GEALLIEERDE OFFICIEREN IN NAUW CONTACT MET ELKAAR Slechte „woningen" voor veel geld Het sportleven in Australië staat onder vreemde invloed Sport in t kort dams eWa/ Enge/se Matrassen als broeinesten bleekt VWITTER Puzzle-rubriek De verdediging van West-Europa (II) Op het hoofdkwartier van Montgomery Door Alan Moorehead Er is een veel betere oplossing mogelijk Stenen huisjes tegen redelijke prijs Weer vliegende schotels Glimlachje Het Amsterdams en Rotter HARDLIJVIGHEID? Dat liep wonderlijk goed af ZATERDAG 8 APRIL T9W» MONTGOMERY-S HOOFDKWARTIER in Fontainebleau is een tamelijk teleur- stellende plaats op het eerste gericht. Behalve wanneer de toeristen er door komen m de romervacantie, blijft de stad even rustig als rij altijd was en de m.htaire plannen-ontwerpers hebben zich heel handig in het landschap verbor gen* Zij hebben t koninklijk paleis overgenomen en iedere dienst heeft rich ge vestigd in een aparte vleugel rondom de binnenplaats. Zo heeft men „Unimer", de Marine-staf, aan de ene rijde; „Uniair" de Luchtmacht, daar precies tegen over; „Uniter het Leger, aan de linker kant; en „Unilion", de veldmaarschalk relf, staat op het punt om zijn Intrek te nemen in de laatst overgebleven vleugel aan de rechterzijde. De vlag van de Westerse Unie - vijf gele schakels van een ronde ketting op een blauw fond wappert over dat alles heen. De gebrui kelijke taai is Frans, en de sfeer is die van een rustige universiteitsstad. Ongeveer 500 officieren en hun ge zinnen, die tezamen het hoofdkwartier vormen, hebben zich gevestigd rond Fontainebleau, ofschoon de meeste oudere mensen liever er buiten wonen. Montgomery, de voorzitter van het verenigde bevelhebberscomité, woont in een sprookjesachtig kasteel te Ccru- rances, een aantal kilometers er van daan, en luehtmaarschalk Sir James Robb, de Britse opperbevelhebber van de gecombineerde luchtstrijdkrachten, woont iets verder weg, door het bos. De tweee oudere Franse officieren, ge neraal Jean de Lattre de Tassigny, die de opperbevelhebber is van de land strijdkrachten, en vice-admiraal Jau- jard, de vlag-officier van de verenigde vloten, wcmen beiden in Parijs. Moeilijkheden Er is veel gesproken over woorden twisten en onenigheid op dit hoofd kwartier, maar op het ogenblik gelijkt de sfeer zeer veel op die, welke ge woonlijk heerste bij de Shaef de Supreme Headquarters Allied Expe- ditionary Forces Of in Algiers ge durende de oorlog Dat wil zeggen, men vindt Franse, Nederlandse, Belgi sche en Britse officieren, die in nauw contact met elkaar leven en de détails uitwerken met niet meer onenigheid dan gewoonlijk. De werkelijke dispu ten vinden plaats op een hoger niveau, en strekken zich uit tot Parijs, Londen en Washington toe. Er zijn enige in het oog springende moeilijkheden ge weest. Hoeveel, bijvoorbeeld, behoorde ieder land bij te dragen tot de geza menlijke verdediging? Het is duidelijk, dat in dit stadium de voornaamste last door Gr.-Brittan- nie gedragen moet worden, daar dit land krachtiger en beter georganiseerd dan al de andere uit de oorlog te voor schijn is gekomen. Maar in het kader van de overeenkomsten van het Ame rikaanse militaire hulpprogramma is het de opzet om zeer veel nadruk te Jgggen op het wederom opbouwen van ■et Franse leger, want zonder dat kan Europa niet verdedigd worden. „Het grootste gedeelte van de Ameri kaanse wapens, dat nu in Europa aan land zal worden gebracht, zal naar Frankrijk gaan. Later, wanneer Frank rijk hersteld is en de andere landen van het Atlantische Pact, in het bij zonder Italië, weer over nieuw uitge ruste strijdkrachten