Stad en Omgeving Minister Schokking nam afscheid van burgemeester Ritmeester Vlot toneelspel van „De Ooievaar" Beter bordgemiddelde bracht H.B.S. het kampioenschap schaken Brand bij mijnheer Waraven Het nieuwe boek Tijde ns diner ien huize van de Commandant Zeemacht Nederland Baggerwerk aanbesteed Tussen Haaks en Kuitje VAN MARSDIEP TOT IJ LOK-SM boekte veertig leden in één week H. POUWELS f Julianadorp Handbalsters wonnen vriendschappelijke strijd Prijsuitreiking door wethouder Van Loo Texel De vuurtoren draait weer Voorlichtingsavond voor aquariumhouders Burgerlijke Stand Schetsplan voor nationaal monument op de Dam maandag 27 maart 1950 Zaterdagavond hebben de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht I. W. Reljnierse en rijn echtgenote te hunnen huize een diner aangeboden ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester G. Ritmeester. Dit afscheidsdiner werd bijgewoond door Z.Exc. de minister van Oorlog en Marine, mr. fll F. Schokking en zijn echtgenote. De heer en mevrouw Schokking hebben de nacht in het Paleis doorgebracht en zijn gistermiddag per auto naar Den Haag terug gekeerd. Gedurende hun aanwezigheid in Den Helder wapperde de ministeriële standaard van het Commandementsgebouw. Tot de gasten behoorden Zaterdag avond, behalve de burgemeester, diens echtgenote en dochter, voorts kapitein ter zee F. H. M. van Straelen, Com mandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, kapi tein ter zee D. J. Kommer, Comman dant van Hr. Ms. wachtschip Willems oord, kapitein ter zee S. G. Baren dregt, Directeur der Rijkswerf, en de luite nant ter zee der 2e klasse H. Pontier, adjudant van de Commandant Zee macht Nederland, met hun echtgenoten. De gastheer, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse, heeft tijdens het diner bur gemeester Ritmeester toegesproken en hem bedankt voor de uitstekende ver standhouding. die allengs tot een per soonlijke vriendschap is gegroeid. Ook minister Schokkmg heeft uiting gegeven aan zijn grote erkentelijkheid voor hetgeen burgemeester Ritmeester tijdens zijn ambtsperiode, en vooral in de laatste jaren van wederopbouw, voor de Koninklijke Marine heeft ge daan. Hij heeft intens met de Marine meegeleefd en wist als geen ander aan Door de Directie der Rijkswerf werd aanbesteed het verrichten van onge veer 28000 kubieke meter baggerwerk in de Binnenhaven, het Natte Dok en de voorhaven van het Natte Dok bij de Zeedoksluis. De volgende tien in schrijvingen kwamen binnen: Fa J. Pranger, Alkmaar, f 18.080; fa. G. Pranger, Edam, f 20.480; N.V. Th. Smeulers' Baggermaatschappij, Utrecht, f 25.590; N.V. Van Dongen en Van Ho ven, Dordrecht, f 25.875; Aannemersbe drijf I. C. Kooyman, Harlingen, f 29.675; fa. gebr. Dikkerboom en Sy- brandy, Oudehaske, f 31.000; fa. J. P. de Koning, Medemblik, f 35.724: fa P. C. Meurs, Heiloo, f 36.000 fa. A. Kraaye- veld Pzn., Zwijndrecht f 36.400; fa. R Houwing, Alkmaar, f 44.880. Schipper A Drijer van het P. W- communicatievaartuig vond Zaterdag morgen achterin de haven een eenvou dig zeildoeks zwemvest drijvende, dat afkomstig bleek te zijn van de „Kar- hula", de Finse stomer die op 12 Fe bruari ten Westen van de Haaksgron- den verging. Het met «kurk gevulde zwemvest was met de vloed in de ha ven gekomen. Hr. Ms. „O 24", die haar schiet oefeningen heeft beëindigd, is naar Rotterdam teruggekeerd. Hr. Ms, „Willem van der Zaan" is uit Rotterdam teruggekomen en ligt thans