Wat betekent „samensmelting van R.H.B.S. en Gemeentelijk Lyceum"? Het Koninklijk gezin in Sankt Anton HET DRAMA VAN DE RIJKS H.B.S. Wedstrijdprogramma van „Hermes" Lewis' vakbond wordt berecht In 1952: honderd j'aar postzegels NIEUWS UIT WIERINGEN Raad komt Dinsdag bijeen Wieringer Bridgeclub Mutaties Rijkspolitie Julianadorp JVC ontvangt Wiron 'i^Zand Damclub Zijpe ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 De heer IJ. Jongstra te Den Haag schrijft ons: Met verwondering heb ik kennis genomen van de blijkens de Helderse Courant van 20 dezer in het voorlopig verslag van de Gemeentebegroting 1950 door een Raadslid gestelde vraag met betrekking tot een nieuw ge bouw voor de R-H.B.S. en het daarop door B. en W. gegeven antwoord. Voor deze verwondering, vooral wat het antwoord betreft, bestaat te eer der aanleiding, omdat in het licht der historische feiten voor de in het ant woord bedoelde Commissie in het geheel geen reden bestaat. Welke zijn de historische feiten? Deze: 1. Tijdens de recptie op 11 September 1948 ter gelegenheid van het 50-j. bestaan der R.H.B.S. sprak de heer Van Dam, inspecteur M.O. de volgende woorden (ik citeer de Helderse Courant van 13 Sept. 1948): „Het was hem een bijzonder voor recht te kunnen mededelen, dat de Minister er van overtuigd is, dat de Hogere Burgerschool in Den Helder moet worden her bouwd." 3. Burgemeester Ritmeester, hierna het woord nemend, zeide: (vol gens het verslag in bovengenoem de Helderse Crt.): „Ook hij was verheugd over de de finitieve toekomst van de R.H.B.S. maar hij waarschuwde voor het mogelijke gevaar van een te groot optimisme; er zouden z.i. nog wel enige jaren overheen gaan alvo rens het nieuwe gebouw in ge bruik kan worden genomen. Een aandringen op tijdelijke gebouwen zou zeker niet als overbodige ac tiviteit kunnen worden be schouwd." 3. B(j de behandeling van de begro ting 1949 van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in de Eerste Kamer zei- de de heer Wendelaar: (ik citeer de Handelingen): „Er is mij toe gezonden een Verzoek uit Den Hel der om betere huisvesting voor de R.H.B.S. aldaar. Dit heeft mij te laat bereikt om deze zaak te onderzoeken en er hier nader op in te gaan. Maar toch wil ik wei zeggen, dat één ding mij is opge vallen. Er wordt in dat stuk be weerd, dat de inspecteur van het M.O., Van Dam, namens de Minis ter herbouw had toegezegd, maar dat deze belofte later is ingetrok ken. Ik zou het op prijs stellen, indien de Minister de juiste toe dracht dienaangaande zou willen mededelen, waaraan ik reeds da delijk toevoeg, dat, wanneer deze feiten juist zijn, wij hier wederom een geval zouden hebben, waar tegen mijn partijgenoot Molenaar en ik reeds herhaaldelijk te velde zijn getrokken. Een belofte van of namens de Minister mag moeilijk te verkrijgen zijn, maar eenmaal gegeven, dient ze gestand te wor den gedaan"; en de heer Van Walsum: „Mijnheer de voorzitter! Ik hoop, dat het met de plannen en toe zeggingen, die met betrekking tot de uitbreiding van de Technische Hogeschool zijn gedaan, niet zal gaan als blijkbaar met de H.B.S. te Den Helder het geval is ge weest. Ik geloof, dat in het alge meen het vertrouwen in die toe zegging zou kunnen worden ver sterkt, wanneer de geachte Be windsman de gelegenheid van deze gedachtenwisseling aangreep om uiteen te zetten of inderdaad po sitieve toezeggingen met betrek king tot die H.B.S. zijn gedaan en of deze toezeggingen niet zijn nagekomen of zelfs ingetrokken"; waarop de Minister antwoordde: „De geachte afgevaardigden de heren Van Walsum en Wendelaar hebben naar voren gebracht, dat het toch wel een heel merkwaar dige wijze van handelen is, die ten aanzien van de wederopbouw van de R.H.B.S. te Den Helder is ge volgd. Ten aanzien daarvan kan ik mededelen, dat