Waar t voorjaar reeds hoogtij viert Versterking gezagsapperaten gewenst Minder uitvoer van zuivelproducten naar Duitsland? ,,Niet waar" zegt Graziani In Breezand bloeien de bollen Tentoonstelling „Breezand 1950" onder zeer grote belangstelling geopend Een leest van kleur en fleur en charme Binnenlandse Zaken in Eerste Kamer Regeling voor groenten en fruit gehandhaafd Eerlang aanbesteding Zuidoostpolderwerken Godsdiensiige gezindien m Nederland in cijfers Besommingen l|muiden Zo de Duiisers zongen... HONDERDDUIZEND STAKERS IN PARIJS EN OMGEVING Maleise guerrillastrijders verwoesten een dorp Willem Barendsz keert twintig Maart terug Van Santen (CPN): Het zal je gebeuren... „Eigendommen komen niet terug" ZWARE STRAF GEËIST TEGEN VALSE MUNTERS Van Steenbergen-Bruneel winnen Fraude met Belgische effecten WESTERLING IS ZOEK Franse radicalen eisen wijziging in kiesstelsel Weer een Amerikaanse lening voor Joegoslavië? Zeezand wordt harde weg Volendam naar Nederland vertrokken Zeepost voor Oost en West VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 de VELDEN IN DE ANNA PAULOWNA-POLDER liggen nog kaal en „aakt onder een winters zwerk. Kil blaast de wind door wat bladerloos ge. boomte. Het voorjaar schijnt nog ver Maar dan staat men opééns temid den van een bloemenpracht, die het hart stil maakt en blij. Uitbundige kleu rengamma's getuigen van de grote schoonheid, die de natuur voor het° zomer- getfl bewaart, maar nu - door de bekwaamheid en de liefde van geduldige! kwekers - reeds op kleine schaal .maar niettemin zeer indrukwekkend tot' „iting komt op de tentoonstelling „Breezand 1950" Een beter tijdstip had men hiervoor met kunnen kiezen. „Die winter is verganghen, ick sie des Meven schijn", dat is de stemming, die in de beide tentoonstellingshallen wordt on geroepen. f prijzen Dinsdagavond om negen uur in Zaal Bossen zal plaats vinden. De vaktentoonstelling is onderge-' bracht in de grote veilingzaal naast Café Bossen De jury, bestaande uit de heren Chr. Eggink van Voorschoten, N. Roozen en J F. C. H Dix van Heemstede, heeft de honderden prach tige inzendingen gewikt en gewogen, en kwam tenslotte tot de volgende uit spraak: Grote groepen: 1. Jac. Tol. Sint Pan- cras; 2. Captein en Van den Berg, An na Paulowna; 3. Van den Berg en Berbée, Anna Paulowna, 3a. J. F. van den Berg, Anna Paulowna; 4. Homan en Van Oosten, Anna Paulowna. Beste inzending tulpen: 1. J. Oost woud, Winkel; 2. Jac. Tol, Sint Pan cras-, 3. Van den Berg en Berbée, An na Paulowna. Beste Inzending narcissen: 1. C. d. Wereld, Roelofarendsveen; 2. G. M. Berbée Bzn., Anna Paulowna; 3. Ho- man en Van Oosten, Anna Paulowna. Beste inzending hyacinthen; 1. G. A. Preijde, Anna Paulowna; 2. Van den Berg en Berbée, Anna Paulowna. Kleine groepen: 1. J. W. de Groot, Anna Paulowna; 2. Gebr Duin, Anna Paulowna; 3. Fa. P. J. Timmer, Anna Paulowna. Mooiste decoratieve opstelling: 1. Homan en Van Oosten. Anna Paulow na. 2. Captein en Van den Berg, Anna Paulowna; 3. Jac. Tol. Sint Pancras; 4. Van den Berg en Berbée, Anna Pau lowna. Mooiste inzending der tentoonstel ling: Homan en Van Oosten, Anna Pau lowna. Beste gele tulp: „Mara", Jac. Tol. St. Pancras. Beste rode tulp: „Hannibal" Van den Berg en Berbée. Anna Pau lowna. Beste rosé tulp: „Smiling Queen", G. Berbée, Anna Paulowna. Beste witte tulp: „Mount Hood", Anna Paulowna. Beste randtulp: „Paris", J. F van den Berg, Anna Paulowna. Bes te