Agitatie staat oplossing in de weg Onze abonnementsprijs Nog steeds onrust in Italië Kort Bestek Dodensprong in BELGISCHE RAAD VAN STATE BIJEEN Contract-Fox werd geannuleerd Drie IJ-tunnels kosten honderd millioen de Sint Pieter Demonstratie in Frankrijk tegen wapenvervoer Radio in dienst van kankerbestrijding Vrijdag 24 Maart 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10846 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moet Leopold de toestand opnieuw overwegen Eenheid van Belgie komt in het geding Moord op hengelaar werd berecht Velser tunnel behoudt voorrang Bouw te Amsterdam in vijf jaar gereed? haile selassie over de kwestie-eritrea Weerbericht De RAI-tentoonstelling werd officieel geopend Burgemeester werd gezet gevangen Van zestig meter hoogte Man bleef hangen en kreeg 10.000 Lire militaire vliegtuigen in v.s. neergestort Nederl. leerlingvliegers gaan naar Amerika Secretaris van een vakgroep verduisterde 130.000 Voorbeeldig werk van de zending op Celebes De Deense kroonprins is in Nederland aangekomen Reeds veel succes BUKKAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 poïtgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEtN Directie: j BWLSMA eD C KRAK TArUEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties .Jutterties' tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 1— ojj vooruitbe taling. plus incassokosten Drie en een half uur vergaderde de Belgische Raad van State gisteravond iJvorenns Carton de Wiart al haar conclusie aan de verenigde journalisten mede deelde, dat „de huidige agitatie weinig sin heeft en een oplossing van de konings kwestie eerder in de weg staat". De man, die deze discussies had ontketend, heeft na afloop ervan verslag uitgebracht aan prins-regent KaTel en ook koning leopold opgebeld. De ministers van Staat zullen niet meer in vergadering bij eenkomen. Naar verluidt zullen stappen bij koning Leopold worden ondernomen, teneinde hem ertoe te bewegen, opnieuw de politieke situatie te onderzoeken. in Belgie heeft in een motie een veroordeling uitgesproken over poli tieke stakingen en zijn leden verzocht, vandaag door te werken. Hetzelfde heeft het bestuur van de liberale vak bond voor deze sector van het maat schappelijke leven beslist. Overigens blijft men in katholieke kringen van mening, dat Leopold hoe dan ook moet terugkeren als koning even hardnekkig houdt men in de socialistische hoek vast aan de stel ling dat de koning dient af te treden ten behoeve van prins Boudewijn. Meer en meer blijkt trouwens, dat het zwaartepunt van het probleem zich verplaatst. In een vergadering van le den der actiecomité's in de provincie Luik is door de sprekers om. gezegd: Het is voor Wallonië, dat wij strijden. Welke ook de ontwikkeling van de toestand zij, nooit zal Leopold III meer koning der Belgen zijn. De arbeiders klasse in Wallonië is zich van de toe stand bewust en heeft zich uitgespro ken. Gebleken is, dat het Belgische centralisme op verdrukking neerkomt. Een andere spreker zei, dat de arbei ders niet alleen zullen strijden ter op lossing van het probleem der dynastie, doch ook voor de verdere ontvoog ding van Wallonië. Het bestuur van de R. K. vakbond van personeel der openbare diensten De Indonesische minister van wel vaart, ir. Djuanda, heeft in antwoord op vragen in de volksvertegenwoordiging verklaard, dat de regering der Repu- blik Serikat het contract-Fox geannu leerd heeft in verband met de aanwe zige monopolistische tendentie, die bin dend was in de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Sta ten. Fox wordt nog steeds gelegenheid gegeven handelsbetrekkingen met de R.I.S. aan te knopen, die echter geba seerd moeten zijn op „vrije concurren tie". De minister herinnerde er aan, dat het contract indertijd gesloten werd met het doel de Nederlandse blokkade tegen de Republiek te breken. Twintig jaar geëst tegen dader In de nacht van 30 op 31 Juli stiapf de Amsterdamse tandtechnicus P. J. van Piggelen in Nieuwkoop een ge welddadige dood. De heer