Sport in kort J ean Paul Scr,n |s|e(jer|anJse boek Reacties op de Stembusstrijd Géén Muze voor f Blauwe Zand Prins Bernhard in Mexico begroet V3 Vlucht enige uren uit de zorgen van het dagelijkse leven Schrijvers, uitgevers en boekhandelaren vragen uw aandacht - Lied van de week Boekenweek De geschenken De Boekengids Mededogen of misdaad AMSTERDAMS PODIUM zo is het dus dan opnieuw Boekenweek geworden. De week, gewijd aan het beste en nobelste cultuurvoorwerp, dat zelfs een aan super-atoom krachten zwanger tijdsgewricht nog niet heeft kunnen uitbannen: het boek. Het zal dus opnieuw feest zijn in en vóór de boekwinkels aan de hoofd straten en boulevards van de hoofdstad te mogen verwijlen. Ze zullen daar liggen, kunstig geschikt, de boeken die wij, deelhebbers aan de cultuur, die nen te kennen en te kopen. In deze week wordt ons gezegd, met vriendelijke aandrang, een boek te kopen. Men krjjgt dan tevens Het Geschenk. Het Ge schenk, waaraan een prijsvraag Is verbonden. We leven In de Eeuw van de Prijsvraag en dus past deze Bookmakerij wel In de week van het boek. Een onbevredigende verkiezingsuitslag Stemmen uit politiek en pers Feesten te zijner ere De Nederlandse IJshockey- ploeg - Van Meegeren ver sloeg Borotra De ondergang van de kustvaarder Toornvliet De kapitein schuldig? Bemanning „Brandaris" wordt onderscheiden Wordt Mgr. Beran verhoord door Russisch ondervrager? Honderdduizenden in de Sowjetkampen verdwenen i ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 v - r .MET EEN BOEKJE IN EEN HOEKJE", „g, e„ „0d.Holl„d, spreekwoord en proef, er „i., dat wie een oe eeft, dat hem interesseert, niets liever doet dan zich terugtrekken op een rustig plekje waar men ongestoord van zijn lectuur kan genieten. Er ïijn boeken op velerlei gebied, er zijn er voor de kleuters op onverscheurbaar linnen er zijn er ook voor e ge eerden, die zich in raadselachtige iormules verdiepen om tot de geheimen van het heelal en deszelfs mogelijkheden te kunnen doordringen. In de boekenweek spreekt men van Hei Boek en dat sluit alles in zich wat op papier gedrukt is en door de handel beschikbaar wordt gesteld. Koopt voor Uzelt een boek of geeft er een cadeau en kiest het naar eigen smaak of stelt U een ogenblik voor, wat hij of zij wie U het geven wilt het liefst sou willen lezen. I/UNT GE U nog herinneren, dat uw moeder voorlas omdat ge zelf de letter nog niet kende? Weet ge nog boe spannend het verhaaltje uit het kleuterleven was en hoe moeder tel kens even moest ophouden om de plaatjes te laten bekijken? Dat was voor het eerst, dat de fantasie van een schrijver u ophief uit de sleur van het alledaagse en u meenam naar het verre land der verbeelding. Wie daardoor bekoord werd blijft »j)n leven lang een boekenvriend. Er z(jn grote gezinnen waar men de kinderen kan verdelen in lezertjes en niet-lezertjes. De eersten verdie pen zich in alles wat ze te pakken krijgen, men vindt ze later terug als vaste klanten van bibliotheken en leeszalen en in hun woning, hoe scha mel soms gemeubileerd, glijdt hun hand liefkozend langs de ruggen van boeken, die ze gelezen en herlezen hebben tot alles wat er in stond on uitwisbaar in hun geheugen gegrift la Jeugdlectuur Y^EET GE nog hoe ge met schitte rende ogen en gloeiende wangen in de huiskamer aan tafel zat en de vingers in de oren stopte om niet in uw gedachten gestoord te worden als ge een boek las van Cooper of Kari May? „Hugh" riepen de rode broe ders als zij de strijdbijl hadden op gegraven en een bleekgezicht aan de martelpaal hadden gebonden. Wat een ramp als het negen of tien uur sloeg en je naar bed moest zonder te we ten of Buffalo Bill nog op tijd was gekomen om het slachtoffer van een