BURGlMl Open Brief: Vaticaan wil een eenheidsfront Chinese arbeiders naar Siberie fcfifatonS ewogen week - eind Sport in 't kort J Vier doden bij overval op rubberonderneming TWEEDE KAMER NEEMT DEVIEZEN NOTA VOOR KENNISGEVING AAN K.L.M. opent lijnen op grote Duitse steden Dr. Hirsehfeld vraagt vrijlating gearresteerde militairen Valse bankbiüettenaffaire komt voor de Haagse rechtbank Canadees „diplomaat" wordt naar Canada teruggestuurd Nog meer veranderingen in Engels B-team Nederlands ijshockeyteam doet het goed Nieuwe zuiveringsgolf in Oost-Duitsland DIT WOELIGE LEVEN Het Radioprogramma Dames! Hamea-Gelei Een menselijke barometer i VRIJDAG 1T FEBRUARI 1850 (II) V* _i. NADENKT over het Vaticaan- plan om Katholieke. Protestantse en Mohammedaanse krachten sr-tien te tondelen tot een eenheidstront tegen het communistisch materialisme, komt tot merkwaardige conclusies. Men kan zich, in kwalijk verborgen antipapis me, natuurlijk van de zaak afmaken door de, te pas en te onpas, voor allerlei Katholiek streven gebruikte dooddoe ner, dat het doel wel weer de midde len'zal heiligen. Moge dat van tijd tot tijd juist schijnen voor de ijver, die de Katholieke Actie op voorposten en in baar vijandig gezinde streken aan de dag legt, men kan dat moeilijk zeggen van een daad. die haar oorsprong vindt in het werkvertrek van de zo bij uit stek politiek geschoolde Paus Pius de Twaalfde. Veeleer is het zo, dat het Vaticaan de internationale toestand dermate ernstig beoordeelt, dat het zich met een resolute stap heenzet over weerstanden, die in lange eeuwen ge groeid en zelfs dogmatisch in de kerk leer verankerd zijn, teneinde door het opgeven van allerlei bijkomstige over wegingen de grote hoofdzaak van zijn bestaansgrond te verdedigen. Zulks doende komt het Vaticaan er toe uiteraard met volstrekte hand having van eiger geestelijk karakter voor het vormen van een eenheidsfront terug te vallen op een Kantiaanse, in wezen anthropocentrische wereldbe schouwelijke tactiek, waarin God niet als het doel der dingen is gesitueerd maar als degene, die de samenhang tus sen het rijk der atuur en het rijk der doelstellingen, tussen het physische en het ethische, tot stand brenBu Ten diepste gepeild is de religie daardoor niets anders dan religieus geaarde mo raal Moraal, die in het onderhavige concrete geval naar haar sociale aspec ten internationaal-politieke interpreta tie behoeft. Opererend met het gemeenschappe lijk minimum, dat Katholicisme, Pro testantisme en Mohammedanisme in de sfeer der religie verenigt, namelijk het monotheïstisch godsbesef, wil het Va ticaan een kruistocht prediken tegen het communistisch materialisme. Is dat gemeenschappelijk minimum als basis voor gezamenlijk optreden breed ge noeg? In theoretisch opzicht stellig, voor wat de strijd tegen het materia listisch atheïsme betreft, zoals dat in de bolsjewistisch-communistische dogma tiek tot zijn meest volstrekte conse quenties wordt beleden. Het aanvaar den van een monotheïstisch godsbesef immers impliceert een verwerping van de materialistische wereldbeschouwing op zuiver religieus-filosofische gron den. Het impliceert op dezelfde gron den de verwerping van bet moderne dynamisme. En het voert in logische consequentie tot de aanvaarding van de organische wereld- en levensbeschou wing, welker uitgangspunt niet ligt in de stof maar in de geest, in de idee, of, zo ge wilt, in de openbaring. Het voert niet tot de leer van de Uebermensch, noch tot de leer van de ondergang van het avondland, noch tot het massale onlustgevoel van de zich in biologisch opzicht een mislukt pro duct voelende moderne mens. die de latente zelfvernietigingsdrang koestert als een van zijn rijkste