Politiek beraad onder druk Beloning van duizend gulden Kort Bestek Algemene staking in Wallonië Tweede Kamer over beperking van de dividenden Arnhemse rechtbank gelast directe invrijheidstelling van Nijmeegse vrouw Vliegtuig naderde vreemd monster Meer ruimie in ib.c.-sanatoria Zaterdag 18 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10841 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Spanning in Belgie stijgt Het kabinet zal heden bijeen komen ROOSEVELTS ARCHIEF THANS OPEN GESTELD Hongersnood in China Kind werd in gevangenis geboren Dodelijk ongeluk bij De Stolpen Vliegende schotels boven Mexico Het toestel spuwde vuur en verdween Weerbericht Geen herbewapening van Duitsland Wie kent de vreemdelinge Jante Barbara Wet op het Ziekenfonds wezen op komst Het eerste kievitsei is gevonden De Ver. Staten bouwen vier luchtschepen ZWARE EISEN TEGEN HAAGSE STRAATROVERS Stakingsgolf in Frankrijk neemt af Geen einde van staat van oorlog met Duitsland BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur; A KAPTEN Directie; i BIJLSMA en C KRAK DU COURANT TAAIE VEN: Advertenties: 16 ct per tnm Kleine advertenties ...Juttertjes'tot 15 woor den t Lelk woord meer 5 sent Abonnementen per kwar taal f 4.— oij vooruitbe taling. plus incassokosten r\E BOODSCHAP van koning Leopold aan de voorzitters van het Belgische v parlement heeft in Belgie een zeer grote spanning veroorzaakt, die op twee manieren tot uiting is gekomen. Allereerst brak gistermorgen een sta kingsbeweging los, die zich in de loop van de dag voortplantte over vrijwel het gehele Frans-sprekende gebied en neiging vertoonde, zich uit te breiden tot in de omgeving van Brussel. Gisteravond waren naar schatting 250.000 man in staking gegaan. Voorts hebben de ministers hun beraad voortgezet. Gisteravond zou Eyskens een verklaring afleggen, maar deze werd op het laatste moment afgelast, omdat de liberale ministers hun standpunt nog niet hadden bepaald. Vandaag zou het kabinet bijeenkomen. zouden de ministers in kabinetsraad bijeenkomen. De afdeling Brussel van de liberale partij heeft een motie aangenomen, waarin zij zich verzet tegen opheffing van de wet op het regentschap. In een andere motie stelt zij de eis, dat de liberale ministers zich uit de rege ring zullen terugtrekken. De stakingsactie begon gistermorgen ln de Borinage, het kolengebied tussen Maas en Sambre in het Zuiden van het land. Zt) sloeg alras over naar andere streken, zodat 's avonds het werk prac- tisch geheel stil lag in het gebied van Luik, in de Borinage, in Charleroi, in het centrum en in de gebieden van de beneden-Sambre. Zelfs in Waals Bra bant werd gestaakt, evenals in de me- taalfabrieken van Tubize en Njjvel. In verschillende plaatsen werden gister avond vergaderingen van stakers ge houden, teneinde uit te maken, wat men verder zou gaan doen. Het hoofd bestuur van de metaalbewerkersbond stelde zich in een communiqué volko men achter de stakers. Hetzelfde deed in de loop van de avond het secretariaat van het Algemene Belgische Vakver bond. Het riep in zjjn verklaring de arbeiders op, in alarmtoestand te blij ven. De verwachting was overigens, dat de arbeiders hedenmorgen het werk zouden hervatten. Er zijn echter tekenen, die eerder op uitbreiding der stakingen wijzen. Politieke besprekingen. Om half elf gistermorgen arriveer den te Brussel met de trein uit Bazel de premier, Gaston Eyskens, en de voor zitter van de Kamer van Afgevaardig den, Fransvan Cauwelaert. Eyskens deelde mede, dat hij zich onmiddellijk naar de Prins-regent zou begeven en dat de ministers des middags bijeen zouden komen. Toen hem werd ge vraagd, of de Kamers reeds heden bij een geroepen zouden worden gaf hij ten antwoord, dat daarvoor een rege ring nodig is. Hieruit is afgeleid, dat de liberalen de regering zullen verla ten. Des middags kwamen de katholieke ministers in het kabinet van Eyskens bijeen, de liberale vergaderden in de kamer van Deveze de minister van defensie. Deze heeft zich na afloop van de vergadering naar