Elf man van de „Karhula' verdronken Kort Bestek Storm joeg over West-Europa Laat Saar over eigen lot beslissen in V.S. verscherpt Legercommandant waarschuwt tegen desertie De Engelse politiek Maandag 13 Februari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10812 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Finse stomer in volle zee vergaan De „Dorus Rijkers" bracht achttien geredden naar Nieuwediep Schip had slagzij van veertig graden I Scheepvaartverkeer ondervond grote hinder Weerbericht Wordt Mr. N. S. Blom Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken? MislukteFenstersturz Toespraak van Adenauer Onze politiemacht moet sterker worden Arbeiders volgen Lewis' bevelen niet op Geen onbekende vlieg tuigen boven Schiphol Ere-Tijl Ere-burger Engeland zet invoer van groenten stop Prins Karei bekrachtigt volksraadpleging Zware eis in proces-Robineau D®. BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironumrneT 449041 Hoofdredacteur: A KAPTETN Directie: BLILSMA en C KRAK (MANT TARIEVEN. Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ..Juttertjes'tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 eent Abonnementen per kwar taal f r»y vooruitbe taling. plus incassokosten Ongeveer op de plaats, waar vroeger het lichtschip „Haaks" de zeeman tot ha e„ diende, t.en zeemuien ten Zuidwesten van het "«„a Mvcg^r ne* ïicmscmp Haaks" de zeeman int ha- ken diende, t.en zeemuien ten Zuidwesten van het lichtschip „Texel™ is Sster- m„rgen tegen dagworden het Finse stoomschip „Karhula" fn tweeën gebroken en gezonken. Achttien opvarenden wisten het vege lijf in een roeisloep te redden Elf Finse zeelui vonden tussen de wrakstukken van hun schip een zeemansgraf De reddingboot „Dorus Rukers" heeft na lang zoeken de mannen uit de sloep gunnen overnemen. In samenwerking met een Mitcheli van de MartaevliegdVenst Valkenburg en enkele schepen werd tot omstreeks het middaguur de zee naar andere overlevenden afgezocht, echter zonder resultaat. Om twee uur zetten de achttien geredden te Den Helder voet aan wal keld, terwijl de bemanning uitkeek naar schipbreukelingen. Ook de sleep boot „Holland" die uit Terschelling was uitgevaren, kruiste rond. De sleepboot „Ebro van Smit bevond zich in de nabijheid, alsook een onbekend Rus sisch schip en het Engelse vrachtschip „Pentridge Hill". Op het lichtschip „Texel hebben voortdurend twee man op de uitkijk gestaan. De vloed was namelijk omstreeks acht uur doorge komen en de wrakstukken dreven in Noordoostelijke richting. Het stuurhuis van de „Karhula", dat was losgeslagen, dreef om kwart over elf op twee mijl van de plaats, waar het schip was ver gaan. Alle nasporingen waren echter tever geefs. De vrachtschepen zetten hun reis voort, de Mitcheli keerde om half twaalf naar Valkenburg terug, de „Holland" zette om half één weer koers naar Ter schelling. De „Dorus Rijkers" bevond zich toen bij het lichtschip „Texel" en stevende door het Molengat op Nieuwe diep aan. Met de grote vlag van de NZftRM De „Karhula", een in 1909 te Flens burg gebouwd stoomschip van 2100 bruto-registérton, toebehorende aan de rederij Nordstrom te Helsinki, was on der commando van kapitein H. D. Grön- strand op Zondag 4 Februati uit de Finse haven Hangö vertrokken. De „Karhula" had een lading pulp aan boord, bestemd voor de Franse kunst zijde-industrie, die te Saint Louis du Rhóne (aan de Rhónemonding ten Wes ten van Marseille) moest worden afge leverd. De zee was ruw en er stond een harde Westenwind. Gisternacht omstreeks twaalf uur begon het schip slagzij te maken, tengevolge van overkomend water. Eén der luikhoofden was stuk geslagen, waardoor de lading pulp steeds natter werd. De slagzij nam meer en meer toe, en het bleek ook niet moge lijk de inhoud van de .ballasttanks over te pompen, aangezien deze beschadigd waren. Alle hens bleef aan dek en de lenspompen werden gebruikt, maar de slagzij