Helderse Zeewering tegen zware aanvallen bestand MODESHOW mm Oorlogsbuit krijgt nuttige bestemming De Bioscopen Achthonderd kilometer per uur G0VERS Volgende week nationale inzameling van het Leger des Heils Zeemacht was niet opgewassen tegen de Officieren van het K.I.M. 0°k Strandhoofden worden met bitumen bezet Tussen Haaks en Kuifje Jeugddienst Lutherse Kerk Nieuwe drogisterij in Oud Den Helder TIVOLI Omstreden aarde DE WITTE: Het mysterie van Tanger ALKMAAR DEN HELDER Voorlichtingsavond voor brandweerpersoneel W.S.V. in volleybal-competitie weer verslagen opanng tussen n.A. VZ. gegeven bal. De score werd 15-3, 15-4. anng tussen H.A.V. 2 en Zeemacht 2 PIET SCHMIDT IN HET KORT De bridge-competitie Naar Nieuwediep terug MULOV 2 bracht vlotte en gezellige feestavond TIJDENS DE ZWAARSTE STORM voelt Den Helder zich veilig achter de massale zeedijk, die het machtig geweld van de golven tart en weerstaat Wanneer de Noordwester het water opzweept naar de kust, donderen huizenhoge brekers neer op het bazalt van de zeewering ten Zuidwesten van Kaap Hoofd. Dan krjjgt de Dijk Indrukwekkende aanvallen te verduren. Maar de zee slaat rich te pletter op dal onoverwinnelijk bolwerk. Soms wint het water hier en daar terrein. Dan vindt men na de storm een zware Noorse steen boven op de kruin van de Dijk, en soms zoals verleden jaar Maart hebben de golven gevaarlijke gaten in de glooiing gevreten. Maar de Rijkswaterstaat is paraat en onderhoudt de belangrijke Helderse Zeewering met de grootste zorg. mm - t -Mm-, -t|#J WmSvMtÊÊï 'i' Mi betonblokken systeem Leendertse Eén van de meest bedreigde punten ts het dijkgedeelte bij Kaap Hoofd. De eb- en vloedstromen trekken daar vlak langs de kust. Wanneer met vloed het water uit zee komt opzet ten, vindt het tussen de kop van N.- Holland en de zandplaten aan Texels Zuidkust een steeds nauwer doorgang, met als gevolg dat de kracht van de stroom voortdurend toeneemt. Bij Kaap Hoofd is een brede geul van ruim veertig meter diepte uitgeschuurd, en deze geul ligt vervaarlijk dicht onder de Dijk. Daarom heeft de Rijkswater staat aan de bovenrand van het steile talud een brede laag stenen aange bracht Bij laag water kan men deze horizontale strook aan de teen van de glooiing duidelijk zien. Omvangrijke zinkwerkzaamheden werden in de eerste jaren na de be vrijding aan de voet van de Helderse Zeewering verricht. Dat was noodza kelijker dan ooit, omdat tijdens de bezettingsjaren het onderhoud vrijwel achterwege was gebleven. De ontstane achterstand wordt echter met bekwame spoed ingehaald. Iedere dag rijden zware vrachtwagens met grote steen blokken over de Dijk. Aan de Binnen haven, bij de Anwerparkbrug, worden deze stenen uit een aak op de auto's ge laden. Het zijn reusachtige brokken Doornikse steen, uit Belgie geïmpor teerd. Aan deze blokken, die tussen de vijfhonderd en duizend kilogram per stuk wegen, is goed zichtbaar dat zij uit de steengroeven zijn losge- boorcL Bij zes ton tegelijk worden deze ste nen naar hun plaats van bestemming gebracht. Voorzichtig rijdt de chauf feur zijn wagen over de hobbelige glooiing naar beneden. De laadbak wordt achterover gekiept, en daar gaat de wagen alweer, op weg naar een nieuwe vracht. Zo groeit de brede bovenrand van dag tot dag. Hij vormt een eerste barrière tegen het water, en fungeert tevens als alarmsignaal. Want laat hij „onderloops" raken en