ceta£K'Ceta'Betf&i LENTE! Nieuw land in zeven jaar droog? Demonstratie met kleurentelevisie Russisch bastion in Middellandse Zee Gedurende zes jaar 14 K.M. dijk per jaar Qe vrucht van de arbeid 50000 H.A. zeer goede grond KING'S x VIRGIN1A Het eiland Saseno JLast van zenuwen? Het Radioprogramma Commissie voor DUW-zaken ingesteld Politiek lente-offensief der Tsjechische communisten? KLM in de West vloog veilig Bliksemstaking in Milaan Twintig staten bespreken landbouwproblemen Derde bekerronde op Tweede Paasdag Aanwezigen toonden zich zeer voldaan HétottMrcmdknm vtMenwakr et. per flacon Er op uit HUWELIJK Philip Jessup weerlegt de beschuldigingen van McCarthy DINSDAG 21 MAART 1950 De Oosterpolder wordi aanbesteed VOLGENDE MAAND zal in Den HM het maken van delen van de ecrdük van de Oosterpolder met bij komende werken worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling, nog dit jaar begin te maken met het aanleggen van drie dijkvakken. Het eerste komt to liggen ter hoogte van de plaats, waar men eens de hoofdstad van de Zuid oostelijke polder, Flevostad, denkt te bonwen, de andere twee in de buurt _b het Keteldiep. De stukken zullen #ver twee a drie jaar klaar lijn. En dan? Dan is intussen ook een begin ge maakt met andere stukken van de nieu. we ringdijk. Vervolgens worden er al weer enkele gedeelten aanbesteed en zo hoopt men het gehele werk in zes jaar te kunnen voltooien. Dat betekent, dat er elk jaar ongeveer veertien kilo meter dijk moet worden opgeleverd; in bet geheel zal de ringdijk 85 km lang worden. Men rekent, dat vervolgens een jaar heen zal gaan met het droog- malen van de vijftigduizend hectare nieuw land, zodat men in het achtste jaar zal kunnen beginnen met het in cultuur brengen van de nieuwe gron den. Het karwei zal naar schatting een bedrag van vierhonderd millioen gulden vergen. Hiervoor krijgt men dan voortreffelijke gronden terug. Is de Oosterpolder klaar, dan komt de Westerpolder aan de beurt, het gebied tussen Marken en Hoorn. Dan blijft ten slotte nog het droogmaken van de Zui delijke polder over, het sluitstuk van de negentigduizend ha. grote Zuid oost-polder. Middenkanaal De Wester- en de Zuidoostelijke pol der zullen, als het gehele werk vol tooid is, van elkaar worden gescheiden door een groot middenkanaal van vier honderd meter breed en veertig kilo meter lang. Het zal een vaardiepte krijgen van drie en een halve tot vier en een halve meter en aan de Oostzijde door een sluizencomplex in verbinding staan met het IJselmeer. Ten Oosten van deze sluizen zal een verkeersbrug worden gebouwd, die de verbinding met de Noordoostpolder vormt. Zij zal liggen in de grote weg van Amsterdam naar Noord-Nederland. Wanneer na de Oosterpolder de Westerpolder eerst aan de beurt komt, is het waarschijn lijk dat die verkeersweg van Amster dam-Noord uit voorlopig door de Wes terpolder zal worden gelegd, om in de Oosterpolder aan te sluiten op de de finitieve weg. Verder zullen er bruggen komen ten westen van Kampen, bij Elburg en te genover Harderwijk. Op de duur zal misschien ook een spoorlijn door de nieuwe polders worden gelegd, waar door een betere verbinding tussen noord en west zal worden verkregen. Locaalspoorwegen zullen echter niet worden aangelegd. Grote voorraden materiaal. VOOR DE NIEUWE meerdijk zijn reus achtige voorraden materiaal opgesla gen. Voor de gehele polderdijk zal mon ongeveer anderhalf millioen ton na tuursteen en verscheidene tientallen millioenen kubieke meters zand nodig hebben. Het zand wordt uit het IJsel meer opgezogen. Zand zal ook gebruikt worden om plaatselijk de bodem te verbeteren. De grond is weliswaar als cultuurgrond zeer goed, maar van structuur wat slap. Daarom zal, voordat de meerdijk wordt gesloten, om die plaatsen, waar Flevostad, de grote verkeersweg, de eventuele spoorweg, industrieterreinen e.d. zullen komen, de ondergrond wor den