Met Hr. Ms. „Evertsen" op patrouille in de Zuid-Chinese zee Boekhandel Eper DE FILMS VAN DEZE WEEK TIVOLI: Stad en Omgeving Gerrit Ligthart géén zedemeester Goed programma in Marinebad Wachtlopen is geen pretje „Argis" bestaat Woensdag twee jaar Zijn doeken vragen een ontvankelijk hart Op Koninginnedag een parade Maandag feestavond Helderse Brandweer vereniging Het verzoek-concert der Verenigde Helderse Zangers Paaswijdings-samenkomst voor Marinepersoneel Behoorlijke tijden en vlotte organisatie Colbert cootuumnaar maat Exct. dessins - Vertrouwd adres PIET SCHMIDT De bridge-competitie 6 5 1 0 11 8 1 8 6 1 10 3 6 6 6 6 2 6 0 6 Tussen Haaks en Kuifje IN HET KORT Stadgenoten benoemd in examen-commissie Vijf dansorkesten spelen morgenavond in Casino 1 Nederlandse adelborsten brengen bezoek aan Cent Jubileum-mars door de stad DE WITTE: „Movie Crazy" Straat der verleiding" Volleybalcompetitie Hermes 2 ontmoet Gooi 4 Lezingen in het Museum ZATERDAG 1 APRIL 1950 Nu de tentoonstelling van werken van de Alkmaarse kunstschilder Gerrit Lugthart enige dagen geopend is, willen wij nog eens terugkomen op dit wel zeer bijzondere werk, vooral omdat men nog heden en morgen (van 's middags drie tot 's avonds negen uur) de gelegenheid heeft, de expositie in het atelier van de Noorder Kunstkring aan de Prinsenstraat te bezoeken. Dat het daar ten toongestelde werk bijzonder is, blijkt reeds uit de reacties van het publiek. Hoevele problemen worden door deze luttele vierkante meters beschilderd oppervlak niet aan de orde gesteld? En dat nog wel zonder dat bi) de schilder van enige opzettelijkheid sprake is. Het is waar, wat hij verleden week op de openingsavond zei: wij moeten ons al leen maar open stellen, zonder de eeuwige controlerende stem van ons verstand. Alleen dan kunnen wij de in tenties van de schilder verstaan. Hoe eenvoudig is dit gezegd, maar hoe moei lijk uit te voeren! Wij willen immers zo graag begrijpen, en begrijpen is nu eenmaal een verstandelijke bezig heid. Dat Gerrit Lugthart dit zelf ook aan voelde, valt op te maken uit de door hem gegeven toelichtingen. De kern van zijn bedoelingen omvat uiteindelijk één begrip, de Liefde, het enig blij vende en waardevolle. En nu staan wij voor het verbijsterende feit, dat juist de Liefde, die door Lugthart zo tref fend wordt gesymboliseerd, door zeer velen eenvoudig niet wordt herkend. De schilder wil, dat wij bij het aan schouwen van zijn werk dit als het ware zelf afmaken. Ieder dus op zijn eigen wijze. Velen zullen schouderop halend aan zijn werk voorbijgaan, om dat afmaken voor hen, menen zij, on mogelijk is. Er ontstaat dan geen posi tieve relatie tussen de beschouwer en het beschouwde, maar een negatieve. DU afmaken, dit voleindigen, tekent eigenlijk de beschouwer. Daar staan we, nuchtere twintigste- eeuwers. tijdgenoten van vliegtuigen, sneller dan het geluid, van allerlei tech nische wonderen, van allerlei verstan delijke krankzinnigheden ook. ,Daar staan we in ons hemd en eigenlijk dat nog niet eens.... Geconfronteerd met de. Liefde, van mens voor mens, van moeder voor kind, van man voor vrouw, van de mens tot zyn Schepper. De Lief de; ontdaan van alle theater, in haar meest simpele vorm, en we herkennen haar niet meer. Zeker, het zou allemaal veel eenvou diger zijn geweest, wanneer Lugthart ons bijvoorbeeld een aardig uitziende, goed geklede, fraai gekapte filmmoeder met een lief krullebolletje op haar schoot, had voorgezet. Wij zouden dan het begrip „moederliefde" wel hebben herkend. Want heus, wij zijn niet ge voelloos! Wij zijn direct bereid, in de