Sport in 'I kort Tweede Kamer neemt wetsontwerp samenwerking gemeenten aan Groepssparen, een nieuwe spaarvorm Belastingpercentage voor dieselauto's verlaagd Muizenvallen en kernenergie Peyré doet onthullingen Communisten protesteren in Hamburg tegen ontmanteling Parijse bakkersknechts in staking gegaan Brand op Fins schip in Amsterdamse haven Actie Het Nederlandse Oorlogsgraf" Nieuwe golflengten in gebruik genomen Welstandsgrens vrijwillige ziekenfonds-verzekering Unie van Brussel heeft moeilijkheden over de defensieplannen Vrij vervoer van militairen bij Statenverkiezingen Montgomery bekeek hei Koniiki houivloi Vietnam krijgt honderd millioen dollar Arrestaties op veldpost kantoor te Amsterdam Hedler kon niet in Bondsdag verschijnen Utrecht' zat zonder licht Parachutist-dominee keerde in ons land terug Nieuwe Duitse lijndienst op Amerika DONDERDAG 16 MAART 1950 Nadat de Tweede Kamer gistermiddag iet aangehouden wetsontwerp inzake verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet met 58 te ven 25 stemmen had aangenomen en een motie van de heer Van de Wete ring (CH) inzake verlaging van het voorgestelde percentage der belasting np dieselauto's met 45 tegen 40 stemmen waa aanvaard de vorige maal staak ten de stemmen hierover is nog een begin gemaakt met de behandeling van een voorstel van de regering inzake voorschriften met betrekking tot ge meenschappelijke regelingen tussen openbare lichamen onderling en tussen die lichamen en andere rechtsperso nen- De heer Oud (WD) juichte het voorstel zeer toe. Hij meende, dat het een grote verruiming van de mogelijk heden tot samenwerking inhield zon der deze in een bepaalde richting te dringen. De heer Verkerk (AR) achtte het ontwerp nog niet volkomen, omdat de waterschappen er buiten zijn gela ten. Hij wenste verder inschakeling der Provinciale Staten evenals de heer Tuin (Arb.), en de heer Beernink (C HU). Laatstgenoemde vroeg nog over weging van de kwestie van samenwer king in de vorm van stichtingen. Hij betreurde het, dat de mogelijkheid, om belastingen te doen heffen door samen werkende gemeenten, kleiner wordt ge maakt. De heer Dassen KVP)die het ove rigens geheel met het voorstel eens was, trok in twijfel, of het opdragen van een taak aan de Provinciale Sta ten staatsrechtelijk wel juist is. Minister Teulings heeft enkele van de aangevoerde bezwaren ontzenuwd. Zo stelde hij de mogelijkheid van een andere regeling in het uitzicht, wan neer de commissie voor de waterschaps wetgeving met haar werk klaar is. Het wetsontwerp is tensl tte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Met 66 tegen 12 stemmen, (een deel van de fractie van de Partij van de Arbeid) heeft de Tweede Kamer zich gisteren verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de grens en de pro vinciale indeling der gemeente Urk. Aan Urk wordt pl.m. 90 ha. van de Noord-Oostelijke polder toegevoegd en de gemeente wordt ondergebracht bij de provincie Overijsel. Richard M. Sutton een Amerikaanse hoogleraar heeft een vernuftig mid del bedacht om het principe van de vrijmaking van kernenergie te de monstreren. Hij gebruikt hierbij vijf enzeventig muizenvallen, die elk op een gespannen veer een of meer kur ken vasthouden. Professor Sutton plaatst nu een hor over deze muizen vallen en laat een enkele kurk op de plaats waar anders het spek zit, van een van de muizenvallen vallen. Daar door schieten dan twee kurken tegen de hor, springen terug en raken andere muizenvallen, waardoor weer andere kurken tegen de hor geslin gerd worden. De Professor verklaart: „Bij de ket tingreactie gebeurt iets dergelijks. Die