Stad en Omgeving, BREITNER Kunstschilders zoeken inspiratie bij de Koninklijke Marine Huisvrouwen vierden 30-jarig bestaan van haar afdeling Werk wordt ook in Den Helder geëxposeerd Herstel van traditie Echtpaar Hollenberg was zestig jaar getrouwd Vierjarig jongetje op de Ruyghweg aangereden „Winnubst" op mars Uit het politierapport Driehonderd guldens op zoek naar hun baas Op weg naar huis Pijnlijke les Vereniging kreeg zilveren ere-penning Mannen op feestavond in de minderheid Het lag voor het grijpen Als Edison Per fiets naar de cel Uit- hef zakenleven Verkeersexamens in Mei Luitenant-vlieger Sjoerdsma ontvangt Britse decoratie Burgerlijke Stand Padt toonde zich sterker dan Weemhoff KVH 3 won met 71 De matrozen-opleiding van de Marine Theo van Reyn spreekt over Hollandse beeldhouwkunst Tussen Haaks en Kuit je PIET SCHMIDT Pim, Pam en Porn op avontuur in Luilekkerland Weer goede dag voor de HCSC-elftallen Wintercompetitie HBC '45 Zes Indonesische patrouille' vaartuigen overgedragen DINSDAG 7 MAAKT 1850 De Minister van Marine heeft rijn instemming betuigd met het plan, telken Jare een aantal kunstschilders te gast te laten xtfn op één of meer van Harer Majesteit® schepen van oorlog. De werken, welke dank xfl deze Inspirerende invloed van de Koninklijke Marine tot stand komen, zullen worden geëxposeerd te Den Helder, Amsterdam, Botterdam, 's-Gravenhage en Vllssingen. de Koninklijke Marine en aan boord de officiers accommodatie genieten. De eerste kunstschilder, die van deze unieke gelegenheid tot het opdoen van inspiratie gebruik zal maken, is de heer Menne Janssen uit Doom, die aan boord van één der mijnenvegers, die thans tijdelijk op Borkum gestation neerd zijn, de operaties gedurende enige tijd zal meemaken. Het denkbeeld hiertoe is uitgegaan van de luitenant ter zee der ie klasse H. J. Noppen, hoofd van de Marine voorlichtingsdienst te Den Haag, Het had namelijk zijn aandacht getrokken, dat op de expositie van maritieme schil derwerken die verleden jaar in het Palals de Chaillot te Parijs werd ge houden, het aantal hedendaagse Ne derlandse schildrs opvallend klein was. Wel was een flinke collectie werken van onze zeventiende eeuwse meesters aanwezig. De Nederlandse Federatie van Beel dende Kunst-verenigingen voelde uiter aard veel voor het plan, en ook de Minister van Marine stemde ermee in, zodat dit jaar een oude, bijkans ver loren gegane traditie zal worden her steld. Het is de bedoeling dat ieder jaar een klein aantal schilders een reis van drie weken (of soms iets langer) een reis met een oorlogsschip mee maakt Zij zullen dan de gast zijn van Het echtpaar K. Hollenberg-Joffer uit de Basstraat heeft enkele drukke dagen achter de rug, want Zaterdag was het zestig jaar geleden dat de twee en twintig-jarige Hollenberg zijn twee en twintig-jarige bruidje naar het stad huis leidde. Natuurijk is deze dag niet onopgemerkt aan familie en buurtge noten van het diamanten echtpaar voorbijgegaan. Er werd een receptie gehouden, die zeer druk werd bezocht en tal van bloemstukken opleverde. De beide oudjes waren zeer in hun schik met het bezoek dat burgemeester Rit meester hun bracht. Dat zullen zij niet licht vergeten. En dan 's avonds die serenade door het Helders Fanfare- eorps! Opa en opoe Hollenberg komen er eerlijk voor uit, dat de ouderdom ge breken met zich heeft gebracht