dubbele tulp: „Hoangho". J. F. van den Berg, Anna Paulowna. Mooiste tulp: „Palestrina". Captein, Anna Pau lowna. Beste trompet-narcis: „Mount Hood". v d. Wereld. Roelofarendsveen Beste Poetaz: „Laurens Coster", Cap tein. Anna Paulowna. Beste incompa rable: „Flower Record", Jac. Tol, Sint Pancras. Mooiste narcis: Jules Ver- ne", L. Kortekaas, Anna Paulowna Is het niet merkwaardig, dat de mensen gedempt en schuchter gaan spreken, wanneer zij zulk een bloe menpracht voor zich zien? Kleurig en vol leven, fleurig en vol charme rijen zich de hyacinthen en de tulpen, de narcissen en de amaryllissen. Ja, deze jLaryllissen staan daar temidden van hun bloeiende zusteren als koningin nen in hun prachtigste gewaad. Het oog wordt getrokken door de felste schakeringen rood en groen en blauw. door het allerhelderste wit. Het is een feest van kleuren, maar luidruch tigheid past hier niet. Zachte, melo dieuze muziek verdragen deze bloe men en ook het rustig geschuifel door het 'zand van de talloze voeten der mensen, die op dit festijn komen genie- ten Gistermiddag, voor deze weelderige tentoonstelling officieel werd geopend, hadden wij het voorrecht, enkele mi nuten In deze lusthof waar nog geen bezoekers waren te vertoeven. Het watervalletje klaterde speels en het fonteintje in de achterpartij sproei de duizenden spatjes. Om precies twee uur zaten wij weer tussen de mensen, wel tweehonderd in getal, die de ope ningsplechtigheid kwamen bijwonen Wij zagen de burgemeesters van Anna Paulowna en de omliggende gemeen ten, de Commandant Zeemacht Ne derland, schout-bij-nacht I. W. Reij- nierse en zijn echtgenote, de secreta ris van de Alkmaarse Kamer van Koophandel, de heer D. J. Scheffel. ta1 van andere autoriteiten, vele des kundigen en nog meer belangstellende burgers en burgeressen. Liefde voor bloemen De Jweede voorzitter van de Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer A. Moolenaar. heette allen hartelijk welkom, en bracht dank aan de velen die de organisatie van deze belangrijke expositie hadden mogelijk gemaakt. Een expositie, die niet alleen van betekenis is voor de vakmensen, maar voor een leder die liefde voor bloemen heeft. Op de afde ling Huisbroei werd overtuigend be wezen, dat ook met gebrekkige hulp middelen schitterende resultaten te bereiken zijn. Bijna driehonderd in zendingen waren van de schooljeugd gekomen, voor het merendeel zeer veelbelovend. Het onderwijzend perso neel, dat zo stimulerend is opgetreden kwam ook een woorc van dank toe De resultaten, die zijn bere'kt. kunrr in alle oprichten wedijveren met het geen in andere bollenstreken van ons land tot stand wordt gebracht. De heer Moolenaar besloot met het voorlezen van een telegram, dat de afdelings voorzitter, de heer P. Koomen, aan boord van de „Westerdam" onderweg naar de Nieuwe Wereld, had verzon den. en waarin deze zijn beste wensen voor het welslagen van de tentoon stelling uitsprak. Burgemeester M. Th. Mijnlieff van de gemeente Anna Paulowna zeide, het bijzonder op prijs te stellen, dat bur gemeester G. Ritmeester van Den Hel der de officiële opening wilde verrich ten. Beide gemeenten zijn nauw met el kaar verbonden, vooral op dit gebied, want ook in Koegras wonen verschei dene bollenkwekers. De heer L. Korte kaas onderstreepte deze woorden, en voegde daaraan toe: „Den Helder is ons achterland!" Hij wekte alle aan wezigen op, de roep van deze tentoon stelling, waaraan