Burg Stad en Omgeving. emeester Ritmeester-beker nog in het bezit van de ULO WÊBMIÈM Ds Enklaar vierde zijn jubileum temidden van zijn oude gemeente tsssrzzizs: - - - H.R.C. won matige wedstrijd tegen Terrasvogels met 2-0 Zeevaartschool, Ambachtsschool B en School 6 veroverden de bekers Uitbreiding waterwinningsgebied een bedreiging van de landbouw? IVA school-tafellennistournooi beëindigd Aardige strijd tussen Rijpma en Adriaansen Cultureel centrum Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Herdenking in het teken van de vriendschap Oostenrijkse woningen krijgen behoorlijke afvoer Vereniging van Huisvrouwen bestaat dertig jaar P. de Vries en G. de Vries maakte de doelpunten Tussen Haaks en Kuifje Schoolboekjes in de oude spelling worden afgedankt Julianadorp Voorlichtingsavond Hol!. Mij. v. Landbouw In hef korf Schade van f 40.000 per jaar gevreesd Het school-damtournooi beëindigd Wethouder Van Loo reikte de prijzen uit Aanvang van een goede traditie Een gevaar voor uitdroging van cultuurgrond Urk MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 Ook het tweede school-tafeltennistournooi van LV.A. behoort weer tot het verleden. Zaterdagmiddag werden in de ÜX.O. aan de Molenstraat de finales gespeeld, waarna de prijsuitreiking die door de heer A G. van der Linde ge schiedde aan alle pret een einde maakte. Vele deelnemers en deelneemsters sullen echter nog lang deze wedstrijden terugdenken, want de organiserende vereniging had met behulp van een aantal Helderse winkeliers voor heel wat fraaie prijzen gezorgd. Zo stapten om ongeveer half zeven verscheidene Jongens en meisjes in het bezit van een boek, een taart, een tafeltennisbat of een worst huiswaarts. ken aan het grote aantal meisjes dat van deze school aan de wedstrijden heeft deelgenomen. Deze meisjes sleep ten verscheidene prijzen in de wacht en behaalden zodoende de meeste punten De felicitaties waren er echter niet min der hartelijk om. Mej. Oosterloo die in haar afdeling op hara slofjes de eerste prijs won, kreeg een boek waarin burgemeester Ritmees ter een opdracht had geschreven. Nadat de prijzen waren uitgereikt, sprak de heer Sinjewel Sr. een slot woord. waarin hij alle medewerkenden en in het bijzonder de wedstrijdcom missie, bestaande uit de dames Goede- gebuur en Sinjewel,' dank bracht. Natuurlijk zijn op deze laatste Zater dag spannende partijen gespeeld. Voor al bij de jongens tussen de twaalf en de veertien jaar werd op interessante wijze uitgevochten wie zich „nummer 4én" van de klasse mocht noemen. Vooi 8eze ereplaats ging de strijd tussen Rijpma (Gem. Lyc.), Adriaansen (HBSt en Dirkzwager (VGLO). Dirkzwager moest tegen Rijpma en Adriaansen het loodje leggen, waarna deze twee dus moesten uitmaken wie de sterkste zou zijn. De beide jongens hebben het vrij grote aantal belangstellenden, onder wie zich onderwijzers, vertegenwoordigers van de Sportraad en bestuursleden van tafeltennisverenigingen bevonden, ver gast op een technisch op hoog peil staande wedstrijd. Rijpma werd tenslot te winnaar met 1021, 2113, 1621. Het opmerkelijke was, dat deze knapen vorig jaar ook tegen elkaar in de finale moesten uitkomen Toen plaatste Adri aansen zich als eerste. Weemhof Minder interessant was de strijd tus sen de jongens boven de zeventien jaar. Van der Vliet (V.U dolf het onderspit tegen Weemhof, waarna hij een zege boekte over de Zeevaartscholier Vrie- llnk, die in de kwart-finale N. Hemel rijk had verslagen. Als Weemhof, die in de demi-finale met grote moeite van Van der Spek had gewonnen, dus Vrie- link kon slaan zou hij met de eerste prijs gaan strijken. Het is Weemhof ge lukt. Zijn tegenstander had geen rou tine en speelde bovendien met een ge leend bat. De uitslag was 21—12. 