voor 't Commandementsgebouw De Duitse kustvaarder „Fortuna" in ballast onderweg van Emden naar Vlaardingen, heeft het Nieuwediep aangelopen om in te klaren. Het is morgen hoog water om 1.20 en 13.45 uur en laag water om 7.15 en 20.45 uur. welke eisen een stad, die tevens ma rinebasis is, moest voldoen, zyn ver diensten worden door de regering in hoge mate gewaardeerd. Kolonel Barendregt heeft eveneens uiting gegeven aan zijn sympathie en waardering voor de burgemeester, die altijd oog heeft gehad voor de belan gen der zich steeds uitbreidende Rijks werf. In zijn dankwoord heeft burgemees ter Ritmeester met zorg gesproken over het beklemmende woningvraagstuk in deze gemeente. De groei van een Ma rinebasis is niet wel mogelijk, wanneer de uitbreiding van de beschikbare woonruimte daarmede geen gelijke tred houdt. Hij sprak de hoop uit, dat spoedig een oplossing zou worden ge vonden. PERSONALIA Op 1 April zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer J. van Munster, controleur van 's Rijks Belastingen te Den Helder, in dienst kwam van de belasting-administratie. De Staatscourant bevat de goed gekeurde statuten van de afdeling Den Helder van het Nederlandse Rode Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep tegen de oneerlijke penningmeester van Kath. Thuisfront te Oude Niedorp drie maanden gevan genisstraf geëist. In Hoorn zal van 26 Juni1 Juli een festival worden gehouden als manifes tatie van hetgeen in deze stad op cul tureel gebied wordt gepresteerd. D De veiling „De Tuinbouw" te Grootebroek besloot tot de bouw van enige poot- aardappel-bewaarplaatsen met een totale capaciteit van 2000 ton. De kosten zullen f 130.000 bedragen. De ge meenteraad van Bovenkarspel zat f 17.000 besteden aan verbetering van het veld van de voetbalver. KGB. Op Eerste Paasdag zal het personeel van Machinefabriek Maters te Bever wijk in het hersengymnastiekprogram- ma van de AVRO de strijd aanbinden tegen het personeel van een technisch bureau uit Amsterdam. De Raad van Egmond aan Zee heeft eenstemmig het besluit van B. en W. bekrachtigd, waarbij de kampeerplaat sen in die gemeente worden opgeheven in verband met de kans op verontreini ging van het aldaar op te pompen lei dingwater. De sinds jaren te Heiloo bestaande noodschoolkwestie is tot op lossing gebracht doordat de Raad met 11—4 stemmen een compromisvoorstel van B. en W. heeft aanvaard, waarbij de eigenaar een bedrag van ruim f 4700 wordt toegekend. ♦Tussen de Ned. Spoorwegen, de Prov. Waterstaat en het gemeentebestuur van Zaandam worden besprekingen gevoerd over de bouw van een tunnel onder de Provinciale weg als toegang tot het station. Voor de leden van de buurtvereniging L.O.K./S.M. heeft de toneelvereniging „De Ooievaar", die reeds meerdere malen heeft bewezen tot behoorlijk werk in staat te zijn, een opvoering gegeven van het blijspel „Omwille van de smeer". Het is een succsevolle avond geworden, waarop de ruim vierhonderd aanwezigen ide Casino-zaal was geheel bezet) zich zonder twijfel hebben geamuseerd. Gistermorgen om half tien is in zijn woning Javastraat 94 plotseling over leden de heer H. Pouwels, adjunct directeur der gemeentelijke water- en lichtbedrijven. De heer Pouwels, die in April 63 jaar zou zijn geworden, kwam in Augustus 1922 als hoofdopzichter in dienst der gemeentelijke water- en lichtbedrijven en heeft sindsdien de be langen der gemeente met bekwaam heid en grote accuratesse