Sport in 't kort Lof en critiek voor Minister Lieftinck in de Eerste Kamer Zware jongens voor de Rechtbank Koning Faroek verheft zijn stem Londens galanacht der stembussen Prijsopdrijvingswet weer van kracht Bankoverval en sigarettenroof Flinke straffen geëist Protest tegen verlovingsgeruchten Nieuwe machine voor blindenschrift Zwaluwen verloren van Rode Duivels Vooraanstaand jurist bij auto-ongeval omgekomen De Antwerpse Zesdaagse Politieke functionarissen vluchten uit Sowjetzone Kwestie-Jeruzalem uitgesteld Geen atoombom doch mosterdgas? State Department is vrij van communisten Euwe-Donner remise Van der Voort sneller dan 'Broekman Hockey strijd Esperanto ingevoerd bij de Finse spoorwegen Drie strijdende partijen geloven in zichzelf Purmerender Mark!1 WOENSDAG 32 FEBRUARI 1950 l>e Eerste Kamer, die gisteren weer een drukke dag had, nam zonder be raadslaging of stemming enkele wetsontwerpen aan tot hernieuwde inwerkingtreding van enige artike len van de distributiewet 1939 en tot hemieuwe Inwerkingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. Xa goedkeuring van enkele begro- tingswijzi gingen werd de begroting 1950 van het departement van Alge mene Zaken aan de orde gesteld. Daarbij bracht de heer Wendelaar (VVD) de bestuursvorm van de stich ting „De hoge Veluwe" ter sprake. De oude toestand, zoals die was vóór de bezetting, maar nadien werd ge wijzigd, is rog niet hersteld. Spr. vroeg zo zuiver mogelijk herstel van de oude toestand. De heer De Beaufort (KVP) drong er namens de gehele fractie op aan dat Nederland op zijn weigering in het kader der V.N. hulp te verlenen aan de Arabische vluch telingen, zal terugkomen. Nadat minister Drees had geant woord, dat reeds nagegaan wordt op welke wijze verandering in de kwes tie Hoge Veluwe mogelijk is en dat eerder wel eens hulp aan de vluch telingen was verleend, werd de be groting z.h.s. aangenomen. Rijksbegroting In het middaguut werd een aan vang gemaakt met de algemene fi nanciële beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1950. De heer Pollema (CHU) vond, dat onze fi nanciële politiek is mislukt. De ban ken maken wel grote winsten, maar uit een algemene economische hoek bekekeh is er allerminst reden tot tevredenheid. Het begrotingstekort beloopt f 637 millioen. Het evenwicht der geldcirculatie is vrij kunstmatig en dat van de betalingsbalans is ook labiel. De Nederlandse arbeider kan geen woning voortbrengen, die voor hem onbetaalbaar is. Het is gevaar ljjk om te denken dat we er al zijn. De nationale schuld, aldus de heer Regout (KVP). bedraagt 25 milliard gulden, een indrukwekkend en som ber cijfer. Toch kon de spreker niet zo teneergedrukt zijn als zijn voor ganger. De tekenen van algemene opleving acht hij belangrijk. Wat de militaire uitgaven betreft, vroeg de heer Regout zich af of Nederland wel waar voor zijn geld krijgt. Het be drijfsleven moet minder zwaar belast worden, wil de opgaande richting kunnen worden voortgezet. Lof voor het werk van de minister had de heer Molenaar (WD). Hij is ongekende moeilijkheden te boven ge komen. Hij hoopte echter, dat de mi nister erin zal slagen te komen tot belastingverlaging en bezuinigingen. De commissarissenbelasting moet zijns inziens worden afgeschaft. Het debat duurde voort. In de avondvergadering heeft de heer X an de Kieft (Arb.) nog eens nadruk kelijk gewezen op het internationale as pect van onze dollarcrisis. Hij drong er derhalve op aan. dat de regering al het mogelijke zou doen, om