bioscoop onze tranen te voegen bij die van een door 't noodlot geteisterde film-schone. En koken we niet van edele verontwaardiging, wanneer een fg£$tieke voetballer het leder met de hand uit het bedreigde doel slaat? Maar dan hangen daar in het kleine atelier van de Noorder Kunstkring een paar stille doekjes, die op heel simpele en directe wijze vertellen van het enige, dat ons leven inhoud kan geven: de Liefde! Wij hoorden een bezoeker, een dominé, zeggen: „Het zijn preken!" Nauwelijks durven wij dat hier te her halen. Het zou immers een reden kun nen zijn, om niet te gaan zien! Maar men kan gerust zijn. Gerrit Lugthart wil stellig niet zedemeesteren. Zijn schilderijen willen alleen maar iets ge ven van hetgeen in de schilder leeft. Het zijn geen lange verhalen, maar uit de kracht van eigen overtuiging en ge voel voortgekomen getuigenissen, van dat enig waardevolle in alle menselijke relaties, dooi een dichterlijke geest met schilderkunstige middelen verbeeld. En deze middelen zijn waarlijk niet gering: Hoe ondersteunt In de „Late Reis" de compositie, factuur en kleur de Inhoud van het schilderij! De late reis, de tocht van twee afgeleefde men sen naar het onbekende. Zelfs de kleur heeft hier iets van het einde, de dood, in zich. Daar tegenover het „Pansfluit- je" een sprookje van sfeer en kleur. Zeker, dit alles is wat ongewoon, maar wie zich een weinig moeite wil ge troosten en werkelijk nader wil komen tot uitzonderlijk werk, wordt rijkelijk beloond! Naar wij vernemen, zal door de Koninklijke Marine op Maandag 1 Mei een parade worden gehou den ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. Koningin Juli- ana. Dat is een zeer 'verheugend bericht, omdat nu blijkbaar een aloude traditie in ere zal worden hersteld. De laatste parade werd op 31 Augustus 1939 gehouden. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort volgen. Het bestuur van de Helderse Brand weervereniging heeft een goede keuze gedaan, door de toneelgroep van „El- gawa" uit te nodigen, om op de Maan dag 3 April in Casino te houden feest avond het toneelstuk „S tormei land" op te voeren. Men zal zich herinneren, dat de opvoering van dit stuk zeer veel heeft bijgedragen tot het succes, waar mede het jubileum van de heer Jan van Dok als bestuurslid van M.V.Z. werd gevierd. De Kring wedstrijden van de A.Z. en P.C. „De Zwaardvisch", die Donderdag avond in het Marinebad op de Rijkswerf werden gehouden, mochten zich in een buitengewoon grote belangstelling verheugen, zowel wat het aantal deel nemers betreft als het aantal kijklustigen. Het bad was feestelijk versierd en vrolijke gramofoonmuziek hield de aanwezigen vóór de aanvang op prettige wijze bezig. De jury heeft het gepresteerd het programma op vlotte wijze en naar ieders genoegen af te werken. Om kwart voor acht opende de voorzitter van de Zwaardvisch, de korporaal-adelborst W. v. d. Loo, de avond en om kwart voor elf had de Commandant van het Instituut de laatste prijs uitgereikt. 40 m. schoolslag jongens: 1. B. Noe, Hazekamp, Nept., Op Woensdagavond 5 April geven de Verenigde Helderse Zangers o.l.v. de heer Geert de Boer een concert in Ca sino, met medewerking van het Hel ders Meisjeskoor en de sopraan mej. Betty de Jong, uit Amsterdam. Het programma zal vrijwel geheel uit ver zoeknummers bestaan. Het mannenkoor zingt o.m. „Zum Sanktus" en „Der Lindenbaum" van Schubert, „Scheepspraet" van Jac. Bon set, een tweetal Negro-spirituals en de „Zweedse-lucifers-mars" van Johan Wagenaar. Het meisjeskoor zingt o.m. „Sneeuwklokjes" van Zijderlaan en de „Avondcantate" van Cath. van