im m Hf Staatsgreep in Bulgarije mislukte De Britse verkiezingsresultaten 6 Bi Naar nieuwe gemeentegrenzen in Noord-Holland Feest in hotel Post te Sankt Anton Wordt halve stuiver verdachte nootlottig? Plannen tot omverwerpen der regering uitgelekt Krijgt Russisch generaal bevel over Bulgaarse leger? Prins Bernhard in Mexico Mao en Tsjou uit Moskou in China terug Besommingen IJmuiden Onze Schaakrubriek 234 i JUSOU# I \CON$£RV. 1 '\UBERAAL\ 1945 LABOOR jCONSERV Koninklijke gasten genieten van echte vacantievreugde Vermindering voorgesteld van 121 tot 58 zelfstandige gemeenten Critiek In .Tijdschrift voor Overheidsadministratie" Inklimming te Anna Paulowna voor het Hof Opnieuw vier maanden geeist MAANDAG 27 FTBRUARI 1W» nie Welt am Sonntag", een officieel Brits blad in Duitsland, meldt nit So fia dat general Kinof, Bulgaars staf- fhef, met de steun van het leger kort „a de dood van Dimitrof een staats greep heeft voorbereid om de commu nistische Bulgaarse regering omver te werpen. De plannen mislukten echter in Kinof en vele andere officieren werden gearresteerd. Generaal Bagrajanof, de politieke hoofdcommissaris van Bulgarije, gene raal Tostsjef, bevelhebber van het garnizoen van Sofia, en Markot mi nister voor Transportzaken, waren de onmiddellijke medewerkers van Kinof Kort vóór de dood van Dimitrof te Moskou werd generaal Kinof naar Moskou geroepen, waar hij een ver klaring ondertekende volgens welke hij Ban het ziekbed van Dimitrof was ge weest. Bij zijn terugkeer te Sofia zou Kinof echter verklaard hebben Dimi trof niet te hebben gezien. Men had hem gedwongen de verklaring te tekenen Volgens genoemd blad riep Kinof een aantal officieren bijeen en zeide te ge loven, dat Dimitrof gedood was. Hij verzocht hen zich hij hem te voegen in Zaterdagavond werd Prins Bernhard door de president van Mexfco een diner aangeboden. President Alaman verleende de Prins de keten in de Mexicaanse Orde van de Azteekse Adelaar. Prins Bernhard reikte hem de versierselen over behorende bij het Grootkruis van de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De toespraken door president Alaman en Prins Bernhard, beide in de landstaal gehouden, hielden grote waardering voor de wederzijdse volkeren en naties in. Voor dit grote banket in Mexico City hield prins Bernhard op de Nederlandse legatie een receptie voor de Nederlandse in woners van de stad. Daarna was hij eregast op een receptie op het ministe rie van Buitenlandse Zaken. In de ochtenduren legde de Prins een krans op het gedenkteken voor de Mexicaanse strijders voor de onafhan kelijkheid en bracht een bezoek aan museum voor nationale historie en de aartsbisschop. Ook vond hij nog even tijd om in de stad te „winkelen." JAPAN MAG DEELNEMEN AAN BEPAALDE CONFERENTIES. Generaal Mc Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, heeft me degedeeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd had Japan toe te staan deel te nemen aan „internationale over- er ikomsten, conventies en conferenties van technische aard". Hij had voor de ze mededeling toestemming gekregen bü interim-instructie. Een woordvoer der van het Foreign Office te Londen verklaarde, dat Groot-Brittannie niet van het Amerikaanse besluit op de hoogte gesteld was. IN TOULOUSE VERBORGEN WAPENS ONTDEKT. Een groep inspecteurs van de veilig heidsbrigade te Toulouse heeft in een afgezonderde woning 12 kisten met mi trailleurs en h. idmitrailleurs, gewe ren, revolvers en munitie, wegende in totaal 5 ton, ontdekt. De