ik niet terug ben gekomen op de aan het einde van het vorige jaar genomen beslis sing om deze school, waarvan het gebouw tijdens de bezetting werd afgebroken, wederom te laten op bouwen. Op 8 September van het vorige jaar heb ik aan de Rijks gebouwendienst verzocht de oe- sprekingen met het gemeentebe stuur van Den Helder te voeren over de plaats, waar het nieuwe schoolgebouw kan worden gezet, en op 22 Juni j.1. heb ik aan deze zelfde dienst de technische wensen voor het nieuwe gebouw toegezon den met het verzoek aan de hand van deze wensen zo spoedig mo gelijk een ontwerp aan mij ter goedkeuring te doen toekomen. Van een terugkomen op het oor spronkelijk voornemen is dus geen sprake. Wellicht is er echter een misverstand ontstaan, ten gevolge van het feit, dat in de afgelopen winter overwogen is voor deze school een noodhuisvesting te plaatsen. Op grond van de hoge kosten is in dit voorjaar besloten van een noodhuisvesting af te zien en de plaatsing van een definitief gebouw zoveel mogelijk te bespoe digen." 4. In het voorlopig verslag van de begroting 1950 van het Departe ment van O.K.W. komt deze vraag van een Kamerlid voor (ik citeer de begroting boven bedoeld) (Art. 480): „Gevraagd werd, hoe het staat met een nieuw gebouw voor de R.H.B.S. in Den Helder. In het algemeen zou enige toelichting op dit artikel op prijs worden ge steld." In de Memorie van Antwoord zegt de Minister: „Aan de Rijksgebouwendienst is opdracht gegeven een ontwerp voor een nieuw gebouw der R.H. B.S. in Den Helder in te dienen, opdat de bouw zoveel mogelijk kan worden bespoedigd." Bij de behandeling der begroting in de Tweede Kamer op 15 De cember 1949 zegt (blijkens de Handelingen, welke ik citeer) de heer De Loor: „Mijnheer de voorzitter. Gaarne zou ik nog iets willen zeggen over het gebouw van de R.H.B.S. te Den Helder. Het verheugt mij, dat de Minister meedeelt, dat de plan nen worden gemaakt door de Rijksgebouwendienst. II: ben in Den Helder geweest en ik moet zeggen, dat ik nog nooit een be huizing van een middelbare school heb gezien, die zo schande lijk en zo gevaarlijk is als deze. Nauwe trappen maken de situatie angstig. Ik kan begrijpen, dat de Rijksgebouwendienst met spoed aan de gang is gegaan om de plannen uit te werken om daar door indien de Minister in be doelde school geweest was, zou hij geen nacht meer kunnen slapen Zijne Excellentie weer een ge ruste nachtrust te schenken. Maar plannen maken voor deze school- bouw betekent ook, dat ze snel geconcretiseerd moeten worden, en nu is mijn vraag aan de Minister of deze plannen voor Den Helder ook snel gerealiseerd zullen wor den." en de heer Hoogkarspel: Ik vind het verder verwon derlijk, Mijnheer de Voorzitter, dat de Minister zo optimistisch is over het herstel van de schade, die tijdens de bezetting aan het Onderwijs is toegebracht. Hij be roept zich op het feit, dat buiten landse autoriteiten zeer verwon derd zijn over hetgeen in ons land in dit opzicht is tot stand ge bracht. Laten wij in onze natio nale zelfgenoegzaamheid toch niet vergeten, dat er aan onze cultuur en ook aan ons onderwijs ontzag lijk veel schade is toegebracht, die nog niet is hersteld, maar ook, dat men in landen als Frankrijk en Engeland en evenzeer in de landen van Oost-Europa veel ver der is dan wij. In Engeland heeft men een elf jarige leerplicht (van 516 jaar) en wij zijn hier vorige week na veel moeite zo ver gekomen, dat althans in de wet een regeling voor het v.g.l.o. is opgenomen, waarbij de leerplicht tot 14 jaar wordt opgevoerd. In Frankrijk bestaan er voor het v.g.l.o. internaten, waarbij aan de ouders zelfs uitkeringen worden gedaan voor de loonderving der kinderen. Ik geloof, dat een na tionale zelfgenoegzaamheid, als waarvan de Minister blijk geeft, misplaatst