ONTSTOKEN HUID Moh. Roem is optimistisch Helpen de Russen Rood-China? Geslaagde bondsdag van de CJ.V.F. en CJ.M.V. DÉBRALINE De spanning in de League stijgt Ondanks regen en storm Noordhollands jongeren in Zaandam bijeen Hun taak in een wereld met vragen I Benauwd avontuur op het IJsselmeer Gehavende B.M. overleefde stormnacht Delegatie van de R.I.S, 15 April naar Moskou Dr. Tsjiang noemt namen en gebeurtenissen Liever Rus dan Yankee Glimlachje Onze Schaakrubriek Over verhouding tussen Nederland en Indonesië De striemende regenvlagen en de stormachtige winden, die eerder her inneringen aan de herfst, dan aan de lente opriepen, vormden de Tweede Faasdag voor de ruim 900 leden van de CJVF (Chr. Jonge Vrouwen Fede ratie) en de CJMV (Chr. Jonge Man nen Verbond) geen bezwaar de Pro vinciale Bondsdag in Zaandam te be zoeken. Met treinen, autobussen en ook op de fiets kwamen de biina 1000 CJMY- ers en leden van de CJVF in de mor genuren naar Zaandam, waar eerst de Liturgische Wijdingsdienst in de Ned. Hervormde Kerk aan de Oostzijde werd bezocht. Het grote kerkgebouw was tot :n alle hoeken bezet, toen de plaatselijk predikant ds. J. W. van Petegem deze dienst, die"in het teken van de Jeugd stond met votum en zegengroet open de. Na gemeenschappelijk gezang, het doen van schuldbelijdenis, het aanho ren van de Genadeverkondiging en het doen van geloofsbelijdenis, sprak ds. van Petegem over Matth. 28 vers 10, „de blijdschap van de Paasbood- schap" waarbij hij vooral de jongeren wees op hun taak in deze wereld. Met „vliegende vaandels en slaande trom" hebben Noordhollands Jongeren vervolgens een mars door Zaandam ge maakt, waarbij de Chr. Muziekver eniging „Soli Deo Gloria" uit Zaan dam, het CJMV-tamboer. en pijper corps uit Haarlem en de tamboers van het CJMV „Excelsior" uit Amsterdam medewerking verleenden. Een boottocht langs de Zaan tot aan Wormerveer met de „Veluwe" deed de bondsdag-bezoekers (sters) van de gevarieerde Zaan- en polder landschapsgezichten genieten, ondanks het feit, dat de zware regens als het ware een gordijn vormden. Toen ongeveer 20 jaar geleden de Zaandamse CJMV als gastvrouwe op trad voor een provinciale bondsdag, was de recreatie-zaal van de firma Verkade ruim genoeg om alle gasten te ontvangen. Thans moest men zijn toevlucht nemen tot twee veel grotere zalen. Zowel het R.K. Verenigingsge bouw, als „Ons Huis" waren geheel gevuld toen resp. de heer E. B. Herse- voort en mevr. T. Boom-Potgieser namens de ontvangende afdelingen een begroetingswoord spraken. Kies je weg door de wereld Ds. H. H. W. Zegerius uit Dordrecht sprak dit maal de bondsrede uit, die als titel „Kies je weg door de wereld" had. In zijn geheel op het dagelijks leven afgestemde betoog, wees ds. Ze gerius er op, dat de jongeren na de tweede wereldoorlog in twee kampen ingedeeld konden worden. De „bevei ligden", die het wilden en durfden wa gen met de oude tradities en de losge- slagenen of ontwortelden. Na enige jaren hebben echter beide groepen het gevoel gekregen, dat zij niet op de juiste plaats staan. Hierdoor zijn zij dichter naar elkander toegeschoven en hebben de jongeren van deze tijd weer dezelfde moeilijkheden en dezelfde vragen. „Wij zijn jong en d'aard ligt open" zingen we, aldus spreker „maar zo gemakkelijk is het niet, want als je geen f 5000 hebt, behoef je voor- is lelijk en pijnlijk. Maak een einde aan Uw kwaal door Uw huid te betten met de genees krachtige, sterk desinfecterende HET HUIDGENEESMIDDEL MET .DIEPTEWERKING" Amerika en het communisme Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft uitgemaakt, dat commissies van het Congres ten volle bevoegd zijn te onderzoeken of een Amerikaans burger al dan niet lid van de communistische