ELECTRISCHE PENDULES F» BEEMSTERBOER Stad, en Omgeving. Jarenlang Vandaag wordt in Mus/s gedamd Komt er een Helderse Rhetor-club? Groot Den Helder zal belangrijk recreatiegebied behouden Kantoorboekhandel EGNER Voor mensen mei een mond vol ianden Gunstige resultaten in naaste omgeving Nieuws van „Helder" Competitiestanden HAV 1 3 1 1 Duinstrook achier Duinweg blijft onaangetast IN HET KORT Stierenkeuringen in onze omgeving Kostenbesparing van ruim twee ton Wedstrijdprogramma van „Hermes" Wie won een prijs van de Huisvrouwen? „De Lyceïst" geeft soiree-dansante Op weg naar huis Tussen Haaks en Kuifje De Bioscopen DE WITTE: Een roekeloos avontuur Tl VOL I: De avonturen van O'Flynn De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Taai bouwsel Zmt?wa°ri1^ Denken, zetten, denken, zetten Volleybal-competitie INCEZONDEN Auto rijdt door afsluitboom ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 Al verscheidene malen heeft men In de Helderse Courant verslagen en berich ten kunnen lezen omtrent de z.g. Rhetor-clubs. Vooral op Wieringen en in Anna Faulowna heeft de plaatselijke Rhetor-club nuttig en verdienstelijk werk ge daan. Mn bestaan er plannen, om een dergelijke club ook te Den Helder op te richten. Daarbij wordt allereerst gedacht aan middenstanders. Het bestuur van de algemene middenstandsvereniging „Den Helder" staat sympathiserend tegen over het voornemen. Het is een algemeen bekend ver schijnsel, dat mensen met stomheid worden geslagen, zodra zij in een ver gadering het woord moeten voeren. Het kan zijn, dat iemand belangrijke dingen te zeggen heeft en dat in een zeer kleine kring ook wel zou durven, maar zich tegenover een grotere groep niet durft uit te spreken. De critische lezer zal misschien zeg gen: „Ik ken er anders genoeg, die om de drommel niet benauwd zijn, en naar mijn smaak hun tong veel te gauw roeren!" Dat is waar, en dergelijke mensen kunnen in een vereniging las tig genoeg zijn. Maar over hen gaat het hier niet. Wij zouden misschien zelfs kunnen zeggen, dat menige „blaas kaak" tijdig de mond gesnoerd zou worden, wanneer zijn „welsprekend heid" minder opvallend zou zijn. De „behoefte tot spreken" gaat immers lang niet altijd samen met een juist inzicht. Het spreekwoord „Holle vaten klinken het hardst" bevat zeer veel waarheid. Geen rekensom! Nu willen de Rhetor-clubs de meer gevulde vaten wet luider laten klin ken. Al te grote zwijgzaamheid kan heel dikwijls worden verklaard uit ge brek aan zelfvertrouwen. Onlangs la zen wij ergens, dat sommige mensen het publiek waarvoor zij spreken ver keerd bekijken. Wanneer iemand voor honderd mensen het woord moet voe ren, begaat hij de vergissing, te den ken dat in dit geval het vermenigvul- dlgsommetje „honderd maal één is hon derd" opgaat. De uitkomst blijft echter in dit geval één, omdat de spreker zich in feite tot honderd verschillende mensen tegelijk richt. Wat hij moet overwinnen, is de fascinerende wer king van honderd paar ogen, die op hem gericht zijn. Het aantrekkelijke van de Rhetor- clubs is, dat de leden in dit opzicht el kaar niets te verwijten hebben. Men komt er, om het spreken in het open baar te leren en krijgt mensen onder zijn gehoor, die dezelfde moeilijkheden moeten overwinnen. De practijk heeft uitgewezen, en leden van de Rhetor- clubs In Anna Faulowna en op Wierin gen hebben het ons persoonlijk beves tigd, dat de resultaten zeer gunstig zijn. De meeste leden waren hun „spreekangst" in betrekkelijk korte tijd de baas. Mensen, die de eerste maal bibberend van de zenuwen nauwelijks drie woorden tegenover hun publiek konden uitbrengen, zagen na een paar maanden kans om volkomen rustig een zeer behoorlijke speech te honden. Dat bracht mee, dat deze mensen met groter belangstelling dan tevoren allerlei