Zware dagen voor Nederia nds elftal t Spurt in 'I kort Wetenschappelijk werkster voor bloembollencultuur Verdiengeld met champignons kweken Provinciale Brandweerbond groeide sterk in ledental Vier wedstrijden in zes Morgen tegen Brentford weken Nederland erkent de Ch inese Volksrepubliek Sportprogramma voor Zondag Xerxes liet Nepiunus niei win nen Ook De Ruyter naar Wenen - Conzales slaat Kramer Ministers van Buitenl. Zaken in Mei bijeen Duitse vakverenigingen wensen hogere lonen Ongeluk of misdrijf? Kaasexport naar. Belgie tijdelijk stopgezet Velen vlogen er in Verenigde vergadering Staten-Ceneraal Belangrijke inleiding over brandpreventie Zwendelaar gearresteerd West-Duitsland wil geen vluchtelingen meer Mevr. E. de Mol-Rijnveld 70 jaar De tulp: Estella Rijnveld Nederlands als voertaal bij onderwijs op Oost-Java afgeschaft „Pool" van arbeiders in Oost-Pruizen Tweede landing van Tsjiangs troepen bij Soengmen DINSDAG 28 MAART 1950 DE SPELERS van de Nederlandse elftalclub hebben in de komende we ken enkele zware wedstrijden voor de boeg. Morgen wordt een oefenwed strijd tegen de Engelse tweede divisie club Brentford gespeeld. Na deze wed strijd zal het elftal worden samenge steld, dat 16 April in „de hel van Deur- ne" tegen de Rode Duivels moet op tornen. Drie weken later komt Leeds United naar Nederland, ook al een tweede divisie-club, die met de Oran jehemden de generale repetitie houdt voor de wedstrijd tegen Engeland B. Het Engelse B-team komt 17 Mei naar Nederland en zal graag revanche wil len nemen voor de morele nederlaag van enkele weken geleden. BRENTFORD, dat door Malcom Mc Donald, ex-internationaal van Schot land en eertijds één van de prominente spelers van Glasgow Celtic, wordt ge traind, is 'n vrij sterke tweede divisig- «lub. Tn het doel staat Alf Jefferies. Deze „goalie" speelde vroeger voor Oxford City en werd in September 1947 prof. De voormalige rechtsachter van Guil- ford City, Freddy Monk, kwam in '48 bij Brentford en staat naast de vete raan Wally' Quinton. In 1939 speelde Quinton reeds voor Birmingham City en hield het daar tien jaar uit, waar na hij naar Brentford overging. Frank Latimer verliet in 1945 de mijnen om zijn brood op de groene velden te gaan verdienen. De stopperspil van Brent ford begon zijn voetballoopbaan als De Nederlandse regering heeft gisteren door bemiddeling van de ambassade secretaris dr. J. Vixseboxse te Peking een nota doen overhandigen aan de centrale regering van de Chinese volks republiek, waarin de Nederlandse rege ring te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chinese volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overgegaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaakgelastigde te Nanking, zal zo spoe dig mogelijk naar Peking vertrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationa listische regering te Den Haag is dooi de Nederlandse regering terzake inge licht, waarbij is medegedeeld, dat deze erkenning van het regime Mao Tse- Tung impliceert, dat de jure erkenning van de nationalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. amateur bij Chelsea, waar hij als pro fessional vandaan ging. Aanvoerder Manley weet zo langzamerhand wel wat er in de voetbalsport te koop is. In 1931 kwam hij voor Manchester United uit en heeft thans zijn tweede lustrum bij Brentford reeds gevierd. Op de rechtsbuitenplaats staat Jackie Goodwin, die enige jaren geleden nog voor Birmingham speelde. Bill Pointon, die naast hem staat, is enkele weken geleden van Queens Park Rangers overgenomen. De aanvalsleider de uitstekende schutter Billy Dare is met