gediend. Na het vertrek van de heer J. Worp nam hij de functie van directeur waar. De teraardebestelling zal morgenmiddag om kwart voor drie geschieden op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. Het stuk, geschreven door Ed. Ter- lingen en A. Grishomme, is geen klucht vol dwaze situaties. Het beschrijft ge beurtenissen, die zich kunnen voor doen, maar wordt nergens zwaarwich tig. Het is heel luchtig gehouden en menige aardige vondst is erin ver werkt Onder de regie van de heer L. Broekhuizen heeft het gezelschap de lichte sfeer heel verdienstelijk weerge geven. Hijzelf vormde daarbij als de oude hulpbehoevende Jacob Brokx, die heel goed op de planken werd ge zet het middelpunt. Deze Brokx werd èn door het spel èn door de zeer. ge slaagde grime van de heer Polman een type met een apart karakter, zoals dat in het stuk nodig was. Bijzonder aar dig was ook de oude Kea Captijn, die door mevr G. J NapKlaver met ta lent en gevoel voor humor werd uit gebeeld. De heer J. Gorter, die een zeer goede stem heeft, maar overigens wat mat speelt, fungeerde voor Max Blommesteiin. Hij had uitstekende mo menten De heer N. W. Nak maakte var Josef Donders een origineel type, waaraan mevr. M. de Jongen-van der Blom zich wonderwel aanpaste. Zij werd als Bertha de gelukkige echt vriend van Josef Dit naar zorgde voor menige komische situatie. Mej, J. C. van Engelsdorp Gastelaars sneelde een vinnige Addy. die bij oom Brokx door haar eerlijkheid in een goed blaadje stond. Minder vlot en ge routineerd was het spel van mevr. H BrasGeus (wier type ook wat te jeugdig was voor moeder Dora), mej R. Roge (als de dochter -Greta. zuster van Addy), H Boogaard (Rudolf vriend van Addy) en J Plaatsman (Pim. vriend van Gretha). die echter beter op dreef was en wat vrijer op trad dan een vorige keer. Over het geheel genomen mocht de opvoering geslaagd heten. Het dank woord van de heer IJzendoorn en de bloemen die de speelsters en de souf- fleuse van hem ontvingen, waren on getwijfeld verdiend. Ook in ander op zicht kan LOK/SM op een goede avond terugzien, want er werden enkele nieuwe leden ingeschreven, waardoor het totaal der nieuwe leden in één week op veertig kwam! Het eerste team van JHC had een vrije Zondag, maar benutte deze door een vriendschappelijke wedstrijd tegen HAV 1 te spelen. Dat was geen een voudige opgave, want HAV is een klasse hoger geplaatst. Toch wisten de Julianadorper dames, die vóór de rust tegen de wind in speelden, met een 2—0 voorsprong de tweede helft in te gaan. Toen kwam HAV vinnig opzet ten, waarop weldra een verdiend te- genpuntje volgde. JHC maakte er toen 31 van. Weer volgde een tegenpuntje en zelfs scoorde HAV de gelijkmaker Uit een strafschop wist JHC het win nende doelpunt te produceren, waarna weldra het einde kwam van een aar dige. vlugge wedstrijd. JHC a speelde tegen Dosko a en keerde met een flinke 60 overwin ning in Julianadorp terug. Doordat DES gelijk speelde, is JHC a nu kam pioen Twee elftallen van JHC hebben dus de top bereikt, en het eerste maakt ook een goed kans. want dat staat op de bovenste plaats. WOGNUM, 24 Maart 1950. Aardappe. Ien: Koopmans blauwe f 8.20; Witlof f f 39—f 44; Witlof II f 34—f 37; Witlof III f 31—f 35- Witlof Stek f 23—f 29: Breekpeen afw. f 8—f 10.60; Spinazie f 37—f 39: Bieten f 4—f 6; Uien f 40— f 44; Andijvie f 58f 60; Winterlouw f 18; Jonathan f 41f 73: Rode kool f 11.10—f 19.30. De school wedstrijden om het kampioenschap