wisse dood te kunnen redden. Herinnert ge u nog de verhalen, van kapitein Marryat, van Jules Verne en anderen, die het eerste verlangen in u wakker riepen om te gaan varen, landen en volken te zien en bonte avonturen te beleven? En hoeveel meisjes hebben zich in volle overgave verdiept in de geschie denis van Lies en Louk, of hoe ze dan ook heten mochten en in ai het kleine avontuur, dat de jeugdige hel dinnen van het verhaal in haar school jaren beleefden. Als je groter werd en hoger op de boekenplank kon grijpen, nam je gre tig kennis van de boeken, die je eigen lijk nog niet mocht hebben en die ie stilletjes mee naar bed nam en onder je kussen stopte om er bij het eerste morgenlicht in te kunnen lezen. In zijn verscheidenheid JN VERGELIJKING met tentoonstel lingen van schilderijen en prenten zjjn er eigenlijk weinig exposities van boeken en dat is volkomen begrijpe lijk. Allereerst omdat er zovele dui- „Boekenweek?" hoor ik U zeggen, Jabson, snap je nou nog niet, Dat dit een reclamestunt is. Wijd je daaraan nog een lied? t Is zoiets als moederdag en Vaderdag en nog veel meer. Ook de boekhandel moet leven, t Komt weer op de centen neer" Tsja, wat zal ik hierop zeggen, Ieder die het zo bekijkt, Heeft, dat wil ik niet ontkennen, Inderdaad wel wat gelijk. Maar is er soms iets op tégen, Waarde zuurpruim of sarcast, Da.t het boekverkopersgilde Oók goed op zijn zaken past? Buitendien, juist voor de lézer Is een boekenweek zo fijn. Wat een rijke variatie Op dit uitgebreid terrein! k Zie ,J3e kunst om oud te worden' Haast „Het eerste levensjaar", En Stalin en Winston Churchill Liggen vreedzaam naast elkaar. Boeken, dat zijn goede vrienden, Góede boeken dan, althans. Boeken geven aan het leven Weer een beetje kleur en glans- Boeken heffen je eens even Jjft de sleur van het bestaan. Boeken kunnen je soms helpen Door het leven heen te gaan. Daarom beste boekenwurmqp., Haalt Uw hart maar weer eens op A's ge snuffelt, tik, ge zéker wei iets aardigs op de kop. JABSON zenden boeken zjjn, die opkomen en verdwijnen, boeken, die passen in het beeld of de stemming van de tijd, die een ogenblik in het brandpunt der pu blieke belangstelling staan en dan weer in de vergetelheid verzinken om dat de stroom van nieuwe werken ze wegschuift. Hier en daar steekt zo n boek door ztjn inhoud torenhoog bo ven andere uit, maar er zijn betrek kelijk weinig uitgaven, die een wereld- reputatie kregen en in talloze herdruk ken geslachten lang worden gelezen. Daarvoor is de keus te groot, daar voor zijn er te veel uitgevers en schrij vers. Een boek verschijnt, het prijkt in de etalages, recensenten prijzen het, uit gevers adverteren met de mooiste zinnen, die zij in de besprekingen hen- ben gevonden. Een ogenblik trekt het boek aller aandacht, dan is het voor bij. Er is weer een ander boek, dat gelezen en besproken wordt, een an dere uitgever, die er de aandacht op vestigt. Het nieuwe boek is oud voor het tot velen is doorgedrongen, dat het is verschenen. Een tentoonstelling van boeken is eigenlijk overbodig omdat immers de etalages van alle boekhandelaren ex posities in het klein zijn. Wilt ge weten wat er in de laatste dagen is verschenen, blijft dan even staan voor het raam van een goede boekhandel en ge jkunt er van kennis nemen. Interesseert ge u voor weten schap of kunst, voor techniek, voor godsdienst, rechtsgeleerdheid of medi sche vraagstukken, stap even binnen en de boekhandelaar zal u uit zijn rijke voorraad tonen, wat niet meer in zijn etalage kon staan. Proza en poëzie J-JET is een goede gedachte, ieder jaar een zogenaamde boekenweek te or ganiseren. Het zijn de luttele dagen waarop schrijvers, uitgevers en boek handelaren zich tot lezend