linksbinnen Jimmy Hill de ge vaarlijkste voorhoedespeler var>„ Brentford. Linksbuiten Dickie Girling is reeds zeven jaar prof en zal onze achterhoede wel voor de nodige pro blemen kunnen stellen. Nu behoeven wij ons niet af te vra gen of het Bondselftal van dit Engelse team zal kunnen winnen. Wel zal het prettig zijn als onze landgenoten Woensdagmiddag in het Feijenoord Stadion 'n overwinning boeken, maar van groter belang is de manier waar op wordt gespeld. Een overwinning zegt dan pas iets, als zij wordt behaald door opbouwend spel en niet door het srel van de gasten af te breken. Hoe het ook zij, in ieder geval is deze wed strijd een uitstekende voorbereiding voor de „derby der lage landen". In deze wedstrijd zal ons Oranjeteam moeten bewijzen dat het optimisme dat na de 10 nederlaag tegen Engeland B bij velen is ontstaan, gerechtvaar digd is. EERSTE KLASSE Afdeling IV: Sitt. BoysVVV. Afdeling VI: TSCEindhoven. TWEEDE KLASSE A: AlcmariaVolendam; UW Vriendenschaar; RapiditasAFC; DWVElinkwijk; HVC—Zaandijk. B: WFCHercules. DERDE KLASSE A: APGSZilvermeeuwen; Kin- heimBeverwijk; SchagenTerrasv.; VitesseAlways Forward. B: GVO—ZSGO; IVV—ZVV; DTS QSC; De KennemersHalfweg; ADOSucces. C: HollandiaDCG; DEM—Hei der; VelsenWMS; Bloemendaai KWOVVOAlkmaarse Boys. VIERDE KLA/SE A: GrasshoppersOudesluis; BKC Wieringerwaard. B: BerdosZAP; ZouavenVVW; St. GéorgePurmerend; RKAFC Andijk; De RijpWestfriezen. C: CSVEnergia; AssendelftZee vogels; LimmenHSV; WSVSchel- lingwoude; RandefsRCZ. D: OlympusNautilus; Zaanlandia OFC; HEDWPurmersteijn; Y-Boys Meervogels; EVCMonnikendam. E: TDWASVK; SNA—De Pio nier; De GermaanSloterdijk; DRC- Ontwaakt. F: WMHORivalen; Oranje Zwart DSS; WB—Swift; ASV—IEV; Vliegende VogelsBPC. Een verzoek van D.W.S. aan het Bondsbestuur om de ontmoeting tussen Xerxes en Neptunus ongeldig te ver klaren en te laten overspelen, op grond van het feit, dat Xerxes in de laatste competitiewedstrijd Neptunus zou heb ben laten winnen, is afgewezen. Zowel het bondsbestuur als de scheidsrechter waren van oordeel dat Xerxes de an dere Rotterdamse vereniging zeker niet heeft laten winnen. In de finale enkelspel van het tournooi om het wereldkampioenschap tennis voor profs op overdekte banen, waarvoor een bedrag van 10.000 dollar aan prijzen was uitgeloofd, heeft Gon- zales (V.St.) met 75 63 64 van Jack Kramer (V.St.) gewonnen. Gon» zales had eveneens succes in het dub belspel. Met Segura (Ecuador) sloeg hij in de finale Frank Kovac, en Melby van Horn met 62 46 63 108. Er blijkt een redelijke kans te be staan, dat Kees de Ruyter straks met Metz, in het Europees kampioenschap libre te Wenen (27 t/m 30 April) zal uitkomen. De mogelijkheid is n.1. aan wezig, dat twee landen (Spanja en Por tugal) zich om bizondere reden terug zullen trekken. Naar wij vernemen vindt de bui tengewone bondsvergadering van de K.N.V.B., welke oorspronkelijk op 25 Maart te Amsterdam zou worden ge houden, en waarop de voorstellen in zake het competitievraagstuk worden behandeld, op Zaterdag 3 Juni te Utrecht plaats. De diplomatieke correspondent van de New York Times meldt uit Was hington, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zijn Fran- se en Amerikaanse ambtgenoten heeft voorgesteld tezamen alls aspecten van hun betrekkingen met Sowjet- Rusland te bespreken. De besprekin gen zouden tevens betrekking hebben op de kwestie der atoomenergie en de mogelijkheid van een conferentie met de Sowjetrussische leiders. Vol gens de correspondent zal de bijeen komst van de drie ministers in Mei te Londen worden gehouden. Het Westduitse verbond van vakver enigingen, dat 