bewoners van het hu'"-, tweeman nen en twee vrouwen van Spaanse na- tionaliteit, zijn aangehouden. Een vijf de, naar men meent de leider van de groep is er in geslaagd te ontvluchten FRANSE SOCIALISTEN WILLEN ANDER KIESSTELSEL. De nationale raad van de Franse so cialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waarin herziening van het bestaande kiesstelsel wordt verzocht. Tevens werd verklaard, dat de socia listen niet aan de tegenwoordige rege ring zullen deelnemen. F 1500 VOOR EEN NAAM. Het voormalige dagblad „De Gooi en Eemlander", sinds Maart 1949 „De Gooi" loofde f 1500 aan prijzen uit voor een nieuwe naam. Uit vele duizenden inzendingen koos men ten slotte de naam „Het Gooi en Ommeland". De winnaar van de hoofdprijs 5 f 600, was een inwoner van Naarden. MINISTER STIKKER NAAR DE VER. STATEN. Minister Stikker is Zondagmiddag per vliegtuig te Londen aangekomen. Hij zou later op de dag naar New York doorvliegen. Minister Stikker zal in de V. S. besprekingen voeren betref fende de Europese Economische Sa menwerking. een poging om de regering omver te werpen. De byjonderheden lekten ech ter uit naar de Bulgaarse politie. Als in Polen Men verwacht te Sofia, aldus het blad, dat de Sowjet-generaal Konjef naar Bulgarije gezonden zal worden om het bevel over het Bulgaarse leger over te nemen, op dezelfde wijze als gene raal Rokossofsky in Polen heeft ge daan. De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Tsjou en Lai. heb ben de Sowjetgrens naar China over schreden. De Sowjetrussische plaats vervangende minister van Buitenland se Zaken, Lawrentjef bevond zich on der de Sowjetfunctionarissen. die de Chinese bezokers bij het grensstation uitgeleide deden. Er was een erewacht te paard opgesteld en de Sowjetvlag wapperde naast die der communisti sche Chinezen. CONGRES VAN DE CPN TE ROTTERDAM. Zaterdagavond begon in de Rivièrahal te Rotterdam het derde landelijke con gres van de CPN. Paul de Groot deelde o.a. mede dat enkele vijanden zijn ont maskerd en uit de partij verwijderd. Hij eiste uittreding van Nederland uit het Noordatlantisch Pact en samenwer king met de Sowjetunie. INDONESISCH AMBASSADEUR BIJ HET VATICAAN BENOEMD. Mr. Sukardjo Wirjoparmoto, hoofd redacteur van het weekblad „Mimbar Indonesia", is benoemd tot ambassa deur der R.I.S. bij het Vaticaan. DE PASTEUR VERTROKKEN Het troepentransportschip „Pasteur" dat reeds Zaterdagmiddag in het IJ op stroom was gaan liggen, heeft gis termorgen de Amsterdamse haven .weer verlaten. Te Ede is het eerste landelijke Youth For Christ-Centrum officieel in gebruik genomen. Het centrum zal ge bruikt worden voor weekendbijeen komsten, waar jongeren de problemen van deze tijd kunnen bespreken. Drie gemaskerde mannen, gewa pend met tommyguns, hebben een ho teleigenaar te Parijs van juwelen en bankpapier ter waarde van 1.400.000 fr. beroofd. Binnenkort zullen enkele oorlogs schepen van de Amerikaanse Stille- Oceaanvloot een bezoek aan de Indochi- nese haven Saigon brengen. DE VOGELPEST IN BELGIE BREIDT ZICH UIT He vogelpest breidt zich in Oost- Belgie 'uit. In een plaats bij Verviers moesten pluimveehouders 400 aangesto ken dieren afmaken. In andere streken *ijn honderden dieren, die nog geen tekenen van de ziekte vertoonden, als voorzorgsmaatregel gedood. Te Karatsji is de Amerikaans'1 8 gr arische missie aangekomen, die een studiereis zal maken door Zuid- en Z - Oost-Azie in verband met Trumanr Program voor steun aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. Vertegenwoordigers