De vlag in top voor onze Marinevliegers I Stad en Omgeving De nieuwe fregatten der Kon. Marine: Hr. Ms. Van Amstel en Hr. Ms. De Bitter t Onder moeilijke omstandigheden werd met succes geoefend Donderdag brengt „Toonkunst de lijdenscantate „Der Tod Jesu" Andere functie dan de iorpedobootjagers Helderse brandweer was gezellig bijeen Bijna elfhonderd gulden voor het zwakke kind Goede jazz in „Casino" School-hockeytournooi op 29 April en 1 Mei Het lag voor het grijpen Wie wonnen een prijsje? Politie naar Zandvoort IN HET KORT Naar Nieuwediep terug De heer Van Gelder voor Humanistische Gemeenschap Kwestie van theorie en is de "Ka,"el Doorman" een schi» „droog' oefenen Begeleiding van de Schager Orkestvereniging Voor scholieren de halve prijs Burgerlijke Stand Tussen Haaks en Kuitje Uit het zakenleven „Vuurtoren-tournooi" van Hermes Halve eeuw bij de Marine Gemeentebureaux Vrijdag en Zaterdag gesloten e DINSDAG 4 APRIL 1950 Het heeft HLM. de Koningin behaagd, de eerste twee fregatten, welke Neder land van de Verenigde Staten ontvangt, de namen Hr. Ms. >,Van Amstel" en ^De Bitter" te verlenen. Er is een principieel verschil tussen deze fregatten en torpedobootjagers, waarmede zU door het publiek de laatste ttJd wel eens werden verward, daar het type in de Amerikaanse marine „destroyer-escort" wordt genoemd. Het principiële verschil ligt in de snelheid en de bewapening. Fregat ten lopen ten hoogste 20 mtjl en jagers gaan met gemak boven de 30 mijl. Het is zonder meer duidelijk, dat door een dergelijk verschil in snelheid de schepen een geheel andere functie krijgen. Het fregat is ontworpen spe ciaal om convooien te beschermen, doch de jager kan bij voorkeur vele andere, meer offensieve taken verrich ten. Er is bovendien een belangrijk verschil in grootte n.1. fregatten cir ca 1.240 ton en jagers 2.000 ton of meer en bewapening: de fregatten 3 kns van 7.6 cm. en de jagers 4 tot 6 kanons van 12 cm. Bovendien heeft het fregat geen torpedobewapening en de torpedobootjager wel. Kapitein ter zee Van Amstel werd omstreeks 1620 geboren. In 1658 ver ving hij Abraham van der Hulst op de „Hilversum", een oorlogsschip van 52 stukken, in het eskader van Admiraal de Ruyter in de Middellandse Zee. In het daarop volgende jaar fungeerde hij als commandant van de „Provin ciën", een schip van 40 stukken, dat onder bevel stond van admiraal de Ruyter in de Sont voor Funen en Nybcrrg. In 1664 verrichtte hij verschil lende convooidiensten in de Middel landse Zee, en in het daarop volgende Jaar was hij commandant van de met 58 stukken bewapende „Vrijheid" die deelnam aan de slag bij Lowestoft. In 1666 wist hii zich bijzonder te onder scheiden tijdens de Vierdaagse en tij dens de Tweedaagse zeeslag, en in het jaar daarop werd hij benoemd tot commandant van de „Tijdverdrijf", een oorlogsschip van 60 stukken, dat deelnam aan de tocht naar Chartham Op 29 September 1669 stierf hij en werd te Amsterdam begraven. Commandant de Bitter werd voor het eerst genoemd tijdens de Eerste Engelse Oorlog, toen zijn schip was Jr <"»deeld bij het eskader onder Admi raai de Ruyter. Tijdens de Slag bij Terheide wist hij zich bijzonder te on derscheiden. Na de oorlog vertrok hij naar Indie en nam deel aan de verove- In „Casino" heeft de Helderse Brand weervereniging gisteravond uitbundig feest gevierd. Mfen had -or de jaar lijkse feestavond beslag gelegd op de toneelgroep van de Personeelsvereni ging der Gem. Water- en Lichtbedrij- ven „Elgawa", die het toneelspel - in drie bedrijven „Stormeiland" met veel succes opvoerde. Na afloop van elk be drijf mochten de medespelenden een hartelijk applaus in ontvangst nemen, en na het laatste bedrijf zwol dit zelfs aan tot een ware ovatie. Wij behoeven op de inhoud van dit