21—19. Hieronder geven wij de volledige uit slag: Meisjes 15—17 jaar: 1 Chr. Oosterloo (Vakschool), 2 J. Zegel (ULO 1). Meisjes 12—15 jaar: 1 Weenink (ULO 1); 2 Kant (ULO 1); 3 List (ULO 1). Jongens 1214 jaar: 1 Rijpma (Gem Lyc.)2 Adriaansen (HBS); 3 Dirkzwa ger (VGLO); 4 Brakenhof (RK ULO); 5 v. d. Well (VGLO); 6 v. d. Leijden Ambachsschool) Jongens 1517 jaar: 1 Spette? (RK ULO); 2 Scheer (HBS)'; 3 Bronder (Gem. Lyc.); 4 Nieuwenburg (RK ULO); 5 Saarloos (Ambachtsschool); 6 Vonk (ULO). Jongens boven 17 jaar: 1 Weemhof; 2 v. d. Vliet; 3 Vrielink; 4 Smit; 5 v. d Spek; 6 Van Os. StljlprQzen. Voorts waren er nog drie stijlprijzen, die werden gewonnen door G. Ooster beek, Van Waveren en N. Hemelrijk. De prijs voor de jongste deelneemster was voor R. de Haas. Ook de jongste deelne mer, Verstegen, mocht een prijs in ont vangst nemen. De burgemeester Ritmeester-beker kwam voor de tweede keer in het bezit van ULO 1. De jongens en meisjes van dit team werd erop gewezen, dat zij deze prijs in hoofdzaak hadden te dan- PERSONALIA. De heer P. van der Lippe, postcom- mandant hier ter plaatse, is benoemd tot groepscommandant van de rijkspo litie te water, groep Zaandam. Reedt eerder hebben wij qU onze mening uitgesproken, dat het cultu rele lecen In Den Helder op één zeer belangrijk punt mank gaat: dat is het ontbreken van het gemeenschappelijk element in deze cultuur. Daar gebeu ren vele (en gelukkig steeds méér) goede dingen, maar de zo noodzake lijke coördinatie wordt nog gemist. Er is een ander terrein in het pu blieke leven van onze stad, waar nog wel sprake is van een coördinerend instituut, dat echter vrijwel niets meer te coördineren hééft. Dit instituut is de Helderse Gemeenschap. De Helderse Gmeenschap tonder meer maken tot een instituut met een ander karakter, opdat het een ge meenschappelijk cultuur-element gaat worden, lijkt ons niet alleen onmoge lijk, maar ook onvoldoende en onge wenst. Het voortbestaan van de Helderse Gemeenschap in de huidige vorm ver traagt echter de totstandkoming van een wezenlijk Cultureel Centrum. De Helderse Gemeenschap diene daarom zo spoedig mogelijk te worden opge heven, opdat door alle bi) het cul turele leven betrokken verenigingen en instanties een nieuw instituut kan worden gevormd. Een dergelijk Cultureel Centrum zal belangrijke diensten aan de gemeen schap kunnen bewijzen. Nu de be handeling van de gemeentebegroting 1950 voor de deur staat, noemen wij als voorbeeld het geven van adviezen aan het gemeentebestuur inzake de besteding van het bedrag, dat voor de bevordering van het culturele leven in Den Helder is uitgetrokken. 7. Daar krijgen Pim, Pam en Pom bordje met een handje er aan, de grootste ruzie met hun vriendje richting aanwees. En erop stond. -1 WetsnaveL „En ik zeg je dat Luilek- Luilekkerland". Ik heb er verder g kerland niet bestaat!" „Welles!" Jiie- aandacht aan geschonken. omdatiK mei tes!" „Moeder zegt dat het een sprook- precies wist wat het betekende. je is", roept Pim weer. „Het bestaat niet!" „En ik zeg je, dat het wel be staat-" „En ik zeg je, dat het we) be staat!" roept Wetsnavel weer. „Ais ik je nu vertel dat ik vanmorgen nog een bordje zag staan in de Lindenlaan. Een ga mee. Als je me dan niet gelooft dan zal ik het je laten zien!" „Hou je ons niet voor de gek", roept Pim weer. „Nee, heus niet, je zult het zelf zien. Kom ga nu mee". Het zal ds. H. A. Enklaar, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde gemeente Den Helder, met een diepe dankbaarheid hebben vervuld, dat de viering van zijn veertigjarig ambtsjubilenm zozéér in het teken van de vriend schap heeft gestaan. Het is maar weinig mensen gegeven, in hun