5 millioen leden telt, zal waarschijnlijk zeer binnenkort een campagne gaan voeren voor hogere lo nen, zo heeft de voorzitter van het verbond, dr. Hans Boeckler, medege deeld. Dr. Boeckler, die inflationnaire looneisen sedert de bezetting heeft be streden, verklaarde, dat men in arbei derskringen van mening is dat de ver wachte daling van de prijzen voor voe dingsmiddelen en verbruiksgoederen niet is ingetreden. - V, -! Zaterdagmorgen heeft men in het Boerengat te Rotterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-ja- rige kantoorbediende A. A. L. De jon geman, die sedert 25 Februari werd vermist, is op 18 Februari uit Indone sië teruggekomen. Het stoffelijk over schot vertoont beschadigingen aan het hoofd, zodat men sectie zal verrichten om te onderzoeken of hier eventueel sprake is van misdrijf. Op 15 Maart 1950 werd in het Belgi sche staatsblad een besluit van de regent gepubliceerd, dat een Belgische heffing op ingevoerde kaas, ook Neder landse, mogelijk maakt. Bij ministeriëel uitvoeringsbesluit, eveneens op 15 Maart gepubliceerd, werd deze heffing op 12 franc per kg vastgesteld en zij trad ter stond in werking. De Nederlandse regering heeft dienaangaande onmid dellijk besprekingen met de Belgische regering geopend. Deze besprekingen hebben tot het resultaat geleid, dat de Vandaag komt in de Ridderzaal de verenigde vergadering der Staten-Gè- neraal bijeen ter behandeling van de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erf opvolging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning. OPNIEUW DOODSTRAF TEGEN S. D.-ER GEëlST. Mr. Baron van Voorts tot Voorst, procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie concludeerde Maandag tot verwerping van het beroep in de zaak tegen de Hauptscharführer der Sipo, Ferdinand Frankenstein uit Orrach, die door het Arnhemse bijzonder hof tot de dood'straf was veroordeeld. Uit spraak over veertien dagen. Zoals gemeld werd, zullen H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoie in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'lsere. Een opname uit deze prachtige streek, waar op het ogenblik in het dal van de Tignes een grote dam in de rivier wordt gebouwd. Als de dam gereed is, zal een enorm meer gevormd wor den, waarin het dorpje Tignes geheel zal verdwijnen. Op de opname zien wij een gedeelte van Tignes. De kerktoren zal, als het meer volgelopen is, ongeveer 50 voet onder water staan. Verdien geld bij u thuis door het kweken van champignons. Onder dit opschrift verschenen gedurende enige tijd in verschillende dagbladen adver tenties. Wie hierop inging, kreeg van de firma „Delikaat" te Den Haag een circulaire, waarin bedriegelijk werd voorgesteld, dat men, door in een kelder, stal, schuur of garage enkele vierkante meters champignonbedden Het Westduitse parlement heeft zich uitgesproken voor het weren van vluchtelingen uit de Russische zóne, Belgische regering sedert 26 Maart de me^ uitzondering van hen, wier leven of persoonlijke vrijheid gevaar loopt uitvoering van genoemde besluiten tijdelijk heeft opgeschort. Nederland heeft de export van kaas naar Belgie zeer tijdelijk stopgezet om de gelegen heid te scheppen tot een nieuw over leg, dat Maandag is aangevangen. PROTESTEN TEGEN NIEUWE ROEBELKOERS. De Verenigde Staten hebben bij de Sowjetunie geprotesteerd tegen de nieuwe wisselkoers van vier roebel per Amiikaanse dollar, die volkomen on gerechtvaardigd wordt genoemd. Ver zocht wordt de vroegere koers van acht roebels voor een dollar, te her stellen. Ook Engeland zal tegen de nieuwe roeblkoers protesteren. en van hen, die wegens andere