partij is. Deze beslissing nam het in direct, door uit te maken, dat twee schrijvers van filmscenario's niet zullen worden gehoord. Deze heren warer^ voor de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit gedaagd, teneinde te verklaren, of zij al dan niet lid van de communistische partij in de VS waren. Zij weigerden aan deze oproep gehoor te geven en zijn toen wegens gering schatting van het Congres tot een jaar gevangenisstraf en een boete van dui zend dollar veroordeeld. Van dit von nis kwamen zij in beroep bij het Hoog gerechtshof. dat nu het beroep heeft afgewezen. lopig niet aan emigratie te denken. Jeugd is spel in alle opzichten. Maar spelen is ernst en geen grappenmake rij" aldus ds. Zegerius, die het een beangstigend verschijnsel noemde, dat de meeste jongeren geen hobby meer hebben. „Als we niet meer de fut op kunnen brengen voor een hobby, dan zal het leven ons op zij schuiven. Lees meer in je krant, dan alleen Tom Poes, selecteer de berichten en tracht te onderscheiden" aldus spreker. Ver volgens wees ds. Zegerius op het vol gens hem belangwekkende blad „De Hervormde Kerk". Door dit blad goed te lezen krijgt men de kans midden in de problemen van de kerk te gaan staan. Van niet minder belang achtte spreker het, dat de jongeren hun Bij bel lezen. Dit is veel belangrijker, dan dat we de namen van de voetballers of boksers kennen. De beroepskeuze besprekende, betoogde spreker, dat de jongens niet te ylug de militaire loop baan moeten kiezen, omdat dit vol gens hem zou gebeuren uit angst, lui heid en verkeerde vrijheidszin. „La ten we geen zwervers worden" riep spreker vervolgens uit, doelend op de emigratie. „Als het emigratie wordt, laat men dan met zorg zijn keus ma ken". Verder wees spreker op de taak, die de meisjes wacht. In de huishou ding, het bedrijfsleven, maar ook in de kerk. Met een opwekking tot de jon geren niet moedeloos te worden, on danks de moeilijkheden en de vele vragen, maar kracht te putten uit het Paas-Evangelie, besloot ds. Zegerius zijn toespraak. Door de jongeren uit Amstelveen werd hierna een Paasspel „De Soldaat, die Jezus kruisigde", geschreven door Anton B. Lam, onder regie van ds. Hinlopen opgevoerd. Van een bondsdagsluiting in de openlucht op de Burcht kon geen sprake zijn. Daarom sprak ds. S. Kra nenburg uit Amstelveen in „Ons Huis" en de heer J. Volkers uit Krommenie in het R.K. Verenigingsgebouw een kort slotwoord. De bondsdagbezoekers(sters) die niet te ver moesten reizen, kwamen 's avonds nog bijeen in de Oosterzij- derkerk voor een filmvoorstelling over „Himlaspelet". De leaguewedstrijden, welke Zater dag en Tweede Paasdag werden ge speeld, hebben de situatie in de kop groep vrij ingewikkeld gemaakt. Sun- derland staat nu aan de kop met een gelijk aantal punten als Manchester United. United heeft echter één wed strijd meer gespeeld. Liverpool kreeg tweemaal een nederlaag te incasseren en staat thans twee punten achter. De degradatiecandidaten uit de eer ste divisie. Manchester City en Bir- mingham bleven ongeslagen, zodat ook de spanning in de lagere regionen is toegenomen. Arsenal kreeg Zaterdag klop van Blackpool, doch revancheer de zich door Maandag met 60 van Stoke City te winnen. De uitslagen van Zaterdag zijn: Aston VillaChelsea 40, Blackpool Arsenal 21, Charlton Athletic Stoke City 20, EvertonBirming- ham City 00, Fulham—Sunderland 03, Huddersfield TownDerby County 20, Manchester City Burnley 1—0, MiddlesbroughBolton Wanderers 20, Newcastle United Liverpool 51, PortsmoüthWest Bromwich Albion 01, Wolverhamp- ton WanderersManchester United 1—1. Tweede PaasdagArsenalStoke City 60, BirminghamManchester United 0—0, BlackpoolEverton 01, Bolton WanderersChelsea 10, Ful hamPortsmoüth 