JÜTTERTJES in één fles melk! kost nog niet de hèlft BUIKCOSTUUMS DE MUITERIJ OP DE B0UNTY 6. van der MOST Toonbank met laden RADIO HAASDIJK komt bij N E E L S Kinderlaarsjes H. K. van Kalsbeek Inspecteur J. J. Feringa sprak over het onderwijs in Amerika Drink per man een halve kan! DAGBLAD-RECLAME DE BESTE RECLAME I PERMANENT NIEUWS UIT WIERINGEN Interessante lezing werd met aandacht gevolgd Besommingen IJmuiden Callantsoog NIEUWS VAN HET EILAND TEXEL Biljartwedstrijd op de vlot brug Het geheugen van de Officier was best Texel klopt enthousiast Vrone-elftal Advertenties Het Duizendjarige Rijk ARTS Practijk hervat Verhuisd: OPROEPING JAGTENBERG Ie koop aangeboden Te huur gevraagd Ruilen Diversen Personeel Eén liter melk is voor onze voeding evenveel waard als vier ons vlees of zeven eieren. Melk is uniek! Méér dan enig ander voedsel bevat melk de stoffen onmisbaar voor leven en groeil Daarom voor een betere gezinsvoeding: LAAT U NIET BEETNEMEN 1^ HET.DERSCHF, COURANT I Op uitnodiging van de afdeling „Flevo" van de Ned. Onderw. Ver. sprak de heer J. J. Feringa, inspecteur van het L.O. in de inspectie Den Helder, in de O.L.S. te Den Oever over de onderwijservaringen, opgedaan tijdens zijn vorig jaar onder auspiciën van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis gemaakte drie maan den lange reis door de Verenigde Staten. Vele leerkrachten waren aanwezig, benevens de heer De Mol, hoofdbestuurslid van de N.O.V. en een viertal leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, toen de voorzitter, de beer H. J. de Jong, de bijeenkomst met enkele woorden opende. De heer Feringa begon zijn causerie met het geven van een overzicht van zijn tournée waarbij hij gelegenheid had zrjn algemene indrukken weer te geven van het leven in de USA. Opvallend vond hij b.v. het grote aantal werkende vrouwen en het geweldige verkeer. Behalve diver se onderwijsinstellingen had hij ook woonhuizen en boerderijen bezocht, aller lei bijeenkomsten (o.m. met mevr. Roo- sevelt als spreekster) bijgewoond en ver schillende excursies (o.a. naar de Niagara Falls) meegemaakt. De spreker roemde de grote gastvrijheid van de Amerikanen. Wat het onderwijs betreft merkte hij al lereerst op, dat men niet kan spreken van hèt onderwijs in de Ver. Staten, want het onderwijs wordt er niet centraal geregeld, maar door iedere staat afzonderlijk. Het gevolg daarvan is, dat er grote verschil len optreden, zowel wat de schoolinrich- ting, de opleiding en bevoegdheden der leerkrachten, als wat de financiering be treft. De algemene indruk is, dat er in de V.S. veel meer geld aan het onder wijs wordt ten koste gelegd dan bij ons, terwijl bovendien het beschikbare geld veel efficiënter wordt aangewend door het bouwen van grote streek- en stads scholen (soms ook hele complexen) en ook doordat men in de V.S. niet die splitsing naar richting aantreft, die ons onderwijs zo kostbaar maakt; 88,7 procent der scho len wordt gevormd door de Public Schools. Voorstanders van bijzonder on derwijs dienen zelf de kosten, daaraan verbonden, te betalen! De inrichting Bijzonder was de spreker getroffen door de vaak prachtige inrichting der school gebouwen, al had hij, vooral op het plat teland, ook verschillende meer sobere ge bouwen gezien. Toch was er in elke school wel radio en/of piano aanwezig. Aan de muzikale opvoeding wordt veel aandacht besteed. Het onderwijzend personeel bestaat hoofdzakelijk uit vrouwelijke leerkrach ten, 508.612 naast 34.918 