drin gende redenen zijn uitgeweken. Op het ogenblik wonen zeven en een half millioen personen in West-Duitsland, die werkelijk als vluchtelingen kun nen gelden. Bovendien zijn er nog an derhalf millioen Oostduitsers om an dere redenen het gebied van de Bonds republiek binnengekomen. Naar schat ting komen maandelijks 25.000 perso nen in West-Duitsland aan. Door onvoorzichtigheid viel de 21- jarige A. Blokland Zondagavond bij Ouddorp (Z.H.) voor de tram. Hij was op slag dood. aan te leggen, tientallen guldens per week kon verdienen. Als men aan de firma een bedrag van 18 gulden overmaakte, ontving met een paar zakjes champignonzaad, een pakje kunstmest, een thermometer en een cultuurbeschrijving. De uiteindelijke productie zou zelfs door de firma tegen de hoogste dagprijzen worden afgeno men. Ofschoon de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst middels pers en radio een waarschuwing tegen het zwendelzaakje verspreidde, werden honderden slacht offers gemaakt. De waarde van het geen men ontving bedroeg hoogstens f 2.50. De productie was meestal de moeite van het verzenden niet waard. De politie stond eerst vrijwel mach teloos. omdat de gedupeerden ver zuimden een aanklacht in te dienen. Het werd de firma in Den Haag ten slotte toch te warm onder de voeten. De zaak verhuisde naar Maastricht^ waar nu toch dezer dagen de leider, de Belg Alfred B. uit Luik, is gearresteerd. Met het 27.469 ton metende troe pentransportschip „Georgic" kwamen gistermorgen 1400 militairen in het va derland terug. Verder bevonden zich ongeveer 600 vrouwen en kinderen aan boord. De Britse communistische partij heeft er in een manifest op aangedron gen, dat men geen medewerking zal verlenen aan het vervoer van oorlogs materiaal naar Mallakka. De Noordhollandse Provinciale Brandweerbond hield Maandag te Hoorn zijn jaarlijkse algemene verga dering, waarvoor echter maar matige belangstelling bestond. De voorzitter, de heer L. A. Ankum, burgemeester van Koog aan de Zaan, deed in zijn openingswoord de mededeling, dat de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland verhinderd was te komen, evenals de brandweercom mandant van Amsterdam, de heer Scbuitemaker. Hierna volgde het jaar verslag van de secretaris, de heer D. Z.K.H. prins Bernhard heeft gister een bezoek gebracht aan de Utrechtse voorjaarsbeurs. Hij werd in de ontvangkamer welkom geheten door de voorzitter van de raad van beheer van de „Koninklijk Nederlandse Jaar beurs", dr. F. H. Fentener van Vlissingen, en de directeur, mr. J. Milius. Tijdens de rondgang toonde de prins veel belangstelling voor de stand van de Economische Voorlichtingsdienst. In het midden dr. F. H. Fentener van Vlissingen. Mevrouw E. de MolRijnveld, echt genote van dr. W. E. de Mol, de be kende wetenschappelijke werker op het gebied van bloembollen, hoopt 31 Maart haar 70ste verjaardag te vieren. Meer dan de helft van haar leven heeft deze bescheiden en eenvoudige vrouw een groot aandeel gehad in de wetenschappelijke arbeid van dr. De Mol. Zij voerde in 1922 de merkwaar dige bestuivingsproeven uit met de door haar man opzettelijk gekweekte verdubbelde stuifmeelkorrel. Zij oogst te de 1300 ontstane zaden en potte die elk in een afzonderlijke bloempotje Het gelukte haar, 900 zaden tot ont kieming te brengen. De grote verras sing bleef niet uit: Ér bleken acht tri- ploide (24 chromosomige) hyacinten te zijn ontstaan. Toen het echtpaar geruime tijd werk zaam was aan de Colombia-universi- teit op het laboratorium van de ver maarde erfelijkheidsonderzoeker Mor gan, kon niemand mevrouw De Mol het vervaardigen van