eerste kurk is een verdwaald neutron, dat op zijn beurt weer neutronen vrij maakt, die op hun beurt weer andere neutronen vrijmaken enz." In tal van scholen en onderwijsinstellingen wordt reeds van dit hulpmiddel bij het on derwijs gebruik gemaakt. De zware druk von het bijzonder invoerrecht op dc benzine IN OC CIDKZLS I* OE mus PEN UTER AANGEGEVEN De „zaak der generaals'' Antisocialistisch complot in Frankrijk Roger Peyré, de „ontbrekende ge tuige" in het onderzoek door een Fran se parlementaire commissie naar „de zaak der generaals", heeft de voorzit ter der commissie schriftelijk verklaard geen agent van de Vietminh (Indo- chinese verzetslieden) geweest te zijn, „alleen een vrijbuiter in dienst van mijn land" In zijn brief beschuldigde Peyré ko lonel Fourcauld, plaatsvervangend chef van een Franse contra-spionnagedienst, van pogingen om hem, Peyré, inlich tingen te laten verschaffen „waarvoor de socialisten in een kwade reuk zou den komen te staan en hij, Fourcauld, de functie van zijn chef zou kunnen overnemen." De politie te Hamburg heeft gisteren zestig Duitse communisten belet het bureau van de Britse commissaris bin nen te" dringen. De demonstranten on der wie leden van de Vrije Duitse Jeugd, wilden bij de commissaris pro testeren tegen de voorgenomen ont manteling van een droogdok te Ham burg en tegen de veroordeling van twee communistische journalisten door een Britse rechtbank te Hannover. Vier indringers zijn gearresteerd. De soc. dem. burgemeester van Ham burg, Brauer, heeft in een brief aan de commissaris tegen de ontmanteling van het droogdok geprotesteerd en deze schadelijk voor het prestige van het Britse bestuur genoemd. In een zitting van het stedelijke parlement heeft Brauer betoogd, dat het Britse plan veel meer zou vernietigen dan het dok. Te Parijs zijn Woensdag 5.000 bak kersknechts in staking gegaan, allen lid van de C.G.T. Dit is ongeveer de helft van het totale aantal bakkers knechts te Parijs. Zij willen 3.000 francs toelage voor levensonderhoud en een speciale regeling voor nacht- en Zon dagsdienst. De druk van het gas is nog laag. De staking in het gasbedrijf duurt thans reeds een week. In de staalindustrie zijn ongeveer 500 arbeiders naar het .werk teruggekeerd, maar 60.000 staken nog. Woensdagavond brak brand uit in het manschappenlogies van het te Amster dam liggende Franse vrachtschip „Oinas". Het vuur verspreidde zich snel, nadat reeds spoedig het alarm „middel brand" werd gegeven. Toch slaagde de brandweer erin het vuur bijtijds te loca- liseren. De twaalf leden van de beman ning werden door de schade aan hun bezittingen ernstig gedupeerd. AMERIKAANSE REGERING VRAAGT 187 MILLIOEN EXTRA VOOR DEFENSIE-UITGAVEN Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afge vaardigden verzocht de ontwerpbegro ting voor openbare werken, waarvoor op het ogenblik 477974.410 dollar is Uitgetrokken, te verhogen met een be drag van 187142.770 dollar voor het uitvoeren van militaire projecten van het hoogste belang. Sommige dezer Projecten zijn streng geheim. De oorlogsgravenstichting zal via alle scholen behalve het Lager onderwijs, een actie gaan voeren ten behoeve van Het Nederlandse oorlogsgraf". Hoe wel de stichting door een belangrijke subsidie van het Rijk in staat wordt gesteld, haar werk te verrichten, meent zij toch, dat het een ere-plicht is voor alle Nederlanders, een klein persoon lijk offer te brengen voor hen die vie len voor de vrijheid van het Vader land. Immers, juist de zorg voor de graven van hen die het offer van hun leven hebben gebracht, is de doelstel ling der stichting. De stichting zal thans