over bakboord werd voortdurend groter. Om zes uur was de helling on geveer veertig graden. Om 6.20 uur werd 't eerste SOS uitgezonden, waarbij werd medegedeeld, dat de bemanning sou trachten de sloepen te strijken. Terwijl men daarmee bezig was, moet de „Karhula" in tweeën gebroken zijn. Een viertal schepelingen bevond zich reeds in de sloep, en vier anderen ble ven op het stuurhuis achter. De overi gen zijn vermoedelijk alle in zee ge sprongen Tien hiervan konden later worden opgepikt en ook de vier man nen van het stuurhuis konden met grote moeite door de sloep worden overgenomen. Vliegtuig zocht mede. Inmiddels was om 7.20 uur de red dingboot „Dorus Rijkers" uit Den Hel der vertrokken en was even later een Mitcheli van Valkenburg opgestegen. Het vliegtuig heeft boven de plaats van de scheepsramp lichtkogels afge worpen. Urenlang heeft het rondgecir- wapperend van top kwam de redding boot om precies twee uur in de haven aan. De achttien geredden, die voor het merendeel verstijfd en drijfnat waren, drukten Piet Bot en zqn mannen de hand, onder een afscheidsgroet in ge broken Duits of Engels. Een kwartier tje later zaten zij in „Het Wapen van Den Helder" bU de gloeiend hete kachel, waar zij met een glaasje cognac weer op hun verhaal werden gebracht. Zij ver telden ons de ervaringen van de bange nacht, die zij achter de rug hadden. Hoe het allemaal precies gegaan was, scheen niemand meer te weten. Sommi gen hadden gezwommen, en ja, er wa ren elf van de „crew" verdronken. Tot de geredden behoorden kapitein H. D. Grönstrand en zeventien andere opvarenden, waaronder twee versteke lingen, die tijdens de reis bij de beman ning waren ingedeeld. Dit waren Kauko Kiiski en Erkki Iokela. Een derde ver stekeling, Kauko Miettinen, behoort tot de vermisten, evenals tien leden van de Finse bemanning. Onder de geredden waren ook twee Duitsers, de 35-jarige Hans Conradt en de 25-jarige Max See- gert, die beiden deel uitmaakten van de vaste bemanning. „Ik heb niets meer dan deze éne overall", zei de 21-jarige trimmer Wainö Pursiainen, „but my life I cann 't kaufen". Maar ook aan hun kleding- nood kwam spoedig een einde. De Finse consul te Amsterdam, de heer G. Keu, die naar Den Helder was gekomen, zorgde dat de zestien Finnen en de twee Duitse leden van de „Karhula"-beman- ning gisteravond nog nieuwe kleren en schoenen kregen. En vannacht hebben zij in „Het Wapen van Den Helder" uitstekend kunnen slapen. De beide geredde verstekelingen na hun aankomst in Den Helder, Links: Erkki Jokola; rechts: Kauko KiirsJci. T1 11 1 Iers zocht een veilige rede in de ha\ Zandschip zonk in zwarte water De zware stormen van het afgelopen weekend hebben in geheel West-Euro- P» grote moeilijkheden veroorzaakt. Verscheidene ongelukken zijn er het gevolg van geweest. Het scheepvaart verkeer en de visserij ondervonden grote hinder, aan gebouwen werd scha de aangericht. De loodsdiensten moesten tijdelijk hun werk staken. Windsnel heden van 120 km. per uur zijn opge meten. De lo'odsdienst bij Vlissingen moest Zaterdag voor een deel worden stilge legd, terwijl op onze grote rivieren hier en daar een veerpont uitviel. Voorts zonk in de monding van het Zwarte Water een met zand geladen schip. De zohipper, zijn vrouw en zijn kind kon den zich in veiligheid stellen in de s'°ep en zijn later opgepikt van een eilandje, waar zij een toevlucht hadden Sezocht. Verder sneuvelden uiteraard Ve'e homen en schoorstenen. In het Kanaal ondervond de scheep- rt grote hinder. Achttien schepen orden in de Downs opgehouden, ter- 'Ji andere in Noordelijke richting °r de storm wegliepen. De kustvaart 8 geheel stil. Een groep Spaanse trei- lers zocht een veilige rede in de haven van Bantry (Eire), daar de schippers het niet langer verantwoord achtten, op de zeer hoog staande oceaan te blij ven. De Queen Elisabeth, die te Southamp- ton in dok ligt, probeerde tot tweemaal