leven zoveel hechte banden te leggen, als deze geziene predikant heeft mogen doen. De grote belangstelling tijdens de gistermiddag in Formosa gehouden receptie sprak In dit opzicht een duidelijke iaat Voordat de Oostenrijkse woningen te Huisduinen en aan de Timoriaan wer den gebouwd, werden ter plaatse rio leringswerkzaamheden uitgevoerd. Nu deze huizen gereed zijn, moet ook voor een behoorlijke afvoer van het regen water worden gezorgd. Te Huisduinen kan dit water op de sloot langs de Badhuisstraat worden geloosd. De hieraan verbonden kosten kunnen, blijkens het desbetreffende voorstel van B. en W„ uit het indertijd ver leende crediet worden bestreden. De riolering van de tien Oostenrijk se woningen aan de Timoriaan moet nog worden aangesloten op de stads- riolering in de Middenweg. Ook de hieraan verbonden kosten kunnen uit een reeds verstrekt crediet worden bestreden. Thans stellen B en W. voor, de ge noemde werkzaamheden voor de som van 14.037.op te dragen aan de aannemers S. en J. Meyer te Den Helder. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Vereniging van Hulsvrou- wen bestaat op Maandag 6 Maart der tig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal het bestuur 's middags van twee tot vier uur een receptie houden in de bovenzaal van café „Postbrug" "s Avonds wordt in Casino een feest avond gegeven. Wij maken van deze gelegenheid ge bruik. om aan belanghebbenden mede te delen, dat enkele prijzen van de on langs gehouden steunbonnenactie no.e niet zijn afgehaald. Het betreft de nummers 200, 265, 459. 47. 139 en 93 (klein rood). 66 en 443 (klein oranje) 841 en 219 (klein wit), 91, 48 104. 14" en 1 (groot rose). Wanneer zij niet vóór Donderdag 2 Maart bij mevr. Veen Spoorstraat 40, zijn afgehaald, verval len deze prijzen aan de vereniging. Ook de herdenkingsdienst, die tevoren in de Nieuwe kerk werd gehouden, werd door zeei veten bijgewoond. Bur gemeester Ritmeester was daar, de Commandant Zeemacht Nederland, de Directeur der Rijkswerf, vertegenwoor digers van andere kerkgenootschappen, leden der hervormde kerk en ook niet-leden, die ds. Enklaar tijdens zijn Helderse periode hadden leren kennen en waarderen. De grijze voorganger, die graag zijn veertigjarige ambtsvervulling wilde herdenken temidden der gemeente, waarin hij zeventien jaar lang veel vriendschap en sympathie heeft mogen geven en ontvangen, sprak in zijn her denkingspreek over het thema „Vriend schap", naar aanleiding van de woor den van Christus uit het Johannes- evangelie: „Gij zijt mijn vrienden, in dien gij doet wat Ik u gebied. Ik heb u vrienden genoemd, omdat Ik alles, wat Ik van Mijn Vader gehoord heb, u heb bekend gemaakt". In het licht van deze woorden heeft ds. Enklaar steeds zijn taak als her der en leeraar bezien. Deze woorden spreken van een goede verhouding, op een voet van gelijkheid. De predikant moet in deze geest aan de gemeente doorgeven, wat hij van Godswege heeft ontvangen. Ds. Enklaar heeft altijd er naar gestreefd, de dingen des geloofs vrij van Sleur te houden, en bij voortduur de verrieuwing te zoeken, ook in de verkondiging van het Evan gelie. Het verkeer van hart tot hart is hem daarbij van zo grote betekenis ge bleken. Hechte banden. De banden, die tijdens zijn arbeid in verschillende gemeenten zijn gelegd, werden na het afsch-.id niet verbroken Dat heeft ds. Enkiaar op allerlei wijze mogen ervaren, en hij heeft het gister middag bevestigd gezien. Alvorens de dienst werd beëindigd heeft ds. C. J. Rasch namens de Nederlands Her vormde gemeente verklaard, dat ds. En klaar in het hart van vele gemeentele- ledeD nog steeds een grote plaats in neemt. „Dat komt omdat U altijd zo goed heeft kunnen luisteren, en