Ren- nes, waarbij de dames Ria Krabbe en Manna Schuszler als solisten optreden. Beide koren voeren met pianobegelei ding van mej. Betty de Jong vóór de pauze uit het „Pelgrimskoor" van Wagner en de „Barcarolle" uit „Hoff- mans Erzahlungen" van Offenbach. De koorwerken worden afgewisseld door solozang van mej. Betty de Jong, met o.m. twee opera-aria's, het Vilja- lied van Léhar. Solvejgs lied van Grieg en enkele Nederlandse werkjes. Uitgaande van de protestants-geeste lijke verzorging der Koninklijke Ma rine wordt Maandagmiddag 3 April om half vier in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een Paaswijdings-samen komst gehouden voor het Marineperso neel dat in Den Helder gedetacheerd is. Ook de gezinsleden van te Den Helder wonende marinemannen zijn welkom. De beide vlootpredikanten zullen in deze samenkomst een kort woord spre ken, ds. G. Th. Rothuizen over het Lijden van Christus en ds. J. W. Sep- meijer over de Opstanding. Muzikale medewerking wordt verleend door het bazuin-kwartet van de Marinierskapel en de organist van de Nieuwe Kerk. de heer C. Schadée. Orden van dienst worden bfj de Ingang uitgereikt. De ttmenkomst zal precies een uur duren. Er werden in alle afdelingen span nende series verzwommen. De tijden waren over het i'gemeen behoorlijk. Een uitblinker was mej. E. de Boer van Neptunus (Zaandam), die de 100 m. borstcrwal trok in 1 min. 16,8 sec. Nummer twee noteerde 1 min 20.4 sec. Bij de heren was Schouten op dit num mer favoriet. Hij won in 1 min. 8.6 sec., op handslag gevolgd door Gode, die 1 min. 8.7 sec. nodig had. De estafettes vormden weer het hoogtepunt. De 3 x 40 meter wisselslag estafette heren was voor de Zwaard vissen, evenals trouwens de 4 x 80 meter borstcrawl estafette, waarop de Bruinvissen nummer twee werden. De gemengde estafette was voor D.A.W. 1, die er precies twee minuten voor nodig had. De schoolslag heren Y werd gewon nen door jonker Koolhof, die een pri ma tijd maakte (1 min. 20 sec.) Gode volgde als tweede met 1 min. 21.4 sec. Voorts stond de 40 m. vlinderslag heren op het programma. Het was een aantrekkelijk nummer, waarvan de af stand dient te worden opgevoerd op dat hiermee ook op nationale wed strijden kan worden uitgekomen. Het was een avond van uiterst spor tieve strijd, die door veel meer men sen bijgewoond had moeten warden. Het mag een gemis worden genoemd dat de Helderse clubs in de zomer niet over een goed geoutilleerd iv: ;mbad kunnen beschikken, waardoor de or ganisatie van wedstrijden achterwege moet blijven. Hier volgen nog de uitslagen: 40 m. pers. wisselslag heren: 1. F. Koolhof, Zw., 1 min. 36.8; 2. R. Klif fen, Nept., 1 min. 41.4, 40 m. schoolslag meisjes: 1. C. Schoen, Nept., 33 sec.; 2. L. Spieren burg, DAW, 34.3 sec. 100 m. schoolslag heren X: 1. F. Koolhof, Zw., 1 min. 20; P. T. Gode, Br., 1' min. 21.4. 100 m. rugslag heren: 1. H. Esser, Zw„ 1 min. 25.4; 2. L. Davidse, Br., 1 min. 26. 100 m. borstcrawl dames: 1, E. de Boer, Nept,. 1 min. 16.8; 2. T. Schats, DAW, 1 min. 20.4. 100 m. schoolslag dames Y: 1. G. Molenaar, DAW, 1 min. 38.5; 2. N. Bak ker, Nept., 1 min. 42.3. 40 m. vlinderslag heren: 1. F. Kool hof, Zw., 26.1 sec.; 2. H. de Jong, DAW 27.2 sec. Br., 33.4 sec.; 2. H 33.4 sec. 4 x 40 m. gemengde estafette; 1. DAW 1 2.00 min.; 2. Neptunus 2.00.8 min. 60 m. rugslag dames; 1. E. de Boer, Nept,. 49 sec.; 2. R. Nieuwenhuizen, Ner., 50.4 sec. 100 m. schoolslag heren Y; 1.' N. Peereboom, Zw., 1 min. 30; 2. J. The- sing, Nept., 1 min. 32.8. 