Bijna 4000 stands op de Jaarbeurs A GROTE KLEURWEDSTRIJD abonneren Noodwet kinderbijslag op komst voor kleine zelfstandigen Wesi-Duiischland aan de spits van de buitenlandse deelnemers Mr. Milius vroeg „Kleine man, wat nu?" De Truculent geeft haar geheimen eindelijk prijs Drie Russen in Finland gearresteerd Zuivering van partijpers in Oost-Duitsland Eenennegentig doden bij de strijd in Malakka No. 98 Nieuw element ontdekt Volgende week Donderdag begint onze En waf de prijzen beirefi daar zal je van staan te kijken II Geen vrije loonvorming door inflatie gevaar De ouderdoms-voorziening Vervolg Stadsnieuws Speldjesactie van „Winnubsf" leverde ruim f 800 op Texel Kerkelijke hereniging op Texel Texelaar had een kwade dronk Urk Burgerlijke stand Wieringen De vermakelijkheden op de kermis Callantsoog Rode Kruiscorps opgericht Een spaarfonds voor bef Vara-jubileum Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland rp^KÈ De Ver. Zijpe .Gezinsverzorging" in 1949 van 1 April a.s. Nederlandse delegatie voor Raad van Europa Komkommertijd in het Philips-laboratorium ZATERDAG 18 MAART 1950 (Van onze speciale verslaggever) t%E HITNA 4000 STANDS op de Kon. Nederlandse Jaarbeurs t« Utrecht, die beslaan, gaan nog schuil achter doeken en gordijnen. Bezige banden hameren en schilderen, poetsen en draperen, schikken en verschuiven de artikelen, die gedurende tien dagen aan het critische oog van duizenden bezoekers rallen worden blootgesteld. Nog heerst te de 'rotse gebouwen een onbeschrijflijke chaos en moet men ilcb een wer banen door bergen houtwol en papier, maar als Dinsdag de poorten aan Vre denburg en Croeselaan voor het publiek opengaan, dan zal de k.nr, i„ rtn. Dan zullen de vierduizend deelnemers een geslLgde praeve «v» va» hun prestattes^Oe buitenlandse deelname aan de goederenparade is weer £ÜL ov« ^en°,D,i<'rS«"L?T,Ne.d"lai,dM er 2408 deel nemers van over de grenzen. West-Duitsland spant de kroon met 572 stands gevolgd door Groot-Bnttannie en Ierland met 4«1 en op de derde plaats onze Benelux-partnen met 341 inzendingen. Belgle en Luxemburg worden gevolgd aan^f,met Fr»nkr«* °*t 2« en Zwitser- laad met 16.. Alle overige landen blijven beneden de 100 deelnemers. heid van het publiek. Aangezien nu niet zo zeer de service, als wel de prijs de voornaamste rol is gaan spelen, wordt ook de drang tot een goedkoper maken der distributie van bijzndere betekenis. nï VIER CENTIMETER dikke catalo- gus vermeldt een keur van ver bruiksartikelen en productiemiddelen, welke vanaf Dinsdag 21 t.em. Donder dag 30 Maart in de Domstad zullen wor den geëxposeerd. Werktuigen en ma chines voeren daarbij de boventoon, ter wijl In de eerstgenoemde categorie de textiel en confectie aan de spits staat. In deze branche zal vooral de gezamen lijke, onder één architectuur uitkomen de stand van de Belgische en Neder landse textiel-industrie de aandacht trekken. Zij zal niet alleen een gelukkig voorbeeld verschaffen van een goede Benelux -samenwerking, maar tevens aantonen, dat men elkanders concurren tie niet schuwt. Iedere tak van handel en industrie zal op de komende Jaarbeurs veel van zijn gading kunnen vinden. Het is daar om een goed initiatief van de directie geweest om ditmaal de dagkaarten naar keuze, of eenmaal tot beide terreinen oi tweemaal tot eenzelfde terrein, toe gang te doen geven. Kleine man, wat nu? rvE DIRECTEUR van de Jaarbeurs, mr. "J, Milius is omtrent het bezoek zeer optimistisch gestemd Minder rooskleu rig noemde hij in zijn gistermiddag voor de binnen- en buitenlandse pers gehouden rede de economische positie van ons land. „Kleine mm, wat nu?" had mr. Mi lius zich afgevraagd, toen wij Indonesië verloren, de betekenis van onze natie door de omstandigheden in de wereld, als handels- en als financieel centrum aanmerkelijk was verminderd en het kleine Nederland met zijn tien millioen mensen uitsluitend óp het eigen