overgaan tot het verkopen van prentbriefkaarten, fotokaarten, die speciaal voor dit doel van de Centrale. -Begraafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe zijn vervaardigd. De kaar ten zullen door de schoolgaande jeugd ten verkoop worden aangeboden voor de prijs van vijfentwintig cent. Acht tien cents van dat bedrag komt ten goede aan de Stichting. De Stichting streeft hiermede niet alleen een mate rieel voordeel na, doch is ook van me ning, dat de jeugd door het verkopen van de kaarten, verplicht is, even stil te staan bij het verleden en zich te be zinnen. Dat zal het gevoel voor idealis me aankweken en de opvoeding in na tionale zin ten goede komen. De Stich ting is niet het Nederlands Oorlogsgra ven Comité, dat jaarlijks de klaproos dag houdt. Dit Comité houdt zich alleen bezig met de graven der geallieerde strijdmakkers. Velen zullen ongetwij feld door het kopen van één of meer kaarten het doel, dat de Stichting zich stelt willen helpen verwezenlijken. Het is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de aether een drukke ne ring geweest. Overal zochten de zend stations hun nieuwe golflengte op. Of ficieel was drie uur in de nacht het tijdstip van overgang op de nieuwe re geling, maar een wat erg voorlijke technicus begon 's avonds om een uur of zeven al met een proefzending, zodat Hilversum II op de 415 m. plotseling last kreeg van een fluittoon. Overigens hebben zich geen hindernissen voorge daan. Na afloop van de dagelijkse uit zendingen ging„u de technici der beide Hilversumse zenders die eigenlijk Lopik zouden moeten heten aan het werk. Er moest een nieuw stuurkristal worden geplaatst en daarop moesten de vele spoelen en condensatoren worden afgestemd, 's Nachts om vier uur kon men met een proefuitzending beginnen. Experts waren zeer tevreden over de ontvangst op de nieuwe golflengten. Met ingang van 1 April a.s. zal bij de toepassing van de weistandsgrens voor de vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds op het bruto inkomen van de verzekerde een bedrag van f 150 per kind beneden zestien jaar in min dering worden gebracht. Dit geldt voor kinderen, die geheel of in over wegende mate door het gezinshoofd, dat de verzekering wenst aan te gaan, worden onderhouden. Met dergelijke kinderen worden gelijk gesteld kinderen van 16 tot en met 20 jaar, die nog onderwijs genieten of door ziek te of gebreken blijvend buiten staat zijn, om ten minste een derde te ver dienen van wat normale kinderen van gelijke leeftijd en geslacht met arbeid plegen te verdienen. Moeilijkheden betreffende de finan ciering en coördinatie van de militaire verdedigingsplannen in het kader van het Pact van Brussel vormen de ach tergrond van het besluit om medio April een gemeenschappelijke bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken, van Defensie en van Financiën te houden, aldus verluidt te Londen. De juiste datum voor de bijeenkomst is nog niet vastgesteld. Men acht het evenwel waarschijnlijk, dat zij op 14 of 15 April in Brussel wordt gehouden. POLEN UIT DE ORGANISATIE VAN BRETTON WOODS «In een bericht uit Washington aan de New York Times wordt verklaard dat Polen uit de Wereldbank en uit het Internationaal Valutafonds is getre den. Deze beide organisaties hebben hiervan officieus bericht gekregen. Bij de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten kan aan militai ren van alle wapenen vervoer voor Rijksrekening naar de gemeente op welker kiezerslijst zij voorkomen wor den verleend, indien deze gemeente in een andere provincie ligt dan hun standplaats. Ligt die gemeente in de zelfde provincie, dan