Van P. was een liefhebber van vissen en logeerde die nacht in het dorpje, om de volgen de morgen vroeg zijn simmetje te kun nen uitwerpen. Hij passeerde de avond in gezelschap van enige mensen, die allerminst gunstig bekend staan. Bij het scheiden ontstonden er moeilijkheden en het slot was, dat een man de heer Van P. een slag in het gezicht gaf en de andere hem met een fles likeur zo danig op het achterhoofd sloeg, dat hij kort daarop overleed. De beide mannen, die zich aan deze feiten hebben schul dig gemaakt, moesten zich dezer dagen voor de Haagse rechtbank verant woorden. Tegen degene, die de stomp had uitgedeeld, werd negen maanden gevangenisstraf geëist, tegen degene, die schuldig wasaan de dodelijke slag, twintig jaar. y\LS GEVOLG van de sterke sttyging van grondstoffen en lonen de papierprjjs Is onge veer 600 procent hoger dan vóór de oorlog Is een groot aantal dagbladen gedwongen de abon nementsprijs te herzien en met ingang van 1 April a-s. te stellen op: 4.50 per kwartaal j 1J50 per maand 0.S7 per week Ook voor ons blad zullen deze prijzen gelden. DE DIRECTIE. De wethouder voor de volkshuisvesting c.a. in Amsterdam, Mr. J. van der Velde, heeft enige nadere mededelingen gedaan over de plannen tot het bouwen van tunnels onder het IJ. Binnen een half jaar is aldus de wethouder een uitvoerig gedetailleerd rapport te verwachten over deze co betekenisvolle plannen, waar het tunnel- bureau ca. 5 jaar aan heeft gewerkt. Het ligt in de bedoeling drie tunnels aan te leggen: een voor het autoverkeer •n twee voor fietsers en voetgangers. Van deze laatsten zal de één langs negen, de ander langs zeven roltrappen bereikbaar zijn. De capaciteit van de tunnels wordt voldoende om ook het drukst te verwachten verkeer zonder vertraging te verwerken. kan worden geschat tezamen 100.000.000 gulden kosten. (Op dit ogenblik zijn de prijzen van water bouwkundige werken driemaal, die van mechanische werken vijfmaal die van voor de oorlog). Voorrang heeft stellig de Velser- tun nel. Daarvan heeft de minister gezegd, dat de in 1941 begonnen bouw in 1951 zal worden voortgezet, als hij de nodige millioenen daarvoor op de begroting kan brengen. Spoorwegen werken mede De Nederlandse Spoorwegen hebben zich ten slotte accoord verklaard met de geprojecteerde plaats van deze tun nel (waardoor zoals bekend ook een spoorlijn zal worden aangelegd). Naar de wethouder verwacht zal de Velser-tunnel in ca. 5 jaar gereed zijn. doch het begir van uitvoering der IJ-tunnels zal daarop niet behoeven te wachten. De wethouder heeft goede hoop dat binnen afzienbare tijd met de bouw van deze zo lang begeerde IJ-tunnels kan worden begonnen. De mogelijkheid, voor deze werken Marshall-gelden be schikbaar te krijgen, zal mede een on derwerp van bespreking vormen. Blijkens de laatste uitlatingen van de minister van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer is het hem nu dui delijk geworden, dat het dagelijks be stuur van de hoofdstad ter zake van de IJ-tunnelbouw in activiteit niet Is te kort geschoten, doch dat nog geen con tact is opgenomen met Rijkswaterstaat. Dit is niet vreemd zo vervolgde mr Van der Velde want de besprekingen liggen voorshands meer in de finan ciële sfeer. Zodra minister Lieftinck uit Indonesië terug is zullen de bespre kingen met deze bewindsman worden opgenomen. Over de investering van de nodige millioenen moet met de regering vol ledige overeenstemming worden be reikt. Ongeacht mogelijke prijswijzi gingen zullen de drie tunnels waar van de bouwtijd op ongeveer 5 jaar Haile Selassie, de keizer van Ethio pië, heeft aan de speciale correspon dent van de „Times" te Addis Abbeba meegedeeld, dat de kwestie-Eritrea on middellijk moet worden opgelost, wil verdere onrust in Oost-Afrika verme den worden. De keizer zou de wensen van de bevolking van Eritrea inzake de politieke toekomst van het gebied aanvaarden, doch trustschap verwer pen, indien dit door de commissie der V. N. werd voorgesteld, omdat hier wee een uiteindelijke beslissing zou