mannelijke. Dit verschijnsel is vooral te wijten aan de te lage salariëring. Al bestaat er in de V.S. over het algemeen veel waardering en belangstelling voor het onderwijs, die waardering blijkt niet uit de salariëring. De opleiding, hoewel niet overal gelijk, valt zeer te loven. De heer Feringa zag prachtige kweekscholen voor blanken zo wel als voor negers. Wat het onderwijs zelf en de resulta ten daarvan aangaat, stond inspecteur Feringa vooral stil bij de Elementary School (de lagere school). Hem was op gevallen, dat het onderwijs sterk ge richt was op de opvoeding tot staatsbur ger. De kinderen leren zich instellen op anderen, op de gemeenschap dus. De ver houding tussen leerkrachten en leerlin gen is kameraadschappelijk. Een groot deel van die verantwoordelijkheid voor 'n goede gang van zaken op de scholen wordt op de schouders van de leerlingen gelegd. De leerkrachten treden meer leidend en stimulerend op dan dat ze precies de weg voorschrijven, zoals bij ons nog al te vaak gebeurt. De leerlingen leren zelf de we gen vindea tot de bronnen. Grote, veel zijdig ingerichte bibliotheken staan tot hun beschikking. Bij het opmaken van 't leerplan houdt men rekening met wat het bedrijfsleven vraagt. Het had spreker ge troffen, dat er onder de Amerikaanse kin. geren een andere geest heerst dan onder de onze; ue zijn vrijer (niet vrijpostiger) in hun omreden, en weten veel gemak kelijker v Itdrukking te geven aan hun gedachten. Bovendien zijn ze rustiger en tonen veel zelfdiscipline. Hiervan gaf de spreker enkele frappante voorbeelden. Enthousiast Kortom, de heer Feringa was zeer en thousiast over wat hij in de Amerikaanse scholen had gezien, al waren er ook we) enkele onderdelen, waarover hij zich min der geestdriftig toonde (het schrijven bij voorbeeld). De hoofdindruk, die de aan wezigen echter van het Amerikaanse on derwijs kregen, was gunstig. Aan het slot dankte de voorzitter de heer Feringa hartelijk voor zijn boelende en leerzame causerie, die best nog wat langer had kunnen duren. De tijd liet dit helaas niet toe. Woensdagmiddag houdt de heer Ferin ga deze interessante lezing voor de afde ling Den Helder van de Nederlandse On derwijzersvereniging in het raadhuis te Den Helder. De besommingen van Maandag wa ren: 1 stoomtrawler f 23.900; motorlog- gers: IJm. 204 f 2820, 74 f 4010, Sch. 36 f 9060, KW. 227 f 1430, 51 f 2870, 84 f 4160, 56 f 2780. 69 f 2550. 23 f 1470, 147 f 4500. 138 f 3800. 91 f 4050, 54 f 3530. 161 f 3280. 19 f 3320, 70 f 3450, 33 f 1230. 59 f 1360, 47 f 2430, 67 f 4920, 41 f 2890, 39 f 3960. 24 f 3550. 162 f 3130, 89 f 2190, 128 f 3800, 110 f 4350. 50 f 3600, 104 f 2600, 127 f 3940, BU. 33 f 3310. De aan voer was 3100 kisten. Er kwam geen haring aan de afslag. De prijzen per kilo waren; heilbot 3.10—2.70, gr. tong 2.402.15, gr. midd. tong 2.45—2.20, kl. midd tong 2.302.05, tong I 1.91—1.82, tong II 1.48—1.34, tar. bot 2.25—1.95. Prijzen per vijftig kilo; wijting 4426, gr. schol 5644. midd. schol 60—46, kl. schol 46—22, bot 25— 17, schar 3220, makreel 34. Prijzen per 125 kilo: gr. kabeljauw 188130. koolvis 5848, gr. leng 9384, gr. hake 248—198. ZILVERMEEUW VAN 21 JAAR. Bij Callantsoog is een zilvermeeuw gevonden, die 21 jaar geleden als nest- jong op Texel was geringd. De biljartwedstrijd op de vlotbrug in Hotel „De Oranjeboom" is geëindigd. Het was wel de moeite waard, in deze wedstrijd een kansje te wagen, want er waren aantrekkelijke prijzen uitge loofd, o.a. een