poten tieel was aangewezen. Het antwoord op deze vraag zag de directeur van de Jaarbeurs in een opvoering van de pro ductie, een bij voortduring grote krachtsinspanning, scherp concurreren de prijzen op de wereldmarkt, nationa lisatie van onze industrie, Westeuropese samenwerking en grotere emigratie. Wat de binnenlandse handel betreft, Is in vrijwel alle branches van de de tailhandel een zekere stagnatie ln de verkoop te constateren. De oorzaak hiervan ligt in vermindering van de koopkracht naast grotere kleskeurig- De bergingsploegen van de Britse marine, die Vrijdag begonnen de sta len wand van de gelichte duikboot „Truculent" te openen, zagen verschil lende lijken in een van de comparti menten liggen. Het schip is op een zandbak aan de grond gezet. De storm en de zware zee maken het onmogelijk te zeggen, wanneer het schip in de haven kan worden gebracht Drie Sowjetburgers, die zich onder een valse naam in Finland verborgen hadden, zijn verleden week gearres teerd, aldus werd Vrijdagavond te Hel sinki vernomen. De namen van twee van hen komen voor op e lijst, die op 31 December door Gromyk aan de Finse autriteiten was toegestuurd. Totnogtoe zijn zeven dor de Swjetunie van oor logsmisdaden beschuldigde personen ge arresteerd. De Sowjetrussische lijst be vatte 56 namen. Het centrale comité van de Soc Eenheidspartij in Oost-Duitsland heeft een zuivering van de partij pers aan gekondigd. De journalisten weten te weinig van politiek af en daarom moeten zij de beslissingen van party en regering en de belangrijke publi caties van de Prawda en het orgaan van de Kominform bestuderen. In Februari zijn 91 burgers en poli- tie-mannen door de partisanen in Ma lakka gedood, aldus is officieel te Koea- la Loempoer bekend gemaakt. Hierbij rijn de verliezen van het leger niet in begrepen. In de zelfde tijd werden 35 Partisanen gedood en 12 gevangen ge nomen. NOG DIT JAAR VOORDRACHT OVER BOUW VAN IJ-TUNNELS De wethouder voor Publieke Werken en Volkshuisvesting van Amsterdam, mr. j. van der Velde, heeft Vrijdag ochtend tijdens een persconferentie verklaard, dat B. en W. binnen een half Jaar de gemeenteraad van Am sterdam een voordracht zullen doen toekomen over de bouw van drie tun nels onder het IJ. De devaluatie en de voortgezette libe ralisering van het handelsverkeer met de buurstaten hebben tot een gunstige ontwikkeling op de Westeuropese markt bijgedragen. De vrijmaking van de handel met West Duitsland is door import-groot- en detailhandel, alsmede van de zijde van land en tuinbouw mei vreugde begroet. Daar de Westduitse industriegebieden zich door de afslui ting van de rijke graangebieden in Pommeren de voedingsgewassen zien ontnomen, heeft onze landbouw een uit stekende gelegenheid om met succes op de Duitse markt te opereren. Bepalend voor het welvaartsniveau van de Westeuropese landen is echter de economische situatie in de U.S.A.. aldus mr. Milius, die vervolgens aan drong om alle energie aan te wenden teneinde een „fair ihare" van de dol- larmarkt te veroveren. „Nederland worstelt zich langzaam uit zijn moeilijkheden en zal zeker op den duur daarin ook verder slagen, in dien het kans ziet door onverdroten inspanning zijn productie te verhogen en zijn buitenlandse handel uit te brei den met het steeds ruimer wordend economisch territoir, waarop het ge dwongen is zijn activiteit te eet plooien". Moge de komende Jaarbeurs goede resultaten afwerpen, ln het belang van ons land, ter verlichting van zijn moei lljkheden en bovenal in het belang van het handelsverkeer tussen de volkeren. De yerhoging van hun materiële wel vaart zal een waarborg geven voor het bereiken van een periode van vrede, vrijheid, rust en veiligheid, waarnaar onze samenleving tot behoud en ver sterking van haar geestelijke, stoffelijke en sociale waarden meer dan ooit met zo'n intens en vurig verlangen uitziet Atoomgeleerden te Berkéley (Coli- fornie) hebben een nieuw element vrijgemaakt, dat voorlopig „Califor- nium" tal worden genoemd. Dit is het 98ste pon de thans bekende elemen ten. Nummer 98 is het zesde nieuw-ont dekte element sedert het begin van de atoom-eeuw, zo verklaarde een ge leerde. Het nieuwe element is ont staan door het bombarderen van Cu- rium met alpha-deeltjes, welke de kernen van he* helium-atoom zijn. Het element was echter zo weinig sta biel, dat het na een paar uur weer in eurium overging. Men moest zeer snel werken om het chemisch te iden tificeren. JVo. 98 heeft geen toekomst als bron van atoomenergie", aldus verklaarde een geleerde, „maar het draagt bij tot hef begrip van de ma terie", Het nieuwe element ie ten vreemde onzichtbare substantie, so werd geeegd. voor jongens en meisjes ven 8—14 /aar. Op die datum worden alle mededelingen ver strekt, die op deae wedstrijd betrekking hebben- mmKÊÊKÊZÊÊKÊÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊm Daar de totstandkoming van era algemene kinderbijslagregeHng voer zelf standigen (met meer dan twee kinderen) ra de voorbereiding daarvan ten minste twee jaar in beslag zal nemen en het toch noodzakelijk is, reeds rus maatregelen te treffen, rallen stappen worden gedaan, teneinde tet de defi nitieve regeling een noodregeling in het leven te roepen. Dit deelt de mi nister van Sociale Zaken mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de vaststelling van de begroting van rijn departement. Ook bflj de noodregeling sal de uitkering dienen aan ie vangen bjj het derde kind. De maatregel zal worden opgebouwd In do vorm van een verzekeringsregeling met premiebetaling. del van beroepskeuze-voorlichting bij de ouders meer begrip te kunnen wek ken voor de moeilijkheden, welke hun kinderen op de levensweg zullen ont moeten, indien zij hen voor een ad ministratieve betrekking doen opleiden, zonder dat ze daarvoor een uitgespro ken aanleg bezitten. Ten aanzien van bet administratieve personeel, dat in zijn beroep geen werk meer kan vin den, wordt reeds thans van geval tot geval nagegaan of omscholing moge lijk is. Wat de z.g. oudere arbeiders be treft, dit vraagstuk heeft de volle aan dacht van de minister. Kortgeleden is een rapport in deze kwestie uitge bracht. Het is de minister nog niet mogelijk zijn standpunt te bepalen1. Wel kan hij mededelen, dat ook aan de aanbeveling voor de onderschei dene bedrijven een z.g. getalsverhou ding te bepalen, aandacht wordt ge schonken. Wat de ouderdomsvoorziening be treft deelt de minister mede het te be treuren, dat de nieuwe wettelijke ouder- domsverzekering niet vóór 1 October haar beslag zal kunnen krijgen. (Zo men weet loopt op die datum de nood- wet-Drees af). Toch blijft het streven van de minister erop gericht, dat nog dit jaar het bedoelde ontwerp wordt ingediend. Naar zijn mening behoort dit ontwerp een verzekeringsregeling te bevatten. Loonpolitiek. De minister meent, dat tegen vrijla ting van de loonvorming onder de hui dige omstandigheden overwegend be zwaar bestaat. Hoewel het euvel van zwarte lonen vermindert, blijkt er nog altijd een sterke opwaartse druk op de lonen te bestaan. Een vrije loonvorming zou het gevaar van te vervallen in de inflatie-spiraal slechts doen toenemen. Ten aanzien van de voorgenomen huurverhoging, is het de bedoeling der regering om deze te compenseren door een gelijktijdige verlaging van de loott en inkomstenbelasting. Hiertoe is een wetsontwerp ingediend. Werkloosheid. De stijgende werkloosheid onder het administratieve personeel baart de mi nister zorg. Hij hoopt, dat door mld- De harmonlekapel „Winnubst" heeft verleden week niet tevergeefs avond aan avond door de stad gemarcheerd. Het comité, dat gelden inzamelt om aan het jubilerende korps enige nieu we instrumenten en uniformen aan te bieden, kreeg door deze actie de be schikking over f 825. Namens het co mité brengen we graag de dank