01, Liverpool Burnley 01, Manchester CityWol- verhampton Wanderers 21, Middles broughSunderland 20, West Brom wich AlbionDerby County 10. niet N.V. GLIMFABRiEK OVERSCHIE De twee gebroeders R. en hun vriend B. uit Hoorn hebben Zaterdagnacht een avontuur beleefd, dat leuker is om te vertellen dan om het mee te maken. De heren trokken Zaterdagmorgen gedrieën naar Oost-Knollendam om daar een jachtje op te halen en naar Hoorn te brengen. Na klarigheid ge maakt te hebben zeilden ze naar Edam en dat lukte wonderwel, want er stond een beste bries. In Edam werd scheepsraad gehouden of ze de grote oversteek naar Hoorn zouden wagen, maar een visser verklaarde, dat de wind wel geen rare dingen zou doen en toen kozen ze tegen de avond het ruime sop. Het jachtje gonsde over de golven, de bemanning zong een liedje en rookte kromme pijpen met dure Engelse mixture. Maar de stemming van „ons kan niets gebeuren" duurde betrekkelijk kort, want een verraderlijk vlaagje deed het zeil van de BM scheuren. Op de fok alleen kon men Hoorn niet bezeilen en derhalve was de enige oplossing: voor anker gaan. Australië wil immigratie Australië wil dit jaar nog tenminste 200.000 immigranten in het land halen en dit nog vele jaren herhalen zo heef4 Harold Holt, de minister voor immiern tie verklaard. Dat is echter niet mo->e lijk zonder belangrijke lasten op he' land te leggen. De woningbouw o->' worden verdubbeld en voor iedere iir> migrant moet de hoeveelheid kapitaal goederen met 1000 Australische ponder sterling worden vermeerderd. Schipper Last bracht redding Alzo geschiedde, maar nu weegt een anker van een BM uit de aard der zaak geen centenaars en als de boot er wat hartstochtelijk aan rukt en de bodem is wat zanderig, dan ligt het voor de hand, dat het anker gaat krab ben. Wie dit meegemaakt heeft, west dat het een uitzonderlijk beroerd ge voel is, vooral als men in 't vooruit zicht is van tien uur zwarte nacht, een harde wind en een v/oestijn van wa ter. Daar komt nog bij, dat het IJsel- meer bij tijd en wijle verraderlijke hoeveelheden water in de boot depo neerde. Inmiddels waren de ouders tot de hoogste graad van ongerustheid geko men en na gemeenschappelijk overleg werd schipper Jan Last gecharterd, die tegen het ochtendgloren met zijn „Neeltje Jacoba" de Hoornse haven uitvoer. Hij trotseerde wind. golven en een gevoel van katterigheid na een rom- melnacht en koerste Zuid-Zuidwest. Om een moeilijke lange tocht in een paar woorden samen te vatten: het woei hard, de zee was hol. waar de Binnenkort zal in het Australi sche parlement een wetsontwerp wor den behandeld, volgens hetwelk de communistische partij buiten de wet zal worden gesteld. Aardschokken te Livorno verspreidden schrik Meer dan 10.000 van de 28.000 inwo ners van Livorno zijn Vrijdagavond naar de naburige steden Pisa en Lucca vertrokken uit angst voor nieuwe aard schokken. De laatste treinen en bussen waren overvol. Velen, die in de stad bleven, sloegen tenten en hutjes op voor hun huis. Vrijdag kreeg de berg Gabbro ten Zuiden van de stad een zware schok In drie dorpen bleef nau welijks een huis overeind. Twee per soonlijke ongevallen werden gemeld. Pckkenepedemie te Glasgow eist zes slachtoffers De pokkenepidemie te Glasgow heeft ..