Wachten is op Koning Leopolds mening Kort Bestek Schip bij Terschelling op een mijn Onderscheiden met de „Golden pilot wings" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Labour doorstond tweede krachtproef Fraai succes van Geertje Wielema Pseudo vogelpest trof al 26 bedrijven Dinsdag 14 Maart 1950 75e Jaargang No. 10837 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Wij zullen nog moeilijke dagen beleven" Streeft regering naar een compromis? Kamer en Senaat deze week bijeen? ABD-EL-KRIM DREIGT MET OPSTAND Ingrijpen verzocht bij de aardappelprijzen Vier mannen bij ramp omgekomen t000|o voor Stalin Vandaag de derde 'n Halve seconde sneller dan Cor Kint DE PINKSTERMARS NAAR WEST-BERLIJN Sialin bereid foi gesprek met Truman „Ergens in Europa" Postduivenvluchten gaan gewoon door Sovjet-Unie deporneert Joden naar Siberië Prix de Rome voor film „Stromboli" h' - m £1 1b- li Weerbericht Onze jongens overzee Eind September thuis Olie in West-Frieslands bodem Nieuw-Guinea wil niet bij R.I.S. gevoegd Koninklijke familie uit St. Anton vertrokken KONINGIN JULIANA NAAR ENGELAND Een kerkienst in de Saint-Andrews-Church BUKJLAU: Koningstraat 7880 Den Helder leleiooD 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPITEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK COURANT TAiUEVEN: Advertenties: 10 ct per mm Kleine advertenties .Juttert]es 1 tot 15 woor den t Lalk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 1— oij vooruitbe taling. plus incassokosten Wij sullen nog moeilijke dagen beleven, verklaarde de Belgische (liberale) minister van Wederopbouw Rey gistermorgen na afloop van een bijeenkomst «er liberale ministers. Dat de koningskwestie door de uitslag der volksraadple ging geen snelle oplossing tegemoet zou gaan, was reeds te verwachten. De uit slag van 57.68 pet. maakt de moeilijkheden rondom deze voor onze Zuiderburen so belangrijke zaak wellicht nog ingewikkelder. Het kabinet kwam Maandag morgen in vergadering bijeen. Ofschoon geen communiqué werd verstrekt, bleek al spoedig, dat men geen oplossing had gevonden. Voorts werd bekend, dat de koning geen verklaring over de uitslag zal afleggen. De Belgische eerste minister Eyskens vertrok gisteren na een bezoek te hebben gebracht aan de Prins-Regent en aan Prinses Josephine Charlotte in het paleis te Laeken naar Pregny teneinde zich met de koning in verbinding te stellen. gen. Bijgevolg is bewezen, dat een aan zienlijke meerderheid, voortkomende uit alle partijen en uit alle streken van het land de terugkeer van de wettige vorst verlangt. De CVP meent, dat men het votum niet in verband mag bren gen met de taal, welke de burgers spre ken of de plaats, waar zij wonen. De Belgische Socialistische Partij is van mening, dat de volksraadpleging het land heeft verdeeld. In ieder geval heeft Leopold III in twee van de drie taalgebieden geen meerderheid verkre gen en hij is dus ook niet in staat, de eenheid van het land te vezzekeren De In de loop van de middag werd be kend, dat in de boezem van de rege ring moeilijkheden waren ontstaan. De Katholieke ministers hadden op de ka binetszitting gepleit voor de terugkeer van koning Leopold. De liberale minis ters zouden hebben geweigerd zich bij dit standpunt aan te sluiten. Hierdoor zou men rekening moeten houden met een regeringscrisis. In Katholieke kringen werd later echter vernomen, dat het kabinet zal streven naar een compromis. De regering zou een ver klaring kunnen afleggen, waarbij de koning in zijn eer wordt hersteld, waarna deze ten gunste van zijn zoon Boudewijn zou kunnen aftreden. De minister van Binnenlandse Zaken Albert de Vleeshauer verklaarde, dat Kamer en Senaat bijeen zullen komen zodra de mening van koning Leopold ever de uitslag der volksraadpleging bekend zal zijn. Dit zal nog vóór het einde van deze week het geval zijn, zo voegde hij er aan toe. Uiteenlopende conclusies De grote partijen in Belgie hebben uit de resultaten der volksraadpleging uiteenlopende conclusies getrokken. De Christelijke Volkspartij heeft er in een communiqué de nadruk op gelegd, dat de koning in 21 van de 