Nederlands bijdrage in luchtmacht van Atlantisch Pact Spanje zou in stelsel worden opgenomen Kort Bestek Eén slachtoffer bij vliegongeluk Kansopnationaal kabinetgestegen Tentoonstelling neemt vormen aan Belang bij angst en spanning Belangrijke Amerikaanse hulp blijft voorhands onontbeerlijk Buiienlandse hulp der V.S. duurivoort Beslissing in Mei te Londen Zal»-d»g 1 AprJ 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10854 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Jagers en lichte bommenwerpers Grote offers zijn onvermijdelijk Meineed inzake het England-Spiel Benzine goedkoper? Nu 3102 millioen dollar Harvard van de L.S.K. sioriie neer DUIZENDEN JUICHTEN SERETSE KHAMA TOE Mr. P. J Oud acht Algemene vergaderingder V V.D. in Utrecht MAR). JACKSON SNELLER DAN FANNY BLANKERS V V V.-expositie Van Wadden tot IJ" De verdediging van West-Europa Geallieerde stafchefs gaven hun mening Weerbericht Agent schoot op een 12-jarig knaapje Demonstraties van de „Vredesraad" verboden BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50. per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De Nederlandse bijdrage in de luchtmacht der landen van het Atlantische Pact zal bestaan uit groepen jagers en lichte bommenwerpers. De omvang \an deze luchtmacht wordt mede bepaald door wat de andere landen van de esteuropese Unie zullen kunnen leveren, aldus verneemt het ANP in de kringen van de conferentie der landen van het Atlantische Pact. de opleiding van personeel helpen de partners elkaar. Reeds hebben Ame rika en Canada aangeboden, gratis vliegers op te leiden en binnenkort wordt een dergelijk aanbod van Enge land verwacht. Deze hulp, hoezeer ook gewaardeerd, wordt echter door ver schillende deelnemers aan de confe rentie der Pact-landen voor verschei dene Europese landen niet voldoende geacht. Wil er binnen niet al te lange tgd een sterke luchtmacht ter beschikking staan van het Atlantische Pact, dan zullende Verenigde Staten, zo zeg gen deze deelnemers, in versneld tem po vliegtuigen en luehtdoelartilleric- aan verschillende partners moeten zenden. Anders zal het te lang duren voordat er in We6t-Europs een lucht macht van betekenis is gevormd. Overigens zjjn. geljjk wij reeds heb ben gemeld, de Nederlandse chefs van staven volkomen eenstemmig over de harmonische opbouw van de Neder landse strijdkrachten. Geen schakel in het geheel der strijdkrachten kan wor den verwaarloosd, zonder de veilig heid van het geheel in gevaar te bren gen. De luchtmacht zal dan ook niet worden versterkt ten koste van de andere wapenen. Gloster Meteor straaljagers zijn be stemd voor de luchtverdediging bij daglicht. Voor de afweer van nachte lijke aanvallen zullen met radar uit geruste nachtjagers worden aange schaft. Welk type dat is nog niet bekend. Ook voor de lichte bommen werper is de keus nog niet bepaald: waarschijnlijk zal zij vallen op een Amerikaans toestel. In Nederlandse luchtmachtkringen beseft men zeer wel, dat de verwezen lijking van dit plan grote offers zal vergen. We hebben echter geen an dere keus. Zonder luchtmacht geen afdoende verdediging. Overigens zaï van ons land alleen een evenredig deel worden gevraagd, dat zal zijn af gestemd op het nationale inkomen en de financieel-economische situatie. Dat betekent, dat ook de Nederlandse luchtmacht in aanzienlijke mate za) worden gesteund door financieel ster ke partners, wier productievermogen het onze aanzienlijk overtreft. Deze steunverlening is reeds merkbaar. Bij de eerste Amerikaanse wapenzendin gen bevinden zich lesvliegtuigen voor de Nederlandse -luchtmacht. Ook bij De Parlementaire Enquêtecommissie heeft aan de Tweede Kamer medege deeld. dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in be werking zijn. De commissie kan nog niet precies aangeven, op welk tijdstip ze voor publicatie gere'ed zullen zijn. Beide delen worden zeer omvangrijk. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getuige, te stellen in handen van de officier van justitie wegens verdenking van mein eed. Het betrof hier een getuige inzake het England-Spiel. Maximum-prijsregeling is ingetrokken Daar de regering van de benzine maatschappijen de garantie heeft ge kregen. dat geen hogere marge door hen in rekening zullen worden ge bracht bij een vrije prijs, dan in de maximumprijs verdisconteerd waren, heeft de minister van Economische Za ken besloten de maximumprijsregeling voor autobenzine met ingang van één April 1950 te doen vervallen. Gezien de verlaging van de notering op de wereldmarkt, mag dientengevol ge in de naaste toekomst enige verla ging van de benzineprijs worden ver wacht. Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het buitenland, dat met ingang van 1 Juli een periode van 12 maanden zal be strijken. Met deze hulp is een bedrag gemoeid van 3102 millioen dollar. Hier bij zijn betrokken de gelden voor het Europese herstelprogramma voor Tru- mans „punt-vierprogramma" voor min der ontwikkelde gebieden. 100 millioen voor Zuid-Korea. een zelfde bedrag voor niet-commnnistisch China en 27.459.000 dollar voor de Arabische vluchtelingen in Palestina, Truman had een bedrag gevraagd, dat in totaal 270 milioen dollar hoger lag. Verworpen werd de bepaling, dat een deel van de contante toewijzing ver vangen zou moeten worden door een gelijk bedrag aan overtollige voorra den van Amerikaanse landbouwproduc ten. Het bij proefstemming dezer dagen aangenomen voorstel tot opschorting van de hulp aan Engeland tot de ver deling van Ierland ongedaan is ge maakt. werd eveneens verworpen. Gistermiddag om twaalf uur is een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten, dat afkomstig was van de vliegbasis Gilze-Rijen, en dat bestuurd werd door de 19-jarige korporaal A. V. G. Smol- ders. hij 's-.Gravenmoer, ten Noorden van Dongen neergestort. Korporaal Smolders maakte alleen een oefenvlucht. Door onbekende oor zaak is de machine teen Harvard les- vliegtuig) in een vrille geraakt en af gegleden. Ze kwam neer tussen de Wielstraat en de Molenvaart in s-Gra- cistown gelegen. Duizenden inwoners van Beetsjoea- naland brachten Seretse Khama een ovatie, toen hij met het toestel van de Britse regering een tussenlanding maakte te Erancistown. in Beetsjoea- naland. op weg naar Gzbarones, onge veer 440 km Zuid-Oostelijk van Fran De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie houdt momenteel in Utrecht haar algemene vergadering. Deze is gisteravond door de voorzitter der partij, mr. P. J. Oud, geopend met een rede. waarin hij de voornaamste politieke problemen de revue heeft laten passe ren. Ten aanzien van de souvereiniteits- overdracht zei spr., dat de regelingen ter RTC niet voldoende zekerheid ga ven, dat recht, veiligheid en deugdelijk bestuur in Nederlands Indie voldoende zouden zijn gewaarborgd. Dat de Ka merfracties van de WD niet tegen stemden lag hierin, dat zij van verwer ping van dat resultaat nog veel ernsti ger gevolgen vreesden dan van aanvaar ding. Spr. vrees er op, dat men nu niet mokkend bij de pakken mocht gaan neerzitten, doch dat men zich met n.'cuwe courage aan een nieuwe taak moest zetten. Sprekende over de binnenlandse pro blemen gaf de heer Oud allereerst een beschouwing over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Daarvan zei hij o.m., dat de door