Nederland richten en aandacht vragen voor wat zij produceerden en verkopen. Het is begrijpelijk, dat wie jong en oud opwekt een boek te kopen aller eerst de aandacht vestigt op dat waarin men in alle lagen der bevol king belangstelt, proza in de ruimste zin van het woord en poëzie voor wie zich daarvoor in het bijzonder inte resseren. .Vandaar, dat de catalogi, welke thans in groten getale ver schijnen een keur van de beste romans aanprijzen. Vertaalde en oorspronke lijke werken in elk genre, in elke uit voering en voor ieders beurs, al dient gezegd, dat de prijs van het boek in het algemeen belangrijk is gestegen Maar wij leven in de week van het boek, dat een product is van alle tij den. Gelukkig hij of z(j, wier verlan gen in deze materialistische tijd uit gaat naar het geestelijk bezit, naar datgene dat hem of haar in weinige ogenblikken kan wegvoeren uit alle dagelijkse zorgen, uit alles wat het leven zo vaak moeilijk en verdrietig maakt. De auteur neemt de lezer mee op de vleugelen van zijn fantasie, hij laat hem landen en volken zien, hij ver wikkelt hem in spannende avonturen, hij doet hem innig meeleven in de verhalen van zijn helden en heldinnen. J-JEEL NEDERLAND staat nu in het teken van het boek en het is be grijpelijk, dat schrijvers, uitgevers en boekhandelaren alles in het werk stel len om de attractie daarvan te ver hogen. Allereerst is daar de jaarlijkse no veile, ditmaal „De zaak Beukenoot", een keuze uit het werk van 27 auteurs. Het is een boekje, dat in 130.000 exemplaren verschijnt et waaraan hoofdprijzen zijn verbonden van respectievelijk 125.—, 100.en 75.zomede 50 kleinere prijzen in waardebonnen voor boeken, die ver loot worden onder hen, die de naam van de auteur hebben geraden. Bg aankoop voor minstens 3.50 in de dagen van de boekenweek 25 Fe bruari tot 4 Maart wordt deze no velle door de boekhandel cadeau ge geven. Voor de jongeren is er dit jaar een gedichtenbundel verkrijgbaar, getiteld „De Muze op reis", ook al een uit gave van de Vereniging tot Bevorde ring van de Belangen des Boekhan dels, een bloemlezing van verzen over de reislust, de reisangst, de thuisreis en de reiziger zelf, verzameld door en met een inleiding van Han G. Hoek stra en Victor E. van Vriesland, een boekje waarin de samenstellers uit gedichten van oude en nieuwe schrij vers collecteerden wat zij mooi, merk waardig of geestig vonden en waar van zij hopen, dat ook de jeugdige lezers de keuze zullen waarderen. Deze bundel, met fraaie silhouetten van H. D. Voss verlucht, wordt aange boden aan directeuren en rectoren van Middelbare scholen, aan de inspecteurs van het M.O. en aan de wethouders van 85 grote gemeenten. Ten slotte is er dan voor de kinde ren tot 14 jaar een fantasietekening van Rein van Looy, een prent waaruit 40 fouten moeten gehaald worden, die op het eerste gezicht hoofdzakelijk schuilen in de titels en schrijversna men op de boeken, welke in de daarbij getekende boekhandel geëtaleerd zijn. yOOR ONS ligt de Boekengids, een uitgave van de Vereniging ter Bevor dering van de Belangen des Boek handels, een catalogus welke driemaal per jaar verschijnt en gedeeltelijk in vier kleuren gedrukt wordt. Hierin zijn artikelen van letterkundigen op genomen, titellijsten van laatstelijk in Nederland verschenen boeken en di verse uitgevers hebben er een keur van advertenties in geplaatst. Voor zover de voorraad strekt zal aan Middelbare scholen een fraaie boeken week-affiche van Jan Bons worden toegezonden. De boekengids is niet de enige, welke dezer dagen verschijnt. Tal van boekhandelaren zenden hun catalogi aan hun vaste afnemers en aan allen van wie zij verwachten, dat zij de actie voor het boek begrijpen en