30 arrondisse menten een meerderheid heeft behaald en dat er meer ja-stemmen zijn uitge bracht dan de CVP ooit heeft verkre- De vijf en twintig millloen Inwoners van Marokko, Algerije en Tunesie zijn bereid in opstand te komen, wanneer zij niet de onafhankelijkheid krijgen, waarop zij recht hebben, zo heeft Abd- el-Krim volgens een bericht in de New York Times verklaard. Abd-el-Krim is voorzitter van het nationale bevrij dingscomité van Noordafrikanen. Vijf millioen mannen zouden gereed staan, om op het eerste sein de wapenen op, te nemen, terwijl de inheemse manschap pen van het Franse en het Spaanse le ger in massa zouden deserteren. BSP is bereid, elke oplossing, die de rust in het land kan doen weerkeren, te aanvaarden, met uitzondering van de terugkeer van Leopold III. Prinses Josphine Charlotte terug. Prinses Josephine Charlotte is Maan dagmiddag per vliegtuig uit Brussel naar Zürich vertrokken. N V V aan de minister Het verbondsbestuur van het NW heeft het volgende telegram gezonden aan de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening: „Vestigen de aandacht van Uwe Excellentie op aanhoudende stijging van de prijzen van consumptie-aardappelen, welke in verband met de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud tot grote moeilijkheden in arbeidersgezinnen aanleiding geven. Verzoeken derhalve onmiddellijk in te grijpen en tot vast stelling van redelijke maximumprijzen over te gaan". Maandagavond om elf uur is het Pa namese, ongeveer 3700 ton metende, m.s. „Cygnet" een halve mijl ten Oosten van het lichtschip Terschellingerbank buiten de geveegde route op een mijn gelopen. De motorreddingboot „Bran- daris", die de „Cygnet" vannacht om kwart over vier bereikte, heeft 16 man aan boord genomen. Vijf man zijn nog in de boot gebleven. Een sloep met vijf leden van de bemanning, die de „Cygnet" een half uur na het ongeval verlieten, wordt vermist. De Brandaris is nog zoekende naar deze sloep. Ook van het marine-vliegveld Valkenburg is assistentie ingeroepen. Om zes uur vertrok van hier een reddingvlieg tuig. Het reddingstation Ameland is tevens gealarmeerd. De motortrandred- dingboot „Abraham Fock" zal ook uit varen om naar de sloep te zoeken. De sleepboten „Holland" en „Oceaan" heb ben de „Cygnet" op sleeptouw genomen naar Terschelling. Het schip maaktweel water. Nader vernemen wij, dat het hier- Mr. VAN TETS VANDAAG NAAR PRAAG. De Nederlandse gezant in Tsjecho- slowakije, mr. W. van Tets, heeft zijn reis door Amerika, waarop hij prins Bernhard vergezelde, onderbroken. Vandaag vertrekt hij uit ons land naar Praag. Verkiezingen in Rusland Stalin heeft in zijn kiesdistrict (Mos kou) honderd procent van de stemmen op zich verenigd, zo meldt radio-Mos kou. Behalve de inwoners van de stad hadden 30.000 mensen op hem ge stemd, die soms uit afgelegen delen van het land naar Moskou waren ge komen. Volgens de radio hebben vele kiezers op hun stembiljet opmerkin gen geschreven als: „Ik ben blij dat ik in Stalins gebied woon", „Ik ben trots op Stalin" en „Ik stem op Stalin, de ster die ons leidt". Ook Maandag is in het Lagerhuis het debat over de troonrede van de Engel se koning nog voortgezet. Toen door de Conservatieven een amendement op de troonrede over de woningnood werd ingediend, verbond de regering daar- aan de vertrouwenskwestie. In de avonduren werd hierover gestemd en opnieuw wist de regering een zelfs nog grotere meerderheid te verkrijgen dan Donderdag. Zij won met 24 stem men. Er werden 314 stemmen vóór en 289 stemmen tegen uitgebracht. De Liberalen stemden vóór de regering. De woningnood is wel een der zwakste punten in het Labourbeleid. Tussen de één a twee millioen personen staan op de wachtlijst voor een woning. Doch de liberale lady Megan Lloyd George merkte op niet te geloven, dat óe Conservatieven het probleem beter zouden kunnen oplossen dan hun te genstanders. Vandaag wordt de regering voor de derde maal binnen de tijd van een week voor een krachtproef geplaatst. De Conservatieven hebben een amen dement ingediend op de aanvullende begroting voor 19491950. Het kabinet van 148 pond