de organisatoren veel ten koste hadden gelegd, in wij de kring te doen uitgaan. Burgemeester Ritmeester verklaarde, met groot genoegen de uit nodiging te hebben aanvaard, althans na zich ervan te hebben overtuigd, dat hij niet ging „grazen op de weide van zijn Polderse ambtgenoot!" Ook de Helderse burgemeester stelde een ver steviging van de band tussen zijn stad en de Polder op hoge prijs Hij wees op het belang van de bollenteelt, ook voor ons nationaal inkomen, en sprak met grote waardering van de energie, waarmede de bollenkwekers in onze omgeving hun producten trachten te veredelen. En dat, blijkens het hier geëxposeerde, met zeer veel succes. De gemeente Den Helder hooft eens geijverd voor de oprichting van een tuinbouwschool, naast de landbouw school Terecht hebben toen de des kundigen gezegd, dat zulk een tuin bouwschool iD de Polder diende te staan. „Daaraan is één ding fout" meende burgemeester Ritmeester, „na melijk dat deze school er nog steeds niet is! Ik wil u allen opwekken, om de totstandkoming van een tuinbouw school met de meest mogelijke spoed te bevorderen' Mei dt wens dat de tenioonstc 'lina ■Breezand 1950" geheel en al zou rao gen slagen, verklaarde burgemeester Ritmeester haar voor geopend. De heei Moolenaar voegde daaraan weinig meer toe. Terecht vond hij, dat het op sommen van de vele prijswinnaars thans achterwege moest blijven. Hij deelde mede, dat de uitreiking der Drie beste kisten narcissen in drie soorten: C. v. d. Wereld, Roelofarends veen. prozen huisbroei Groep I: le prija wisselbeker J. J. van Dijk; £e priji zilveren medaille N. Verbraggen; 3e pnjl verz. penning W. Kortekaas; 4e prijs verz. draagmedaille B. Braam. Extra prija voor onpersoonlijke reclame beste inzending Groep I: J. J. van Dijk. Eervolle vermeldingen: beste tulp J. J. van Dijk; beste narcis idem; beste hyacintb idem. Groep Ia: le prijs beker F. Langelaan; 2e prijs zilveren lauwertak G. Verbruggen; 3e prijs verz. medaille T. Berbee. Extra prijs onpersoonlijke reclame, beste inzending Groep Ia: G. Verbruggen. Eervolle vermeldingen: beste tulp J. Brou wer; beste narcis J. Smakman; beste hyacinth idem. Groep Hl: le prijs wisselbaker G. W. Vink; 2e prijs verz. lauwerkrans G. Zeeman; 3e prijs zuil Jac. Verbruggen; 4e prijs zilveren draag medaille L. Looyestein; 5e prijs bronzen me daille P. en H. Looyestein; 6e prijs voor onpers. reclame C. van Oosten. Extra prijs voor beste narcis, onpers. re clame G. W. Vink. Extra prijs voor beste witte tulp G. W. Vink. Eervolle vermeldingent beste hyacintb c. Looyestein; beste tulp C. W. Vink. Groep Hls le prijs siervaas Jao. Verbrug gen; 2e prijs zilv. legmedaille G. W. Vink; 3e prijs statuette L. Looyestein; 4e prijs zilv. medaille N. Verbruggen; 5e prijs Lof van de jury voor prestatie hyacinthen op glazen A. Alders; 6e prijs voor onpers. reclame P. en H. Looyestein. Extra prijs onpers. reclame, beste tulp J, Verbruggen. Eervolle vermelding beste narcis G. W. Vink. Eervolle vermelding beste hyacintb A. Alders. TOTAAL INZENDING HUISBROEI le prijs standaard J. Verbruggen; 2e prijs verg. bronzen legmedaille G. W. Vink. Voor beste tulp zilv. medaille G. W. Vink. Voor beste hyacinth zilv. medaille A. C. Alders. Amaryllus hippeastram: le prija standaard J. Verbruggen. SCHOOLBROEI le prijs wisselbeker, is eigendom geworden van R.K. School, Breezand, 2e prijs verz. lauwertak O.L.