Duistere practijken in kop van Noord-Holland Adverteren in Dagbladen brengt KLM Russische verdedigingsgordel van Rostock tot Viborg Wij verbreken het zwijgen en kondigen scherpste strijd en achtervolging aan Let op de vrouw in een grijze jeep! Nederland krijgt twee Amerikaanse torpedobootjagers Gedierte Grote leeslust in Italië Liefde, vrouwelijk schoon moorden zijn het en meest gewild Matro ielen zen overvi taxi-chauffeur Internationale slagersvak- tentoonstelling in Utrecht ER HEBBEN ZICH DE LAATSTE WEKEN in de provincie Noord-Holland zeer opmerkelijke dingen voorgedaan. Dingen, waarvan een normaal mens ui wakende toestand redelijkerwijs zou moeten zeggen: dat bestaat niet. He- laaa: ze bestaan. Sterker nog: ze gaan voort te bestaan. En om maar met een met de deur In huis te vallen: er spelen zich op dit ogenblik, zonder dat de autoriteiten er iets van weten, binnen het gebied, dat begrensd wordt door de Zaanstreek en het eiland Texel, gebeurtenissen af, die van brede strekking en vreemd karakter zijn. De sporen der bedrijvigheid zijn gesig naleerd In Beverwijk en Koog aan de Zaan, in Alkmaar en Hoorn, in Schagen en Enkhuizen en rond Den Helder. Het voormalig vliegveld te Bergen heeft er iets mee te maken en er wordt gemompeld over een geheime bergplaats, ergens In de kop van Noord-Holland. Er rijden, bij nachtelijk duister, vreemde auto s over onze wegen en langs bepaalde fietspaden glijden rijwielen met veelzeggende pakketten- Beroemd deskundige helpt onze redactie WERK KLEDING De „Waterman" zal Vrijdap in Rotterdam aankomen OP HET MATJE ERNSTIGE AUTOBOTSINC ONDER NAARDEN Eén dode, twee gewonden Regering V.S. vraagt bijna 20 milliard voor defensie WOENSDAG 28 MAART 1990 Weinig belangstelling voor politiek (Van onze correspondent te Rome) X» de oorlog is in Italië de leeslust roor tijdschriften sterk toegenomen. Het is interessant en toch enigszins ontmoe digend te vernemen, welke tijdschriften i„ de algemene belangstelling staan. Het blijkt, dat de Italiaanse lezer, na jaren uitgesproken lichte kost geslikt te hebben, nu deze zwaarder is gewor den, riek hecft sewend tot wat vrolij ker materiaal en blij is, dat hij zich geestelijk niet meer behoeft in te span nen. In welke stad men ook vraagt, overal worden de zogenaamde „Fu- metti" het best verkocht, waarin roman- tisch-avontuurlijke geschiedenissen, op geluisterd met foto's van filmsterren, waarbij die van jongelingen met ge plakte haren, die de schiet- en kus- teehniek volkomen meester zijn en foto's van aantrekkelijke meisjes, die op de „grote" liefde wachten een voorname rol spelen. Naast de „Fumetti" verschijnen in Jtalie nog het tijdschrift „Oggi", dat nog slechter is dan „Fumetti" en de „Inti- jnita" (ware verhalen!), waarvan de op lagen veel groter zijn dan van het uit stekende weekblad de „Settimana In- com". Wanneer men de oplagecijfers van de verschillende weekbladen met elkaar vergelijkt, blijkt, dat de „Fumetti", waartoe nog verschillende weekbladen met een andere naam behoren, een ge zamenlijke oplage heeft van 134 mil- lioen exemplaren, dus evenveel'als alle andere geïllustreerde weekbladen van het type „Oggi" tezamen. Alleen de „Fu metti", die onder de titels „Grand Hotel" en Bolero-Film" verschijnen, hebben een oplage van resp. 600.000 en 400.000 stuks, terwijl de „Oggi" en de grote „Europeo" resp. 350.000 en 180.000 exemplaren uitgegeven, waarbij nog valt op te merken, dat de resultaten van de „Fumetti" reeds teruglopen, want alleen het „Grand Hotel" had in de eerste jaren na de