verschijnselen in de wereld gingen bezien, om er later me^ meer kennis van zaken over te kunnen mee spreken. Krant en radio betekenden voor hen méér dan vroeger bronnen van algemene ontwikkeling. Eén der cursisten-clubleden verzekerde ons, dat hij zich meer „senang" gevoelde dan ooit tevoren. Daarbij sprak hij met grote waardering over de leider van hun Rhetor-club, de heer Jac. Kool uit Nieuwe Niedorp, die zijn mensen op de juiste wijze weet aan te pakken. Het komt ons voor, dat wij in Den Helder ook de proef eens moeten ne men. In middenstandskringen heeft men interesse, en dat is begrijpelijk, omdat een zakenman van dag tot dag in contact met andere mensen staat Wanneer in Den Helder zich een Rhe tor-club van middenstanders vormt, zullen, naar wij verwachten, andere groeperingen niet achterblijven. Het bestuur van de voetbalvereni ging Helder heeft voor Maandagavond 13 Februari in Formosa weer een bui tengewone algemene vergadering be legd. Het belangrijkste punt van de agenda is het bestuursvoorstel, over te gaan tot de aanstelling van een nieuwe trainer. En dan geeft Helder op Zondag 26 Februari haar jaarlijkse feestavond. Hieraan werken mede Berry Kievits. Gerard Walden, Coby Beek, Harry van Westen en Martin Erich en zijn orkest. Alleen al de namen van het echtpaar Walden-Kievits waarborgen een echte feeststemming. Na afloop verzorgt Jaap Kwak het bal. Het dames-handbalelftal van HAV gaat Zondag in Haarlem Gita partij geven. Hier moet een goed resultaat voor onze stadgenoten mogelijk zijn. De stand bij de dames is momenteel: HOC I 11 9 1 1 19 HAV I 12 8 1 3 17 OSS I 11 5 2 4 12 N. Niedorp I 11 5 2 4 12 Gita I 9 4 2 3 10 Tonegido I 10 3 1 6 7 Rood-Zwart I 9 2 2 5 6 Rpiditas I 11 0 1 10 1 De HAV-heren zijn morgen weer vrij. Hier is de stand: HOC I 11 8 2 1 18 Lijnden I 9 5 2 2 12 HAV I 11 4 3 4 11 AHC n 8 4 9 Turno I 7 3 2 2 8 GVA I 8 3 4 7 Animo I 6 0 5 2 Unitas I 9 0 2 7 2 Volgens het plan „Groot Den Helder", zoals dat in de gemeenteraadsvergade ring van 28 November 1949 werd behandeld, zou ook het duinterrein, tussen de Duinweg en de gronden ten Westen van de Jan Verfailleweg, worden bebouwd. Dat is dus de duinstrook, waarin vroeger het eerste stuk van het rijwielpad lag. Bij nader inzien heeft men echter besloten, dit duingebied onaangetast te laten, zodat Groot Den Helder in de toekomst een waardevol recreatieterrein zal bezitten. Er is een maquette vervaardigd, die van de toekomstige situatie een duide lijk beeld geeft. Aan de gemeenteraad wordt thans voorgesteld, de op 28 No vember verleende credieten in te trek ken en twee nieuwe (en aanmerkelijk kleinere) te verstrekken, van resp f 577.882,89 voor het bouwrijp maken van de gronden en f 418.584,22 voor het leggen van leidingen enz. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. Schoort, Timorlaan 25, telef 3108, en J. J. Fah- renfort, Westgracht 9, telf. 2981. De Zondagsdienst voor apotheken, alsmede de dienst na 's avonds zes uur, wordt t.e.m. volgende week Vrijdag waargenomen door de heer W. H. King- ma, Polderweg 25. Vanmiddag recipieert het jubile rende „Rode Kruis" in Formosa en vanavond wordt de revue „Leuk-op- last" in Casino opgevoerd. Vanavond brengen ,43e Gröneger Martini" uit Hoorn voor de Helderse Groningers in Centraal het toneelstuk „De beste zet". Vanavond wordt in Formosa de z.g. „midden-soirée" van Dansschool Siebeling gehouden. Vanmiddag na twee uur zijn in Casino plaatskaar ten verkrijgbaar voor het Volksconcert, dat de violiste Johan- na Martzy op Woensdag 15 Februari onder auspiciën van de Muziekkring Den Helder zal geven. Gisteren ontbrak ander de predik beurten de opgave van de Gereformeer de kerk. Zij luidt als volgt: Bethel- kerk, 10 uur ds. Swen, Zondag 14 en 17 uur ds. Hartkamp; Rehobothkerk. 