40 m. borstcrawl jongens: 1. H. de Jong DAW. 23 sec.; 2. B. Ekkel, DAW, 25 sec. 40 m. borstcrawl meisjes: 1, E. de Boer, Nept., 25.8 sec. 100 m. borstcrwal heren X: 1. G. Wildenberg, Br., 1 min. 17.7; 2. A. Hazekamp, Nept., 1 min. 19.6. 100 m. schoolslag dames X: 1. C. Schoen, Nept., 1 min. 34. 100 m. borstcrawl heren y1. G. Schouten, Zw„ 1 min. 8.6; 2. P. T. Gode, Br., 1 min. 8.7. 3x40 m. wisselslag est. heren: 1. Zwaardvisch I 1 min. 21.1; 2. Zwaard visch III 1 min. 23.8. 4x80 m. borstcrawl est. heren: 1. Zwaardvisch I 3 min. 40.2 sec.; 2. Bruinvissen I 3 min. 50.5 sec. Ruyghweg 74 - Te|. 3176 De uitslagen van Woensdag en Don derdag zijn: HBC I—Royal H 26—22 HBC II—Royal I 26—46 HBC IV—Royal III 29—37 HBC V—Royal IV 58—27 Marine IRKBC I 4734 Marine nHBC III 2427 gelijk Marine III—RKBC II 63—30 Marine IV—HBC VI 24- 46 De stand is nu: le klasse A: vbc n 127 hbc ii 7 5 0 2 10 77 Marine I 3 2 9 rkbc I 7 1 1 5 3 58 Royal II 0 0 6 0 155 Ie klas b. vbc I 6 5 0 94 Royal I 6 4 0 2 8 39 hbc iii 7 3 1 3 7 59 hbc n 7 0 4 6 12 Marine ii 0 i 5 1 62 2e klas a: hbc v 7 4 1 2 9 108 Marine TIJ 4 2 0 10 84 vbc iv 3 1 2 7 35 Royal tv 6 1 2 2 4 33 RKBC ii 7 1 0 124 2e klas b: vbc in 5 1 10 204 Marine IV 3 1 2 7 15 Royal iii 6 2 t 2 6 33 hbc vi 7 2 1 4 5 77 hbc iv 7 2 0 5 4 79 Op Woensdag 13 April wordt de competitie voortgezt met de wedstrij den: HBC 1—VBC 2, HBC 2—VBC J, HBC 4—VBC 3 en HBC 5—VBC 4. Het zesde flottielje mijnenvegers is gistermorgen naar Terschelling ver trokken, waar zij de jubileumfeesten van de Zeevaartschool zullen opluis teren. Hr. Ms. „Douwe Aukes", die zich te Scheveningen bij het vierde flot tielje gaat voegen, is gisteren van de werf gekomen. Het is morgen hoog water om 7.35 en 19.40 uur en laag water om 1.40 en 13.45 uur. Maandag is het hoog water om 8.15 en 20.20 uur en laag water om 2.25 en 14.30 uur. Een merkvulpen voor geheel uw leven PELIKAN, WATERMAN SWAN, PARKER, vindt U bij KEIZERSTRAAT 37 Vulpen Service. Reynolds rood en blauw schrijven de Ball Point f 5.90, de enige goe de Ball-Point-Pen. —De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen A. J. F, Thorbecke, Javastraat 113, telefoon 2103 en J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981. De Zondag- en avonddienst voor apotheken wordt t.m. Vrijdag waar genomen door de heer F. Bijl, Sluis dijkstraat 135, telefoon 2303; 's avonds na zes uur Soembastraat 44, telefoon 3556. Hedenavond om acht uur wor den in het clublokaal van I.V.A., West gracht 43, de finales van de Helderse kampioenschappen Tafeltennis ver speeld. Nagekomen predikbeurt: Leger des Heils, hedenavond 19.15 uur bid stond, 20 uur straatzang; Zondag 10 uur heiligingsdienst (inzegening van soldaten), 12.15 uur Zondagsschool. 18.45 uur openluchtsamenkomst Spoor straat, 20 uur verlossingssamenkomst; Maandag 14.15 uur vrouwenbond. Onder de predikbeurten van gis teren stond abusievelijk vermeld, dat ds. Borghardt morgenochtend om tien uur te Huisduinen voorgaat. Deze dienst in de Ned. Herv. kerk vangt morgenavond om zeven uur aan. Bij beschikking van de Ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is de heer D. Moerman, walkapitein van de rederij Wijsmüller alhier, benoemd tot lid van de examen-commissie, die dit jaar de stuurlieden-examens, zal afne men. De heer J. Middendorp, directeur der gemeentelijke zeevaartschool, werd tot plaatsvervangend lid benoemd. De schout-bij-nacht b.d. J. A, Gauw, te 's-Gravenhage, zal als voorzitter op treden. (Van een speciale verslaggever) ZUID-CHINESE ZEE, Maart. Veel vertier is er op een jager niet voor de matrozen en daarom moeten zij het weinige wel voor lief nemen. Trouwens over zo bar veel vrije tijd