instorten, de Dijk zelf blijft intact. De Rijkswaterstaat zal dan wel zor gen, dat de bovenrand weer spoedig wordt hersteld. Iedere dag wordt de stand van zaken geïnspecteerd, en ook worden voort durend peilingen langs de Dijk geno men. Sinds October wordt driemaal per week, steeds op dezelfde plaats, boven dien gepeild, hoe het staat met de zand- afzetting tegen de djjkvoet. Op deze wijze tracht de Rijkswaterstaat de be doelingen van de natuur aan de weet te komen. „Want", zo zegt de heer E. de Bruyne, technisch hoofd-amb- tenaar van de Rijkswaterstaat in de dienstkring, waaronder de Helderse Zeewering valt, „men moet de natuur niet dwingen, maar voorzichtig ge- leiuon". De strandhoofden. Van dit principe wordt ook uitgegaan Mj het herstel van de strandhoofden De zee heeft neigingen, om iets op te dringen naar de kust, wat ook al te wijten is aan het te geringe onderhoud van de strandhoofden tijdens de oor Togsjaren. Nu worden deze dammen her steld, maar men houdt ze voorlopig on geveer twintig meter binnen de z.g „normaallijn". Zij zijn dus niet ingekort, maar houden toch de zee op veilige af stand van het strand. Langzaam maar zeker zal de stroomgeul zich uit de kust verplaatsen, en dan kunnen de hoofden hun normale lengte herkrijgen. Tot nu toe werden de strandhoofden alle gebouwd van klei, rijshout en ba aalt. Tegenover de „afrit" bij de Don kere Duinen (tussen strandpaal 2 en i heeft de Rijkswaterstaat bij wijze van proef een strandhoofd laten bedekken met de bekende betonblokken, waar mee ook het Wierhoofd is aangekleed. De Duitsers hebben tijdens de oorlog tienduizenden van deze blokken (vol gens het gepatenteerde systeem Leen dertse) laten aanmaken. Na de bevrij ding trof men in de duinen tussen Den Helder en Petten ruim drieduizend van deze blokken aan, en ook langs het Noordhollands kanaal lag een grote voorraad. Teneinde na te gaan. of deze oorlogsbuit nog een nuttige bestemming kan krijgen, werd dat éne strandhoofd tussen paal 2 en 3 met deze blokken bedekt. Aan weerszijden heeft men ter bescherming een laag aangebracht, be staande uit de driekante betonpalen, die door de Duitsers werden gebruikt voor de bevestiging van Khatie-mijnen aan het strand. Van deze palen werden er i zesduizend in de duinen aangetroffen Asfalt-bitnmen. Een andere proef zal nu worden ge nomen ter hoogte van paal 5. Bij di verse waterwerken in ons land (o.a. bij de aanleg van de nieuwe haven te Nieuwediep) wordt reeds met succes gebruik gemaakt van asfaltbitumen. De Rijkswaterstaat wil nu proberen, deze nieuwe methode ook toe te passen bij het herstel van de strandhoofden. Het tijdrovende zetwerk van de bazaltblok- ken kan dan achterwege blijven. Men kan volstaan met het maken van een stortsteenprofiel, waarna de ruimten tussen deze stenen worden bedekt met een laag gietspecie. De asfaltbetonmo len, die voor het maken van deze specie (bestaande uit 20 procent bitumen. 