waar deren. Moge deze week dan weer het be wijs leveren, dat millioenen landgeno ten belangstelling hebben voor de in leer en linnen gevatte kristallisatie van de menselijke geest voor de pro paganda voor het beste en edelste, dat men elkaar in deze dagen kan schen ken. Sinds 4 December 1949, de datum waarop dr. Sander een ongenees lijke kankerpatiënte door middel van een inspuiting doodde, houden de gemoederen in Amerika zich bezig met de vraag: „zal dr. San- der worden vrijgesproken?" Vrij wel alle familieleden van de over leden patiënte, de 59-jarige mevr. Abbie Borroto, zijn vóór vrijspraak. Het is echter de jury, bestaande uit 13 mannen, waarvan 7 katho liek zijn, die de beslissing moet nemen. Vergezeld van zijn verde diger, Louis E. Wyman, en zijn echtgenote, betreedt dr. Hermann Sander (midden) 't gerechtsgebouw te Manchester (New Hampshire). Qisteravond vond in de zeer oude, zeer deftige Stadsschouwburg de litteraire feestavond plaats, genaamd „Het Boek en de Muze". Dat was goed, want heel cultureel Amsterdam, plus de vertegenwoordigers uit de periferie van cultureel Amsterdam, was aanwe zig. Daar was een toneelstuk. En daar na volgde het Schrijversbal in de feeë riek versierde zalen. Daar speelde, op dat Schrijversbal, Klaas van Beeks Radio Dansorkestt. Daar speelden The Two Buttlars aan de vleugel. Daar was het Litterair Café uit 1900 genaamd „In de Vissende Dichter" waar Rita Dalvano optrad. En daar was de mees- terzakkenroller Borra. En er was veel, nog zeer veel, méér. De Propaganda-Commissie heeft "zo het een en ander gedaan en men kan die heren moeilijk gebrek aan origina liteit en tekort aan activiteit verwij ten. Verre van dat. Die Commissie le verde een Boekengids af in een enorm grote oplaag. Zij organiseert in de grote zaal van Bellevue op 1 Maart voor de middelbare schooljeugd en die van het voorbereidend hoger onderwijs een De kleur van de frankeerzegels van 45 cent, die tot dusver oranje was, is om practische redenen veranderd in violet-grijs. Nu de situatie na de telling der stemmen voor het Britse Lagerhuis duidelijk is geworden, beginnen van verschillende zijden de commentaren en reacties los te komen, verwekt door het feit, dat Labour een overwinning uit het vuur wist te slepen, zij het dan met een uiterst minieme voorsprong. „Een hachelijke situa tie", aldus kan samenvattend het commentaar van de hedenochtend verschenen Britse dagbladen op de verkiezingsuitslag worden genoemd. De bladen schrijven over een situatie, waarin partijen elkander vrijwel in evenwicht houden, en over „een onbevredigende verkiezingsuitslag." De commentaren stemmen hierin overeen, dat de overzichtschrijvers algemeen van mening zijn, dat er binnen niet te lange tijd een enkel blad spreekt van „vóór het einde van dit jaar" nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden. bouroverwinning is een waarschuwing voor de promotors van de vrije econo mie. Zij ontmaskert de leugenpropa ganda van de Duitse profeten van het economisch liberalisme". Radio-Moskou critiseerde de organi satoren der verkiezingen wegens het niet aangeven van partij-aansluiting van candidaten op de stemformulieren. Als voorbeeld noemt de radio „een vrouw, die wist aan welke partij zij haar stem wilde geven, maar niet de naam van de candidaat kende". Radio- Moskou verklaarde verder, dat „de katholieke kerk alle katholieken, die op de communistische partij zouden stem men met excommunicatie bedreigde. Paul Henri Spaak, de Belgische socialistische ex-premier, verklaarde, dat zijn „Engelse socialistische vrien den het in grote stijl gevoerde Tory- offehsief hadden weerstaan". Ook in Amerika zijn verschillende regeringsfunctionarissen en zakenlieden