-School II, Breezand; 3e prijs verg. bronzen legmedaille School met de Bij: bel, Breezand. R.K. School, Breezand: beste rose hyacinth Eetsy Weyers; beste witte hyacintb Betsy aars; beste blauwe hyacinth Ria Captein; beste tulp Mart. Boere. O.L.-School, Breezand: beste rose hyacinth' Pets Bossen; beste witte hyacinth Eddy de Jong; beste blauwe hyacintb Bertus Koster; beste tulp Ria Hollander. School met de Bijbel: beste rose hacintb Kees Oudshoom; beste witte hyacinth Anke Bergman; beste blauwe hyacinth Tommy Moo lenaar; beste tulp hyacinth Adu Esseveld. O.L.-School, Anna Paulowna: beste rose hyacinth Martin Glim; beste witte hyacinth Tiny IJsselstein; beste blauwe hyacinth Judy Kaan; beste tulp Kees Kossen. R.K. School Spoorburt: beste rose hyacinth Irien v. d. Klink; beste witte hyacinth Ben de Goede; beste blauwe hyacintb Arie Kroon; beste tulp Jan Winter. O.L.-School, Oost-Polder: beste rose hyiminth G. v. d. Ham; beste witte hyacinth J. v. d. ham; béste blauwe hyacinth J. Piek; beste tulp C. Blaauboer. wu »ijn Keen samenzweerders, terroristen en spionnen. Wij hebben geen; geheime verbindingen, riep het Eerste Kamerlid Van Santen (CPN) gister middag uit tijdens de besprekingen over de afdeling Binnenlandse Zaken van de Rijksbegroting. De opmerking van de minister in diens memorie van ant woord, dat de communisten ondersteuning uit het buitenland ontvangen, is een zeer ernstige verdachtmaking, die de minister verplicht is terug te nemen. De binnenlandse veiligheidsdienst noemde spr. een beveiliging van de geldzak en van de internationale spionnage. Voorts kenschetste hij de dienst als eert onderdeel van de oorlogsvoorbereiding. Toen de vissersboot Feliciu na een tocht van ongeveer 100 mijl ten Zuid-Oosten van New York, de haven van deze stad bereikte, leek het alsof er een uit ijs gehouwen schip binnenvoer. Tijdens de tocht had zich een dikke ijslaag afgezet op de stuurhut en op andere delen van de Felicia. Een lid der beman ning bezig met het verwijderen van de ijslaag. (Van onze Haagse redacteur) Bij de kort geleden in Frankfort tus sen Nederland en West-Duitsland ge voerde besprekingen over het handels verkeer tussen beide landen heeit het een ogenblik gespannen, of de Neder landse agrarische uitvoer niet sterk beperkt zou moeten worden. Wel zal ons land in deze sector veren moeten laten, maar er is toch een vrij bevre digende oplossing gevonden. Het kernpunt van de besprekingen was wel het feit, dat de uitvoer van Nederland naar West-Duitsland in het tijdvak van September 1949 tot en met Januari 1950 circa f 250.000.000.gro ter was dan onze invoer uit dat gebied Uiteraard vormde dit zeer grote na delige saldo op de Duitse betalings balans een enorme moeilijkheid. Ten einde het evenwicht te herstellen werd van Duitse zijde met zeer veel klem aangedrongen op vermindering van de import van een aantal agrarische pro ducten, zoals zuivelproducten, van koek en biscuit en ook van groenten en fruit uit Nederland. Bovendien zou de invoer in Nederland van artikelen van de Duitse industrie aanzienlijk 'ver ruimd moeten worden. De laatstge noemde wens werd door Nederland in gewilligd door het vrijmaken van de invoer van Duitse industriële artikelen in Nederland tot op hetzelfde peil waarop de Belgische industrieproduc ten vrij in Nederland mogen worden ingevoerd. Ten aanzien van de eerste eis bleek het moeilijk, tot overeenstemming te komen. Uiteindelijk is besloten, dat de vrije