de regering ontwor pen wet allerminst de garantie gaf dat de nieuwe organisatie inderdaad de door het bedrijfsleven gewenste vrije maatschappelijke organisatie zou zijn. Voorts bepleitte de heer Oud een wij ziging van ons kiesstelsel, n.1. een tus senvorm tussen evenredige vertegen woordiging en districtenstelsel. Na de oorlog had naar spr.'s mening de vor ming van een nationaal kabinet in de reden gelegen. Sinds de laatste redevoe ring van de heer Anema in de Eerste Kamer schijnen de kansen, dat de Anti Revolutionnairen willen medewerken, zeer gestegen. Spr. vreesde echter, dat men bij de socialisten op veel tegen stand zal stuiten. De 18-jarige Australische sprinster. Marjorie Jackson, heeft Vrijdag te Syd- nev de 100 yards afgelegd in 10.7 sec. Zij overtrof daarmee het wereldrecord, dat sinds 18 Mei 1944 op naam van Fannv Blankers-Koen staat, met 0.1 sec. venmoer en boorde zich met de neus j Hel niet 7ekeT of de tijd als nieuw ongeveer anderhalve meter in de wereldrecord zal. worden aangevraagd, grond. Het werdvolledig vernield. De daar het niet vaststaat, dat aan alle bestuurder was op slag dood. I gestelde eisen is voldaan. Op de fundamenten van de kazerne aan de Bergerweg te Alkmaar js thans het skelet verrezen van wat in de komende maanden het restaurant moet worden voor de grote tentoonstelling „Van Waddentot IJ", die de Federatie van VW"s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal van 20 Juli tot 19 Augustus orga niseert. Uit alle delen van het land melden zich de standhouders, die de ruime paviljoens zullen vullen. Om een greep te doen uit de aanmeldingen: de Konink lijke Marine, Regerings Voorlichtingsdienst. Voedingsraad, P.E.N., P.W.N., Philips, de KLM, ANWB. NACO. Hero-Breda. Polak te Groningen, Ringers Chocolade fabrieken. de Lichtbedrijven en Gemeente Werken te Alkmaar, P.T.T. Sllvertope. Bloemendaal en Laan te Wormerveer, de Zuivelindustrie. De Nederlanden van 1845. vele groot-winkelbedrijven en talrijke kleinere Industrieën. Vaste gebouwen vervangen zeildoektenten Naar de directeur van de Federatie, de heer J. J. Dinkelberg. gisteren mededeelde, is met uitzondering van de 3600 meter grote Amerikaanse han gar afgezien van zeildoektenten. Zes paviljoens worden speciaal gebouwd, waardoor het geheel een fraaier aan zien krijgt en beter aan minder gun stige weersgesteldheden het hoofd kan bieden. De contracten voor de grote opdrachten zijn bereids gesloten. Dezer dagen wordt begonnen met het inzaaien voor de tuinen, die het pavil joen-complex zullen onderbreken. Zo wel van de gemeentelijke overheids diensten. als van provinciale zijde on dervinden de organisatoren alle mede werking. Omtrent de te verwachten belang stelling kan reeds bericht worden, dat meerdere reisclubs de komst van haar leddh in groepsverband meldden. Ter propagering van.een bezoek aan de expositie verstrekt de Federatie bij sluiters, waarvan hopelijk een druk gebruik gemaakt zal worden. De af deling Alkmaar van de Nederlandse Reisvereniging zal tijdens de tentoon stelling een stertocht organiseren, welk voorbeeld navolging verdient. I)e mogelijkheid bestaat, dat Spanje wellicht binnen enkele weken in het Atlantische verdedigingsstelsel zal worden opgenomen, zo verneemt de „Volks krant" van betrouwbare zijde. Dit zou waarschijnlijk geschieden door het pach ten van Spaanse luehtbases. Men verwacht, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie afzonderlijk en daarna tezamen met de ministers van andere landen van het Atlantisch Pact de kwestie in Mei te Londen zullen behandelen. Het schijnt zeker te zijn. dat Spanje geen bezwaar heeft tegen het afstaan van