verworvenhe den. In positief opzicht handhaaft het de waarde van de individu, leidt daardoor tot sociaal rechtsbesef en baseert zich drarbij op uit metaphysische waarden gedistilleerde grondrechten, die in de normgeving van wet en gebod haar be grenzing en haar bescherming vinden. In wezen is onze Westerse beschaving, hoezeer ook gesaeculariseerd, voor het overgrote deel nog altoos een product van de aanvaarding der aan dit mo notheïstisch godsbesef ontleende nor men. Vandaar ook, dat het Vaticaan plan niet zonder meer als het idee-fixe van een naar wereldmacht strevende relig'.euse organisatie mag worden ter zijde gelegd. Het heeft, hoevele geva ren het in zich moge bergen, een voe dingsbodem in het gemeenschappelijk belang dat wij hebben bij de bewaring van de vrede rn bij de bescherming van de Westerse cultuurwaarden. Hoezeer die cultuurwaarden in het geding zijn bij de huidige internatio naal-politieke ontwikkeling blijkt reeds uit het feit alleen, dat Paus Pius XII bereid schijnt, voor de verwerkelijking van zijn plan een groot aantal histori sche feiten althans tijdelijk buiten dis cussie te stellen Voor wat de verhouding tussen het Katholicisme en het Protestantisme be treft dateert de ontwikkeling dier his torische feiten van 31 October 1517, toen Luther zijn 95 stellingen, naar aca demisch gebruik, aan de deur van Wit- ten bergs slotkerk hamerde. Sinds de daarop gevolgde Pauselijke bul Exsur ge Domine. met zijn ultimatum van zes lig dagen en de logisch er bij aanslui lende ban. zijn er van beide zijden zo veel tot verwijdering strekkende histo rische daden gesteld, dat aan het uit schakelen dier feiten bij de opstelling van het huidige Pauselijke kruistocht- Plan een bijna revolutionnair karakter kan worden toegeschreven De thans van het Protestantisme ge vraagde samenwerking staat in wei *eer schrille tegenstelling tot de drie voudige vervloeking, waarmede het be faamde Katholieke Concilie van Trente ^erd besloten En zo ge de tegenstei jingen wat actueler zoekt dan in de laren 1545—1563, dan moge herinnerd borden aan de Borromeus-encycliek van l9io, waarin Paps Pius X de Pro tenanten „vijanden van het kruis van Christus en aardsgezinden" noemde; een encycliek die in Nederlandse kring toveel beroering wekte, dat de Paus aan M de Koningin deed weten, dat hij niet bedoeld had de vorsten uit het huis van Oranje, noch de voorouders De totstandkoming van het vriend schapsverdrag tussen Moskou en Pe king schijnt niet zo vlot gegaan te zijn als uit le bekendmakingen wel zou blijken. Mao schijnt er met tegenzin in te hebben toegestemd, dat een groot aantal handarbeiders uit China op con tract in Siberie zullen worden te werk gesteld. In de eerste stadia van de be sprekingen zou Rusland, aldus bericht de Parijse correspondent van de New T!.mes' volledige contróle heb ben geëist van zeven havens aan de Gele Zee. Toen Mao en zijn minister van Buitenlandse Zaken bleven wei geren, was het Kremlin gedwonger die eisen te matigen. Wel bereikten z\J. dat de havens in geval van oorlog on middellijk onder Russisch toezicht ko men, Men acht het mogelijk, dat nog enkele kernkwesties onbeslist zijn ge bleven en veidere onderhandelingen noodzakelijk zijn. Het blad van de Russische commu nistische partij, Prawda, schrijft, dat het verdrag in de eerste plaats bedoeld is om een nieuwe aggressie van Japan te voorkomen, waar de reactie „hoe langer hoe brutaler" wordt onder be scherming van de Amerikaanse bezet ting. Vier personen werden gedood en één zwaar gewond, toen Woensdagmorgen in de rubbertuinen van de gouvèrne- ments rubberonderneming „Vada" ten N van Tjiandjur een jeep vanuit een hinderlaag werd beschoten. De slacht