beschikken de opvarenden van een jager nu ook weer niet. De zeewacht laat de Jannen weinig rusten en als er aan boord van de „Evertsen" dan ook wel eens een hartig woordje valt, betreft het ln negen van de tien gevallen „die beroerde wachtloperij" (voor „beroerde" mag wel iets plttigers worden ingevuld). En niemand zal willen bestrijden, dat de taak van het wachts- volk aan boord van een varend schip toch nog heel wat zwaarder en inspan nender is dan die in de een of andere walinrichting. meer weetgierigen, de werking van het Aan de wal is het ook niet bepaald een genoegen, maar daar heb je in ieder geval de zekerheid, dat je na zo'n wachtperiode weer twee dagen „rust" krijgt, terwijl je aan boord al blij mag zijn als je een paar uurtjes je eigen baas bent. Vier op - acht af en dat steeds maar door. Een feit is echter, dat vele posten aan boord meer bevrediging bieden en de manschappen meer verantwoorde lijkheidsbesef bij brengen dan dat aan de wal vaak het geval is. Een tikkeltje onwennig. Op vallend is aan boord van de „Evertsen" (en op op de andere schepen van onze vloot zal het wel net zo zyn gesteld) het gerin ge aantal derde- en twee deklassers. Als puppes III behoor je daar tot de uit zonderingen en de eerste dagen aan boord voelden we ons dan ook een tik keltje onwennig tussen al die hoger geplaatsten: we prezen ons althans geluk kig, dat hier onder de tropenzon het standsver geschut uitlegt. En er komt heel wat voor kijken, eer je precies weet wat er zo al moet gebeuren, alvorens een gra naat de ruimte wordt ingestuurd. Met de kennis die je tijdens je acht-weekse opleiding in het M.O.K. Loosdrecht hebt opgedaan, kom je slechts een be droevend klein eindje, dat garanderen we Een gemakkelijke leermeester is die tamelijk omvangrijke sergeant, die juist tijdens ons verblijf aan boord de zilve ren medaille voor 25 jaar trouwe dienst De fedratie „Dutch Hot Club" heeft in het kader van een z.g. „Internatio nal Jazz Festival Holland" een tour nee door Nederland georganiseerd, waaraan een aantal dansorkesten deel neemt. Voor morgenavond staat het optreden van vijf ensembles in Den Helder op het programma. Zij zullen in Casino diverse stijlen der moderne dansmuziek laten horen, waarbij men wil uitgaan van de oorspronkelijke jazz-muziek, zoals deze door de negers in de Zuidelijke streken van Noord- Amerika werd gespeeld. Deze z.g schil uiterlijk niet waar- „New Orleans-stijl" zullen de River- j neembaar is. Dat de eer- boat Jazzmen laten horen. Het tweede ensemble is dat van Sim Tetcher. Dit speelt de meer moderne swing-muziek, die in de dertiger jaren populair werd. De Caledonians voeren enkele geschreven arrangementen uit. zowel in het genre swing als sweet. De hypermoderne begeleidingsmuziek waar bij de zangeres in hoofdzaak door sweet wordt begeleid, zal door het rhythmische quartet van Tine Hoorn worden gedemonstreerd. De Dutch Hot Club besluit met de modernste Ameri kaanse amusementsmuziek, in de z.g Bebopstijl ste klassers op deze ja ger in zulke sterke mate vertegenwoordigd zijn, is zeer zeker voor een niet gering deel te danken aan het werk van de ser geant-konstabel J. E. C. Wallast, die behalve de functie van onderofficier van politie, ook nog die van leermeester vervult. Overdag kan je hem haast altijd vinden op een van de kanonbordesseu, waar hjj dan aan een of terug van patrouille.. ontving, anders niet. We zijn er toeval lig getuigen van als hij na scheepstijd in zijn kleine hut een paar tweede-klas- sers uitvraagt over de betekenis der verschillende gekleurde leidingen, die je aan boord