invoering der inwisselbaarheid der Europese valuta te bereiken en Engeland ook in deze re geling te betrekken. Voorts bestreed hij het pessimisme van de heer Polle ma met betrekking tot onze begrotings positie. Hij meende, dat het begrotings beeld vijf jaar na de bevrijding reden geeft tot grote dankbaarheid en voldoe ning. De heer Van Santen (CPN> herleidde de internationale monetaire crisis tot een crisis in de structuur van het kapitalis me en stelde de regering verantwoor delijk voor de financiële en economische verwarring. Aan de samenwerking met de V.S. is het belang van ons eigen volk opgeofferd. Ten slotte heeft de heer Vixseboxse (CH) de sombere beschouwingen van zijn partijgenoot Pollema nog wat extra relief gegeven, waarna de vergadering tot heden werd verdaagd. Z.K.H. prins Bernhard heeft tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro de lunch gebruikt bij de Braziliaanse president Dutra in diens zomerver blijf Petropolis op de heuvels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de president het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw en hij ontving het Grootkruis in de Orde van het Zuiderkruis, wat de hoogste Braziliaanse onderschei ding is. Na de overhandiging der onderscheidingen, waarbij aanwe zig was de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul F ernandes. De Egyptische gezant in Zwitserland heeft op het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken een in krachtige bewoordingen vervat protest overhan digd tegen artikelen in Zwitserse bla den over de gemelde verloving van koning Faroek met 't 16-jarigc meisje, mej. Narriman Sadek. De gezant liet doorschemeren, dat de gewraakte artikelen nadelige gevolgen zouden kunnen hebben voor de handelsbe- trekkingen tussen beide landen en de in Egypte verblijvende Zwitsers. Te Bern legt men dit uit als te be tekenen, dat Egypte de handelsbe sprekingen met Zwitserland, die spoe dig zouden beginnen, misschien zal uitstellen. Een woordvoerder van de Zwitserse regering heeft gezegd dat het voor de regering uiterst moeilijk was tegen een blad op te treden we gens de wi.vje. waarop het een be weerde verloving van een koning be kend maakte. Nederlandse vinding Marius den Outer, o.a. uitvinder van de typografische stenografie (stelsel typo) en van de tachografiemachine, waarmee het mogelijk is een redevoe ring direct woordelijk vast te leggen, is er thans in geslaagd een nieuwe Brailleschriftmachine te ontwerpen, de dobigraaf, waarmee hij meent de blin de in staat te kunnen stellen met grote snelheid te schrijven. Het schrift zou ook aanzienlijk sneller door de blinde gelezen kunnen worden dan bij het z.g. Braillesysteem. De machine is bijna volkomen ge lijk aan de blindenvelotype, maar heeft niet meer dan zeven toetsen. De dobigraaf slaat geen letters, zoals de blinden-velotype, maar punten als bij het Brailleschrift. Ze behoeven maar zeven combinaties te vormen, in het systeem van Braille is dat aantal 63. Het schrift van de dobigraaf moet vol gens deskundigen zeer gemakkelijk te tasten zijn. Bij Braille voelt de vinger bij grotere combinaties niet alle pun ten tegelijk, bij deze vinding echter wel. Het schrift wordt van boven naar beneden gelezen. De heer Den Outer is voornemens met de Blindencommissie van de UNESCO in contact te treden, teneinde te pro beren zijn machine, die hij voor inter nationaal gebruik geschikt acht, in de blindenwereld te introduceren. In hun wedstrijd tegen de Zwaluwen liepen de Rode