is. Bovendien zou ik de Minister dit willen vragen: Heeft h\j die buitenlandse autoriteiten b.v. de H.B.S. in Den Helder laten zien en hoe de studenten van de medische faculteit in Leiden van de ene Collegezaal naar de andere hollen, omdat de collegezalen over vol zijn? Heeft hij ook verteld, dat de medische faculteit zelf ge adresseerd heeft, dat haar outil lage 20 jaar ten achter is met de waarschuwing, dat dit zeer na delig is voor de volksgezondheid? Ik kan mij een dergelijke zelfge noegzaamheid bij een dusdanige stand van zaken, wat dit onder werp betreft, bij de Minister moei lijk voorstellen." De Minister heeft de beide heren niet geantwoord. 5. Te voren (op 6 Juli 1949) hadden de heer v. d. Leeuw en ik, als oud-leerlingen wie de R.H.B.S. te Den Helder na aan het hart ligt, in het gebouw der Kamer in Den Haag een onderhoud met de heer Ritmeester over de R.H.B.S. Het dossier, dat ik hierover had sa mengesteld en ter informatie van de heer Ritmeester hem via v. d. Leeuw was toegezonden, werd nadien terug ontvangen met een begeleidend schrijven waarin de heer Ritmeester zegt: „Naar aanleiding van het aange naam onderhoud, dat ik met de heer Jongstra en U mocht hebben, heb ik mij tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetten schappen gewend. Zijne Excellentie deelde mij per soonlijk mede, dat de opdracht aan de Rijksbouwmeester inhield de bouw van de school en ter zake geen ongerustheid meer be hoefde te bestaan. Inmiddels heeft de heer Ir. Fried- hoff zich tot mij gewend met ver zoek een plaats voor het gebouw te willen doen aanwijzen". 6. In verschillende dagbladen van omstreeks 10 Januari 1950 werd een van het A.N.P. ontvangen ar tikel opgenomen, dat was gewijd aan de modernisering en uitbrei ding van Den Helder als haven en als stad. In dat artikel komt o.a. deze zinsnede voor: „Scholen zjjn reeds geprojecteerd, sportvelden omgeven deze nieuw bouw en op de tegenwoordige sportvelden zal een ambachts school verrijzen, die 760 leerlin kan bevatten. Voorts komt er een nieuwe Rijks H.B.S. en plannen voor een nieuw Lyceum zijn in een vergevorderd stadium". Tot zover wat ik noemde de histo rische feiten, welke toch voor geen andere uitlegging vatbaar zijn dan deze, dat er blijkens herhaalde mede delingen en toezeggngen van de zijde van de Minister in Den Helder een nieuwe R.H.B.S. zal worden gebouwd voor het maken van een ontwerp, waarvan ide Rijksbouwmeestar op dracht heeft gekregen. En nu is er blijkens het antwoord van B. en W. op een door een Raads lid gestelde vraag dóór de Minister een Commissie samengesteld, welke tot taak heeft het ontwerpen van een voorstel tot samenvatting van de R.H.B.S. en het Gem. Lyceum tot één inrichting van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs in de ge meente Den Helder! Ra, ra hoe kan dat? Wat is er sedert al die toezeg gingen werden gedaan gebeurd? Hoe komt het, dat nu plotseling een Com missie wordt samengesteld met de omschreven taak? Aangezien deze taakomschrijving der Commissie precies de zienswijze van de heer Ritmeester weergeeft, dit is mij bij ons onderhoud op 6 Juli '49 duidelijk gebleken, zal deze in zijn dubbele functie van Burgemeester en Kamerlid deze vragen vermoedelijk wel kunnen beantwoorden. Maar er rijzen nog meer vragen, welke beantwoording noodzakelijk maken. En dan herhaal ik in de eer ste plaats de vraag, welke boven dit In Breezand bloeien de bollen! Indrukwekkend is de pracht van de tulpen en hyacinthen, narcissen en amaryllissen, die op de tentoon stelling „Breezand 1950" te bewon deren zijn. Sten aardig watervalletje accentueert de rustieke sfeer. De meeste elftallen van de hockey club Hermes" spelen Zondag uit wedstrijden. Hier volgt het program ma: Strawberries 3Hermes 1 (heren), Eechtrop 