-durende de Paasdagen weer twee -lachtoffers geëist. Ditmaal zijn twee verp'eegslers overleden, een meisje van 29 jaar en één van 20 jaar. Er zijn ech ter geer nieuwe gevallen meer gemeld. Wanneer er zich geen nieuwe gevallen voordoen, hoopt men volgende week het sein „Alles veilig" te kunnen geven. BM werd gevonden en 's morgens ar riveerde Last triomfantelijk weer te Hoorn met zijn sleep. De jachtlui hebben geen lichamelij ke schade van het avontuur ondervon den, over de eventuele psychische averij staan ons nog geen gegevens ter beschikking. Van officiële zijde wordt vernomen, dat een delegatie van de RIS op vijf tien April naar Moskou vertrekt. De delegatie bestaat uit: Palar, mr. Jusuf Wilisono, fractie-voorzitter van de Masjumi in het parlement, mr. Su- jono Hadi Noto, fractie-voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, mr Mu- hamad Yamin, parlementslid, als ad viseur, en verder Noeradi als tolk en dr. Rubijono als code-officier. De de legatie zal via Nederland naar Mos kou reizen. Bij een receptie ter gelegenheid van de troonsbestijging van Prins Rainier de Derde van Monaco werd de chef van het protocol van Ko ningin Juliana, de heet Visser, het grootkruis van de nationale orde van St. Charles verleend De Russen hebben een groot aantal militaire vliegtuigen met bijbehorend personeel, zoals vliegers en technici, naar het communistische China gezon den. om dit te helpen in de strijd te gen de nationalisten, zo heeft dr. Tsjiang, de vertegenwoordiger van het nationalistische China bij de Verenig de Naties, in een brief aan Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., verklaard. Tsjiang, die deze hulp een duidelij ke aanvalsdaad jegens de Chinese na tionalisten noemt, zegt verder, dat Russische vliegtuigen en manschap pen worden samengebracht in Sjang hai, Nanking en Hsoechou. Het gehele corps marconisten en radio-technici van de communisten zou uit Russen bestaan. De Russische bewering, dat de nationalisten in hun strijd tegen de communisten gebruik zouden maken van Amerikaanse en Japanse vliegers, wordt een „rookgordijn" genoemd, dat de Russische hulp aan Rood-China moet bedekken. Incident te Kiangwan Een regiment van de Chinese Rode wacht, dat het vliegveld nabij Kiang wan moest bewaken, zou, volgens na tionalistische berichten, op 23 Maart ongeveer 200 technici en specialisten van het Russische luchtdoelgeschut op deze basis hebben aangevallen. Dit gevecht, waarbij 140 deden en 60 ge wonden gevallen zouden zijn, zou een Drie jaar voor euthanasie De Amerikaan Harold A. Mohr, die zijn broer, een kankerpatiënt, uit mede lijden doodde, is door het gerechtshof te Allentown (Pennsylv. V.S.) veroor deeld tot de minimum-gevangenisstraf van drie jaar Bovendien werd hem een geldboete van 5000 dollar opgelegd. De maximumstraf werd bepaald op zes jaar. CHRIS BAAY NAAR HET ROTTERDAMS TONEEL De acteur Chris Baay van het ABC- cabaret van Wim Kan zal in het sei zoen 1950—'51 gaan spelen bij het Rotterdams Toneel. JONGETJE ONDER DE TRAM Zaterdagmiddag is het driejarige jongetje R. F. te 's-Gravenhage op het Rijswijkse plein onder een tramwagen van lijn 12 gekomen. Het kind was op slag dood. Te Eufaula (Alab.VS) schonk Za terdag mevrouw O'Neal-Singleton het leven aan een vierling, allen meisjes. Gedurende de Paasdagen zijn twee der kinderen gestorven. De anderen zouden het goed maken. Abe Lenstra, die in de wedstrijd tussen Heerenveen en Etischedese Boys als midvoor debuteerde, maakte het de Enschedese doel- verdediger verschillende keren vrij lastig. gevolg zijn geweest van de moord op de commandant van het Chinese regi ment, gepleegd, toen hij bij de Russi sche autoriteiten protesteerde tegen geweldpleging jegens een moord op een jonge Chinese communistische mi litante. De schietpartij nam pas een einde toen een politieke commissaris tussenbeide kwam en de Chinezen beval zich terug te trekken. Harry Bridges, voorzitter van de linkse vakvereniging van havenarbei ders en pakhuisbedienden in de V.S., is wegens meineed en samenzwering tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zaterdagmiddag is de 39-jarige schipper B. A. Stevens, die in de Keile- haven te Rotterdam op zijn sleepschip