Blijmoedige viering van belangrijk jubileum Tweede school-tafeltennistournooi van I.V.A. vlot begonnen Tachiig jaar Rode Kruis Gezellige Feestavond in Cas ino Voorzitter F. N Winter onderscheiden met het Kruis van Verdienste Basketballcompetitie Van de groene tafel Gymnastieklokaal was nog veel te klein HCSC won met 30 van Andijker Boys Ook onderwijzers achter het dambord Dammen De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pquj Korfballend HCSC op de hveede plaats Hoornse Groningers in „De beste zet" Hermes-dames op dreef Tussen Haaks en Kuifje VAN MARSDIEP TOT IJ Controle bij de Britse verkiezingen vr>or Onze Schaakrubriek Zaterdag 11 Februari 1950 is een gloriedag voor het Helderse Rode Kruis ge worden, en wel in het bijzonder voor de afdelingsvoorzitter, de heer F. N. Win ter. Het hoofdbestuur eerde in hem, die een kwart eeuw lang deel van het Helderse bestuur heeft uitgemaakt, de gehele afdeling, door hem te onderschei den met het Kruis van Verdienste, het hoogste ereteken, dat het Rode Kruis aan zijn leden kan verlenen. Het behoeft geen betoog, dat de jubilerende afdeling tijdens de Zaterdagmiddag gehouden receptie zeer veel lof werd toegezwaaid. Het was een feestelijk samenzijn, niet het minst door de aanwezigheid van zeer veie van Flora's kinderen, die allengs de bestuursleden aan de ogen der receptie- gangers onttrokken ten. De heer Winter antwoordde la chend, dat hij ook nog lid is van deze „natte-potenclub". De heer J. J. Landman voerde het woord namens de Stichting „Comité O. en O.", de heer P. van Zandwijk na mens het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond heidskolonies, de heer A. van der Wal namens „Elgawa", de heer H. Himpers namens „De Zilvermeeuw" en de heer F. H. Boogert namens de personeels vereniging van het Rode Kruiscorps Persoonlijke woorden van sympathie en vriendschap werden geuit door ds. J. J. J van Sluijs, predikant van de Doopsgezinde gemeente, en de heer H. Izendoorn. Een nieuwe taak Burgemeester Ritmeester zeide, op zettelijk de rij te sluiten, omdat hij graag eerst naar de anderen had wil len luisteren. Het had hem gged ge daan, dat alle sprekers zo'n prettige toon aansloegen. De burgemeester acht te de hulde alleszins verdiend. Het Rode Kruis ir. Den Helder heeft tach tig jaar lang wel bijzonder nuttig en belangrijk werk gedaan. Nog maar kort geleden was de voorzitter 'bij het gemeentebestuur gekomen met een nieuw plan: er moesten invalidewa gens komen om gebrekkige stadgeno ten eens in de gelegenheid te kunnen stellen, van de buitenlucht te genieten Leden van de Colonne hadden zich hiervoor reeds beschikbaar gesteld. Het was daarom voor het gemeentebestuur niet moeilijk geweest, te bepalen, welk Al die bloemen, zij zeiden zeer veel Qp onderstreepten de buitengewoon hartelijke woorden, die door een lange rij van sprekers tot het jubilerende be stuur werden gericht. In een korte in leidende toespraak had de heer F. H. Boogert de aanwezigen een welkom toegeroepen. Dames van de Colonne Rode Kniiskorps, bereidwillig als al tijd, betoonden zich uitstekende gast vrouwen. De feestrede van de heer F. N. Winter kon kort zijn. omdat het ar chief vrijwel geheel tijdens de oor logsjaren verloren is gegaan. Hij kon van de leidende Rode-Kruisfiguren uit vroeger jaren slechts een enkele noe men, 20 bijvoorbeeld de heer E. J. Kloosterhuis, die van 18891917 pen ningmeester is geweest. Het was ook niet nodig, om de geschiedenis van jaar tot jaar te releveren. Het stond wel vast, dat het Helder se Rode Kruis sinds de oprichting al tijd paraat heeft gestaan en