Stad en Omgeving. „De Terugkeer" plaatste Tavenu voor psychologische perikelen Dames van I.V.A moeten tegen D.S.S. beslissingswedstrijd spelen Helderse estafetteploeg boekte in Zaandam een groot succes Onderhoudende opvoering van modern sprookje Burgerlijke stand Helderse konijnen kregen hoge praedicaten Uit het politierapport Glimlachje Van de groene tafel Wordt H.C.S.C. I Woensdag reeds kampioen Tussen Haaks en Kuitje Het lag voor het grijpen Goede vooruitgang in onze zwemwereld Woningsiichting had een jubilaris In het kort De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom .V A -heren blijven in de eerste klasse Anna Paulowna Halve eeuw Algemene Ned. Landarbeidersbond Julianadorp Landarbeidersfonds JVCCallantsoog 31 Zuivelarbeiders bijeen Zijpe Zijpe en Hazepolder Urk Woensdag biddag DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 Een stuk als „De Terugkeer" van Warren Chetham Strode, dat in de Neder landse bewerking van Ab van der Linden gisteravond in Casino sijn Tavenu- première beleefde, heeft een geringere actualiteit dan „De Lindenboomwaarvan het Amsterdams Toneelgezelschap vorige week een opvoering gaf. Daarvoor heeft het teveel betrekking op de gevolgen van de tweede wereldoorlog. Het is In een tijd, waarin alweer gepoogd wordt met grof geestelijk geschut als het geraaskal over waterstofbommen de labiliteit van de mensenmaatschappij nog groter te maken dan ze al is, moeilijk om vijf jaar terug te kijken en met be langstelling na te gaan hoe een echtpaar na vier jaar van gedwongen scheiding de oude harmonie terugvond. Tavenu had de taak op sich genomen, de interesse van haar donateurs op te wekken voor Martin en Josefine Barrington, die elkander in een andere verhouding terugvonden dan toen Martin met de Royal Air Force naar verre fronten moest trekken. Tavenu is daarin geslaagd, en op deze eerst avond hebben de toeschouwers het proces van het herstel der gezonde verhouding met gespannen aandacht gevolgd. Dat is temeer verdienstelijk, omdat sensationele scènes met verrassende wendingen ontbraken. Reeds in de aan vang van het eerste bedrijf was de toe schouwer met het probleem bekend. Martin was aan het front dezelfde spontane jongen van vroeger gebleven, maar Josefine had door haar verant woordelijk werk tijdens de oorlog en het contact met haar chef, majoor Ren- wick, een geestelijk groeiproces door gemaakt Haar vrees, dat na de terug keer van Martin een nieuwe periode van elkaar leren kennen noodzakelijk sou zijn, werd bewaarheid. Zijzelf deed haar best maar Martin keek over de moeilijkheden heen, teveel vervuld als hij was van hetgeen hij had ervaren. De houding van zijn moeder, die de voornaamste rol in zijn leven wilde blijven spelen, werkte wel bijzonder remmend op de goede gang van zaken. Het echtpaar bleef een paar maanden lang in het ouderlijk huis, temidden van het gewoel, dat werd veroorzaakt door een bedrijvige moeder, een zuster met een verbeter-de-wereld-complex, een studentikoze broer, een luchthar tige vriend, met tot overmaat van ge zelligheid een ietwat opdringerige buurvrouw met een coquette dochter, die niet alleen de aandacht van Martin trok. Mevr. Van Est-Keulen mocht in de rol van Josefine laten zien, hoe het jonge vrouwtje deze eerste maanden na de terugkeer van Martin (de heer C. Pieterse) als een steeds ellendiger nachtmerrie ervoer. Haar gevoelens van sympathie