Jodium als sociale factor CULTUREEL NIEUWS S|>»rt 'n I kort Recordpogmg Praag beschuldigt monniken Zonder Duitsland geen voldoende eenheid in de Raad van Europa Evert Zandstra over de arme Friese heide Jaarbeurs Spionnage en samenzwering tegen de staat Nieuw monsterproces met politieke achtergrond een succes De eerste tomaten Devèze Maandag naar Koning Leopold De stukken verdwenen op verdachte manier Bonn kan geen voorwaarden stellen Koffieprijs niet hoger PRAAG WIJST OPNIEUW JOURNALIST UIT Vijftig jaar Arbeiderspers LETTERKUNDIGE VERSCHIJNINGEN p i i i Luc van Dam versloeg Roger G. Wielema ZATERDAG 1 APRIL 1960 Spionnage in dienst van het Vatieaan, dat zich direct na de oorlog met het .Amerikaanse imperialisme heeft verbonden, samenzwering tegen de Tsjechoslowaakse staat, het verbergen van kerkschatten, het organiseren van fluistercampagnes tegen de staat en het verbergen van wapenen van Duitse en Amerikaans* oorsprong in kloosters, dat zijn zo ongeveer de be schuldigingen, die worden ingebracht tegen tien R.K. monniken, die zich thans in een monsterproces te Praag moeten verdedigen. De monniken behoren tot vijf ver schillende orden, die volgens de open bare aanklager, elk haar eigen taak In het complot hadden. De Premon- atratenzen moesten 'n opstand voorbe reiden en wapenen verbergen. De Je- ruïten moesten spionneren, de Re demptoristen hadden tot taak de jeugd te beïnvloeden, zodat zij tot een wil lig werktuig werd. De Franciscanen zouden hebben gepoogd, de invoering van het socialisme in de dorpen tegen te gaan en eveneens een opstand heb ben voorbereid en ten slotte zou een Dominicaans hoogleraar In de theolo gie als verbindingsman tussen deze orden en het episcopaat zfln opgetre den. Drie verdachten zfln abten, die met de bisschoppelijke waardigheid zjjn bekleed. De abt August Mach&lka bekende, dat hij in 1948 met zijn illegaal werk was begonnen. Hij had kerkschatten onder de vloeren verborgen, toen de staat de kerkelijke bezittingen over nam en zou van Amerikaanse orde broeders een auto hebben gekregen om gemakkelijker spionnagewerk te kunnen verrichten. Ook had hij wape nen bijeen gebracht en verborgen. De openbare aanklager beweerde, dat het Vaticaan missionarissen, die waren opgeleid in een instituut voor de missie in Oost-Europa, naar de Sowjetunie zond om daar te spionne ren. Het streefde er naar; de volks democratieën in Midden-Europa te ver nietigen en er een grote bondsstaat onder het Huis Habsburg van te ma ken. Mr. Milius, directeur van de Jaar beurs, heeft over de resultaten van de gisteren geëindigde voorjaarsbeurs medegedeeld, dat de niet te hoog ge stelde verwachtingen verre zijn over troffen. De resultaten van het bezoek zijn groter dan bü de Jaarbeurs 1949. Er zijn 3 4000 meer kaarten meer ver kocht, terwijl het buitenlands bezoek met 30 tot 35 steeg. Vooral de Duitse deelnemers hebben goede zaken ge- daan. In het paviljoen, waar de collec tieve Duitse deelname was onderge bracht, is voor een millioen dollar aan orders afgesloten. Aan de veiling Kwintsheul werden gisteren de eerste tomaten aange voerd. Het waren maar twee exem plaren, gekweekt door de tuinder P van der Knaap, die er f 1.20 per stuk voor betaald kreeg. Waarschijnlijk zal Pandit Nehroe, premier van India, die in Mei Indone sië zal bezoeken met president Sukar- no, een tocht door de archipel maken. Albert Devèze, de Belgische kabi netsformateur, zal zich Maandagmor gen per