10 uur ds. Hartkamp, 17 uur vlootpredi- kant ds. G T. Rothuizen, Zondag 14 Pniël, Julianadorp; 10 uur leesdienst; 14.30 uur ds. Swen, Zondag 14. De Heldersg Athletiek Vereniging houdt op Maandag 27 Februari om half acht in „Formosa" haar jaarlijkse algemene vergadering. De testmaquette van de Neder landse Spoorwegen die zich op de tweede verdieping bij Vroom en Drees- mann bevindt, mag zich in een buiten gewone belangstelling verheugen. Men heeft daarom besloten de actie tot en met Woensdag te verlengen. Op 13 Februari om acht uur komt de Helderse Tennisclub in de boven zaal van Formosa in algemene verga dering bijeen. De jaarlijkse stierenkeuringen begin nen op Maandag 13 Maart en worden in een 43-tal plaatsen in Noord-Holland gehouden. In ons rayon zijn de data als volgt: Woensdagmorgen 15 Maart Wieringerwaard (parkeerterr.); Woens dagmiddag 15 Maar Wieringen (bij O.L. school); Dinsdagmiddag 21 Maart Julianadorp (in 't Loopuytpark)Vrij dagmiddag 15 Maart Wieringen (bij Markt te Den Burg). De centrale keu ring wordt op Vrijdag 21 April in de Bergerhout te Alkmaar gehouden. Eén van de belangrijkste motieven is geweest de belangrijke besparing van kosten. Niet alleen zou immers veel grond moeten worden verzet, maar bovendien zouden de aanwezige kaze matten opgeruimd moeten worden. Het bouwrijp maken zou bijna zeven ton vergen. Laat men de duinen onge moeid, dan kan met een uitgave van nog geen f 580.000 worden volstaan Ook het aanleggen van lichtleidingen enz. zal goedkoper zijn, en nog geen f 420.000 vragen, in plaats van ruim vijf ton, zoals eerst was geraamd. Van niet minder betekenis is het feit, dat een mooi stuk natuurgrond behou den blijft Het kan van een weelderi ger beplanting worden voorzien, en de kazematten kunnen door het opbren gen van zand aan het oog worden onttrokken, waardoor een meer ge accidenteerd terrein wordt verkregen Ongetwijfeld zal de bevolking de aan wezigheid van dit natuurpark op prijs stellen. Aangezien zo spoedig mogelijk met de uitvoering van het plan „Groot Den Helder I" begonnen moet worden, heeft de stedebouwkundige de nodige wijzigingen reeds daarin aangebracht De hockeyclub „Hermes" wacht mor gen enkele zeer belangrijke wedstrij den. Zo moet heren I winnen van Zand- voort H om zijn kleine kans te behou den. Deze wedstrijd wordt thuis ge speeld en begint om twee uur. Ook bij de ontmoeting Hermes H—DEM belooft het geducht te gaan spannen. Deze wedstrijd vangt aan om twaalf uur. Verder worden op eigen terrein ge speeld: Hermes 3Zandvoort 4 (heren) en Adelborsten 2Hoorn 2. Hermes 1 (dames) gaat bij VW op bezoek. Een overwinning brengt Her mes een stapje dichter bij het kam pioenschap. De dames van het tweede spelen met Ijsvogels 2 om de laatste plaats. Onze stadgenoten moeten dus voor een overwinning zorgen. Andere uitwedstrijden zijn: HIC cHermes (meisjes) (heren). en Eechtrop 3Hermes 4 Tijdens de tentoonstelling van fraaie en nuttige handwerken die de afdeling Den Helder van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen Woensdag middag heeft gehouden, werd een steunbonnen-actie gevoerd waarvan we hieronder de prijzen bekend maken: 47 93 126 139 183 197 200 219 265 270 290 459 (alle rood); 30 60 66 126 140 219 221 222 309 314 315 373 443 456 (alle oranje); 191 104 144 148 197 (wit, groot); 341 516 595 596 805 807 897 (wit, klein); 961 (rose). De prijzen kunnen Dinsdagmiddag 14 Februari na drie uur in de boven zaal van cafe Sanderse op het Konings plein worden afgehaald. Het is begrijpelijk, dat de H.S.V. „De Lyceïst" na de laatste toneelavond ook eens in luchtiger sferen wil ver toeven. Men laat er geen gras over groeien, maar houdt reeds aanstaande Vrijdag een soirée-dansante (met at tracties) in Casino. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de secretaris, de heer J. Schouten, Emmastraat 74, en bij mej. J. Beeker. H. A. Lorentzstraat Aan boord van het s.s. „Zuider kruis", dat op Maandag 20 Fe bruari uit Indonesië wordt terug verwacht, bevinden zich onze stadgenoten, de heren L. Boere, Gladiolenstraat 7; F. Jongsma, Ruyghweg 273; J. de Jong, School straat 9 en J. Bruin, Tuinbouw- straat 18, Julianadorp. De Nederlandse kustvaarder „Sian", met een lading hout onderweg van Karlshaven naar Amsterdam, liep gisteren de haven binnen. De Duitse coaster „Heon", gela den met olienoten, passeerde hetNieu- wediep onderweg van Hamburg naar Neuss. Hr. Mr. „Orkaan" is in de haven teruggekeerd. Zij heeft de „Schor pioen" in Purmerend achtergelaten. Het is morgen hoog water om 2.35 en 15.20 uur, en laag water om 8.45 en 21.40 uur. Maandag is het hoog water om 4.15 en 16.50 uur, en laag water om 10.25 en 23.20 uur. De tem peratuur van het zeewater was 3.4 graden Celsius. Nieuwe zending tegen zeer lage prijzen. Notenhout, groot model 24-50 in brons, groot model 2450 in mat nikkel en mat koper 27.50 geheel met koper. groot model 45. KEIZERSTRAAT 15 DEN HELDER plezier hebt U van een vulpen houder, gekozen uit onze uitge breide collectie. Swan Pelikan Parker Imperia! Waterman Wyvern Black Bird. Kijkt eens in de etalage van Vulpenservice. Keizerstraat 37 - Tel. 2521 Alles voor kantoor en schrijftafel. DE WITTE: Een roekeloos avontuur. We hebben in de oorlog vele duizen den Engelse en Amerikaanse bommen werpers horen overtrekken, op weg naar Duitsland, en talloze malen de om roeper van de BBC horen vertellen, hoeveel vliegtuigen niet op hun basis waren teruggekeerd. Wat er met de be manningen gebeurde, bleef in het duis ter gehuld. De kerels kwamen om het leven, geraakten in krijgsgevangenschap of wisten met de hulp der ondergrond se weer op geallieerd gebied te komen. In de film „Een roekeloos avontuur" wordt verteld over de bemanning van een neergeschoten bommenwerper, waarvan de overlevenden zich aan ge vangenneming weten te onttrekken. Zij beleven een reeks fantastische avontu ren, en bereiken tenslotte in een En gels vliegtuig, dat onbeschadigd in Duit se handen was gevallen, maar door hen is heroverd, hun basis. Het verhaal mag zeer onwaarschijnlijk zijn, het is op bij zonder boeiende en meeslepende manier op het doek gebracht. Het komt tege moet aan onze stoutste dromen, waarin rechtschapen helden hun laaghartige belagers aan het kortste eind doen trek ken. De commandant van de bommen werper, luitenant-vlieger Forbes (Errol Flynn), en zijn dappere quintet (dat he laas twee sympathieke figuren onderweg moet achterlaten) slaan zich door pré caire situaties heen. Zij weten altijd op het nippertje aan de grijpklauwen van de Nazi's te ontsnappen en zien en pas sant kans, een grote chemische fabriek iu de lucht te laten vliegen. Een Duits meisje bewijst hun belangrijke diensten Dat is het enige meisje, dat in de film voorkomt, en het aardige is, dat zij door niemand wordt gezoend. „Een roekeloos avontuur" draait t.m. Maandag in De Witte. Douglas Fairbanks Jr. heeft in zijn loopbaan als vechtende en/of hartenbre- kende held wellicht nooit zoveel ge vochten als in de film „De avonturen van O'Flynn", die tot en met Maandag in Tivoli wordt vertoond. In een knap gefantaseerd verhaal, waaruit de held levend en wei te voorschijn moet ko men, of hij wil of niet, geeft de arme O'Flynn zijn vijftienjarige ervaring als soldaat in verschillende legers aan de onderkoning van Ierland, dat op het punt staat verraden te worden aan de legers van Napoleon. Het toeval wil. dat de onderkoning een knappe dochter heeft, waarvoor O'Flynn alles zou wil len doen. Maar ach, het meisje is ver loofd, en met wie? U had het nooit ge raden: met de grootste verrader zelf! Ondanks