toe vruchteloos om uit te varen. Men wacht nu beter weer af. Zes sleepbo ten brachten een nieuw passagiersschip van 10.000 ton van de Tyne naar Sun- derland. Eén van de slepers kapseisde en zonk binnen een paar minuten, waarbij vier man verdronken. Foula, één van de Shetlandseilanden, is thans reeds veertig dagen door de storm ge- isoleerd. Op het eiland bevinden zich 65 kiezers, die evenwel niet aan de ver kiezingen zullen kunnen deelnemen, omdat zij hiertoe geen verzoek hebben ingediend. Verwachting, geldig tot heden- av<Jnd: Overwegend zwaar be volkt met nu en dan regen. Ma- '8e tot Krachtige naar Zuid tot ndoost krimpende wind. Na 7 ,T*""">a8e wind ruimend naar uidwesttlijke richtingen en tijde- tot a'ncmend, maar later weer krachtig of wellicht tot hard enemend. Weinig verandering nnJ^mperatuur- DINSDAG: Zon op 7.58, onder ■S1: Maan op 7.26, onder 14.30. Binnenkort kan volgens het ANP de benoeming worden verwacht van mr. N. S. Blom tot staatssecretaris van bui tenlandse zaken. De heer Blom, die de titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister voert, is thans juridisch adviseur op het departement. Na zijn promotie aan de juridische faculteit der Leidse universiteit ging de heer Blom in 1923 naar Indie, waar hij een rechterlijke loopbaan aflegde. In 1946 werd hij raadsadviseur aan het departement van buitenlandse zaken in Nederland. Hij heeft deel uitgemaakt van de Nederlandse delegatie bij de VN en was adviseur van de Nederlandse delegatie bij de Ronde-Tafelconferentie. Mr. Blom is ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend, dat het na tionale inkomen over 1949 waarschijn lijk 14.2 milliard gulden heeft belopen, anderhalf milliard meer dan in 1948. Een benauwd moment heeft de prefect van een dorp in Zuid- Italie dezer dagen beleefd. Een duizendtal werklozen en boeren hield een demonstratie voor het gemeentehuis. Een deel van hen wist tot het bureau van de pre fect door te dringen. De opge wonden mannen pakten de magis traat op en sleepten hem naar het balcon, met de bedoeling, hem omlaag te werpen. Net toen ze hem optilden, verscheen de poli tie, die met traangas een eind aan de „Fenstersturz" maakte. Op het plein onstond vervolgens een gevecht tussen politie en demonstranten, dat met de arres tatie van een aantal der laatsten eindigde. Luit-generaal Buurman van Vreeden, de Nederlandse legercommandant in Indonesië, heeft Zondag via de radio een scherpe waarschuwing tot de on der hem gestelde manschappen gericht, zulks in verband met het feit, dat op die dag het ultimatum van Westerling inzake de erkenning van zijn troepen macht afliep. De generaal drong er bij zijn mannen op aan, de discipline te handhaven en niet te deserteren. Hoewel de meerderheid mijn orders strikt heeft opgevolgd, zo zei hij zijn er sommigen geweest, die ze in de wind hebben geslagen. Een dergelijk gedrag is volstrekt ontoelaatbaar en biedt de aanhangers van destructieve ideologieën een aanknopingspunt om hun heilloze bedoelingen te verwezen lijken. Door insubordinatie wordt gij werktuigen in dienst der anarchistische elementen, aldus de generaal, die ver scheepte maatregelen aankondigde voor het jgeval dat nodig mocht zijn. Bondskanselier Adenauer heeft als voorzitter van de Christelük-Democratische Party Zondag te Bochum het woord gevoerd bij de opening van de verkiezings campagne in Rijnland-Westfalen. Hy sprak o.m. de hoop uit, dat de Franse regering, evenals de regeringen van Washington en Londen, het Europese vraag stuk heel wat belangrijker zal achten dan dat van het Saargebied. Hij voegde er aan toe, dat, naar zün mening, „op het geschikte ogenblik, Frankryk, Groot- Brittannie noch de Ver. Staten zich tegen een vrye beslissing van de bevolking van het Saargebied zullen verzetten". Dr. Adenauer zeide verder, dat de politie, die de demonstratie van de vrachtrijders voor het Bondsparlement moest