van de rege tingen van Denemarken en Zweden zijn te Peking aangekomen voor hei houden van besprekingen over het aan knopen van diplomatieke betrekkingen De besommingen van Zaterdag wa ren: 1 stoomtrawler f 22600, IJM. 129 7990, loggers: KW. 122 f 7930, KW. 6 f 7530, KW. 65 f 6190, KW. 169 f 4960 KW. 85 f 7850. kotters: KW. 21 f 1390 IJM. 230 f 1610, KW. 64 f 4377, KW 147 l 2120, KW. 89 f 5800. SCH. 133 f 6570, IJM. 11 f 2400, IJM. 52 f 117. Na de eerste wereldoorlog dook er een nieuwe richting op onder de schaakmeesters; een richting die vol komen brak met de opvattingen die er toen heersten op het gebied van het centrum en de ontwikkeling der figu ren. De nieuwlichters brachten hun lopers niet via het centrum in het spel maar via de vleugels. De z.g. .Jian- chetto's", b3 en Lb2, g3 en Lg2, voor zwart g6 en Lg7 b6 en Lb7, kwamen snel in de mode. Sinds die tijd zijn de toen nieuwe opvattingen gemeengoed van alle schaakspelers geworden. Na de grote mode, kwam men op verschillende punten weer terug tot de oude be proefde methoden, maar dikwijls ver fijnd met de ervaringen opgedaan met de revolutionnaire denkbeelden. Intus sen is het een feit, dat het fianclet- teren van een loper een verzwak king betekent van de pionnen- stelling, een verzwakking die reeds menige partij verloren heeft doen gaan Wit: Rabar. Zwart: Znosko Bo- rowsky Konings Indisch. 1. d2d4, Pgfl—f6; 2. c2c4, g7—g8: 3 f2—f3. Een zeer scherpe speelwijze, die in de eerste plaats ten doel heeft de Grünfeld-verdediging (3. Pc3, ,d5) te ontwijken. Het beste antwoord voor zwart is nu toch 3d5. 4. cxd5, Pxd5; 5. c4, Pb6 en het witte centrum is vrij kwetsbaar. 3Lf8g7; 4. e2—e4, d7—d6; 5. Pbl—c3, 0—0. 6. Lel—e3, Pb8—d7; 7 Ddld2, c7c5? Dit is zwak. Juist is 7e5!; 8. d5, P e8 gevolgd door de tegenstoot f7f5, en eventueel ook nog c7c6. 8. d4d5, Tf8e8. Teneinde 9. Lh6 met Lh8 te kunnen beantwoorden. Zonder de loper is de zet g6 n.1. een in het oog springende verzwakking. 9. g2g4!. De kaarten worden op tafel gelegd: de opzet is nu h2h4h5 te laten vol gen, en daardoor de h-lijn voor de to rens te openen. 9Pd7—f8; 10. LeS—h6. Lg7— h8; 11 h2 h4, Pf6—d7. Zwait staat reeds' zeer slecht, en nu hij verzuimt om scherpe tegenmaatre gelen te nemen, wordt de situatie spoe dig onhoudbaar. In ieder geval is 11. e6 gevolgd door het openen van de e-lijn beter. 12. h4—h5, Dd8—a5; 13 h5x—g6. h7xg6; 14. Tal—cl, Pd7—f6. Zodoende heeft zwart twee kostbare tempi verloren. 15. Dd2—h2, Pf8h7. Er dreigde 16. Lxf8. 16. Lfle2, Da5b6; 17. Tel—c2, 17 e7e5; 18. Pgl—h3, Lh8—g7? Mnakt een directe beslissing mogelijk Hardnekkige tegenstand kon zwart hier nog bieden door 18. Ld7 B.v. 19 Pg5, Pxg5; 20. Lxg5, Lg7; 21. Dh4. Dd8. De beste voorzetting voor wit is in dit geval wel. 19. g5, Ph5; 20. f4! De beste voortzetting voor wit is in dat geval wel 19 g5. h5: 20. f4. Om de ope ning van de h-lijn met gemeld te for ceren. 19. Ph3g5! Ph7xg5; 20. Lh6xgy Pf6h7. Of: 20. Pgh7; 21. Lxf6, Pxf6; 22. Dh8 mat. 21. Lg7—f6! Een fraaie slotzet. De loper mag we gens mat op h8 niet genomen worden, terwijl er tegen de vernietigende dreiging 22. Lxg5 geen enkele parade meer te verzinnen is. Zwart geeft op. H. KRAMER Aanto! verkr«gen zetels Aantal verkregen stemmen JK "'332 ■Ét 'v -51S t t949 Toen we hotel Post in Sankt Anton binnengingen, schrijft een speciale verslag gever over het vacantieverblyf van de Koninklijke Gasten in het vredige Oos tenrijkse bergdorp, werden we op een haar na tegen de