vliegtuig naar Pregny bege ven. Hij zal om drie uur door de ko ning worden ontvangen. Zijn kabi netschef zal hem vergezellen. In politieke kringen te Brussel leidt men uit het antwoord, dat koning Leo pold op het verzoek van Devèze heeft gegeven, af, dat de vorst zich strikt wil houden aan zijn verklaring van 16 Maart, dat zonder verwijl de beide Kamers bijeen dienen te worden ge roepen om een eind te maken aan het regentschap. De zaak der generaals De Franse parlementaire enquête commissie, die een onderzoek instelt naar de ..zaak der generaals", heeft Vrijdag in een rapport aan de regering verklaard, dat gerechtelijk bewijsma teriaal in deze ..zaak" onder verdachte omstandigheden was verdwenen. De commissie verzoekt de regering een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen degenen, die hiervoor verant woordelijk zijn. In het rapport wordt scherpe critiek geoefend op oud-premier Henry Queuille en de oud-minister van De fensie Ramadier, omdat zij de zaak van het verdwenen geheime rapport over Indo-China in de doofpot hebben gedaan. Verklaring van minister Stikker Rijwielen mei hulpmotor Politie mag thans een oogje dichtknijpen Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de minister van Justitie, na overleg met zijn ambtge noot van Verkeer en Waterstaat aan 't Openbaar Ministerie der Kantonge rechten doen weten, dat er geen be zwaar behoeft te bestaan tegen een soepele behandeling van bestuurders van rijwielen met hulpmotor, die niet in het bezit zijn van een ro- en num- merbewijs of gebruik maken van een rijwielpad dan wel hun voertuig niet hebben voorzien van een spiegel en "hoorn. Het is n.1. te verwachten, dat deze rijwielen na de invoering van het nieu we Wegenverkeersreglement op deze punten niet als motorrijtuigen zullen worden beschouwd. De bestuurders zijn daarmee natuurlijk niet van de verplichting ontheven, om zich op zo danige wijze langs de weg .voort te bewegen, dat daardoor de veiligheid van het verkeer niet in het gedrang komt. Ook zullen zij motorrijtuigenbe lasting moeten betalen. Zonder opneming van Duitsland in de Raad van Europa, aldus minister Stikker in een interview naar aanlei ding van de huidige zitting van het Comité der Ministers van de Raad van Europa, zal slechts een onvoldoende mate van eenheid bereikt kunnen wor den. Het belang van de toetreding van West-Duitsland blijkt al uit de doel stelling van de organisatie zelve: De Raad van Europa is ingesteld om de democratische Europese landen bijeen te brengen. Ofschoon ik. aldus minister Stikker, de. medewerking van Duitsland dus on ontbeerlijk acht, betekent dit niet, dat de deelneming van Bonn in het huidi ge stadium zo belangrijk zou zijn, dat Duitsland zijn toetreding aan bepaalde voorwaarden zou kunnen verbinden. Toetreding zal op normale wijze en zonder bijzondere voorwaarden moe ten geschieden. (Hierbij tekenen wij aan, dat dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier, Vrijdag verklaarde het te betreuren, dat de uitnodiging aan Duitsland om toe te treden tot de Raad van Europa niet gepaard is gegaan aan een vriendschappelijk gebaar. Red 1 Over de Raad van Europa en de As- HERSENGYMNASTIEK - Antwoorden 1. 21.000 stuks. 2. In de derde eeuw vóór Christus. 3. Iemand die publicaties schrijft voor een ander (en die soms met de naam van die ander ondertekent) en zelf anoniem blijft. 4. Jawel, vrij lange om de ogen te beschermen tegen zand. 5. Dat is wijn die naar het vat smaakt. 