weggezogen en vervangen door zand. Daardoor wordt een steviger fun dament verkregen. Bovendien worden in die tijd de kanalen gebaggerd, die voor de scheepvaart zullen dienen. Drie gemalen zullen de Oosterpolder aan de golven ontwoekeren. Het eer ste zal staan bij Flevostad, het tweede bij het Keteldiep, het derde bij Har derwijk. Twee dezer worden door elec. triciteit gedreven, het derde wordt met dieselmotoren uitgerust, teneinde stoor, nissen door het uitvallen der electri- sche stroom te voorkomen. In dertig jaar klaar Over dertig jaar hoopt men het ge hele reuzenwerk als voltooid te kunnen opleveren. Dan heeft Nederland er een provincie bUgekregen, die weliswaar honderden millioenen heeft gekost, maar die plaats biedt voor een paar honderdduizend inwoners en die ons bovendien een grote mate van aantrek kelijkheid voor het vreemdelingenver keer heeft verschaft. Dan zal er een nieuwe stad zijn verrezen, zo groot als Alkmaar, die de hoofdstad zal zijn van dit nieuwe gewest. Dan zullen er ette lijke grote en tientallen kleine dorpen zfln verrezen. Voordien zal er echter nog heel wat werk moeten worden verzet. Er moe ten dijken worden gelegd, gemalen ge bouwd, wegen aangelegd, uitgestrekte wildernissen ontgonnen. Beter dan de duurste (Van onze correspondent te Rome). Bijna dagelijks kan men aan de zuid- oosetlijke Kaap, de Kaap van Santa Maria di Leuca, mensen met verlan gende blikken over de Ionische Zee naar de tegenovergelegen GrieksAl banese bergen zien kijken. Het zijn niet alleen touristen uit andere landen, doch ook schilders, dichters en eenvou dige boeren. Al deze mensen turen sinds enkele jaren met belangstelling en vaak met bezorgdheid naar een eiland, waarvan tien jaar geleden nauwelijks het be staan bekend was. Het is het vóór de Albanese kust gelegen eiland Saseno, dat aan het einde van de oorlog weer bij Albanië kwam en waarvan de Rus- Mijnbardt's Zen uwtabletteo helpen U er overheen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en II uur. 6.15 Tom Erich 6.30 Cllo rat piano. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Een Nederlander in Parijs. 7.20 Vrouwenvierschaar. 7.30 Paris vous parle. 7.35 Bach-cyclus. 8.15 Bonte Dinsdagavond- tiein. 9.30 Surinaamse volksmuziek. 9.45 Bui* tenlands overzicht. 10.00 De Zefyrs zijn vol vreugd ontwaakt. 10.30 Jan Odé. 11.15 Gevarieerd programam. HILVERSUM II, 297 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 KRO Amuse mentsorkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 Het Amsterdams Kamermuziekgezelschap. 8.12 Piano-recital. 8.30 Lijdensmèdidatie. 9.30 Het Omroepkamerorkest. 10.40 Bewaar het u toevertrouwde pand. 11.15 Het KRO-trio. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Melo dieën van Richard Rodgers. 8.50 Vcor de huisvrouw. 9.00 NBC-Orkest. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Kinderverzorging. 11.30 Populair Ncnstop. 12.00 Orgelspel. 12.39 Gevarieerd programma. 1.15 De Rainblers. 150 Sidney Torch en zijn orkest. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Jeugd- concert. 3 00 Kinderkoor. 3.20 Jelle van Sipke -Froukjes. 3 50 „Speel jij dit ook?" 4.00 Vra gen staat vrij 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant 5.30 Piano-soli. 5.45 Ré- gerings uitzending. 6^20 Continental-orkest. 6.30 Natuurkundige verschijnselen. 7.00 ^ar" lemen^air overzicht. 7.15 Kwartet van Ray Ellington. 7 30 Bach's „Matthaeus Passion 8.20 Opera-Comique. 9.20 De keizer is eén dief. 10.05 Louis Levy en zijn orkest. 10.20 Paul Godwin. 10.45 Tussen mens en nevel vlek. 11.13 Swing and sweet. 11.40 Morton Gould en zijn orkest. HILVERSUM II, 297 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Papillons. 9.00 Ochtend bezoek. 9.30 Symphonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Een meisje als Lientje". 12.33 NCRV-koor. 1.15 „Psalmen Duvids". 1.20 Mandohnata. 1.50 Charlie Kunz. 2.00 Promenade-orkest. 