worden uitgesteld, aldus de correspon dent. De Keizer beschouwde de toe wijzing van Somaliland aan Italië als onrechtvaardig en smadelijk. Een nieuwe Griekse regering cm- der leiding van de Liberale leider Sophocles Venizelos is Donderdagavond door koning Paul beëdigd. Weersverwachting geldig tot hedenavond. Meest zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige lichte regen of motregen Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperaturen. ZATERDAG: Zon op 6.33. onder 19.01. Maan op 8.45, onder 2.04. Nadat de voorzitter van de Neder landse Rijwiel en Auto Industrie gis termiddag een rede had uitgesproken, is de 28 RAI-tentoonstelling door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, officieel ge opend. Ook de minister heeft bij die gelegenheid een rede uitgesproken, waarin hij zeide, dat de productie van vervoermiddelen in het bedrijfsleven een grote plaats is gaan innemen. De bewindsman wees erop, dat sinds de bevrijding de aanbouw van het wa genpark een grote vlucht heeft geno men en dat de inferieure kwaliteit van de dump wagens en dergelijke geluk- kig vervangen is door producten val Uitstekende kwaliteit. Tal van autoriteiten woonden de opening bij, terwijl ook de consuls van Amerika, Belgie en Frankrijk aanwezig waren. De foto onder geeft een overzicht van de tentconstellingstad Enkele duizenden manschappen poli tie en militairen hebben gisteren het Zuiditaliaanse stadje San Severo bezet. Eerder op de dag was het hier tot een gevecht gekomen tussen 4000 demon strerende stakers en de politie. Vijf po litieagenten waren afgeranseld en vijf andere ontwapend. De stakers, die protesteerden tegen de dood van een demonstrant, die Woensdag in de Noorditaliaanse stad Parma in een gevecht met de politie werd doodgeschoten, wierpen barrica- Een werkloze ex-officier van de Ita- laanse luchtmacht is gisteren van de 60 meter hoge „fluistergalerij" in de koepel der Sint Pieterskerk gespron gen, doch bleef enkele meters boven de marmeren vloer voor het pauselijke altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het altaar ge knield lagen, gilden van schrik toen hij naar beneden kwam. De man, de 28-jarige Franco Zucconi, had voor hij sprong een touw onder de armen gebonden en aan de ijzeren bal- lustrade van de galerij vastgemaakt. Toen hij neerstortte, vielen twee brie ven uit zijn zak. Eén was geadresseerd aan de Paus en de andere aan de Ita- Een van Amerika's nieuwe lange af stand bommenwerpers, een B-50, is it 14 personen aan bqord in Arizona liergestort. Er zijn fhmstens negen mensen om het leven gekomen. Ver moedelijk is een motor in brand ge raakt. Bij New York is een militair trans portvliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm verongelukt. Een in zittende verloor hierbij het leven. liaanse pers. Hierin vroeg hij de we reld aandacht te schenken aan zijn wan hopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vaticaanse garde gearresteerd en aan de Italiaanse politie uitgeleverd. De „fluistergalerij" is een gezochte plaats voor zelfmoor den. Vorig jaar Augustus moest de Sint Pieter opnieuw geconsacreerd worden, omdat een onderwijzer zelfmoord had gepleegd door ervan af te springen. Later werd bekend gemaakt, dat de Paus Zucconi 10.000 lire heeft gezonden. In het kader van jnze militaire sa menwerking met de landen van de Westeuropese Unie en het Noord At lantische Pact zal in de toekomst per soneel van de Nederlandse luchtmacht ten dele opgeleid worden op scholen van onze bondgenoten. In dit verband zal thans binnenkort een groep van vier en veertig leerling vliegers naar Amerika worden uitge zonden, als gevolg van een aanbod van Amerikaanse zijde. Deze leerling-vlie gers worden gekozen uit een groep die zich reeds had aangemeld voor de vliegopleiding in Nederland. Zij zullen door de Amerikaanse luchtmacht zowel militair gevormd als tot vlieger worden opgeleid. De training vindt plaats in Ameiika's meest volmaakte luchtbasis, Randolph Field in Texas. den op in de straten en gooiden