mosquitto, electrsich scheerapparaat, polshorloge, vloerkleed. Liefhebbers waren er dan ook genoeg. Er zijn 2100 beurten gestoten. Hier vol gen de namen van de gelukkige win naars: Mosquito, Jan de Wit 116 pt.; vloerkleed, B. Stolk, 114 p; scheerap paraat, W. v. Sambeek, 105 p; pols horloge N. Roeper 104 p; fietslantaarn, G. Witvliet, 104 pt.; fles drank D. Bruin 103 p; fles Bols, A. v. d. Slikke 103 p; deurmat, B. Holsema, 101 p. Op 17 Januari spoelde op het strand te Texel een groot aantal planken aan. De gebroeders Cornelis Hendricus van den B., Hendricus Antonius van den B. en Martinus Marie van den B. waren van mening dat hun ook een gedeelte van het geschenk van de zee toekwam. Gezamenlijk brachten zij veertien plan ken naar huis die zij op zolder opsloe gen. Nog dezelfde dag bracht de poli tie een bezoek bij de familie Van den B. om beslag te leggen op het hout. Toen men de volgende dag de plan ken kwam afhalen, bleek het dat deze in de loop van de nacht op onverklaar bare wijze verdwenen waren. De wacht meesters J. B. en J. S., die niet aan sprookjes geloofden, besloten Hendri cus en Martinus voor nader verhoor mee te nemen naar het bureau van Politie. Beide knapen vetzetten zich echter en scholden de politiemannen bovendien uit. Toen zij zich hiervoor gisteren had den te verantwoorden voor de Politie rechter te Alkmaar, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, herinnerden zij zich zo goed als niets van het gebeur de. Het geheugen van de officier, mr. A. W. Holsteyn was echter beter. Hij eiste tegen Cornelis f25.subs. 10 da gen en tegen de twee broers die ge scholden hadden ieder een maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. G. van Hilten, was van mening dat de houding van de verdachten niet zo vreemd was als ze geleek. De familie Van den B. is „hard" voor zichzelf en voor anderen; er is aan de opvoeding van de jongens niet zoveel aandacht besteed als wel wenselijk is en het is daarom niet te verwonderen dat zij onverschillig zijn geworden. Op grond van deze familie omstandigheden en de jeugdige leeftijd van de verdachten bepleitte mr. Van Hilten uiterste clementie. Mr. Van den Wall Bake veroordeelde Cornelis hier na tot f25.subs. 10 dagen en de bei de anderen verdachten elk tot 75. subs. 30 dagen en een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar. Het was zeer duidelijk te zien aan het spel van beide ploegen, dat de lan ge rustperiode aan de spelers geen goed heeft gedaan. Het meest hiervan had Texel wel te lijden. De Vronespe- lers waren stuk voor stuk vinniger dan de tegenpartij. Daarbij moet vermeld worden dat de harde wind, die van doel tot doel stond, goed voetbal bijna onmogelijk maakte. Texel speelde vóór de rust met de wind in de rug, maar de voorhoede was machteloos en vond het probleem om doelpunten te maken nog steeds uiterst moeilijk. We denken hierbij b.v. aan het moment dat Hui- zinga geheel alleen voor de Vrone-kee- per kwam te staan en ver naast schoot. Ook Boswijk was niet fortuinlijk met het enkele schot wat hij inzond. De achterhoede van Vrone werkte gesta dig en stug door en het zag er werke lijk naar uit dat de rust met blanke stand zou ingaan, vooral toen Neyens een vrije schop kreeg te nemen even buiten het strafschopgebied. Zijn schot ging echter ver over, maar de scheids' rechter liet de vrije trap overnemen, daar deze te vroeg was genomen. Nog maals plaatste Neyens zich achter de bal; het was een slecht schot en zou ver naastgegaan