6. De rennner die de buitenbocht reed want die legde de grootste afstand af. 7. Prof. Vening Meinesz. 8. Jozef Stalin. 9. Von Papen, Fritscbe en Schacht. 10. Blijft hetzelf de, allebei betekenen 56 proc. van het geheel. OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: X. regie. 5V fraai. 9. alge. 11. blik, 12. kr, 14. pers, 16 Orel. 17. la. 18 eed, 20 looppas, 22. mol, 23. nurk, 25. smook, 26. kina, 27. staal, 29. ste, 30. Kelt, 31. plas, 32. Bami, 33. Teek. £4. Epe 36. Metz, 38. kras, 39. Neede, 41. uef, 43. reu, 44. ballade, 46. Era, 47. e.d., 48. krat, 49 meel 51 kl. 52. drom, 53, luur, 55, kapoK, 56. wikke. Vèrticaal: 1. roken, 2. ga, 3. Ilp. 4. egel 5. fles, 6. ril, 7. a.k., 8. Itala, 10. Eros, 11. brak, 13. reuk, 15. soms 16. opoe 17 lont, 19. drapeau, 21. potspel, 22. militie, 24. kales, 26. kemel, 28, lak, 30. kam 33. tred. 34, eelt, 35. Edara, 37. zerk, 38, kreuk, 39. naam, 40. edel, 42. falie 44. brok 45. eeuw, 48. KRO, 50. lui, 52. D.P., 54. R.K. Naar het A.N.P. van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffie-rantsoe- nering de prijs van de koffie te wijzi gen. Omtrent de duur van de rantsoene ring is niets naders bekend. Wel is de voorraad-positie verbeterd met 4500 ton Congo-koffie, die enkele maanden geleden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd. Thans is ook de bureauchef van United Press te Praag, de dertigjarige Amerikaanse journalist Higgins, uit Tsjechoslowakije gezet. Hij moet voor de achtste April het land verlaten. Re den voor deze uitwijzing is „zijn aan houdende neiging om niet-objectief nieuws te verzamelen". semblèe in 't bijzonder zeide minister Stikker nog: Een van de voornaamste aspecten is, dat zij de in Europa leven de openbare meningen weergeven. Door peiling daarvan kunnen iri Europa resultaten worden bereikt, waartoe men nooit zou kunnen komen wanneer er niet 'n orgaan als dat van Straatsburg was. De Assemblée zal zich moeten concentreren op de be handeling van de grote en algemene Europese vraagstukken teneinde posi tieve gedragslijn te formulieren. Vijftig jaar geleden verscheen het eerste nummer van Het Volk, het toen nog kleine dagblad van de SDAP. Thans draaien de persen van de Arbei derspers te Amsterdam dagelijks 33 edities van het Vrije Volk. in een op laag van 330.000 exemplaren. De eerste redactie bestond uit vijf man, thans telt de journalistieke staf van het be drijf honderd leden. Gistermiddag is het gouden jubileum van de krant gevierd met een receptie in het Minervapaviljoen te Amsterdam, waar zeer vele prominente figuren uit Partij. Vakbeweging en staat, alsmede directeuren van andere dagbladen in binnen- en buitenland de directie van het jubilerende bedrijf de hand kwa men drukken, 's Avonds is het feest voortgezet met een diner op het Mui- derslot. waaraan dr. Drees en zi.in echt genote als eregasten aanzaten. Heden morgen is aan het personeel een voor stelling van ..Opgaande Zon" van Hei man Heijermans aangeboden. Het koninklijk gezin beoefende Vrijdag wederom de skisport. De ski leraar Rudi Matt lunchte met de Ko ningin, Prins Bernhard en de prinses jes Beatrix en Irene in de eetzaal van het hotel te Val d'Isère. 