voor majoor Renwick maakten het voor haar nog moeilijker. Dat alles heeft mevrouw Yan Eest uit stekend aangevoeld en overtuigend over het voetlicht gedragen. Niet in alle momenten van grote innerlijke spanning was zij even sterk. Haar spel bereikte een onmiskenbare allure aan het slot van het tweede bedrijf, waar in schoonzusje Nancy (mej. W. Ree kers) en vriend Tim (de heer R. C. Pieterse) voor een groteske achter grond zoigden. Op zijn pootjes Wij vorlen ons niet bezwaard tegen over de bezoekers van hedenavond, wanneer wij vertellen dat alles op zijn pootjes tl recht kwam. Het verdere ver loop van het stuk week weinig af van het vertrouwde schema, maar dat was geen bezwaar omdat het in de eerste plaats aankwam op de uitbeelding van minuut tot minuut. Dat geschiedde in een behoorlijk, hoewel nog niet over dreven tempo, waardoor de handeling levendig werd gehouden. De bewoners van huize Barrington verschenen in dikwijls wisselende combinaties in de aantrekkelijk aangeklede eetkamer.' die gedurende drie bedrijven het toneel van allerlei geestelijke ontladingen is gebleven. De heer M. R. van Essen was als burger meer overtuigdnd dan als ma joor; zijn optreden had iets positiever kunnen zijn. De heer R. C. Pieterse typeerde een Tim Acland, die in alle opzichten bevredigde, met als zwak moment zijn houding tegenover Nan cy, vlak voor hun verloving. De wat knullige tekst van deze scène was hieraan wel mede debet. Mej W Reekers beeldde deze Nancy in haai nogal uitéénlopende stemmingen zeer verdienstelijk uit, evenals de heer J. Mooy, die een sympathieke Arthur op de planken zette, met een heel lichte neiging naar het theatrale. In het laatste bedrijf kwam Nancy en kele seconden te laat op, waardoor Josefine en mrs. Barrington, die steeds zo ad-rem hadden geacteerd, even tot improviseren werden gedwongen. De figuur van mrs. Barrington werd ove rigens door mevr. SchellingerPasman raak en dikwijls geestig getypeerd De buurvrouw, Marry Haddon, was in de uitbeelding van mev. PrinsVan Keu len wel het type, dat men niet gauw de deur uitjaagt, maar dat men toch liever kwijt is dan rijk. Het conse quent verkeren in dit niemandslana tussen sympathie en antipathie was geen eenvoudige opgave, waarvan de vervulling lof verdiende. De jeugdige Peggy Haddon stond er weinig anders voor. Mej. R. Wynia, die voor de eerste maal met Tavenu meespeelde, moest bovendien soms minutenlang als quantité négligeable de activiteit van haar medespelers aanzien, wal ons geen sinecure leek. Zij sloeg ziel. veelbelovend en met jeugdig élan door do moeilijkheid van haar ondankbare rolletje heen. Mej. A. van Strijen ten slotte vervulde een aardig bijrolletje. De gehele opvoering, die van een gedegen voorstudie getuigde en ook technisch goed was verzorgd, vertoon de een oplopende lijn tot in het eerste tafereel van het derde bedrijf, met een kleine neergang naar het „zij leefden nog lang en gelukkig" van de slotscène. De heer C. Pieterse, die voortdurend de rol van Martin op de gewenste jongensachtige. Ietwat kre gelige wijze had gespeeld, vond, toen het wolkendek ging doorbreken, niet de houding, die ook zijn tegenspeel ster moest inspireren tot "in gepas sioneerde begroeting van het hervon den geluk. Wanneer hij dat klein» scheutje extase vanavond nog toe voegt, zal de laatste scène zeker aan zeggingskracht winnen. Bevallen: M. de