zijn, doch voor Texel gelukkig veranderde een Vrone-back de bal van richting en onhoudbaar voor de keeper verdween de bal in het doel. Zo had Texel de leiding genomen. Bij na was het 20 geworden, toen Neyens zich wederom achter de bal plaatste om een toegekende penalty te benutten; hij schoot echter tegen de dekdat. Ove rigens was deze strafschop wel een te zware straf. Na de rust een zelfde spelbeeld, wei nig aantrekkelijk en een laag tempo. Toch gelukte het Jullen» na een voor zet van Schermer de zeg» veilig t® stel len (20). Vrone gaf zich echter nog lang niet gewonnen en het was werke lijk voorbeeldig als men zag hoe deze spelers volhielden om toch nog te pro beren een doelpunt te maken, doch de hechte Texel-achterhoede liet zich niet passeren. Q Op 19 Febr. a.s. hopen onze geliefde Ouders 9 C. J. ZEGERS en C. C. ZEGERS- LATJES hun 25-jarige echtver eniging te herdenken. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wens van hun lief hebbende kinderen CAREL RIKUS (Indonesië) WIM (a. b. Heemskerk) TINY, JAN, ANNIE, FRANS, DINA, CORRY, BEPPY, WILLY. Den Helder, 5 Febr. '50 v. Galenstraat 26. ADVENT KERK Over dit onderwerp spreekt de heer P. DE RAAD, Evan gelist uit Amsterdam, op Woensdagavond 8 Februari, in de Doopsgezinde Kerk, Kerkgracht 57. Aanvang 8 u. Toegang vrij. Bij dezen betuig ik mijn hartelijke dank, ook na mens mijn echtgenote en kinderen, aan allen die blijk gaven van belang stelling bij mijn terugkeer vit Indsnesie. H. KERSEBOOM. Ooievaarstraat 104, Den Helder. Gevraagd: FLINKE JONGEN boven 16 jaar. WASSERIJ ROOVERS, Ambonstraat 90. J. P. DE LEEUW, v.h. Cali- forniestraat 40, thans Jacob Beenstraat 36. Rietmattenhandel enz. Allen die iets te vorde ren hebben van- of ver schuldigd zijn aan de heer JOHANNES LÖHR, in leven machinist, ge woond hebbende te Den Helder, Olivier van Noort straat 6 en aldaar over leden 18 Januari 1950, wordt verzocht hiervan opgave te doen vóór of op 25 Februari a.s. ten kan tore van notaris J. P, LOOTS te Den Helder. Pracht houten Wandlampje i 5.90 Mooie Itfep 116.50 Pracht Salonlamp f 31.50 Nieuwer.dijk 87 Amsterdam j Beste werkfiets f 25,—. Tevens hoge waarde voor gebruikte uur werken. Keizersgracht 152; na 6 uur. Flink burgerwoonhuis in de Nieuwstraat. Adres: Bur. van dit blad. Een wandelwagentje en parasol, in goede staat. Bur. van dit blad. Viej stoelen met prima veren zitting f 50,—. Te bevr.: Buys Ballotstraat 13. Een distributie-luidspreker f 10. Krugerstraat 126. Baby-box. Vismarkt 15, Den Helder. Mooie donkerblauwe kinderwa gen op kogellagers f 50,—. Dah- liastraat 4. Door jongelui, die wensen te trouwen een zit-slaapkamer met gebr. van keuken. Br. onder nr 332, Bur. van dit blad. Gemeub. kamer, liefst met keu ken of gebr. daarvan door» jonge vrouw b.h.b.h. Br. onder nr 330, Bur. van dit blad. Woningruil. Aangeb.: 2e étage woning in Den Haag. Bev.: voor kamer, tussenkamer, g"r. achter kamer, zijkamertje, fl. keuken, balcon en zolder voor huisje in Den Helder. Br. aan mevr. Smits, Van Goghstraat 7, Den Haag. Zonnig huis, h.prijs f6,—, voor net huisje Centrum met vrij erf. Br. onder nr 333, Bur. v. d. blad Welke Marineman wil nette slaapkamer met 's avonds huise lijk verkeer voor f 5,— per week? Br. ond. nr 326, Bur. v. d. blad. Nette kostganger gevraagd van Maandag tot Zaterdag of Maan dag tot Vrijdag. Adres; Bureau van dit blad. Heer, 30 jaar, vast inkomen, zoekt kennismaking met jonge vrouw of weduwe (1 kind geen bezwaar). Liefst met