2.30 Ensemble Lachman. 3.00 Serie Jeugdconcerten. 3.45 Christelijk gemengd koor. 4.15 Voor ónze meisjes en jongens. 5.3Ó Jelle de Vries. 5-45 „In de Soete Suykerbol". 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen 6.30 Strijdkrachten. 7.15 NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 „Vandaag". 8.05 Familie-competitie. 8.15 Bach-programma. 8.30 „Lijdensoverdenking &.00 Cêllo-ionate. 9 15 Concertgebouworkest 10.00 „De economische situatie van ons land 10.15 Busch Strijkorkest. 10.45 Avondóver- denking. 11.15 Weens programma. 11.45 Suite voor twee piano's. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN II(: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Operette. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Reg. Dixon. 11-30 £ug. H.S.: Howell-orkest. 12.00 VI. Br.: Or kest Mantovani 12.32 Orkest Loos. 13.lo Gram. H.00 Gram. 14.45 Eng. H.S.: Grart. lc.00 Kalundborg: Orkest Christophersen 16.00 Eng. L.P.: Orkest Melachripo. 16.10 Repor tages. 16.30 Orkest Ste wart. 17.00 Fr. Br.: ffr- 17.10 Gram. 18.00 Voor de soldaten. 18.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 19.30 Ko- fakkenkoor. 19.50 Feuilleton. 20.00 Fr. Br.: jvmph.orkest. 21.30 Gram. 11.15 Baeh. 23.05 'erz.progr. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Pfend le café au lait au iit!" 7.30 Eng. H.S.: Orkestmuziek. 8.10 Concert. 9.00 Kook- Praatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Muaique (VI. en Fr.). U.3Ö NWDR: Sehal- fcrkwartet. 12.00 Orkest Hagestadt. 12. <0 Fr Ensemble „Rainbow". 13.00 Eng. L.P ?Mrs. Dale's Diary". 13.15 BBC Var. orkest -4.00 Concert. 14.45 Vooi de kinderen. 15.00 v.Oor de vrouw. 15.40 NWDR: Ernstig» mtt mek. 16.00 Piano-duo. 16.15 Filmcritiek. 16.25 Filmmuziek. 18.05 Eng. H.S.: „Londoi' Es Singers". 17 10 Eng. L.P.: Dansork. t Sil- JMter. 18.00 BBC North. Orchestra. 19 00 Fr. Br.: Gram. 19.30 Lux,: Diversen. 19 4-5 kalundborg: Weense muziek 20.30 Eng. L. BBC Var-orkest. 2100 Eng. H.S.: BBC ymph—orkest o. 1. v. Sir Adrian Boult. 22.15 toespraken. 23.15 „Topic for to-night". 22.30 "raldo. Bij beschikking van de miftister van Sociale Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting is voor het ge bied van elk gewestelijk arbeidsbureau een commissie voor DUW-zaken inge steld. Deze commissies zullen overleg moeten plegen over alle zaken, die niet kunnen worden opgelost door de daartoe aangewezen districtsbestuur ders van de vakcéntralen en de in specteur van de DUW. Ook is inge steld een Centrale commissie van advies voor DUW-zaken. Bovendien is vóór hét gebied va» elk arbeidsbureau een beroepscommis sie ingesteld, die uitspraak moet doen in gevallen, waarin een arbeider te gen de hem opgelegde straf van ont slag of schorsing in beroep komt, als mede een centrale commissie van be roep. ANTI-ENGELSE FILM DRAAIT IN WÉST-DUITSLAND Een verzwakte versie van de anti- Engelse Nazifilm „Titanic" trekt op het ogenblik in de Westduitse biosco pen zeer vele toeschouwers. Deze film werd in 1943 op last van Goebbels door Herbert Selpin gemaakt. Volgens Duitse bronnen is Selpin later door de Gestapo gearresteerd. Hij hing zich in zijn cel op. Toen de oorlog afgelopen was, verboden de geallieerden de rol prent. INCIDENT IN NEW DELHI EISTE DODEN. In da Indiase hoofdstad, New Delhi, zij» Zondag door verschillende ver spreide aanslagen 2 personen om het leven gekomen en 19 gewond. De in cidenten hebban slechts enkele minu ten geduurd en werden onmiddellijk geloCaliseerd. Volgens de Daily Telegraph bereiden de Tsjechoslowaakse communisten te gen de lente het grootste politieke of fensief sinds Februari 1948 voor. Ds Weense correspondent van het blad verklaart dit van vluchtelingen uit Praag te hebben vernomen. Dit offen sief zou onder meer ten doel hebben de isolatie van Tsjechoslowakije van het Westen te voltooien. Hiertoe zouden de volgende