kunnen zij in hun standplaats hun stem uitbrengen, mits zij hiervan veertien dagen van te voren kennis geven ter secretarie van de ge meente, waar zij aan de stemming wensen deei te nemen. Voor vrij ver voer komen in aanmerking reservis ten, oorlogsvrijwilligers, dienstplichti gen en beroepsmilitairen, die niet on der de regeling voor stemmen bij vol macht vallen. Dief met goed hart Een zekere Martin Grewer had zijn poolformulier voor 'n voet balwedstrijd vergeten te posten. Zijn jas werd in het hotel te Blackpooi (Lancashire) gestolen. De dief postte het formulier en de man, die zijn jas kwijt was, won 10.754 Pond Sterling. „De dief was nog zo kwaad niet", merkte de gelukkige bestolene vergevensgezind op. Volgens politieke kringen in Viet nam zal de onmiddellijke Amerikaan se hulp aan dat land waarschijnlijk honderd millioen dollar bedragen, vol doende om een leger van honderddui zend man uit te rusten en het mate riaal van de Franse expeditionnaire strijdkrachten te vernieuwen. GOEBITSJEF MAANDAG NAAR RUSLAND. Valentin Goebitsjef, die onlangs te New York tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens spionnage, heeft de Amerikaanse federale rechter Syl- vester Ryan meegedeeld, dat hij Maan dag naar de Sowjetunie zal vertrekken. De Nederlandse ijshockey ploeg door Amerikanen verpletterd In Texas is een helicopter in een vlucht vogels geraakt, waardoor één van de bladen van de schroef afbrak. Twee personen kwamen om het leven. De Belgische internationale Thiri- fays en Henriet zullen in Verband met opgelopen blessures niet tegen Neder land kunnen uitkomen. De voor de Engelse League ge speelde wedstrijd Manchester United— Liverpool eindigde in 00. Het elftal van de Engelse League, dat op 22 Maart tegen de Schotse League speelt, is als volgt samengesteld: Williams (Wolverhampton), Ramsey (Tottenham), Aston (Manchester U.); Wright (Wolverhampton), Franklin (Stoke), Dickinson (Blackpool); Mat thews (Blackpool), Mannion (Middles- brough), Mortensen (Blackpool), Baily (Tottenham). Finney (Preston) Van voetbal over naar ijshockey Drie spelers van het Tsjeehoslowaakse team uitten in een bar te Praag hun misnoegen over het niet deelnemen aan de wereidkampoenschappen te Londen. Zij werden meegenomen naar het po litiebureau. De Nederlandse ijshockeyspelers hebben ook tegen het sterke team van de Ver. Staten het onderspit moeten delven Nederland verloor met 171. De tussenscores waren 70, 20, 81. De eindstand in groep c luidt thans: Zweden 2 2 0 0 18—3 4 Ver. Staten 2 1 0 1 209 2 Nederland 2 0 0 2 127 0 Zweden en de Ver. Staten gaan dus over naar de eindgroep, terwijl Neder land. Frankrijk en waarschijnlijk Belgif elkaar in het troosttournooi zullen ont moeten. 1 Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan het be roemde Kontiki houtvlot, dat op het ogenblik te Bygdöy bij Oslo ligt. Een groep Noorse weten schappelijke onderzoekers, heeft 100 dagen aan boord van dit hout vlot doorgebracht, drijvende van Peru naar Polynesie. Deze tocht geldt als één der avontuurlijkste van deze tijd. Veldmaarschalk Montgomery in gesprek met één der leiders van de expeditie, Hesselberg. De Koninklijke Marechaussee te Am sterdam heeft enkele militairen gearres teerd, die tewerk waren gesteld op het veldpostkantoor aldaar. Zij moesten brieven doorlichten, die naar militai ren in Indonesië zouden worden gezon den, teneinde na te gaan, of er geld in zat. Zij hebben zich een aantal brieven met geld toegeëigend, het geld opge maakt en de brieven vernietigd. Ook werden de brieven wel gewoon door gezonden, als het geld er uit was ge haald. De zaak