Duivels, in overeen stemming met de traditie, hard van stapel. Kort na de aftrap zetten zij een aanval op die met het enige doel punt uit deze wedstrijd bekroond werd. De rechtshalf De Buek opende naar zijn midvoor Annicq, deze zag dat de linksbuiten Himpe ongedekt stond, speelde hem prompt de bal toe en de Belgen konden juichen, want Himpe maakte dankbaar gebruik vai de geboden kans (10). De Rode Duivels handhaafden hun druk en het duurde wel en minuut of tien voordat de Zwaluwen wat inge speeld waren en op hun beurt het doel van Seghers konden bedreigen. Toch hadden de Belgische aanvallen een verrassender en gevaarlijker karakter en vooral de rechtsbinnen Van Stee- iandt liet zich geducht gelden. Na de rust waren de aanvallen van de Neder landers gevaarlijker, doch het gebrek aan schutters demonstreerde zich ook nu weer. Gistermiddag om drie uur is op de rijksweg Utrecht-Den Haag ter hoogte van Bodegraven een luxe wagen, be stuurd door de 57-jarige Haagse advo caat mr. dr. W. M. Westerman, bij het passeren van een andere auto, over de kop geslagen. De bestuurder, die alleen in de wagen zat, liep hierbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij tij dens het vervoer naar het Sint Jozef paviljoen te Gouda is overleden. Mr. dr. Westerman, die van een be zoek aan Duitsland naar Den Haag te rugkeerde. heeft na een vrachtauto met verhuisgoed te zijn gepasseerd een daarvoor rijdende vrachtauto uit Zeven huizen van achteren aangereden. De mogelijkheid bestaat, dat mr. Wester man door het zonlicht is verblind ge weest. Mr. dr. Westerman is o.a. directeur van de Bank voor Indie te Batavia en van de Rotterdamse Bankvereniging Verder chef van het kabinet van de burgemeester van Den Haag, lid van de Tweede Kamer en lid van de Haagse gemeenteraad. Van 1941 tot 1946 was hij raad-adviseur bij het departement van Justitie. Spanje heeft met een Amerikaanse vliegtuigenfabriek een contract van vijf en twintig millioen dollar ge sloten voor de aankoop van militaire 'esvliegtuigen. Na de sprints van gisteravond 9 uur luidt de stand in de Antwerpse Zes daagse: 1. Schulte--Peters (Ned) 46 p.; op één ronde: 2. Van Steenbergen Bruneel (Belg) 134 p.; 3. KobletVon Bueren (Zwits) 133 p.; 4. Van Vliet Bellenaars (Ned.) 84 p.; 5. Lapebie Bruyland (Belg) 39 p.; 6. Ockers Gillen (Belg-Lux) 34 p.; op twee ron den: 7. De BeukelaereJanssens (Belg) 90 p.; 8. De KuysscherArnold (Belg- Austr) 80 p.; 9. RyckaertDe Corte (Belg) 23 p.; 10. Van EstBoeyen (Ned) 4 pt. Sedert veertien Februari hebben vijftien ambtenaren van de liberaal-de mocratische partij uit de Sowjetzone een onderkomen in West-Berlijn gezocht en zich aldaar bij het bestuur van de liberaal-democratische partij gemeld. Onder hen bevinden zich parlements- en landdagleden, burgemeesters en ge leiders van de christendemocratische meenteraadsleden. Uit Brandenburg zijn alle 22 kring partij naar de Westelijke sector van Berlijn gevlucht, daar zij niet wilden toegeven aan de communistische druk. Op voorstel van Belgie heeft de Trustschapsraad van de V.N. besloten de kwestie van de grenzen van een geïnternationaliseerd Jeruzalem uit te stellen. De Belgische afgevaardigde Vorig jaar op de avond van de 14e September drongen vier mannen met dameskousen over het hoofd ge trokken om zich onherkenbaar te maken, de Boerenleenbank te IJssel- monde binnen. Ze dachten er een goede slag te slaan en rekenden op een buit van honderdduizend gulden. Slechts f 8300.werd hen door de daartoe onder bedreiging