verhinderen in de uitoefening van haar taak erbarmelijk heeft ge faald. Hij verklaarde de aandacht van de geallieerde Hoge Commissaris sen te zullen vestigen „op de ontoerei- waardoor deze onmogelijk de orde kan kende organisatie van de politiemacht, handhaven". De vergadering van het parlement, zo voegde de Bondskanse lier er aan toe, moest door de mani festatie geschorst worden. „Vandaag zün het vrachtrijders, morgen werk lozen, vluchtelingen, communisten of stakers", aldus Adenauer, „de regering noch het parlement zullen rustig kun nen werken". Het lot van de Republiek en van West-Europa staat op het spel". Wat de werkloosheid betreft, betoogde spre ker, dat de regering door 3,5 milliard Mark uit te trekken voor de bestrij ding van dit euvel, alles gedaan heeft, wat zü meende te moeten doen. Hij sprak de hoop uit, dat het aantal werklozen in de komende maanden zou afnemen, niettegenstaande de te rugkeer van krijgsgevangenen en de toevloed van vluchtelingen. De Kanselier besloot: „Wij kunnen aan de mannenn en vrouwen van de Bondsrepubliek slechts werk ver schaffen, als wij voldoende kunnen uitvoeren en met het buitenland kun nen concurreren. Ik ben er van over tuigd, dat wij ons land zullen herstel len, als ons van buitenaf geen moei lijkheden in de weg worden gelegd, .men ons de helpende hand toesteekt en wij in het binnenland geen nieuwe moeiijkheden ondervinden". Het conflict in de Amerikaanse vet- kolenmijnen is het afgelopen weekend zeer verscherpt. Weliswaar heeft John. L. Lewis, de leider van de münwerkers vakbond, Zaterdag zün 400.000 volge lingen bevel gegeven, heden het werk te hervatten, doch de arbeiders hebben reeds doen weten, dat zü er niet aan denken, dat bevel op te volgen. Zo lang er geen nieuw collectief contract is afgesloten, waarin de eisen van de münwerkers zün ingewiligd, zal er niet worden gewerkt. Truman heeft nu een beroep gedaan op de door hem zo verfoeide arbeids wet van Taft en Hartley en gerechtelijk bevel aangevraagd voor een bestand van tien dagen. Dit is verleend. Dit be vel werd verleend binnen een uur na dat de door Truman ingestelde com missie van onderzoek had medegedeeld, dat de hervatting van het werk gebie dende noodzaak was. Reeds eerder had In de Nederlandse pers heeft een bericht gecirculeerd, volgens hetwelk onbekende vliegtuigen 's nachts laag over Schiphol zouden vliegen en daar de nodige onrust en verwondering wek ken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt thans mede, dat deze berichten elke grond missen. lAe Amerikaanse marine heeft in White Sands (Nieuw Mexico) een raket af geschoten. De geleerden en de techni ci kregen stüve nekken van het nakij ken en ze begonnen er al aan te wan hopen, dat het ooit zou terugkeren, toen het met een plof op aarde weer keerde. Van 82 kilometer hoogte. Hoog, hè? Het Noordoosten en Zuidwesten van Engeland staan onder water door hevige regenval. Het is op ons wereld je een beetje raar verdeeld, want in New York kunnen ze zich niet eens wassen door watergebrek. O -^b®rt Pankler, een nujnwerker uit het Ruhr- gebied, is na de oorlog al driehonderd maal gearresteerd wegens zijn gelijke nis met Hitier. Appie draagt een snor en een lok op zijn voorhoofd. Als men hem vraagt die dingen weg te laten. S .^ein". Maar daar is hij dan ook Duitser voor.... SpeclaJ tr0® oen hebben negentien bende-leden op Sicilië gearresteerd. Giuliano was ei wéér niet bij! pje Fon van Bikom is een opperhoofd J dat honderd vrouwen heeft. Dat vond de missie van de V.N., dieop°"~ derzoek uitging, een beetje veel. Maar de dames zeiden, dat ze best tevreden waren en dat de V.N. zich maar met lllllllllllllllllllllllllllllillllllUIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimUIIIIIIIIIIIIIIIINIU hun eigen zaken moesten bemoeien. Toen smeerden ze nieuwe klapper-olie in hun haar. Ze zijn daar bUjkbaar ook niet op hun mondje gevallen! D En als u