eigen woning Br. onder nr 331, Bur. v. d. blad. Ter dekking mijn z. g. Ram men, W. Wener en Fr. Hang oren. Sternstraat 36. Nette juffrouw, 39 jaar, met dochtertje van 10 jr, zoekt plaat sing in net moederloos gezin. Loon geen vereiste. Br. onder nr 329, Bur. van dit blad. Gevraagd: een flinke tweede kellner; niet beneden de 18 jaar. Hotel Woud, Spoorstraat dl. Jonge vrouw met zoontje van 8 jaar zoekt plaatsing als huis houdster; .liefst bij heer alleen of moederloos gezin. Br. aan G. Plooy, Rijksweg' 2, Den Helder. Biedt zich aan: naaister voor alle, nieuw-, vermaak- en verstel werk. Aan huis f 3,50 per dag, Br. ond. nr 334, Bur. v. d. blad, Voor populair damesmödeblad prima beroeps colporteurs gevraagd Vast loon en provisie. Br. onder nr 327, Bur. van dit blad. Gevraagd: een flinke werkster voor 2 a 3 ochtenden per week Adres: Bur. van dit blad. 4 biefstukjes AT ELK bevat eiwitten vettenvitamines kalkfosforen nog vele andere stoffen. Daarom is het zo nodig, dat alle leden van het gezin dagelijks melk drinken (ook de rokers!). Melk is gezond, lekker, goed voor iedereen en bovendien veel goed koper dan ander voedsel, dat de ge zondheid beschermt! Soep en stamppot worden romig en extra smakelijk met wat melk er in! cYÏ[*ik bij de boterham; ^ogUurt, pap oj vla bij 't warme maal; 5tCarnem»lk als 'n verkwikkende drank; S2oom als ge Uzelf of anderen eens wilt tracteren. Voor inlichtingen ktmt U zich wenden tot het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. Gevraagd; lang 200 a 250 c.M. Brieven met omschrijving en prijsopgaaf onder no. 328 bureau van dit blad. Vakkundige radioreparatie is niet duur. Ome reparatieionen vallen tussen f 2.- en f 8.-. Uw garantie Is onze 20-jarige ervaring. Gedipl. radiomonteur Zuidstraat 52 - Tel. 3407 De meeste grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf of artikel deze courant in en U bereikt koop krachtige lezers wy ontvingen: KAMGAREN maten: 50(4 —50—52—52(4 5414 —54 (4 —56—56 (4 —58 dusde allergrootste maten ook voor perso nen, wegende tot 220 pond. Grootste speciaalzaak van Den Helder en Omstreken. Firma In alle maten Binnenhaven 2 ond»r volle -arantie DE VAKSPECIALIST J. v. d. VELDE, Keizerstraat 26. Tel. 2735. 56. In zijn vurig verlangen om het schip tegemoet te gaan was Byam vergeten, dat hij gekleed was als inboorling en niet als adel borst der marine. Zijn enige uniform lag thuis en deze, had hij niet meer gedragen, sinds hij de Bounty had verlaten. Hieraan had hij geen ogenblik gedacht en toen hij het bemerkte, was het reeds te laat om terug te gaan. Het schip was nog slechts honderd meter van hen ver wijderd en wijzigde zijn koers om hen op te pikken. Drommen mannen hingen over dié reling en met zijn kijker ontdekte Byam de kapitein en een groep officieren op het ach terschip. Toen de kano 't schip zo dicht gena derd was, dat zij elkaar bijna raakten, werd 'n iijn uitgegooid en Byam klauterde met Tuahu aan boord. Byam's huid was zo bruin als die van een inboorling en zijn armen waren geta- toueerd, zodat men hem voor een echte Tahi- Uaan zou kunnen aanzien. Een luitenant stond bij het gangboord en toen het tweetal het dek petrad stroomden van alle kant zeelui en ma riniers te hoop om hen beter te kunnen zien. JJe luitenant lachte vriendelijk en klopte Tua- Matai?" nahJU?T' terwijl' hij rieP: Matai' Wi-tu P betekende, goed, goed, en was ot-Ukbaar het enige woord Tahitiaans, wat hij

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4