schaken zijn tot het laatste mo ment uitermate spannend gebleven. De eerste viertallen van HBS en Zeevaart school hadden zich in de finale geplaatst en bleken toen gelijkwaardige tegen standers te zijn. Toen om half zes de vierde koning werd omgelegd, was de stand 22. In overleg met de heren A Coppens, voorzitter van M.S.C. en H. Maarse, vertegenwoordiger van de Helderse sportraad, besloot het bestuur van de Hel- derse Jeugdschaakbond, dat het bordgemiddelde de doorslag zou geven. Het viertal van de HBS, dat twaalf van zestien partijen had gewonnen, werd daar door bekerwinnaar. Het viertal van de Zeevaartschool had uit zestien partijen 10V> punt behaald. De wedstrijden hadden een geani meerd verloop en er heerste in „For- mosa" een rustige sfeer. De heren Wim Geus, J. Kiefte, D. de Lange en J. Kubbe hadden de organisatie behoor lijk geregeld. In de A-groep kwam ZVS 1 in de finale door met 31 van Lyceum 1 te winnen. HBS 1 won met dezelfde cij fers van Kweekschool 1, zodat ZVS en HBS in de finale kwamen, met boven vermeld resultaat. In de B-groep kwamen ABS 1 (na een 40 overwinning op School 10) en ULO Molenstraat (na een 2Vh overwinning op HBS '2) in de finale. In de daarop volgende wedstrijd tegen ABS 1 zegevierde de ULO met 31. In de C-groep toonde Lyceum 2 zich met 3'/« 1"/> de meerdere van de AvondvaktekenschooL Lyceum 3 speel de gelijk (22) met de ULO Herzog straat. Het lot bracht Lyceum 3 in de finale. De strijd Lyceum 2Lyceum 3 eindigde weer met 'n gelijk spel (2-2), en andermaal besliste het lot. Lyceum 3 stond kennelijk bij Fortuna in d^' gunst, want dit viertal werd winnaar. In de D-groep kwamen VGLO (na een 31 overwinning op HBS 4) en HBS 3 (na een 31 overwinning op ABS 2) in de finale. De beide finalis ten gaven elkaar geen kamp en de uit slag werd 22. Ook hier moest dus het lot beslissen. Het wees VGLO als de winnaar aan. De commissaris van Politie, de heer K. Rijpma, de rector van het Lyceum de heer G. Berkhouwer, en enkele le raren van de Ambachtsschool toonden door hun aanwezigheid hun belang stelling voor de bezigheden, die de jongelui in hun vrije tijd verrichten Wethouder L. F. van Loo. die de wed strijden eveneens bijwoonde, reikte na afloop de prijzen uit De eerste prijs de door hemzelf beschikbaar gestelde wisselbeker, overhandigde de wethou der aan J. Kiefte, de leider van het HBS-team. Behalve de eerste prijzen in de drie andere groepen waren er nog tal van persoonlijke prijzen, oan voor de jongelui die vier en drie pun ten uit vier partijen hadden behaald en enkele troostprijzen. Noemer wij slechts de namen var, de schakers, die alle vier partijen hadden gewonnen: D Dokter (ABS 2), A. van Leeuwen (ABS 1), M. van der Velde (Lyceum 3). W Geus (ULO Molenstraat) en C Kramer (Lyceum 2), Mej. B. van der Velde (HBS 3), de enige dame onder de deelnemers, kreeg een boeket bloe men. Voorzitter Wim Geus eindigde met een vlot speechje waarin hij alle me dewerkenden bedankte De deelnemers wekte hij op, trouw te trainen en eens onderlinge wedstrijden te organiseren, ter training' voor de kampioenschap pen van het volgend jaar. Kort Verhaal /y de BRANDWEER was er gauw genoeg bi), dat moet ik zeggen. Drie minuten na het alarm vloog de eerste motorspuit de hoek van de straat om. De Ma- girusladder kwam er onmiddellijk achteraan en toen smeten ze van onder en van boven tegelijk water In het vuur. In twintig minuten was het hele zaakje voorbij. En