beschikken, dan is het goed mogelijk, dat er iets zal worden gedaan om de Duitsers in de Westelijke zones wederom te bewape nen. Dat probleem is reeds ongeveei een jaar geleden besproken en toen terzijde gelegd. Er zijn geen wapens beschikbaar om d e Duitsers nu op enigerlei wijze opnieuw, uit te rusten" „Waar ligt voorts het zwaartepunt in de lucht: steekt men het grootste gedeelte van zijn geld en zijn beste krachten in de verdediging door mid del van gevechtsvliegtuigen met kleine actie-radius en luchtafweergeschut? Verdediging- of aanvals- Iuchtmacht? Of moet men alle aandacht aan een tactische bommenwerper met een actie-radius van pl.m. 1000 kilometer besteden, die de Russische verbindin gen kan treffen op het eerste ogen blik van het conflict? De voorstan ders van bommenwerpers beweren, dat er altijd wel een vliegtuig doorkomt, hoe goed de verdediging ook is; en dus zou men even goed kunnen besluiten zijn verliezen op eigen front maar te dragen en eenvoudig de vijand meer te treffen, dan hij zelf doet. De voor standers van de verdediging antwoor den, dat men wel gevechtsvliegtuigen móét hebben, of men krijgt zijn bom menwerpers op geen enkele wijze bil het doel. Terwijl deze onenigheden plaats vin den, is er ook practische activiteit ge weest in de laatste twaalf maanden Gecombineerde manoeuvres zijn ge houden te lande, ter zee en >n de lucht en zij zullen dit jaar worden herhaald. Men is het eens geworden over een systeem van codes en tekens en tevens over st.andaard-handbo'Ken over de omleiding, gedrukt in het Ne derlands, Frans en Engels. Een plan voor uitwisseling van officieren tus sen de verschillende legers is in behan deling. Daar Engpland het grootste aandeel draagt in de luchtverdediging heeft het ongeveer 3000 vliegtuigen overal heen gezonden, met instruc teurs, welke de kern moeten vormen van de nieuwe geallieerde luchtstrijd krachten op het continent. Eveneen? heeft men een regeling getroffen, da* vliegtuigen en andere waoens van Brits ontwerp zullen worden gemaakt in Belgie, Holland en Frankrijk. Dit alles is iets geheel nieuws in Europa in vredestijd. „Maar het werkelijke belang van Fontainebleau is, dat er een plan voor de volledige verdediging van West- Europa opgesteld is en dat men er over eenstemming over bereikt heeft. Er zijn geen bijzonderheden van dit plan bekendgemaakt en dat zal waarschijn lijk ook wel niet gebeuren. Wanneer er echter oorlog uitbreekt, moet men aannemen, dat men de Russen in Duitsland zal ontmoeten en bestrijden, en niet ten Westen van de Rijn". In feite is het een grondbeginsel van het Brussels Verdrag, dat Frankrijk, Belgie en Nederland niet prijsgegeven moeten worden; zij moeten zo ver mo gelijk ten Oosten van hun grenzen worden verdedigd Dit maakt het no dig, dat een veel groter landleger, dan het thans bestaande, moet worden ge- plaatst langs de lijn, die loopt van Lübeck naar Triest, om de eerste golf van de Russische opmars op te vange i en er moeten aanzienlijke reserves zijn verder naar achteren in het dal van de Rijn. Het vereist een ontwerp van ge richte artilleriestellingen en mijnen velden in West-Duitsland, en een plan voor de vernietiging van bruggen en van alle objecten, die een oprukkende vijand van nut zouden kunnen zijn Maar bovenal vereist het een tactische en strategische luchtmacht. Daar het niet erg waarschijnlijk is dat een nieuwe oorlog zal beginnen met een stille periode, zoals in de laatste, moet men plannen ontwerpen voor een onmiddellijke actie. Heel veel zal afhangen van het geallieerde leger, dat de eerste schok zal