het verhaal mag deze film er zijn. Want Fairbanks kan acteren, weet zijn heldenrol te verkopen. Het 16 het soort film „Robin Hood", doorspekt met trucopnamen, maar alle roepen zij een droomwereld wakker. Douglas wordt bijgestaan door twee oude bazen en de charmante lady Be- nedetta (Helene Carter). Men amuseert zich wel in Tivoli. BEROEP VAN BULGAARSE PARLEMENT OP ALLE PARLEMENTEN. Het Bulgaarse parlement keurde Vrijdag een verklaring goed, die „de oorlogsvoorbereidingen en het oorlogs- drijven van de V. S. en Engeland' veroordeelt. De verklaring bepleitte o.m. een vredespact tussen de grote mogendheden, vernietiging en verbod van alle atoomwapens en algemene ontwapening. De resolutie doet een beroep op alle parlementen en volken, zich met deze doeleinden te verenigen. 93. Knagelijntje heeft Pim, Pam en Pom op het allerlaatste moment moed ingesproken. „We vragen vijf minuten bedenktijd", zegt ze tegen de broertjes. Die geven de rovers ons wel. Zij den ken dat we toch niet meer wegkun- nen!" „Nee en dat kunnen we toch ook niet?" roept Pim wanhopig. „Zo, en ben je dan vergeten hoe goed konijnen graven?" roept Knagelijntje weer Even later steekt ze haar hoofd door het tentdoek en roept tegen de rovers: „Wij geven ons over, maar we vragen vijf minuten bedenktijd". De rover hoofdman, die maar al te blij is, dat hij zijn gevangenen weer ontdekt heeft, knikt welwillend van ja. Maar er ver. strijken vijf minuten, tien minuten en de rovers die geduldig staan te wach. ten, zien niemand naar buiten komen „Dat wordt me al te gortig", roept de roverhoofdman. „Vooruit mannen, naar de tent. We hebben nu lang genoeg geduld gehadl" ij et transformatorge- bouwtje, dat vóór de oorlog nauwelijks opviel tussen de overige bebou wing aan de Laay, schijnt de eeuwen te wil' len trotseren. Toen heel Oud Den Helder met de grond gelijk werd ge maakt, bleef het ge bouwtje gespaard. Jaren lang heeft het moederziel alleen gestaan op een kale vlakte. Onkruid groeide op de puinhopen, die het in wijde kring omgaven. Later kwamen arbeiders, met houwelen en hamers, met bulldo zers en draglines het terrein egaliseren. In~ middels was de gemeen telijke dienst voor Open bare Werken begonnen met het maken van de- plannen voor de toe komstige bebouwing. TN het nieuwe Oud Den Helder zou voor het gebouwtje geen plaats meer zijn. Niet alleei dat het een lelijk obsta kel was, dat moeilijk in het nieuwe stadsdeel kon worden ingepast, maar bovendien voldeed de in stallatie niet meer aan de eisen. Besloten werd, de knoop door te hak- ken en een nieuw trans formatorhuisje dichter bij de Singelbebouwing neer te zetten. Anders zou het een ontsiering van de toekomstige Wil lem Barendszstraat vor men, terwijl het nu een onopvallend plaatsje kou krijgen tussen de huizen aan de Singel en de nieuwe Van der Ham- straat. Deze nieuwe stra ten zijn nog niet klaar maar wel werden de voorlopige plaveisels aangelegd en werd de riolering aangebracht. Het lot van het trans formatorhuisje scheen bezegeld. hjlaar toen kwam di Financiële Commissie WederopbouwPubliek rechtelijke Lichamen roet in het eten gooien. Waar om, zo vroeg deze com missie zich af, moesten tienduizend kostbare guldens worden wegge smeten aan het verplaat sen van een noS bruik baar bouwwerk? Kon de gemeente niet veel beter en goedkoper het huisje „inbouwen" aan de Wil lem Barendtzstra<n neerzetten? HE GEMEENTE t, hier weinig ore en bracht haar ren naar voran jT' overleg hieromtrent** U0° niel 9eêindip(jl schrijnen B. en W th<Ll aan de raad en 2y len voor de verplat toch maar te fcten drl' gaan. Géén Rijktr »n de gemeentelijke Z' Zelfs wanneer nvenZ oude gebouwtje Z01 handhaven, zou men bijna tienduizend gulden aan moeten spenderen De ideale oplossing nog geen zeventiende. zend