grond gelopen door Prinses Beatrix, die met een rood hoofd de deur uitrende. Wij deden behoed zaam een stap verder en keken om de hoek in de eetzaal. Het was of er een slag was geleverd» Links en rechts lagen er stoeien op de grond, holden grote mensen en kinderen in volle pret in het rond en temidden van de luide vreugde onze Koningin, niet zoals we Haar kennen, met rustige tred, maar zich, hard lopend, een weg banend door de omgevallen stoelen vluchtend voor Prinses Irene. Mevrouw Pennink, de verzorgster van de prinsesjes, was de eerste, die wü konden vragen wat dit allemaal beteekende. Hijgend zei ze: „Er is een van de kinderen van de hotelgasten jarig. Wij hebben een kinderpartijtje georganiseerd". En weg was ze weer met achter haar aanjagend kleine Mar griet in haar bordeaux rood jurkje: .Jliet ophouden, Rita." Nieuwe „aanval" Prinses Beatrix is inmiddels terug gekomen met „ammunitie". Armen vol serptentines, waarmede ze mevrouw Pennink en de Koningin belaagt, tot alles omstrengeld is en geworden tot één onuitwarbaar kluwen, waarin hoofden noch armen te onderscheiden zijn Prinses Irene staat nu midden in de zaal en blaast .verzamelen" op haar padvindsUrsfluit. waarop een aanval van nog groter omvang begint Ieder een is volkomen in het spel! Er zijn geen conventies meer, die het dagelijks leven, vooral van een Koningin, vaak niet makkelijk maken. Er zijn geen prinsesjes meer en andere kinderen. Het zijn gewone kinderen, allemaaL Zij rennen, roepen, en trekken elkaar aan de benen. Ze blazen op fluitjes en gooien elkaar serpentines naar het hoofd. Prinses Beatrix blijkt een onuitblus baar uithoudingsvermogen te bezitten en is de laatste, die naast haar kame raadjes op een stoel neervalt om uit te blazen van het gevecht Maar Margriet blijft tot het spel bereid. Mevrouw Pennink kan haar nanuwelijks over tuigen van het feit. dat de slag voorbij is en de- tijd daar voor verkleden en avondeten. Dan gaan ze stuk voor stuk naar hun kamer, het slagveld, dat overdekt is met een centimeters dikke laag serpentines, verlatend. j^EEDS een en andermaal hebben wij aandacht geschonken aan de plan nen tot samenvoeging van gemeenten in Noord-Holland. Dit neemt niet weg. dat wij vandaag gaarne een uittreksel publiceren uit een artikel, dat de heer J. J. J. M. Festen te Heiloo schreef voor het „Tijdschrift voor Overheids administratie". De schrijver geeft eerst een beknopt historisch overzicht van het ontstaan der commissie van Ged Staten, van w'er rapport het eerste deel bereids verscheen. „Wanneer men van deel I van het rapport van de commissie-Ter Veen kennis neemt, dan zal men ontwaren, dat daarin buiten de beide hiervoor aangehaalde, geen argumenten worden naar voren gebracht, welke een verleg ging van bestaande gemeentegrenzen absoluut onvermijdelijk maken. Wel heeft de commissie, overeenkomstig de haar gegeven opdracht, op deskundige en overtuigend gemotiveerde wijze in het licht gesteld aan welke factoren zou moeten worden voldaan, ten einde een als meest voortreffelijk denkbare gemeentelijke indeling te verkrijgen. Wanneer wij de inleiding op deel I van het rapport goed hebben verstaan, dan mag worden verwacht, dat de commis sie bij haar voorstellen, welke het nog te verschijnen deel II zal onthullen, zover is gegaan als uit een consequente toepassing van de opgestelde algemene richtlijnen voortvloeit. Dit zal nood wendig gepaard gaan met een aanmer kelijk grotere aantasting van de zelf standigheid der betreffende gemeenten