offers zijn de planter Gans. een man- dur en twee ondernemingswachters. De toedracht der zaak is nog duister De heer Gans had zich in de vroege ochtend naar de rubbertuinen bege ven, toen de jeep plotseling onder vuur werd genomen door een bende, waar van de sterkte onbekend is gebleven Twee dagen eerder was een employé van dezelfde onderneming eveneens van een hinderlaag uit beschoten, doch werd niet getroffen. De heer Gans is gister begraven. Frank Slnaira gescheiden De bekende „crooner" Frank Slna- tra en zijn vrouw Nancy zijn geschei den. De Sinatra's trouwden twaalf jaar geleden, gingen uit elkaar, maar hadden zich later weer met elkaar verzoend. Zij hebben drie kinderen. Na een herdenking van het overleden lid, dr. Bierema en de bespreking van een aantal kleinere wetsontwerpen, heeft de Tweede Kamer gistermiddag de behandeling voortgezet van de nota inzake de deviezenpositie, waarover reeds Woensdag was gediscussieerd De ze nota is ten slotte voor kennisgeving aangenomen, nadat het woord was ge voerd door de heren Weiter (N.K.P.), Hoogkarspel (C.P.N.), Schouten (A.R.) en Ritmeester (V.V.D.). In zijn ant woord zeide minister Lieftinck o.m dat de dekking van het grote dollar tekort in het betalingsbalansvraagstuk het alles overheersende probleem blijft. Inmiddels streeft de regering naar een vrijer maken van het betalingsver keer en het handelsverkeer. Het wetsontwerp tot wijziging van de Middelenwet 1948 werd z.h.s. goed gekeurd. Tot besluit heeft de Kamer zich verenigd met enkele wetsontwer pen, betrekking hebbende op douane overeenkomsten en op goedkeuring van een op 15 October te Londen ge sloten verdrag tussen Nederland, Groot-Brittannie en Noord-Ierland. ter vermijding van dubbele belasting. Te gen 1 Maart zal de Tweede Kamer worden bijeengeroepen ter behandeling o.a. van de belastingwet. VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN Dat van de andere zijde weinig vrien delijker terminologie gebruikt werd weet ieder, die wel eens een blik sloeg in Calvijns Institutio. waarin de Rooms- Katholieken „dolle beesten" worden geheten, of in de nog Eiltoos gebruikte Heidelberger Catechismus, waarin van de mis wordt gezegd dat zij is een ver vloekte afgoderij. Wanneer thans het Vaticaan over al deze historisch gegroeide scheidsmuren heen de bondgenootschappelijke hand uitsteekt haar het Protestantisme in al zijn vormen, dan moet daarvoor een reaen aanwezig zijn, die zeer zwaar weegt. Die reden is zelfs zo ernstig, dat de basis van samenwerking, die het Va ticaan zoekt, dermate breed wordt ge maakt dat er ook ruimte is voor het Mohammedanisme. Hetgeen onweer sprekelijk aantoont, dat de aanleidende oorzaak van 's Pausen actie in de po litieke sfeer ligt en niet in de reiigieuse Immers: n religieus opzicht bestaat er, wanneer men haar moreel-sociaal in terpreteert toepast, zoals thans ge schiedt. veeleer een aantal raakpunten tussen Katholicisme en Westers huma nisme dan tussen Katholicisme en Mo hammedanisme Het Westerse humanis me dat bij de pauselijke plannen ge passeerd wordt, heeft nog altijd Chris telijk aspecten Hetgeen van de Islam moeilijk kan worden beweerd. Er zal een derde artikel nodig zijn om dit laatste te bewijzen en vervol gens uit de pauselijke keuze een voor lopige conclusie te trekken. De KLM gaat haar luchtvaartbedrijf het komende seizoen in Duitsland op grootscheepse wijze aanpakken. De hoofdzetel zal in Frankfort worden ge vestigd, terwijl er kantoren komen in Hamburg, Dusseldorp, Neurenberg, München en Bonn. De heer Harry La ponder, die vóór de oorlog in Berlijn het hoofd der KLM was en na de be vrijding naar Stockholm werd overge plaatst, wordt weer de hoofdvertegen woordiger