met wapens gedwongen kassier overhandigd. Deze werd daarna in de kluis opgesloten. De heren vertrokken. De gehele over val had slechts vijf minuten geduurd. Dinsdagmiddag hadden de deelne mers aan de bankroof zich voor de Rotterdamse rechtbank te verant woorden. De officier van Justitie, die zeide dat hier sprake was van een georganiseerde overval en memoreer de dat vijf van de verdachten een zwaar strafregister hadden, eiste te gen de dertigjarige C. P. van den B. alias Cor de Bels, die reeds tevoren de situatie had verkend drie en een half jaar gevangensstrafdezelfde straf tegen de dertigjarige bediende J. J. L., tegen J. v. O. en J. A. van M. drie jaar, tegen J. C. van den B die twee pistolen en valse nummer borden leverde en J. B. van R., die de auto van de overvallers bestuur de anderhalf jaar en tegen J. W. S., Pierre Rykckmans. zei: „Ik geloof, dat het beter is in dit stadium de laat- die* als tipgever heeft gefungeerd een ste deur niet te sluiten". Vijf stem men werden voor het Belgische, voor stel uitgebracht en één (Irak) tegen. De afgevaardigden van Engeland en de V.S. onthielden zich van stemming. Te Parijs zijn besprekingen begon nen tussen de vijf landen van de Unie van Brussel over de verdeling van te levisiezenders over het grondgebied dezer landen. jaar gevangenisstraf, voor allen met aftrek der voorlopige hechtenis. In sigaretten Dat de politie een goede slag heeft geslagen met het inrekenen van deze misdadigersbende bleek niet alleen uit het feit, dat zij bgkenden nog een overval in Meerkerk en een inbraak te Lekkerkerk op hun programma te hebben gehad, maar ook uit de zit ting van de rechtbank, die aan bo venvermelde voorafging. In de nacht van zes op zeven Au gustus van het vorig jaar verdwe nen uit het vrije entrepót Aize te Rotterdam 240.000 import-sigaretten. De fel begeerde rokertjes gingen in Den Haag grif van de hand. De zaak, door de president een „vakkundige kraak" genoemd, kwam bij het on derzoek naar de overval te IJssel- monde aan het licht. Hiervoor eiste de officier te^en C. P. van den B. en J. J. L. een gevangenisstraf van an derhalf jaar, tegen Van R. (chauf feur) en J. C. van den B. een half jaar. In beide zaken zal over twee weken uitspraak worden gedaan. De brandwonden, die bij vele bewo ners van Hirosjima in Augustus 1945 een blijvende ziekte hebben veroor zaakt, kwamen niet door de atoombom maar door de ontploffing van voorra den mosterdgas, die het Japanse opper bevel in die stad had opgeslagen voor de strijd tegen de Amerikanen, zo heeft de voormalige oorlogscorrespondent James R. Young Maandagavond op een diner van het Amerikaanse Rode Kruis verklaard. Young voegde er aan toe, dat 14:000 ton van dit gas door de Amerikanen moest worden vernietigd. In verband met de beschuldigingen, die door Mos kou tegen de Japanners inzake het ge bruik van gas en bacteriologische wa pens zijn geuit, verklaarde de journa list. dat hij zelf in de ziekenhuizen te Tsjoengking slachtoffers van mosterd gas en ziektekiemen heeft gezieft. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft de in de Senaat uitgebrachte beschuldi ging, als zou het ministerie communis ten in dienst hebben, tegengesproken, senator McCarthy (Republikein). Een persoon, die eens hoogst geheime Ame- De beschuldiging werd uitgebracht door rikaanse inlichtingen aan een bekende Sowjet-agent in een „belangrijke Euro pese luisterpost" had doorgegeven was thans „één van onze gezanten in het buitenland". Er bevond zich ook een „tastbare vijfde colonne van communis ten in het ministerie van Buitenlandse Zaken". McCarthy weigerde namen te noemen. In het nationaal schaakgebouw werd gisteren de derde partij gespeeld tus sen Donner en Euwe. Evenals de eer ste partij eindigde deze ontmoeting in remise. De stand is thans: Euwe 2 pt.. Doner 1 pt. Tijdens schaatswedstrijden te Stock holm heeft Sverre Farstad de 500 me ter gewonnen in 44.4 sec. Voor de 1000 meter had hij 1.34.7 nodig. De 3000 meter was voor Andersen in de tijd van 5.11.3. Op de 500 meter was Van der Voort sneller dan Kees Broekman De tijden waren respectievelijk 47.1 en 48.2. In de Poort <yan Kleef te Leiden speelde Kees de Ruijter een biljart wedstrijd tegen de Leidenaar Kege laar. De wedstrijd, die op klein bil jart kader 37/2 werd gespeeld, ein digde in remise. Beide spelers hadden voor de 600 caramboles 18 beurten nodig. De wedstrijd tussen de Rode Dui vels en een Londense combinatie is met 30 door de Londenaren gewon nen. Het programa vor de wereldkam pioenschappen hockey ziet er als volgt uit: Groep A: 13 Maart: Engeland— Frankrijk (Empress Hall); Tsjecho- slowakijeNoorwegen (Harringay) 14 Maart: Engeland—Tsjechoslowakije (Empress Hall); FrankijkNoorwe gen (Wembley). 15 Maart: Tsjecho slowakijeFrankrijk (Wembley); En gelandNoorwegen (Harringay). Groep B: 13 Maart: Zwitserland— Belgie (Harringay); 14 Maart: Ca nadaZwitserland (Harringay); 15 Maart: CanadaBelgie (Wembley). Groep C: 13 Maart: Verenigde Sta tenZweden (Wembley); 14 Maart: ZwedenNederland (Wembley) 15Mrt: Ver. Staten—Nederland (Harringay). In iedere groep wordt een halve competitie gespeeld en de nummers 1 en 2 komen in de finale. 36 jaar lang heeft het 45.000 ton metende Engelse passagiersschip de „Aquitania" de wereldziën be varen. De laatste jaren stond het schip bekend als de „grote oude dame van de Atlantische Oceaan". De „Aquitania" heeft totaal 3.000.000 mijl gevarenen 1.200.000 passagiers vervoerd. Thans maakt de „oude dame" haar laatste reis en wel naar de sloper. Bij haar vertrek uit Southampson werd zij door talrijken nagewuifd. De directie van de Finse spoorwe gen heeft een boekje uitgegeven ge titeld: „De taalsleutel voor de conduc teur". In zeven talen bevat het boekje vragen met antwoorden daarop, welke reizigers, die gebruik maken van de Finse treinen, eventueel aan het trein personeel zouden kunnen doen. De vragen zijn gesteld in het Zweeds, Duits, Engels, Russisch, Frans, Fins en in het Esperanto. Bij de Zweedse spoorwegen is reeds eerder eenzelfde proef genomen, welke zeer goed is geslaagd. (Telefonisch van onze correspondent) 1MORGEN, 23 FEBRUARI, trekt Engeland ter stembus en de verkiezingsspan ning heeft vandaag zijn hoogtepunt bereikt. Over het gehele land worden vanavond de laatste grote massa-bijeenkomsten gehouden. Lord Woolton heeft verklaard, dat de Conservatieve Partij zijn verkiezingsfonds van .1 millioen pond sterling in de afgelopen drie weken tot op de laatste penny gespendeerd heeft. Alle tekenen en voorspellingen wijzen op een sensationeel nek-aan-nèk eind- duel tussen Labour en de Conservatieven. Op de Londense beurs staat Labour nog steeds als lichtelijk favoriet genoteerd, maar het koersverschil met de Tories is uiterst miniem en bookmakers over het gehele land bieden deze laat ste dag vrijwel gelijke prijzen voor de kansen van beide gigantische partijen. Bookmakers notoren 1—1 voor Labour en Tories Op de Londense hoofdkwartieren heerst een nerveuse spanning. Nog nooit