dan door onvermijdelijke noodzaak ge boden. De commissie wijst er dan ook bij voorbaat reeds op. dat de voorstel len. waartoe zij uiteindelijk is gekomen, diep ingrijpen in de bestaande toestand. Aanvaarding ervan zal, nog afgezien van de grenswijzigingen waarmede ge deelten van gemeenten zijn gemoetd, het aantal Noordhollandse gemeenten terugbrengen van 121 op 58. In het eerste hoofdstuk van deel I, handelend over „het vraagstuk der ge meentelijke indeling", verdedigt de commissie ook als haar opvatting, dat grenswijziging ten aanzien van de grotere gemeenten noodzakelijk is om het deze mogelijk te maken aan de eisen welke het wonen, werken, de ont wikkeling en ontspanning stellen bin nen haar grenzen, te kunnen voldoen Ter weerlegging van anderer bewering toont zij terecht aan. dat samenwerking nimmer samenvoeging kan overbodig maken, omdat met die samenwerking alleen wordt beoogd een bepaald wel omschreven belang te behartigen, dat in min of meer groter verband vaak effi ciënter en economischer kan worden geregeld. Door samenvoeging ontstaat een duurzam- lotsgemeenschap. Samen voeging vergroot de bestuurskracht der nieuwe gemeente. De commissie voert dan een pleidooi voor de vorming van krachtige gemeenten, die een voldoende tegenwicht kunnen vormen tegen moge lijke tendenzen der rijksregering. Niet kan worden ontkend, dat de gemeenten opgewassen dienen te zijn tegen de taak welke het maatschappelijk leven stelt en dat zy de krachten zullen moeten kunnen opbrengen om aan de plichten welke de rijkswetgever hun oplegt te voldoen, maar dit alles neemt niet weg. dat men over de vraag aangaahde de hiertoe te stellen minimale grootte, aan genomen al dat hierin alleen een juiste maatstaf is gelegen, van mening zal kunnen verschillen. Is ontneming van haar bestaan niet eerst dan gerecht vaardigd, - 'anneer men haar tekort schieten in deze taak met bewijzen kan aantonen? In hoofdstuk II heeft de commissie dan algemen' richtlijnen gegeven, wel ke als nomen zullen moeten gelden waaraan levenskrachtige gemeenten behoren te voldoen. Deze richtlijnen onderscheidt de commissie in twee cate gorieën. t.w. die, welke betrekking hebben op de bestuurskracht der ge meenten in meer algemene zin, zoals oppervlakte, aantal inwoners en finan ciële draagkracht, en die betreffende de oorzaken, welke haar bestuurskracht in positieve of negatieve zin kan beïnvloe den, waartoe o.m. zijn te rekenen de urbanisatie, industrialisatie en religeuze verdeeldheid der bevolking. Toepassing der richtlijnen in de praktijk kan tot tegenstrijdige conclusies ten aanzien van de grensbetrekKing leiden. In die levallen zal het volgens haar nodig ziin de daarmede gepaard gaande belangen tegen elkaar 'af te wegen. In haar eerste richtlijn concludeert de commissie, dat het platteland tegen verstedelijking moet worden beschermd Behoudens uitzonderingen, waarin een hechte samenhang bestaat tussen kleine plattelandssteden en het omringende platteland, behoort stads- en platte landsgebied niet te worden samenge voegd Hier wordt het dus niet zo ge steld, dat de commissie elk bestaand stadsgedeelte van de overwegend plat telandsgemeente zou willen scheiden Blijkens haar tweede richtlijn acht zi.i het wel noodzakelijk, dat de stad wordt vergroot met aangrenzend ook landelijk gebied, wanneer en voor zover dit uit een oogpunt van algemeen belang ten behoeve van de organische ontwikke ling der stedelijke gemeente wordt ge vorderd. Wanneer men dit zo mag ver staan, dat de