oorlog een oplage van niet minder dan 900.000 exem plaren. Zwarte kroniek Ook de belangstelling voor de „ware" lust- en jaloeziemoorden is wat geluwd, zoals de uitgesproken laag bij de grond- se bladen als „Crimen" en „Cronaca Ne- ra" (Zwarte Kroniek) die publiceerden. Desondanks hebben deze bladen nog steeds een oplage van 200.000 exempla ren per week. Een zeer belangrijke daling vertonen de typisch „solide" familiebladen de .Tribuna Illustrata" en de .Domenica del Corriere" welke laatste voor de oor log een oplage van 800.000 exemplaren had, die nu tot op de helft is terugge lopen,. De belangstelling voor politieke tijd schriften is eveneens erg verminderd De communisten drukken weliswaar hun „Vie Nuove" in 300.000 exemplaren, maar zij worden nauwelijks voor de helft in straatverkóop en door abonne menten afgezet en hoofdzakelijk ver kocht op vergaderingen enz. Ook het inderdaad goed verkochte anti-katho lieke blad „Don Basilio" wordt nog maar weinig gelezen, wat zeker niet al leen komt, doordat het Vaticaan het blad op de lijst van verboden bladen plaatste. Men mag gerust aannemen, dat de lezers, die voor bovengenoemde bladen bedankt hebben, over zijn gelopen naar de Italiaanse uitgave van de Ameri kaanse „Seléctions", waarvan in Italië bijna een half millioen exemplaren wor den verkocht. Twee jonge matrozen, die een reis met een kustvaarder naar Ierland had den gemaakt en waren afgemonsterd, huurden Maandagavond in Amsterdam een taxi met bestemming Meppel. Toen zij in dit stadje waren aangekomen, hebben zij de chauffeur naar de oude Rijksweg langs de Smildervaart geleid en hem daar op een stil gedeelte enige slagen met een klinker op het hoofd gegeven. Vervolgens hebben zij de hevig bloedende man, die er in geslaagd was uit de wagen te glippen, in de vaart geduwd, waar hij zwemmende aan zijn belagers wist te ontkomen. De jongelui gingen er met de auto van door, maar reden al spoe<%g tegen een afsluitboom van een brug op. Zij vluchtten daarop in de Havelterbossen, waar zij kort daarna door de politie zijn gepakt. De toestand van de chauf feur is vrij goed. Op het veemarktterrein opende de burgemeester van Utrecht gisteren de elfde Internationale Slagers vak wed strijd en -tentoonstelling, die tot 30 Maart zal duren. Circa vijftig stand houders demonstreren in de hal bin ken- en buitenlandse machines en be nodigdheden voor de slagerij. De sla gersvakwedstrijd telt bijna 650 deelne roers uit eigen land en 102 uit het bui tenland die gezamenlijk met onge- veer 2500 vleeswarenproducten en op gemaakte schotels meedingen. De be kroonde producten zullen worden ten toongesteld op een reusachtige exposi tietafel. nationaal congres voor BEROEPSKEUZEVOORLICHTING Te Utrecht wordt op 12 en 13 Ap. ®en nationaal congres voor beroeps keuzevoorlichting gehouden en wel in 5e grote zaal van de Stadsschouw burg, £)IT ALLES gebeurt onder de ogen van iedereen; de politie weet van niets, de marechaussee heeft geen flauw benul, dê justitie staat op en gaat naar bed, alsof dit alles niet plaats vond. En wat doen de burge meesters? Wij vragen recht op de ANDRé FURIEVX Deze bekende speurder maakte naam door de opheldering van het FaU linski-schandaal, de ontraadseling van hét geheim der Dolomieten- brieven (in oorlogstijd) en door de jacht op de moordenaars van Dumoullier. Laatstelijk was hij gedetacheerd bij de RÊD (sectie VI). Heeft zich thans geheel vrij gemaakt voor de affaire-tante Barbara in Noord-Holland. man af: wat doet de plaatselijke over heid? Hier is het