Maar ze zijn er niet zó van onder de indruk, dat zij het anders zouden wensen. De bruid zei: „Het is mooi om oud te wor. den, maar het valt niet mee", en ver der klaagde zij niet, hoewel zij doof is. De heer Hollenberg is altijd landbou wer geweest (zeven en twintig jaar in Koegras), tot hij zich op een donkere dag aan een melkbus vertilde en zijn rug verdraaide. Sindsdien is hij inva lide. „We hebben altijd armoe geleden", verklaarde hij. Maar Zaterdag was het feest. Vijf kinderen, achttien kleinkinderen en negen achter-kleinkinderen zijn er bij geweest. Een kleinzoon kon niet van de partij zijn. Hij is in Indonesië, maar op de dag van het zestig-jarig huwe lijksfeest was hij tóch in de familie kring. Door een prachtig gedicht, dat hij voor zijn grootouders had geschre ven. Is het een wonder dat opoe en opa Hollenberg het een mooie dag vonden? Zaterdagmiddag speelde de vierjari ge Theo Papo op het trottoir van de Rughweg. Juist toen een bestelwagen, bestuurd door de heer J. G. K. uit Zijpe, kwam aanrijden, stak het kind plotseling de weg over. De heer K trachtte nog door te remmen en snel uit te wijken een aanrijding te voor komen, maar toch werd het jongetje door de auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. De kleine Theo moest in bewusteloze toestand naar het ge meente-ziekenhuis worden overge bracht. Gisteravond was hij nog niet bijgekomen. De bestelwagen is door de politie in beslag genomen, aangezien de remmen niet voldoende functioneerden. Hedenavond zal de R.K. harmonie kapel „Winnubst" in het kader van de jubileum-actie o.m. een bezoek bren gen aan Tuindorp De afmars is weer om zeven uur bij het gebouw van de Rotterdamse Bankvereniging aan de Prins Hendriklaan. De route is als volgt: Prins Hendriklaan, Parallelweg. Overweg, H A Lorentzstraat, Begonia straat, Crocusstraat, Bloemstraat Ane- monenstraat, Tuinstraat, Asterstraat Dahliastraat, Tulpstraat, Rozenstraat. Goudsbloemstraat, Violenstraat, Nar eisstraat, Crocusstraat. Gladiolenstraat Prof. Blokstraat, Erasmusstraat, Hugo de Grootstraat, Prof. Zeemanstraat Ceramstraat, BiUitonstraat, Javastraat Ballstraat, Ceramstraat, Niasstraat, Van Leeuwenhoekstraat, Huygensstraat. Buys Ballotstraat, Hector Treubstraat Jan Blankenstraat, Boerhaavestraat, Polderweg, Prins Hendriklaan. In de Koningstraat werden twee auto's bij een kleine aanrijding licht beschadigd. Toen de politie proces verbaal opmaakte bleek één der be stuurders de Nieuwedieper W. B. te zijn. De ander gaf woordelijk dezelfde naam op en kwam uit Alkmaar. De heren waren geen famiilie van elkaar Ieder ontmoette zijn onbekende naam genoot op deze „schokkende" wijze voort het eerst Gelijknamige polen kloten elkaar dus niet altijd af. In de Ooststeeg werd de 14-jarige f van S. aangereden door een auto waarbij zijn fiets ernstig werd be schadigd. Op de scheepswerf van de heer W. Visser aan het Ankerpark werd vori ge week voor een bedrag van driehon derd gulden aan bankpapier gevon den. Het bleek moeilijk na te graan, wie de eigenaar daarvan was, zodat de heer Visser besloot, de politie van zijn vondst in kennis te stellen. Tot nu toe heeft echter niemand van de vermissing van een dergelijk belang rijk bedrag aangifte gedaan. Ieder, die vorige week een bezoek aan de werf heeft gebracht, zal er goed aan doen, de inhoud van zijn portefeuille eens te