stad noodwendig over dit gebied behoort te beschikken, ten eind» aan haar levenseisen te kunnen vol ioen, dan wel haar arbeidsveld zich m feite reeds over dit gebied uitstrekt dan zal men daarmede wellicht vrede kunnen hebben. Dat men aan de stad de mogelijkheid wil verzekeren om zich binnen eigen gebied ten volle te kun nen ontplooien, kan moeilijk als een on redelijke eis worden beschouwd. Daar entegen kan geenszins als redelijk wor den gezien, hetgeen voorheen menig maal van stedelijke zijde wel werd be weerd, dat randgebieden met een be volking, die zich ter plaatse veelal op zettelijk, bijvoorbeeld met het oog op het buitenwonen heeft gevestigd, bij Je stad behoren te worden gevoegd. Dit zou hoogstens opgaan, indien de vesti ging buiten de stadsgrens noodgedwon gen plaats had. omdat de stad geen ge legenheid daartoe kon bieden. Aan dit alles doet weinig af, dat men het met de inhoud der vierde conclusie, waarin erop wordt gewezen, dat paal en perk dient te worden gesteld aan de ver spreide bebouwing van het platteland, waardoor in het verleden een afkeu renswaardige lintbebouwing en vor ming van verspreide kernen heeft plaats gevonden, in alle opzichten eens kan zjjn. De commissie houdt dan een pleidooi tot staving van haar vijfde conclusie, waarin zij tot uitdrukking brengt, dat agrarische en industriegebieden ge meentelijk zoveel mogelijk gescheiden behoren te wórden. De geest en het ka rakter van een agrarische bevolking verschillen in menig opzicht van die. welke haar bestaan vindt in de indus trie. Tezamen zijn zij niet in staat een eenheid te vormen, doordat zij in sociaal, economisch en psychologisch opzicht te zeer verschillend zijn inge steld. In het midden latend, of dit oor deel in alle gevallen opgaat, zal het toch moeilijk als argument voor grens verlegging kunnen worden aanvaard. Ook practisch zou zulks bovendien in de meeste gevallen onuitvoerbaar blij ken, wanneer men bedenkt, dat binnen de kernen veelal de industrieën zijn ge vestigd terwijl het daaromheen liggend gebied de agrarische bevolking huis vest. Ten einde het plattelandskarakter zo veel mogelijk te handhaven, zal naar de commissie meent, moeten worden voor komen, dat verdere industrialisatie daarvan plaats heeft. Een uitzondering is te maken voor die industrieën, welke onmiddellijk met de agrarische bedrij ven verband houden, zoals zuivelfabrie ken. De commissie gaat voorts na, in hoe verre het aantal inwoners van invloed behoort te zijn bij de bepaling der ge meentegrenzen. Hierbij zal naar ze oor deelt onderscheid behoren te worden gemaakt tussen stad en platteland, om dat het platteland een meer homogene economische structuur vertoont aan welker bestuur daardoor slechts be perkte eisen worden gesteld, terwijl daarentegen de stadsproblemen veelzij dig zijn en een grote mate van verschei denheid vertonen. De resultaten van haar betoog dienaangaande kan zij slechts uitdrukken met dit povere re sultaat, dat wel een minimum-inwoner tal voor de allerkleinste gemeenten ware vast te stellen. Ondanks de bezwa ren, welke het rapport naar voren brengt ten aanzien van de voortgezette groei der allergrootste gemeenten, kan zij er niet toe komen een maximum inwonertal voor te stellen. .Nog veel minder slaagt zij erin, overigens zeer begrijpelijk, een gedifferentieerd mini mum aan te geven gebaseerd op de uit eenlopende soorten van gemeenten Men kan zich toch afvragen, of het ma ken van een onderscheiding van stad en platteland zonder meer niet