over aan degenen, die hieraan een bijdrage hebben gegeven. De leden van de Gereformeerde ker ken in Hersteld Verband op Texel heb. ben zich thans aangesloten bij de sy nodale Gereformeerde kerk, waarmede een sinds vele jaren bestaande schei ding werd teniet gedaan. Tot de Gere formeerde kerk traden door deze her eniging een honderdtal leden toe, en wel veertig leden en doopleden te Den Burg en zesenveertig leden en doop leden te Oosterend. Het kerkgebouw te Den Burg, dat aan de Gereformeerde kerk ln Hersteld Verband toebehoor de, is met de inventaris overgedragen aan de Gereformeerde kerk. De Texelse veeverloskundige P. M. had tijdens een lammerenmarkt be paald een kwade dronk gehad. Hij had zich verwoed verzet tegen de politie mannen, die hem (wijl hij beschonken was) naar het bureau wilden brengen In het in het café ontstane algemene tu mult was een uniformpet van een agent afgeslagen en later in Oosterend had P. M. de vertegenwoordigers van de sterke arm namen gegeven, waarvoor een beschaafd handwoordenboek der Nederlandse taal geen verklaring geeft De Alkmaarse politierechter vond. dat P M. zes weken bezinning in de gevangenis ruimschoots toekwam. De wederspannige Texelaar tekende hier tegen verzet aan. Het Amsterdamse Hof kreeg nu Vrijdag het laatste woord in deze affaire. De president, mr. v. d Does de Villebois. achtte het optreden van verdachte beschamend Dit gaf P M grif toe. maar hij zeide zich niet te veel van het voorgevallene te kunnen herinneren. De procureur-generaal, mr Hoeffelman. noemde het verzet tegen en het uitschelden van politiemannen ernstig. Hij achtte een correctie te de vorm van zes weken gevangenisstraf op zijn plaats. Verdachte's raadsvrouwe voerde als verzachtende omstandigheden aan. dat de aard van de werkzaamheden van P M. drankgebruik met zich meebracht „Thans drinkt hli echter veel minder" aldus de verdedigster. Zij vroeg ten slotte een voorwaardelijke straf, omdat die de beste waarborg tegen herhaling insloot. WELKOM THUIS Tot grote vreugde van geheel Oos terend is soldaat Cor Elden met het troepentransportschip „Kota Inten" uit Indonesië teruggekeerd. De straat, waar hij woont, was bij zijn thuiskomst mei vlaggen versierd en de muziekvereni ging VIOS heeft Cor een hartelijk welkom toegeblazen. VISSERIJBER1CHT Door acht vaartuigen werd Vrydag aangevoerd: 1006 pond Noordzeevis, 19 —90 ct; 196 pond bot 16 et; 52 pond voorn 5 ct; 3 pond zalm 1-30; 10 pond snoek 28 ct; 10 pond spiering 22 ct per pond en 43 manden nest 1.60 per mand van 25 kg. Geboren: Cornelis, z. van C. Vla ming en N. Stark. Cornelis J„ z. van C. N. van Heerwaarden en A. Nooij. Jonas K., z. van J. Schagen en T. Keu- ning. Maarten J., z. van M. C. Boon en T. Boon. Geertje M. en Neeltje C,, d. van J. H. Boekei en C. C. Keljser. Georgius J., z. van W. H. Bakker en C. J. Hin. Reinoutje T., d. van A. Timmer en A. Trap. Johannes S., d. van M. J. Lutterman en E. A. Blaas. Johannes G. W., z. van J. Duiker en F. Moleman. Getrouwd: Gerrit Geense en Trijntje E. Krynen. Jacob Bas en Janke Ykema. Gevonden voorwerpen: geruite shawl, bankbiljet, lichtbruine porte- monnaie. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Voor de komende kermis te Hippoly tushoef zijn de volgende standplaatsen toegewezen Autoscooter (Sipkema). zweefmolen (Bos), Spin (Elzlnga). luchtachommei (Zuldema en Zonen). Theater-Variété lAbeen), Baby-Jeepmolentje (v. Rampen- Nleffl gebakkraam (v. <L Hoek), golfbaan (Arjaans), schiettent (Ooms) en verder 4e gebruikelijke kramerijen, oefenmgs- spelen, als sulkerkraam, lijntrektent. bum- persport. hoeplatent, duikbootapel, Robot- Volta, Somnabule, Kop Jut, etc. Het aantal Inschrijvingen was dit jaar zeer groot. Er kwamen ruim 70 aanbie dingen binnen. AANBESTEDING Op 12 April zal door de Dienst Zuider zeewerken te 's-Gravenhage worden aan besteed het maken van een scherm van gewapend beton langs de buitenberm van de Marskedjjk, aan de Noordzijde van Wieringen, met bijkomende werken. BENOEMING WATERMOLENAAR De heer A. van Leijen uit Hensbroek is met Ingang van 1 Mei benoemd tot wa termolenaar van de Oosterpolder. AANBESTEDING. Op Woensdag 19 April zal van 's rijks wege worden aanbesteed het wijzigen van het blnnenbermbeloop van de Af sluitdijk tussen de kilometers 19.250— 20.230. LANGEDUKER GROENTENCEN- TRALE, 17 Maart. 