zodra we de kans kregen, scharrelden we de trap op om eens pools hoogte te gaan nemen. De buren-van-beneden waren nogal overstuur. Het is ook niet lollig, ais het water bij stromen langs je trappen neerloopt. Er was een juffrouw in een slonzige peignoir, die behoorlijk tegen me te keer ging. „Hou je kalm, zus" zei Ik, „het had veel erger kunnen zijn. Nou zijn het maar twee kamertjes en een badkamer". Nou goed, we kropen naar binnen en het zaakje leek van het begin af aan al verdacht Want je kon duidelijk zien, dat de vuurhaard óf in óf vlak bij de badkamer lag. En nou moeten jullie me eens vertellen, wat er in een badkamer voor brandbaars te vinden is, waar of niet? De commissaris vond dat ook. Hij rook groot wild, dat kon Je aan alles merken. Midden in de half-uitgebrande kamer bleef hij staan en hij snuffelde als een opgejaagde haas in het rond. ,,[K VERTROUW het niks," zei hr] tegen me, „dit brandje is aange stoken, Petersen, of mijn naam is geen commissaris Van Dijk." En ik gaf heni groot gelijk. Dit brandje was aange stoken. We wisten al, dat er een vrij gezel woonde, die buiten de deur at en we wisten ook, dat die vent die avond niet thuis was geweest. In de haard lagen geen kolenresten en het was trouwens zo'n zacht voorjaar, dat het wel een wonder zou zijn geweest, als de kachel hAd gebrand. „Ga mee," zei commissaris Van Dijk ineens, „ik wil wel eens met die ge plukte kip beneden praten." De juf frouw van éénhoog deed schichtig, toen ze ons voor haar deur zag staan Maar het was net wat voor Van Dok, om zulke klanten te scheren. En het duurde dan ook geen kwartier, of hg had het hele verhaal eruit. Walraven heette de bewoner, ja meneertje, en hij was ongetrouwd za'k maar zegge. Wat-ie voor de kost deeï Kassier op een kantoor, meneer de commissaris ergens op de Heren gracht. Je ^bedoelt zeker een bank, juffrouw? informeerde Van Dijk vrien delijk, kantoren hebben geen kassiers, hoogstens boekhouders. Weet ik veel. zei het mens, ik heb van zukke der gelijke dingen geen verstand, hij was een nette meneer, commissaris, en nie mand had nooit geen last van 'em. Hg maakte wel eens een praatje, dat wel, maar niks opdringerigs hoor, o, nee- En hg had 'er nog nooit met één vin ger aangeraakt Het gebaar, waarmee het mens wat verpieterde haartjes om haar vinger krulde, probeerde geloof ik, uit te duiden, dat haar dat eigenlijk wel een Na reeds enige dagen te hebben proefgedraaid is thans de Eierlandse vuurtoren weer in dienst gesteld, waar door een nieuwe phase in de veelbewo gen geschiedenis van deze toren is in getreden. Toen hij in 1863 werd ge bouwd, brandde het licht op petroleum. In 1927 werd een electrische installatie aangebracht, waarbij de lichtsterkte op een millioen kaars kwam. Tijdens de „Russenoorlog" in April 1945 werd de toren zeer zwaar beschadigd, waarbij ook het optiek werd verwoest. De opbouw van jie toren werd in 1948 ter hand genomen. De nieuwe in stallatie geeft het licht een sterkte van drie millioen kaars. Door het overhalen van een handle heeft burgemeester mr. G. D. Rehorst van Texel de toren in gebruik gesteld, nadat de directeur- generaal van het Loodswezen, schout bij-nacht J. Callenfels, het woord had gevoerd. De plechtigheid werd bijge woond door de directeur van 't Loods wezen in het derde district, kapitein luitenant ter zee H. Tichelman, de hoofdingenieur der Kustverlichting, ir. P. J. G van Diggelen, en de opzichter der