heeft men in een dergelijke on zekerheid verkeeru, daar de herverde ling der kiesdistricten teruggebracht van 640 tot 625 een grondige verge lijking met de uitslagen van 1945 vrij wel onmogelijk heeft gemaakt. Labour zowel als Conservatieve leiders spre ken hun volledig vertrouwen uit over hun overwinning. Beide doen hun best het publiek op het laatste ogenblik te overtuigen, dat hun partij aan de win nende hand is. Beide partijen zeggen, dat z(j aan de hand van hun huis aan huis gedane campagne vastgesteld heb ben dat zij de beslissende meerder heid rfer w eifelaars en dat zijn er 3 millioen die het volkomen duizelt hebben overgehaald op hun partij te stemmen. Hoewel alles wijst op een foto-finish tussen Labour en Conservatieven, is er nog een derde partij, die men niet mag negeren, n.1. de Liberalen. Indien een der beide grote partijen inderdaad met een zeer geringe meerderheid van bijv. 15 of 20 zetels uit de strijd zou komen, zouden de Liberalen vrijwèl zeker de doorslaggevende en dus controlerende groep in het nieuwe parlement kunnen vormen. Het optimisme in het Liberale hoofdkwartier is dan ook enorm. Partij leider Clement Davies gaat zelfs een stap verder en heeft zijn vertrouwen uitgesproken in een Liberale stembus overwinning Dit mag o.i. echter tot de onmogelijkheden gerekend worden. Ongetwijfeld zal de huidige krachtige herleving der Liberale Partij haar ze telaantal sterk uitbreiden en naar alge mene schatting zullen zij hun vorige 10 zetels verviervoudigen. Maar de hoofd- strijd ligt tussen Labour en Conserva tieven. Eén der grootste vraagtekens is, hoe de 4 millioen nieuwe jonge kiezers, die morgen voor het eerst stemmen, en de 7 millioen die in 1945 voor het eerst naar de stembus togen, zullen stemmen. Deze twee groepen jongeren vormen in totaal een derde van de stemgerechtig den en zij zijn het voornamelijk, die op de eindeloze wachtlijsten voor huizen staan. Hoe zullen bij hen de Conserva tieve beloften van volop huizen en ver laagde belastingen opwegen tegen La- bour's gegarandeerde werk voor ieder een en het huidige sociale verzekerings stelsel ..van wieg tot graf"? Hoe klein de meerderheid van de winnende partij ook moge zijn en de voorspelling is, dat als Labour het zal halen, het met de hakken over de sloot zal zijn van een coalitie-regering zal geen sprake zijn. De gemiddelde schat ting is. dat Labour's meerderheid slechts tussen de' 15 en 30 zetels zal be dragen, tegen hun meerderheid van 140 zetels in 1945 Labour's leiders echter, o.w premier Attlee zelf, rekenen op een meerderheid van 60 a 70 zetels, een halvering dus van hun vroegere meer derheid. Inmiddels zullen de drie partijen de communisten laten wij buiten be schouwing, daar zij nauwelijks één ze tel zullen behalen, ondanks hun 100 candidaten elk mogelijk vervoer middel inschakelen om morgen de kie zers naar de stembussen te brengen; daar volgens de kieswet van 1948 el ke partij maar één auto voor dat doel mag gebruiken per 2500 kiezers in een stedelijk, en één auto per 1500 kiezers in een landelijk district, (zodat de doorgaans rijkere Conservatieven geen voordeel zullen hebben van een oneer lijke meerderheid van auto's), worden in alle afgelegen kiesdistricten paar den en boerenwagens door de partijen ingeschakeld (taxi's, bussen en andere commerciële vehikels mogen niet door de partijen gebruikt worden om hun kiezers op te pikken). Londen maakt er morgenavond een ware galanacht van. Hotels, clubs, restaurants en bioscopen hebben