luehtbases. Voorts vernemen wij van andere zij de. Bijzonderheden over de besluiten der geheime conferentie van de gene rale staven der in het Atlantisch Pact verenigde landen zijn uiteraard niet be kend. Maar in grote lijnen zijn de ver schillende standpunten geenszins ge heim, zodat er naar 't thans bereikte compromis niet lang behoeft te wor den geraden. Op bijgaande kaart is aan gegeven, wat de Franse generale staf zich als doel had gesteld: verdediging van West-Europa aan de EIbe-grens. Dat komt neer op een verdedigingsli nie, die samenvalt met de huidige grens tussen Oost- en West-Duitsland Zoals men weet hield dit plan een zo ver mogelijk oprukken van de geal lieerde strijdkrachten naar het Oosten in. Het standpunt van de Britse militaire deskundigen werd reeds dikwijls om schreven: West-Europa betekent voor de Engelsen uiteraard vooral Groot- Brittannie moet aan de Rijn worden verdedigd. Dit komt neer op een prijs geven van geheel Duitsland. Nederland benoorden de grote rivieren. Scandina vië etc. Het moet voor de Amerikaanse le geraanvoerders. onder wier leiding de conferentie stond, vrij moeilijk zijn ge weest de Europese standpunten ten slotte op één noemer te verenigen. Naar verluidt zou niet op theore tische. doch op werkelijkheidsgronden men het eens geworden zijn over een zogenaamde aanloopstelling. Dat komt practisch hierop neer i zoals onze kaart aangeeft*, dat Europa zich zal ver schansen achter de lijn Bordeaux-Miin- Verwachting geldig tot heden avond: Zwaar bewolkt met voor namelijk in het Noorden \{an het land wat lichte regen of motre gen. Matige en langs de Wad- denkust later krachtige Weste-. lijke wind. Weinig verandering in temperaturen. ZONDAG: Zon op 6.14 uur, onder 1914; Maan op 19.03, onder 6.06 v.m. MAANDAG: Zon op 6.02. onder 19.16. Maan op 20.37. onder 6.19. pve Amerikaanse filmkomiek Bob Hope zal binnenkort meer dan 1.000.000 dollar per laar gaan verdie nen. Hij zal namelijk een contract voor lange termijn met de Nationale Radio Omroep tekenen. Hope kreeg onlangs 125.000 dollar voor een per soonlijk optreden van veertien dagen in een bioscoop op Broadway. Als ik nog eens geen circusdirecteur meer zal willen zijn, zaj ik filmkomiek willen worden. O Een inbreker in Den Bosch werd onlangs door een meisje betrapt z'ch zeker niet kunnen denken! O In IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIilllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHUIIIIIIIIIIIItimHHHIlWmitUI arresteerd. die Jnd"r de naam „De zwarte bende" 'en misdadige activi teit aan de dag 'egde. Zelfs in het huis van de ouders van één hunner werd ingebroken en daai werd vijftig gul den gestolen. Zo'n nakomelingschap heeft de grote Michiel Adriaenszoon en in bedwang gehouden, tot haar broer de man met een ferme 'echtse buiten gevecht wist te stellen. De man heeft met 14 veroordelingen reeds negen jaar in het gevang doorge bracht. Daarom ze: de officier van Justitie gisteren ook: „De dochtei des hui2es zij geprezen De Chicagose importeur Christopher Janus heeft van zijn rijke Egyptische oom geërfd On der de nalatenschap bevinden zich o m vier Egyptische dansmeisjes van 16 tot 21jaar. Zijn tante, die tweederden van ooms erfenis toucheert, betwist hem zijn rechten en zijn vrouw is nu óók niet bepaald wild-enthousiast Maar Jarjus zelf zal alle rechten wei reserveren, denk ik. O De gemeente raad van het eiland Sein voor de kust van Finisterre heeft het eiland waai 1382 mensen wonen tot „wereldge bied" verklaard Reeds vorige zomei weigerden de inwoners aan Frankrijk inkomstenbelasting te betalen rve politie in Vlissingen heeft veer- tien jongens van 10 tot 