antwoord: zij doet niéts. Durven de heren niet? Worden zij bedreigd? Krijgen zij inderdaad zoals te veronderstellen ware ge heime brieven met vreemde opschrif ten en is hier sprake van een zó ge raffineerd complot, dat iedereen er tegen iedereen over zwijgt? Wij vragen met klem en met diepe nadruk: wat betekent dat gedoe? Welke rol spelen de uitermate zwijg zame schippers op de kleine scheep jes, die door het Noordhollands kanaal varen, schijnbaar zonder vracht, maar altoos met veel haast? En welke zin heeft het cirkelend geronk van een vliegtuig, dat bij avond een rood licht vertoont Het moet uit zijn. dit ZIJN vragen, die wij stellen om de vreemde figuren, die de kop van Noord-Holland hebben uitgezocht voor hun werk, (wij mogen wel zeggen: voor hun ongrijpbaar werk) duidelijk aan het verstand te brengen, dat wt) op de hoogte zijn. Als dan geen Vei ligheidsdienst, geen Codebureau en geen speciale mobiele corpsen ingrij pen dan zal de redactie van dit blad haar plicht verstaan. Dan zullen wi) het zwijgen verbreken en het bizar ge doe dier schuldigen aan de kaak stel len.. Dan zal men ten slotte in Den Haag weten, dat er wakers zijn op de bressen, ook al zou het ons de grootst denkbare moeilijkheden geven. Tot de leden van de bende, die hier ongestoord denkt te kunnen optre den, en met name tot de vrouwelijke vreemdelinge, -die in haar eerzame kleedij en met haar brede glimlach denkt buiten schot te zullen blijven, zeggen wij dit: Wat gij precies uit voert, weten wij niet. Doch wij zul len het weten. Wij zullen u volgen en schaduwen en uw gangen naspeuren. Wij zullen niet aarzelen de hulp van tienduizenden lezers in te roepen om ons bij die waarlijk belangrijke taak te assisteren. Wij zullen niet rusten tot de kop van Noord-Holland gezui verd is van uw sinistere aanwezigheid. .Algemeen belang. f-JET SPREEKT vanzelf, dat wij niet bereid zijn direct onze kaarten op tafel te leggen. Wij zullen ze uitspe len de beste troeven tot het laatst bewarend. Maar dit zeggen wij met nadruk: de laatste slag is ons. Omdat wij het recht aan onze zijde hebben. Omdat wij de krant gaan inzetten voor een eerlijke zaak. Ómdat wij de algemene rust en de welvaart, ja het belang van dit goede land en Zijn in woners scherp in het oog houden ge vat. En omdat als het er dan op aan moet komen ook de vreemde han delingen van de zich noemende tante Barbara ons vrees noch schrik kun nen inboezemen. Wi) weten ons ge schraagd door het denkend deel der rustige natie, dat zich niet de grond J-JOEWEL wij uit onze lezers kring reeds tal van aanwijzin gen kregen die waarde hebben, zijn er ook bij, die kennelijk als grap bedoeld, zijn. Men spreekt zelfs van een 1 April-mt>p. Niets is echter minder waar'. Vriendelijk doch dringend verzoeken wij het onderzoek niet door dergelijke verzonnen rapporten te bemoei lijken. Men zou hierdoor allicht op een dwaalspoor worden ge bracht. onder de voeten laat weggraven door wroeter* in de nacht. Vie kent haar? Hier volgt de eerste oproep tót on ze lezers: Wie kent de vrouw, welker foto vandaag op de voorpagina wordt afgedrukt? Zij is van middelbare leef tijd, spreekt met een licht accent, toont g^ote belangstelling voor de wegwijzers, beschikt Ovêr veel geld en heeft de eigenaardige gewoonte om voortdurend sterke pepermunt te eten. Zij rijdt meestal in een grijze jeep. De heer J. Tichelaar, Krelagestraat 35 te Alkmaar, zag haar j.1. Vrijdagavond in dit voertuig op de Kennemerstraat- wêg onder Heiloo. De jeep had een grote snelheid. In de afgelopen dagen is