10 procent vulstof en 70 procent duinzand) zal worden gebruikt, is vorige week gearriveerd en staat aan de Zanddijk, pLm. twee kilometer ten Zuiden van Duinoord. Men hoopt in de loop van de volgende week met de werkzaamheden te beginnen. Wanneer de proef slaagt, zal het her stel van de strandhoofden in een nog sneller tempo kunnen geschieden, dan thans reeds het geval is. Men kan er zeker van zijn, dat de Rijkswaterstaat geen mogelijkheid ongebruikt laat, om de kustverdediging met de grootste spoed bestand te laten zijn tegen de zwaarste aanvallen, die ons land te duchten kan hebben van de altijd aggressieve Noordzee. De „Brandaris" heeft gistermor gen op de rede proef gevaren. De red dingboot heeft nieuwe motoren. De heer H. Th. de Booy, directeur van de Koninklijke NZHRM, die de proefvaart heeft meegemaakt, werd door de „Bran daris" aan wal gebracht. In de Binnenhaven ligt het Duitse motorschip „Roland", dat oud ijzer aan boord heeft, op beter weer te wachten. Het bootje komt van Hamburg en is bestemd voor Goole (Engeland). Op de ree zijn komen bijleggen het Nederlandse motorschip „Roelf", dat machine-schade heeft en de Duitse sleepboot „Kurefjord". Als het weer wat beter is geworden zal de „Kure fjord" de „Roelf", die van Bremen komt, verder naar Rotterdam slepen. Ook het Duitse motorschip „Lissy" koos een plaatsje op de rede. Het is van Gothenburg onderweg naar Gent. Hr. Ms. „Marnix", die vandaag zou terugkeren, liep gisteren reeds de ha ven binnen. Hr. Ms. korvet „Batjan" en Hr. Ms. „Malzwin" kwamen ook gisteren in de haven aan. Het is morgen hoog water om 8.30 en 20.20 uur en laag water om 2.50 en 14.40 uur. Maandag is het hoog water om 8.55 en 20.50 uur en laag water om 3.15 en 15.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 0,1 graden Celsius In deze maand zal in de reeks jeugd diensten weer een morgendienst in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat worden gehouden. Voor het eerst zal de nieuwe predikant der Lutherse ge meente. dr. J. A. Stellwag, daarin voorgaan. Hij zal morgenochtend spre ken over „Melehizedek, de eerste jeugddienst". Het orgel wordt in deze jeugddienst, die om half elf aanvangt en ook voor ouderen toegankeliik is. besneeld door mevr. A. GraaffKamp. Orden van dienst worden aan de be zoekers uitgereikt. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar heeft aan de heer Th. J. Smorenberg vergunning ver leend tot het vestigen van een drogis terijbedrijf in Oud Den Helder. Het nieuwe bedrijf, dat zal worden geves tigd in het perceel Olivier van Noort- straat 58, staat reeds in het Handels register ingeschreven. Van alle soorten films, die zo week- ln week-uit op het witte do\k aan ons voorbijtrekken, is waarschijnlijk het romantische speeldrama het meest popu lair. Wanneer zo'n speeldrama dan bo vendien nog gemaakt Is met de specta culaire visie van een groot regisseur, dan zijn alle eigenschappen aanwezig om ook de meest critische toeschouwer te boeien. De film „Omstreden aarde", die t/m Maandagavond in Tivoli wordt gedraaid, voldoet in dit opzicht wel in hoge mate. Zij geeft een episode uit de Amerikaanse burgeroorlog en laat zien. hoe de geslachten der pioniers hun ter ritorium tegen de invloeden van bui ten hebben verdedigd Het is een bui tengewoon avontuurlijk en boeiend verhaal, waarin de liefde een charmante rol meespeelt Het geheel heeft zoveel vaart en is met een dergelijk vakman schap verfilmd, dat men iedere scene met evenveel spanning volgt. De regis seur George Marshall heeft aan het sensationele element een belangrijke, maar niet overheersende plaats gege ven. Het oog wordt bovendien geboeid door reeksen prachtige natuuronnamen. waarin de kleuren gelukkig niet al te schreeuwend zijn. Het tempo, waarin de gebeurtenissen zich afspele.n. is soms verbijsterend, maar het verloop bllift toch uitstekend te volgen. De