invoer van fruit in Duitsland en het betalingscontingent van 15.000.00P voor verse groenten gehandhaafd zul- Naar verluidt is binnen enkele we ken de aanbesteding te verwachten van de werkzaamheden voor de droogleg ging van de Zuidoöstpolder. Er is overeenstemming verkregen tussen werkgevers en werknemers over een versnelling van de werkzaamheden Het baggermaterieel zaj 72 uur per week draaien, hetgeen langer is dan gebrui kelijk. Daardoor hoopt men de inpol deringswerkzaamheden vroeger te kun nen voltooien dan was geraamd en dus ook sneller met de ontginning te be ginnen. len blijven. Echter was Nederland ge dwongen enkele concessies te doen in de vorm van een sterk verminderde uitvoer van zuivelproducten en biscuit naar West-Duitsland. Deze afspraken zullen uiteraard slechts bindend zijn, wanneer daarop goedkeuring, zowel van de zijde der Nederlandse regering als van die der Geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland is verkregen, hetgeen tot nu toe nog niet het geval is. Bjj de jongste volkstelling is, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek, vastgesteld, dat de Rooms-Ka- tholieken 38%, de Ned. Hervormden 31%, de Gereformeerden 10% en de andere gezindten 4% der bevolking uitmaken en de personen zonder ker kelijke gezindte 17% der gehele be volking vormen. Voor de afzonderlijke gezindten blijken wat de leeftijdsver deling betreft, belangrijke onderlinge afwijkingen te bestaan» De grootste tegenstelling vertonen de Rooms-Katholieken en de Ned Hervormden. Van eerstgenoemden is 44% minderjarig tegen slechts 34% van de Ned. Hervormden. Omgekeerd vertoont de leeftijdsgroep van 50 jaar en ouder een sterkere bezetting onder de Ned. Hervormden (24.7%) dan onder de Rooms-Katholieken (17 Onder de personen zonder kerkelijke gezindte is deze groep het zwakst be zet (16.8%). Van de meerderjarigen is 35% Katholiek, 34% Ned. Her vormd, 9% Gereformeerd en 17% zon der kerkelijke gezindte; voor de min derjarigen zijn deze cijfers resp. 43, 27, 10 en 17%. De kustvissers welke Donderdag aan de afslag kwamen maakten de volgen de besommingen UK 99 f 100; UK 105 f 290; UK 181 f 100, UK 125 f 160; UK 172 f 100; UK 115 f 140; IJM. 215 f 110. De aanvoer bedroeg 40 kisten. De prij zen per kilo waren tong 1 1.85; tong II 1.66, Prijzen per vijftig kilo mid. schol 49,50; kl. schol 32—26, schar 22-13,50. BRANDWEERVERENIGING OPGERICHT TE WIEKINGEN De leden van het vrijwillige brand weercorps hebben thans een eigen ver eniging opgericht. De heren A. Scha- gen, A. Timmerman en Tj. Numan werden tot bestuursleden gekozen. Ex-maarschalk staal terecht Gisteren heeft een militaire rechtbank te Rome het proces geopend tegen ex- maarschalk Rodolfo Graziani, die wordt, beschuldigd van oorlogsmisdaden en collaboratie met de nazi's. De voorle zing van de aanklacht nam een uur in beslag. Toen voor de opening van het proces de lenzen der fototoestellen op hem ge richt werden, trok hij zijn overjas uit om een militaire uniformjas te laten zien met vijf rijen medailles. Toen de president van het gerechtshof met vijf andere rechters, allen, generaals, bin nentrad. zette Graziani een monocle In zijn linkeroog. „Niet waar". Voordat het hof de zitting korte tijd verdaagde, stond Graziani op, leunde zwaar op een leuning van zijn stoel en verklaarde: „Niet waar. alles niet waar, ik ben een soldaat. Ik heb met deze dingen niets van doen'". Nadat hij was gaan