Vries-Vader, z.; T. Versfeld-Damstra, z.; T. Mulder-Hen driks, z.; G. Groet-Bas, z.; J. C. Gorter - Lavell, z.; J. H. Neerhoff-van de Pas, d.; C. von Winckelmann-Lubowiecky, z.; K. Beers-Korbee, d.; N. K. Jimmink- Duin. z.; J. Giesbers-Revers, d.; M. Jan- sen-Boekel, z.; M. A. E. Weijsenborn- Selder 2 d. R. Veenstra-van Dijk, z.; M. Hartog-Breemer, d. Ondertrouwd; P. Grande Bik- kelenberg en M. T. Thewissen; J. Bak ker en M. Nentjes; H. Koek en H. van Straten; H. J. de Graaf en M. P. Krijgs man. Gehuwd; A. J. Groot en A. C. Dek ker Overleden: J. Gorter, m„ 70 Jr.; A. de Boorder, v„ 56 Jr.; J. A. Vermeu- len-van 't Hert. v., 83 jr.; W. E. v. d. Hert-Been, v„ 72 jr.; B. Machgeels, m., 2 weken; G. Gauw, v., 56 jr.; J. Slote- maker-Huigen, v., 28 jr. Gedurende het afgelopen weekeinde werd te Weesp een kampioenstentoon stelling georganiseerd door de plaatse lijke afdeling van de Nederlandse Ko- nijnenfokkersbond, waar inzendingen te bewonderen waren uit de provincies Noordholland en Utrecht. Enkele leden van „Streven naar Beter" dongen met hun dieren meer naar de prijzen. De heren C. J. Zits en D. J. Kortman wis. ten daarbij zelfs op de kampioenstitel beslag te leggen. De predicaten, die de Helderse inzenders voor hun konijnen ontvingen, waren resp.: C. J. Zits, met zwartbonte Lotharin- gers. ZZG, ZG en ZG, totaal 19 punten; A. van der Wint, met Groot-Chinchil la's. ZZG. ZG en ZG, totaal 19 punten: A. de Schipper, met Franse Hangoren, ZG, GG en GG, totaal 13 punten; P. Breen, met Witte Wecners, ZG, ZG en GG, totaal 14 punten; L. Reinderman, met Witte Weeners, GG, GG en GG. totaal 10 punten; D. J. Kortman, met Angora's, ZG, ZG en ZG, totaal 15 pnt. Bij contróle is gebleken, dat nog vrij veel gebruik wordt gemaakt van niet-geijkte gewichten, en wat erger is ook van gewichten die voorzien zijn van het afkeuringsmerk. De heer C. P. heeft aangifte ge daan, dat„zijn fiets, die onbeheerd ln de Koningstraat had gestaan, door on bevoegden is meegenomen. Van het troephuis der padvinders, groep IV, werden een paar ruiten stuk gegooid. Enkele kleine onderdelen van de inventaris worden vermist Na afloop van de Zondagmiddag gespeelde voetbalwedstrijd tussen de tweede elftallen van Watervogels en Succes (Wieringen) kwamen de gasten tot de onaangename ontdekking, dat uit verschillende kledingstukken geld en sigaretten waren gestolen. Welkom vreemdeling, en dat op een sport terrein! VA heeft de uitwedstrijd tegen D.9.S.I. met twee man gespeeld, en slaagd, niettemin ln deze belangrijke ontmoeting met 6-4 te wmnen. Door omstan digheden gedwongen met twee spelers uit te komen.een 3—6 achterstand. Deze wedstrijd was vooral van groot belang, omdat de ver liezer degradatiewedstrijden zou moeten spelen. Het begin was niet erg bemoe. digend voor onze stadgenoten, daar Makelaar ^ijn eerste verloor All. resterende partijen moesten dus in het voordeel van EV.A. eindden, w,lde dit team niet verliezen of gelijk spelen. Jk heb deze bofcs handschoenen een paar dagen geleden voor mijn zoontje gekocht. Mag ik ze nog ruilen?" Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de afgelopen week aangevoerd: 1528 kg bot, 9 kg kaan, 220 kg kabeljauw, 26 kg rog, 1251 kg schar, 8486 kg schol, 69 kg tarbot, 1277 kg tong, 588 kg wijting en 33 kg lever. Voor de eerste maal kwam giste ren de kotter „Pietertje" HD 87 haar vangst na een voorspoedige reis te Den Helder afleveren. Na haar eerste reis heeft zij te IJmuiden gemarkt. De kustvaarder ,;Mira" is gister morgen met de haring van „Christin#" naar Boulogne vertrokken. Ook de „Eems" zette haar reis naar Rouaan voort. Het is morgen hoog water om 11.30 en 23.35 uur, en laag water om 5.45 en 17.45 uur. Gevonden: bankbiljet, ceintuur, electrische zeilwrijver, kam, handbe schermer, medaille, diverse handschoe nen, hond, nummerbord van motorrij wiel K.M., portemonnaie, diverse sleu tels, schaats, sluiting sleepkabel, shawl rijwieltas, tasje, vulpotlood, vulpen, di verse wanten, zilverbon, armband, al pinomuts. Verloren: gouden armbandhorlo ge, stofzuiger, das, embleem Wegen wacht, herenhorloge, overjas, dames kous, oorbeschermers, diverse porte monnaies, portefeuille, ving, diverse sleutels, sierspeld, witte sportschoen vulpen, leren handschoen, twee zilver bons. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Het gaat goed met de zwemmerij in Den Helder. De verenigingen worden niet alleen groter, maar ook het enthousiasme en de prestaties worden beter. Dat bleek Zondag wel in Zaandam, waar een vrijwel volledige Helderse ploeg stond aangetreden. Het is deze groep niet gelukt de achterstand van December In te lopen, maar dat lag niet aan de deelnemers en deelneemsters, waarvan een groot aantal niet verwachte prestaties leverde. Dlsqualificatie (soms twijfelachtig), waarmee de jury niet zuinig was, zorgde er voor dat met ongeveer vijf en veer tig strafpunten de hoop op het wegwerken van de achterstand te niet werd gedaan. Als eerste Nieuwedieper ging op de 50 m. rugslag jongens P. Jonge- pier te water. Hjj noteerde 43,5 sec.; een goede prestatie. Helaas ontging hem de zesde plaats wegens disquaii- ficatie. Ook de meisjes deden het uit stekend op de 50 m. borstcrawl. Ltjda Woerlee bleef voor het eerst onder de veertig seconden. Grietje Petrus, die voor de eerste keer op dit num mer uitkwam, maakte 40,8 sec., wat veel belooft voor de toekomst. Een nummer waarop Den Helder sterk was vertegenwoordigd, was de 100 m. schoolslag heren. Spannend was vooral de laatste serie. Hierin moest jonker Koolhof het tegen de D.A.W.'er Boxem opnemen. Eerst in de laatste baan moest Koolhof zich gewonnen geven. Boxem werd eerste op dit nummer met 1 min. 22 sec., ge volgd door Koolhof met 1 min. 24.4 sec. Gode bezette met 1 min. 25.3 sec. de derde plaats. Op de 50 m. rugslag dames kon den de Nieuwediepsters eveneens be hoorlek meekomen. Marva De Booa deed 43,8 sec. over de afstand. Riet Schuttenhelm brak haar persoonlijn record. Zij bracht het op 44.8 sec. De drie jongens hadden op de 3 x 25 m. pers-wisselslag niet veel in te brengen. Zij belandden in de midden moot. De meisjes deden het op de 3 x 60 m. wissel8lag-est. beter. De eerste ploeg maakte 2 min. 8.8 sec. Als de meisjes niet gedisqualificeerd waren geworden, dan hadden ze op de derde plaats beslag gelegd. Het grote nummer werd de 10 x 25 m. vrije slag est. heren. Den Hel der verscheen met een geselecteerde Zwaardvisch/Bruinvissenploeg. Met een formidabele spurt begon jonker Koolhof, het keerpunt berei kend met een kleine voorsprong op D.A.W., Nereus en Neptunus. Al lengs groeide deze voorsprong tot ten slotte Tjibbes als laatste man met pl.m. zeven sec. voorsprong aan tikte. Groot was echter de verwondering, toen werd bekend gemaakt, dat de vroeg starten. Daar een jurylid toeval- ploeg gedisqualificeerd was wegens