stuk en op het spel niet nader in te gaan, daar „Stormeiland" in Den Helder reeds en kele malen ten tonele werd gevoerd. Het stuk heeft in Nieuwediep een gro te bekendheid verworven, zodat wij kunnen volstaan met mede te delen dat de toneelgroep zich op bewonderens waardige wijze van zijn lang niet één voudige taak heeft gekweten. De drie medeapelende dames kregen na afloop een bouquetje fleurige bloemen. Aan het begin van de avond mocht de heer F. N. Winter onder andere kolonel S. G. Barendregt welkom he ten. Daarna las de heer Winter een brief voor van burgemeester Ritmees ter. waarin deze het bestuur van de Helderse Brandweervereniging er van in kennis stelde dat hij, nu hij binnen kort vertrekt, het beschermheerschap van de vereniging niet langer zou kun nen waarnemen. De heer Siebeling en „The Musical Ramblers" gaven de toon aan tijdens het geslaagde bal, dat een waardig slct vormde van deze gezellige feest avond. ring van Colombo (10 April 1656) In de jaren 1656, 1657 en 1659 was hij vice-commandeur van de blokkade- vloot voor Goa, daartussen nam hij nog deel aan de verovering van Jaf- napatam. In 1663 nam hij onder Van Goens deel aan de verovering van Coehin, daarna keerde hij naar Bata via terug, waarna hij als commissaris der regering naar Siam werd gezonden voor het sluiten van een overeen komst met de Koning aldaar. Deze missie vervulde hij met succes en hij werd toen benoemd tot commandeur van de retourvloot, de kostbaarste die ooit naar Nederland was vertrokken. In Kaap de Goede Hoop kreeg hij op dracht naar Nederland te stevenen om de Noord. Hoewel er 60 Britse sche pen op hem loerden, bracht hij zijn 12 schepen behouden de Noorse haven Bergen binnen. De Engelsen deden op 12 Augustus 1665 een aanval met 15 schepen, doch De Bitter verdedigde zich uitmuntend en de Engelsen sloe gen op de vlucht. De Ruyter kwam hem met de vloot te hulp, doch ten. ge volge van storm vielen er twee sche pen in handen van de Engelsen en ging er één door stranding verloren In Nederland viel hem een plechtige ontvangst ten deel Hij kreeg een hoge onderscheiding en werd benoemd tof Equipagemeester-generaal te Batavia. Onderweg daarheen overleed hij voor Kaap de Goede Hoop was bereikt. De collecte die de afgelopen week voor het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond heidskolonies werd gehouden, is een volledig succes geworden. Men heeft in Den Helder blijk gegeven veel voor het zwakke kind over te hebben, want toen Zaterdagavond om zes uur de laatste collectant zijn bus ledigde, bleek dat de collecteweek een bedrag bad opgeleverd van f 1080,76. Hiermede heeft het Genootschap voorlopig zijn tekort ingehaald. Gaarne brengen wij de milde gevers in Nieuwediep de hartelijke dank over van het bestuur van het Centraal Genootschap, afde ling Den Helder, dat bestaat uit de beren F. N. Winter, voorzitter (Molen gracht 10), H. J. Marinus, secretaris (Ruyghweg 21, giro 28220), C. Maas land, penningmeester (Reigerstraat 35. giro 552376) en P. van Zandwijk, tweede secretaris (Bankastraat 21) en de dames M. van Zoonen, tweede pen- ningmeesteresse (Torenstraat 1), D Sterteveld (Jan in 't Veltstraat 16), E. S. Held (Singel 53) en E. van Wijk (Sifigel 94). Uw wekker kapoi? N«, dan hebben wij weer een nieuwe Yoor U. Ze zijn er weer in alle kleuren. Grote en kleine, prima Zwitser* en Frans fa- bricaat. 1S.75, 14.50, 15.25 eet. bij KEIZiftSTtAM «f.17 - DEM HEIDE» Alle artikelen boven de 10.