kwam tenslotte uit, doordat de heren grote verteringen maakten. Alle arrestanten hebben be kend DE DUURTETOESLAG OP DE INDONESISCHE PENSIOENEN (Van onze pari. redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de heer F. F. v. d. Wetering (CH) de Kamer verlof gevraagd aan de minister van Unieaangelegenheden en Overzeese Rijksdelen, mr. J. H. van Maarseveen, vragen te stellen over het niet verle nen van de 5 duurtetoeslag op de In donesische pensioenen. Over deze inter pellatie-aanvraag zal de Kamer Don derdagmiddag beslissen. In de fabriek van „Brocachemie" te Zaandam, een zusteronderneming van de bekende pharmaceutische fabrieken van Brocades, Stheeman en Phar macia te Meppel, is men op het ogenblik in staat op grote schaal Para- aminosalicylzuur te produceren. Daartoe is in de fabriek opgesteld een auto-clave (hoge-druk apparaat) die plm. 25 ton per jaar kan produceren. Dit, door de Zweedse professor Lehmann in 1946 voor het eerst voor dit doel gebruikte product, is een zeer actief middel ter genezing van bijna alle vormen van f.b.c. Op verzoek van de regering en vele medische instanties is men er toe overgegaan, dit apparaat, dat uit vele, in verschil lende landen bestelde onderdelen bestaat, in de fabriek op te stellen. Hier door is het mogelijk aan alle aanvragen voor de binnenlandse behoefte te voldoen, terwijl verder nog een belangrijke hoeveeheid kan worden geëx porteerd. Boven op het apparaat onderscheiden we het meng- en roer mechanisme, terwijl de zuivering en droging pan het preparaat in het onderste deel plaats vindt. Kan men tegenwoordig nog sparen? Velen zijn geneigd deze vraag ontken nend te beantwoorden. De kosten van levensonderhoud, zeggen zij, zijn zo ge stegen, dat er van sparen geen sprake meer kan zijn. Maar hebben deze lie den wel gelijk? Is het juist niet vaak zo, dat men er tegen opziet, om voor het wegbrengen van een klein bedrag, naar postkantoor of spaarbank te lo pen? En juist die kleine bedragen zijn heel dikwijls het middel, om een ogen schijnlijk onbereikbaar doel in de toe komst werkelijkheid te doen worden. En wanneer in groepsverband wordt gespaard zal dat doel te zekerder wor den bereikt. Veel verenigingen in ons land zien dat feit terdege in en probe ren onder hun leden het sparen te be vorderen. Dat gebeurt vaak zo, dat de leden een spaarbankboekje nemen en dat door tussenkomst van 't bestuur of door de leden zelf kan worden inge legd. Om nu te voorkomen, dat de Rijkssportspaarbank een groot aantal boekjes moet administreren, met veelal kleine bedragen, heeft zij een nieuw systeem ontworpen, het zgn „groeps sparen", waarbij gebruik wordt ge maakt van spaarkaarten en spaarze- gels van 5. 10 en 25 cent, die kosteloos worden verstrekt. De leden van een vereniging sparen nu niet zelf, doch dragen hun spaar gelden af aan een „spaargeldbeheer der", die al 'n geld tezamen in legt op één boekje op naam van de vereniging. Alleen de spaargeldbeheerder heeft het recht, gelden in ontvangst te nemen van het boekje. Ieder lid ontvangt nu een spaarkaart en voor de afgedragen gelden plakt hij op die kaart spaarze- gels. De spaarkaarten wijzen dus steeds het bedrag aan, dat een lid te vordefen heeft. En het totaalbedrag aan ontvan gen zegels moet overeenstemmen met het tegoed van het boekje, verminderd met de eventueel bijgeschreven rente. Wanneer nu een bepaald doel, waar voor gespaard wordt, moet worden ver wezenlijkt, b.v. een zomerkamp, dan levert ieder lid een daarvoor benodigd bedrag in door de zegels tot dat be drag van de kaart te knippen. De be heerder haalt voor alle door hem inge zamelde zegels