moeten opvangen, wanneer de strijd is begon nen, totdat versterkingen aankomen en het luchtoffensief in werking gaat treden. Alléén zou het hoofdkwartier te Fontainebleau nooit voor dit alles hebben kunnen zorgen. Maar iets als een revolutie greep plaats op het toneel van Europa, toen het Atlan tisch Pact verleden jaar werd gete kend en zeven andere landen, de V.S. inbegrepen, zich verbonden tot de ver dediging van Europa. Het plan van Fontainebleau werd plotseling een uit voerbaar plan. Het is thans opgenomen in de veel ruimere maatregelen, ver eist door het Atlantisch Pact. Dit jaar gaat het van blauwdruk over tcrt actie. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. MEI BON VOOR' <$OAL/ VOETBAL toto J (Van onze speciale verslaggever) Enkele zakenlieden hebben een handig gebruik gemaakt van de heersende woningnood. In een grote schuur ergens in Overijsel hebben wfl een noodwoning in aanbouw gezien: Een woonwagenmodel, amper twee meter breed. Buiten onder een overkapping stond zo'n wagen gereed voor de verzending. Dit model heeft de aannemer gekozen om buiten de bepalingen van de veror dening te blijven, want woonwagens vallen daar niet onder. Daarom zijn de wielen slechts camouflage en ongeschikt voor een veelvuldig vervoer over de weg. maar zij vallen buiten het contingent, dat iedere gemeente jaarlijks krijgt toegewezen. De huizen in de vrije sec tor ontvangen dus ook geen rijkssub sidie, maar ieder, die het geld er voor heeft, kan nu tegen een redelijke prijs een permanente woning laten zetten. Bungalow in Raalte. Het voorbeeld, dat we van zo'n huis in Raalte zagen was een verademing op onze toch, waarop wij niets dan ten hemelschreiende toestanden bespeur den. Een vriendelijk stenen huisje met drie frisse, grote kamers, een keuken en aangebouwde schuur was het bezit van de gelukkige eigenaar. Wanneer we nu de prijs vergelijken met de kostenberekening van de woonwagen, dan komen we tot het volgende resul taat. De bungalow, in steen uitgevoerd, kost f 6500. De levensduur en de onder houdskosten zijn normaal, terwijl men met de bouw er op heeft gerekend, dat er eventueel nog een kamer kan wor den bijgemaakt. De kostprijs per ku bieke meter bedraagt f 32,50. De con clusie, waartoe onze tocht leidde, is, dat het beter is enkele maanden te wach ten om in het bezit van een goede wo ning te komen, dan overhaast „een huis op wielen" te kopen. Vooral omdat zo'n huis veelal gekocht wordt van lang gespaard en zwaar verdiend geld. (Van onze correspondent te Sydney). P)E TOENEMENDE STROOM van niet uit Engeland afkomstige immi granten begint een steeds duidelijker wordend stempel te drukken op verschillende zijden van het Australische leven. Reeds eerder in de korte geschiedenis van het vjjfde werelddeel hebben dergelijke „vreemde invasies" plaats gehad, die het leven in bepaalde streken merkbaar hebben doen ver anderen. De golf Duitsers vóór de eerste wereldoorlog heeft de landbouw streken rond Adelalde in Zuid-Australie en in de suikerrietstreken van (Jueensland een onmiskenbaar eigen karakter gegeven, terwijl ook de golt Italianen tijdens de Garibaldi-revolutie en de talloze Grieken het hunne ertoe bijgedragen hebben hier en daar het typisch Engelse van Australië af te schaven. Immigranten blazen voetbal leven nieuw in Is de wagen op de plaats van zijn be stemming gearriveerd, dan is het ook niet meer de bedoeling er nog eens er gens anders mee heen te gaan. Wan neer een bepaalde gemeente echter kwaad wil, kan men verordenen, dat de wagen van zijn standplaats verhuist naar het daarvoor bestemde woonwa genkamp. Maar over het algemeen is men uit sociale overwegingen met deze maatregel nogal soepel. Hieronder volgt een kleine bereke ning van een dergelijke wagen. Aankoop wagen inclusief electriciteit 4792. Schuur waarin een toilet is ondergebracht 250. Afvoerput 50. Waterleiding 67. 