te lig niet had opgelet, werd protest aan getekend. En dit werd uiteindelijk, en zeer terecht, gewonnen, zodat de ploeg als winnaar uit de strijd kwam met 3 min. 16.6 sec. DAW en Neptunes deel den de tweede plaats met 2 min. 23.2 sec. Het laatste, nummer, de 5 x 50 m vrije slag est. dames bracht Den Helder een nederlaag. De Helderse ploeg ging met twee invalsters te water. Tot besluit speelden de Bruinvissen een partijtje waterpolo, volgens de nieuwe spelregels, tegen een combina tie uit Nrd. Holland benoorden het IJ. Het werd een zeer vlotte wedstrijd, die werd geleid door de voorzitter van de Sportcommissie van de KNZB, de heer Armbrust. Met de rust was het 21 voor de Bruinvissen. De eindstand werd 33. Onzes inziens geeft het nieuwe sy steem een aantrekkelijk spel voor spe lers zowel als voor toeschouwers. wy menen te mogen veronderstellen, dat het de Bruinvissen beter ligt dan het oude systeem. De stand van Zondag was; DAW 1282,3 pnt.; Neptunes 1334.1 pnt.; Ne reus 1371,6 pnt.; Den Helder 1381,9 pnt. De totaalstand is thans: DAW 2750,4 pnt.; Neptunes 2815,7 pnt.; Nereus 2852,8 pnt.; Den Helder 2975,5 pnt. Een briefje op de deur van de Wo ningstichting in de De Wetstraat ver kondigde gistermiddag, dat het kan toor na drie uur gesloten zou zijn. En dat was ook wel het beste dat men kon doen. want een uur na sluitingstijd, om vier uur dus, zou de heer A. van Faas- sen die vijf en twintig jaar in dienst was in de bloemetjes worden gezet. De voorzitter van de Woningstich ting, de heer P. van Dalen, memoreer de in een korte speech hoe men in 1924 het plan had geopperd het schilder en behangwerk in eigen beheer te gaan nemen. Er werd besloten het een jaar te proberen, wat tot resultaat had dat de heer Faassen in 1925 als eerste schil der van de Woningstichting in dienst kon treden. De heer Van Dalen ver zuimde niet de jubilaris te vertellen, dat diens benoeming een goede was geweest. HU schilderde hoe de verant woordelijkheid van de heer Van Faas sen ln de loop der Jaren, toen hij het aantal woningen zag groeien van 542 tot 1310, was toegenomen. Nadat de heer Van Dalen ook mevr. Van Faassen in de huldiging had be trokken, bood hy de jubilaris namens het bestuur een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw Van Faassen mocht een fraaie plant in ontvangst nemen. De oudste knecht, de heer A. Beu kers, sprak z«n baas toe namens het personeel. Hy bracht naar voren hoe de schilders als jongmaatje bij de jubi laris kwamen, en hoe ze nu als huis vaders voor hem stonden. De heer Beukers deed zyn woorden met een geschenk vergezeld gaan. De heer J. H. Smith, administrateur van de Woningstichting, voerde als laatste he* woord. Hy wees er op, dat men in de heer Van Faassen zo'n echte degeiyke baas had gevonden, aan wie het werk volkomen was toevertrouwd Gedurende de vijf en twintig jaren van baas-schilder Van Faassen werden 1066 kamers en 1144 keukens geschilderd De heer Smith besloot met de hoop uit te spreken, dat, wanneer de heer Van Faassen eens het werk zal moeten verdragen, zyn opvolger in zijn voet sporen mocht treden. Na al die harteiyke en welgemeende woorden kwam de jubilaris aan de beurt. Ontroerd dankte hij allen, mede namens zijn echtgenote. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De vereniging Ambachtsschool voor Den Helder en omstreken houdt op Vrydagavond 17 Februari een alge mene ledenvergadering in het gebouw van de Nutsspaarbank. Op Woensdag 15 Februari komt dr. Van Leusen op uitnodiging van de Scheidsrechtersvereniglng voor een aantal genodigden spreken over het onderwerp „Het amateurisme in de voetbalsport". Vanavond komt in Tivoli het ge zeischap van Lou Bandy op de plan ken. Op Dinsdag 14, Woensdag 15 en Donderdag 16 Februari wordt in het gebouw „Maranatha" aan de Vyzel straat een conferentie gehouden, uit. gaande van de „Arbeiders in Gods ko ninkrijk". Voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse Onden *:zersvereniging spreekt op Woensdagmiddag 8 Februari ten raadhuize de heer J. J. Feringa inspecteur van het L.O. in de Inspectie Den Helder, over „Het onderwijs in de Verenigde Staten van Amerika". De vacatures C. Maasland en K. Klein, in het afdelingsbestuur der Par tij van de Arbeid, werden in de jaar vergadering vervuld door de benoe ming van de heren J. A. Lucas en H. van Halen. \J=j sl B W i fi ES (MMgrin y:;v' §j j. 1 ,1 89 De schildwacht die zo'n grote keel opgezet heeft om hulp te krijgen draait zich om, om d bedriegers terug te wyzen. Maar wat is dat? Er is nie mand meer te zien. Verschrikt wrijft hy zich de ogen uit. Hij heeft toch niet gedroomd? Zoeven ueeft hy toch twee schildwachten aangesproken, die hee verdacht deden en geen antwoord wis. niet door de uitgang ontkomen, want dan zou h\j hen moeten zien in 't open veld. Hy bemerkte niet dat in zijn eigen tent vier bevende gestalten staar. „Ik geloof, dat onze vermomming tocb niet helemaal in orde was", roept de prinses ontsteld uit. „Och, wy hebbeD een veel te eerlijk gezicht voor deze roversbende", antwoordt Pim. nnt ten? Maar waar zyn ze nu dan? Ze zijn herkennen ze hier natuurlijk rol" Maar IVA won. Sinjewel stak in goe de vorm, en besliste alle sets in zijn voordeel. Makelaar zorgde voor de overgebleven enkelspelen, en samen maakten zij in de dubbel met hun te genstanders korte metten. Deze over winning deed TVA dus zijn plaats in de eerste klasse behouden. Zeeziekte was niet de oorzaak, dat IVA 3 het niet heeft kunnen bolwerken tegen zijn Texelse sportvrienden. Ready behaalde een 91 zege. Het enige te- genpunt kwam van Oosterbeek. De dames. De dames van IVA hebben Zondag in Alkmaar twee wedstryden gespeeld. Tegen DSS 1 ging het om het kam pioenschap van de afdeling. De ont moeting eindigde in een gelijk spel (5—5), zodat nog een beslissingswed- stryd zal moeten worden gesneeld. Mej. Goedegebuur won haar party tegen mej. Henke. Mej. Vreugdehil zorgde voor twee overwinningen. Zii verloor ln drie games (21—19. 17—21, 23—25) op het nippertje van mej. H. Krab. Me vrouw Sinjewel won ook twee partij en. De eerste game van haar set tegen mej. H. Krab werd een gemakkelijke overwinning De tweede game was zeel- spannend. Onze stadgenote haalde een 18—12 achterstand op tot 19—19. waar na het gelijk op ging tot 2727 Mej. Krab won ten slotte met 2927. Ook de derde eindigde in haar voordeel (2119). Op DSS 2 werd een 64 zege bevochten. Mej. Vreugdehil veroverde één punt mej. Goedegebuur sleepte er twee in de wacht en mevrouw Sinje wel drie. De reserve-dames van IVA hebben een bezoek gebracht aan TOS 2. Het werd een 6—4 nederlaag Mej Valkhoff won haar drie games. Mej Van de We- terink behaalde het vierde punt. En de HCSC'ers? Het eerste team van HCSC, dat Don derdag met 91 van IVA 2 won, zal Woensdagavond met WGW 1 de strijd