daar naast het juiste woord op de juiste plaats wist te zeggen". Namens de kerkvoogdij sprak de heer A. Kramer, die vooral in herinnering dracht het zegenrijkt werk, dat ds. En klaar tijdens de oorlog heeft verricht Ook burgemeestgr Ritmeester gewaagde daarvan met grote waardering, daarbij in een korte rede herinnerd aan het goede en vruchtbare contact, dat tus sen hen beiden heeft bestaan. In een van beide zijden matig gespeelde wedstrijd is het HRC gelukt met de volle winst naar huis te gaan. Veel moois heeft de match niet te zien gegeven. Vooral voor de rust was het spelpeil al bijzonder laag. Na half time ging het vooral b(j HRC Iets beter maar de ploeg in zijn geheel was geen schaduw van het team dat een week geleden Vitesse klopte. Mogelijk was de afwezigheid van Swart mede debet aan het povere spel. Zijn vervanger, Dijkshoorn, stond nl. nog al eens raar te schutteren en dit drukte natuurlijk zijn atempel op het spel der halflinie. Engel ais districts-consul van de V.P. RO., de heer De Bunje als voorzitter van het kerkkoor, mevr. Engel namens de Vrijzinnige Zondagsscholen, de heer Li.ndman als voorzitter van de vereni ging „Vrijzinnig Hervormden" en na mens de jeugdgroepen, dr. J. A. Stell- wag namens de Lutherse gemeente waarna ten slotte de heer A. Kramer 't receptie-album aan ds. Enklaar aan bood. Ieder woord opende één van de „schatkameren der herinnering", zoals ds. Enklaar het noemde, en het viel hem dan ook licht, alle sprekers in een toe spraak van hart tot hart te beantwoor den. Ds. Enklaar eindigde met de wens. dat men in het kerkelijk leven steeds meer zou zoeken naar hetgeen dat bindt en niet naar hetgeen dat scheidt Het Deense visserij-inspectievaar tuig „Hejmdal" is gistermorgen om tien uur naar Kopenhagen vertrokken. De Duitse vrachtschepen „Jörgen- sen" en „Roland", beide onderweg naar Engeland, zijn gistermorgen op de rede komen bijleggen. Vermoedelijk tengevolge van overkomend water Is Zaterdagavond een met zand geladen bak, die voor de oude marinekazerne gemeerd lag, In de haven gezonken. Het is morgen hoog water om 3.15 en 16.00 uur en laag water om 9.40 en 22.50 uur. De gevoelens der gemeente werden tot uitdrukking gebracht in het ge meenschappelijk zingen van de zegen bede uit Psalm 134 en in de lofliede- -en die tot de Koning der Koningen werden opgezonden. Receptie Tijdens de receptie werd van ver schillende kanten herinnerd aan het voortreffelijk werk. dat ds. Enklaar temidden der Helderse gemeente heeft verricht Daarbij^ viel uiteraard het ac cent op zijn herderlijke arbeid, nu hier zoveel persoonlijke woorden werden gesproken. Nadat de heer J. J. Landman enkele schriftelijke gelukwensen had voorge lezen, sprak ds. J. Borghardt namens de Evangelisatie Pa'mstraat, ds. J. J. van Sluijs namens de Doopsgezinde gemeente, de heer Beets namens „Toon kunst" (waarvan ds. Eniriaar tndertijc voorzitter is geweest), de heer S. E De Jong en de Werker moesten her haalde malen te hulp komen, waardoor hun tegenstanders niet die bewaking kregen als gewoonlijk het geval is. Gelukkig voor de roodjakken was de Terrasvogelsaanval ook niet erg door tastend. En de weinige keren dat men eens een goed schot loste, vond men de doelverdediger Dijkshoorn op zijn post. Zoals wij reeds hierboven schre ven, was de eerste helft het slechtste deel van de wedstrijd. Weliswaar was HRC over het algemeen sterker, maai de vrij hechte defensie der Vogels wist meestal raad met de aanvallen Toch zat het doelman Akkerman, die een betrouwbare indruk maakte, enige malen niet tegen. Wij denken b.v. aan het harde schot van Knijff, waarbij de bal via de paal weer het veld insprong- De doelpunten bleken echter duur die eerste helft