Eyskens begeven, om hem mede te delen, dat het be raad aan liberale zijde nog niet was voltooid en heden zou worden voortge zet. Eyskens en Deveze hebben nog ge ruime tijd geconfereerd. Hedenochtend De oudste zoon van koning Leo pold van Belgie, kroonprins Bou- dewijn, die zijn vader zal opvol gen, wanneer deze er toe zou besluiten, afstand van de troon te doen. Sowjet-Ambassadeur bood zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin ontving gisteren de heer Zaitzev, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur van de Sow- jetunie ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven. Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft de. zer dagen met een korte plechtigheid het particuliere archief van wijlen haar echtgenoot opengesteld voor het gebruik door deskundigen en historici, die het willen raadplegen. Het archief bevat ongeveer vijf millioen brieven en politieke documenten. Ongeveer vijftien procent van de gehele schrif telijke nalatenschap van de president is echter achteruitgehouden. Deze stukken zullen over vijf en twintig jaar aan de openbaarheid worden prijsge geven. Millioenen door de dood bedreigd In Centraal- en Noordoost-China dreigt de verschrikkelijkste hongers nood uit de jongste geschiedenis van het land. Millioenen mensen leven er reeds van bladeren, wortelen, gras en klei. Duizenden zijn reeds omgekomen en men vreest, dat er vóór de volgende oogst millioenen zullen zijn gestorven. De hongersnood is begonnen na een reeks rampzalige misoogsten als ge volg van overstromingen, epidemieën en droogte in de herfst van het vorige jaar, die werd gevolgd door een strenge winter. In Ahnwei, de zwaarst getroffen provincie, lijden negen van de twee-en-twintig millioen mensen gebrek. De communistische autoritei ten zenden in allerijl voedsel naar de hongergebieden. De beschikbare voor raden zijn echter totaal onvoldoende Dertig maanden onschuldig gezeten Na een bewogen pleidooi van de raadsman mr. Meeuwissen uit Nijmegen gelastte de bijzondere strafkamer van de Arnhemse rechtbank Vrijdagmiddag onmiddellijke invrijheidstelling van de huisvrouw H. W. M. S. uit Nijmegen. Haar was ten laste gelegd het verraden aan de politie van een adres te Nijme gen, waar vier Joodse landgenoten ver- Chauffeur uit Wieringen slachtoffer Op de Rijksweg langs het Noordhol lands kanaal nabij de Stolpen is Vrij dagavond omstreeks half tien een vrachtwagen van de firma Kraan en Asjes uit Wieringen met grote snelheid op een uit Groningen komen stilstaande trailer gereden. De chauffeur van de vrachtwagen, de 46-jarige Ab Asjes uit Hippolytushoef geraakte in zijn cabine bekneld en overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Hij was gehuwd en va der van twee kinderen. Vier piloten en een inspecteur van de Mexicaanse Burgerluchtvaart zijn er voor de eerste maal in geslaagd een „vliegende schotel" te achtervolgen en te naderen op het ogenblik dat hij boven Mexico-City vloog. Zij hebben ver zekerd, dat het een toestel betreft, dat waarschijnlijk met radar wordt be stuurd en dat zich zowel horizontaal als stijgend met een duizelingwekkende scnelheid beweegt. Dertig meter in doorsnede De piloten hebben verklaard, dat zij de „schotel", die zich op zeker ogenblik op een hoogte van ongeveer 10.000 meter bevond terwijl zij zelf een hoogte van 6.600 meter hadden bereikt, zo dicht mogelijk zijn genaderd. De doorsnede van het toestel wordt op 30 meter ge schat en de piloten verzekeren, dat het van metaal was gemaakt, met bovenaan een „gasuitlaat" waaruit vlammen naar buiten sloegen. De vliegers voegden er aan toe, dat, toen de schotel de nabijheid van het vliegtuig „registreerde", hij langzaam in concentrische cirkels begon te draaien. Daarna ging hij plotseling met zeer gro te snelheid draaien, terwijl hij vlammen en vonken spuwde en in duizelingwek kende vaart verticaal opsteeg om daar na snel in de wolken te verdwijnen. Volgens deze waarnemers, wier ernst niet in twijfel mag worden getrokken, is het niet zeer waarschijnlijk, dat de „schotels" rechtstreeks door menselijke ■wezens worden bestuurd. Verscheidene buitenlandse militaire attaché's hebben de leiding van de Mexicaanse Burgerluchtvaart verzocht in kennis te worden gesteld van het of ficiële rapport, dat door de vier piloten zal worden uitgebracht. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien Matige tot krachtige en langs de kust tijde lijk harde Zuidwestelijke wind Vrij zacht. ZONDAG: Zon op 6.46, onder 18.50. Maan op 7.05. onder 20.00. MAANDAG: Zon op 6.44 onder 18.52. Maan op 7.14, onder 11.11. Engeland wil: Veiligheidswaarborg is overbodig De Engelse regering is niet voorne mens, binnen afzienbare tijd haar politiek met betrekking tot de ontwa pening van Duitsland te wijzigen. Een waarborg voor de veiligheid van Duits land is niet nodig, zolang Amerikaan se, Franse en Engelse troepen Duits land bezet blijven houden. Het Atlan tische Pact voorziet in een gemeen schappelijke verdediging, in geval troe pen van de bezettende mogendheden zouden worden aangevallen. borgen waren. Zjj heeft dertig maanden ln voorarrest doorgebracht. De Offi cier, mr. Huber, eiste vier jaar gevan genisstraf met aftrek. De tenlastelegging was gebaseerd op de verklaring van twee (thans gedeti neerde) Nijmeegse politiemannen, re chercheur De R. en inspecteur V. Laatstgenoemde loochende thans onder ede tegenover de rechter-commissaris verklaringen te hebben afgelegd, die- belastend waren voor verdachte. Mr. Meeuwissen tastte uitvoerig de verkla ringen van De R. aan. Deze politie man zou er belang bij hebben, zo veel mogelijk zijn aandeel in de door hem ondernomen arrestatie van de vier Joden te verkleinen, in verband met zijn eigen zaak. De verdediger vestigde voorts de aandacht op hetgeen zijn cliënte in gevangenschap had meege maakt. Zij was reeds na enkele maan den bevallen, mocht haar kind een jaar bij zich houden, en moest het toen af staan. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart. £)E REDACTIE van dit blad stelt er, in het algemeen belang, hoge prijs op zoveel mogelijk inlichtingen te ontvangen over de wonderlijke handelin gen van een op meerdere plaatsen gesignaleerde vrouw, genoemd „tante Barbara". Zij schijnt samen te werken met enige opmerkelijke mannen en met een jonge dame, die opvallend elegant gekleed is en een uiterst be schaafde Indruk maakt. Het vervoermiddel, waarvan de vrouw bij voorkeur gebruik maakt, is een zeer snel rijdende verbouwde jeep ln donkergrijze kleur. Haar groep beschikt echter ook over moderne auto's, vermoedelijk be stuurd door chauffeurs met buitenlandse gelaatstrekken. Het is nog niet ge heel duidelijk, wat deze mensen die bij voorkeur ac tief zijn onder de bescherming van de nachtelijke duisternis ln deze provincie uitvoeren, maar hun handelingen zijn op z'n minst uitermate vreemd. Zij hebben in ffeder geval onze zeer bijzondere belang stelling. Grote be tekenis dient te worden toegekend aan een bundel be langrijke papierenj die zich in het be zit dezer lieden be vindt. Wat ons daarvan bekend is, noopt ons tot een dringend beroep op de medewer king van al onze lezers. Deze pa pieren zouden wij gaarne compleet onder ogen krij gen! JJIT DIEN HOOFDE verzoeken wij een ieder, die een ontmoeting had met de vrouw, wier portret hierbij wordt gepubliceerd, ons (zo nodig onder geheimhouding) volledige inlichtingen te willen verstrekken. Ook informa ties, die schijnbaar slechts zijdelings betrekking hebben op de activiteiten van de groep, zjjn bij onze redactie van harte welkom. \\GJ LOVEN een beloning van duizend gulden uit voor degene, die ons ter hand weet te stellen de ontbrekende stukken van een dossier, dat da groep van „tante Barbara" gebruikt. Dit bedrag wordt bij de overhandiging van de stukken contant uitbetaald. Binnen enkele dagen hopen wij ln staat te zijn nadere bijzonderheden te publiceren. Wij vragen daarvoor de aan dacht van alle lezers. In zijn memorie van antwoord op de begroting van Sociale Zaken deelt de minister mede, van oordeel te zijn, dat