controleren. Wanneer zich voor het politiebureau een lange queue van eigenaren vormt, zullen volgnummer- tjes worden uitgereikt Met het troepentransportschip „Kota Inten", dat op Woensdag 15 Maart uit Indonesië wordt te rugverwacht, repatriëren enkele stadgenoten. Het zijn de heren B. J. Boogaard, Nieuwstraat 7; W. Geertsema, Wezenstraat 16; G.'den Hartog, Van Galenstraat 33; a. Mennenga, Ooievaarstraat 28; M. Mosk, Anemonenstraat 53; p. A. Nuijens, Korte Vliet 32; M. Schrie- ken, Buitenhaven 38; A. Hiemstra, Anemonenstraat 13; D. Molijn, Schagenstraat 34; S. J. Salm, Buys Ballotstraat 2-5. Ook met het troepentransport schip „Volendam", dat vermoede lijk op Woensdag 22 Maart aan komt, varen enkele stadgenoten thuis. Het zijn de heren J. Blok ker, Wilhelminastraat 38; D. O. Ottervanger, Lijsterstraat 6; M. J. Huisman, Tuinstraat 18; C. H. Del fos, Jacob Beenstraat 41a; M. van Trierum, Gladiolenstraat 2; J. Slort, Hertzogstraat 54; L. Schcot- mans, Koningstraat 23. De 15-jarige Bertus P. kwam gister middag met de dienstbus van de NACO uit Alkmaar en stapte bij de Anker- parkbrug uit om naar huis te gaan. Al te gehaast stak hij voor de bus om de Binnenhaven over, zonder uit te kijken. Een luxe auto uit Amsterdam, bestuurd door de heer H. S. uit Amsterdam, die met geringe snelheid kwam aanrijden, kon de jongeman niet meer ontwijken. P. werd door de voorbumper geraakt en kwam te vallen. Met een gekneusde voet moest hij naar het gemeente-zie kenhuis worden overgebracht Vele mannen hebben zich gisteren, de dag waarop de afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen het dertig-jarig bestaan vierde, op de achtergrond gehouden. Zo kon het gebeuren, dat de feestavond in „Casino" overwegend door dames werd bezocht wai burgemeester Ritmeester stof gaf voor een originele speech, die hij mede namens zijn echtgenote voor het vol tallige bestuur ten beste gaf. De heer Ritmeester verklaarde, dat hij werkelijk met enige schroom op het toneel was gekomen, en dat hij zich nog nooit met zoveel dames op de planken had bevonden. gemeester Ritmeester, wethouder Van Loo, de gemeente-secretaris, mevrouw Groenier-Roelofs (Hoofdbestuur Neder landse Vereniging van Huisvrouwen) en mevrouw Dekker-Klik (één der op richters van de afdeling Den Helder). Voorts waren onder andere vertegen woordigd het bestuur van 1940, de Ne derlandse Reisvereniging, de Midden stand, en afdelingen van elders. Burge meester Ritmeester heeft ook tijdens de receptie het woord gevoerd. Het bestuur van de afdeling, bestaan de uit de dames D. Veen-Noot (presi dente), C. Goos-Dekker (penningm.), A. v. d. Graaf-Klijn (secr.), S. Smit- Daalder (vice-pres.), C. Kersbergen- Ten Bosch en H. Moenman-Boer, kan op een geslaagde dag terugzien. De burgemeester vond dat de weg blijvers ongelijk hebben gehad. Hij op perde daarna de gedachte dat de heren op dat ogenblik thuis misschien aan de vaat stonden, en citeerde zelts dat „één kwade vrouw honderd mannen te erg is", wat er ook de oorzaak van zou kunnen zijn dat de mannen verstek hadden laten gaan. De zaal was niettemin overvol. En de mannen, die de feestavond wél bijwoon den (toch een bevredigend aantal), ver namen dat zij moedig waren. Alvorens de burgemeester deze rede hield, had de presidente, mevrouw D. Veen-Noot, de aanwezigen, onder wie oud-leden en afgevaardigden uit Alkmaar en