zij gesigna leerd in een winkel op de Breestraat te Beverwijk, waar zij grote belang stelling bleek te hebben voor prent briefkaarten. Voorts is zij gesigna leerd in Enkhuizen, waar zij opval lend belangstellend informeerde naar de levensomstandigheden van een al gemeen geacht burger. En in de derde plaats heeft zij op de Bergerweg onder de rook van Alkmaar aan een ons met name bekend persoon gevraagd, waar de dichtstbijzijnde winkel was, die haar helpen kon aan pepermunt. Op dat ogenblik was zij in gezel schap van een opvallend knappe jon ge vrouw, die zij beurtelings „Fientje" en „lieve nicht" noemde. De jonge vrouw scheen zich weinig op haar gemak te voelen, zij hield een bruine actetas, kennelijk vol papieren, stevig omkneld. Niet ten onrechte, want wij menen niet ver bezijden de waarheid te zijn als wjj vaststellen, dat dit dos sier van groot gewicht is. Belangrijk document. yyïLNUéén dezer papleren is in ons bezit. Dat is belangrijk'. Het is echter van het grootste belang, dat w\j enige bijbehorende papieren aan de terzake competente persoonlijkheden ter hand kunnen stellen, opdat uit de samenvoeging der gegevens ten dui delijkste bljjke, dat hier sprake is van een zeer geheime actie, zoals in een beschaafd Westers land niet kan wor den getolereerd. Wie ons aan de bij behorende papleren helpt kan aan spraak maken op een beloning van duizend gulden, contant uitbetaald. Wjj j wijzen er echter met nadruk op, dat deze papleren verkregen dienen te worden zonder enigerlei misdrijf; mocht niettemin misdrijf worden ge pleegd, dan verklaren wj) ons bij voor baat voor géén der daaruit voort vloeiende gevolgen ook maar in eni gerlei opzicht aansprakelijk. Hier zal geen geweld mogen worden gebruikt; hier zal list tegenover list moeten wor den gesteld. Het in ons bezit gekomen zijnde pa pier (over welks herkomst wij na tuurlijk voorlopig zwijgen) hebben wij ter bestudering voorgelegd aan de bekende buitenlandse criminoloog An- dré Furieux, wiens rapport binnen weinige dagen kan worden tegemoet gezien. Hij was echter, gelijk wij reeds thans mogen melden, direct de mening toegedaan, dat hier de hand was ge legd op een stuk materiaal, dat een integrerend bestanddeel zal vor men van een dossier, zoals in tien tallen jaren in West-Europa niet is voorgekomen. Hoe het ook zij: de jacht is ge opend. Onze redactie en haar deskun dige medewerkers waarbij zich as sistenten van niet nader aan te dul den diensten hebben gevoegd zul len van dit ogenblik af wellicht wei nig rustige ogenblikken meer hebben. Maar de zaak is het waard, dat wjj ons volkomen inzetten. Wjj rekenen op de steun onzer lezers, waar en wanneer die wordt gevraagd en wij geven onzerzijds de besliste verzeke ring, dat in dit blad, voorzover de vei ligheid het toelaat, de ganse ontwikke ling dezer vreemde en duistere affaire zal worden onthuld. Wij zullen niets en niemand ontzien! Duitse Oosizeekusi wordt versterkt |_ANGS DE GEHELE DUITSE OOSTZEE-KUST heerst plotseling een koortsachtige activiteit. Maandenlang heeft de bevolking van Wismar, Kostick, Warnemiinde, Stralsund en Wolgaat zich afgevraagd, wat het her haalde bezoek van Russische stafofficieren te betekenen had en waarom steeds grotere delen van het strand voor het publiek werden gesloten. Dit geheim is nu opgelost. De Sowjetrussische militaire autoriteiten hebben be sloten, de verdedigingsgordel, die van Viborg langs de Baltlsche kust, Ko ningsbergen en Danzing tot Stettin reikte, door te trekken tot Wismar en liet gehele Duitse kustgebied in