Kustverlichting te Huisduinen, waaronder ook de Eierlandse toren res sorteert, de heer J. de Jong. Het ge meentebestuur van Texel had blijk ge geven van zijn vreugde over het feit, dat het eiland één der mooiste ei. mo dernste vuurtorens van ons land rijk was geworden, door het zenden van 'n groot bloemstuk. De Texelse afdeling van de aqua riumvereniging „De glasbaars" uit Den Helder heeft voor leden en belangstel lenden een voorlichtingsavond gehou den in restaurant De Graaf te Den Burg. De heer Van Heulen heeft daar gesproken over het tropische aquarium, waarover hg zeer vele interessante en leerzame bijzonderheden vertelde. Voor al zijn mededelingen over de kweek - methodes en de voorplanting van plan ten en vissen werden met de grootste aandacht gevolgd. Verscheidene der aanwezigen maakten op deze avond voor het eerst kennis met het tropische aquarium. Wij behoeven er niet aan te twijfelen, dat menigeen coor de cause rie van de heer Van Heulenover de laatste aarzeling is heengebracht en dat het aantal aquariumhouders op Texel groter zal worden. Dan is ook wat de toekomst betreft het doel van* deze pro- paganda-avond bereikt. Geboren: Martinus G. J., z. van G. J. Veeger en Th G. Witte. Johannes J., z. van J. B. Halsema en J. M. Vos. Poulus, z. van KI. Kikkert en N. G. Henstra Hermanus J., z. van J. J. van Miltenburg en A. Agricola. Jo- sophina A„ d. van L Witte en C. M. A Hoogenbosch. Ondertrouwd: Cornelis Maas en Moes Diemer Jacob C. Vendel en Anna C. van Heerwaarden. Overleden: Geertje Boon. wed. v. Sijbrand C. Keijser. 78 Jaar. Gerrit Schraag, wedr van G. Witte, 84 jaar. Cornelia Lap, wed. van Jan Krijnen, 82 jaar. beetje speet. En altijd even vnndeiyk en beleefd, meneer, gisteravond zei- d-ie nog, nou juffrouw, zei-tj-ie, ik ben vannacht niet thuis, want ik moet naar Middelburg. Ik maakte nog een lolletje, meneer. Brengt u een apie voor me mee, meneer, zei ik en toen was hfl verdwenen. De deur van zyn ka mer deed hg altgd op slot, want per slot lopen Jan en alleman over de gangen. En toen hg de trap afliep, hoorde ik 'em met z'n sleutelbos ram melen in zgn broekzak. Commissaris Van Dgk stond het hele verhaal in te drinken, zgn root- vogelkop stak naar voren en z'n han den hield hg op zgn rug gevouwen En ineens vuurde hg onverwacht een vraag af, zo onverwacht, dat het goe de mens er bgna van achterover viel. „Waar logeert-ie in Middelburg?" Ze aarzelde geen ogenblik: „In de Kom- mers." „Mooi, in Du Commerce. zie- je, hè Dan weten we wel genoeg Als dat ge bedankt zgt." En weg waren we. Terug naar bo ven, naar de gang en naar de badka mer. „Kgk," zei commissaris Van Dyk. „nou moet je me eens goed vertellen, wat je allemaal ziet. Maar dan ooft alles, hè!" Wat ik zag, in dat kleine hokje, met de zwartberoete tegels? De bad kuip en een hoop verwrongen loden buizen en een gascomfoortje aan dt muur, zo'n klein dingetje, waar je een keteltje scheerwater op kunt war men en een eind gasslang en heel in de hoogte, vlak tegen 't plafond een geblakerd electrisch schelletje met dt draadjes erbg hangend. Nou, en dat vertelde ik de baas, hè! „Goed," zei die vaderlgk, „heel goed, m'n jongen. En kun je me ook ver tellen wat de huisbel in de badkamer doet?" En daar stond ik, begrgp je wel? Met m'n mond vol tanden, want laat ik dat nou niet opgemerkt hebben „Daar komt het nou net op aan, m'n zoon," zei hg. Maar hg hielp me me» uit de brand en vertelde me lekker niks. „Kom op," zei