maatregelen worden getrof fen: het aanleggen van uitkijktorens, prikkeldraadversperringen en mijnen velden langs de 46 kilometer lange grens van Oostenrijk, naar het voor beeld van de Hongaarse westgrens: ver sterking der grenscontrole en de vei ligheidspolitie langs de Oostenrijkse grens; zuivering van alle buitenlandse handelsmonopolies én vertegenwoordi gers van het Tsjechoslowaakse zakenle ven in het buitenland; groter politie toezicht op alle instellingen in het land van de British Council en andere West- europese culturele organisaties. Het Westindisch bedrijf van de KLM op Curagao ontving op 16 Maart voor de zevende achtereenvolgende maal het veiligheidscertificaat van de „Inter American Safety Council" voor het op veilige wijze onderhouden van lucht- diensten op het westelijk halfrond ge durende een heel kalenderjaar. Captain J. N. Parrot, „executive ma nager' van de „Safety Council", memo reerde in zijn speech het feit, dat de KLM over haar routenet van 13000 km., een afstand van 4.318.000 km. heeft ge vlogen en 62.240.000 passagiers-kilome ters heeft afgelegd, zonder dat daarbij aan passagiers of bemanning enig letsel overkwam. toogdag van de jonge kerk Op Tweede Paasdag wordt de jaar lijkse toogdag van de Jonge Kerk ge houden, ditmaal te Haarlem. Een kerkdienst in de Grote Kerk onder leiding van prof. dr. G. C. van Niftrik en een middagbijeenkomst in het Concertgebouw, waar de prov vertegenwoordiger, ds. Keja, de toogdagrede zal houden staan op het programma. sen sindsdien een tweede Gibraltar of een Sowjetrusslseh Helgoland willen maken. Aan de ingang van de Golf van Va- lona bouwt Rusland nu met toestem ming van de Albanese Staatschef En- ver Hoxha zijn bases voor alle soorten V-wapens, die in geval van oorlog half Italië met hun moorddadige projectie len zullen bestrijken. Van daaruit zul len de Russische bommenwerpers in enkele minuten over de kust van het Apenijns schiereiland kunnen vliegen. Het is de Russen niet alleen mogelijk van Saseno uit de Adriatische Zee af te sluiten van de rest van de Middel landse Zee, doch ze kunnen eveneens gemakkelijk landen op de tegenoverge legen kust van de „Westerse" wereld. „Pirateneiland". Saseno is daarmede trouw gebleven aan zijn oude reputatie van „piraten- eiland". Toen vele eeuwen vóór Chris tus het Griekse eiland „Sasson" voor de eerste maal door Skylax Karyandeus werd genoemd, was het op dit eiland al lang niet pluis; vooral handels- en vissersboten hadden veel van piraten te duchten. De Romeinen bouwden toen op Saseno vestingen om de verbin dingsweg over Brindisi naar Apollonis (Albanië) tegen de piraten te beveili gen. Apollonis, tegenover Saseno aan de Albanese kust gelegen, was in die tijd een bloeiende stad, tot het door een aardbeving volkomen werd verwoest en de verbindingsweg langzaam in ver val kwam. Voor de piraten viel er toen op Saseno niets meer te beleven. Gedu. rende de middeleeuwen was Saseno bijna onbewoond, het behoorde eigen lijk aan niemand en was een paradijs voor ratten, slangen en adders. Door de ontwikkeling van de poli tieke toestand op de Balkan in de af gelopen jaren moest er aan deze para dijsachtige toestand spoedig een einde komen, want alle omliggende staten ontdekten het strategische belang van Saseno. Nadat het sinds 1864 tot het Griekse koninkrijk behoorde, werd het in 1914 een deel van de nieuwe Alba nese staat, waarna het overging in de Italianen, die hier in alle stilte begon nen met de bouw van de modernste versterkingen ter beveiliging van Mus. solini's; „Mare Nostrufn". Van de natuurlijke wildheid is op het eiland niets meer over. Men ziet er nu rijen kazernes, bunkers, startba nen en aanlegplaatsen voor schepen Saseno ligt thans aan het hoogst ex plosieve eind van een van de vele in Moskou beginnende slagkoorden. Valentin Goebitsjef, die schuldig is bevonden aan spionnage, is uit de V.S, naar