0p 24 April her denkt men in de Ver. Staten de dag. waarop voor 150 jaar de biblio theek van het Congres werd ge sticht. Aanvanke lijk diende de boekerij ais infor matiebron voor de leden van 't Con gres iSenaat en Huis van Afge vaardigden). Inde loop der jaren groeide deze bi bliotheek echter uit tot een verza meling. die ge schriften bevat op elk gebied van menselijke kennis en cultuur. Er zijn niet minder dan 29 millioen boe ken, manuscripten en documenten in ondergebracht. Daaronder bevin den zich de origi- ginelen van de Grondwet en de Onafh.hcidsverkla- ring. Bovenstaande foto toont ons een aantal schoolkin deren, die met hun onderwijzer de achter glas hangen de Onafhankelijkheidsverklaring bekij ken. De z.g. ..Kensington-rune-stone" uit Mimosa, die in 1948 nog in Washington werd tentoongesteld, is volgens de Zweedse deskundige op het gebied der runen, dr, Sven Jansson, een vervalsing. De steen, die in 1898 te Kensington werd gevonden, bevit, een inscriptie, welke vermeldt, hoe acht Ghoten en twee en twintig Noren in 1362 Amerika ontdekten. Dat is 130 jaar vóór de tocht van Columbus. yijftien jaar geleden vergrootten de sterkste microscopen slechts 1000 maal. Kort vóór de oorlog werd de elec- tronenmicroscoop uitgevonden, wat al een flinke stap verder was, want deze gaf een maximale vergroting van bijna 100.000 keer. Dit record is nu weer ge slagen door de nieuwste vinding, n.1. de protonen-microscoop, die momenteel in het College de France staat opgesteld en een millioen maal vergroten' kan! Grondwerkers hebben te Wasselone bij Straatsburg op 60 cm diepte zes ste nen graven gevonden, die geraamten bevatten. Deskundigen van het Gailo- Romeinse Museum te Straatsburg heb ben ter plaatse onderzoekingen inge steld. Zij vonden ringen, gespen en een stenen standbeeldje, daterende uit de tijd der Merovingers. Binnenkort zal in het museum voor het onderwijs te Den Haag. kortgeleden, op da plaats waar eeuwen her Carthago lag, opgegraven oud-Phoenicisch en oud-Romeins vaat werk worden tentoongesteld. y^msterdamse jongens, onder de indruk van een lezing over de onderwijs problemen voor de vluchtelingen in het Midden-Oosten, hielden een inzameling op scholen, kantoren en in winkels, met het resultaat, dat dezer dagen aan de directeur van het UNESCO-centrum Nederland een verzameling van 7000 schriften, 3000 potloden, mappen teken papier. dozen kleurpotloden, krijt, leien met griffels enz. kon worden overhan digd voor een UNESCO-noodschool er-' gens in het getroffen gebied in het Mid den-Oosten. Alle hulde! De jonge Fransman Jacques Roger Crecy toonde gisteravond in het begin van zijn partij tegen Luc van Dam, dat hjj, zoals hij verkondigde, vol goe de moed was. Hij liet er geen gras over groeien en trachtte met harde linksen van Dams dekking te verbre ken. Van Dam daarentegen deed het kalm aan en hield Roger—Crecy met stopstoten op een afstand. In de eerste ronde kreeg Van Dam een wond aan het rechteroog, die niet ernstig was. In ae tweede ronde scoorde Van Dam een behoorlijk aantal punten. RogerCrecy kon de verdediging van Van Dam niet verontrustend doorbreken. In de derde ronde kreeg de Fransman hét direct zwaar te verduren Luc van Dam kwam enige malen goed links door en een rechtse noek flitste tegen het ge zicht van de Fransman. De neus van Roger, die reeds bloedde, werd door deze hoek totaal kapot geslagen. Op advies van de dokter moest Roger Crecy de strijd staken, zodat Van Dam in de derde ronde door technische k o. winnaar werd. De kampioen van Nederland in het bantamgewicht Hannes Schneiders (Amsterdam) behield gisteravond zijn titel door in theater Carré te Amster dam op puisten te winnen