van mening, dat de kleine meerderheid der socialisten Attlee de kans zal ge ven, nog lang aan het bewind te blijven. Senator Tom Conally, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde: „De socialis tische overwinning komt niet onver wacht. De geringe socialistische meer derheid vormt een aanwijzing dat het Britse volk prikkelbaar begint te wor den door de toenemende nationalisaties van de Britse industriebedrijven". Het „Congres of Industrial Organi- sation" (de C.I.O.), de grote federatie van Amerikaanse vakverbonden, waar bij zes millioen arbeiders zijn aange sloten, gaf te Washington een verkla ring uit, waarin onder meer wordt ge zegd dat „de verpletterende nederlaag, welke de Britse communisten hebben geleden, een verheugend bewijs vormt van het goede onderscheidingsvermogen van de Britse arbeiders, die zeer duide lijk verschil weten te maken tussen echte en namaak-democraten". Duits standpunt. Dr. Schumacher, de leider van West- duitse socialisten, verklaarde: „De La- middag onder de titel: „De Literatuur en het Toneel". Diezelfde avond zal volwassen Amsterdam de gelegenheid krijgen in de AMVJ de bijeenkomst „Boek en Toneel" bij te wonen. Enzo voorts. Enzovoorts. Het is goed dat deze dingen er zijn in een tijd, die ontstellend veel aan dacht besteedt aan dingen die wanho pig vèr afstaan van het boek. Het boek, dat nog altijd is, en ook altijd zal blij ven, de beste vriend in stille uren. Een rustige, wijze leermeester, die ons mee voert naar de verrukkelijkste verten, wijd en blauw, en waar onze geest vrij kan uitzwerven en zwalken en waar we, in ons diepste wezen, onszelf mo gen zijn, ontdaan van onze zeven maal zeven sluiers. Nee, men moet wel een zeer nurks, een zeer critisch, een zeer rancuneus mens zijn, als men het werk, hier in Amsterdam verricht ten behoeve van de Boekenweek, gaat discrimineren. De week, dat de Muze neerstrijkt op de hoofdstad. En het ware onmenselijk en barbaars als we deze milde, goede, eeuwig-jonge Muze juist nu, in een periode van louter op het materiële in gestelde mensdom, niet die ontvangst bereidden, die haar prille vrouwelijk heid toekomt. Jammer is alleen dat die Muze niet in héél Amsterdam zal zijn. Wèl in de Leidsestraat, maar niét op de eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg. Niet in de Czaar Peterstraatbuurt. Wel op het Damrak, maar niet in de In dische Buurt, niet in de Ceramstraat, en de lste, 2e en 3e Atjehstraat. Wel in de Kalverstraat maar beslist niet in de Oude Pijp en dus even beslist niet in de Govert Flinckstraat. Wel op het Leidseplein en in „Zuid", maar niet in de Spaarndammerbuurt, niet in de Van Hallstraat, de Van Limburg Sti- rumstraat en de Nassaustraat. Wel op het Rokin en de Overtoom, maar niet in de Borgerstraat, daar in West. En Prins Bernhard is uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, te Mexico-City, aangekomen. De prins werd door Manuel Tello, waar nemend minister van Buitenlandse Za ken, als vertegenwoordiger van presi dent Miguel Aleman, ontvangen. Op het vliegveld werden hem de militaire eer bewijzen gebracht. De prins is onmiddellijk naar een groot hotel in 't centrum van de hoofd stad gebracht. Hij zal daar tijdens zijn verblijf in Mexico met zijn gezelschap blijven. De prins zal de president op zijn ver blijf „Los Pinos" bezoeken. Daarna zal De Rus Mechof heeft het gepres teerd om de 100 meter schoolslag te te Londen zal deelnemen ziet er als volgt uit. Doel: J. vd Heiden; achter: zwemmen in de uiterst snelle tijd van W. H Taconis, A. Kleyn, F, Vaal; voor: 1 min. 7 sec. Met deze prestatie bleef P. van Heeswijk, D. Overakker, J. hij 0.3 sec. beneden het wereldrcord dat sinds 15 April 1939 op naam