5159.— Aangezien de totale inhoud 60 m3 be draagt, betekent dit dus een kubieke- meterprys van f 86.—. In allerlei modellen hebben we de noodwoningen op onze tocht bekeken. Er zyn er bij, die niet meer ruimte be vatten dan een grote schuur, waarin soms hele gezinnen wonen. Toch schijnt men deze bewoning te verkiezen boven inwoning. Mag dat nu allemaal maar? Wis en zeker niet. In gemeenten, waar de bur gemeester zich houdt aan de voorschrif ten uit Den Haag, komen dergelijke toestanden ook niet voor. Andere bur gemeesters laten het sociale probleem het zwaarst wegen, dus laten ze deze clandestiene woningbouw oogluikend toe; zij hebben de bevoegdheid de wo ningen te doen afbreken, doch hiervan komt in de regel niets. Men is al zover gekomen, dat adspirant-kopers van be doelde noodwoningen, de boetes, die tussen de twee en drie honderd gulden schommelen, in de koopprijs calculeren. In Raalte hebben wij echter gezien, dat het anders kan. Sinds enkele maan den is vanwege het ministerie van Volkshuisvesting en Wederopbouw de zogenaamde vrije sector ingesteld, het geen wil zeggen, dat men huizen tot een bepaalde inhoud vrij mag bouwen. Voor deze huizen heeft men wel de ge bruikelijke bouwvergunning nodig, De Palestijnse bladen melden, dat bo ven Jericho en Ramallah Donderdag middag vliegende schotels zijn opge merkt, die uit Noordelijke richting op grote hoogte kwamen aangevlogen om snel te verdwijnen in Zuidelijke rich ting. Onlangs zou men vliegende scho tels gezien hebben in de Libanon en in Syri'e, Tien Ierse nationalisten zijn aange houden in de streek van Belfast bij huiszoekingen in kringen, die de opne ming van Ulster in de Ierse republiek voorstaan. De autoriteiten zoeken naar de daders van de jongste bomaanslag te Belfast. waarbij twee politiebeambten en een burger werden gewond. IN DE JAREN na de tweede wereld oorlog zijn opnieuw honderdduizenden niet-Engelse immigranten binnengeko men voornamelijk „ontheemden" uit Estland, Letland, Litauen, de Oekraine, Polen en Hongarije. En nu deze ont heemden langzamerhand los beginnen te komen van de verplichte twee jaar arbeid voor de overheid (dit geldt na tuurlijk alleen voor hen, die onder auspiciën van de Internationale Re- fugee Organisatie een nieuw vaderland hebben gevonden) gaan zij opnieuw een ander stempel drukken op het bonte leven van Australië. Men ziet op het ogenblik in de kran ten en geïllustreerde bladen haast even veel plaatjes van in nationale kleder dracht gestoken Esten, Letten en Lit- tauers als men in Nederland afbeel dingen van Markers, Volendammers en Staphorsters aantreft. De Littauers en Esten hebben reeds hun eigen week bladen. „Musu Pastoge" en „Meie Ko- du" (resp. „Ons Toevluchtsoord" en „Ons Tehuis") en hier in Sydney is momenteel reeds een tentoonstelling van Tsjechische, Estlandse, Hongaarse, Letlandse. Litause, Joegoslavische en Oekrainse handwerkkunst. Voetbal niet populair. Een nieuw terrein, waarop zij hun stempel gaan drukken, is de sport en wel in de eerste plaats op de nationale sport van Engeland, Nederland en an dere Europese landen: het voetbal! „In jouw plaats zou ik me maar niet zo inspannen om te teren lopen. Je wordt toch alleen maar de loopjongen van de hele familie". HET VOLGENDE Amsterdamse elf tal zal op Zaterdagmiddag 15 April op het