2Hermes 2 (heren), HIC 4 Hermes 3 (heren). Hoorn 2Hermes 4 (heren), Strawberries 2Hermes 2 (dames). Bij Hermes worden gespeeld: 2 uur Hermes aAlliance c; 12 uur Adelborsten 2Kraaien 4. De standen van de Hermes-elftallen zijn nu: Dames 3 d: Hermes 1 10 18 H.I.C. 1 8 14 V.V.V. 1 9 14 Eechtrop 1 9 9 Strawberries 3 8 5 Ijsvogels 2 9 6 B.D.H.C. 5 11 6 Hermes 2 9 1 Heren 3 d: Ijsvogels 2 9 13 Zandvoort 2 9 13 Eechtrop 1 10 13 Hermes 1 8 10 H.I.C. 1 10 7 Stramberries 3 8 5 V.V.V. 2 8 1 Heren 4 d: Hermes 2 9 13 Eechtrop 2 8 12 A.M.V.J. 3 11 9 D.E.M. 1 10 8 B.M.H.C. 6 7 6 Hoorn 6 4 Amsterdam 7 9 4 Afd. 2 Heren N. H.: Hermes 3 8 11 Ever Swift 8 11 Kraaien 3 7 10 F.I.T. 2 7 6 Strawberries 5 4 Zandvoort 4 7 4 H.I.C. 4 6 2 Afd. 3 Heren N. H.: Adelborsten 2 6 11 Eechtrop 3 7 13 Hoorn 2 5 6 Hermes 4 6 3 Kraaien 4 5 2 D.E.M. 2 7 1 Meisjes N. H. afd. 3: Strawberries a 5 8 Hermes a 4 6 Amsterdam c 5 6 Alliance 6 6 Kraaien a 6 4 H.I.C. c 4 0 HM de Koningin neemt enkele staatsstukken door met de heer Dijkmeester van het kabinet van de Koningin. Elke dag vertoeft H.M. enkele uren in Haar werkkamer van de Koninklijke trein, die voor het station ven Sankt Anton staat, om het lopende'werk af te doen Een federale rechter heeft gisteren bevolen dat de United Mineworkers Union Maandag wordt berecht wegens „belediging van de rechtbank", omdat 370.000 mijnwerkers geen gevolg heb ben gegeven aan het gerechtelijk be vel om het werk te hervatten. Voor de tweede maal loopt de vak vereniging gevaar millioenen dollars boete te krijgen, nu het argument van de verdediger, dat de vakvereniging niet voor het voortduren der staking aansprakelijk is, is verworpen. In 1952 zal het honderd jaar zijn geleden, dat de postzegel zijn intrede deed in Nederland en dat de Rijks telegraaf werd opgericht.. De PTT zal ter herdenking van deze feiten een internationale tentoonstelling houden, gewijd aan de ontwikkeling van het post- en telegraafbedrijf, alsmede een internationale postzegeltentoonstelling. artikel staat: Wat betekent samen' smelting van R.H.B.S. en Gem. Lyceum? Wat zeggen bovengenoem de en eventuele andere Kamerleden hiervan? Wat zeggen de Raadsleden, de Directeur, de leraren, de leerlingen der R.H.B.S. en de ouders, ja de ge hele Helderse bevolking ervan? En, wat nog belangrijker is: Wat zullen zij allen doen om het gevaar af te wenden, dat in deze opzet schuilt Hoe de antwoorden op deze vragen ook zullen luiden, de tragiek van deze gebeurtenis is, dat Nederlanders voortzetten wat de moffen begonnen zijn: de afbraak van de R.H.B.S. Ziet U dit goed in? Ik wel. De prinsesjes Beatrix en Irene studeren in de werkcoupé van de Konink lijke trein, die voor het station van Sankt Anton staat. De Prinsesjes worden hierbij geholpen door mevrouw Pennink Onderwijs- en ambtenarenzaken. In de Dinsdagavond te houden raads vergadering komen verschillende on derwijs- en ambtenarenzaken aan de orde. O.m. wordt door B. en W. voorge steld evenals aan het personeel der openbare scholen, ook de leerkrachten van de Chr. Nat. School te Den Oever een tegemoetkoming tot de helft der kosten te verlenen voor het volgen van cursussen in onderwijsver nieuwing. Het beding wordt gemaakt dat voor het volgen van de cursussen geen klassen naar huis mogen worden gezonden. B. en W. stellen voor nieuwe ketels voor de centrale verwarming aan te schaffen voor de O.L. school te H'hoef en vragen daarvoor een crediet van f 5000. Voorgesteld wordt de kosten van het lager onderwijs voor 1950 vast te stel len voor het g.l.o. op f 19.61; voor het v.g.l.o. op f 40.99 en voor het U.L.O. op f 31.65 Voorgesteld wordt de verordening regelende de kindertoelage voor het gemeentepersoneel aan te passen aan de vorig jaar voor het Rijkspersoneel gewijzigde regeling. Het maximum is