van ieder oorlogsschip aantreft. Nu, de rode, blauwe en gele leverden geen moeilijkheden op, maar waar die donkerbruine nu precies voor dienden, weten de bezoekers niet zo gauw meer. „Dan zoek je ze maar op", meent de sergeant en de beide adspi- rant-eerste klassers zijn zo goed niet of ze moeten het halve schip doorromme- len alvorens ze een bevredigend ant woord op die vraag kunnen geven. „Maar nu weten jullie het ook voor altijd, zie je", knipoogt de sergeant als de leiding-zoekers na een kwartiertje lichtelijk puffend weer ln zijn hut ver-, schijnen Ruim een week hebben we doorge bracht op Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" en gedurende die periode waren we in staat om het leven aan boord van een varend oorlogsschip in al zyn hoedanigheden te leren kennen. Een verre van gemakkelijk leven, on getwijfeld, maar een leven dat de marine-man toch meer voldoening schenkt dan het leven aan de wal, om dat hij eerst dan leert beseffen, dat er toch nog wel belangrijker dingen zyn dan baksgewijs of rechts richten. Zoals bekend, zullen Hr. Ms. mijnen- legger „Willem van der Zaan met als commandant luitenant ter zee 1ste kasse D. B. van Heuven, en Hr. Ms. korvet „Batjan", met als commandant luitenant ter zee 1ste klasse A. M. Nies- sink, de volgende maand oefenreizen maken met adelborsten. De schepen zullen Maandagmiddag omstreeks drie uur uit Nieuwediep vertrekken Na enige gezamenlijke oefeningen zullen zy de Paasdagen doorbrengen in een Nederlandse haven. Hierna volgen weer enige gezamen- lijKe oefeningen op de Noordzee, waar- na Hr. Ms. „Willem van der Zaan" van 22 tot 26 April een bezoek brengt aan Gent, welk bezoek wordt opgeluisterd door de marinekapel. Hr. Ms. ..Bat jan" brengt dezer dagen in de haven van Vlissingen door, om op 26 April rendez-vous te maken met Hr. Ms. Wi'lem van der 7i?n" B-Me .rho- --1- .21) 28 Apui tot i iu Helder liggen. .i jz nn woensdag: 5 April de Artillerie- en Ge- Ter gelegenheid van het fei j het onder „Argis" ressorterende vechtsinformatieschool twee jaar ongeveer achthonderd mili- f«—«l «IM... CS™ D, WH 4, tairen zullen daaraan deelnemen, ue nu"*" Kapel van het Marine-Opleidingskamp te Hilversum. Van deze gelegenheid wil men ge bruik maken om. bij wijze van oefe ning voor de op Koninginnedag te hou den parade, te defileren voor de Com mandant van het wachtschip, de kapi tein-luitenant ter zee D. J. Kommei Deze zal voor de Officiersclub aan de Hoofdgracht de parade afnemen. De marcherende detachementen zul len worden gecommandeerd door de Commandant van .Argis", de luitenant ter zee der le klasse P. Cool. De rou te Is als volgt: Start om half twee van het Haven plein, Hoofdgracht (met défilé), Ka- naalweg, Postbrug, Koningsplein. Pol derweg. Krugerstraat, Singel, Timor- laan, Javastraat, Boerhaavestraat, Sluis dij kstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Weststraat, Hoofdgracht, Havenplein. Wie een opkikkertje nodig heeft, moet vandaag of morgen (Maandag avond kan het trouwens ook nog) naar de Witte Bioscoop gaan, waar de goe de oude Harold Lloyd een verbazend komische stuntel-rol speelt in „Movie Crazy" In jongere jaren hebben wij ons uitbundig om dit potsierlijke man. netje met de hoornen bril vermaakten misschien vinden wij het daarom wel zo prettig al die dwaze belevenissen van „Kareltje ln Hollywood" mee H maken. Het Is Immers nooit onplezie rig, zich eens tien jaar Jonger te voe len. Wie prijs stelt op diepe ernst, en graag met gefronst voorhoofd opgaat h» een serieus-film-drama, zou misschien beter thuis kunnen blijven. Maar de kans Is