staat van verdediging te brengen. Op deze wijze hopen de Sowjets de Oostzee tot een Russische binnenzee te maken, waarin geen enkele vreemde oorlogsbodem zal kunnen doordringen. den. Tevens zullen zij in staat zijn de havens van Kiel en Liibeck volledig te blokkeren, in het geval dat een moge- Alhoewel Kroonstad de voornaamste vlootbasis zal blijven, zullen de zee strijdkrachten meer verspreid worden. Zij zullen aldus minder kwetsbaar zijn en doeltreffender gebruikt kunnen wor- Kan Langer Mee! MEER DAN 16 1AAR IN GEBRUIK BIJ DE K L.M. NOG SLECHl^BEPERKt LEVERBAAR 1 FA BR NV E H CO - HAAKSBERGEN Door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging is bekend ge maakt dat twee Amerikaanse torpedo bootjagers, in het kader van het pro gramma voor het verlenen van Ame rikaanse militaire hulp aan de staten- ondertekenaren van het Atlantisch Pact, aan Nederland zullen worden overgedragen. De oorlogsbodems, de „Burrows" en de „Rinehart". worden thans op de Amerikaanse marine-werven te Boston nagezien. Het z«n de eerste Ameri kaanse oorlogsschepen die, in het ka der van de Amerikaanse militaire hulp verlening. aan een buitenlandse rege ring worden overgedragen. Vijf officierep en manschappen van de toekomstige Nederlandse bemannin gen van de beide Amerikaanse torpe dobootjagers zijn reeds in de afgelopen week te Boston aangekomen. Op beide schepen zullen in totaal 160 opvaren- ien dienst doen In de loop van de vol gende maand zullen nog 155 offiiceren en man=chappen van de Nederlandse marine in Boston aankomen. Zij zul len op het tijdstip, dat de oorlogsbo dems officieel aan de Nederlandse re gering worden overgedragen, volledig op de hoogte zijn van deze aanwinsten. Men verwacht, dat de „Burrows" en de „Rinehart" begint Mei a.s. aan de Ne derlandse regering zullen worden over gedragen. Voor Nederland en Belgie be stemde Amerikaanse militaire uitrus ting wordt thans uit de wapenopslag plaatsen naar New York en naar an dere havens aan de Atlantische kust vervoerd. Men verwacht, Jat in de eerstvolgende twee weken de versche pingen vanuit New York zullen begin nen. Het troepenschip „Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Rotterdamse haven aan. De ont scheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene omstandighe den, Vrijdag 24 Maart 's morgens om negen uur. lijke tegenstander zich hier langer dan verwacht zou kunnen handhaven. Onder andere motieven. Een grote hindernis voor de uitvoe ring der Sowjetrussische plannen is altijd de omstandigheid geweest, dat de Duitse Oostzee-havens zeer ondiep en moeilijk toegankelijk waren. De Duitsers zelf hebben deze havens steeds sterk verwaarloosd ten gunste van Stettin, Danzig en Ltibeck. De uit rusting was gebrekkig en verouderd, terwijl de verbindingswegen van het achterland volslagen ontoereikend wa ren om een goederenverkeer van enige omvang te verwerken. Sinds Wismar, Rostock en Warnemiinde de enige uit- voerhavens der Oostduitse volksrepu bliek zijn geworden, is in deze toe stand wel enige verandering ten gun ste getreden, doch een werkelijk be langrijke ommekeer vond toch pas plaats, toen de Sowj et-Russen zelf zich met het havenprobleem begonnen be zie te houden. Zij gaven de Oostduitse autoriteiten opdracht de havens te moderniseren en uit te diepen met het motief, dat de omslagcapaciteit aan het groeiend han delsverkeer moest worden aangepast Het wekte in belangstellende kringen wel enige verwondering, dat omtrent deze uitbreidingen de grootste geheim.: zinnigheid werd betracht en dat ook de werven binnen het modernisering.