in Duitsland en zal, volgens de Telegraaf, een staf van 140 KLM- employé's. over diverse kantoren ver deeld. onder zich krijgen. Deze zomer zullen Frankfort, München, Dusseldorp Neurenberg en Hamburg weer met Amsterdam verbonden zijn. Dr. Hirsehfeld heeft aan de regering der RIS verzocht de Nederlandse mi litairen vrij te laten, die door de In donesische strijdkrachten in Djakarta en Bandung gearresteerd zijn, omdat zij in betrekking tot Westerling zouden hebben gestaan. Er zouden zeventien man gevangen zitten, onder wie vijf blanken. Verscheidene der Indonesi sche manschappen zouden zijn mishan deld, om hen aan het spreken te krij gen. Woensdagmiddag werd er te Lon den een wedstrijd om de Cup ge speeld tussen de elftallen van Chelsea en Chesterfield. Een strijd om de bal tussen de rechtsbuiten van Chelsea, Fray (met wit shirt) en CapeU de linksback van Ches terfield. De 23-jarige Belg R. J J. M. uit Luik. die in September 1949 te Den Haag werd gegrepen, verdacht van het uitgeven van valse bankbiljetten van honderd gulden, zal zich op 28 Febru ari voor de Haagse rechtbank moeten verantwoorden De arrestatie van M leidde tot de ontrafeling van een grote valsemunters-affaire te Luik Ongeveer zestig personen bleken bij dit complot betrokken. Zij werden allen gearres teerd. De Canadese „diplomaat", die verle den week door de marechaussee te Bu- del is aangehouden en die de Apel- doornse autohandelaar G. te Zwolle voor f2000 heelt opgelicht, blijkt ook in het buitenland o.a. Belgie. Frank rijk en Italië te zijn gesignaleerd Daar de man bovendien een niet ongevaar lijke psychopaath blijkt te zijn. zal hij naar Canaia worden teruggestuurd. Op 3 en 4 Maart zullen in de na bijheid van de Philippijnen Engels- Amerikaanse vlootmanoeuvres worden gehouden. Een bron van glans! Voor de vijfde ronde van de F.A. Cup werden drie wedstrijden overgespeeld. Blackpool schakelde Wolverhampton Wanderers met 10 uit; Chelsea won met 30 van Chesterfield en Manches ter United won de uitwestrijd tegen Portsmouth. Voor de zesde ronde staan de volgende wedstrijden op het pro gramma: ChelseaManchester United, Derby CountyEverton. Liverpool Blackpool en ArsenalLeeds United. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft beslo ten dat de wedstrijd om het kampioen schap van Nederland van 1729 Juli in Amsterdam zal worden gehouden. Voor het kampioenschap van Ne derland, hoofdklasse klein biljart kader 38/2 hebben zich geplaatst: J. A. Eichels- heim, J. Franken, J. H. de Jong, A. Katelijn, P. Kruithof, C. van Oosterhout en L. van Reijen en M. Wijnen. Ook Jack Milburn van Newcastle, die oorspronkelijk aangewezen was voor de midvoorplaats in het Engelse B- elftal, moet vervangen worden. Hij heeft n.1. een teen van zijn rechtervoet gebroken bij de training. In zijn plaats is Lofthouse aangewezen, de midvoor van Bolton Wanderers. die eergisteren de aanval leidde van de Engelse Lea- gueploeg in de match tegen de Ierse League. Het gewijzigde Engelse B-team ziet er thans als volgt uit; doel: Middleton 'Chesterfield!achter: Dicks 'Middles hroughï en Eckerslev 'Blackburn Ro vers: midden: Quested (Fulham). Hughes (Liverpool) en Dickinson 'Portsmouth. aanv.); voor: Walters 'Tottenham Hotspurs), Mannion (Midd- lesbrough). Lofthouse 'Bolton Wande rers), Bentley (Chelsea) en J. Froggatt 'Portsmouth) Nederland doet het in het vierlanden- ijshockey-to urnooi uitstekend. Eerst werd met 85 van Belgie gewonnen, tegen Frankrijk behaalde ons team een verdienstelijk gelijkspel (33) en gis teravond werd Italië met 73 versla gen. De andere uitslagen waren: Italië —Belgie 74; FrankrijkItalië 63; BelgieFrankrijk 54. De stand in deze vierlandencompeti- tie is