Scha- gen, welkom geheten. Voor de leden, die de vereniging in de loop der jaren heeft moeten verliezen werd een ogen blik stilte in acht genomen. Mevrouw Veen-Noot, die de zilveren ere-pen ning droeg, die haar tijdens de receptie namens het hoofdbestuur voor de ver eniging was overhandigd, dankte vooral de feestcommissie die met mevrouw Nelis aan het hoofd zoveel voorberei dend werk had verricht. Mevrouw Rit meester mocht daarna een kleine bloe menhulde in ontvangst nemen. Nadat nog een bestuurslid van de afdeling Alkmaar het woord had gevoerd, zong men staande gezamenlijk het Bondslied dat zo menig waar woord bevat Aan Lien de Jong en Marinus Smit uit Hilversum was opgedragen het pro gramma voor deze avond te verzorgen. Deze beide eerste klas artisten hebben zich op bewonderenswaardige wijze van hun taak gekweten. De talrijke aanwe zigen gaven meermalen met een harte lijk applaus te kennen, dat het gebodene zeer werd gewaardeerd. Als het de be doeling is geweest van de Helderse huisvrouwen een uiterst beschaafd en artistiek verzorgd feest te presenteren, dan zijn zij daarin ten volle geslaagd. De receptie die 's middags in de bo venzaal van café Sanderse werd gehou-, den, werd ook zeer druk bezocht. On der de belangstellenden die hun geluk wensen kwamen aanbieden waren bur- Gevonden: autoped met mas sieve banden; rode autoped met mas sieve banden; bruine Bijbel; bril met licht montuur; fluitje met sleutels; nylonkous, blauwe muts, jonge her dershond; jong hondje; zwarte bou vier; blauwe parapluie; portemon- naie met ritssluiting; bruine porte- monnaie; gouden ringetje met blauw steentje; drie meter staaldraad met vier stroppen; geruite shawl; rode vlag aan een touw; groene vulpen; diverse wanten; enkele zilverbons. V e r 1 o re nzilveren schakelarm band; Zeeuwse armband; zwarte bril met bruin montuur; bankbiljet van f10; bankbiljet van f25; zwarte cein tuur; legitimatiebewijs K.M.; zes por- temonnaies (inh. varieërende van f4 tot f100); gladde gouden ring; re kenboekje; zwarte gymnastiekschoe nen; rond kindertasje; zwart satijnen tasje; bruin gevlamde „Parkervul pen; grijze „Waterman" vulpen; ballpointpen; „Parker" vulpen en trekpen ln étui; smal wieltje vnn wan delwagen Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. ex niet was geweest (en Beerasterboer er nu niet was), weien er nooit zulke mooie elec- trische klokken gekomen. Beemiterhoer heeft een reuze keuze. Alle artikelen boven de 10,- zijn verzekerd tegen verlies, diefstal, brand en braak. In het holst van de nacht vervoeg den zich dezer dagen twee heren op het politiebureau, die verklaarden naar Den Helder te zijn gelift. Zq waren er niet geslaagd, onderdak te vinden en wilden nu graag op het po litiebureau overnachten. De politie, die in dergelijke gevallen van over macht altijd de nodige service biedt, voldeed aan het verzoek, en zo lagen de heren E. M. T. uit Nijmegen en B. S. uit Amsterdam (beide „verte genwoordiger", hadden zij medege deeld) weldra ter ruste. Zjj ondergin gen echter niet de slaap des recht vaardigen, want de politie kreeg de volgende morgen een telefoontje, dat een bewoner van de Prins Hendriklaan twee onbeheerde fietsen voor zfln deur had aangetroffen. Hij had ze voor de zekerheid maar binnen ge zet Het snel-werkend opsporingsap paraat van de politie werd spoedig gewaar, dat deze fietsen