hand granaten naar de politie. Politiever- sterking, die in allerijl met pantserwa gens werd aangerukt, ruimden de bar ricaden op, verspreidde de stakers en arresteerde een aantal van hen. De bu- reaux van de communistische partij en het onder communistische leiding staan de vakverbond werden bezet. Volgens politiefunctionarissen is de toestand in de stad thans „gespannen, doch rustig". Elders. In andere steden in het gebied van Foggia kwam het tot verspreide rellet jes, waarbij stenen naar de politie wer den gegooid en een burgemeester in zijn werkkamer gevangen werd gehou den. In de buurt van Velletri in de provincie Rome hebben enige honder den arbeiders een fabriek van spring stoffen bezet naar aanleiding van een besluit der directie het bedrijf te slui ten in verband met de agitatie, die on der het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Parma. uit protest tegen het doodschieten van een demonstrant, verliep rustig. Het open bare vervoer lag geheel stil en bijna alle winkels, kantoren en fabrieken waren gesloten. De staking eindigde te middernacht. Drie en twintig arrestaties Te Roanne in Centraal Frankrijk hebben gisteren 1.500 mensen gede monstreerd tegen het vervoeren van wapenen uit het arsenaal naar het spoorwegstation. De menigte, die door communistische pamfletten tot de de monstratie was opgeroepen, wierp stenen naar de politie en de militairen, die het vervoer van de tanks en ander oorlogsmateriaal beschermden. Vijftien politieagenten werden gewond, van wie twee ernstig. Drie en twintig per sonen werden gearresteerd. Hoge Commissarissen hebben meningsverschil over Duitse zware industrie Regeringen moeten beslissen De geallieerde commissarissen hebben besloten, de kwestie van de reorgani satie der Duitse staalindustrie weer in handen te stellen van hun regeringen. De heren zijn het onderling niet eens geworden over deze zaak, omdat de Fransen niet accoord wilden gaan met de bevoegdheden, die de Engelsen en de Amerikanen aan de Duitsers wens ten te verlenen ten aanzien van de beschikking over de uiteindelijke eigen dom der mijnen en staalfabrieken. De Fransen wensen een strenge controle op deze industrieën te handhaven. De Engelsen en Amerikanen zouden daar entegen de zaak willen overdoen aan een Duitse regering, die tot nationali satie en teruggave aan de oorspronke lijke eigenaars zou kunnen besluiten. Aan de ingang van een speeltuin te Kopenhagen kan men lezen: „Vol wassenen hebben slechts toegang on der geleide van kinderen". En dat vind ik een wijs woord vrienden, want speeltuinen zijn er voor kinderen. Ouderen kunnen zich voldoende ver meien in de grote speeltuin des levens. Een aantal Noorse geleerden gaat camera's, microfoons, onderwaterlam pen en apparaten om geluid te registreren op weg naar de plaats, waar de kabeljauwen kuit schieten. Ze willen nu wel eens haarfijn weten, of de kabeljauwen onder het hofmaken ook praten. Zij zullen zich met hun toestellen zestig meter diep laten zak ken tot in het kabeljauwenboudoir. Ik vind het eigenlijk een beetje onbe hoorlijk tegenover de beestjes en als ik hen was, zou ik de kerels lekker geen kans geven en m'n mond stijf dicht houden. De Franse Nationale Vergadering houdt van 2 tot 18 April Paasvacantie. Stakingsdebatten en rege ringscrisis worden zolang uitgesteld. G Zevenhonderd patiënten van het zieken huis te Dueben (honderd kilometer ten Zuidwesten van Berlijn) zijn in honger staking gegaan als protest tegen de slechte voeding. In Bielefeld heeft men met Geiger-apparaten in de riolen gezocht naar een radio-actieve capsule 10.000 Mark waard, die in het toilet van een ziekenhuis was gevallen. IIIllllllllllll!IIMi Jn Denemarken gaan beroemde schil ders zoals Matisse en anderen wand schilderingen maken in militaire ver blijven. Hun werk zal de foto's van filmsterren en pin-up-girls komen ver vangen. Surrealisme inplaats van super realisme. In West-Duitsland zijn de kosten van levensonderhoud met veer tien procent gedaald, aldus zegt een statistiek. Maar