als volgt: Nederland 3 2 1 0 5 1811 Frankrijk 3 1113 1311 Belgie t 3 1 0 2 2 1419 Italië 3 1 0 2 2 1317 De libertaal-democratische partij in de Russische zone van Duitsland zal binnenkort een aantal reactionnaire partijfunctionarissen uitstoten, wier te genwoordigheid in de partij niet kan worden geduld, zo heeft de voorzitter prof Hermann Kastner, medegedeeld Hij zei, dat de partij dit werk zelf zal verrichten en geen hulp van buitenaf zal behoeven. De zuivering zal niet zo drastisch worden als die in de Chr. Dem. Unie enkele weken geleden Vruchtbomen bloeien reeds De kosten voor de uitvoering van het tienjarenplan voor de Belgische Congo, worden door de Belgische mi nister van Koloniën op fr 20 milliard geschat. MIJNHEER. MOG TREUREND om hst verlies van mijn oom Eusebius, die kortelings bezweken is onder de druk van uw aan slagbiljetten en uw vervolgingapapie- ren, word ik opgeschrikt door een van uw gevreesde grijze kaarten, nadat ge reeds vorige week tot schande van de gehele buurt en tot schade van mijn toch reeds zo wankele nachtrust een uwer satellieten aan mijn deur hebt doen verschijnen met een dwang bevel. Moet ik aannemen dat de rege ring het bevolkingsvraagstuk wenst op te lossen door het per hartkwaal uit roeien van ganse families, zulks door aanwending van de fiscale schrikmid- delen, die men u in handen heeft ge legd? Over het boekingstijdvak 1940- 50 hééft uw trawant, de Inspecteur, mij, behalve een heleboel andere bloed- zuigapparaten. een aanslag Personele Belasting opgelegd ten bedrage van f 84,77. Ge vindt het in uw verschrikke lijke administratie onder artikel van het kohier 26413. Ik zeg het er maai bij, ter voorkoming van een aanklacht wegens belediging van een tollenaar in functie. Nu waart ge wel zo goed, mijnheer de Ontvanger, mü in de gelegenheid te stellen die vierenzestig gulden zeven enzeventig te voldoen in enige termij nen; de laatate zal vervallen op 31 Mei. Dat was aardig van u; op deze wijze gaat belasting betalen precies zo on gemerkt als het sparen per Rijkspost spaarbank, waar de heer Pieter Lief tinck, die opperbaas aller tollenaren, ons zo zorgzaam voor poogt te anime ren. De tollenaren worden in het Evangelie waarlijk niet voor niets in één adem genoemd met de farizeërs, meneer de Ontvanger! Enfin ik had 'n paar maanden gele den die eerste termijn moeten voldoen, zijnde f 8.10. Hoe graag had ik u de pret gedaan, op die fatale datum even f 8.10 onder uw loketje te schuiven'. Heiaas, ik was die maand tweemaal grieperig geweest en u hebt er geen idee van hoeveel een behoorlijke griep aan drankjes kost Ik heb daar mijn eigen recept voor, teneinde doktersvi sites uit te sparen. Op dat soort re cepten heeft de heer Lieftinck intussen een paar honderd percent belasting gelegd; gij, belastinggaarders, weet geld te slaan zelfs uit de hoestbuien van Harer Majesteits berooide onderda nen. Hoewel ik nog ijlings het statiegeld van de lege flessen had geïncasseerd was het mij volstrekt onmogelijk, op de betaaldag een kapitaal van f 8.10 bij elkaar te krijgen. Ik was, om het be droefd doch pittig te zeggen, zo blut als de gast van de barmhartige Sama ritaan. Alleen had ik, inplaats van een Samaritaan, een aanslagbiljet. Luttele dagen geleden hebt gij, mijn heer de Ontvanger, een man gestuurd wiens beroep het is langs de deur te wai*en, dewelke een dwangbevel bete kende ten bedrage van het achterstal lige met „de kosten dezes", zijnde 60 centen. Te voldoen binnen twee da gen en anders zou mijn hele hebben en houden, mijn stoel en mijn pijp, mijn bed en mijn jampot, mijn lepel en mijn os en mijn ezel en alles wat verder van uw naaste is, om contant geld worden verkocht. Bij opbod. Mijnheer