in de omge ving van Heiloo waren gestolen. En toen het geval even verder werd uit gezocht, bleken de twee „vertegen woordigers" de schuldigen van deze zwijntjesjager!) te zijn. Het behoeft geen 'ietoog dat de hotelkamer van de heren in een minimum van tijd de oorspronkelijke bestemming herkreeg! Als nieuwe handelszaak werd ln bet Handelsregister ingeschreven: J. Slikker (E.), Den Helder, Hoogstraat 45. Runder, varkens- en lamslagersbedrtjf. Ook dit jaar zal onder auspiciën van de vereniging „Veilig Verkeer" een jeugd-verkeersexamen worden afgeno men. De leerlingen der lagere scholen die voor dit examen slagen, krijgen het diploma „Veilig Verkeer". De organisatie van het examen is ge lijk aan die van het vorige jaar. Het schriftelijke gedeelte wordt op Dinsdag 2 Mei afgenomen. Het practische ge deelte volgt op Woensdag 24 Mei, zo wel 's morgens als 's middags. De ver zamelplaats ls ditmaal het terrein ach ter de nieuwe school aan de Pasteur straat Aan het examen kan worden deelge nomen door de leerlingen van het zes de leerjaar der lagere scholen, voorzover zij het diploma nog niet bezitten. Kos ten zijn aan dit examen niet verbonden. De Uitslag zal op een nader te bepalen datum worden bekend gemaakt, waar bij tevens de diploma's zullen worden uitgereikt. Onze stadgenoot de heer S. Sjoerdsma, thans als eerste lui tenant vlieger-waarnemer gedetacheerd bij de Luchtstrijdkrachten op het vlieg veld Twente, heeft tijdens de tweede wereldoorlog diverse opdrachten uit gevoerd als geheim agent van het Bu reau Bijzondere Opdrachten te Lon den. Door zijn moedig optreden heeft hij de geallieerde oorlogvoering be langrijke diensten bewezen. Z.M. de Koning van Engeland heeft daarom de heer Sjoerdsma willen on derscheiden met de „Kings Medal for Courage in de Course of Freedom" Deze vererende onderscheiding zal op Vrijdag 31 Maart in het gebouw van de Britse Ambassade te Den Haag aan de heer Sjoerdsma worden uitgereikt. Bevallen: C. Noot-ter Walm, z.; G. Braaf-de Vries, d.; A. Oukes-Bean- stra, d.; E. H. Vriesema-Mackie, z.; M. C. Kousbroek-Kingma, d.; S. Gieze- Buyck, d.; R. Geertsema-Verblauw, d.; N. H. K. Schotman-Winter, z.; A. J. Leen-Greib, d.; W. E. van Dongen-van den Hoek, z.; S. Gerssen-Lugtenborg, d.; G. Gouka-Koch, 1 z. en 1 d.; C. M. van Brederode-Aggenbach, d.; K. Brouwer- Zeeman, d.; T. Verhoef-Kommer, z.; T. M. van der Zon-Lusthuis, z.; T. Kos- Dijkstra, z.; K. Tebbes-Postma, d.; G. Plaatsman-Hollander, z. Ondertrouwd; C. Vreugdenhil en M. C. Maters; A. R. J. Bulstra en A. Zweed; A. Larooi en M. C. Geluk. Gehuwd: A. Nouwen en J. J. Rei- nink; R. Wit en H. A. M. van der Velde; A. J. J. Gast en A. E. Koelemeij. Overleden: C. Kikkert, m. 12 dg.; P. J. Beekma, m., 65 jaar; A. in 't Veld- Schouten. v., 71 jaar; H. A. van der Meij, m. 73 jaar; M. Jansen, m-, 79 jaar; G. J. Egers, m„ 69 jaar. De tien sterkste tweede klasse tafel tennissers van het distric Noord-Hol land-West, die elkaar ln het voormali ge distributiekantoor ontmoetten heb ben het zich niet gemakkelijk gemaakt. Er was ten slotte zelfs een beslissings wedstrijd nodig tussen Padt (WGW) en Weemhoff, HCSC, die de kampioen moest aanwijzen. Padt had namelijk verloren van de HCSCer Smit, maar het gelukte hem van Weemhoff te win nen, waardoor hij met deze speler ge lijk kwam. De beslissingswedstrijd was voor Padt (twee games 