sterling. Het kabinet heeft opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld. boven vermelde vliegtuig, een Mit- chell-bommenwerper onder commando van lt. ter zee Klap, de vermiste sloep om 7.54 hedenmorgen ontdekte met vijf man aan boord. De sleepboot „Holland" heeft zich naar de aangegeven plaats begeven. Vanmorgen om negen uur vernamen wij, dat van de vijf mannen in de sloep nog slechts één in leven was. De „Oceaan" vaart nu achter de sloep aan. Mocht de „Cygnet" plotseling zin ken, dan kan de „Oceaan" de nog aan boord zijnde mensen overnemen. •Ia, wat zou dat nu zijn. Voorlopig weet niemand het. Vorige week is dit reuzen-soepbeen bij graafwerk zaamheden te Castricum opgedol ven. Verweerd en brokkelig lag het plotseling als een onverwachte erfenis uit een lang vervlogen tijd perk voor de ogen van de nieuws gierige arbeiders. In afwachting van een nader onderzoek door een deskundige van het Natuurhisto risch Museum te Leiden, heeft de heer J. ten Cate te Castricum die op de foto het bijna zuiver ronde gat in het been aanwijst - de vondst onder zijn hoede geno men. Nieuw wereldrecord 100 yards rugslag De vijftienjarige Hilversumse zwem ster, Geertje Wielema, is er gister avond in geslaagd de aangekondigde aanval op het wereldrecord 100 yards rugslag met succes te ondernemen. Sinds 18 September 1939 stond dit re cord met 1 minuut 5,1 seconde op naam van de Nederlandse zwemster Cor Kint. Geertje was bij de training reeds verschillende malen onder deze tijd ge bleven, vandaar dat men rustig deze poging tegemoet zag. Even na acht uur weerklonk het „te water" van de trainer Jan Stender en spoedig daarop het startsignaal. Geer tje Wielema was onmiddellijk goed weg en in soepele, krachtige stijl zwom zij driemaal de 25 meter baan om ver volgens in een formidabele jeindspurt De Westberlijnse burgemeester, prof. Ernst Reuter, heeft een brief gezon den aan de communistische Vrije Duit se Jeugdbeweging, waarin hij deze ver zoekt, af te zien van het houden van een Pinkstermars naar West-Berlijn. Medegedeeld wordt, dat de VDJ niet de beschikking zal krijgen over het Olym pisch Stadion. Buitenlandse waarnemers te Moskou achten het (volgens Reuter) niet uitge sloten, dat premier Stalin bereid is president Truman te ontmoeten voor „vredesbesprekingen" in Europa. Zij wijzen in dit verband op een onlangs Sinds 7 Maart, de datum waarop voor het eerst de pseudo-vogelpest in Ne derland werd geconstateerd, zijn thans 26 bedrijven besmet verklaard. Drie en twintig hiervan liggen in Noord-Brabant, twee in Limburg en één in Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal werden 1326 kippen door de ziekte aangetast. De vrees, dat de postduivenvluchten vanuit het buitenland wegens de heer sende vogelpest niet zouden kunnen doorgaan, blijkt niet gegrond te zijn. De duif ondervindt geen last van de vogelpest. Ook in Noord-Holland In het centrum van pluimveehouders in Landsmeer (N.-H.) zijn bij de kip penstapel van de heer P. Blees ver schijnselen ontdekt, die doen vermoe den, dat ook hier de beruchte vogel pest is uitgebroken. Reeds Zaterdag heeft het Rijksseruminstituut te Rot- I terdam enige aangetaste kiepen mede genomen voor een onderzoek. Deze kip pen waren vorige week Dinsdag op de Purmerendse markt gekocht van een Brabantse handelaar, in wiens bedrijf deze week de ziekte was uitgebroken. De terreinen van de heer Blees zijn be smet verklaard in afwachting van de resultaten van het onderzoek. Volgens een rapport van een Joods Arbeiderscomité in de V.S. is men in de Sowjetunie begonnen met het de porteren van Joden naar Siberie. Hun culturele en godsdienstige achtergrond botst met het communistische voor beeld. De Joden worden niet naar Pa lestina gezonden, omdat de Russen dat land beschouwen als een Brits-Ameri kaanse kolonie. door Malenkof, lid jvan het Politburo. afgelegde verklaring, dat de Sowjet unie bereid is deel te nemen aan „eer lijke besprekingen over de wereld vrede". De waarnemers worden in hun me ning gesterkt door de commentaar in de „Prawda" op een artikel van het Britse communistische blad „Daily Worker". In