de Ontvanger, Ik heb Aan da Heer Ontvanger van de Directe Belastingen zwakke zenuwen. Ik ben, met alle respect, maar een bange schijtebroek. En ik zag me al, met trouwe verzorg ster en kleumend kind, langs de ver regende straten dolen. Ik heb laat het onder ons blijven bij mijn altijd welwillende directie een voorschotje gehaald en ik heb u (per giro, omdat Ik als gedwangbevolene niet onder uw ogen durfde komen) bij wijze van schuld- en zoenoffer ineens het hele bedrag van uw aanslag Personeel ko hier 26413 betaald, zijnde f 64.77 plus 80 centen voor het dwangbevel. Dat is voor een aanzienlijk deel ruim drie maanden vroeger, dan u bevolen had! En nou moet ik eerlijk zeggen, dat ik daarna een vriendelijk briefje had verwacht. Een briefje, waarin u mij een geestelijke klap op de schouder zoudt hebben gegeven. Want ik was dan toch maar eventjes drie maanden binnen de laatste termijn gebleven en waar vindt ge dat tegenwoordig? Wees reëel, dat gebeurt een Ontvanger der Directe Belastingen niet iedere dag. En daar vind ik vandaag bij de post wéér zo'n grijskartonnen stukje hart verlamming. Ik heb, zo meldt ge mij. bij de betaling geen rekening gehouden met de verschuldigde vervolgingskos- ten ten bedrage van 25 centen. (Ik heb waarschijnlijk een van uw afschuwe lijke drukwerkjes over het hoofd ge zien!) En u verzoekt mij, dit stomme kwartje alsnog binnen 8 dagen te vol doen, want „bij gebreke daarvan zou voor het te weinig betaalde bedrag de vervolging moeten worden voortgezet". Dat meldt u me letterlijk; zou de vervolging moeten worden voortgezet". Ik ben, mijnheer de Ontvanger, maar een klein mannetje met een burgerlijk gemoed; ik houd graag vrede met alles wat achter ambtelijke loketten zit te knijpen en te snauwen. Maar vandaag hebt u mij veranderd in een briesende leeuw. Wat zeg ik?, in een Guiliano, in een piraat, in een woestaard zonder weerga. Ik moet binnen acht dagen dat kwartje betalen en anders zet u de vervolging voort? Dat zegt u tegen een van uw beste klanten, tegen een man, die zijn belasting drie maanden voor uit betaald heeft? Mijnheer, als een zakenman zó tegen zijn klanten optrad, kon hij met zijn laatste korstje droog brood op het dak van zijn eigen fail liete zaak gaan zitten wenen! U krijgt dat kwartje. Natuurlijk. Ik ben geen uitvoerder van staatsgrepen; ik ben een ordentelijk burger; ik ben maar loslopend jachtwild voor uw voortgezette vervolgingen. Ik zal dat kwartje betalen. Maar niet binnen de acht dagen, die het u per gedrukte kaart belieft als ultimatum te stellen Want ik heb nog drie maan den tijd om de laatste termijn van mijn belasting te voldoen. Op 31 Mei 1950 zal ik de eer hebben u per giro te doen toekomen een bedrag van vijf entwintig centen. En na u dit alles te hebben geschre ven, zal ik thans een straffe zenuw- poeier innemen en mü terugtrekken in de veilige beslotenheid van twee wol len dekens. Moge uw arbeid rijkelijk gezegend worden! JEREMIA BLOM. P.S. De kosten dezes zijn zeven stuivers. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 „Uit het land van Hertog Jan". 8.12 „Klankenregen". 8.30 „Ja, zo was t". 9.30 Symohonie. 10.23 Gerard Souzay. 10.35 Actualiteiten. 10.45 „De aan van het huwelijk". 11.15 Licht Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.35 De Ramblers. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Kwartet Jan Cordvwener. 7.30 Gelovige mensen. 7.45 „Een Radiokrabbel". 8.05 Boeken. 8.15 ,Jo Juda", 8.30 „Mensen aan het werk". 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.30 „Faust". 9.40 De Ducdali. 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Swing and sweet. 1.0.