terrein van Daring te Brussel een wedstrijd spelen tegen een vertegen woordigende ploeg van Brussel: Doel Van Raalte (Blauw Wit); Achter: Wil- ders (Blauw Wit) en De Ruiter (Vo- lewijckers); Midden: Fanger (DWS) Aaltink (Blauw Wit), Wiertz (DWS) Voor: Drager (Ajax), Michels (Ajax). De Jong (Volewijckers), Bakker (Vo- lewijckers) en vd Ruit (Volewijckers) De Rotterdammers spelen op deze dag tegen de Sinjoren in de volgende samenstelling: Doel: Landman (Spar- ta); Achter: vd Most (Hermes DVS) en vd Gaag (Coal); Midden: Verbeek (Sparta), Kroon (Feyenoord) en De Vroet (Feyenoord); Voor: Koning (Xerxes), vd Tuin (Hermes DVS) Janse (Hermes DVS), Den Boer (Spar ta) en Heyster (Hermes DVS). Op het circuit van Monthlery heb ben de Italiaanse renners Castiglioni Mazzoncini en Romano. die elkaar elk half uur aflosten, met een 125 cc Ves- Pa Scooter een nieuwe wereldrecords °evestigd in klasse 4 van categorie a Hoe snel de Italiaan met deze ..brom vlieg" wel waren bliikt uit onder staande tiiden: 3 uur 377 139 km gem sn 125 713 km oer uur; 4 uur 493 506 km, gem. sn. 123 376 km. 100o km in 8 uur 2 min 40.69 secgem. snelheid 124 306 km. Deze records stonden op naam van een Italiaans Lambretta Scooter team. De uitslagen van de Vrijdag in Engeland gespeelde league wedstrij den zijn: BurnleyLiverpool 02. Charlton AthleticAston Villa 14, ChelseaBolton Wanderers 11, Der by CountyW. B. Albion 31, Ever- tonBlackpool 30. Manchester Uni tedBirmingham City 02, Newcastle UnitedHuddersfield Town 00, PortsmouthFulham 30, Sunderland Middlesbrough 20. De Zesdaagse te Miinchen is door het Belgische koppel NayeAdriaens- sens met 302 punten gewonnen. Op de tweede plaats eindigde StromArnold (Austrl) 250 punten. Op 1 ronde: 3 KilianRoth (Lux.Zwitsl.) 314 pnt. Op 2 ronden: 4 HoermannSaayers (D.) 191 pnt. Op 3 ronden: 5 Pelle- naarsBergen (Ned.D.) 210 pnt. Zaterdag 15' April wordt op het NAC-terrein te Breda een wedstrijd gespeeld tussen het Zuidelijk en het Noordelijke elftal. De opstelling der ploegen is als volgt. Zuid. Doel: Stei ger (PSV); Achter: Bakers (PSV) en Van Bun (MW); Midden: Remmers 'BW). Kriigh (BW) en Lussenborg 'NAC): Voor: van Overbeek (BW) Weenink (Brabantia). Franssen (PSV) v Ravensteijn (MW) en Carlier (VW1 Noord Doel: Biilenga (Frisia): Ach ter: Kammeiir (GVAV) en Meines 'Frisia); Midden: De Jong (Heeren "een) J Lenstra (Heerenveen) en Appel (Be Ouiek): Voor* 'Heeronveen). Pais 'GVAV). Brands ma A T pnstra veen1 |en Hofmq Reser ves. BiiT ^CtVAW THomP^eon (Achil- les) en Jonkman (Heerenveen). Hoewel voetbal zoals ook Nederland dat kent in Engeland de meest popu laire sport is, is het hier vreemd ge noeg steeds op het derde plan blijven staan. Wel brachten de Australiërs hun liefde voor paardenrennen, tennis en cricket mee uit Engeland, doch op het gebied van Koning voetbal gaven zij hun liefde aan Rugby en het Australi sche voetbal een soort kruising tus sen rugby, voetbal en wat al niet. Het hier „soccer" genoemde Neder landse en Engelse voetbal vond men goed genoeg voor schooljongens mannen speelden een steviger spel. De vrij onbelangrijke voetbalbond in Nieuw Zuid Wales heeft steeds een noodlijdend bestaan gehad. Het gehalte van het getoonde spel stond laag en er werd doorgaans veel meer op de man gespeeld dan op de bal. De laatste weken is er uit de kam pen voor ontheemden echter een stroom van Europesee voetballers losgekomen. Het opmerkelijke hierbij is, hoeveel van die Hongaren, Letten, Estlanders en Oekrainers beweren vroeger inter nationale spelers te zijn geweest. Meestal vallen zij spoedig door de mand. doch