klopt dat wel met die hongerstaking? Of valt soms ziekenver pleging buiten levensonderhoud? Mij is het een raadsel. Voor de kamer, waarin de vrouw van de Canadese Sorry, ik heb geen televisie-faeiel Gouverneur-generaal in Londen de slaap der rechtvaardigen sliep, hield zich een 23-jarige Joegoslaaf op, die vertelde, dat hij een geheime boodschap kwam overhandigen. Naar 's mans geestvermogens wordt een onderzoek ingesteld. Een Amerikaanse verze keringsmaatschappij heeft uitgeknob- beld, dat de kans op echtscheiding klei ner is, naarmate het gezin meer kin deren telt. 15 pet. bij gezinnen zonder kinderen, 11 pet. in ge,zinnen met één kinderen, 11 pet, 6.5 pet en 4.6 pet bij twee, drie of vier of meer kinderen. pubriek zenuwscheuten en griezel flodders. In Bolivia zijn meer dan achthonderd slachtoffers van de gele koorts. Tweehonderddertig van hen zijn overleden. In Panama zijn honderd militaire vlie buigen beschadigd door een hevige hagelstorm. O Een blanke Amerikaan in het Zuiden der Verenig de Staten is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, omdat hij drie neger kinderen heeft doodgeschoten. O Ban dieten, die vanuit een auto opereerden, hebben in Frankrijk twee banklopers van een bedrag van twee en een half millioen francs en van wissels ter waar de van een millioen francs beroofd. C Het Trappistenklooster In North Cum- berland. dat voor het grootste deel door de monniken zelf was gebouwd, ts door brand verwoest. Velen konden ternauwernood uit het klooster ontko men. Een jaar en drie maanden gevange nisstraf is voor de Rotterdamse recht bank geëist tegen een 39-jarige man, die als secretaris van een vakgroep in twee jaar tijds 130.000 gulden had ver duisterd. Deze had hij gebruikt voor het oprichten van een eigen metaal- warenfabriek. Deze verduisteringen wa ren mogelijk door het volslagen ontbre ken van elke contróle. Ds. J. Kruyt, zoon van wijlen de be kende predikant en etymoloog dr. A. C Kruyt, vertrok gisteren met het m.s. Garoet weer naar Indonesië, waar hij sinds 1916 zijn werkterrein heeft in Poso op Midden-Celebes. Hij deelde mede, dat de zelfstandige Christelijke gemeente aldaar reeds 75.000 leden telt. De zending wil een soort kader schalen oprichten, waar b.v. dertig jonge landbouwersgezinnen uit ver schillende kampongs voor twee jaar onder deskundige leiding worden op geleid tot in technisch, geestelijk- en maatschappelijk opzicht „modelgezin nen", om daarna in de eigen kampong het hier geleerde uit te dragen. In verband met de op handen zijn de besprekingen over het Atlantisch Pact in Den Haag,- is per K.L.M.-lijn- toestel uit Kopenhagen, prins George van Denemarken op Schiphol gearri veerd. Het initiatief van de NCRV om de radio in dienst te stellen van de kan kerbestrijding ilijkt bij de luisteraars goed te zijn ontvangen. De eerste uit zending leverde in postbus 1004 te Hil versum aan extra geplakte zegels, aan giro-overschrijvingen op postrekening 26000, en aan op andere wijze toegezon den giften een bedrag op van f9640.82. Dat doet veel verwachten als men bedenkt, dat er in totaal 30 tot 40 uit zendingen komen. Bij de giften waren vele staaltjes van bijzondere offervaar digheid. In Bunschoten besloten burge meester en het secretariepersoneel bij de uitbetaling van de salarissen 5 pet. voor de kankerbestrijding af te staan. Patiënten van het militair sanatorium in Amersfoort, bijna uitsluitend uit In donesië teruggekeerde militairen, brachten f 160 bijeen. Verscheidene per soneelsverenigingen zijn in actie ge komen voor „Haak in" en op bruilof ten en feestavonden gaat men „Met de pet rond" voor dit goede doel. Voor 1 gram radium Hedenavond komt er weer 'n nieuwe „Haak in"-wedstrijd. De spelregels zijn na de eerste proefuitzending gewijzigd om het meedoen voor de luisteraars aantrekkelijker te maken. De NCRV en het Koningin Wilhelminafonds ver trouwen, dat het doel: één gram radium bijeengespaard door de radioluisteraars, zal worden bereikt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1