— zijn versekerd tegen verlies, diefstal, brand en breuk. Zondag werd in „Casino" een ge slaagde jazz-avond gehouden. De zaal was in beslag genomen door jongelui, die op uitbundige wijze hebben geno ten van de vele soli die de leden van de verschillende orkesten ten beste gaven. Na vrijwel elke solo werd lang durig geapplaudiseerd, waaruit wel bleek dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld. Het veertien man sterke orkest „The Caledonians" met zeer mo derne Amerikaanse amusementsmuziek en „The Riverboat Jazzmen" met de meer populair wordende New Orleans- muziek, oogstten wel 't meeste succes. Het „Tine Hoorn Rhythm Quintet" met zang van Tine Hoorn en het en semble „The Moonlight Dreamers" vie' len bij de aanwezigen ook zeer in de smaak. Het orkest „The Dutch Hot- club" kon ons het minst bekoren. Tot besluit van de avond werd een jam session gehouden, waarna „The Musi cal Ramblers", onder leiding van Jaap Kwak, de muziek verzorgden bij een geslaagd bal. Op Zaterdag 29 April, na de dammende, schakende, tafeltennissende en voetballen de schooljeugd, begint ook weer 't school- hockeytournooi, dat georganiseerd wordt door de Helderse hockeyclub „Hermes". Er wordt, evenals vorig jaar, gespeeld in drie afdelingen, te weten voor jongens, meisjes en mixed. Op 29 April wordt een begin gemaakt met de wedstrijden voor meisjes en jon gens, en op Maandag 1 Mei wordt het mixed-tournooi gespeeld. Èventuële beslis- singswedstryden staan genoteerd voor Vrijdagmiddag 5 Mei. De Zeevaartschool ls in het bezit van de wisselbeker De Kweekschool moet de beker zowel voor meisjes als voor mixed verdedigen. Inschrijvingen voor deelname aan dit school-tournooi worden vóór 18 April ver wacht bij mevr. Ottervangerte Boek horst, Lijsterstraat 8. Gevonden: Aansteker, actentas, inh. handdoek, hemd en broek, doosje met geld, kerkboekje, een paar zwar te kinderlaarzen, muziekboek (piano studie), zwarte fluwelen jongenspet, een paar kinderpantoffels, drie porte- monnales. var. inhoud, portefeuille d. Meulen), zilveren ring met in scriptie, rose rozenkrans, springtouw, sleutels (met ring), L'pssleutels, sleu tel (huisvlijt), twee zakjes stuiters, vulpen, balllpointpen, een paar grijze kinderwantjes, groene herenwant (mi litair), gebreide dameswant. Verloren: Zilveren damesarm bandhorloge (Alpina), grote zilveren Zeeuwse broche, zilveren broche, een paar zwarte "katoenen dameshand schoenen, hond (Spaniel), goudge- vlochten kettinkje, gouden kettinkje met parel, pakje inh. muziekstukjes, padvindersriem, drie portemonnaies inh. f 8, f 1.90 en niets, gouden ring. pakhuissleutel, blauwe shawl, rode cocostas, rode plastic tas, vulpen en vulpotlood in etui. De Eerste Helderse Wandelsportver eniging „De Jutter" heeft onlangs een verloting gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor de Nijmeegse Vierdaagse 1950. De trekking op Za terdag 1 April wees uit, dat de hoofd prijs was gevallen op het nummer 1467. Verder komen voor een prijs in aanmerking de houders van de num mers 1444, 1404. 1446, 1282. 1389, 557, 757. 1273, 1052, 1163, 446, 1237. 1219. 1108, 157, 213. 1252. 1137 en 601. De prijzen moeten voor 1 Mei worden af gehaald bij de heer G. L. Does, Bin nenhaven'42. De Helderse kampioenschappen tafeltennis, die Zaterdagavond werden beëindigd, hebben aeht titelhouders opgeleverd Op de foto ziet u tan links vaar rechts de dames W. Vreugdenhil en R. Sm]ewel, die het dame* dubbel wonnen (mevr. Sinjewel legde tevens beslag op het kampioen, schap derde kasse en met Weemhoff op het kampioenschap gemengd-dub. bel) en C Oosterloo kampioene vierde klasse). De heren zijn van links naar rechts J. Hommer (derde klasse), D. Hovestad (tweede klasse), H. Weemhoff (eerste klasse) en S. Makelaar en A. Keyzer (heren dubbel). Het voetbalelftal van de Helderse Politie Vereniging heeft na het teleur stellende einde van de competitie de moed niet laten zakken. Vanmiddag spelen onze politiemannen tenminste een bekerwedstrijd. Zjj moesten daar voor naar Zandvoort, waar de Zand- voortse politie-agenten hun partij zul len geven. Bij een op 1 April te Utrecht gehou den examen Stenografie Nederlands 130 en Engels 100, afgenomen door de Centrale Bond van Stenografie Groote, slaagden de Helderse dames B. Deutekom en A. Jans sen, leerlingen van het Instituuij „Mercu- rius". In Den Haag slaagde voor het examen derde stuurman grote handelsvaart de heer G. W. Glim, leerling aan de Zeevaart school te Den Helder. Zaterdagmiddag vond de heer J. A. v.d. Wal negentien kievitseieren. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat hij vier volle nesten vond van vier stuks In één nest van drie eitjes. De heer v.d. Wal verzekerde ons, dat dit geen 1 April-mop was. Met het troepentransportschip „General Stuart Heintzelman", dat vermoedelijk op Dinsdag 11 April in Nederland zal arriveren, keren uit Indonesië terug onze stadge noten C. Geus, M. H. Trompstraat 20, en J. Ran, Oostslootstraat 54. Twee dagen later, op Donder dag 13 April, komt de „Groote Beer" in Nederland aan. Aan boord van dit troepenschip bevin den zich onze stadgenoten J. Kru- ger, Ooievaarstraat 22, A. R. A. Kramer, Schagenstraat 50, J. A. Kentin, Jacob Heemskerckstraat 18, J. Riedeman, Oranjestraat 6, J. J. van Rooijen, Prof. P. J. Blok- straat 9, en J. Sijmons, Crocus- straat 26. De heer L. van Gelder uit Amers foort sprak Zondagmorgen voor de Hu manistische Gemeenschap over het on- lerwerp „Angst en hoop". De spreker oegon zijn toespraak met een fragment uit een boek van André Gide voor te lezen, waarin deze de mens schetst als voor eet geluk te zijn geboren. Gide miskent de strijd die in natuur en maatschappij aanwezig is. De mens is niet „goed" of kwaad", maar is bei den tegelijk. Onze houding in deze we reld vol strijd geeft de tegenstrijdig heid, dat men het geweld ducht, en anderzijds plannen maakt om de ag- gressiviteit in zich te verv'naken. Het geeft angst voor het leven wij citeren steeds de heer Van Gelder en wij durven geen vertrouwen meer te hebben in een toekomst zondei vrees. Dit leidt weer tot zelfverwijt dat de bars ka. zijn voor een „herzie ning" van zichzelf. De mens voelt zich eigenlijk geklemd tussen de normen die hij wil volgen en zijn eigen drif ten, tussen hoop en angst. De dwazen zijn, volgens Ercsmus, degenen die noch hoop noch angst kennen, omdat het hun aan verantwoordelijkheidsbe sef ontbreekt Het overwinnen van de angst voor de verantwoorde''ikheid geeft de vreugde die h leven waard maakt geleefd te worden. Pianospel ging aan de lezing vooraf, en besloot deze tevens. (Van onze speciale verslaggever). CARAIBISCHE ZEE - Wanneer het Nederlandse smaldeel na zijn oefeningen in het Noord-Westelijk deel van de Caraïbische Zee weer in verschillende baaien van de Nederlandse Benedenwinden verspreid ligt, kan men zeggen, dat onze marine kostbare ervaringen rijker is geworden. Er is namelijk in een vrij groot verband met de Amerikaanse marine gemanoeuvreerd, en daarbij heeft men over en weer vele zaken uitgewisseld, die bij de huidige gecompliceerde strijdmethode ter zee maar uit te wisselen zijn. In de eerste plaats valt het oog op de strijd, die zich afspeelt tussen de luchtmacht en de onderzeemacht. De bestrijding van duikboten, waarbij het vliegtuig een onmisbaar wapen is, is tegenwoordig bij ieder zeegevecht zo elementair, dat de schout-bij-nacht Van Willige, commandant van het smaldeel, dezer dagen zijn oordeel aan de journalisten nog eens in de meest krasse termen heeft neerge legd: „Een vloot zonder vliegtuigen en dus' ook zonder carrier (vliegdek- schip) is niet meer dan een garnalen- vloot...." Hiermede komt de belangrijke rol, die het vliegkampschip „Karei Door man" in onze marine speelt duidelijk naar voren. Tijdens de manoeuvres is tevens de betrekkelijke