het Ziekenfondsenbesluit zo spoedig mogelijk dient te worden vervangen door een wet op het ziekenfondswezen. Hij bevordert thans krachtig het tot stand komen van een zodanige wet. Een amendement van de heer Ritmeester De Tweede Kamer heeft gisteren haar licht laten schijnen over de nieu we wet op de dividendbeperking, die een verfijning van de dividendstop be oogt, zonder deze voorlopig los te la ten. Zij zou gelden tot het eind van de boekjaren, waartoe 31 December 1951 behoort. Dit wetje lag de Kamer zwaar op de maag en zij heeft daarvan duidelijk blijk gegeven. De heer Hofstra (Arb.) meende, dat men van de arbeiders geen soberheid kan eisen en tegelijkertijd de dividen den los laten. Hij had echter techni sche bezwaren tegen het ontwerp en Gistermiddag Om drie uur beeft de 22-jarige Jan Schermer op het land van zijn vader te Castricum het eerste kievitsei gevonden. Vol gens de traditie zal dit aan H.M. de Koningin worden gezonden. j'wee Amerikaanse soldaten moeten in Salzburg terechtstaan, omdat ze een Roemeen voor vijfhonderd gulden aan de Russen hebben „verkocht". Dit op zichzelf is al uiterst merkwaardig, maar nog interessanter is de levens loop van die Roemeen. Geboren in Boekarest 1914, op school in Enge land, daar in 1933 getrouwd. In 1937 Roemeen geworden, in 1938 verhuisd naar Oostenrijk, vanwaar Roemenie en Bulgarije zijn uitlevering vroegen iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiitiiiiiimiHiiuiHiiiH En waarom? „Omdat zo'n redenaar wel een toegiftje had mogen geven!" prederik Watts in Devizes (Engeland) gapte sixpence uit een offerblok. De staat zal hem thans een jaar op wegens spionnage. In 1939 Duitser ge- RÜhs kosten onderhouden. O In Rome worden. Ging in het Duitse leger, liep over naar de Russen, die hem ver dachten en hem m ar Engeland lieten gaan, waar hij bigamie pleegde en uitgewezen werd. Veel schijnt er dus aan de man niet verbeurd te zijn. ln Moskou wordt de dag herdacht, dat de Russische uitvinder Alexander Mozjaisky 125 jaar geleden werd ge boren. Alex is de uitvinder van het eerste vliegtuig De volgende daaren tegen werden uitgevonden door de gebroeders Wright. Maar Mozjaisky bouwde zo'n ding al in 1882. 't ïs maar een weet! Na een rede in het Zuidafrikaanse parlement werd vanaf de publieke tribune geapplaudisseerd er. .bravo" geroepen Hoogst ongebrui kelijk in die omgeving. De auteur van deze stunt was... is een Brits vliegtuig uit Calcutta aan gekomen, dat aan boord zeuven-en- Yehudi Menuhin. Zag ik daar geen vliegende schotel? veertig levende tijgers vervoerde. Maakt u zich niet ongerust, het ge dierte was in stevige kooien onderge bracht. De goudklomp, die een Australische kruidenier vond, heeft de ontdekking van een hele goudmijn tot gevolg gehad. Het geheime goud mijntje bevond zicb in een achter tuintje te Melbourne en heeft in acht tien maanden tijd ruim honderddui zend gulden opgebracht. Het zaakje werd ontgonnen door een oude met zijn drie schoonzoons. £)e deksteward Derek Linker, die, zestien jaar oud, zijn eerste zeereis zou gaan maken, miste de boot „Win chester", cle hem van de Kanaaleilan den naar Southampton zou brengen Hij was even aan de wal om kranten te kopen. De jongen, niet voor een klein geruchtje vervaard, sprong aan boord van een andere boot, verkocht daar zijn kranten en kwam tien minu ten eerder in Southampton dan de „Win chester". In Engeland wordt een verkeersweek gehouden. Kinderen van acht en negen jaar houden in de bioscopen redevoeringen. Iets voor ons land ook? Misschien luisteren we dan beter dan naar volwassenen! kantte zich met name tegen de béper- king van de geldigheidsduur. De heer Van de Wetering (CH) wenste de di videndstop geheel en al af te schaffen De heer Ritmeester (WD) meende, dat de minister met dit wetje te veel wilde regelen en vond bovendien, dat de dividendstop remmend werkte op de productie, doordat zij de investe ring vertraagt. Het duurt lang, zo zei deze spreker, voordat het Duitse sy steem is weggewerkt De heren Wei ter (KNP), Lucas (KVP) en Van den Heuvel (AR) hadden eveneens bezwa ren tegen de dividendstop als zodanig. Daarentegen meende de heer Hoog- carspel (CPN) dat het ontwerp divi dendverruiming beoogde en derhalve verworpen diende te worden. Minister Lieftinck betoogde, dat hij steeds van oordeel is geweest, dat de dividendstop een tijdelijke maatregel is. Echter is grote voorzichtigheid als nog geboden. De einddatum was opge nomen. omdat spr. van oordeel was, dat over enige jaren nader beraad zou m&eten volgen. Bij de behandeling van de artikelen verdedigde de heer Hofstra een amen dement, om de termijn uit de wet te lichten. Hiervan stelde hij zelfs zijn steun aan het ontwerp afhankelijk. De minister had er geen bezwaar tegen. Over dit amendement zal, evenals over een amendement van de heer Ritmees ter, om de geldigheidsduur nog met een jaar te bekorten, worden gestemd in de vergadering van 28 Maart De heer Engelbertink (KVP) heeft bij het begin van de vergadering er be zwaar tegen gemaakt, dat er reeds een deel van de Zuidoostpolderwerken zou worden aanbesteed, nog vóórdat de Kamer gelegenheid had gehad tot na der beraad. Minister Spitzen deelde mede, dat zeer binnenkort de begro ting voor het Zuiderzeefonds aan de orde zal worden gesteld, zodat er dan gelegenheid zal zijn voor debat. Ten aanzien van het tekort aan sana toriumruimte bij de t.b.c.-bestrijding deelt minister Joekes in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van zijn departement mede, dat verwacht mag worden, dat in de jaren 1950 t.m. 1952 het aantal bedden met ongeveer 1200 zal worden uitgebreid, terwijl binnen vijf jaar een vermeerdering van ongeveer 2000 bedden tegemoet gezien kan worden. Het aantal van c.a. 18.000 nieuwe t b.c.-gevallen per jaar zal in het begin door het bevolkings-onderzoek wel licht nog iets stijgen, anderzijds is door de effectieve bestrijding een ver mindering van het ziektecijfer te ver wachten. Voor bestrijding duikboten De Amerikaanse Marine zal het Con gres om gelden vragen voor het bou wen van de vier grootste luchtschepen ter wereld. Zij worden honderd meter lang en zijn bestemd voor de strijd te gen met snuiverinstallaties uitgeruste duikboten. De kosten zullen vier mil lioen dollar per stuk bedragen. Met de bouw van het eerste luchtschip is in de zomer van 1949 al begonnen. De vul ling bestaat uit het onbrandbare he lium. De snelheid zal maximaal onge veer 125 km per uur bedragen. In de nacht van 5 op 6 Augustus werd een ambtenaar in Den Haag door twee jonge kerels buiten gevecht ge steld, in een taxi geladen en daar ont daan van geld en polshorloge. Vervol gens werd hij weer uit de wagen ge gooid. De rovers, die door de recht bank in Den Haag waren veroordeeld tot resp. Z'/t en drie jaar, hoorden in hoger beroep 2'/« en vier jaar tegen zich eisen. De stakingsgolf in Frankrijk begint, drie weken na haar ontstaan, af te ne men. Werkgevers en werknemers inde gas- en electriciteitsbedrijven blijven onderhandelen thans over een moge lijkheid, om de staking te beëindigen. De arbeiders zouden volgens de direc ties, behalve vijf procent loonsverho ging ook een bewijs van deelgerechtig- heid in de productie krijgen. Ook de toestand in de metaalindustrie begint te verbeteren. Volgens de CGT staken thans 100.000 bouwvakarbeiders. De Franse communistische partij heeft een beroep gedaan op alle „par- tisanen van de vrede'1, om de actie on der havenarbeiders, zeelieden en spoor wegpersoneel tegen het lossen van Amerikaans oorlogsmateriaal te steu nen. De Westelijke geallieerden zullen de staat van oorlog met Duitsland voor lopig niet beëindigen. Er zitten te veel wettelijke complicaties aan vast, in het bijzonder voor Amerika, die de bezettingsmogendheden thans niet willen aanvaarden. De kwestie zal in de lente door de drie ministers van buitenlandse zaken worden bespraken. Engeland heeft in de afgelopen herfst het voorstel ingediend, om aan staat van oorlog met Duitsland een eind te maken.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1