dat altijd nieuwe wegen werden gezocht om de lijdende mensheid te helpen, niet al leen in oorlogstijd, maar ook en voor al in vredestijd. De heer De Groot van Emden, die als eerste spreker -namens het Hoofd bestuur het woord voerde, had tot ziin grote voldoening uit de rede van de heer Winter vernomen, dat de Colon ne 158 geoefende dames en heren telt. Deze tachtigjarige afdeling is blHkbaar een zeer vitale en gezonde dochter van haar drie en tachtigjarige moeder, het Nederlandse Rode Kruis! Het Hoofdbestuur heeft grote waardering voor het hier verrichte werk. Nu de heer Winter ook een persoonlijk Jubi leum vierde, had het hoofdbestuur ge meend de afdeling niet beter te kun nen eren dan door haar voorzitter te onderscheiden met het Kruis van Ver dienste. Onder enthousiast applaus speldde de heer De Groot dit krpls op de majoors uniform van de heer Win ter. Toen was er voor de andere spre kers een aanleiding temeer, om har telijke woorden te uiten. De afde lingssecretaris. de heer J. Adolfs, bood een Rode Kruis-boek aan, na zijn be wondering te hebben uitgesproken voor de wijze, waarop mevrouw Winter haar man steeds bijstaat. De heer Nijhuis uit Alkmaar vertegenwoordig de zijn afdeling, de heer Tiessen surak namens de Texelaars en dr. Van Sluis uit naam van de Schager-afdeling. Later op de middag kwam ook het allerjongste zusje van de Helderse af deling, en dus de allerjongste doch ter van een 83-jarige moeder, haar ge lukwensen aanbieden: de één maand oude Wieringer afdeling, bij monde van de heer Engel. De heer Jan van Dok, voorzitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", beschouwde zijn vereniging als een halfeusje, omdat de blauwe redders hun menslievend werk ter zee verrich- geschenk nu moest worden aangebo den. De burgemeester overhandigde, onder het uitspreken van een welge meende wens voor de verdere levens loop van de tachtigjarige „jongedoch- ter", een enveloppe met inhoud. Van deze inhoud zal het Rode Kruis de eerste rolstoel kunnen aankopen. Het was niet de enige enveloppe, en het was zeker niet het enige geschenk. Wij schreven reeds, dat de bestuursta fel gaandeweg werd gebarricadeerd met bloemen. Het was een feestelijk gezicht, al die seringen en al dat groen voor de steeds glunderder kijkende be stuursleden. Het slot- eu dankwoord van de heer Winter kreeg een zomers karakter. Hij was dankbaar voor de ontvangen lof en hulde, speciaal voor de mooie onderscheiding, maar hjj wil de toch deze waardering afwentelen op zijn vele trouwe medewerkers in de afdeling. „Wij doen het met elkaar en dat maakt juist het werken zo prettig". Na de ernst de luim Het was inmiddels al kwart vóór zes geworden, zodat de genodigden „For- mosa" verlieten om een intiem diner in „Bellevue" te gaan gebruiken. Het programma was kennelijk wat opge schoven, want de feestavond in „Casi no" kon niet voor kwart vóór negen beginnen. Het voortreffelijke amuse mentsorkestje van de gemeente-ambte naren o.l.v. de heer L. F. van Loo Jr wist echter de tijd aangenaam te vul len met wat melodie en rhythme. De heer Winter sprak toen een openings woord en burgemeester Ritmeester wees ook in deze kring op de beteke nis van het Rode Kruis-werk, maar daarop maakte de ernst plaats voor de luim. De cabaret-revue „Leuk-op-Last' die een getrouwe copie bleek te zijn van de op 4 dezer opgevoerde, viel ook bij de bezoekers van deze avond in de smaak. Het optreden van „De Morali's" die weer enkele adembenemende staal tjes van hun acrobatisch kunnen ver toonden. werd zelfs in een doodse stil te gevolgd. Om twaalf uur gingen de