van de uit dager Jan Maas (Rotterdam). Het was een vrij saai gevecht, waarin de Am sterdammer de eerste vier ronden op zijn naam bracht. De Robbenzwcmster Geertje Wie lema zal Zondagmiddag tijdens onder linge wedstrijden van ..De Robben" in het bad aan de Kapelstraat te Hilver sum een poging doen het wereldrecord ep de 200 meter rugslag, dat sinds 26 November 1939 met een tijd van 2 min 38.8 sec. op naam staat van Cor Kint, te verbeteren. Ook dit jaar organiseert de Haag se tweede klasser VUC een serie neder laagwedstrijden. VUC zal in deze wed strijden uitkomen tegen: Hermes-DVS EDO, Xerxes, Willem 2, NAC en waar schijnlijk BVV en VSV Mocht Pen van deze clubs verhinderd zijn deel te ne men, dan zal Stormvogels worden uit genodigd. Het team, dat VUC de groot ste nederlaag toebrengt, ontvangt de „zilveren wondertent Volk zonder uren. - H. P. Leopolds Uitg. Mij., Den Haag. £je mensen veranderen met de tijden. ook in hun oordeel, en het nage slacht oordeelt anders dan de tijdge noot. De gedurende z'n leven zo fel omstreden, en vooral be-streden, fi guur van Domela Nieuwenhuis kreeg een standbeeld te Amsterdam, waar tegen de n.s b.-ers protesteerden en dat dus reeds uit dien hoofde de instem ming van de Nederlanders had. De sta kende veenarbeiders van de tachtiger jaren zagen hun reputatie van revolu- tionnaire nietsnutten in die van voor trekkers der sociale beweging in ons land wijzigen en toen onlangs een der v.d.d. toegedane vriend van ons tot een gemeenschappelijke p.v.d.a.-vriend de uitnodiging richtte om tegen zeker voorstel in een (neutrale) vereniging ir. oppositie te gaan, antwoordde deze: „ik ga niet graag in de oppositie" Indien een socialist uit de tachtiger jaren laatst bedoeld scène-tje had kun nen bijwonen en het door middel van zijn geestelijke instelling had ge ïnterpreteerd, dan had hij slechts de conclusie kunnen trekken, dat nu dan toch de heilstaat eindelijk verwezen lijkt was. Voor welke opinie hij thans bitter weinig instemming zou vinden. Onlangs heeft K van der Geest een hier besproken roman gewijd aan de bevolking der Drentse venen van zo omstreeks 1880 bij Schoonoord. „Ge zegend is het landen daarmee veel Drents stof doen opwaaien. Men heeft de schrijver zelfs tot een debat avond gedaagd en daar heeft hij moe ten erkennen, in semmige opzichten te ver te zijn gegaan. Evert Zandstra be hoeft met zijn roman over de veenar beiders in Z.O.-Friesland zulk een rei niet te duchten. Al zal niet alles wat hij in „Volk zonder Uren" schreef de strengste toets ener cultuur-historische erf sociaal- economische critiek kunnen doorstaan - hij heeft zich tenminste gehoed voor de barre eenzijdigheid van Van der Geest. Bovendien heeft hij zijn boek van een „sleutel" voorzien, genaamd: jodiumgebrek. Het raadsel waarvoor we bij Van der Geest blijven staan, n.1 hoe een veenbevolking zo verdierlijkt- indolent bij de pakken blijft neerzit ten, lost Zandstra in de „verantwoor ding" welke hij aan zijn roman mee geeft, op door te verklaren, dat gebrek aan jodium in het drinkwater en in de bodemvruchten waarmee de bevolking zich voedt, oorzaak is van haar gebrek kige lichamelijke- en geestelijke ge steldheid. Zcrver was Theun de Vries nog niet gekomen, toen hij in ..Stief moeder Aarde" o.m ongeveer hetzelf de thema in dezelfde streek behan delde. 