gulden. Het zal vai de souplesse pan de Fi. nanciele Commissie zie bonen) afhangen, de gemeente het uericht! van zevenduizend gulden heeft bij te passen of niet. Aan de raad wordt nu voorgesteld, dit Ti|j. co te nemen. Dinsdag, avond zullen wij toeten of het transformatorhuit. je zijn taaie bestaan noq langer zal kunnen Tek- ken. De kansen lijken ons klein f?ORMOSA, waar meestal aan de leestafel een gezellig babbeltje wordt ge maakt of aan het Russisch biljart series van driehonderd worden gestoten, die door het omvallen van de kegel een ontijdig einde vinden, was vorigs week Zaterdag herschapen in een speelplaats voor kinderen. Aan lange tafels waren de kleine afgezanten van de verschillende Helderse scholen gezeten, om te trachten elkaar op uitnodiging van de Helderse Damclub met een haal van de neus en een gewichtig gezicht binnen afzienbare tijd van het geruite bord te verdrijven. Vol ongeduld werd gewacht op de meneer, die een welkomst, woord aan het spreken was; nog ongeduldiger werden de volzinnen van een tweede heer beluisterd. Men wilde elkaar te lijf, men wilde elkaar op het dam- b„rd het meesterschap betwisten. MADAT de grote mensen hun woordje hadden gezegd, kon het spel be ginnen. In een tempo, dat zelfs de we reldkampioen de jongens en meisjes zou benijden, werden de stenen ver schoven en geslagen; luttele minuten na het begin waren de meeste borden leeg, volkomen leeg.... Maar de strijd die hier was gestreden, was niet min der hevig dan een gevecht tussen een leraar boksen en een leraar jlu-jitsu. Neem de partij aan de eerste tafel. De jongen met het groene truitje (dapper en met een gezicht van „wie maakt mij wat") begon na vijf zetten zo'n gewel dig offensief, dat hij in een ogenblik tijd twee wedstrijdleiders, drie belang stellenden en de gehele plaatselijke pers rond zijn tengere schouders had staan. Wanneer hij met de rug van zijn zwarte rechterhand langs de warme wangen wreef, dan kqp je een serie zetten verwachten, zo snel uitgevoerd, dat de tegenstander, een blozende jon gen, nauwelijks de tijd had een ant woord te vinden omdat hij niet bij machte was in hetzelfde tempo al die schijven van de jongen met het groene truitje te slaan. Steeds weer schoof deze zijn witte schijven voor de zwarte van de jongen tegenover zich, die, bij wijlen door stomheid geslagen, vergat de geofferde stenen te accepteren, of aan de lopen de band dammen produceerde. En toen de partij ten einde was, toen alle witte schijven in het doosje van zijn tegen stander waren verdwenen, schudde hl) resoluut de hand van de overwinnaar, want dat had meester hem opgedragen een andere tafel sloegen wij de strijd gade tussen een Zeevaart scholier en een leerling van de ULO Daar overheerste het denken, en daar werd gerookt, hetgeen het belang van de partij meer tot zijn recht deed ko men. Over de stevige rug van de „Zee baby" blikten wij op het bord, dat na lange tijd nog vol met schijven stond Van de ernstlg-kijkende gezichten was niet af te lezen of daar gedacht werd. maar dat namen wij aan, want de voorhoofden waren In diepe sleuven weggezogen, en nu en dan verliet één van de twee de tafel om ergens anderi een kijkje te nemen en de gedachten- gang in rechte banen te houden. Nieuwsgierige opgeschoten meisjes verdrongen zich om het tweetal, en als de meesters er niet waren geweest, dan zouden ze de rivalen luide hebben toegejuicht. r Maar de spelers hadden weinig tijd, zij zetten en dachten, dachten en zet ten. En de kleine jongen met de groe ne trui die straks zijn partij had ver loren, kwam langs en zei: „Da'g geen dammen...." En toen de jongen van de ULO blozend zijn laatste schijf had geofferd en in zijn verlegenheid ver gat zijn tegenstander met de overwin ning te feliciteren, onderwees hij: „Nou moet j'em een hand geve Vanmiddag wordt in Musis Sacrum gedamd. Wéér door scholleren. Wij willen maar zeggen, als u even tijd hebt.... 