stoelen aan de kant, en begon het feesthal met een polonaise, welke de stemming er nog eens, extra inbracht. In de afgelopen week werden voor de Helderse basketballcompetitie zeven wedstrijden gespeeld. In de afdeling A zorgde Zeemacht 1 voor een verrassing door het sterke Adelborsten 2 met een nederlaag van zich af te schudden (.29 —17). Twee dagen later kwam Zee macht 1 in het veld tegen de koplopers de officieren van het KIM. Tot de rust ging de strijd, die in een behoor lijk tempo werd gespeeld, gelijk op. De ruststand kwam met een 86 voor sprong voor de officieren. Na de rust wist Zeemacht niet meer door de ver dediging van de tegenstanders heen te breken. De officieren voerden de score op tot 208. Helder behaalde een verdiende zege op Hermes, dat met 2411 het onder spit moest delven. De wedstrijd Adel borsten 2—Openbare Werken leverde een 485 overwinning voor de adel borsten op. In de andere afdelingen klom Zee macht 2 door een royale zege op WSV (282) van de vierde naar de tweede plaats. KVK. handhaafde zijn onge slagen record door met 5419 over GSS te zegevieren. Een goede partij, vooral vóór de rust, speelden FAC en Adelborsten 1. Beter samenspel en be tere doeltechiek brachten de Adelbor sten de overwinning (2817). De standen zijn nu: Afd. A. 7 7 0 0 14 204— 69 8 6 0 2 12 168-101 7 5 0 2 10 161— 99 6 3 1 2 7 122—103 6 2 1 3 5 104— 92 8 1 0 7 2 63—193 8 0 0 8 0 59—224 Off. K.I.M. Helder Adelb. H Zeemacht I HAV Hermes Gem. Werken Afd. B. KVH Zeemacht II WSV Adelb. I GSS FAC Het programma 0 0 0 0 0 voor 12 8 8 6 4 0 de 232— 59 133—113 112—135 140—110 91—196 59—164 komende De ere-voorzitter van IVA, de heer J. Sinjewel Sr., kon Zaterdagmiddag in de ULO-school aan de Molenstraat in zijn openingswoord met vreugde consta teren, dat het tweede school-tafeltennistournooi zich in een nog grotere belang stelling mocht verheugen dan het eerste, dat verleden jaar werd gehouden. De heer Sinjewel heette in het bijzonder de vertegenwoordiger van de Helders(r Sportraad, de heer F. van den Heuvel Rijnders, welkom, en sprak daarna woor- 0p 03 bracht den van erkentelijkheid tot de gemeente voor het beschikbaar stellen van de zaal en tot de heer Steilberg, die tien bats in bruikleen afstond, voor jongens en meisjes die er geen hadden. week ziet er als volgt uit: 15 Febr. 19.00 uur Zeemacht 1—HAV. 17 Febr. 18.45 uur Off. KIM—Helder; 19.40 uur HermesAdelb. II; 20.35 uur GSS—Adelb. I. 21.30 uur KVH—FAC. HCSC heeft Zaterdagmiddag met 30 van Andijker Boys gewonnen. De wind stond dwars over het veld, waar door goed spel tot de onmogelijkheden behoorde. De eerste aanvallen waren voor de gastheren. Zij werden echter afgeslagen. Maar ook de aanvallen van onze stadgenoten liepen op niets uit. Na twintig minuten spelen kon Rui' ten toch zijn club de leiding geven (01). Met deze stand brak de rust aan. HCSC wist in de tweede helft een klein overwicht spoedig in een doel' punt uit te drukken (02). Tien minu ten hierna belandde de bal bjj Veen, die met een prachtig schot de stand In „Musis Sacrum" werd Zaterdag middag het school-damtournooi van de jubilerende Helderse Damclub voortgezet. De secretaris van de ver eniging, de' heer A. van Veen, kon ruim honderdveertig jongens en meis jes welkom heten, waarna hij melding maakte van een extra attractie. Deze bestond hieruit, dat de onderwijzers die om vier uur nog aanwezig waren werden uitgenodigd onderling volgens het afvalsysteem ook een partijtje te spelen. Dit verzoek werd vanzelfspre kend hartelijk ontvangen. De onder wijzers, zes in getal, accepteerden de uitnodiging