al te simplistisch is? De mening, dat het inwonertal ener gemeente te gering kan zijn om de nodige krachten te le veren voor een behoorlijk bestuur en in staat te zijn het minimum vereist» deskundig personeel aan te stellen voor een verantwoorde uitvoering der ge meentelijke taak in deze tijd, zal wel algemeen bijval vinden. Maar zelfs hier slaagt men er niet in, gezien de sterk uiteenlopende plaatselijke ver» schillen, een degelijk gefundeerd mi» nimum-inwonertal vast te stellen. Na erkenning van het feit, dat de aanwe zigheid van voldoende geschikte krachten om leiding te geven aan het gemeentelijk leven veel meer een vraag is van kwaliteit dan van quantitelt, en na overweging, dat het niet wel moge lijk is met enige nauwkeurigheid nor men aan te geven, waarop de bepaling van een minimumaantal inwoners moet steunen, oordeelt de commissie, dat het aanbeveling verdient, ten eind» een prachtig en veelzijdig gemeen schapsleven te bevorderen, het mini mum-inwonertal ener gemeente te be palen op rond 5000. Hoe weinig over tuigend het stellen van deze limiet ook voor de commissie zelf is, blijkt wel hieruit, dat zij ter wille van historjsch gegroeide toestanden in daartoe lei dende gevallen met een minimum van ongeveer 2000 zou willen volstaan. Bij een hernieuwde gemeentelijke indeling zal volgens de commissie ook zijn rekening te houden met nationaal plan en streekplan. De gemeenten heb ben zich immers allereerst dienstbaar te maken aan de belangen van het ge heel en van de streek. Daaraan behoren zij zich bovenal aan te passen; hun eigen ontwikkeling is daaraan onder geschikt. Toegegeven kan voorzeker worden, dat het uitbreidingsplan ener gemeente zich zal hebben aan te passen aan deze intercommunale plannen. Dat hiermede noodzakelijk gepaard moet gaan verlegging van gemeentegrenzen, is vooralsnog bezwaarlijk in te zien. Tenslotte acht de commissie het no dig. dat de gemeentegrenzen de functie zullen vervullen van te zijn waarneem bare scheidingen voorzover zulks mo gelijk is. Als zodanig zijn dan als meest bruikbare grenzen te noemen water wegen, spoorwegen en ook wel wegen voor doorgaand verkeer. Uitzonderin gen moeten evenwel worden gemaakt voor spoorwegen bij stations en voor waterwegen, -.-anneer eenheid van be heer der Leide oevergebieden wenselijk is. Wij kunnen evenwel in de hiergege- ven richtlijnen ten aanzien van de meest bruikbare grensscheidingen geen ander nut zien dan dat zij doelmatig kunnen zijn en alleen ter sprake mo gen komen, wanneer om andere rede nen grensverlegging noodzakelijk i». Op zichzelf kunnen zij zeker geen mo tief voor grensverandering vormen. Aan het slot van zijn artikel conclu deert de heer Festen: „Het rapport heeft in zijn geheel de indruk, dat de com missie zich niet of zeer weinig be kommerd heeft om de historische ont wikkelingen der gemeenten. Men vraagt zich wellicht af, of van geen enkele betekenis meer is de uitlating lestijds in een der geschriften over deze materie aangehaald, dat geen en kele gemeente rechtens aanspraak heeft op uitbreiding ten koste van an deren. Een beroep op historische rech ten is inderdaad een gemakkelijk han teerbaar argument voor een bedreigde gemeente. Het zal uiteraard niet in alle gevallen de beslissende doorslag mogen geven. Maar wanneer een ge meente haar gebied volkomen doel treffend heeft beheerd en het gemeen telijk leven daarbinnen tot een zo hoog mogelijke bloei heeft gebracht, meente niet onvermijdelijk expansie terwijl de belangen der