aanbinden. Als HCSC gelyk speelt, mag dit team zich reeds kampioen noe men van de tweede klasse, waarnaar het verleden jaar Is gepromoveerd. De stand is: HCSC 1 5 5 0 0 10 43— 7 WGW 1 4 3 0 1 6 26—14 Disnie 3 4 1 0 3 2 12—28 IVA 2 5 0 0 5 0 9—41 Het eerste dames-team van HCSC behaalde een kleine, maar kostbare, zege op WGW 1. Het was een span nende wedstrijd. Mej. W. van Ommen van WGW won de eerste party. Zij versloeg Tiny Kwast in twee games (2112, 2118). Chlstien Oosterloo van HCSC won daarna van mej. L. Rul. tenburg. Op een gegeven moment wag de stand 8—3. Wat later was het 5—j voor HCSC. Toen moest de party Chr. Oosterloo—T. Sinnige worden gespeeld] Mej. Oosterioo verloor met 21—12, IJ— 20, 17—21, en 'eed hiermee in dit sei zoen haar eerste nederlaag. De dubbel moest dus de beslissing brengen. HCSC won hem ln drie games (6—4). Behal ve Chr. Oosterloo en T. Sinnige waren de dames Leen (HCSC) en Ruitenburg (WGW) goed op dreef. Mej. Kwast moet zich meer concentreren, '-éh mej. Van Ommen (WGW) speelt af en to» te onbesuisd. py»» TOS 1 uit Zuid-Scharwoude heefk kans gezien HCSC 2 in eigen huls met 6—4 klop te geven. N. Bruin van TOS behaalde drie keurige overwinningen. Vooral zijn partij tegen R. vd Zee was van goed gehalte. J. Zijp van TOS won twee sets. Zyn partij tegen J. w. Scheer was de mooiste. Hij versloeg hem met 21—17, 1921. 1621. Jam mer, dat Scheer zo onfortuinlijk was met het serveren Ook de dubbel werd door TOS gewonnen. Burgemeester Mynlieff, wethouder Jonker, de spreker, de heer Lageveen, afgevaardigden van de Helderse Be stuurdersbond en de federatie werden in het byzonder begroet toen de heer Blaauwbroek de aanwezigen, die de zaal van „Veerburg" geheel vulden, welkom heette op de feestavond ter ge legenheid van het gouden jubileum van de Alg. Ned. Landarbeidersbond. Op 13 Mei 1900 werd op initiatief van Martin Kalsbeek uit Warga te Leeu warden de bond van arbeiders in land-, tuinbouw en zuivelbedryf gesticht. Het was, aldus spreker, in het begin van deze eeuw vaak een daad van moed (broodroof!) lid te worden van de bond. De jongeren vergeten maar al te vaak, welke opofferingen de ouderen zich getroost hebben om verbeteringen voor de arbeiders te bevechten en aan vaarden het verworvene als iets van! zelfsprekends. De heer Lageveen begon met een .sprookje" te vertellen, om daarmee te herinneren aan de lange reeks sociale maatregelen, die tot stand zijn geko men en die we ons nu niet meer kun nen wegdenken. Waar men vroeger was aangewezen op liefdadigheid en armenzorg, heeft men nu recht op uit kering. Na de politieke gelykheid (al gemeen kiesrecht), is de medezeggen schap in sociale aangelegenheden ver overd, al zyn er nog wel eens bedry- ven, waarin door de leiding niet wordt Ingezien, dat de vakbeweging een con structief element is in de samenleving. Nu men kan zeggen, dat de demo cratie op politiek- en sociaal terrein doorwerkt, staat men voor de verwe zenlijking d-r gelijkberechtigdheid van werkgever en werknemer op eco nomisch terrein. De ouderen hebben daarvoor baanbrekend werk verricht Aan de jongeren is de taak om de pa- pieren-economische-democratie tot een werkelijkheid te maken. Velen laten zich nog vaak daarheen leiden, waar een ander hen hebben wiL Scholing van de arbeiders is nog steeds nodig om te kunnen bereiken, wat men be reiken wil en om hen te laten profite ren van wat reeds veroverd