2220), wat hem de titel opleverde. Ook om de derde en vierde plaats moest een beslissingswedstrijd worden gespeeld, daar J. Dito (WGW) en A. Schneiders (Disnie, Hoorn) gelijk wa ren geëindigd Schneiders won in drie games, en kwam op de derde plaats. De eindstand van dit toumooi was: 3 Padt H. Weemhoff A Schneiders J. Dito R. vd Zee K. Smit J. Schouten J. Pronk J. Vermeer H de Vroome 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 De wedstrijd die het eerste twaalf tal van de korfbalvereniging Helder tegen Togo zou spelen, is niet doorge gaan KVH 3 ontmoette ZKV 4. Het bleek al spoedig dat de Nieuwediepers goed op schot waren. Onophoudelijk trokken zij ten aanval, en- met de rust was de stand reeds 50. Het einde kwam met een alleszins verdiende 71 overwinning. JAAP SAX wond er gisteravond geen Hoek jes om, toen hij het weric van de Experimentele groep Nederland grondig afkraakte". Hij reide eigenlijk reeds genoeg toen hij een paar zinnen weergaf uit een gesprek dat hij met èén dezer experimentalisten had gevoerd. „Wat schilder je eigenlijk?" had Sax gevraagd. ,Jk Niets!" was het bondige ant woord. De kunstenaar was in zijn extreem ni- hiltlisme niet verder ge komen dan een totale negatie van alle waarden. Hi) had niets te zeggen en door „uit te heelden" dat hij niets te zeggen had, meende hij een kunstwerk te kunnen scheppen. Daarbij komt nog, dat het gros van deze artisten het métier nauwelijks beheerst. Zij menen, de phase van de studie gevoeglijk te kun nen overslaan. Misschien zijn zij bevreesd, anders teveel onder de invloed te komen van „hetgeen geweest is" en daardoor schade te doen aan de „vrije" en „ongebonden" uitdrukkingsmogelijkheid van hun baanbrekend talent. Voor hen is het- experiment doel in zich zelf. Het is juist deze op zettelijkheid, deze ge wildheid, die het gehete „stravenoP een misluk king doet uitlopen. NATUURLIJK experi- menteerf iedere kun stenaar van dag tot dag. Hij zoekt naar nieuwe vormen en nieuwe mo gelijkheden, al was het aleen maar om verre te blijven van het cliché Oorspronkelijkheid is een zeer belangrijk element, maar het is absurd om alles overboord te gooien wat in generaties werd bereikt. Het meest tra- gische in de moderne kunst is, dat men al et telijke decennia bezig is, te zoeken naar een be paalde vorm. Het jach tige, nerveuze, woelige en onevenwichtige ka rakter van deze tijd vindt ook zijn weerslag in de kunst- W7IE onlangs het werk van Jaap Sax in het atelier van de „Noorder Kunstkring" die ook deze culturele avond in Formosa had georgani seerd heeft gezien, zal Ol». «en werk van anderen uiten. Daarvoor staat weel te welwillend u J* over hetgeen uit een dere geest en met andere hand dan dp wordt voortgebracht pr, betreurde het juist,£2 zovele jongeren Zee wijzend staan tegenover eikaars werk. DaardoZ wordt het vinden gemeenschappelijke menten bemoeilijkt het bereiken van stabiele kunstvorm traagd. van el*. en een ver. JN de figuur van Brett. ner, die de heer Sax als onderwerp voor ïty, causerie had gekozen kon men een kunstenaar leren kennen, die m hoge adel des geestes paarde aan een technisen meesterschap. Breitn.er heeft aan velerlei erno. ties uitdrukking gege ven, daardoor zyn ceel. zijdig talent betvijzend. Zijn grote liefde voor het paard komt in zty, oeuvre talloze malen naar voren. Ter illustra. tie liet de heer