14 jaar ge- Valkenburg zal eind April een inter nationaal kapconcours worden gehou den. Behalve een modeshow zullen Franse, Belgische. Luxemburgse en Nederlandse kappers laten zien, wat onder „coiffures de ville" dient te worden verstaan, met andere woor den, hoe het hoofd van uw vrouw er behoort uit te zien. als u met haar in Het goot Deveze ook den i'leze.' niet «nar do stad wandelt. Toen luitenant- generaal Crittenberger van de stal vai. Omar Bradley hoorde, dat Schiphol vier meter onder de zeespiegel ligt wilde hij een onderwatertoelage heb ben, zo als die aan de bemanningen van duikboten worden gegeven. En draaiende molens zag hij aan voor een reclamestunt. Zou hel voor Nederland geen aanbeveling erdienen eindelijk eens op te houden, in Amerika met molentjes te lopen en een betere pro paganda te voeren? £)e Rotterdamse politie heeft een me neer in de kraag gevat, die al een maand lang door heel Nederland heen loopt te vragen: ..Hebt u niets te sto men?" De jasjes en de jurken en de broeken verkocht hij. En dat is op lichterij. De inan wordt nu klaarge stoomd voor een tijdje celiulaii CJ Hotel Rauch op Scheveningen is ge heel afgehuurd voor de deelnemer:- aan de Pactbesprekingen. Toen twee buitenlanders zich lieten inschrijven kwam aan het licht dat zij gekomen waren voor de 1 Aprildemonstratie tegen die conferentie.. Voor deze nerer was in het hotel geen plaats. O Mijn flamingo in Valkenveen schijnt toch weggevlogen te zijn uit een onvrijwil lig verblijf. In een Amsterdamse krant werd namelijk opsporing, aanhoudine en voorgeleiding verzocht van zo'n rose beest, ontsnapt uit een vogelpark in Alpen aan de Rijn. O# vogel en eigenaar elkander al hebben gevonden weet ik niet. chen. waarbij het terrein tussen deze lijn en de Rijn als oorlogsgebied wordt beschouwd, wanneer zulks onverhoopt noodzakelijk zou blijken. De Alpen en de Pyreneeën, alsmede het Kanaal zouden alsdan de natuur lijke barrières vormen en tegelijkertijd de basis voor het tegenoffensief der Westelijke strijdkrachten. Hel behoeft geen betoog dat een eventueel opne men van Spanje in het Atlantisch Pact in dit verband als een factor van grote betekenis moet worden beschouwd Op 3 Maart 1945 trachtten enkele jon gens te Dordrecht onder wie de 12- jarige Klaasje P. broden te stelen uit een bakkerskar. De politie-agent T. trok zijn pistool en loste een sehot. met het gevolg, dat Klaasje P. in de rug- wervel werd geraakt, waardoor hij thans nog grotendeels is verlamd. T. erkende voor de rechtbank Le Dordrecht het hem tenlastegelegde. Hij zeide niet de opzet te hebben gehad he* jongetje te treffen. Zijn verdediger deed namens verdachte het voorstel een financiële regeling te treffen, die het jongetje een zo onbezorgd mogelijke toekomst te bezorgen. De officier van justitie eiste drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf, met een proeftijd van drie jaar en de verplichting een financiële rege ling met de familie P te treffen, welke regeling de officier echter gaarne aan de rechtbank overliet. Zoals bekend had de „Nederlandse Vredesraad" plannen heden een mee ting en een betoging in Den Haag te houden In verband met eventuele ordeverstoringen heeft de burgemees ter van Den Haag deze demonstraties verboden. Voegen wij daarbij, dat thans in ge heel Noord-Holland aan de bouw van de eultureel-toeristische stands wordt gewerkt, dan mogen terecht hoge ver wachtingen van de tentoonstelling ge koesterd worden. £)E AANGEKONDIGE bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie in Londen heeft de hoop op onderhande lingen met Moskou over een beëindi ging van de koude oorlog nieuw» le ven