er blijkt toch ook heel wat goed koren onder het kaf te schuilen. Zullen zij slagen? Het zal er nu maar om gaan. of deze Nieuw Australiërs met hun enthou siasme in staat zullen zijn de voetbal sport hier op te voeren tot het weten schappelijke Europese peil, of dat zij zoals de Britse voetbalmaniak na enige tijd zullen gaan zeggen: beter goed rugby dan slecht soccer". Wanneer de betrokken autoriteiten streng gaan optreden tegen het door gebrek aan techniek ontstane harde spel op de man, zullen al deze Nieuwe Australiërs ons voetbal zeker een be langrijke plaats kunnen geven in het Australische sportleven. De door de Nederlandse voetbal enthousiasten gevolgde methode, na melijk om onmiddellijk hun eigen voet balclubje te gaan vormen, lijkt mij persoonlijk nu niet de aangewezen ma nier om dit te breiken! Puzzle 130. Optellen en aftrekken (opl.) De beide sommen (opt. en aftr. van de twee zelfde getallen) zagen er in cijfers als volgt uit: Optelling: Aftrekken: 5492018367 5492018367 3406982763 3406982763 8899001130 2085035604 Met genoegen mag geconstateerd wor den, dat velen met succes naar de oplos sing gezocht hebben. Tal van goede op lossingen kwamen binnen en na loting on der de inzenders van zo'n goede oplossing is de wekelijkse prijs 5,— ditmaal ten deel gevallen aan de jeugdige: Jaap Bunts- ma, Oost Knollendam 129. Gefeliciteera Jaap! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgaveen na tuurlijk een Paas-puzzle. Puzzle 131. Van Lettergrepen en Paasfeest. Hieronder vindt men in alphabetlsche volgorde 93 lettergrepen, waarvan de 29 woorden gevormd kunnen worden, die voldoen aan de verder gegeven omschrij vingen. Heeft men de bedoelde woorden onder elkaar staan, dan vormen de derde letters van boven naar beneden gelezen iets dat op Pasen van toepassing is. Lettergrepen: ach al an an art ba ba be ble bo de de de de dee den der der des dienst dig dis dijk tel fi ge ge ge ge gen glij gra ha ha heid her hoek Je ke kun la le le len len Iet mo moe mn na na ne nen ner nis nij pa pan pas pe pen per ple pre pri ra reis ring sa se se sen sers slo ta ten ter ter ter ters ti tie tra tra um vee ven ven vi vis wol zi zier. Omschrijvingen: 1. deel van Gel derland. 2. voorbeschikking. 3. deel der taalstudie 4. soort Spaanse dans. 5. kans. 6. worden in de winter ge maakt. 7. plaats in Zuid-Holland. 8. aardig uitstapje. 9. populaire sport. 10. bekende wielrenner van enige jaren terug. 11. nuttige instelling. 12. vindt men in IJmuiden. 13. soort gordijnstof 14. schreef vele sprookjes. 15. onder danig. 16 trouweloos. 17. ligt dichi bij Amsterdam. 18. vindt men in Zwit serland 19. overtocht. 20. vindt men bij de stad Groningen. 21. meetkundige figuur. 22. plaatsje in Gelderland. 23 in orde maken. - 24. mooie bloem. 25 meisjesnaam. 26. mengsel. Welke woorden zijn bedoeld en wat vor men de derde letters van boven naar be neden gelezen? Oplossingen: (per briefkaart) tot en met Donderdag 13 April aan de Redac tie van dit blad. Er wordt weer een prijs van 5,— verloot. 29 April zal het 20 jaar geleden zijn, dat te IJmuiden de officiële ingebruikstelling plaats had van de Noordersluis, die met de 50 meter lange en 14J4 meter hoge deuren de grootste slulg ter wereld is. Keuringsdienst op stap (Van onze speciale verslaggever) Weest voorzichtig met het kopen van matrassen. Vooral wanneer u van plan mocht z(jn om bedstellen te kopen op veilingen of in zogenaamde verkoop- lokalen. Men kan daar ogenschijnlijk voordelig terecht, want de nieuwe tij ken maken de indruk van: „een koopje halen". Maar eigenlijk weet n niet, wat n in