beperktheid van dit schip gebleken toen men het kon vergelijken met de Amerikaanse carrier ..F D. Roosevelt" Men consta 'eerde, dat deze laatst" zich door geen windstilte of wat dan ook in zijn be wegingen Het ber>e-Ven en dat men op dit reuzenschip mei gemak ruim honderd vliegtuigen na een urenlang "oiegelgevecht weer aan dek zette in een temno. dat voor onze vliegers ver assend was. Onmlehaa' Men kan pessimistisch worden en zeggen, dat de „Karei Doorman" die oiet over a' deze faciliteiten van maat en snelheid beschikt, dus beneden de maat is en als een inefficiënt en on deugdelijk schip zijn bestaan zelfs niet meer rechtvaardigt, maar dan slaat men de plank mis. In de eerste plaats waarop onze marinevliegers een schat van ervaring opdoen. De wijze, waar op zij zich behelpen mat dit vrij smal le dek, waarop iedere landing inder daad een nog altijd precair avontuur genoemd kan worden, is van dien aard, dat deze Doorman alleen al als oefenschip eenvoudig onmisbaar is. Bo vendien is de gevechtswaarde van deze carrier niet zo gering als men wel zou denken, wanneer men erg on der de indruk geraakt van wat de Amerikanen er naast kunnen plaatsen Hadden wij een dergelijk schip gehad tijdens de aanval van de Japanse ma rine op onze Archipel in 1941/42, de zaken daar zouden er heel anders hebben voorgestaan. Moeilijkheden. Men moet er het waardevolle boek van lt. Honselaar „Vleugels van de Vloot" nog maar eens op nalezen, om overtuigd te worden van de hopen loze moeilijkheden, die er ontstonden, toen de vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst in de dagen steeds weer hun bases moesten verleggen hetgeen vaak vernietiging van waar devolle vaste goederen betekende, na dat deze met veel moeite en inspan ning ergens in het oerwoud waren op gebouwd, terwijl het bovendien de laatste voorraad kostbare manpower aan de dienst onttrok, daar de krach ten aan nodeloos gesjouw met ben zinevoorraden enz. verloren gingen Een bewe-obnar vlieeveM met han "ars zoals de ..Karei Doorman" zou voor deze mannen een redding in de "ood zijn geweest. Geen spier. Steeds weer komt men tot de ont dekking. dat de psychologische ge steldheid van hen, die met dergelijke wapens opereren, een enorm belang rijke factor is. Wanneer men een dag lang de best geoefende vliegers van de wereld met het beste materiaal heeft zien werken, dat ergens te vin den is en men moet dan de volgende dag met een veel bescheidener en minder up-to-date wapen deze presta tie herhalen, terwijl men van te voren weet, dat men aan de Yanks eenvou dig niet kan tippen, dan valt het niet mee om het juiste evenwicht te bewa ren en geen spier van zenuwen gever trekken. Met deze wetenschap voor ogen kunnen wij slechts de grootste bewondering hebben voor wat de vlie gers van de „Doorman" in de afgelo pen dagen hebben gepresteerd. In de lucht waren zij superieur en vlogen in hechte formaties, die door het Amerikaanse en het Nederlandse vliegkampschip met veel soepelheid gecommandeerd konden worden en hun gevechtshandelingen met groot begrip hebben uitgevoerd. Eigen ini tiatief kwam daarbij verschillende ma len tot zijn recht en bij het ontwijken van een aanval door Amerikaanse ja gers op onze Fireflies ingezet, zagen de waarnemende autoriteiten op een gegeven ogenblik hoe een van onze Nederlandse vliegers door een rem- manoeuvre, gevolgd door een onmid dellijke wending van 180 graden, door eigen vindingrijkheid de juiste tac tiek gevonden had, die men volgens hen alleen in de practijk kan leren, omdat zij zo veelzijdig is, dat er geen vaste regels voor te geven zijn. Droog oefenen. Alleen hierin al hadden de oefenin gen hun nut bewezen. Vliegen is een kwestie van veel theorie en veel droog" oefenen, waarvoor Jiet vlieg