echter. en zaten even later, evenals de leerlingen, gebogen over de geruite borden. Zij deden minstens zo goed hun best als de kleine dammers, want voor de win naar zal een schemerlampje worden beschikbaar gesteld. Bij de leraren wa ren de* resultaten: A. Weidema—J. Bonder 02; C. KleinB. IJska 2—0; A. G. Twigt— P. Uipkes 20. We zijn benieuwd naar de volgende en de laatste ronde. Het verloop van de wedstrijden was nog spannender dan de vorige week Er werd verbeten gestreden, er was minder lawaai en de prestaties waren beter. Voor deze dag waren zestien prij zen disponibel. De meisjes van de scholen 4a en 5a die verleden week gelijk speelden, kwamen in een beslissingswedstrijd tegenover elkaar. School 5a was dit maal iets sterker en won met 119 Ook het derde meisjestiental, dat aan dit tournooi deelneemt, was Zaterdag aanwezig. Voor deze meisjes had men eveneens een heerlijke taart. De uit slagen waren: School 4aSchool 5a 911; V.G.L.O dAmbachtsschool 713; School 4b— School 5b 812; V.G.L.O. e—Am bachtsschool d 812; School 8b— School 14b 10—10; School 8cSchool 6a 416; School 6bChristelijke School 911. Vooral deze laatste ontmoeting verliep onder hoogspanning. Het gymnastieklokaal was veel te klein om alle belangstellenden behoor lijk te kunnen hertergen. En dat heeft de wedstrijdcommissie, bestaande uit de dames Sinjewel en Goedegebuur, aanvankelijk heel wat zorgen berok kend. Niet dat zij daarvan last onder vonden bij hun organisatie, doch het enthousiasme en het lawaai dat de jeugdige tafeltennissers opbrachten, drukte het tempo aanzienlijk. Toen men echter eenmaal was gewend en de jongens en meisjes die niet behoefden te spelen zoveel mogelijk het veld hadden geruimd, liep alles aanzienlijk vlotter, mede dank zij de stem van de heer N. Hemelrijk, die de wedstrijd- leidsters als -omroeper onschatbare diensten heeft bewezen. Het was weer een kostelijk gezicht de jongens en meisjes bezig te zien. Er waren knaapjes die niet eens zo erg veel boven de tafel uitstaken, doch heel verdienstelijk speelden. Die had den al eens eerder achter zo'n tafel ge staan, maar er waren er ook die niet eens wisten hoe je dat „plankie" moest vasthouden, lqat staan dat zij hadden gehoord van een back- of een forehand. Toch zijn er Zaterdagmiddag ook goe de partijen gespeeld, in het bijzonder aan tafel één. Daar zagen wij Van de Vliet, Hemelrijk en v. d. Zee aan het werk. Ook op tafel vier werden later Hij speelde zo kranig, zo vastberaden. Naderhand, welhaast bij elke zet; De hand onder 't hoofd, gelijk grote denkers. Hij streed om de eer en niet om de pret. Die eer was zijn school, de school uit de Ban ka En juist die school lag hem na aan het hart; Toen kwam het noodlot, (hij stond gewonnen) Eén zet veranderde vreugde in smart. Eén foutzet: verloren! (zo is het damspel) 't Publiek keek vol aandacht, (zo iets doet ie goed) Toen kwamen de tranen; tot snikken bewogen Het was te erg voor zijn jeugdig gemoed. Jeugdige damvrxend, je deed zó je best; Je joeg op buit, maar die is je ontgaan, Toch bood jij je hand, ondanks je tranen, Sportief aan de winnaar, zo moet het gaan.' Dit was een daad, die menige Damme Van groter formaat, heel dikwijls niet dotv. Dit was jouw winst, behaald op je zelve Je hoort er wel meer van; tot zolang gegroet. A. VAN VEEN op de middag door Zeevaartscholieren betere partijen weggegeven. Er is op deze eerste dag in oneven poules gespeeld; dat waren er dertig in getal, waarvoor men vanzelfsprekend de gehele middag nodig had. Hieron der geven wij de namen van de poule winnaars: Jongens, 17 jaar en ouder: S. v. d. Vliet (Volks Un), R. v. d. Zee (Gem. H.avondsch.); H. Moolhuizen (Zeev. sch.); N. Hemelrijk (RHBS); W. Meyer (Zeev.sch.); T. Kemper (Zeev^ch.) G. Lastdrager. Meisjes 12 tot en met 14 jaar: A. List (ULO 1), 2. Weenink (ULO 1), A. v. d. Oord (ULO 1), G. Kant (ULO 1). Meisjes 15 tot en met 17 jaar: Chr. Oosterloo (Vaksch.), J. Zegel (ULO 1). Jongens, 15 tot en met 16 jaar: J. W. Scheer (HBS), D. van Eist (ULO 2), P. Visser (ULO 2), L. Spetter (RKULO). P. Bronder (Gem.Lyc.), W. Maartens (Amb.sch.), S. Luyckx (Amb.sch.). Jongens, 12 tot en met 14 jaar. R. Adriaanse (HBS), T. v. d. Well (VGL O), W. Dirkzwager (VGLO), J. Vries (HBS), P. Plukker (RKULO), J. Kroon (RKULO), G. Oosterbeek (Amb.sch.) HCSC 3 leverde een keurige presta tie door Dindua 3 de eerste nederlaag toe te brengen. Het werd een 2—1 overwinning voor de HCSC-ers. Met de rust was de stand 02 94. De roverhoofdman heeft met tovery!roepen ze verschrikt uit elkaar een kwartier staan te wachten woon tovery Maar het is helemul tot de gevangenen uit de tent zouden geen. toverij! Terwijl de woedend, komen. Maar ér kwam niemand. En roverhoofdman van razernij om <j» nu bestormen de rovers de tent, waar- tent heen staat te springen, steekt in Pim, Pam en Pom met prinses Kna- prinses Knagelyntje een heel eind ver. gelijntje zaten. Maar wie is dat? De der haar hoofdje weer boven het zand. twee eerstaankomenden die aan beide „Ziezo, die heb ik even te pakken ge. zijden hun hoofd door het tentdoek nomen zegt ze tevreden tegen Pim, steken, kijken elkaar verbluft aan! Er Pam en Pom. die even later naai bo» is niemand meer te zien in de tent. De ven komen, ..En nu naar het fort!" tent is leeg, helemaal leeg! „Dat is BENOEMINGEN BIJ DE PTT De heer H. van Overeem, vakman der technische groep van PTT hier ter stede, is benoemd tot vakman le klas se. Benoemd tot vakman le klasse PTT de hef J. Huijsman te Den Burg. voorheen vakman. Zaterdagmiddag heeft de korfbal afdeling van HCSC tegen DTS 2 de laatste competitiewedstrijd gespeeld. De twaalftallen waren aan elkaar ge waagd. DTS scoorde het eerst, doch geen vijf minuten later was de stand 1—1. Na de rust nam DTS wederom de leiding. Het gelukte HCSC niet de gelijkmaker te scoren. DTS won dus met 21. De stand is nu: 11 10 0 1 12 7 0 5 12 5 0 7 11 1 0 10 De wedstrijd ONI—DTS 1 moet nog worden gespeeld, maar in de stand kan geen verandering meer komen. DTS 1 gaat dus met het kampioen schap strijken. Op 4 Maart begint de nieuwe competitie, waarin ook ONI met twee twaalftallen zal komen. DTS 1 HCSC DTS 2 ONI 43—16 47—38 18—26 10—38 Enige tijd geleden heeft de toneel afdeling van de Groninger Vereni ging „Stad en Ommelanden" voor de Groningers in Hoorn het toneelspel „Ainigst kind" opgevoerd. Zaterdag avond brachten de Hoornse Gronin gers een bezoek aan Den Helder, waar zfl in „Centraal" het- stuk „De beste zet" voor het voetlicht brachten. Dit tegenbezoek heeft beide verenigingen stellig tot tevredenheid gestemd. „De Groninger Martini" uit Hoorn heeft zich in „De beste zet" naar be horen van zijn taak gekweten. Het is een alleraardigst stuk van een stijf koppige boer en een niet minder stijf koppige zoon, die elkaar zo graag zouden weerzien, maar het beide ver tikken. De oude boer Wiepko Loaben- ga, voortreffelijk gespeeld door de heer J. Meijer, is zo aan de hoeve „Hooghaim" verknocht, dat hij geen rekening houdt met menselijke sen timenten en tracht zijn beide zoons een vrouw naar zijn zin op te drin gen. Behalve de heer Meijer verdient de heer Borgman te worden genoemd, die als „rentnair" en vriend van de familie van tijd tot ttfd een spelletje tje komt schaken. Het was vaak rumoerig in de zaal, die zich toch al niet voor een toneel uitvoering leent, maar al met al heeft men genoten van een avond vol Gro ninger gemoedelijkheid. De voorzitter van „Stad en ommelanden" bood na afloop de twee medespelende Hoorn se dames bloemen aan. En daarna kon het bal beginnen, dat tot diep in de nacht voortduurde. 