dan nog weet, dat de Fon honderd jaar is, zult ge zich, vrienden, mèt mij afvragen, wat die met zo'n ha rem aan moet. De geschiedenis her haalt zich: Voor de tweede maal wor den Italiaanse troepen naar Somali- i-„d ingescheept. Alleen, de eerste Wie stelt mi) nu candidaat maal was een tragedie, nu een klucht. De jongste candidaat voor de Engel se verkiezingen is de 21-jarige student in de kunstgeschiedenis Ronald Fraser. Die zal wel genoeg kunstjes kennen om in de politiek te slagen. Men zegt overigens, dat z'n vader een kunstbeen had én z'n moeder óók vol kunsten zat. Jn Scherpenzeel is het morgen feest. Een diamanten echtpaar. Hü negen tig, zij zeuvenentachtig. Tien kinderen, vijfendertig kleinkinderen, zeven ach terkleinkinderen. In Rome plofte een propeller van een vliegtuig op straat neer, gelukkig zonder ongelukken te maken. Het vliegtuig, dat eraan vast had gezeten, vloog op één poot verder en kwam veilig aan de grond. Elk Amerikaans congreslid verzendt ieder jaar anderhalve ton post portvrij. Daar ligt Sint Bureaucratius klaarblijkelijk óók zwaar op de maag. O Het Engelse Lagerhuis is uitgenodigd, een rugby wedstrijd te komen spelen tegen de Franse Nationale Vergadering Dat kan leuk worden, vooral als Schuman en Bevin grensrechters worden en Winston Churchill de wedstrijd komt fluiten. Of zouden ze daar Sir Oswald Mosley voor nemen? de rechter Lewis bevolen, vier van zijn eisen te laten vallen. Deze omvatten een bepaling, dat slechts leden van zün vakvereniging te werk zouden mogen worden gesteld, de instelling van een welvaartsfonds voor vakbondsleden en clausules, volgens welke de arbeiders slechts zouden werken indien zij hier toe in staat en genegen zouden zün en bepaalde herdenkingsperioden werden ingesteld. Op 20 Februari zal nu de aanvraag van de president om een bestand van tachtig dagen volgens de wet van Taft. en Hartley worden behandeld. Mölln, in Sleeswjjk-Holsteinis de geboorteplaats van Tijl Uilenspiegel, de bekende middeleeuwse grappen maker. Enige weken geleden heeft het gemeentebestuur van het stadje de Ierse schrijver George Benard Shaw uitgeroepen tot Tijl Uilenspiegel ho norair. Shaw, met deze benoeming niet tevreden, heeft daarop gereageerd met het verzoek, in elk geval als ere-burgej van Mölln te worden ingeschreven. Hij maakte het zich daarbij gemakke lijk: hij knipte van de brief, die hij had ontvangen, het briefhoofd af en plakte dat bij wijze van adres op een correspondentiekaart. Tussen Maart en November, de tyd, dat in het eigen land de productie het grootst is, zal de Engelse regering de invoer van bepaalde soorten verse groenten en fruit geheel stopzetten. Deze beslissing is gisteren door het Engelse ministerie van Voedselvoor ziening officieel meegedeeld. De Belgische prins-regent heeft Za terdagmorgen zijn handtekening gezet onder het westvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold III naar Belgie. De stemming zal worden ge houden op 19 Maart. In het te Stettin gevoerde proces heeft de openbare aanklager strenge gevangenisstraffen geëist tegen de bei de van spionnage beschuldigde Fran sen Robineau en Druet. Voorts vroeg hij voor twee Polen de doodstraf, voor een derde levenslang en voor een vier de een strenge gevangenisstraf. De aan klager zeide, dat de Franse inlichtin gendienst de vrede en de veiligheid van Polen, de Sowjetunie en de andere volksdemocratiën in gevaar had ge bracht. (Van een büzondere medewerker) SCHAARSTE-PERIODE op het ge bied van de voedselvoorziening komen we langzamerhand te boven. Niet alleen in Nederland, doch ook in andere landen. Soms op verrassende wijze. Momenteel is het in West-Duitsland op het gebied van de levensmiddelen rui mer dan in Engeland. De winnaar staat bij de overwonnene ten achter. Trouwens heel de na-oorlogse periode geeft, zowel op staatkundig als op eco nomisch gebied, een ontwikkeling te zien, die moeilijk