huis brengt. Het gevaar is zelf» niet denkbeeldig, dat zo'n nieuwe ma tras een infectiehaard is van alle mo gelijke ziekten. Dit komt, doordat er lieden zijn, die vanwege de schaar ste met gebruikte kapok nieuwe overtrekken vullen. Als iemand in een gezin sterft, is men vaak geneigd het ziekbed de deur uit te doen. Meestal is de matras als zodanig niet meer te gebruiken, terwijl de inhoud op de boven omschreven wijze wordt verwerkt, zonder dat deze kapok is gereinigd. Bij de Keurings dienst voor Waren, waar men ook dit soort artikelen aan een contróle onder werpt, heeft men eens geconstateerd, dat in één kubieke centimeter gebruik te kapok, meer dan een millioen bac teriën voorkwamen. Hoe staat het eigenlijk met de knoei, erijen, nu de distributie vrijwel is op geheven? Over het algemeen kunnen v/e zeggen, dat ernstige knoeierijen zo goed als niet meer voorkomen. Het vooroorlogse peil geknoeid is er al tijd hebben we weliswaar nog niet bereikt, maar het is geruststellend, dat we er toch heel dicht bij zijn. Naar mate de schaarste heviger werd, namen de knoeierijen in omvang toe. In 1944 maakten de keurmeesters van de Keu ringsdienst van Waren in het district Den Haag 1400 processen-verbaal op, ofwel vijf per dag, als we de Zonda gen niet meerekenen. Het aantal over tredingen moet uiteraard veel hoger hebben gelegen, aangezien lang niet alle knoeierijen achterhaald konden worden. Het ambtenarencorps bestond in die drukste jaren uit slechts twee leden meer dan in de voor- en na-oor. logse tijd. In de bezettingstijd knoeide men het hardst met wasmiddelen, vlees, brood en melk, terwijl op het platteland de landbouwers veel melk tot clandestiene boter verwerkten. De knoeierij met vlees staat nu nóg aan de kop. Van de 300 processen-ver baal in 1949 betroffen er 75 vleeswa ren, vooral worst en gehakt. In de worst deed men teveel water en in het gehakt te veel meel. Nog dagelijks waakt de dienst over de gezondheid van het Nederlandse volk door zijn talrijke onderzoekingen naar de deugdelijkheid en de samen stelling van levensmiddelen. Zijn acti viteit leidde tot de opsporing van veel ongerechtigheid al hebben wij in ons land over het algemeen niet te klagen en bovendien werkt de dienst preventief. Want fabrikanten, die door het verwerken van ondeugdelijke en soms zelfs gevaarlijke grondstoffen hun nroductiekosten zouden willen druk ken, bedenken zich nog wel eens ern stig, omdat zij het risico lopen, ont dekt té worden, hetgeen dan op een grote schadepost uitdraait. Regelt de ingewanden zonder krampen door de gemakkelijke methode van Foster's Maagpillen. Bemerkt hoe vlug deze kleine laxerende pillen de hoofd pijn en misselijkheid doen bedaren, een slechte adem wegnemen en de daar mee gepaard gaande indigestie en de pressie verlichten. Verkrijgbaar bij ipothekers en dro gisten. Imp. H. ten Herkei, Hilversum. Ing. med. (adv.) Toen de eléctrische trein Den Bosch- Utrecht Vrijdagmiddag om circa vier uur een onbewaakt overweggetje tus sen Den Bosch en Orthen passeerde, na derde juist op dat ogenblik een vracht auto, bestuurd door de 20-jarige J. van der Heyden uit Schijndel. De vrachtauto werd gegrepen, een eindweegs meege sleurd en totaal vernield De bestuur der had gelukkigerwijze totaal geen letsel opgelopen. Na door een arts te zijn onderzocht kon hij huiswaarts ke ren. De trein had een half uur vertra ging. ROME-GANGERS ARRIVEREN TE VOET Twee-en-dertig pelgrims zijn de laat ste drie dagen te voet in Rome aange komen. Ondei hen bevinden zich dri» Nederlanders.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5