't Is de moeite waard! In de Helderse volleybalcompetitie hebben zich deze week geen verras singen voorgedaan. Zeemacht 2 had aanvankelijk veel moeite met GSS 2, maar won ten slote overtuigend 13— 15, 4—15. Pro Patria 1 speelde heel aardig tegen Adelborsten 1, en kan in deze vorm nog een woordje meespre ken in de strijd om de tweede plaats in de finale van de afdeling A. Zee macht 2 en WSV 1 zijn de andere ge gadigden; Adelborsten 1 is al zeker van een plaats Pro Patria—Adelbor sten 10—15. 5—15. HAV i bleef, hoewel de overwin ning niet in gevaar kwam, in de wed strijd tegen Mulo 1 onder peil. HAV 1 Mulo 1 15 3, 1511. Adelborsten 2 won regelmatig van Openbare Werken 2 (15—11, 15—5). Pro Patria 2 moest na een spannende doch matige strijd /«Ka S™?? ,het onderspit delven (16—:14, 5—15, 15—13). De standen zijn Afdeling A: Adelborsten 1 5—10 Zeemacht 2 5—8, WSV 1 4—g pp Mulo n 02, i 1 *~10' Zeemacht 1 4—6. Adelborsten 2 5—6 HAV 1 Afdeling C: Off. KIM 5—10, HKV I 4—6 Gem. W. 3 4-6, HAV 2 4-4 Hermes 5—4. WSV 2 4—2 PP 2 5—0 Het Programma voor de komende week is gewijzigd en luidt: 19 uur Kuilman WSV 1, 19.30 uur HKV 1—HAV 2 20 uur Gem. W. 2Zeemacht 1 20 30 GemHw ï-HKV 2' 21 uur wsv 2 (puiten verantwoordelijkheid der redactie). DE VIJF PROCENT LOONSVERHOGING. De heer Walboom schrijft In uw bied van Maandag j.1., dat de loonsverhoging van vijf procent over de gehele linie is ingevoerd en toont met enkele cijfen aan, dat iemand met een hoog salaris ook een hoger bedrag aan verhoging ontvangt dan iemand met een laag. Het een is natuurlijk een gevolg van het ander. Het zou zeer moeilijk zijn, het ieder naar de zin te maken, Wat echter betreft de invoering over de gehele linie: 'n ons land zijn duizen den gepensionneerden, die geen hoger inkomen hebben dan vijftien tot dertig gulden per week. Onder hen zijn ve len, die een invaliditeitsrente genie ten en er dus niets bij kunnen verdie nen, alsmede vele weduwen, die een laag pensioeh hebben. Ik heb het nu niet over hen, die in verband met hun laatstgenoten salaris een redelijk hoog pensioen genieten. De meesten hebben in de laagste rangen gediend en die zijn er op het ogenblik het slechtst aan toe. Voor hen is er geen vijf procent verhoging, geen kinderbijslag, geen zie kenfondspremie. Wel moeten zij mee betalen aan alle lasten. Bovendien heb ben verscheidene profiteurs zich op deze vijf procent geworpen. Zij maken het leven steed duurder en worden er zelf beter van. Degenen, dte de vijf procent verhoging hebben ontvangen, schieten er echter weinig mee op en de gepensionneerden zijn In tweeërlei op- zich het slachtoffer. Men heeft hen ge troost met de mededeling, dat de P£n" sioenwetten een herziening ondergaan, maar dat kan nog wel een jaar of lan ger duren. Ik meende goed te doen, de bewering van de heer Walboom over invoering van de loonsverhoging over de gehele linie even recht te zetten. Zij, die hun beste krachten gaven voor het vader land en hun hele leven premie hebben betaald, wachten nog steeds op de hun toekomende vijf procent Deze is wel iswaar slechts een druppel op gloeiende plaat, maar zal hen toch in ieder geval helpen, het hoofd boven water te houden. Een gepensionneerd*' De 19-jarige aannemer J. Knijfi °i| Rotterdam reed Donderdagavond met zijn auto tegen een afsluitboom van bat het overwegteken niet brandde. N.S. nabij het station Schiebroek, Door de botsing werd de boom omhoog geduwd en tegen de andere boo® kwam de auto tot stilstand. De be- stuuder van het treinstel kon gelukkig op het laatste moment de trein to stilstand brengen en een aanrijding voorkomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2