7andstra ligt met zijn roman ongeveer tussen de twee polen: Theun de Vries en K. van der Geest in. Hij i* minder militant doch, ook. minder lite rair dan de eerste; hij is menselijker, breder van visie en minder hopeloos eentonig dan de laatste. Maar dan: rustig ligt zijn compasnaald tussen die polen niet, ze trilt en schommelt. Het „Volk zonder Uren" wordt ge vormd door de bewoners der plagge- hutten en andere onderkomens in de buurt van Jubbega aan de Vaarts, de „Kompenijsters" aan de Schoterlandse Compagnonsvaart, zo tussen 1868' en 1888. Uurwerken bezitten deze primi tieve mensen niet, hun dag wordt be paald door de „lavei", de hoge mast waaraan in de tijden van rust en aan het eind van de lange werkdag in de venen een korf wordt gehesen. De lavei en de honger beheersen het leven van deze lieden, die overigens merkwaardig genoeg, tamelijk zorge loos zijn en wel degelijk in tegen stelling tot Van der Geests vreugde loze schimmen en De Vries' rabiate veenders veel genoegen kunnen scheppen In kleine vreugden des levens. In de zomer verdienen ze een karig loon met hard werken; met de Gorredijkster kermis wordt een flink deel der gespaarde duiten omgezet in jolijt en jenever en in de winter bede len ze de naburige dorpen, zoals het rijke Beetsterzwaag af. Met een be schrijving van de uittocht der „nieuw jaarroepers" begint het boek, een tocht van hongerige ellendigen door een sneeuwstorm, een bevalling in een schaapskooi het is alles miserabel genoeg. Uit de grauwe ellende scheiden zich langzamerhand enkele hoofdfiguren ai, grootmoeder Matsen, Feike haar kleinzoon en Jel haar pleegdochter. Door hen vooral leert de lezer dan het leven in de veenderijen kennen, en de EVERT ZANDSTRA mensen die spoedig vrolijk zijn, zich kunnen koesteren in de voorjaarszon, niet talen naar duurzaam bezit, maar die bij tegenslag dan ook al heel gauw weerloos zijn en de dingen maai over zich heen laten komen. Door Feike die neiging tot t.b.c. heeft en die door een menslievende dokter in een boer derij bij Beetsterzwaag wordt onderge bracht. later in Gorredijk terecht komt bij de filosofische koopman Aris Zwart en die ten slotte marskramer wordt, met een do' r zijn vrouw Jel beheerd winkeltje te Lippenhutten, krijgt men de dingen dan allengs op een afstand te zien, geprojecteerd tegen de sociale ontwikkeling en voor al ook de grote crisis Aev tachtiger jaren. Vele zijn de lotgevallen en vooral de lotswisselingen van de hoofdpersonen in het verhaal, die al lerminst ongevoelig zijn voor wat men op zijn Zondags de „vleselijke lusten noemt (op dat stuk heerst er tamelijk grote vrijheid onder de Kompenijsters) en bij wie het !ang duurt voor zij el kander dan eindelijk vinden. Dan is Jel zo ver, dat ze niets meer wil weten van de Kompenij, die ze haar „giste ren" noemt, maar die haar met dui zend banden blijft trekken omdat ze in haar nieuwe bestaan als winkelier ster, geobsedeerd wordt door de „uren" die in het dorp wel degelijk gelden, en haar zigeunerhart komt in opstand tegen de slavernij onder de klok. Feike is intussen in de ban van Do mela Nieuwenhuis geraakt (werd hij destijds door de Friezen in die treek niet „us ferlosser" genoemd, die revo- lutionnaire dominé met de Christus- kop?). Hij is een der wegbereiders voor zijn verkiezing tot Kamerlid in 1888 (mede mogelijk gemaakt door Abraham Kuyper, die zijn anti-revalu- tionnairen ried, liever op hem dan po de liberale candidaat te stemmen). Feike is het ook, die helpt bewerken dat de veenwerkers ten slotte in sta king gaan en een loonsverhoging we