zitten sprong hij weer op en zei: „Mijn woorden zullen in de geschiedboeken vermeld worden". Te Rome is maar weinig publieke be langstelling voor het proces. I Volgens een schatting van de vak vereniging zijn op het ogenblik meer dan honderdduizend metaalarbeiders te Parijs en omgeving in staking. In 112 fabrieken ligt het werk stil. Bij de genationaliseerde Renault- fabrieken staakt thans het gehele per soneel. De directie van de Citroen- fabrieken vreest, dat haar 20.000 arbei ders ook tot staking zullen besluiten. Maleise guerrillastrijders hebben het afgelegen dorp Bukit Kepeng. in het gebied van Maur (Johore). bijna geheel met de aardbodem gelijk gemaakt Naar raming 300 man streden drie uur met de politie, 19 politiemannen wer den gedood en drie gewond. Twee vrou wen en twee kinderen kwamen even eens om. De guerrillastrijders vernietigden het station en trokken daarna af met mede neming van een hoeveelheid wapens en munitie. De burgemeester van Schiermonnik oog heeft van kapitein Visser van de Willem Barendsz het volgende tele gram ontvangen. „Hoezee", Barendrecht vertrokken met brieven. Alle eilanders en Noord Friezen gezond en opgewekt. Groeten hun familie. Omstreeks 20 Maart huis toe". ZAAK TEGEN PLAATSVERVANGEND LEIDER N.S.N.A.P. AANGEHOUDEN De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank heeft op verzoek van de verdedigster, mej. mr. M. A. C. Vietor, de gisteren aangevangen behan deling van de zaak tegen de voormalige plaatsvervangende leider van de NSNAP, W. W. Lensink, aangehouden tot 20 April. Dan zal een drietal door de verdediging op te roepen getuigen wor den gehoord. TWEE GEDETINEERDEN ONTVLUCHT Opnieuw hebben twee gedetineerden uit het interneringskamp Carel Coen- raadpolder te Finsterwolde kans gezien te ontvluchten. Eén der gedetineerden was afkomstig uit Enschede, de andere uit Leek. De politie heeft nog geen re sultaat geboekt met de getroffen uitge breide opsporingsmaatregelen. HET LOSSEN VAN OORLOGS MATERIAAL IN BELGISCHE HAVENS De pogingeh van communisten om alle arbeiders in Belgie te weerhouden van het lossen van Amerikaans oorlogs materiaal. hebben weinig succes. Te Ostende. waar 300 havenarbeiders zijn. kwamen er slechts zeven naar een door de communisten georganiseerde vergadering en in Antwerpen 150 van de 13.000 havenarbeider». Wij zijn geen samenzweerders Meerdere sprekers namen de kwes ties: politie en binnenlandse veilig heidsdienst onder de loupe. De heer Wendelaar (WD) achtte de veilig heidsdienst noodzakelijk. Velen zullen van die noodzakelijkheid overtuigd zijn, behalve wellicht de heer Van Santen. Deze moge echter overwegen, dat voor hem dezelfde maatstaven gel den als voor alle andere om ervoor in aanmerking te komen tegen de muur gezet te worden. Volgens de Russische richtlijnen gaat het er n.1. niet om of men kapitalistisch, bourgeois of arbei der is. Bepalend is de vraag of er een W. C. in huis isDe heer Wende- laar drong er met klem op aan met ds inkirmiping van de politie niet ver der te gaan dan de burgemeesters toe laatbaar achten. Enige critiek oefen d» hij op het zijns inziens hoge bedrag aan representatiekosten: f 650.000. Ook de heer Tjalma (AR) vroeg zich af of nu eigenlijk wel de tijd ge komen is voor een verdere inkrimping van het politie-apparaat. De heer Kolf schoten (KVP) zeide, dat willen de vrijwilligersinstitut»n slagen er betere richtlijnen voor doel, middel en metho de