nabuur-ge- vereisen of hogere belangen zulks niet dringend noodzakelijk maken, is aan tasting van gemeentelijk grondgebied een niet verantwoorde daad".. Op 30 Oct. van het vorige jaar merk te de heer K de G., alhier, toen hij des avonds om tien uur na afwezigheid van een dag, thuiskwam, dat zijn wo ning door een onbekende was betieden. Uit 'n lade van 't schrijfbureau werd een portemonnaie met f 24.75 vermist Hij vatte onmiddellijk verdenking op tegen de landarbeider J. J., die drie dagen bij hem in dienst was geweest De opperwachtmeester Bruinis, die de kleren van J. J- doorzocht, vond een overeenkomend bedrag, alsmede een biljet van f 25. De verrassendste vondst was evenwel een halve stuiver, waaruil een hoekje was gesneden. De echtge note van de benadeelde herkende hel als haar eigendom. Zij had het al ja ren in haar bezit als aandenken aan haar moeder. De Alkmaarse rechtbanu achtte de inklimming en diefstal dooi J. J. bewezen en veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Ver dachte, die zijn onschuld voortdurend heeft volgehouden, tekende hoger be roep aan. Thans werd zijn zaak voor het Amsterdamse gerechtshof behan deld. De benadeelde, diens echtgenote en de opperwachtmeester, die het on derzoek heeft geleid, legden voor ver dachten belastende verklaringen Bf. De verdediger bracht drie getuigen a decharge in het geweer. Mevr. de V de V verklaarde, dat verdachte de ge hele avond van acht uur af bij haar op visite was geweest en pas om elf uur was vertrokken. Zij had geen bijzon dere opwinding bij verdachte bemerkt Getuige De R. legde een gelijkluioende verklaring af. Ook hy had de visite bij gewoond. Getuige K., de werkgever van verdachte, verklaarde, dat J J 's- morgens om ongeveer tien uur was uit gegaan en even na het middaguur weer was thuisgekomen. Tot 's avonds on geveer kwart over zeven was hij thuis gebleven. De president, mi', v. d. Does de Vïlle- bois, vroeg daarop getuige De G. of het mogelijk was overdag ongezien het huis binnen te klimmen. Getuige: „Mijn huis staat vlak aan de openbare weg. Dat zou een bijzon der brutaal stukje zijn". Voorts informeerde de president op welke afstand de boerderij van bena deelde van het huis van getuige de W. lag, waar verdachte de avond had doorgbracht. Getuige: „Ongeveer vier kilometer". In zijn requisitoir zeide de orocu- reur-generaal mr. Hoeffelman te gelo ven, dat de schuld van verdachte be wezen is. Verdachte kende de situatie ter plaatse. Hij wist, dat het raam aan de voorkant opgeschoven kon worden. Voorts werd het geldstukje, dat door mevr. de G. werd herkend, bij hem ge vonden Bovendien kwam de hoeveel heid geld, die verdachte by zich had, overeen met het vermiste bedrag. De procureur noemde het waarschijnlijk, dat J J. tussen 7 en 8 uur 's avonds naar binnen was geklommen, maar hij wilde de mogelijkheid niet uitsluiten, dat hij reeds in de ochtenduren zijn daad had begaan. De procureur vroeg bevestiging van het Alkmaarse vonnis. Verdachte's raadsman betoogde, dat de eventuele veroordeling zal geschieden op het gevonden geldstukje. Spreker wees erop, dat dergelijke uitgesneden munten by duizenden in omloop waren en vooral als muntjes voor gasmeters werden gebruikt. De tijd tussen kwart over zeven en kwart voor acht 's avonds achtte pleiter te kort voor het volvoeren van de daad. Hij wees er tenslotte op. dat verdachte hardnekkig is blijven ontkennen. Het Hof bepaalde de uitspraak op 10 Maart

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5