vap de Amerikaan Richard Hough staat. Mech- kof paste de vlinderslag toe. Enkele dagen geleden verbeterde Feenstra, R. Loek, C. Schwencke, van Rhede vd Kloot. Tijdens het internationaal tennis- tournooi te Verviers verloor onze landgenoot Rinkel in de kwartfinale Pete George 't wereldrecord tweearmig van de Fransman Lesueur met 36 stoten in de middengewichtklasse Hij blijkt uitstekend in vorm te zijn want twee dagen later stootte hij weer 2 5 kp meer, zodat dit record thans met eer gewicht van 164.50 kg op zijn naarr staat. De zwaargewicht Joe Davi< slaagde er tijdens dezelfde wedstrijder in het wereldrecord tweearmig trekker te brengen op 148 kg waarmede hii zijn eigen record met maar liefst 5 5 kg verbeterde De Nederlandse ijshockeyploeg welke van 13 tot 22 Maart aan de Europese en wereldkampioenschappen landers Wilton en Van Dalsum. 46 In Den Haag verloor Van Swol van de Fransman Dubuc met 36, t—3. 3—6. Een sensatie bij de wedstrijden in Den Haag was dat Van Meegeren de sterke Fransman Borotra versloeg Zijn eerste set won hij met 61 en na een inzinking in de tweede set, welke de Nederlander dan ook verloor her stelde hij zich uitstekend en zap kans de laatste set met 64 te winnen He' Franse herendubbel, DestremauDu buc, versloeg met 64. 97, de Neder- hij het corps diplomatique en de pers ontvangen. Er zullen verscheidene fees telijkheden en recepties ter ere van prins Bernhard worden georganiseerd. Er zal o.m. een concours hippique en een „Jaripeo", een volksruiterfeest, worden gehouden. De Raad van de Scheepvaart te Am sterdam heeft gisteren een openbaai onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het vergaan van de 338 ton grote kustvaarder Toornvliet, die met lijn zaad geladen in de nacht van 10 op 11 December j.L ten Oosten van Dover is gezonken. Van de bemanning van negen koppen werden er slechts drie gered. De anderen verloren het leven Een der geredden vertelde, dat de lading lijnzaad was gaan schuiven door het ruwe weer. Het schip maakte sterk slagzij. De boten konden niet worden uitgezet. De kapitein had daarna bevel gegeven te springen. De plaatsvervangend inspecteur-generaal voor de scheepvaart de heer C. Moo- lenburgh, moest tot zijn leedwezen constateren, dat hier sprake is ge weest van een persoonlijk drama. De kapitein (die is omgekomen) was bang te grote kosten te maken en heef» alles nagelaten om de veiligheid bij een lading lijnzaad te verzekeren door schotten en een plankenvloer. Hij be gaf zich met een onzeewaardig schip naar zee. Voorts was het schip aan zienlijk overladen Onnodige scheeps rampen zullen blijven voortkomen zo 'ang een kapitein bevreesd is zijn eigen goedgefundeerde mening ter bestemder plaatse te uiten. De Raad zal later uitspraak doen. Voor redding van Katowice Woensdag 1 Maart is het precies één jaar geleden, dat een geweldige storm onze kust beukte Zoals men zich zal herinneren, is tijdens de orkaan bij Terschelling het Poolse vrachtschip s.s. „Katowice" vergaan. Enkele mi nuten vóór de boot in de golven ver dween, sprongen de 26 Polen aan boord van de motorreddingboot „Bran- daris" van de koninklijke N.Z.H.R.M Woensdagavond zal in hotel Nap op Terschelling de bemanning van de „Brandaris" (schipper Douwe Tot, zijn zoon de machinedrijver Klaas Tot, stuurman J. de Beer en opstapper E R. de Beer) namens de Poolse rege ring onderscheiden worden. De schip per krijgt het gouden, de drie anderen het zilveren kruis van verdienste van Polen. Luitenant-kolonel Kotlew, van wie gezegd wordt dat hij een Sowjetrussi- sche „ondervragings-specialist" is, zou volgens de Westberlijnse „Sozial-De- mokrat" die „welingelichte kringen'" aanhaalt, einde dezer week uit Oost Duitsland