en deze verstreek dan ook zonder dat een van beide partijen wist te scoren. Tweede helft. Direct na de hervatting pakte HRC de zaken wat energieker aan. De aan val draaide nu op volle toeren en keer op keer werd de Santpoorter defensie in de luren gelegd. Er was vier minu ten in de tweede helft gespeeld, toen Knijff een kogel op het doel afvuurde. Doelman Akkerman wist de bal te houden, maar dit ging ten koste van een hoekschop. Deze werd op prachtige wijze door Koster genomen; de goed opgestelde Piet de Vries joeg de bal in de touwen. De druk op het Terras- vogelsdoel bleef aanhouden en geen vijf minuten na het eerste doelpunt kon Akkerman de bal weer uit het net vissen. Een goede combinatie tussen Koster en middenvoor G. de Vries gaf laatstgenoemde een goede schietkans welke hij dan ook benutte (02). Het bleef enige tijd alles HRC wat de klok sloeg en vooral Koster gaf enkele ma len zeer goede kansen aan zijn mede spelers. Het leek echter wel of die hun kruit verschoten hadden, want goed gerichte schoten zagen wij vrijwel niet minuten wat kalmer aandoen, en dit meer. HRC ging het de laatste twintig gaf de moedig voortzwoegende Sant poorters weer gelegenheid tot aanval len. De rode achterhoede was er echter veel beter in dan in de eerste helft en de gastheren kwamen meestal niet veel verder dan de bscks. Ook de aanvallen van HRC waren niet gevaarlijk meer Het merendeel van de leerboekje, die bij het openbaar lager onderwjjg in gebruik zijn, staat nog in de „oude spelling". In overeenstemmen met de wens van de inspecteur van het L. O. willen B. en W. deze toe. stand op korte termijn Vin één, hoog. stens twee jaar) veranderen. De ver- vanging van de verouderde leerstof zal rond 21.600.— kosten. Voor dtt bedrag, dat in vijf jaar kan worden afgeschreven, vragen B. en W. thani aan de raad een crediet. De Hollandse Maatschappij van Landbouw, afdeling Den Helder, hield in samenwerking met de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting en de ver eniging van Oud-leerlingen van da Landbouwschool een vergadering in café Rol. Na opening door de waarn. voorzit- ter, de heer J. Sleutel Dzn„ die de niet- talrijke bezoekers en in 't bijzonder de vertegenwoordigers van het inlichtin genbureau voor Chili-salpeter een wel. kom toeriep, werd overgegaan tot het' vertonen van een paar films door bo vengenoemde vertegenwoordigers. D« film „Het vruchtbare land" gaf een mooi beeld van de verschillende droog, leggingen en ontginnirgen in ons land en de gunstige gevolgen van de Chili, salpeter met zijn groot stikstofgehalt* De heer Ketelaar van het inlichtin. gen bureau voor Chili-salpeter hield daarop een korte inleiding over da waarde van dit product. Chili-Salpeter is ruw natriumnitraat, dat in Chili ge. wonnen wordt en daar gezuiverd. Het wordt in twee vormen in de handel ge bracht. namelijk als kristalproduct en in korrelvorm. Beide bevatten pim. 16 pet. nitraatstikstof. Dit is gemak- kelijk in water oplosbaar en komt zo doende snel in het bereik van de plan- en zo kwam het eindsignaal dan ook, zonder dat een van beide voorhoede! '^wortels Verder voert het een reek. verandering in de stand had kunnen brengen. In verband met de electrificatie van het Pompstation te Huisduinen moet een z.g. „signaalkabel" tussen dit pompstation en de Watertoren worden gelegd. Voor de aankoop van een trans portabel Röntgen-apparaat voor het gemeente-ziekenhuis vragen B. en W. een crediet van 3000. Te Den Haag is onze oud-stadge noot, de heer C. van der Laan, thans werkzaam op het Gewestlijk Arbeids bureau te Alkmaar, geslaagd voor het diploma Maatschappelijk Werker. sporen- of nevenelementen mee. Som mige van die elementen zijn onmisbaar voor