de Sowjetunie vertrokken. Zoals men weet, werd hij tot vijftien jaar veroordeeld die hij niet behoefde uit te zitten en werd hem verder verblijf in de V.S. ontzegd. In Milaan is een ..bliksemstaking" uitgebroken uit protest tegen het be sluit van de regering, politieke demon straties in onrustige gebieden te verbie den. De staking volgt na een weekeinde van botsingen tussen neo-fascisten en communistische extremisten in heel Italië, waarbij dertig personen verwon dingen hebben opgelopen. Het stakings bevel ging van mond tot mond in fa brieken en kantoren. De trams stonden één voor één stil toen arbeiders zich aansloten bij optochten met rode banie ren, die samenkwamen in het centrum van de stad Milaan. Ook arbeiders van fabrieken te Tu rijn. Bologne. Genua. Florence en Ter- ni zijn uit protest tegen het besluit van minister Scelba in staking gegaan. Krachtproef. In vakverenigingskringen is men van mening, dat het Verbond van Vakver enigingen, dat in de laatste tijd aan prestige verloren heeft door een reeks niet opgevolgde stakingsorders, deze lente over zal gaan tot een krachtproef. Dit zou tevens de mening der regering zijn, die verder de overtuiging zou zijn toegedaan, dat de communisten zullen pogen de economie van het land aan banden te leggen door een reeks alge mene „bliksemstakingen". Vertegenwoordigers van 20 landen, waaronder de Sowjetunie, de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Polen, Scandinavië, Bulgarije, Hongarije en Roemenie nemen deel aan de Maan dag geopende tweede zitting van het comité voor landbouwproblemen van de economische commissie voor Euro pa. Het comité is een van de reste rende organen, waarin vertegenwoor digers van Oost en West nog steeds bijeenkomen. De voorzitter van de bijeenkomst is Imrich Sebes van het Tsjechoslo waakse ministerie van Landbouw. De voornaamste punten op de agenda zijn: Middelen tot verhoging van de pro ductie, hulp aan landbouwers en pro ductie van broodgranen. Op Tweede Paasdag vindt de derde ronde plaats om de Nederlandse Voet balbeker. O.a. zijn de volgende wed strijden vastgesteld: OSVDTS, Aalsmeer—Westfrisia, NautilusDEM, QSCGrasshoppers, OWO—Andijk, CDN—Alc. Victrix, HRC—SEC, WA—Kinheim, De Kenne- mersWFC, AFCVitesse, Randers UW, WSV—Hollandia, Halfweg—WE De PionierVelsen, De ZouavenDe Zebra's, TexelAlkm. Boys, Sloter- dij kStormvogels. POLEN VERZOEKT V. S. OM INKRIMPING VAN MILITAIRE STAF TE WARSCHAU. Polen heeft de V. S. Maandag ver zocht om inkrimping van de militaire en de luchtvaartstaf te Warschau. De Poolse nota, waarin dit verzoek werd gedaan, was „mild" van toon. In Buenos Aires is een staking van havenarbeiders uitgebroken, waardoor op 14 na alle 103 buiten landse schepen in de haven worden vastgehouden. RAT noch MUIS ontsnapt DODENT aan het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogist Voor het eerst in Nederland is met televisie in kleuren gedemonstreerd. De voorstelling werd gegeven in „Hof var Holland" t« Hilversum waar de Britse firma Pye-Ltd uit Cambridge onder auspiciën van de AVRO liet zien wat door haar tot dusverre is bereikt. De heer W. Vogt, zeide ter inleiding van deze demonstratie dat het hier uit sluitend gaat om kennismaking met televisie in kleuren. De eerste demon stratie bestond uit een aantal close ups (opnamer van dichtbij) van een tro pisch aquarium, van bloemenschikken door mevrouw Teddy Schol ten en van het marionetten-spel van Bert Brug man. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan over het geboden aethér-kleu- ren-spel. Technici achten het kleuren effect iets beter dan dat van de kleu renfilm in het tegenwoordige stadium. Ook Philips neemt proeven Ook Philips experimenteert sinds ja ren met kleurentelevisie. Dit werd be kend, toen het ANP bü deze industrie een oordeel vroeg over de demonstra tie in Hilversum. Met grote belangstelling hebben ex perts van Philips kennis genomen van de demonstraties met Engelse en Ame rikaanse systemen, die in de laatste ja ren werden gehouden. Met de op dit gebied experimenterende firma's is ook Philips van mening, dat het nog drie tot vijf jaar zal duren, voordat de kleu rentelevisie '.echnisch geheel geschikt zal zijn om in omroepvorm toegepast te worden. LIET VOORJAAR is grillig. Soms be gint de dag onder een trieste vaal- grauwe hemel, waaruit een kille Zuid» westenwind felle regen tegen de aarde slaat. Diep gedoken in de kraag van de nog maar niet weggeborgen winterjas gaan de mensen langs de straat. En al zeggen ze niets, uit heel hun houding hóórt ge ze mopperen: O, dat weer! 't Lijkt wel... En op dat moment ver geten ze. dat ons klimaat dikwijls even vreemd is als het leven zelf. Achter het diepste duister schuilt niet zel den het schoonste licht. Want plotse ling, rond het middaguur schiet de wind naar het Westen en waait heel die sombere naargeestige wolkenlucht weg! Blauw is de hemel. De spreeuwen slaan hun vleugels weer uit, de kraaien durven weer in de hoogste top van de iep te kruipen wat een uitzicht. zilvermeeuwen laten het licht ketsen op hun witte vleugels en uit de akker stijgt die ondefinieerbare goede geur, die on miskenbaar met het voorjaar verbon den is. De pessimisten uit 't vroege ochtend uur kunnen nu alleen maar een woord van zelfverwijt mompelen, omdat ze toch eigenlijk best hadden kunnen we ten, dat men zich nooit moet blindsta ren op een enkel schijnbaar duister ogenblik. Kijk eens hoe die mussen elkaar achterna zitten in de bottende jasmijn. In gedachten zie ik ook de trossen prachtige witte bloemen zich al openen, ruik ik de zoete geur en hoor ik het zoemen van een bij, die haar werk doet. Zie het spel van zon en wind met de omhoogstrevende popels, die zich wiegen op mysterieuze accoc-r- den! Popels.... Knotwilgen mogen dan karakteristiek heten voor ons mge land, de popel is toch wel de boom. die in de uitgestrektheid van ons landschap het mooiste effect heeft. Welke boom kan op zulk een nobele lijn bogen, ver heven en omhooggericht als een ven ster in een gotische kerk? Is een laan popels niet gelijk een gang van groen- marmeren zuilen op hun hoge smalle toppen het blauwe hemeldak dragend? En hoe treffend tekent het takken- beeld zich nu af tegen het dartele wit van de geweldige voorjaarswolken, die van over de zee zijn komen aan waaien en over het wijde polderland Oostwaarts trekken! Ook in het polderland is de lente in geluid. De kleur van de weiden krijgt meer effect. De leeuwerik zingt. Kie viten duiktn in duizelingwekkende vaart onder die in de milde lentelucht trillende stip door, een paar bonte pie ten maken de kop op die eigenaar dige wijze naar de aarde gericht een oorverdovend lawaai en zetten hun geredekavel voort hoog in de lucht, nadat een stel jolige lammeren ze had weggejaagd. Bij de boerderij bloeien d# laatste rijen sneeuwklokjes, plekt het warme geel en felle blauw van crocus- sen en krijgen de narcisknoppen kleur. De knoppen van de sering staan op openspringen. Een roodborst bekijkt dat alles vanuit de in bloei staande ribes met kennelijk welbehagen en zet zo waar een teer liedeke in: Siet-siet- tik-tikketik... Zo zijn de vreugden van het voor jaar alom in de lucht. Het stemt de mens mild, he. geeft goede gedach ten, het schenkt nieuwe vitaliteit. En waar ge ook zwerft: in het duin, waar de wulpen hun roep doen horen, langs het strand, waar de zee een nieuw lied zingt, in het polderland om te ge nieten van het statige vliegbeeld van een blauwe reiger of over de Limburg se heuvels, waar alleen de geelokertint van het bouwland het oog al weet te boeien, ge zult het zonder terughou ding moeten toegeven: Dit land, ons land bezit een Schoonheid, een lieflijk heid, die schier onuitputtelijk is. Schoonheid, die in deze dagen weer een van de toppunten van haar glorie tegemoet