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Manuel de Falla. VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Ochtendconcert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Aubade voor Prinses Marijke. 12.03 Arnuse- ments-orkest. 1.20 Piano-duo. 1.35 Maas trichtse Kamermuziekvereniging. 2.20 Engelse les. 2.40 Sinfonia Espansiva. 3.15 Kroniek van lettereD en kunsten. 3.50 Musicerende dilet tanten. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Radio-koper kwartet. 6.15 Wereldkampioenschap schaatsen rijden. 6:30Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. maakt Uw handen zacht als zij PATK1U1A WENTWORTB 113 ,Toen ik binnenkwam, om mr». Tote te halen, zat zij te rillen bij hel vuur t Is erg heet in de kamei en ze la warm gekleed, maar ze blijft aan één stuk door rillen Als u haar ondervraagt, zal ze ermoedelijk ineenzinken. De man in Kwestie is naar broer, maar hij neeft twee mensen vermoord, die hem w de v. eg stonden Als u een onderzoek instelt naai de dood van de oude nicht, van wie nij erfde, zult u misschien ontdekken dat hij nóg een moord op zijn geweten heeft. De spanning, waarin Miss Master man verkeert, ts hevig en al van oude datum. Waarschijnlijk heeft ze reeds vermoed wat ze zelf niet durfde geloven V,B de niet-Katholïeke Nederlanders., Nu denk ik, dat ze wéét en als ze weet, moet ze spreken, niet alleen ter wille van anderen, maar ook ter wille van zichzelf. Als mr Masterman vermoedde, dat zij op de hoogte was. zou ze in groot gevaar verkeren, geloof ik. De man is een moordenaar van huis uit. Hi) is sluw en handig Niemand üe zijn veilig heid bedreigt, is zeker van zijn leven. Ik denk. dat u zijn vingerafdrukken zult vinden op de telefoon in de kamer van mr Porlock en op bet venster van de biljartkamer beneden en ze zullen wei overeenkomen met die op de schoor steenmantel en de trap in de hall" Wat de afdrukken daar betreft, heeft Miss Silver gelijk, meneer", merkte trank Abbott op. „Hughes vertelde mij het daareven, die zijn van Masterman' Lamb keek hem heel flegmatiek aan En ze bewijzen niets" zei hij HOOFDSTUK XXXV De hoofdinspecteur richtte zijn blik op miss Silver. die voortging met brei en. Na een ogenblik herhaalde hij zijn opmerking „Ze bewijzen niets en dat weet u ook wel. Iedereen in huis kon zulke afdrukken hebben achtergelaten, zon der iets meer met de moord uitstaande te hebben dan u.... of ik. Veronder stel, dat een jury op zulke aanwijzin gen moet oordelen"hij stiet een kort lachje uit„Ik zie me al een figuur slaan! Ja, ik ga nog een stap verder. Gesteld, dat we zijn afdrukken vinden op de telefoon in Porlock's ka mer wat bewijzen ze dan nog? Dat hij daar is binnengegaan en niemand heelt opgebeld. Maar waarschijnlijk hebben ze bijna allemaal vandaag of gisteren getelefoneerd. Masterman zal eenvoudig zeggen, dat hij het dichts' bij zijnde toestel heeft gebruikt. En wat zijn afdrukken op het venster van de biljartkamer betreft hij heeft sinds zijn komst hier de meeste tijd tn die kamer doorgebracht welnu de man zal beweren, dat hij het venster heeft geopend om wat frisse lucht te krijgen". „Ja. maar' wierp Frank Abbott te gen. „al die afdrukken bij elkaar vor men toch door hun opeenhoping we) een bewijs. Zelfs een jury zou tot de conclusie kunnen komen, dat er wat al te veel Masterman-afdrukken waren" Opnieuw keek Lamb hem aan. nu nigszins vermanend. „Als Je meent, dat een jury denkt of conclusies trekt, kun je je lelijk in de vingers snijden. Ik heb je vroeger al verteld en zal het nog wel eens moeten doen, dat een jury feiten wil, volledi ge, soliede feiten, met volkomen solie- de getuigen om er een eed op te doen Jury's willen niet graag denken, want ze weten even goed als jij en ik, dat ze dan de kans