het geld van de spaar bank en daarmee is de zaak gezond. Een eenvoudig systeem, dat weinig ad ministratie vereist en dat de mogelijk heid biedt door kleine bedragen te sparen, toch een zeker doel te berei ken. Bovendien heeft het een opvoedkun dige waarde, omdat het de mensen leert, dat de macht van het kleine niet valt te verwaarlozen. Het voormalige neo-nationaalsocia- listische lid van de Duitse Bondsdag Wolfgang Hedler kon gisteren niet voor het zuiveringsgerecht verschij nen, wegens de verwondingen, die hij had opgelopen, toen hij vorige week door een aantal sodaal-democrateh uit het parlementsgebouw werd Be smeten. Ofschoon de openbare aanklager verzocht Hedler bij verstek te berech ten, besloot de rechtbank de zaak uit te stellen. PATER IN CHINA VERMOORD. De „Times" meldt uit Rome, dat vol gens door het Vaticaan ontvangen be richten het leprozen-hospitaal Sint Damiaan te Taihatse in Zuid-China gesloten is en de directeur er van, pa ter Marcel Signoret van de „missions etrangères de Paris" werd vermoord. Door kortsluiting vloog gisteravond in het gebouw van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Utrecht een om vormer van wissel- in gelijkstroom in brand. Het brandje, dat door de brand weer met een koolzuursneeuwapparaat spoedig was geblust, had tot gevolg, dat gedurende anderhalf uur de gehele Utrechtse binnenstad en enkele bui tenwijken zonder licht kwamen. Oo' de stadsverlichting brandde niet. GEHEIME CONFERENTIE TE OTTAWA Te Ottawa is een geheime militaire conferentie begonnen, waaraan Cana dese, Amerikaanse en Britse specialis ten in moderne oorlogvoering (radar- gas, pooloorlog, psychologische oorlog voering enz. deelnemen. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de raad voor onderzoek van het Cana dese ministerie van Defensie. Aan boord van de „Sibajak", die Woensdagavond te Rotterdam uit In donesië arriveerde, hadden wij een on derhoud met ds. H. J. Tiemens, die ge detacheerd was bij de parachutetroe pen in Indonesië. Ds. Tiemens vertelde, dat hij ook de parachutistenopleiding had gevolgd, want „als je niet hebt gesprongen, dan tel je bij de troep niet voor de volle honderd procent mee. Het is de enige manier om er tus. sen te komen". Evenals de andere pa rachutisten, die allen vrijwilligers zijn, heeft hij deze tak van dienst zelf ge kozen. Ook gedurende de tweede poli tionele actie is ds. Tiemens bij de troep gebleven en hij heeft bij Gading zijn actiesprong gemaakt, hoewel hij nog niet de acht sprongen nodig voor het brevet had gedaan. Bij de tiende sprong, zo ging ds. Tiemens verder, heb ik mijn rug beschadigd en na die tijd Juni 1949 heb ik geen para chutesprong meer gemaakt. Binnenkort zullen de Duitsers weer in een Duits schip de Atlantische Oce aan kunnen oversteken. Het reisbu reau Hapag Lloyd heeft het Duitse motorschip Minerva gecharterd voor een lijndienst op West-Indie. De dienst zal op 29 Maart worden geopend. De reis kost 300 dollars of 1260 Duitse mark. MEER STRAF VOOR 'T ONTHULLEN VAN GEHEIME GEGEVENS IN AMERIKA? Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Woensdag een wetsont werp naar de Senaat gezonden, volgens hetwelk de straf voor het onthullen van geheime gegevens wordt gesteld op maximaal tien jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete, in plaats van vijf jaar en 5000 dollar, zoals tot nu toe. Tevens zou 't mogelijk worden iemand gerechtelijk te vervolgen binnen een tijdsbestek van tien jaar na de onthul ling van dergelijke gegevens, in plaats van drie jaar, zoals in de huidige wet wordt bepaald.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3