1,3b?' .-i - V- De Hermes-dames hebben gisteren in een uitstekend gespeelde wedstrijd een 11 gelijk spel bevochten op VW 1. Twintig minuten na de rust wist mej. Aarts uit moeilijke positie op de rech tervleugel de bal naar mej. Oly te slaan. Deze benutte de haar geboden kans onberispelijk. De aanvoerster, mej. Zomer, die voorheen middenvoor speelde, stond gisteren op de back plaats, waar zij goed voldeed. In de achterhoede was Vooral ook mej. Hoo- gerwerf op dreef. De dames mogen op een prima wedstrijd terugzien. Als zij op deze weg voortgaan, hebben zij ze ker een goede kans op het kampioen schap. De stand in de kop is momen teel: Hermes 1 9—16; VW 1 9—14; HIC 1 7—12. De reserve-dames verloren in Am- sterdam met 2—0 van Ijsvogels 2. Ook deze verjongde ploeg heeft dus geen kans gezien van de laatste plaats af te komen. Reeds met de rust was de stand 2—0. Verder kregen wij binnen de uit slag Eechtrop 3—Hermes 4 (heren) 4-tl. Thuis gingen bij Hermes de wed strijden niet door. De Finse vrachtboot „Gripo" is Zaterdagmiddag op de rede komen bij leggen in verband met het slechte weer. Gistermiddag volgde de kust vaarders „Bullfish", op weg van Har lingen naar HuR, en „Latwiae", op weg van Terschelling naar Londen haar voorbeeld. Het is morgen hoog water om 5.45 en 18.10 uur en laag water om 11.45 uw. Het slot van de grote militaire oefeningen, die tussen Breda en Oosterhout werden gehouden, viel samen met het assaut der Bredase cadetten.' Vol komen gecamoufleerde infanterie tijdens een gevechtsoefening, waarbij het. draagbare zenden ontvangtoestel grote diensten bewijst. De 51e Paasveetentoonstelling t» Schagen zal op 29 Maart worden gehou den. Ter gelegenheid daarvan wordt een loterij (met 12.500 loten) georgani. seerd. O Een der leden van de ge meenteraad van Schagen heeft een voorstel ingediend om de café's de» Donderdags tijdens de markt te sluiten van 2—4 uur. De gemeenteraad van Wognum heeft besloten de data der jaarlijkse kermis, in verband met het in Mei te houden muziekconcours, te verschuiven naar 11. 12 en 13 Juni. B. en W. van Beverwijk hebben in Den Haag een plan aanhangig gemaakt voor de bouw van 400 woningen. In een woning aan de Augustynsteeg te Alkmaar 's een ware ravage aange- ricth door het ontploffen van een bed- kruik, die hoogst onverstandig ia gesloten staat op een brandend gasstel was geplaatst. Q Bergen heeft in 1949 huisvesting verleend aan 16.302 gasten (vorig jaar 17.123). Te Alkmaar Is op 78-jarige leeftijd overleden dr. H. Har tong van Ark, ap'otheker daar ter stede. Woensdag zal een bekend Zaankan- ter, de heer Fr. Muisman, oprichter ea thans nog directeur van de Ver. Zaan- landse Steenkolenhandel, 75 jaar wor den. De Zaanse VW zal dit jaar ook een gids in Esperanto uitgeven. De gemeenteraad van Purmerend heeft een crediet van f 443.000 verleend voor de bouw van 64 woningen. Een der eigenaardige aspecten van het Britse kiesstelsel is het optreden in de districten van zogenaamde „election agents" of zaakwaarnemers voor de candidaten. Volgens de Engelse kieswet zijn de voor propagandadoeleinden be stemde gelden der partijen aan zeer nanwkenrig omschreven maxima gebon- en (ongev. 