gaat. Het is lente. Volop. Geniet er van! DOOR MARY BÜRCHELL (16 „Braaf meisje". Hij hield nog haar hand vast, hoewel het pad makkelijk was geworden en ze eigenlijk zijn hulp niet behoefde. Maar de schuchtere be weging van haar vingers in de zijne werd niet beantwoord, en een weinig tot haar verbazing bemerkte zij, dat het moeilijk zou zijn, haar hand terug te trekken. Het was eenvoudiger die daar maar te laten. Nu was zij het, die de stilte verbrak. „Er is iets dat ik u duidelijk moet maken", begon ze, terwijl ze een beetje over haar woorden struikelde. Toen hield ze op, en hij zei bemoedi gend: „Ja. Teresa?" „Al doet u alsof deze discussie over. over de mogelijkheid van een huwelijk heel natuurlijk is en begrijpelijk, U weet net zo goed als ik, dat het onzin nig is enen iets waar een aardig en behoorlijk meisje nooit op in zou gaan „Wil je zeggen, dat jij geen aardig, behoorlijk meisje bent?" 9. Zijn geamuseerde, ironische stem, her haalde spottend haar woorden. „Niet., helemaal. Ik wou dat u wist. dat ik het plan nooit overwogen zou hebben, als het niet om één ding was. ..En dat is?" Ik zei u zo even. dat ik eeneen soort arm familielid ben van de Vay lons. Ik zei niet hoe arm. Haar stem begaf haar Maar daar hij geen poging deed te spreken, zocht ze haar moed bijeen en vervolgde: „Wij zijn een heel grote familie, we zijn met ons zessen, ik ben de oudste Ik ben de enige Vaylon, want mijn va der is gestorven en mijn moeder is her trouwd. Drie van ons zijn nog maar kinderen, maar de oudste jongens tweelingen zijn achttien. Het zijn erg verstandige jongens allebei, het soort dat een kans verdient te krijgen Maar er is zelfs geen geld om één van hen aan een begin te helpen, laat staan twee. Dus „Dus, als je mij de eer aandoet met me te trouwen", voltooide hij spottend de verklaring, „is dat alleen te dan ken aan de edelmoedige impuls van een toegewijde zuster, die zich terwil- le van haar arme maar brave familie aan de verdorven, rijke aanbidder wenst te verkopen?" Er volgde een volledige stilte voor een ogenblik, en nu trok ze haar hand terug, zelfs toen hij trachtte die in de zijne te houden „U schijnt dit alles nogal grappig te vinden, niet?" zei ze met een zachte, lage stem. De situatie heeft tenminste iets me lodramatisch", gaf hij toe „U bent misschien niet dol op uw familie en daarom begrijpt u dit niet" ..Mogelijk", erkende hij onverschillig De pijnlijke stilte hield aan, tot hij ten slotte Iets deed, dat ze niet verwacht had. Hij legde zijn arm om haar heen, trok haar naar zich toe en hield haar dicht tegen zich aan op een wijze, die haar boos behoorde te maken, maar dit niét deed. „Lieve kind", zei hij en nu kon ze in zijn stem geen ironie horen, „het nooit goed zich opofferingen voor iemand te getroosten, zo van: of ze wil len of niet. Als je broers een knip voor hun neus waard zijn. zouden ze nooit wat jij bun „kans" noemt, te dan ken willen hebben aan enige opoffe ring van jou Zij zouden liever aan het begin beginnen zoals millioenen vóór hen deden, dan zulke verplichtingen aan jou te moeten vragen". „Maar ze hoefden het nooit te we ten", zei ze ernstig. „Daar zóu ik wel voor zorgen". (Wordt vervolgd! Een broeder is een vriend, door de natuur gegeven. LEGOUVé PèRE. Philip Jessup, de reizende ambassa deur van de Ver. Staten, heeft ver klaard, dat de republikeinse senator, Joseph Mc Carthy, door hem te be schuldigen van communistische sym pathieën het bewijs heeft geleverd „niet in het minst de belangen van de Ver. Staten te begrijpen". Jessup. die werd gehoord door de sub-commissie van onderzoek van de Senaat, heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoelen voor de com munisten, hij verklaarde, dat het een uiterst ernstige zaak is „een ambassa deur van de Ver. Staten te doen door gaan voor een leugenaar en een ver rader".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3