hg, „we gaan een telegrammetje sturen aan die me neer Walraven. Woning totaal uitge brand. Ik wil die meneer wel een» spreken." Ik stond een beetje verbaasd te kgken, want van uitbranden was geen sprake. Hoogstens kon je zeggen, da' er flinke brand- en waterschade was Maar orders zgn orders, dns ik die teerde op het bureau een telegram naar Middelburg: „Woning totaal uit gebrand. Keer onmiddellgk terug." We ondertekenden met Van Zanten. Da; was de naam, die op de hulsdeur van het mens te lezen stond. yOEN BEGON het routinewerk. Twee mannetjes gingen naar het station, om op de treinen uit het Zuiden te letten. Een duidelgke foto van meneer Walraven in hun binnenzak. De vent scheen nogal gdel geweest te zgn, want we vonden een hele seene in een la van z'n dressoir, dat maar weinig door het vuur geleden had. „Als je hem te grazen hebt," zei Van Dgk. ..breng je hem fibelde fors hierheen Hg zal me welkom zgn. En, o, ja, Van rricht, ga jg met Huisman bg Juf trouw Van Zanten op visite zitten. Alt- ze de vogel aan het station missen vangen jullie hem wel op. Ook maai gewoon hier brengen. Maar hou em in de gaten, dat-ie niks weggooit on derweg. Daar heb ik zo'n idee van, snap-je?" We snapten het niet, maai discipline is discipline, dus we hielden onze snater. We wachten, één uur, twee uur. drie uur. Maar de jongens op het sta tion belden niet op, en Van Trlcht en Huisman zaten bg juffrouw Van Zan ten knus op de thee. „Lauw, commis saris," zei ik. Als antwoord rinkelde de telefoon. „Hebben," zei Van Dgk, „op het station. Ze zgn onderweg." Tien minuten iater stond onze nieuwe station-wagen voor het bureau en Walraven maakte zgn entrée. Van Dgk was de vriendelgkheid zelve „Gaat u zitten, meneer," bromde hg. en wuifde met een sloom handje de twee secondanten de kamer uit. „Groot verlies hebt u daar geleden, wét?' Walraven was overstuur, dat kon je met je klomp wel voelen. Wat een wonder, dacht ik, als je in Middelburg logeert en je flat brandt achter je rug uit. ,We hebben u hier laten ko men." Van Dgk steunde twee kolos sale ellebogen op zgn bureau, .omdat we het vermoeden hebben, dat het vuurtje is aangestoken." Ik dacht, dat er een adder onder Wairavens stoei zat, zó vloog-ie overeind. „Aangesto ken?" deed-ie in opperste verbazing .en door wie dan wel?" Dat is nou luist wat ik zo graag wou weten," zei Van Dgk, „hebt u veel schade?" „Natuurigk," zei Walraven vlug alles Is weg, m'n geld. m'n papleren, alles. U telegrafeerde toch zelf, dat de fait is uitgebrand. En ik bewaar altgd alle stukken en polissen en brie ven en geld in mgn bureau." „De zal u eens wat vertellen," zei Folklore in de Nederlnnaw overleveringen. In het onder bovenstaande titel bg Uitgeverij C. Hafkamp te Amsterdam verschenen werk heeft K. ter Laan een uitgebreide serie overleveringen bijeen gebracht en daarmede een stuk arbeid in het belang van de volkskunde ver- richt. De sprookjes, sagen en legenden zyn onderverdeeld in acht hoofdstukken, t.w. Overblijfselen uit het Heidendom, Invloed van het ChristU dom. Des dui vels macht Historische overleveringen. Volksverhalen, Sprookjes Humor en Spot. De verhalen laten zich prettig leien, in de eerste plaats door degenen wier hart warm klopt voor het volkseigene, als hoedanig in de eerste plaats de folklore valt aan te duiden. In dit ver bond is het prettig te weten, dat het aantal diergenen vooral de laatste jaren belangrijk toeneemt. Zij vooral zullen auteur