dit artikel, gesteld in de vorm van een open brief aan Acheson, wordt Truman gecritiseerd, omdat hij weigert Stalin ergens anders dan te Washington te ontmoeten. Roberto Rosselini kreeg Zondag de Prix de Rome voor zijn regie van de film „Stromboli", waar Ingrid Bergman in optreedt. De prijs bedraagt 5.800 pond. WÈ- v P ggj Kg 1 - I angzaam, maar zeker wordt naar- stiglijk verder gezwoegd aan de sa menstelling van een groot en volledig Afrikaans woordenboek. Na jarenlan ge arbeid is men met de letter A ge reed gekomen. Het manuscript van de Bacchus. letters A en B omvat meer dan 4000 Een chauffeur ligt in het ziekenhuis naast een slager, en die ding honderdzeventig briefjes van dui zend francs te bevatten. De koper, die 175 francs voor de bultzak had neer geteld, bracht het geld bij de erfge namen terug. Een huisschilder in Glasgow, die op een stelling aan het werk was, voelde de planken onder getypte foliovellen. Het drukken van Qp zijn beurt wordt weerege'flankeerü «ch wankelen. Vijf minuten lang heeft Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, voorna- lijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Wadden- kust af en toe nog krachtige, ove rigens meest matige Westelijk tot Noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren Woensdag: Zon op 6 56. onder 18.44,; Maan op 6.20, onder 15.00 uur. Woensdag: Zon op 6.56, onder 18.44. Maan op 6.20, onder 15.—. de eerste drie letters van het alphabet zal 500 pagina's vergen. De film actrice Susan Haywarti is vcror onbe- door een koetsier in een overvloedige emballage van watten en verband. De chauffeur was in een boom geklom- hij zich vast weten te houden met. zijn tanden. Toen werd hij uit zijn benarde positie verlost. Drie andere arbeiders waren met de stelling om laag gestort en liepen verwondingen op. paalde tijd geschorst, omdat zij gewei- men (gezeten ;n z-n aut<j wej te ver- gerd heeft, met Victor Mature in de- staan)j en de slager had een robbertje zelfde film °P te treden. Kwestie van gebokst jn een café. En de koetsier dressuur natuurlijk. Theodoor zou wu tn een dancing bewusteloos gesla nooit weigeren, m mijn programma gen Gp de maat van de samba! G Na voor het voetlicht te komen. Ein- verkoop van de matras van een oude p. imsriv^nc» rlnnan» heeft een la- delijk is de moord-affaire van Nin- cverleden boer te D bleek het De Amerikaanse douane heeft een die plaats had in Nip- Dada opgelost, pur, dat honderdzestig kilometer ten Zuiden van Bagdad ligt. Het relaas van het misdrijf staat geschreven op kleitabletten, want de moord vond drieduizend jaar geleden plaats. En toen bestonden er nog geen schrijfma chines. Maar wat het moorden betreft, dót bestond blijkbaar al wél! Om dat in Den Haag een film met Betty Grable draait, komt morgen Betty's dubbelgangster aan het station aan en '.al daar met veel tam-tam ontvangen worden. En deze arme, moede wereld houdt de adem in Tn Den Haag is het afgelopen week- etad duchtig geofferd aan vriend In mijn tijd kreeg ik maar 22 procent. ding bommen vastgehouden die op weg was van een schroothandelaar in Neurenberg naar een Poolse firma De bommen van 500 pond waren com pleet, doch zonder lading en ontste king. Zij schenen met water gevuld Een onderzoek wordt ingesteld. 'Want men is uiteraard zeer nieuwsgierig wat een Poolse firma met bommen wenst uit te spoken. Een dokter in Misqouri, die aan een zeldzaam voor komende ziekte lijdt, die absoluut do delijk is, is met ijzeren zelfbeheersing bezig, het verloop van dag tot dag en van uur tot uur te noteren ten behoe ve van de medische wetenschap Geen symptoom, hoe klein ook, wordt door de schrijver verwaarloosd. In aanwezigheid van tal van Ca nadese autoriteiten en andere ge nodigden, onder wie Z.K.H. prins Bernhard, is er met het nieuwste straal-mevechtsvMegtuig, de Avro Canada CF-100, Zaterdagmiddag van het Ottawase Rockcliffe vlieg veld af een demonstratie gegeven. Het vliegtuig kan onder alle weersgesteldheden op lange af standen opereren. De Avro Canada CF-100 in vlucht. de laatste 161/, meter af te leggen. On der luid gejuich van de flinke schare