voorzien kon worden. Het is dr. Hirschfeld geweest die, vlak na de bevrijding al, waarschuwde tegen de mogelijkheid van een zekere over productie binnen vijf jaar. Natuurlijk kan men ook nu twisten over de vraag, of gesproken moet worden van over- prductie of onder-consumptie. Neemt men de weteld in haar geheel, dan is er een chronische onder consumptie. Millioenen mensen leven op een peil, dat ver ligt onder het normaal mense lijke en in dit opzicht is China niet het enige voorbeeld. Hoe anders zou het er uitzien, als na 1945 in geheel de we reld vrede was neergedaald en het mensdom ongestoord aan verhoging van zijn welvaart had kunnen werken. De praktijk is een geheel andere geweest. Zelfs tussen de naaste bondgenoten be stond en bestaat er rivaliteit. Een paar sprekende voorbeelden wijzen dit uit. Canada heeft in de oorlogsjaren En geland voor de hongerdood behoed. En na 1945 verzorgde het de Engelse markt met granen tegen een prijs, nau welijks de helft van de wereldmarkt prijs bedragende. Daarnaast bestond een vijfjarig con tract betreffende de levering van o.m. kaas, eieren en bacon. In dit contract waren wel de hoeveelheden vastgelegd, doch moest van jaar tot jaar de prijs worden vastgesteld. Dit laatste heeft tot veel wrijvingen aanleiding gegeven. Slechts als de nood er toe dwong, bleek Groot-Brittannie bereid een rede lijke prijs te betalen. Zodra het zich op andere markten kon voorzien, liet het Canada in de steek. Dit heeft in het grote land o 'erzee, speciaal onder de landbouwende bevolking, grote ergernis gewekt. ^EDERLAND heeft tegenover de En gelse markt altijd een slappe poli tiek gevoerd. In de crisisjaren leverden we onze kostelijke roomboter tegen af- braakprijzen. Het motief was, het be houd van de afzet op de Engelse markt. Alsof de ongeveer 4 van de Engelse import uit Nederland ook maar iets betekende in dit opzicht. Hetzelfde gebeurt thans weer met de eieren. Wü leveren grote kwantums tegen 9 cent per stuk, terwijl in ons eigen land de prijs aanmerkelijk hoger is. Deze leve rantie en anc ere uit Australië en Dene marken hebber, er toe geleid, dat Canada, dat geen genoegen nam met een dermate lage prijs, na de dévaluatie practisch ui-geschakeld werd en de prüs van de eieren daar tot op de helft terugviel. Ook in Nederland heerst thans be treffende deze politiek grote onrust. De pluimveehouders achten een prüs van 9 cent veel te laag. De regering verbond zich bij handelsverdrag tot le vering van een groot kwantum. Op nieuw komen op het ogenblik vragen inzake garantieprijzen, toeslagen, hef fingen, op zichzelf funest voor herstel van nationale economie, naar voren. Men schijnt nimmer te leren, dat de Engelse politiek nooit een ander motief heeft, dan het puur eigenbelang. On verschillig of Labour of Torry regeert. Een frappant exempel levert de hou ding tegenover West-Europa. Eerst heeft Engeland, gebruik makend vanzijn positie als bezitter, gepoogd een belang rijk deel van de handel op Duitsland in handen te krijgen, daarna zoekt het economisch steeds een uitweg hetzij in eenzijdige samenwerking met de Scan dinavische landen of in preferentie met de dominions. JN INGEWIJDE KRINGEN weet men maar al te goed, waarom de Bene lux zo weinig vordert. Hetzelfde land, dat ruim een eeuw geleden een geweld dadige verwijdering tussen de beide nabuurlanden in de hand werkte, houdt nu een natuurlijke samenwerking te gen. Het is nog hetzelfde liedje als bij het verdrag van Ouchy, dat op tegen stand van Engeland stuitte, terwijl kort daarna dit land zelf wel een bevoor- rechtingspositie met de andere landen van het z.g. Britse Gemenebest af dwong. Tweeërlei maat en gewicht! In dit opzicht is de benoeming van mr Stikker als verbindingsman. in- olaats van de heer Spaak, noch uit Ne derlands noch uit Westeuropees oog punt een onverdeeld gunstig teken:

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1