ten te bevechten. En dan is ds apotheose van het boek, dat de Bra bantse werkers aan de kanalisatie var, de Tjonger op een feestavond (dezelf de avond dat Feike. sterft) de wals brengen aan het „Volk zonder Uren". JVe naald van Zandstra's kompas trilt en schommelt, schreven we. Soms vreest men, dat critiekloos mededogen hem de kant van K. v. d Geest zal uit drijven en van xijn werk een trooste loze litanie zal maken, onbillijk in haar eenzijdigheid Dan weer flitst er iets van De Vries dynamisch „nieuw zakelijk" proza in zijn korte, directe beschrijvingen en gespannen dialogen Doch opeens is dan de Nederlandse moralist aan t woord, die een goed in gezet fragment onderbreekt met schoolmeester-achtig commentaar of Af een onwaarschijnlijk „hoekse" dia loog tussen een paar heide-bewoners inlast. Dan gaat men weer twijfelen aan de werkelijkheid van wat er in dit boek gebeurt, een werkelijkheid welke de schrijver volgens eigen ge tuigenis ook slechts in haar nadagen nog zowat beleefd heeft. Een ander bezwaar tegen het boek i;. dat de schrijver niet ontkomt aan het noodlot der „streek-romans" en diverse „typen" laat optreden, in be langrijke rollen soms. zander zich om een psychologische verantwoording ook maar enigszins te bekommeren. Ze blijven in de schets en dan een schets die meer als caricatuur aandoet en slechts een enkele eigenschap uit beeldt zonder dat men over hun ■diepere roerselen wat te weten komt. Zelfs Stille Sjoerd. die n.b. nog met de hoofdpersoon Jel trouwt, ontkomt niet aan dat noodlot. Van Aris Zwart en Van Zinderen Bakker, historische figuren nog wel, flitst slechts even een schim voorbij, terwijl ze toch grote in vloed op de loop oer gebeurtenissen hebben. Het is merkwaardig, dat zoveel schrijvers zich in onze dagen aange trokken voelen tot de crisis van tach tig en dat zij allen zo getroffen zijn door de grote toekomstverwachtingen welke men toen koesterde. Zandstra laat zijn mensen mijmeren over ,.de grote dag" die nu wel spoedig zou ko nen: zelfs zou een lezer, die van niets wist. door zijn boek tot de slotsom kunnen raken, dat het aanbreken van die mystieke bevrijdingsdag door de actie der hei-bewoners tot een kwestie van nauwelijks enkele jaren was ge maakt. Is dit het heimwee van een tijd zander geloof? Een boek als dit „Volk zonder Uren is als het ware geschreven voor hen die door dit heimwee bevangen zijn Het is met de hierboven aangeduide voorbehouden goed verteld: er zit vaart en afwissèling in en veel goede beschrijvingskunst, al wil de auteur het een enkele maal al te mooi maken De prachtige schets van de vroege ochtend in de veenderij op blz. 112 krijgt een ogenblik een valse klank wanneer de schrijver de bewegingen der koffie schenkende vrouwen door het lichtschijnsel der vuren „fantas tisch vergroot tegen de nachthemel geprojecteerd" zet. van welke nacht hemel hij even te voren had gezegd, dat ze vol sterren stond, fegen zulk een hemel kan men niet projecteren. Dit voorbeeld zou met andere te ver meerderen zijn om te bewijzen, dat de schrijver niet altijd ziet (en hoort) wat hij schrijft. Maar we willen niet muggezifterig zijn. „Volk zonder Uren" heeft kwaliteiten, al ls het dan geen „groot" boek Het keeft zelfs grootse fragmenten en er gaat voor de lezer toch wel een beeld ontstaan van die verdwenen „arme Friese helde" van haar misère en van haar schoonheid... WITSEN BLIAs#

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 9