nieuws is uitgevonden. Het werd opgemaakt, maar na een week yolgende week Donderdag zal 't Con- gaat tegenwoordig zó vlug. Verleden kwam buurman klagen, dat-ie zijn een- certgebouworkest in Utrecht een con- week renden twee volwassen elanden ten terug wilde hebben. En toen werd eert ten bate van de bloedtransfusie- op klaarlichte dag door de straten van het een rechtzaak. De rechter verklaar- dienst van het Rode Kruis geven. Ko- Oslo. Een van de dieren moest worden de de „verkoop" onwettig. Want er zat ningin Juliana zal het concert bijwonen, neergeschoten, het andere wist in de een zegel van 70 lire op het contract Op 1 Maart zal in West-Berlijn alleen bossen te ontkomen, in plaats van één van tachtig. In Italië, nog boter, suiker en bloem op de bon in 1950! Vandaag wordt een jeep zijn. Zulks in tegenstelling met het naar Sumba verscheept, die gebruikt Oostelijk deel der stad, waar ook gods- Men overweegt champignons uit Zuid- zal worden bij het zendingswerk. De dienst, het vrije woord en nog andere Limburg naar Amerika te gaan ex- zendingsarts aldaar gebruikte tot nu zaken streng gerantsoeneerd zijn O Het porteren, opdat de dollar-deviesjes als toe een wagen met paarden in een ge bied zo groot als de provincie Utrecht. Zijn jeep is veel belangrijker, dan die beroemde jeep van Jansen. In Tiel was het dezer dagen feest. Daar sloeg de heer Van Randwijk, die zeuventig jaar is, al een halve eeuw de grote trom. En de stad vond, dat daarvoor de grote trom wel eens geroerd mocht worden. In plaats van een officiële receptie werd in de monumentale „Weeszaal" op het Binnenhof een plech tigheid van geheel andere aard gehou den. Tweehonderd volksdansers en -dan seressen uit geheel Nederland vertoon den er huh kunnen. De jongste deel neemster was een meisje van tien jaar. Veertigduzend? Ik doe t voor minder: paddestoelen uit de grond zullen schie ten. q Mevrouw Henry White ergens in Texas heeft in achttien jaar tijd haar vijfde tweeling ter wereld gebracht In die tijd heeft ze in het geheel negen tien kinderen gehad, waarvan drie zijn overleden. De rest is cowboy geworden. In Noord-Italie zijn communisten en neo-fascisten slaags geraakt, omdat ze hun vergadering in hetzelfde lokaal wilden houden Ze probeerden het eerst met schreeuwen, maar toen bleek, dat ze allemaal over een even grote mond beschikten (hoe bestaat het?» is de zaak met handkracht voortgezet. Zeventien gewonden. En gedrang in de afdeling „logies" van het politiebureau. Naar het ANP verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van twee staatssecretarissen aan het departement van Sociale Zaken. Als zodanig zullen worden benoemd de heren mr. dr. A. A. van Rhijn, thans secretaris-generaal aan dit ministerie, en dr. P. Muntendam, thans directeur-generaal voor de volks gezondheid. Mr. Van Rhijn zal worden belast met de zaken van de arbeid, dr. Muntendam met die van de volksgezondheid. Deze benoemingen houden verband met de steeds toenemende werkzaamheden op het ministerie, niet het minst op wetgevend terrein. De benoeming van dr. Van Rhijn tot staatssecretaris houdt met name ver band met de plannen tot herziening van de sociale verzekering, die hoga eisen stellen aan het ministerie. Dr. Van Rhijn heeft deze herziening voor bereid en is ook uit anderen hoofde op dit gebied volkomen deskundig. Hier van heeft men ook bij de parlementai re behandeling van de herzieningsvoor- stellen willen profiteren. Bovendien heeft hij als voorzitter van de inter departementale commissie voor de lo nen en prijzen een belangrijk aandeel gehad in de vorming van het regerings beleid op dit gebied. Verder heeft hij als voorzitter van de werkgelegen- heidscommissie een belangrijk aandeel in de voorbereiding van maatregelen ter bestrijding en voorkoming van werkloosheid. Dr. Van Rhijn is lid van de Partij van de Arbeid en hoofdbe stuurslid van de Prot. Chr. werkge meenschap uit die partij. Dr. Muntendam zal zich vooral moe ten wijden aan de wettelijke regeling van het ziekenfondswezen, de herzie ning van de gezondheidswet en nood zakelijke wettelijke voorzieningen ten aanzien van de tuberculose-bestrijding. Men heeft voor de Volksgezondheid geen afzonderlijk departement ge vormd, omdat dit deel van de rege- ringstaak zo nauw samenhangt met de andere vraagstukken, welke door het departement van Sociale Zaken wor den behartigd. Dr. Muntendam is reeds jaren op het terrein van de volksge zondheid werkzaam geweest, o.m. als inspecteur voor de volksgezondheid in de Noordelijke provinciën, als privaat docent en lector aan enkele