een normale plantenontwikkeling. De voornaamste z\j borium en jodium, verder nog magnesium, mangaan enz. in totaal 28 sporenelementen. Jodium is een onmisbaar element voor mens en dier Ongeveer 26 act. van Chili-Sal- Deter bestaat uit zuiver natrium. Deze natrium neemt een gedeelte van de kalifuncties in de plant over. Hierna werd overgegaan tot het vertonen van de tweede film „De winning en be reiding van Chili-Salpeter". Deze film gaf een kijkje in de woestijn in het Noorden van Chili, waar zich in de bo- Jem brokken „Calirhe". de grondstof voor Chili-Salpeter. bevindt en hoe dit eerst op een primitieve wijze. maar nu met de modernste hulpmiddelen en machines wordt verkregen en naar alle delen der wereld wordt verzon den. Het duingebied, waaruit de gemeen te Den Helder thans drinkwater ont- De Helderse Damclnb heeft de eerste pbase van de jubileum-viering achter de rug, nu Zaterdagmiddag de finales van het schooldamtournooi zijn gehouden. Men kan met grote tevredenheid op dexe eerste phase terugzien, want dit tournooi is inderdaad zoals de wedstrijdleider, de heer A. van Veen vóór de prijsuitreiking aeide vlot verlopen in een sfeer van enthousiasme en spor tiviteit. De belangstelling voor het damspel in onze stad is door dit welgeslaagde tournooi ongetwijfeld bevorderd, een mooie schemerlamp mocht wegdra gen. s Prijsuitreiking. Musis Sacrum was méér dan vol, toen de heer A. van Veen de aandacht vroeg voor de prijsuitreiking. In zijn inleidend woord zei de wedst: ijdleider, dat de geestdrift die de deelnemers had be zield, wel bijzonder groot was geweest Hij staafde dit met enkele sprekende voorbeelden. Het tournooi was tenvolle geslaagd, wat mede te danken is aan de steun van het gemeentebestuur, de Hel derse Sportrard en het onderwijzend personeel der scholen. Een bijzonder woordje van dank kwam de heer Dissel toe, die iedere Zaterdag ervoor ge zorgd had dat de strijdperken in ge reedheid kwamen. Wanneer de Hel derse Damclub zo van vele zijden me dewerking c;ijft ontvangen, behoeft aan het telkei jare terugkeren van dit tournooi niet te worden getwijfeld. Wethouder L. F. van Loo sloot zich b j deze woorden aan. de hoop uitspre kend. dat dit damtournooi een goede traditie zou mogen worden. Het ge meentebestuur stelt een dergelijke acti viteit bijzonder op prijs, omdat men hiermede zurk een goed werk doet in het belang van de opgroeiende jeugd. Het was te verwachten, dat de finalis ten alles op alles zouden zetten. Eerst moesten echter nog enkele wedstrijden uit de demi-finale worden gespeeld. De grote strijd ging in afdeling A tussen de Zeevaartschool en het b-team van de gemeentelijke ULO. Eerstgenoemd team ontmoette betrekkelijk weinig tegenstand, zodat het met een 17—3 overwinning de beker veroverde. In af deling B betwistten het b- en c-team van de Ambachtsschool elkaar de eer. wie de beker voor de school zou mogen verwerven. Het b team was de geluk kige, zij het ook met de kleinst moge lijke meerderheid, want de uitslag was hier 11—9. In afdeling C ging het ten slotte tussen de a teams van de scholen 6 en 7. Slechts de heren der schepping hadden het dus tot de finale gebracht. School 6 boekte een stevige overwin ning met 128. Ook de onderwijzers hadden nog één partij te spelen. De heren Trigt en Bon der bogen zich over de honderd ruiten met als resultaat dat eerstgenoemde niet alleen de palm dei ere, maar ook verban<J met het voorgenomen onderzoek naar de mogelijkheden tot ult- breicUng van het waterwinningsgebied der gemeente Den Helder, wijst d. Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland op het gevaar, dat een ver- fr°"n* vanJ>et wlngebled schade zou kunnen berokkenen aan de nabijgelegen bli deze kw«L T enr Koe*ras-Callantsoog, dat uiteraard zeer ter kennuThlM, ge,nt"e«e"d- heeft zienswijze der landbouwkundigen t r kennis gebracht aan de Helderse gemeenteraad. Gezien reeds eerder gedane trekt, beslaat een oppervlakte van 110 Hectare. De opbrengst hiervan is ruim 400.000 kubieke meter per jaar. Een iets kleinere hoeveelheid wordt be trokken van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Zeer waarschijnlijk zal men in de toekomst, door de uitbrei ding van de stad en het grotere water verbruik door de Koninklijke Marine, nog 400.000 kubieke meter méér nodig hebben. Wanneer men deze hoeveel heid aan het duingebied ten Zuiden van Den Helder wil onttrekken, zou in dien men er niet in slaagt de opbrengst per hectare te vergroten het water winningsgebied met circa honderd hec tare moeten worden uitgebreid. De landbouwconsulent Ir. Groendijk sprak over een «trook van enkele honderden meters breed en bijna vijf kilometer lang. „De langs deze duinenrij gelegen lan derijen", aldus ir. Groendijk, „zullen zeker last ondervinden, als daar water wordt gewonnen. Naar schatting zal de strook cultuurgrond, waaraan schade wordt toegebracht, minstens tweehon derd en op sommige plaatsen zelfs vier honderd meter breed zijn. Wanneer de schade aan de opbrengst van deze grond wordt geschat op één derde of één vierde dan betekent dat een schadepost van f 30.000 t 40.000. Dit nog afgezien van de aanlegkosten van een waterlei ding voor het vee en de kosten van eventuele bevloeiïng. De mogelijkheid bestaat bovendien, dat het veen aan de oppervlakte irreversibel gaat uitdrogen. Zo zijn er nog vele punten te noemen, waaruit blijkt dat de landbouwbelangen niet te licht mogen worden geacht". De gemeenteraad van Purmerend heeft met 75 stemmen de heer A. Th. L. van der Land te Meppel benoemd tot gemeente-secretaris Met enkele toepasselijke woorden tot de voornaamste prijswinnaars reikte wethouder Van Loo daarop de drie be kers uit Het zou voor hem onmogelijk ge weest ziin, om ook de andere prijzen aan de winnaars te overhandigen, want er waren niet minder dan negentig prijzen! Ter elfder ure had de directie van het tijdschrift ..Margriet" nog vijf tien boeken en vijf damborden (met schijven) beschikbaar gesteld! Niet alleen de leden der winnende teams ontvingen een prijs, maar ook de dertig andere finalisten. En bovendien was er nog een aantal prijzen voor bijzondere prestaties. Eén daarvan kreeg Jan Ja ger. die vorige w-ek in een gedichtje van de heer A. van Veen is bezongen Hier volgen tot besluit de volledige uitslagen van de finale: Afd. A: Zeevaartschool—ULO b 17— 3; Twisk—Pluim 1—1, Ruiter—Muller 20, KappeijnenKoorn 20. Mooi huizen—Postma 2—0. Vouck—Nieuwen huis 20. De Maar—Vukkink 20. We derBoon 02. BlankwaardGoedege buur 2—0. Witteveen—Bals 2-0. Rooi akkersList 20. Afd. B: Ambachtsschool b—Ambachts school c 11—9; C. Kramer—J Plaats man 02. W. Weidema—W de Vries 20. J. ToesJ. van der Kooi l1 M Grooff J. Delis 2—0, N. Kloosterman- J. Huig 20. W. van der Heijden—K de Bruin 2—0, A. Brondsenta-C. van der Linden 02. J. GiezenB. Koop man 0—2, J de Groot—A van der Spoel 2 C. van der PaalC. Hoogmoed 02. Afd C: Sonool 6aSchool 7a 128; Sjoerdsma—Leiideckers 2—0. Kramer- De Heer 0—2, Van Vliet—Wulffel2—0 ZorgSchipper 20. BouwhuisOtter 0—2, Kramer—Fransen 2—0, Mosk- Fransen 2—0. De Vries—De Werker 1- 1. Slot—Van der Hoeve 11 Blok— Verhoef 0-2. VISSERIJ BERICHT. URK Door 40 vaartuigen werd Vrij dag aangevoerd: 5348 pond snoekbaar' prijs 40—45 cent. 546 pond rode baars 53 cent. 42 pond blei 7 cent, 1176 pond voorn 6 cent en 6946 pond Noordzeó- vis prijs f 0.10—f 1 05 alles per pond.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2