groot, dat zelfs zo iemand door Harold Lloyd naar het „Land dag Lachelns" wordt meegetroond. En het Staat vast, dat ook de grootste nurkg op sommige momenten moeite zal heb. ben, zijn gezicht in de plooi te houden. We zullen de geschiedenis niet na* vertellen. Het Is een aanéénschakellng van alle mogelijke misverstanden, die aanleiding geven tot hoogst ingewile. kelde situaties. Kareltje speelt de rol dat het bittere ernst is. Veel in dewt van zijn leven, terwijl de stuntel denkt film is alleen maar komisch, maar er zijn och ook scenes, die kostelijke hu- mor bevatten Werkelijk, het was pl». zierig, die oude Harold weer eens in actie te zien. Wie kent niet Edward G. Robinson, de man. die alle rollen speelt, maar zich blijkbaar het best op zijn gemak voelt als pantoffelheld? In „Straat der verleiding" Is hij de kassier, die thuis onder de plak zit, niet eens zijn grot» liefhebberij, het schilderen, mag be. oefenen. En op zekere dag ontmoet deze man (de Jansen van Louis Davids en Toon Hermans) een meisje, «en jonge vrouw, die doet alsof ze van hem houdt. En de kassier Cross stort zich in het ongeluk. Hy pleegt fraude, doet alles voor Kitty (Joan Bennett), die haar hart verpand heeft aan John- ny (Dan Duryea). En deze twee weten wel raad met Cross en diens schilde- rijen. En de meester-regisseur Fritz Lang vouwt het verhaal voor de bioscoop bezoeker open. Nimmer faalt de came ra en dat de dialogen wat lang zijn, kan men hem niet verwijten. Lang heeft van het verhaal, dat boelend kon zijn, gemaakt wat een kunstenaar «r van kan maken. Er waren brokken In deze film, die met een korreltje zout moeten worden genomen. Wie dat kan, wordt tot en met Maandag in Tivoli naar een zeer sterk einde ge voerd, dat resulteert in de straat, de straat der verleiding..,. In de eerste klasse van de Helderse volleybalcompetitie wonnen de Offi cieren van het K.I.M. van H.K.V. hun laatste wedstrijd (15—6, 15—3). Alleen Adelborsten 1 kan nog boven de offi cieren eindigen. Adelborsten 2 kan nog gelijk komen. W.&V, liet zich in de eerste game een 1411 voorsprong ontnemen, om tenslotte met 16—14 «n 15—4 te verliezen. In de tweede klasse won H.A.V. met vijf man spelende met 159 an 16—14 van Hermes. Hier staan Pro Patria en Openbare Werken aan d« kop, gevolgd door Zeemacht J. Dt wedstrijd tussen deze ploeg en G.S.S. werd uitgesteld. In de derde klasse won Mulo 1 van S.S.Kuilman (15—8, 15—2). Mulo 2 zgevierde met 1015. 16—14 en 15—S over H.K.V. 2. Mulo 2 en Pro Patria 1 gaan hier ongeslagen aan de kop. De volgende speeldag j« Donderdag 13 April. Voor de hockeyclub „Hermes" staan weer drie wedstrijden op het pro gramma, die van het grootste belang zijn. Hermes 2 speelt om twaalf uur tegen 't Gooi 4 zijn tweede promotie wedstrijd. Onze stadgenoten verloren de eerste en moeten morgen dus win nen. Om twee uur komen de reserve- dames in het veld tegen Ever Swift t. De Helderse dames namen in haar eerste degradatiewedstrijd, die vorig* week werd gespeeld, al een voorsprong op haar tegenstandsters. Hermes 3 (heren) speelt om twaalf uur een competitiewedstrijd tegen F.I.T. 3. Doordat Kraaien 3 een punt aan Ever Swift moest laten, kan het derde elftal van HAmes met de lei* ders gelijk komen. Vanavond en morgenmiddag zgl «P*- I Kristenen van het Zoologisch Sta tion de maandelijkse lezingen in het Museum Den Helder, aan de Eerste Vroonstraat, verzorgen. Zijn onder werp is: „Het voorjaar in het water". VanavouJ worden de lezingen van -8 en van 8—9 uur gehouden, mor genmiddag van 3—4 cn ven

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2