3000 kg gele kool 32,90—36; 900 kg witlof II 42—46; 3000 kg bieten 6. W ARMENHUIZEN, 17 Maart. 11.5000 kg rode kool 15.80—23,60. Op de bijeenkomst van de cursisten van de E.H.B.O.-oorsus 1949/50, gehou den in het café van B. de Vries, is besloten tot oprichting van een Rode Kruiscorps, als onderdeel van de af deling Schagen. Luitenant Van Ooijen hoofd van de dienst colonne Rode Kruis, gaf een uiteenzetting over doel. taak en inrichting van zo'n corps. De daarvoor benodigde materialen worden verstrekt door het Rode Kruis. Het ligt in de bedoeling in de toekomst eens per veertien dagen te oefenen en voorts om gedurende het badseizoen, een vaste post te plaat sen, voornamelijk dan des Zondags. Om deze taak te verlichten, zullen de vaste leden van het corps worden bij gestaan door da cursisten van de thans lopende cursus. Dr. Verheul zal als commandant van het corps optre den. Op deze bijeenkomst was het be stuur van de afdeling ook aanwezig en het heeft alle medewerking aan het nieuwe corps toegezegd. Voor een badplaats als Callantsoog is dit corps van veel betekenis. Laten wij hopen, dat de leden niet al te veel handelend moeten optreden. De afdeling Callantsoog van de Va- ra, heeft te café Vriesman een huis houdelijke vergadering gehouden. Er bestond enige belangstelling voor be zoek aan het Vara-jubileumfeest, deze zomer te Hilversum. Voor dit doel zal een spaarfonds worden Ingesteld. De niet-aanwezige leden kunnen huisbe zoek verwachten en zullen tevens te de gelegenheid worden gesteld, hier aan deel te nemen. Het Meifeest zal worden gevierd te samenwerking met de plaatselijke ar beidersbonden. Een commissie, be staande uit twee leden van elke ver eniging, ls benoemd om de plannen verder uit te werken. Voor de komende districtsvergade- ring werden drie bestuursleden als af gevaardigden aangewezen. GRAAN BEURS TE ALKMAAR ALKMAAR, 17 Maart 1950. Bruine bo nen 5058; Witte bonen (Krombek) 50 80; Citroenbonen 4050; Grauwe erwten (Gruno) 5080; Grauwe erwten (wit- bloei) 95—100; Halacapuclj nera 5058; Kleine groene erwten 3033; Schokkers 3033; Tarwe 22—23; Gerst (zomer) 25— 27; Haver 2224; Rogge 2324-25; Karwtj 8601; Blauwmaanzaad 110120. 24. Big Ben is zwaar beledigd. „Wat wou je daarvan?" roept hij weer. Daar komen drie indringers my vertellen dat het goed is. dat ik te zwak ben om op mijn benen te staan. Dat is mooi moet ik zeggen! „Nee, nee, zo bedoelen we het helemaa] niet!" roept Pim ge schrokken uit „We vinden het hele maa] niet prettig dat U zich zo zwak voelt. Maar, als U zich zo hol van bin nen voelt, dan zoudt U misschien wel graag een heleboel eten, zodat U weet een heel sterk varken wordt!" „Ja, wij weten een plekje, waar U zich echt te goed zou kunnen doen", voegt Pom er aan toe. Hoewel Big Ben nog steeds diep verontwaardigd is, hijst hij zich tooh al een beetje verder uit de mod derpoel. In café Jb. Bood te Schagerbrug werd de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de vereniging „Gezinsver- zorging". De presidente mevrouw Geen- se opende met een welkomstwoord, waarna door de secretaresse, mevrouw De Boer—vd Sluijs, de notulen van de vorige vergadering werden voorgele zen. Deze werden onder dankzegging aan de samenstelster onveranderd vastgesteld. De presidente deelde verder mede. dat besloten was om dit jaar een „ad ministrateur" te benoemen, om depen- ningmeesteresse mevrouw Jongejans Kraak en de secretaresse mevr. De Boer—vd Sluijs te verlichten van het vele