toeschouwers tikte zü aan en opnieuw klonk gejuich toen bleek dat de poging glansrijk was gelukt. De nieuwe w«» reldrecordtijd was 1 minuut 4.6 see. Eind September zullen zo goed als alle Nederlandse troepen in Indonesië zjjn gerepatrieerd, aldus heeft de staatssecretaris van Oorlog, mr. Focke- ma Andreae, te Djakarta medegedeeld. Sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn reeds twintigduizend man naar Neder land vertrokken. Ongeveer alle Neder landse leden van het KNIL zullen met hun gezinnen naar het vaderland te rugkeren. Naar we vernemen heeft het ge meentebestuur van Hoogkarspel be richt ontvangen van de N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij, dat bin nenkort in deze gemeente een begin zal worden gemaakt met een proefbo ring naar olie. Enige tijd geleden heeft de maatschappij door haar geologen een onderzoek doen instellen naar de structuur van de bodem en toen is ge bleken, dat de mogelijkheid bestaat dat er olie aanwezig is. De boortoren zal geplaatst worden op het land van de wed. C. Beerepoot aan de Tolweg. Het optimisme van de Hoogkarspela- ren moet echter niet te groot zijn, want ook bij het proefboren geldt, dat lang niet ieder schot een eendvogel bete kent. De experimenten te Warmenhui- zen en Zaandam hebben dat wel uitge wezen. De centrale politieke vertegenwoor diging op Nieuw Guinea heeft een te legram aan de regering in Den Haag gezonden waarin wordt verzocht, alle besprekingen met de RIS over de sta tus van het eiland af te breken. De status kan slechts worden geregeld op een conferentie tussen Iran en Neder land. De vertegenwoordiging wijst de aanspraken van de RIS op Nieuw- Guinea als imperialistisch van de hand. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zijn gister avond om zeven uur met de koninklij ke trein uit Sankt Anton vertrokken. Evenals de vorige keer zijn de rijtuigen achter de Arlberg-Orientexpress ge haakt en zij worden door deze naar Nederland gebracht. Op het station wa ren vele Oostenrijkse autoriteiten en vertegenwoordigers van de Franse be zetting aanwezig, om de koninklijke fa milie uitgeleide te doen. Door de Oos tenrijkse autoriteiten werd een af scheidsgeschenk aangeboden, bestaande uit vijf poppen in nationale kleder drachten. Volgens de „Daily Graphic" zal het eerstvolgende staatshoofd, dat zal wor den uitgenodigd een officieel bezoek aan Engeland te brengen koningin Ju liana zijn. (Naar het ANP verneemt, staat omtrent een bezoek van H. M. de Koningin aan een buitenlandse mo gendheid, nadat H. M. een bezoek aan Frankrijk zal hebben gebracht, nog niets vast), EERSTE JEUGDHERBERG IN DE BETUWE GEOPEND Zaterdagmiddag opende de vice- voorzitter van de Ned. Jeugdherberg centrale de eerste jeugdherberg in de Betuwe ,,'t Veerhuis" te Beusichem. Het troepentransportschip „Johan van Oldenbarneveldt" zal begin Juni emigranten naar Zuid Afrika brengen. Druk weekend voor Prins Bernhard Het weekeinde verschafte Prins Bern hard weinig of geen gelegenheid om even op adem te komen na -de zeer druk bezette agenda van de vórige da gen. Zaterdagochtend werd aan de Frins de nieuwste Onadese straalja ger gedemonstreerd op het militaire vliegveld Rockliffe bij Ottawa Dit was voor het eerst dat deze CF 100, de trots van de Canadese luchtmacht, in openbare vlucht getoond werd. De Prins kreeg een uitstekende indruk van de nieuwe straaljager. Tijdens een lunch werden aan de Prins door de waar nemende stafchef, vice-luchtmaarschalk James, de „Golden Pilots Wings" ter hand gesteld, welk ereteken nog slechts eenmaal eerder was verleend. 's Middags bracht de Prins een be zoek aan de gewezen premier Macken- zie King te zijnen huize. Mackenzie King, die reeds geruime tijd ongesteld is, ontving uit handen van de Prins de eretekens van het Grootkruis Neder landse Leeuw. Zondagochtend woonde de Prins een godsdienstoefening bij in de „Sainl-An- drews Church" w.iar Prinses Margriet iD '43 gedoopt werd Na de dienst zong de gemeente in het Engels het „Wilt heden nu treden" alsmede de zesde strofe van het Wilhelmus.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1