dienen te komen. Het schort aan coördinatie aan de top. Daarin moet worden voorzien. De heer De Dreu (Arb) verlangde een afdoende rege ling van het politievraagstuk. Hij achtte het nodig, dat er een politie korps komt, met daarnaast de mare chaussee als militaire politie. Een Antwerpenaar maakte dezer dagen op een zonnige morgen een wandeling langs de Haagse Hofvijver. Hij zag hoe voorbijgangers stukjes brood In het water wierpen, to<tar de witte meeuwen dan met e«n sierlijke glijvlucht op af doken. De man, die toevallig brood bij zich had, wilde eveneens de meeuwen gedenken, deed een forse greep in zijn zak en wierp met een edelmoedig gebaar de aan zwevende vogels zijn gaven toe. Een luide plons deed hem naar het water zien om nog net te constateren, dat zijn sleutelbos in het donkere water verdween. Met een lange stok schoot een man van de gemeentereinigings dienst de radeloze Belg te hulp. Hij boog zich voorover en een grote sleu tel uit zijn borstzak voegde zich bij die van de Antwerpenaar. Het vissen naar de verdwenen sleutels had geen resultaat. Enkele dagen later ontving de Belg, die weer naar zijn stad was teruggereisd, tot zijn grote verrassing de sleutels keurig ingevet thuis. Een magnetische dreg van de politie had rneer succes gehad. De Haagse sleutel ligt echter nog op de bodem van de vijver.... Verschillende sprekers vroegen na dere omschrijving van te nemen maat regelen, nu de ondernemingsbelasting is komen te vervallen. De compensatie voor de gemeenten is nog niet aange geven. en daarom is de toekomst nog mistig, zeide de heer Kolfschoten. De meeste sprekers verklaarden de mi nister met vertrouwen tegemoet )e treden. Na een enkele opmerking van de minister werden de beraadslagingen verdaagd tot 28 Februari. De minister zal dan zijn rede voortzetten. Poolse nota aan V.S. Naar het Poolse persbureau meldt, heeft de Poolse ambassadeur in de V.S. op het State Department een nota overhandigd, waarin de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland er van worden beschuldigd, dat zij de in ternationale overeenkomsten schenden door de teruggave te belemmeren van Poolse eigendommen, die onder het Hitlerbewipd uit Polen zijn gestolen. Polen heeft volgens de nota nog slechts een onbeduidend deel van zijn eigen dom terug ontvangen. De oplettendheid van een Amster damse tramconducteur leidde er toe, dat de hoofdstedelijke politie verleden jaar October een vijftal lieden kon aanhouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan het maken en uitgeven van valse zilverbons van f 2.50. Deze zouden z.g. dienen als reclame in een actie ten bate van de tbc-bestrijding. Voor de Amsterdamse rechtbank te recht staande hoorden de twee man nen, die de bons hadden gemaakt, twee en een half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen degenen, die de bons hadden uitgegeven werd een jaar gevangenisstraf gerequireerd. Het Belgische koppel Van Steenber- gen-Bruneel heeft de Antwerpse zes daagse gewonnen. Het eindklassement luidt: 1. Van Steenbergen-Bruneel (Belg.) 233 pnt. Op 2 ronden: 2. Schulte-Peters (Ned.) 71 pnt. Op 3 ronden: 3. Van Vliet -Thyssen (Ned.-Belg.) 54 pnt. Op 4 ron den: 4. Koblet-Von Bueren (Zwits.) 201 pnt. 5. Adriaenssens-Sercu (Belg.) 78 pnt.; 6. Ockers-Gillen (Belg.