750 pond). Dit heeft ten doel de meer welgestelde candidaten geen unfair voerdeel te geven over hun mededingers. De „election agent" heeft een zeer zware taak. Hij heeft een nauwkeurige boekhouding van alle uitgaven bij te houden en toe te zien dat geen afspra ken worden gemaakt zonder zijn mede weten. De Engelse wet maakt het im mers strafbaar dat derden geld aan propaganda voor een candidaat uitge ven en het overschrijden van het maximum kan tot gevolg hebben, dat de verkozene wordt gedisqualificeerd Buitendien is de zaakwaarnemer ver antwoordelijk voor de volledige orga msatie van de verkiezingscampagne van zijn candidaat. Hij dient er daar- by voor te waken, dat op geen enke, ogenblik een vrij rondje at een maal tyd aan een der kiezers wordt aange boden daar dit zou kunnen beschouwd worden als „corruptie". Deze taak waarvoor veel tact nodig is, wordt over het algemeen opgedragen aan de secretarissen van at plaatselijke par ty besturen of van <*e vakverenigingen die een byzondere studie van de kies wet hebben gemaakt. Er zijn ook be roeps-„election gents" die een hono- rarium van 50 tot 75 vragen, dat echter betaald moet worden uit het rkiezingsfonds dat ten alle tijde VAN SCHELTINGA'S SUCCES TEGEN BUITENLANDERS IN BEVERWIJK. Hoewel de Amsterdamse schaakmees ter Th. D. van Scheltinga, in het tour nooi te Beverwijk niet erg goed op dreef was, boekte hij toch een groot sportief succes: hij won n.1. van alle vier buitenlandse deelnemers. Dat is zeer opmerkelijk omdat van Scheltinga reeds eerder de aandacht op zich vestigde, door zijn opvallend hoge score in de landenwedstrijden te gen de Engelsen. Blijkbaar speelt hij het best, wanneer hij de vaderlandse kleu ren moet verdedigen. Hieronder zijn opzienbarende over winning tegen Rossolimo te Beverwijk. Wit: Th. D. van Scheltinga. Zwart: N. Rossolimo. Hollandse verdediging. 1. d2d4, e7-e6; 2. c2-c4, f7-f5; 3. g2-g3, Pg8-f6; 4. Lfl-g2, Lf8-e7; 5. Pgl -f3, 0-0; 6. 0-0, d7-d6. De Hollandse verdediging in zijn oude vorm. Botwinnik heeft met veel succes 6d5, de z.g. Stonewall weet in practijk gebracht. 7. Pbl-c3. Een ander goed systeem is 7. b3 ge volgd door 8. La3. 7. Dd8-e8; 8. Ddl-c2, De8-h5; 9- e2-e4, e6-e5! Een belangrijk nieuwtje: op 10. dxe5, dxe5; 11. Pxe5 volgt zeer sterk 11. -» fxe4!12. Lf4, Ld6 enz. 10. d4xe5, d6xe5; 11. Pc3-d5, Pb8-c6? Een ernstige fout die direct weerlegd wordt. Aangewezen is 11Pxd5; 12. cxd5, Ld6 of 12. exd5, e4; 13. Pd4, Pd7, in beide gevallen met goed spel voor zwart. 12. Pf3xe5!, Pf6xd5. Na 12. Pxe5; 13. Pxe7!, Kh8; li exf5 verliest zwart twee pionnen. Van daar dat hij met de tekstzet alles op haren en snaren zet. 13. Pe5xc6, b7xc6; 14. e4xd5, f5-tt; 15. Lclxf4, Tf8xf4; 16. g3xf4, Le7-d& Nu ziet het er naar uit, dat zwart voor het geofferde materiaal uitstekends aanvalskansen krijgt. 17. d5xc6!. Voortreffelijk en koelbloedig speeld: op 17Lxf4 volgt 18. Ld5'„ Kh8; 19. f3! en wit kan alles afdoends dekken. 17. Kg8-h8. Maakt het zo moeilijk mogelijk, want na 18. Ld5 heeft zwart de tussenzet 18Lf5; 19. Dd2, Dg4! met kans om in trobel water te vissen. 18. Tal-dl' Lc8-f5; 19. Dc2-cl!, Ld6-e7; 20. Tdl-dS. Dh5-g6; 21. Dcl-e3, Le7-f6; 22. b2-b3. Wit speelt met een kwaliteit en dris pionnen meer, terwijl er van de zwar- t aanval zo goed als niets is over gebleven. 22h7-h5; 23. De3-g3, Dg6-h7; 24 Tfl-el, h5-h4; 25. Dg3-e3. Dreigt door 26. De8!, Txe8; 27. T*e8!< Dg8; 28. Txg8! benevens 29: Txf5 aan alles een eind te maken. 25. Dh7-g6; 26. Kgl-hl, 27. h2-h3, Lg4-h5; 28. De3-c5!. Zwart geeft op. -T

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2