* orogram vielen, doch men weet dit aan de nu eenmaal bekende gewoonte der Sowjetrussen al hun onderneminge tegen ongewenste nieuwsgierigheid te beschermen Nu de Sowjets aan de laatste fase van hun „moderniserings program" begonnen zijn. beseft men eenter zich om de turn te hebben la ten leiden. Het militaire karakter der werkzaamheden aan de Oostzeekust is te duidelijk geworden. Terwijl de Russen vrijwel in geheel hun zone het dubbelspoor hebben op gebroken, hebben zij in het verkeers technisch armste gebied van Oost- Duitsland een fijn vertakt spoorwegnet aangelegd, dat de Oostzeehavens recht streeks met het achterland verbindt. De Ernst Thalmanwerf. te Maagden burg werd voor een groot gedeelte af gebroken en naar Warnemiinde ge bracht. De Karl Liebknechtwerf te Rostock werd geschikt gemaakt voor het bouwen van onderzeeboten en tor pedojagers benevens voor het repare ren van grote zeeschepen. Te Rostock en Schwerin werden twee divisies zwaar gewapende politietroepen gele gerd, terwijl een ring van nieuwe vlieg velden werd aangelegd. Riebnitz, Rerik en Trollenhagen herbergen weer ma rine-eenheden, belast met het patrouil leren langs de Oostzeekust. Op Rtlgen is een Sowjetrussische marine-eenheid gestatiopneerd, die in haar taak wordt bijgestaan door een Duitse afdeling. Een werkbatljon van 7000 arbeiders werd inmiddels naar dit eiland ge stuurd om barakkenkampen te bou wen en bevestigingswerkzaamheden uit te voeren. Het opvallendst van al deze maatre gelen is echter wel geweest, dat de Russen het vrijwel volledig verwoeste vliegveld van Peenemünde op Usedom weer in gebruik hebben genomen. Zo als bekend, werd dit vliegveld met bij liggende gebouwen door de nazies ge bruikt voor het verrichten van proe ven met V-wapens. Door een geal lieerd bombardement vrijwel volko men weggevaagd, bleef het jaren on gebruikt liggen. De Sowjets zijn nu echter weer bezig met het aanleggen van vier gedeeltelijk ondergrondse startbanen voor het afschieten van V- wapens, terwijl zij ook de laboratoria hebben hersteld. Chef van het labora torium is de Sowjetrussische atoomge leerde prof Swobotow, die in zijn taak wordt bijgestaan door de Duitse V- wapenspecialist dr. ing. Richter De commandant van Peenemünde. gene raal Kosnow. heeft een soergebied la ten inrichten van 70 km2. zodat han delsschepen Peenemüne zelf niet meer kunnen bereiken. Behoeft het in verband met deze militaire ontwikkeling langs de Oost- zee-kust nog verwondering te baren dat de chef-instructeur van het Oost duitse politie-leger. von Witzleben. van de Sowiets een uitnodiging heeft ont vangen om hun versterkingen langs de Baltische kust in ogenschouw te komen nemen? Men kan er van ver zekerd zijn, dat in Libau niet alleen gekeken, maar meer nog gesproken zal worden. £)E VETTIGE LUMMEL, die met verkrampt saamgevouwen handen voor de groene tafel stond te dampen van angst, had minstens een open bare geseling verdiend, maar de rech ter heeft zulk soort snoeperijen he laas niet meer voor het uitdelen. Dat speet hem overigens wel. En mij, eerlijk gezegd, ook. Want hier stond een veetranspor teur terecht, wiens zedelijke meubile ring lager dan die der varkens moeit worden geacht. Deze stierennek torste een rood hoofd, dat geen hersens be vatte; ge zoudt er dus hard op kun nen slaan zonder gevaar voor een com- motio. Want hoe kan iemand een schudding krijgen in iets. dat niet aan wezig is? Toen de rechter hem ver oordeelde tot veertig gulden boete keek de kerel alsof de