en uitgever dankbaar rijn voor de uitgave van dit ook in typografisch opricht uitstekend ver zorgde boek. In opdracht van een werkcomité uit de Nationale Monumentencommissie voor Oorlogsgedenktekens hebben de beeldhouwer John Radecker en de architect J. 3P Oud een voorlopig ontwerp voor het nationale gedenk teken op de Dam te Amsterdam ge maakt. Wordt dit plan uitgevoerd, dan zal het Damplantsoen plaatsma ken voor een verhoogd plateau, dat een elliptische zuil van meer dan twintig meter hoogte zal dragen. Da zuil zal worden omgeven door beel den. Ook wordt een urnengalerij aan- gebracht, die de elf urnen uit de pro vinciën alsmede die uit Indonesië zal dragen. De kosten worden geschat op f 385.000. „Ik geloof niet, dat ze dol is op parfum. Ze is in ieder geval nog niet weg van zeep". Van Dgk, .waarom zouden we er lan ger om heen draaien? Ik wéét, wie dat brandje heeft aangestoken." Hfl wachtte even en keek naar de zweet droppeltjes op Wairavens voorhoofd. ,,U, en niemand anders," knalde toen zgn stem als een pistoolschot. „En Ut zai het u bewgzen ook. U bent onder arrest. Petersen, kgk jg meneer z'n zakken even na, wil je?' Koud kunstje voor een ouwe rot als ik. In één minuut lag er een stapeltje papieren op het bureau van de com missaris. Brieven en twee girobiljet ten en een portefeuille en nog een en velop. En naar die envelop graaiden Van Dijks vingers. „Weet je, wat Ut zo gek vind, meneer Walraven?" kwam-ie suikerzoet, „dat alle papieren ln uw bureau liggen, en de brandpolls in uw binnenzak huist. Kunt u dat verklaren?" Walraven probeerde het,, maar het klonk nogal hakkelend. Toen hg wegging, was de kachel uit, en nergens brandde licht en hij had zgn huisdeur op slot gedraaid, dus hoe kan dat nou? „Zai ik je wel even bg lichten, vriendelijke vriend," zei Van Dgk gzig. In de badkamer zit een gascomfoortje, hè? En als je nou de gasslang langs de muur naar boven bindt en je prikt er een gaatje in, vlak bg een elec trisch schelletje, dat daar zit en je gaat weg en iemand belt aan de voordeur, dan vonkt dat belletje en dan brandt het gas en het touwtje van de slang smeult door en de slang valt naar beneden en de stapel hand doeken daaronder begint te branden en dan zgn de rapen gaar, snapt u?" Walraven werd brutaal. „Dat klinkt heel aardig verzonnen, commissaris," zei hg, „maar het igkt me net even te toevallig. Ik heb u al verteld, dat ik m'n huisdeur op slot had." „Klopt als een zere teen," zei Van Dgk, „maar, en let hier wél op, het gaskraantje in de badcel stond open. Walraven werd een tintje bleker. Maar hg vocht toch door. „Zo," hg, „en is het dan niet heel toevallig, dat er nadat ik weg was gegaan, ge* beid. is?" Van Dgk wachtte weer even, als een kat, die met een muis aan het sollen is. „Toch niet," zei hg, „toch niet. Voor iemand, die geld nodig heeft en die zgn meubeltjes zwaar verze kerd heeft is het wel eens een oplos sing als er brand komt. En u hAd geld nodig. Omdat u gistermiddag °P staande voet was ontslagen wegens knoeiergen in de boeken. En u wistj fat er gebeld zou worden, omdat uw chef u had gezegd, dat u een schrifte* 'ijke bevestiging van uw ontslag over de post zou krygen. Hebt u nu nog iets te zeggen Dat had Walraven niet en toen twes man hem meenamen, leunde Van Ugk tevreden achterover in zgn stoel Het gebaar, dat hg tegen mg maakte wa' er één van: „Nou, heb ik het ja gezegd?"

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2