cicrotoon-prepa- raten verbeteren Nadien heeft Morgan tal van buitenlanders naar het werk van de thans 70-jarige verwezen. Uit waardering voor haar arbeid zullen de gebr. Segers te Lisse aan één der merkwaardigste en fraaiste tulpen, die dr. De Mol door röntgen- bestraling heeft verkregen, op 31 Maart de meisjesnaam van mevrouw De Mol geven. Estella Rijnveld. Vorig jaar bestond er van deze tulp, met zijn aan elk bloemblad rechts en links helderwit segment, één grote bol en nog twee klein bolletjes. Voor een de zer bolletjes bood een vakman ter stond duizend gulden. Met ingang van Zaterdag is in Oost- Java en op Madura het Nederlands af geschaft als leervak op de middelbare scholen welke het Indonesisch als voertaal hebben. Op de kweekscholen verdwijnt na Pasen het Nederlands als voertaal en verwacht kan worden, dat na de grote vacantie het Nederlands als voertaal op alle middelbare scho len zal verdwijnen. Met een druk op de knop stelde de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. Esloo N. van Kleffens, de op 1/3 schaal gebouw de wipwatermolen op het Rocke- feller Center in werking, onder be langstelling van zijn echtgenote, de heer Nelson A. Rockefeller, pre sident van het Rockefeller Center, en drie kinderen in Volendams costuum. Hiermede was tevens het grootse tulpenfestijn, dat zeven weken zal duren, geopend. De wip watermolen, die zo vrolijk temid den der bonte tulpenpracht draait, is geplaatst op initiatief van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, en is bedoeld als informatiecentrum. Breebaart, burgemeester van Hoog woud, waaruit bleek, dat slechts 34 van de 120 gemeenten in Noord-Hol land bij de Bond waren aangesloten. In het afgelopen jaar werd echter een ledenwerving begonnen, waarvan het resultaat was, dat nu tachtig gemeen ten lid van de Brandweerbond zijn. De Commissaris der Koningin, mr. dr. Bayon De Vos Van Steénwijk had op een daartoe gedaan verzoek het ere-voorzitterschap van de bond aan vaard. Na het jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat de in 1949 gewij zigde statuten de Koninklijke goed keuring hebben ontvangen. De reke ning over 't afgelopen jaar, sluitende met een batig saldo van f 169 93 en de begroting voor het jaar 1950 (ontvang sten en uitgaaf f 1764.94) werd zon der hoofdelijke stemmen goedgekeurd. Bestursverkiezing. Wegens periodiek aftreden van de heren Ankum en Breebaart werd een bestuursverkiezing gehouden. Beiden werden evenwel bij acclamatie herbe noemd De rondvraag leverde geen be langrijke feiten op. Slechts de heer De Graaf maakte van de gelegenheid ge bruik enige woorden te spreken. Hü drong er bij het bestuur op aan, om minstens twee afgevaardigden naar de vergadering van liet hoofdbestuur te zenden, daar deze bijeenkomst voor de eenheid in de Brandweerwereld van het grootste belang is. Daarna hield de de heer D. J. P. Legro, hoofdbrandmeester aan de Rijksinspectie voor het brandwezente Den Haag, een inleiding over Brand preventie". De Kominform zou werken aan plan nen. om de arbeiders van alle in de invloedssfeer van de Sowjet-Unie gele gen Oosteuropese staten te organiseren in een „pool" van arbeidskrachten, waarvan het hoofdbureau waarschijn- lijk'te Praag gevestigd zou worden. Chinese nationalisten hebben een landing uitgevoerd ten Noorden van Soengmen, 300 km ten Zuiden van Sjanghai. Twee weken geleden hebben zij Soengmen bezet, dat zij enkele da gen wisten te hcfuden. Van nationalis tische zijde wordt voorts bevestigd, dat een kleine communistische strll macht op het eiland Hainan is gelan

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4