voorts verhoogd van f 205 tot f 240 per jaar. De Bond van Ned. Overheidsperso neel (B.N.O.P.) (Een communistische mantelorganisatie) overstelpt de raad met verzoeken om allerlei financiële faciliteiten voor het gemeente-perso neel. Thans weer een verzoek om i.p.v 5 pet. 10 pet. loonsverhoging te geven B en W. adviseren het verzoek af te wijzen, omdat de gemeente in zaken als deze de leiding van de regering dienen te aanvaarden. In verband met verzwaring der las ten voor het vuilnisophaalbedrijf (par ticulier) en uitbreiding van het rayon vraagt de vuilnisophaler te H'hoef verhoging van de vergoeding. Voorge steld wordt de vergoeding van f 1700 op f 2000 te brengen. Voor de financiering van zijn te bouwen woning a. d. Vlieterstraat vraagt J. C. Bellis een tweede hypo theek van f 2000. B. en W, steller voor dit geld, behoudens medewerking van het Rijk, als lening onder tweede hypothecair verband te verstrekken. Wintercompetitie, stand na 22 ronden: Kuiper—Schmitt 761 matchpunten; Mw. Beeker-Kraan 746; Kooij-De Haan 744; Koning-v. d. Velde 734; Koorn-Ta- kes 718; Smit—Luijt 717; Maaskant- Blaauwboer 717; Nieuwbuurt-Bosker 716; Van Hoesel—Engel 712; Echtpaar Hegeman 702; Dekker-Garrelts 700- Slikker-Doves 695; Klomp-Montulet i; Koopmans-v. Dijk 693; Reumings- v. Es 693; Dam-Russelman 692; Mw. Kooij-Hof 638; Mw. Jongkinds-Deijkers 679; Bos-Bugel 673; Spaander- de Her der 666, Jasper-de Jong 664; Leen-Mo- lenkamp 649; Hollander-Halfweeg 646 Mooije-Rijkers 646; Omis-Takes 597- Dames Blaauwboer- Montulet 533. Met ingang van 1 Maart worden de wachtmeesters der Rijkspolitie le klasse M. Marinisse en G. Noorman respectievelijk verplaatst van Groep Breskens, post Schoondijke naar de Groep Wieringen, post Westerland en van Groep Wieringen, post Westerland commandant op zijn nieuwe stand- De wachtmeester Marinisse wordt tevens belast met de functie van post- naar Groep IJsselstein, post Benschop, plaats. AFSLUITDIJK HOOFD VERKEERSWEG De minister van verkeer en waterstaat heeft het weggedeelte tussen de bascule- brug te Ewijcksluis en het punt van aan sluiting van de weg met de Friese kust aangewezen als hoofdverkeersweg. Tot dusverre gold als zodanig alleen het weg gedeelte tussen de basculebrug te Ewijck sluis en de draaibrug over de Voorhaven te Den Oever. DE VVV-VERKEERSCOURANT De VVV-verkeerscourant, uitgave van de Federatie van VW's in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, is ditmaal ge wijd aan Wieringermeer, Wieringen en Den Helder. Het wordt morgen voor JVC weer een drukke dag. Alle elftallen komen in het veld. JVC 1 krijgt om twee uur bezoek van het sterke Wiron 1, waarvan uit werd verloren. JVC is op eigen terrein echter niet zo gemakke lijk te kloppen. JVC a ontvangt om tien uur HRC b. Daar zit winst in voor de Julianador- pers. Het tweede elftal speelt in Den Helder tegen WGW 2. Dat zal wel weer een zwaar karwei worden. Van de handbalafdeling spelen al- leen de adspiranten. We vragen ons af of JHC a tegen Wiron a de over- winningenreeks zal voortzetten. De uitslagen van de onderlinge wed strijden waren als volgt: A. Slijkerman Jr.W. Jimmink 20; A. Slijkerman Sr—C. Tuin 1—1; A. LouweA. Blokker 11; P. Hoedjes— P. Koopman 02. De totaalstand is nu: P. Koopman 13 8 3 2 19 P. Hoedjes 15 6 7 2 19 P- J. Waiboer 11 5 6 0 16 A. Slijkerman Sr. 13 5 6 2 16 W. Jimmink 15 5 6 4 16 P- de Wit Wzn. 10 6 3 1 15 G. Rademaker 11 4 5 2 13 S. Hoek 7 2 3 2 7 A. Blokker 10 2 2 6 6 J"" 15 2 2 11 6 C. Kooy 9 12 6 4 mansteins straf verzacht. De opperbevelhebber van het Britse - r',!ger tlee*t het over veldmaar- sc alk Erich von Manstein uitgesproken Y°""ls bevestigd, doch de hem opge legde gevangenisstraf van achttien laar tot twaalf jaar verminderd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4