alle extra vergunningen en blijven tot 's nachts 3 uur open om van minuut tot minuut de binnenkomende uitsla gen op borden en doeken te projecte ren en door luidsprekers bekend te maken. Op verscheidene plaatsen in Londen, o.a. op Trafalgar Square, zul len enorme „toto"-borden worden op gesteld. zodat het publiek, dat bij dui zenden de straten zal vullen, de uit slagen van kwartier tot kwartier over al zal kunnen volgen. Men verwacht, dat tegen 2 of 3 uur 's nachts 3/4 van de 625 uitslagen binnen zal zijn. De rest zal Vrijdagmorgen pas bekend worden en de officiële einduitslag is Vrijdag omstreeks lunchtijd te ver wachten. Ofschoon het aanbod van runderen iets minder was, viel het aanbod van vette koeien niet tegen, al kan niet gezegd worden dat ze alle tot de beste kwaliteit behoorden. De han del was dan ook heel stug. Slechts de prima dieren bleven prijshoudend. B(j de slachtstieren was een prima keuze. Er waren heel zware dieren, maar ook hier was de gang aan de stugge kant. De prijzen waren niet vast ondanks de belangstelling. Op de verse markt ging de verkoop langzaam. Wie wat goeds wil heb ben, moet al bij de duizend gulden neertellen en ds&r is lang niet ieder een voor te vinden. Ook de gelde- koeien blijven hoog in prijs. Ondanks dat ziet men dat er van de kant van de weiders wat meer belangstelling komt. Met het jong vee (pinken en graskalveren) was het een stugge boel. De verandering van staanplaats heeft daar wel enige schuld aan. In de nuchtere kalveren was wel han del voor de slacht, maar de prijzen zijn niet zo hoog meer. Voor de, fok kers was de vraag ook heel goed. In schapen en lammeren was maar een matig aanbod. Ze waren weer heel duur. Niet alleen voor de slacht, ook voor het leven goede prijzen. De bok ken en geiten schijnen geen belang stelling meer te kunnen trekken. De gang op de vette varkensmarkt zette heel kalm in met een prijs vanaf 1.64 per kg. Later op de dag was dit cijfer heel moeilijk te halen. Op de biggenmarkt was het in het begin ook rustig. Het aanbod was niet te groot, waardoor de prijzen goed houdbaar bleven en er vrij veel ge plaatst werd. Paardemarkt heel stug met vaste prijzen. Pluimveemarkt klein aanbod, stug, geen hogere prij zen. PURMEREND, 21 Febr. - Aangevoerd 566 runderen, w.o. 216 vette koeien van f 1.90f 2.65 p. kg, handel sj;ng; 143 melk- en kalfkcreien van f 575 f 1000 p. stuk, handel matig; 137 gelde koeien van f 430—f 650 p. stuk, handel goed; 14 pinken van f 375—f 525 p. stuk, handel kalm; 24 graskalveren van f 190f 290 p. stuk. hgndel matig; 1041 nuchtere kalveren, fokkers, van f 55 f 90 p. stuk, handel goed, voor de slacht f 30—f 75 p. stuk, handel matig; 22 stieren van f 600—f 1300 p. stuk, han del stug; 364 schapen van f 80—f 130 p. stuk, handel goed, lammeren van f 55f 90 p. stuk, handel vlug; 26 bok ken en geiten van f 10—f 50 p. stuk, handel stug; 140 vette varkens van f 1.60f 1.64 per kg, handel stug; 781 schrammen van f 55—f 70 p. stuk, big gen van f 30f 55 per stuk, kalm prijs houdend, 9 fokzeugen van f 275f 425 p stuk, handel kalm; 41 paarden van f 500—f 775 p. stuk, handel goed. 2958 totaal. 800 oude kippen en hanen, rode en witte van f 2—f 2.25 p. kg; 1400 oude kippen en hanen, blauwe, van f 2— f 2.40 per kg; 3100 jonge hanen, blau we, van i 2.25—f 2.40 p. kg; 200 eenden van t 1—f 2.50 p. stuk) 200 konijnen van 1 1—f ®-50. 5000 kipeieren van f 0.11—f 0.12 p stuk; 1500 eendeieren f 0.08'/i p. stuk.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3