universi teiten en als. medisch adviseur van Centraal Beheer. vens bevond zich in zijn auto de cere moniemeester jhr. D. G. de Graaf f. Nadat het „Indonesia Raja", het volkslied van Indonesië, was gespeeld, inspecteerde mr. Rum de erewacht. Zijn familie had tegenover de Nieuwe Kerk een plaatsje tussen het wachten de publiek bemachtigd en sloeg hier onopgemerkt het schouwspel- gade. Tegen twaalf uur verliet mr. Rum weer het paleis waarbij hem de te- fcruikelijke eerbewijzen werden ge bracht. Kort daarop keerde ook mi nister Stikker terug naar Den Haag De koningin verliet tegen half een de hoofdstad. In Carovino in Zuid-ltalie werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Carovinese ploeg en een elftal uit een genabuurde plaats. De gasten hadden de strijd gewonnen met 20. En ziet, hoe zeer de sport bijdroeg tot ver broedering der geesten: de Caro- vini legden een hinderlaag voor de bussen van de overwinnende ploeg. Toen de gasten naderden, werden zij met stenen bekogeld De supporters van het bedreigde elftal, ook niet mis, namen pisto len ter hand en antwoordden met kogels. Toen de balans na een uurtje werd opgemaakt, was er een dode gevallen, terwijl vijftig heetgebakerde vechtersbazen de hulp van een dokter moesten inroepen. Het geval-Fuchs, de eertijds naar En geland uitgeweken Duitser, die ervan wordt beschuldigd in oorlogstijd, toen hij in Amerika aan het atoomproject werkte, atoomgeheimen „aan een on bekende mogendheid" te hebben ver strekt, houdt in Amerika en Engeland, waar hij thans in hechtenis is, de ge moederen sterk bezig. De commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres heeft het hoofd van de federale recherche Hoo- ver gisteren over de zaak in een ge heime zitting gehoord. Daarna verklaar de senator McMahon, dat Fuchs „zeer geheime inlichtingen aan de Sowjet- unie" verstrekt heeft. Het hoofd van het atoombomproject tijdens de oorlog verklaarde, dat Fuchs mogelijk ook ge gevens over de waterstofbom te weten heeft kunnen komen. Het onderzoek duurt nog voort. Op ae vraag, of dit betekende, dat nog meer personen zullen worden gear resteerd, antwoordde McMahon, dat het soms verstandiger is niet onmid dellijk tot arrestaties over te gaan. se regering toereikende maatregelen zou nemen, om de herleving van het nazi dom onmogelijk te maken. De Ameri kanen zijn niet in Duitsland, om het volk te voeden, doch om het te helpen bij de instelling van een politieke de mocratie, waarin het vrij kan leven en de vruchten van zijn vrijheid kan ge nieten. De bezetters zullen een manier blijven zoeken om de eenheid van Duitsland te bevorderen. Als voornaamste problemen, die moe ten worden opgelost, noemde McCloy die van de vluchtelingen, de werkloos heid en de jeugd. Rede van Mc. Cloy te Stuttgart Duitsland moet geen eigen leger of eigen luchtmacht meer hebben, aldus heeft McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris voor Duitsland in een te Stuttgard gehouden rede verklaard. Hij meende, dat Duitslands veiligheid het best zal worden gegarandeerd, wanneer het land wordt opgenomen in een nauw verbonden Westeuropese gemeenschap. Hij sprak voorts de wens uit, dat er een eind zou komen aan de argumen ten van die Duitsers, die niet alleen hun eigen schuld plegen te ontkennen, maar ook de gevolgen ervan voor an- derer verantwoordelijkheid willen laten komen. Niemand zal alle Duitsers be schuldigen van verantwoordelijkheid voor Hitiers misdaden. De geweldige omvang ervan maakt zulks alleen al onmogelijk. Desniettemin meende hij. dat het Duitse volk collectief verant woordelijk diende te worden gesteld voor de oorlog. Voorts stelde hij de eis, dat de Duit- Per 1 April gaat het Albert Heijn- concern een fusie aan met het groot winkelbedrijf W. van Amerongen. Dit betekent, dat de kruidenierswaren van de N V. Albert Heijn nu ook zullen worden verkocht in de winkels van de N.V. Van Amaroagan. De waterstofbom Het Amerikaanse Genootschap van Wetenschapsmensen dat 1500 geljerden omvat, van wie verscheidene aan het atoomonderzoek nebben deelgenomen, beeft president Truman verzocht een n'euwe commissie te belasten met het bepalen van de te volgen politiek inzake de kernenergie. De geleerden zijn van oordeel, dat dit probleem dient te worden be schouwd als een politieke kwestie, die tussen de Verenigde Staten en da USSR moet worden geregeld. De nieuwe commissie zou moeten om vatten: geleerden, politieke peanon- lijkheden, handeldeskundigen, des kundigen van de V.N. en militaire spe cialisten,

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1