veld op Bonaire de laatste weken een voortreffelijke gelegenheid heeft ge boden, maar het is tevens een kwestie van doen. Men moet op een gegeven moment al deze routine aan de prac tijk van een luchtgevecht kunnen aan passen. Dit is met vaak verrassend resultaat geschied in de Caraïbische Zee, die enige dagen gedaverd heeft van het geronk der motoren Dat daar bij zo goed als geen beschadiging van materiaal en, ondanks de psychologisch ongunstige omstandigheden, geen en kele landing met ongelukkige afloop te registreren viel. moge de vlag op deze kostbare lading zijn en alle eer krijgen, die men haar kan brengen. De Duitse componist Karl Heinrich Graun schreef in het jaar 1755, vier jaren voor zijn dood, zijn meest bekende werk, het passie-oratorium „Der Tod Jesu", dat op Donderdag 6 April in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat te Den Helder door „Toonkunst" zal worden uitgevoerd. De afdeliflg Den Helder van de „Maat- schappij tot bevordering der Toonkunst" heeft zich verzekerd van de medewerking van de solisten Maart je Kliffen (sopraan), Chris Scheffer (tenor) en Leon ComW (bariton). De Schager Orkestvereniging begeleidt deze lijdenscantate. naar voren, dat koor en solisten een meer beschouwende taak hebben te vervullen. Grauns behandeling van de koralen is zeer sober, waardoor echter de strekking wordt geaccentueerd. Na het recitatief nummer zes en de aria „Ihr tranenlosen Sünder", waarvan een grote dramatische kracht uitgaat, zingt het koor: „Unsre Seele ist gebeuget zu der Erden O wehe! dass wir so gesündigt haben". Eén der hoogtepunten uit het werk is de fuga voor koor „Christus hat uns ein Vorbild gelassen" met het daarop volgende koraal „Ich werde dir «u Ehren alles wagen". En het einde komt met „Es ist vollbracht", troostende so li en berouwvolle koorzang. De uitvoering staat in zijn geheel onder leiding van de heer Herman Zaal Het zou wenselijk zijn dat de Nieuwe Kerk met de uitvoering van „Der Tod Jesu", die om half negen begint, tot de laatste plaats bezet is. „Toonkunst" heeft alles gedaan om deze wens ver vuld te kunnen zien; de toegangsprijs is zo laag mogelijk gehouden, zodat Grauns werk voor iedereen te beluis teren is. Bovendien kwam het bestuur op de goede gedachte scholieren voor de halve prijs toegang te verlenen, waardoor de jongeren zich natuurlijk eerder dan normaal tot „Der Tod Je su" zullen voelen aangetrokken. ,Der Tod Jesu" verdient vooral in deze dagen de bijzondere belangstel ling. Reeds in het sombere openings koor is het alsof uit de verte een grote menigte het drama gadeslaat dat zich zo zal voltrekken. Graun laat In dit werk het koor niet aan de handeling deelnemen. Hieruit komt onmiddellijk Bevallen: C. HerderscheeBrou wer. z.; E. van Nauta LemkeDe Meester, 2 d.; J. BrondsemaVan der Gracht, z.; W. J. Holtman—Van Spelden, d.: E. Steil- bergSchimmel, d.; T. GuijkenSeven- huijsen, z.; L. JasKanaef, z.; M. de LeeuwVan Duijn, z.; P. van den Berg Korf, d.; G. N. de Beurs—Van Gennep, z.; P. BaisDoeleman, z. Ondertrouwd: J. J. Vaas en P, Meijers; G. G. van Beijeren Bergen en Henegouwen en J. Kraak; A. J. Schotting en B. C. de Brute. Gehuwd: P. Kesteloo en T. Augustijn K. A. Lugthart en H. Huijbers; J. Bakker en P. Zeegers. Overleden: W. P. de Meulder (m.), 64 H. Pouwels (m.), 62 j.; J. M. de Kok geb. Koene, 68 J.; H. Buurs (m.), 70 j. H. F. van der Hilst (m.), 33 J.; G. C. Keijzer (m.), 19 J.; J. F. Riteco (m.), 81 J. Gedurende de afgelopen week werden aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder aangevoerd: 333 kg bot, 1342 kg garnalen, 545 kg kaan, 283 kg kabeljauw, 2953 kg schar, 16441 kg schol, 639 kg tarbot, 6726 kg tong en 4044 kg wijting. Hr. Ms. „Batkan" en Hr. Ms lem van der Zaan" hebben gistermid