ingeblazen. Het is imers zo goed als zeker, dat ter conferentie een ge wijzigd plan voor internationale con trole op de atoomenergie, dat de Rus sische voorstellen te dier zake dicht zou benaderen, ter sprake zal komen. Hoewel nu een dergelijk plan inder daad zeer goed als aanknopingspunt voor een hernieuwd contact tussen West en Oost zou kunen dienen, ge loven wij niet. dat men zijn verwach tingen in dit opzicht te hoog mag stellen. Indien immers aan Russische zijde het verlangen naar een bijleg- ging van de conflicten tussen Oost en West even sterk zou leven als aan deze kant van het IJzeren Gordijn, zou zulks hebben moeten blijken na de rede. die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Ache- son. onlangs in Californie hield. In deze verklaring van de situatie, zoals zij door president Truman en Acheson gezien wordt, deed de Secre- tary of Stale een beroep op de Rus sen. tezamen te zoeken naar aanvaard bare middelen om de wereld te be vrijden van de vernietigende spannin gen én angsten, waarvan zij in de af gelopen jaren het slachtoffer is ge weest." .Niemand had verwacht, dat de Sow- jetunie onmiddellijk en met enthou siasme zou antwoorden. Nog minder weid er op gerekend, dat het Krem- lin zich bereid zou verklaren tot het verrichten van de door Acheson ge noemde „zeven dingen, die dé leiders van het internationale communisme zouden kunnen ondernemen om de wereld e.en nieuw vertrouwen in de mogelijkheid van een vreedzame toe komst te schenken". Maar waar. men wel op had mogen hopen, was een antwoord van de zelfde soort een u:teenzetting van de situatie, zoals .deze door Stalin en de overige leiders van het Russische Politburo gezien wordt. In de plaats daarvan echter vuurde de „Prawda" een salvo beledigingen aan het adres van Acheson af en werd diens rede gekenschetst als ..het bewijs van de voortzetting en intensivering van de aggressieve koers in de Amerikaanse buitenlandse politiek". Nog onvriendelijker is door de Rus sen gereageerd op het dezer dagen door de regering van Bonn gedane voorstel om tot een herenigd, vrij en onafhankelijk Duitsland te komen. UIT DERGELIJKE dingen kan eigenlijk slechts één conclusie ge trokken worden: het Kremlin wenst op het ogenblik geen vermindering van de spanning tussen Oost en West. Dat vil nog niet zeggen, dat het de be doeling heeft een nieuwe oorlog te ontketenen. Maar het wenst klaar blijkelijk een voortzetting van de ..koude oorlog". Het heeft geen ver langen ..de wereld van vernietigende spanningen en angsten te bevrijden". WAT KAN de reden van deze op het eerste gezicht onbegrijpelijke hou ding zijn? Men slaat de plank waar schijnlijk niet ver mis. indien men deze zoekt in de binnenlandse toe standen in de Sowjetunie en haar satellietstaten Het communisme is er niet in geslaagd, de volken, die onder dit regiem leven, de in het vooruit zicht gestelde verhoging van welvaart te brengen. Dus moeten deze massa's bewogen worden, genoegen te nemen met een lage levensstandaard En daartoe kan men niets beters dan het sprookje van de imperialistische aggres sie gebruiken. Voortdurende offers en ijzeren discipline kunnen slechts ge ëist worden, wanneer het de commu nistische leiders mogelijk is te blijven wijzen op een bedreiging van buiten af. Kunnen zij dit niet langer, dan komt hun eigen positie in gevaar. ZIEN WIJ het goed. dan wenst het Kremlin geen opheffing van de inter nationale spanning en angst, omdat het voor de gevolgen daarvan in het bin nenland bevreesd is. En daarom heb ben wij weinig vertrouwen in de mo gelijkheid van een ontmoeting der Grote Vie*.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1