Kadi hem een paasei offreerde en hij zei: „U dank den eerwaarden van harten beleefd dankuwel." Ik mag dat geen taal noemen, die ontsproten is aan de in tellectuele broedmachine van eniger lei faculteit. Dé officier was zeer vertoornd ge weest, aleer hij met rijn maximumeis uit de bus kwam en dat was waar lijk geen wonder. Dit stomme brok mensenvlees immers had een pasge boren kalf, dat zijn aamwijzingen no pens een af te leggen weg niet be greep, dermate met een stuk hout geslagen, dat het koeienkind op de straatstenen was gevallen. Alstoén (zoals het per dagvaarding heet) haq verdachte het dier met zijn stomme manspoten in de buik getrapt, het geen niet beschouwd mocht worden als een geslaagde bijdrage tot de kaï- verenopvoeding. Het beest was we nend blijven liggen. Na grondig in zijn brein te hebben gezocht naar een oplossing voor het hem aldus over vallend transportprobleem, had de kerel het dier bij de staart gevat en hét, trekkend aan dit lichaamsdeel, over de straat gesleurd tot een paar vrouwen hem de jas van het botte lijf hadden geplukt en hem Zolang zede- prekend Mn de praat hadden gehou den, tot er een agent kwam. En daar stond 'ie nu, stotterend en zwetend en rillend. Want de rechter zei een paar kloeke dingen en die wer den nog een beetje vierkanter van sta tuur, toen de verdachte zijn pleitrede aanving, met de mededeling „dat het kreng niet wilde lopen en dat het loe der toch geslacht moest worden Enfin Jiij werd een beetje in het model gezet. Want de rechter, die de wildste burenruzies kalm over zich heen laat gaan, wordt zelf wild als hersenloze individuen zich vergrijpen aan het weerloze vee. „Ik zal het dit keêr nog bij een boete laten, maar de volgende keer gaat ge de gevangenis in, begrepen?" Ik geloof niet, dat 'ie het begreep. Bij zulke ijsberen komt het begrip soms een week later en dan nog met schokjes. KAREL. De 100.000ste De 100.000ste passagier, die de KLM na de oorlog over de At lantische Oceaan heeft vervoerd, is vanmorgen om ongeveer 8 uur in de ochtend op door-, reis van New York naar Rome op Schiphol arriveren. Het is mrs. Gwendolyn Catalano uit Con- necticut, die met haar man voor het eerst in haar leven een be zoek aan het stamland Italië zal brengen. Zij zelf werd in Ame rika geboren uit Italiaanse ouders. Tijdens het korte verblijf op Schiphol werden mevr. Catalona een in het Italiaans gestelde brief van dr. A. Plesman, benevens enkele souvenirs overhandigd. Om elf uur Maandagavond reed op de rijksweg bij Naarden in de richting van het Gooi een vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door H. J. N. uit Nükerk, terwijl in de richting Amster dam een Citroen naderde, bestuurd door E. J. S. uit Amsterdam. De Ci- troën reed met grote snelheid tegen de vrachtauto. De mede-in2ittende van de luxe-auto. de 36-jarige mevr. R. uit Amsterdam, overleed kort na het on geval. De bestuurder werd met zwa re verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd, evenals de bestuurder van de vrachtauto. De commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Dinsdag het verzoek van de regering om 19.800 millioen dollar voor defensieprojecten, waaron der het atoomonderzoek, ingewilligd. Het wetsontwerp zal volgende week in het Huis besproken worden. STAATS-SECRETARIS VAN MARINE NAAR INDONESIË De Staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman vertrekt vandaag per KLM-vliegtuig naai' Indonesië. Hij zal deel nemen aan de Unie-conferentie te Djakarta.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3