naar Tsjechoslowakije ver trekken. Het doe) van Kottlew's reis is onbekend, aldus het blad. doch „het is zeer wel mogelijk, dat deze reis ln verband staat met het aanstaande pro ces tegen aartsbisschop Beran van Praag". „In de concentratiekampen van Sachsenhausen en Buchehwald zijn ruim 220 000 personen verdwenen van de 420000 die er werden gedetineerd van 1945 tot begin 1950. toen deze kam pen werden afgeschaft", zo heeft een groep sociaal-democraten, die onlangs in vrijheid werd gesteld tegenover nersvertegenwoordigers verklaard. Over de kasbahs van boekheidens Amsterdam BELGISCHE LEGER 63.782 MAN STERK. De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft een wetsontwerp waarbij het legercontingent voor 1950 op 63 782 man wordt gebracht, met UI tegen 9 stemmen (communisten bij 54 onthoudingen (socialisten) goed gekeurd. zeer zeker, zéér beslist, niet op 't Blau we Zand, roemrucht oord van paling oproer en Musserts kloppartij aan de overkant van 't heerlyck Y. En dat is jammer. Dat is jammer voor de Muze, die zich ten slotte dient te houden aan het parcours dat de litte raire VW voor haar uitstippelde en die de kans niet za: krijgen zijsprongen te maken naar zulke achterwaarts ge richte volksbuurten als hierboven ge noemd. Daar, in de ghetto's en kasbahs der boekheidenen deugt de lucht niet voor haar rozenrode teint en men kan kwalijk verwachten dat zoiets puurs, en angelieks als een Muze van het Boek bereid zal zijn zich te laten besmetten en infecteren door de adem van het vulgus profanum, de cultuurloze bar baren en zelfkanters der samenleving. En dat is jammer. Want daar, aan die zelfkant, daar in de Oude Pijp en op dat Blauwe Zand, wonen allemaal mensen die waarschijnlijk geen boe kenkasten bezitten, die geen weet en benul hebben van Graham Greenes, Sartres en Huxleys, maar die het zeer beslist, zeer zeker, zeer positief waard zijn dat men poogt hen een beetje in de buurt- te brengen van die rond gaande Muze door cultureel feestvie rend Amsterdam. De kasbahs der boekheidenen. Ja, ja, zonder twijfel. Maar valt het dan niet te overwegen onze culturele zen delingen 'en missionnarissen eens af te vaardigen juist naar die kasbahs? Daar meet toch een oneindig moeilijk maar óók een oneindig aantal mogelijkhe den biedend terrein braak liggen voor litteraire pioniers en voortrekkers? Daar wonen, in de Oude Pijp, op het Blauwe Zand en in die andere nog al donkere, gore, trieste straten, men sen. Mensen zonder Muze. En daar wonen kinderen. De jongens en de meisjes, wier contact met de Muze al leen bestaat uit de laatste avonturen van Dick Bos, uit de nieuwe Raffles en uit de laatste strip van de Waar heid of welk ander volksdagblad dan ook. En dat is maar een bedroefde, schamele, aandoenlijk armetierige Mu ze. lezers! Zó armetierig en zó scha mel. dat je er om zou kunnen gaan huilen. Maar nee, er is geen tijd voor hui len Laat ons de poorten der Amster damse boekheidense kasbahs in he melsnaam gegrendeld houden en laten we ons ernstig en waardig beperken tot al dat goede, al dat flonkerende, al dat stralende wat te zien. te horen en te proeven is op de Olympussen erf in de arcadische velden die daar het boeckryck Amsterdam, gedurende Boekenweek 1950. Ten slotte is cultuur geen allemansgoed En er liggen werel den tussen de Kalverstraat en het Blauwe Zand. En tussen Sartre en Dick Bos. Werelden, te wijd, te*ver en te diep blijkbaar om te overbrug gen. Zélfs door die kleine groep men sen, die zich zo graag op de borst slaan en zich scharen achter de cultu rele avantgarde der mensheid: de Am sterdamse schrijvers, uitgevers en boek verkopers. ANTHONY VAN KAMPEN.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5