ge schiedenis van het geslacht Dabnev dat zich met buitengewone geestkracht wil handhaven, wordt hier weergegeven met een voortdurend toenemende actie De laatste vijfhonderd meter bevatten een groots opgezette verfilming van een guerilla. waar de stukken van afvlie gen. Van Heflin speelt de rol van de genassionneerde avonturier, die ter- wille van Morna Dabney (Susan Hay- ward) de vallei der Dabnev's tegen het federale leser verdedigt. Boris Karloff is als de Indiaan Tishomingo een prach tig type. Tanger.... Alleen al de naam van deze stad klinkt onheilspellend en doet denken aan spionnen en wreedheden. Met laatstgenoemde bezigheden houdt men zich vrijwel niet op (maar vier do den en één mishandeling), maar de spionnage speelt in „Het mysterie van Tanger", de film die tot en met Maan dag in de Witte-bioscoop draait, een belangrijke rol. Het verhaal is geweven rond twee danseressen, een danseur, een journalist en een Spaanse kolonel. Al deze mensen zijn op zoek naar een diamant, en.... een mysterieus man. Balizar genaamd, die men niet kent. Hoewel de bioscoopbezoeker reeds vrij spoedig vermoedt wie Balizar is, brengt de film in de laatste meters toch nog een verrassende ontknoping. De hoofdrollen in deze rolprent zijn bij de knappe Maria Montez (nu eens als danseres en wreekster), Robert Pai ge (een ontslagen journalist), Preston Foster (de kolonel) en Sabu (deze keer als eerzaam liedjeszanger, wat hem nog vrij behoorlijk afgaat ook) in goede handen. Liefhebbers van spanning en avontuur vinden in de Witte-bioscoop wat zij zoeken! WAT IS K. FELT LINOFELT GRANITé Kom bij ons eens vragen. Woninginrichting, Koningstraat Hiermede hebben wij de eer U uil ie nodigen voor onze Voor/aars- Modeshow op VRIJDAG 24 MAART 1950 in de geheel in modesfeer gebrachte zalen van Restaurant „FORMOSA", te Den Helder. X Entree incl. Thé-Compiet I 2.50 Aanvang Middagshow L30 uur Aanvang Avondshow 8 uur Kaarten verkrijgbaar aan onze zaak Keizerstraat 60, Teleloon 2403 Gedurende de volgende week zal het Leger des Heils te Den Helder zijn steen tje bijdragen aan de „Nationale Inzameling 1950", welke in de maanden Maart en Ap«l over geheel Nederland wordt gehouden. De opbrengst van deze inza meling is bestemd ter bestrijding van de hoge kosten, die het omvangrijke so ciale en maatschappelijke werk van het Leger des Heils meebrengt. Het Leger des Heils richt zich tot iedere Neder'ander met de opwekking „Uw duwtje doet ons werk voortrollen!" Daarbij wordt dan gewezen op aard en uitgebreidheid van dat werk. Uit het aantrekkelijke foldertje dat ten behoeve van deze nationale inzameling wordt verspreid, blijkt dat verscheidene te huizen en inrichtingen door het Leger in stand worden gehouden, dank zij de medewerking van brede lagen der be volking. Wij noemen: zeven kinder tehuizen, twee tehuizen voor meisjes, drie voor jongens, één voor vrouwen één voor ongehuwde moeders, één voor ^ouwelijke reclassenten. twee voor in valide ouden "an dagen, één rusthuis, vier barmhaUight-idsposten, veertien relcasseringsbureaux, etc. etc De soldaten van het Leger des Heils gaan nu gedurende één week in Den Helder op mars, om de Helderse bevol king te laten bijdragen in de kosten die aan dit mooie en belangrijke werk ver bonden zijn. Het i6 mogelijk, dat niet alie collectanten gekleed zijn in de be kende Leger-uniform (met de S op de kraag en de rode band om de