is. Er zijn b.v nog 40.000 van de 200.000 arbeiders met ingeschreven voor de regeling. Onder de titel „Vooruit met de schuit brachten „De gheselle van den spele een revue var »oed gehalte die van het begin tot het einde het bliek boeide. pensioen Pu Zaterdagmiddag vergaderde de stich- ting „Het Helderse Landarbeiders fonds" in de Landbouwschool. Na ope ning door de voorzitter, de heer J. Hen- derikx, volgde voorlezing der notulen door de secretaris, de heer C. W. de Graaf. Enige ingekomen stukken lever den weinig discussie op. De winst- en verliesrekening, nagezien door de he ren P. v.d. Veer en W. Meskers, werd in orde bevonden. By de nu volgends bestuursverkiezing was aan de beurt van aftreden de heer J. Henderikx, Aan het gemeentebestuur zal de vol gende voordracht voor een bestuurslid worden aangeboden. 1. J. Henderikx, 2 G. Otten, 3 S. Kos. Na de rondvraag, die niets opleverde, volgde sluiting. Zondagmiddag ontving JVC I bezoek van Callantsoog I. JVC speelde eerst tegen de sterke wind, maar wist niette min vóór de rust tweemaal te doelpun ten. Beide doelpunten werden gemaakt door A. Kater. Na de rust miste JVC vele opgelegde kansen. Slechts één er van wist ze te benutten. Callantsoog wist ten slotte nog de eer te redden, zo dat het einde kwam met 3-1 voor JVC. Vrijdagavond vergaderde de vak groep Zuivel van de Algemene Neder landse Landarbeidersbond in .café Rol, waar als spreker optrad de heer S. v.d. Ploeg, secretaris van de vakgroep Zui vel. Deze behandelde voor de niet-tal- ryk opgekomen leden de verantwoor- delykheid van de arbeiders in verband- met hun medezeggingschap. Hoofdingelanden van de Zype en Hazepolder zullen Dinsdag 14 Februari des middags om twee uur in „Het Wa pen van de Zijpe" te Schagerbrug büeen komen ter behandeling van de volgen de voorstellen van dijkgraaf en heem raden: a. tot belegging van de aflossing® aan het Dykenfonds; b. tot het aangaan van een geldle ning ad f 40.000 voor de „grote polder" en een ad f 19.800 voor een 4-tal afde lingen tot dekking van de kosten van slootwerk 1948/1949; c. tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldlening van ten hoogste f 40.000 tot dekking van de kosten van sloot werk 1949/1950; d. tot het rentegevend beleggen van een bedrag van f 200 ontvangen van mr. J. Belonje wegens ruiling van* grond; e. tot verkoop van pl.m. 325 m2 grond aan de heer W. C. Rijpma te Alkmaar; f. tot overname van een perceel weg ter grootte van pl.m. 5.60 a van de heer N. J. Zeeman te 't Zand; g. tot verkoop van pim. 1.90.00 ha grond aan de heer S. v. d Fluit te Schagerbrug. Verder zal de begroting voor het dienstjaar 1950 worden vastgesteld. VRIJSTELLING VAN DIENST De minister van oorlog heeft aaö Cornelis Zwaan, ingeschrevene voor o* dienstplicht, lichting 1950, uit deze ge meente, voor zolang hy in Canada ver- blyft, vrysteling van dienst verleend als gewoon dienstplichtige wegens aan wezigheid van een bijzonder geval. Predik beurtopgave voor de Woens dag op Urk te houden biddag: Ne Herv. kerk: 10 en 5 uur ds. Gelder®®* Ger. Kerk Zuid: 10 uur ds. Dooren bos, 5 uur ds. Homburg. Ger. Noord: 10 uur ds. Homburg, 5 uur Doorenbos. Ger. Kerk (art. 31 10 en 5 uur ds De Boer. Chr. G kerk: 10 en 5 uur ds. Baan van drecht. Ger. Bond (Ned. Herv. kers' 10 en 2.30 uur ds Van Slooten va Wierden in gebouw Hulp en Steun-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2