dag de haven van Nieuwediep verlaten. Het Duitse motorscheepje „Lissy" en de Nederlandse kuster „Ruja" lig gen nog in de haven op beter weer te wachten. Het is morgen hoog water om 9.35 en 21.45 uur en laag water om 3.45 en 15.55 uur. De temperatuur van het zee water was 7,3 graden Celsius. In het handelsregister werden de vol gende inschrijvingen gewijzigd: Th. Kroonstuiver, Keizerstraat T, Kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit. Uitgetreden eigenaar Th. Kroonstuiver. Nieuwe eigenaar S, A. Oosthof. G. Leegwater, Spoorstraat 77, Slagers- bedrijf. Uitgetreden eigenaar G. Leeg water. Bedrijf wordt voorgezet door een vennootschap onder firma onder de naam Fa. G. Leegwater. Vennoten: G. en C. Leegwater. NIEUW MODEL TRIPTIEK VOOR FRANKRIJK De ANWB en KNAC delen ons me de, dat per 1 April voor Frankrijk een nieuw model triptiek in gebruik ie genomen. De oude ,.acquits-a-caution" blijven geldig, mits deze vóór 1 April „reeds voor een reis naar Frankrijk werden gebruikt. Zij, die in het bezit zijn van een nog niet gebruikt „acquit- a-caution" kunnen hiermede de, grem dus niet passeren. INBRAAK IN ST. SERVAASKERK TE MAASTRICHT Zondagnacht is in de Sint Servaas- kerk in Maastricht ingebroken. Men Wil- ^eett z'ch toegang verschaft door ver breking van een der ruiten van een ge brandschilderd raam. Verschillende of ferblokken zijn opengebroken en leeg gehaald. In de „Kapel van het Heilig Aanschijn" werden twee grote offer blokken omvergegooid, waarbij een beeld van het Heilig Hart in stukken De Helderse hockeyclub „Hermes" or ganiseert op Tweede Paasdag een hockey, tournooi voor de jeugd, dat genoemd werd het „Vuurtoren-tournooi". Voor dit sportfestijn hebben onder andere reeds ingeschreven DEM (Beverwijk) met drie elftallen. Hoorn met twee elftallen en Hermes met twee elftallen. Bekerhouder bij de jongens is „Kraaien". In de meis- ies-afdeling ls de beker in het bezit van .Hermes". Gisteren reikte de secretaris-gene raal van het ministerie van Marine het ridderkruis in de orde van Oranje Nassau uit aan de heer M. S. Schutte, hoofdcommies in vaste dienst, ter ge legenheid van zijn gouden jubileum bij de Kon. Marine, waarbij hij als matroos begon, opklom tot de rang van opperschrijver en na zijn pension nering als ambtenaar aan het daparte- ment kwam waar hij nu hoofdcom- mies u. Naar wij vernemen zijn de gemeentebu- reaux te Den Helder, met uitzondering van Burgerlijke Stand, op Vrydag 7 en Zaterdag 8 April gesloten. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal op deze beide dagen geopend zijn alleen van negen tot uen uur. LANDBOUWSCHUUR MET VARKENS AFGEBRAND. Te Altforst bij Appeltern is een land- bouwschuur tot de grond toe afgf brand. In de schuur was o.a. een var- kensmesterij gevestigd. Negen-en-twin tig van de veertig varkens zijn ver brand, alsmede een grote hoeveelheid voer, een wagen en landbouwgereed schap. JAPANSE KRIJGSGEVANGENE!* NAAR HUIS Rusland heeft de geallieerde opper bevelhebber in Japan, generaal Dof' glas MacArthur, om twee schepen vraagd voor het vervoer van 4000 Ja panse krijgsgevangen*! uit Sibaw naar Japan. HET EINDE VAN DE UNCI. „Zodra Indonesia lid is van de Ver Naties, zal Indonesia de UNCI niet meer nodig hebben en zal deie als Uk •danig moeten worden opgeheven heeft de secretaris-generaal van d* Unie mr. Abdulkarim Pringgodigdo V een vraag van Aneta verklaard. De plechtige Canadese herde® king van de wapenstilstand op zal dit iaar worden gehouden op Canadese begraafplaats te Groesbee*- Op het ogenblik bevinden Rome ter gelegenheid van het He'"™ Jaar 50.000 Pelgrims. Hoessein Sirry Pasja, chef van h'j kabinet des konings en oud-Pre®1 van Egypte, is afgetreden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2