pet), maai wel hebben allen een volmacht bij zich. die door de commandant van het Leger des Heils, Charles Durman. is getekend De lijsten, waarop de gevers hun bij drage kunnen noteren, zijn afgestem peld door de oolitie In twijfelgevallen kan men zich dus altijd overtuigen of de collectant namens het Leger des Heils komt. Wij geloven, dat wij hiermede kun nen volstaan Het Leger des Heils staat bij de Helderse bevolking wel zo goed aangeschreven, dat zeer vexen het ver langde duwtje met liefde zullen geven. In samenwerking met de afdeling Noordholland van de Nederlandse ver eniging van Brandweercommandanten organiseert de Noordhollandse Pro vinciale Brandweerbond op Dinsdag avond 11 April een bijeenkomst van brandweercommandanten en -personeel in „Formosa", Koningstraat. Al het brandweerpersoneel uit de gemeenten in Noordelijk Noordholland (inclusief Schagen en omgeving) is daarvoor uitgenodigd De heer J. B H Roelofs hoofd Opleiding van het Brandweer ■vezen in Nederland, zal in deze bij onkomst spreken over het onderwerp .Mistblussing en brand aan boord van schepen". NIEUWE CATALINA'S De Koninklijke Marine voert op hef ogenblik besprekingen over de aan schaffing van zes Catalina-amphibie vliegtuigen uit overtollige oorlags voorraden van de Canadese strijd krachten. Het ligt in de bedoeling deze am ohibievliegtuigen in de plaats te stel len van de Catalina-vliegboten. die thans nog in gebruik zijn bii het ze vende squadron, dat in Indonesië is gestationneerd. Hoe onze tekenaar de Gloster zag De belangrijkste wedstrijd in de eerste klasse van de Helderse volleybaloo»- petitie ging deze week tussen Zeemacht en de Officieren van het Instituut twes ploegen met een behoorlijke kans op do eerste plaats. Het is een overtuigends overwinning geworden voor de officieren, die dit te danken hadden aan ees zeer goed ploegverband, een behoorlijke baltechniek en variërend speL C MAX/O worden uitgevoerd na een perfect op. De tweede wedstrijd In de eerste klasse bracht W.S.V. de tweede neder laag. De Werfsportvereniging verloor kansloos van Adelborsten 2 (15-2, 15-8.) De stand van deze klasse is nu: Offl. eieren K.I.M. 2 gesp. 4 punten. Adelborsten I 1 gesp. 2 punten: Adel- borsten 2 1 gesp. 2 punten; H.K.V. 1 gesp. 0 punten: Zeemacht 1 gesp. punten: W.S.V. 2 gesp. 0 punten. In de tweede klasse werd een span nende wedstrijd gespeeld tussen HAV 2 en Zeemacht 2. Laatstgenoemde ploeg zegevierde ten slotte in drie games met 12-15, 15-12, 12-15. In de derde klasse won Pro Patrla I in een aardige wedstrijd met 15-0.15-12, waarbil opviel dat vrijwel geen lijn en netfouten werden gemaakt. Wel een bewijs, dat ook In de lagere regionen vorderingen zijn waar te nemen. Van iets mindere kwaliteit was de ontmoe ting tussen Mulo 2 en WSV 2, die door de Muloscholieren met 15-10, 15-5 werd gewonnen. Het programma voor de volgende week luidt: 18.45 uur GSSOpenbare Werken; 1915 uur Pro Patria-Hermes 19 45 uur HKVOfficieren K.I.M.; 20.30 uur ZeemachtAdelborsten 1; 21,15 uur GSS 2Pro Patria 2. De ploeg van Zeemacht kreeg geen gelegenheid zijn gewone spel te ont plooien, en de eenheid was geheel zoek. Men probeerde op alle mogelijke en on mogelijke wijzen te scoren. Dit moest mislukken, daar een smash alleen kan Colbert coatuuma naar maal Excl. desiins - Vertrouwd adres Ruyghweg 74 Tel. 3176 De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712 en dr J. B. Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Beth, Ko ningstraat -64, telefoon 2150 (na zes uur Loodsgracht 11, telefoon 2453), In Den Haag slaagden voor het examen derde stuurman grote han delsvaart de heren W. A. Anceoux en J. H. W. Driessen. beide leerlingen van de Zeevaartschool te Den Helder. Voor de Helderse Rhetor-club be staat zo veel belangstelling, dat deze club in twee afdelingen moet worden gesplitst en wel in een Maandagmor gen- en een Woensdagavondafdellng. De oud-schipoer van de Dorus Rijkers, de heer Coen Bot, heeft gis teravond voor de ontwikkelingsclub te Oosterend een causerie gehouden over zijn belevenissen als redder. Het Helders Fanfare Corps geeft hedenavond in „Casino" het tweede winter-concert Na de pauze wordt een klucht in één bedrijf opgevoerd. Met ingang van 1 April 1950 is aan de heer B. Roeterink, ingenieur bii de Rijkswerf, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn betrek king van ingenieur der Marine tn vas te dienst. De uitslagen van de Donderdagavond in de Marineclub gespeelde bridge- wedstrijden waren: Marine IHBC I Marine IIHBC TI Marine III—HBC V Marine IV—HBC IV De stand is thans: le klas A: VBC II 5 HBC I Marine I RKBC I Royal II le klas B. VBC I Royal I HBC TT HBC m Marine Iï 2e klas A: Marine ni HBC V VBC IV Roval IV RKBC n 2e klas B: VBC TI Marine IV Rovai m HBC rv HBC VI 6 4 4 2 1 0 4 3 3 3 0 3 3 2 1 1 4 3 1 2 1 14—45 37—53 88—28 36—27 122 73 4 40 151 73 19 8 41 59 157 7 41 71 52 Woensdag spelen in Bellevue VBC 1 2. 3 en 4 tegen respectievelijk HBC 3 RKBC 1, HBC 6 en RKBC 2. Aan boord van het troepentrans portschip „Georgic", dat op Maan dag 27 Maart in Nederland wordt verwacht, bevinden zich ook twee stadgenoten, die uit Indonesië re patriëren. Het zijn de heren A Sinnige, Violenstraat 22, en A. van Straaten, Jan Verfailléweg 26. In „Casino" heeft gisteren een aantal leerlingen van de MULO-school aan da Herzogstraat een feestavond verzorgd, die nog lang bjj de talrijke aanwezigen, meest jongeren, in de herinnering zal blijven. Er was een gezellige sfeer, die haar hoogtepunt bereikte in het bal, dat van muziek werd voorzien door de „Musi cal Ramblers". Doch vóór het zover was, vóór men het dansje kon maken, heeft men kunnen genieten van een al leraardigst programma. Vóór de pauze oogstten onder andere de Tune-makers veel succes, en ook „De klucht van da waskuip" heeft het zijne tot het slagen van het eerste gedeelte van deze avond bijgedragen. In niet mindere mate de den dat trouwens de „Wals" en de „Mazurka", die charmant werden uit gevoerd. Na de pauze werd „Dokter tegen wil en dank", blijspel in drie bedrijven door Molière, over het voetlicht ge bracht. Met de opvoering van dit gees tige en zeker niet eenvoudig te spelen stuk heeft „MULOV 2" zich van zijn beste zijde laten zien. Molière typeerde figuren die vrij veel acteertalent verg den en radheid van tong vereisten. D* jongens en meisjes, die kostelijk waren gegrimeerd en in ouderwetse kleder dracht gestoken, hebben zich er kranig doorheen geslagen. Zonder de anderen te kort te doen: vooral de „dokter" w* goed op dreef. MUI OV 2 heeft voor een avond g*" 'orad, die klonk als een klok Vandaar dat men zoveel plezier kon hebben op het bal! In Berlijn wordt tegengesproken, dat er in Oost-Duitsland een nieuw® geldzuivering te wachten zou zijn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2