werk dat zij in het belang van de vereniging doen. Ook is besloten om dit jaar een 4de „vaste-hulp" aan te stellen en te laten opleiden tot „gediplomeerd-gezinsver zorgster". Het loon van de gediplo meerde krachten ia verhoogd tot f 100 per maand. Uit het jaarverslag van de secreta resse en het financiëel verslag van de penningmeesteresse, bleek weer eens overduidelijk in welk een grote be hoefte de vereniging ln onze gemeen te voorziet. Er werkten behalve de S vaste hul pen nog 36 losse krachten tijdelijk te dienst der vereniging. In 65 gezinnen werd hulp verleend gedurende 1451 dagen en 81 halve dagen. De vereni ging telde op 31 December 1949 579 leden. De kascommissie bestaande uit de dames De Boer—Otter en De GraafQuak had ten huize ven mevr. Jongejans de boeken nagezien en de administratie keurig in orde bevonden De ontvangsten bedroegen f 5247.22, de uitgaven f 4971.15. Een saldo dus van f 276.07. Het bestuur heeft te 1949 een klei ne verandering ondergaan. In de plaats van mevrouw Silver Is voor Oudesluis benoemd mevrouw Paarl- berg—Kejjzer. Door het bedanken van mej. Krul is te Schagerbrug een vacature ontstaan Bij de bestuursverkiezing op deze vergadering werden de aftredende da mes van St Maartensbrug en Scha gerbrug by acclamatie herkozen. In de plaats van mej. Krul werd ge kozen mevr. C. de WitGouwen berg te Stolpen. De presidente deelde mede dat er nogmaals een poging zal worden ge daan om Callantsoog bij onze vereni ging te doen aansluiten om voortaan ge zamenlyk te werken op dezelfde wijze als thans het geval is met de vereni ging Het Witte Kruis. Nadat er nog een kascommissie was benoemd voor 1951, volgde rondvraag en sluiting. Ook aan de Stolpen is dus thans een bestuurslid Diegenen te deze plaats die hulp nodig hebben, kunnen dit dus thans opgeven bij mevrouw De Wit Ook nieuwe leden kunnen zich voortaan opgeven bü mevrouw De Wit of bil de «cretaresse mevrouw De Boer—vd Sluijs te St Maartensbrug. Zij die zich mei ingang onivengen de fot die da tum verschijnende nrs. De consultatieve Vergadering van de Raad van Europa komt op 19 Juli ln Straatsburg bijeen voor de jaarlijkse gitting. Ter voorbereiding van deze bij eenkomst zal de volgende week een vergadering worden gehouden van de politieke commissie, terwijl het comité van ministers op 30 en 31 Maart tege lijkertijd met de kleine Assemblee, da permanente oommissie, in Straatsburg een zitting zal houden. Nederland zal worden vertegenwoor digd door de Eerste-Kamerleden Van de Kieft (Arb.) en Kerstens (KVP) en de Tweede-Kamerleden Serrarens (K VF), Van der Goes van Naters (Arb.) Bruins Slot (AR) en Korthals (WD). Plaatsvervangers zijn de Eerste-Kamer leden Beaufort (KVP) en Rip (AR) en de Tweede-Kamerleden mej. Klompé (KVP), Burger (Arb.), Schmal (CHU) en Ruygers (Arb.) JONGEN IN EEN BOON GESTIKT Het tweejarig zoontje van de familie P. de L. te Winschoten kreeg Vrijdag avond een 'boon te de luchtpijp. Het knaapje werd te allerijl naar het zie kenhuis vervoerd, waar het bij aan komst bleek te zijn overleden. f Er heerst in het Philips Laborato rium grote bedrijvigheid, want het is er komkommertijd. Dit klinkt als een contradictie, maar het is 't toch niet, want die „kom kommertijd" moet men in de meest letterlijke zin opvatten. De komkommer- en ook de to matenplanten zijn van kiemplan- ten af kweekkastjes in het Philips Laboratorium opgegroeid, en brengen nu onafhankelijk van het jaargetijde normale bloemen en vruchten voort. De omzet van dit biologisch experiment is, om in nauwe samenwerking met de natuur- en scheikundige afdeling fundamenteel onderzoek te ver richten. In speciale kweekkastjes neemt men proeven met platen om pa te gaan hoe zij reageren op min of meer licht, vochtigheid in de lucht., op hogere of lagere tem peratuur enz. De komkommer- planten in het Philips Labora torium.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7