lopen, zich te vergal- lopperen. Ze willen liever niet des nachts wakker worden en zich afvra gen, of ze 't bijgeval ook mis hebben gehad, toen zij 't „scHuldig" uitspraken in een moordzaak..., zulke dingen drukken je neer. Jury's verlangen fei ten, zodat zij bij hun thuiskomst kun nen zeggen: „Hij hééft het gedaan daaraan bestaat geen twijfel" Hij schoof zijn stoel achteruit. „Nu ga ik het volgende doen: Er is bewijs ge noeg tegen Oakley. om hem te arreste ren en aan te klagen 'Wordt vervolgd> De ervaring is de som van onze teleurstelHn gen AUGNEZ 7.23 Mijnheer de voorzitter. 7.35 André Kostelanetz en zijn orkest 7.45 Regeringsuit zending. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Lichte orkest werken. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 „Weet U het?" 9.55 Weekend serenade. 10.35 Com mentaar uit de Benelux. 10.45 Avondgebed. 11.15 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM 11, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur. - 8.18 Victor Silvester en zijn orkest. 8.45 Tip top tunes, 9.00 Symphonie-orkest. 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio- teuüJeton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.40 Thomas Magyar. 12.00 „Accordeola". 12.33 Trio Pia Beek. 1.15 Doli van dei Linden. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Amsterdams Poli- tie-kapel. 2.50 Fries-programma. 3.15 Omroep- Kamerorkest. 4.00 Van de weg tot het graf. 4 15 Amateurs zetten bun beste beentje voor. 4.45 Om het Wereldkampioenschap schaatsen rijden. 5.00 Schijvenscjouw. 5.30 Op de Dis- telwagen. 6.15 Populaire liedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 „Pas- separtout" 8.15 Vindobona Schraminel'n. 8.45 Onder moeders parapluie. 9.45 Socirlistiich commentaar. 10.00 Malando.- 10.25 Onder de pannen. 10.45 Gilbert Roussel 11.15 „Chez Marcel". 11.25 Geraldo en zijn orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN UI: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 „Rendezvous Players". U.30 NWDR; Gram. 12.00 VI. Br.: Salon orkest. 12.32 Orkest. 1.15 Gram. 2.00 Fr. Br.: Verz.progr. 2.30 Zang. 3.30 Verz.progr. 4.30 £"'fm,hle Alexandre. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6 00 VI. Br.: Acoordeon. 6.15 Duo Ja. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Liedjes. 7.50 Feuil- ','°p- 8.00 Fr. Br.: Galaconcert. 9.80 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.25 Omroeporkest „LAr- iesienne Bizet IV;„ J-15 „bonjour le .vlonde". 7.25 „V*la des Refrains". 7.30 Eng. H.S.: Mil- ^St'„„!;10., Concert. 9.15 Orkest Temple. 9.4o BBC Revue-orkest. 10.30 Orkest Stone. IL4® U-30 °rkes' Salisbury. 12.00 BBC Welsh Orchestra. 1.00 „Hawaiïan Sere nade!»". 1.15 Orkestmuziek. 2.10 VI. Br.: Con- ïe£,va?„.®Lahms 3 00 .vÖftig jaar 20ste eeuw" 3.30 NWDR: Carnavals-uitzending. 4.00 VI. Br.» Muziek voor blaasinstrumenten. 4.30 Negro Spirit. 5.15 Accord. 5.30 NWDR: Gevar.-pro- gramma. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 730 Accord. 6.45 Caus. 7.00 Eng. L.P.: Orgel. 7.15 Jazzmuziek. 7.45 Eng. U.S.: ,Those were the days". 8.15 VI. Br.: Omroeporkest met sol. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Eng. L.P.: Orkest Levy. 10.00 BBC Opera-orkest 11.15 verkiezingsprogramma. II 45 Orkest Leader. zijt Gij. als vocht ei. tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle nevlgheid op, bederven W levensvreugde en ver woesten Uw gestel Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendepijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker'. Kloosierbalsem. het middel waar van men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed" Ing. Med. (Adv.)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3