-Lux.) 67 pnt. Op 5 ronden: 7. Acou-Depauw (Belg.) 62 pnt. Op 6 ronden: 8. Van Est Boeyen (Ned.) 44 pnt. Op 7 ronden: .9. De Beuckelaere-Janssen (Belg.) 113 pnt.; 10. Rijckaert-Decorte (Belg.) 81 p. Waarde 25 millioen Irancs Een geestelijke en een rechtskundige zijn te Brussel gearresteerd. Zij wor den van frauduleuze handelingen met effecten beschuldigd, tot een totale waarde van 25 millioen francs. De ge arresteerden zijn de 49-jarige pater Stanislas Doek en de even oude Gentse rechtskundige Jules Fobe. De RIS heeft de hulp van Engeland ingeroepen toen bekend werd dat Wes terling naar Singapore zou zijn ge vlucht, aldus vernam Antara in offi ciële kringen te Djakarta. Op de Britse ambassade te Djakarta is verklaard, dat de RIS ten antwoord heeft gekre gen, dat de Engelsen niet hebben kun nen nagaan of Westerling inderdaad met zijn gezin in Singapore is. In goed geïnformeerde kringen acht men het nog onzeker, of Westerling Indonesië wel heeft verlaten. De Franse radicale partij zal deel blijven uitmaken van de Franse rege ring op voorwaarde, dat er een wijzi ging wordt gebracht in het kiesstelsel Op het ogenblik geldt de evenredige vertegenwoordiging. De radicalen wil len het vervangen door het districten stelsel, dat zij de enige waarborg ach ten voor een gezonde raadpleging van het volk. Voorstellen hiertoe moeten in de lopende parlementaire periode wor den ingediend. ZITTING VAN INTERNATIONAAL GERECHTSHOF Het Internationale Gerechtshof houdt 28 Februari in de rechtszaal van het Vredespaleis een openbare zitting. Aan de orde is het verzoek om advies ten aanzien van de uitleg der met Bulga rije en Roemenie gesloten vredesver dragen. Gistei-middag reed de 26-jarige S. S.. van Poolse nationaliteit, met zijn motor tegen de neergelaten afsluitboom van de Hoornbrug bij Den Haag. De man werd op slag gedood. De V.S. schijnen nagenoeg gereed te zijn met de voorbereidingen voor een nieuwe noodlening aan Joegoslavië, die ten doel heeft te voorkomen, dat het economische leven van Joegoslavië door de Russische handelsboycot ver stikt wordt. De lening zal waarschijn lijk tien of vijftien millioen dollar» groot zijn. Zoals men weet hebben de V.S. afgelopen herfst Joegoslavië een lening van 20 millioen dollars toege staan. Amerikaanse technici en geleerden hebben een procédé ontdekt, waardoor het mogelijk is, zeezand te verharden. Twee uur na de toepassing kan een jeep gemakkelijk over het zand rijden, drie uur daarna draagt het zand een zeven tons vrachtwagen en na een dag is de verharding zover gevorderd, dat een veertien tons wagen er een goed wegdek aan heeft. De weg kan worden aangelegd met een snelheid van vier meter per seconde, terwijl de breedte afhangt van de capaciteit van het ge bruikte materieel. Op 22 Februari is het troepenschip Volendam" met 2040 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der Kon. Landmacht: 4-5 R.14-7 R.I., 4-8 R.I., 5e eskadron Pantserwagens en 17 A.A.T. A.A.T. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakje» achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Wil. lem Ruys" (6 Maart), Antillen: „Stuyvesant" (25 Febr.), Antillen: m.s. „Hydra" (2 Maart), Suriname: „Cottica" (1 Maart). ILJA EHRENBURG UIT FRANKRIJK GEWEZEN. Aan de Sowjet-schrijver Hja Ehren- burg. die door het permanente comité van het wereldcongres voor de vrede naar Parijs was uitgenodigd, is een visum voor Frankrijk geweigerd. Aan vier andere leden van de Russische afvaardiging naar het congres zijn w«d visa verstrekt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5