Sax een weten dat Jaap Sax één verzameling zwart-uAt van de weinigen is, die reproducties projecteren. temidden van de dyna miek dezer dagen toch altijd zoekt naar even wicht en harmonie. En wie hem heeft horen vertellen, zal kunnen getuigen dat Jaap Sax de laatste is om ongemo tiveerde critiek op het En na de eigenlijke leztrij heeft hij geïnspireerd door enkele vragen nog allergenoeglijkst en leerzaam gebabbeld over uitéénlopende zaken, waarbij we zelfs bij de Argentijnse tango terecht kwamen. Gisteren werd uit Vlissingen ge meld, dat de burgemeester van die ge meente, mr. dr. B. Kolff, heeft ver klaard, dat het vaststaat, dat de marine staf de matrozenopleiding naar Vlis singen wenst over te brengen. Naar aanleiding van dit bericht deelde de commandant van het marine-oplei dingskamp Hilversum, koL S. Dobben- ga, desgevraagd mede, dat dit geens zins betekent, dat het marinekamp uit Hilversum zal verdwijnen. Vlissingen heeft wel getracht de gehele opleiding tot zich te trekken, maar hiertegen is krachtig geageerd en deze „strijd" is door Hilversum gewonnen. Er staat zelfs een uitbreiding van het marine kamp te wachten. Dat ook Vlissingen een deel van de voortgezette opleiding de eerste opleiding geschiedt uit sluitend in Hilversum zal krijgen, acht de kolonel Dobbenga waarschijn lijk. De marine is na de oorlog be langrijk groter geworden dan vroeger, zodat meer opleidingscentra noodzake lijk zijn. Vanavond hoopt de bekende beeld houwer Theo van Reyn voor de Hel derse Volksuniversiteit te spreken over de Hollandse beeldhouwkunst. In zijn eerste lezing heeft hij in het bijzonder de aandacht voor de buitenlandse beeld houwkunst gevraagd. Sprekende over hetgeen de laatste tien jaren werd ge produceerd, wees de heer Van Reyn op het chaotische karakter van de mo derne kunst. De beschouwer daarvan heeft het niet gemakkelijk, omdat hij zich bij het zien van ieder kunstwerk onbevangen moet opstellen voor hetgeen de kunstenaar met zijn materiaal tot uitdrukking heeft willen brengen Uitvoerig behandelde de heer Van Reyn het werk van verschillende Amerikaanse Franse en Belgische beeldhouwers, waarbij ter toelichting een uitgebreide collectie lichtbeelden werd vertoond. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd 2076 kg bot. 146 kg garnalen. 215 kg kaan, 695 kg kabeljauw, 6 kg rog, 5487 kg schar. 11693 kg schol, 212 kg tarbot. 3904 kg tong, 4734 kg wijting 27 kg lever. Hr. Ms. .Marnix" is gistermorgen om negen uur naar zee vertrokken en wordt Vrijdagmorgen omstreeks elf uur in de haven terugverwacht. De kabeUegger „Poolster" is gis termorgen naar haar thuishaven Rot terdam vertrokken. Het is morgen hoog water om 11.30 en 23 35 uur, en laag water om 5.45 en 17.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 5.3 graden Celsius. €en vertrouwd adreó voor ^liw kleding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 3176 14. Pim, Pam en Pom zijn wei een beetje geschrokken door de boze woor den van de portier. „Morgen pas ge opend? Wat zou die portier bedoelen?" roept Pam. „Luilekkerland is toch al tijd open. Daar stond niets van in ons boek!" Ja, wat heb je nu aan een Lui lekkerland, als je er niet eens in mag?" voegt Pim er aan toe. „En er stond ook nog op dat bord, dat kinderen zonder hun ouders er niet in moch ten! Snap jij dat?" „Zal ik je eens wat zeggen?" roept WetsnaveL „Dit js he. lertiaal de echte ingang niet! Heb jij de rijstebrijberg gezien?" „Nee ik niet!" „Ik ook niet!" roepen de broer tjes. „Zie je nu wel. En in het boek staat dat je je door de rijstobi ijberg heen moet eten! Kom, laten we allereerst de rijstebrijberg gaan opzoeken!" HCSC heeft deze week wéér een overwinning geboekt. Nu was het Gouwzeeboys 1, dat in eigen huis een 10—0 nederlaag te incasseren kreeg. Gezien deze cijfers zou men verwach ten dat onze stadgnoten weinig tegen stand hebben ondervonden. Doch dit was geenszins 't geval; HCSC speelde een prima wedstrijd. Vooral de voor hoede was goed op dreef. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, 'doch de achterhoede van HCSC was paraat. Met lange passes werd de voor hoed aan het werk gezet, en veel ge vaar kwam van de vleugelspelers. Uit een goed opgezette aanval kon Hasselbach de score openen. Vóór de rust werden nog drie doelpunten ge maakt, 04. In de tweede helft had HCSC de wind tegen. Dat verhinderde de Nieuwediepers echter niet met de regelmaat van de klok de stand op t« voeren tot 100, door doelpunten van Hasselbach, R. en P. Ruiten. Zaterdag krijgt HCSC de vierdeklas ser Jong Holland op bezoek voor de beker. Als de HCSC-ers zo spelen ali afgelopen Zaterdag, dan zijn zij zeker niet kansloos. HCSC 2 verloor in Zaandam met 41 van ZCFC 3. HCSC 3 won met 7—1 van ZCFC 4. De adspiranten b, die de gasten waren van HRC b, kre gen met 81 klop. De adspirantea wonnen met 41 van Helder e. De wintercompetitie van de bridge club HBC 1945 werd voortgezet, met de volgende resultaten: A-lijn: "1. ErfmanTimmermans 68; 2. GrandeSteinberg 65; 3. Dukers— Roozing 63; 4. KersbergenVisser 62%; 5. DekkersSnoerwang 59%; 6. Doms —Bakker 56%; 7. SmitS wennen 55%; 8. heer en mevrouw Planken 52 9. mevr. Snijdermevr. Feenstra 52; 10. Van PraagBakker 4711 Beneker— Veenstra 40; 12. Mud—Forrer 38. B-ltjn: 1. RammersDe Vries 69; 2. Van den BergVan der Helm 66%; 3. heer en mevrouw Lelie 66; 4. Selier— Smeets 65%; 5. Harj erSchelpenoord 65; 6. JurriaanKuizenga 60 7. heer en mevrouw Schotmans 58; 8/9. heer en mevrouw Krap 58; 8/9. heer en me vrouw Besterveld 58; 10. Brederode— Schra 55%; 11. VrijvogelVan Arkel 54; 12. heer en mevrouw Vries 52; 13- heer en mevrouw Van der Put 51%. De Indonesische regering heeft M) de Industriële Handels Combinatie „Holland", waarin een zestal werven in het Maasgebied zijn verenigd, zes patrouillevaartuigen laten bouwen. Dit is de eerste order die door Indonesië bij de Nederlandse scheepbouwindus- trie werd geplaatst. Gistermorgen Se" schiedde op de werf Gusto te Schiedam de symbolische overdracht van deze schepen, in tegenwoordigheid van de Hoge Commissaris van de RIS, mr. Moh. Roem, nadat een proeftocht was gehouden met het gereed gekomen P*" trouillevaartuig „Ampok". Deze patrouillevaartuigen, die een lengte van 30 meter hebben en een snelheid kunnen ontwikkelen van 13 zeemijlen per uur, zullen voor hun taak worden uitgerust met 2 stukken licht scheepsgeschut. De schepen zullen niet op eigen kracht naar Indonesië varen, doch aan boord van een zee- schip worden verscheept. TWEETAL bij chr geref. kerk Bij de Chr. Geref. Kerk. alhier, werd w de vacature-ds. J. van Doorn al» tweetal gesteld: ds. de Jong van Mid- delharnls en ds. Tamminga van En schede.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2