aan het werk was, door de storm over boord geslagen en verdronken. Volgens een verklaring van de Syri sche minister van economische zaken zullen de Arabieren „eerder toestaan, dat hun land een Sowjet-republiek wordt dan dat Amerika het land tot een Joodse staat maakt". In een inter view zeide hij, dat Amerika mondeling de wens te kennen had gegeven, dat Syrië een vredesverdrag met Israël zou sluiten ter wille van vrede en sta biliteit in het Midden-Oosten. Kenne lijk, aldus de minister, doelden de Amerikanen op de vorming van een A.merïkaanse kolonie .in het Midden- Oosten. Te Susteren is Zondag een perso nentrein, die op weg was van Amsterdam naar Maastricht op een stilstaande, uit ledige kolenwagens bestaande trein gelopen. Een vier- wagenstel vloog daarbij in brand. De reizigers bleven ongedeerd. Al leen de wagenvoerder van de per sonentrein en de conducteur van de goederentrein liepen lichte kwetsuren op. De ravage op de plaats van het ongeval. „Beste Emma, ook ik was eens verloofd en daarom blijf ik de hele avond hier zitten". TWEE DAME-OFFERS Partijen waarin een dame wordt geofferd, zijn vanzelfsprekend betrekkelijk zeldzaam. Meestal doen dergelijke verbluffende staaltjes heel snel de ronde door de schaakwereld, want een dame-offer maakt bijna altijd grote in druk. Hieronder laten wij twee van dergelijke par tijen volg'en, die merkwaardigerwijze beide kortgeleden voorkwamen in een tournooi te Helsinki. Wit: Ojanen. Zwart Niemi. Slavische verdediging. 1. d2—d4, d7—d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3. c4xd5, c6xd5; 4. Pbl—c3, Pg8—f6; 5. Pgl- f3, Pb8—c6; 6. Lcl-f4, e7-e6. Volgens de huidige opvattingen kan zwart gemakkelijker gelijk spel krijgen, door 6. Lf5, waarmede eerst de loper builen de pionnenketen wordt gebracht. Intussen moet zwart de g'evaren na een eventueel Db3 van wit niet onderscheiden. 7. e2—e3, e7-a6; 8. Lfl-d3, b7-b5. Sterker is 8. .,Le7 of ook 8. ,,Ld6. 9. 0-0, Lc8-b7; 10. Tal-cl, Ta8-c8; 11. rf3-e5, Pc6xe5. Een tweede onnauwkeurigheid. De dreiging 12. Pxb5, axb5; 13. Lxb5 kan het best door 11. Db6 gepareerd worden. 12. d4xe5, Pf6-d7; i3. Ddl-g4, g7-g6; 14. h2—h4!, h7—h5; 15. Dg4xe6f! De pointe van wit's vorige zet. Zwart moet nu 15. .,De7 spelen, en in het verlies van de pion berusten. Hij neemt echter de hand schoen op, en dat kost hem nog een pion. 15. .,f7xe6; 16. Ld3xg6f, Ke8-e7; 17. 17. Lf4-g5f, Pd7-f6; 18. Lg5xf6f, Ke7- d7; 19. Lg5xd8, Tc8xd8; 20. Pc3—e2 en wit wint gemakkelijk. Wit: Kaila. Zwart; Kivi. Garo Kann ver dediging. 1. e2-e4, c7-c6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. c4xd5, c6xd5; 4. c2—c4, d5xc4; 5. Lflxc4, e7—e6; 6. Pbl-c3„ PbS-d?? Beter is 6. ,,Pf6 teneinde het veld d5 on der controle te houden. 7. d4-d5!, e6—e5. Op 7. .,Pb6 volgt zeer sterk: 8. Lb5f, Ld7; 9. dxeö! enz. 8. Pgl—f3, &7-a6; 9. 0-0, Pg8-f6; 10. d5—d6!, Pd7-b6. Op deze wending heeft zwart vertrouwd, maar het volgende antwoord heeft hij blijkbaar niet in zijn berekening opgenomen. 11. Lc4xf7 fKe8xf7; 12. Ddl-b3f, Kf7-g6. Ook na 12. ,,Ke8 is 13. Pxe5 van be slissende kracht. 13, Pf3xe5f, Kg6-h5; 14. Pc3-e2, Dd8- e8; 15. Db3-f3f, Lc8-g4. En nu volgt er een echt ouderwets vuur werkje als slot. 16. Df3xg4fPf6xg4; 17. Pe2-g3f, Kh5- h4; 18. Pe5—f3 mat. De hoge commissaris der RIS in Ne derland, de heer Mohammed Roem, heeft bij zijn terugkeer uit Indonesië! waar hij de Unieconferentie heeft bij gewoond, tegenover de pers verschil lende verklaringen afgelegd. Over de arrestatie van sultan Hamid II vertelde hü, dat de positie van Nederland in In donesië niet moeilijker is geworden De verhouding tussen Nederlanders en In donesiërs, vooral in hogerre kringen, achtte de heer Roem op het ogenblik uitstekend. De arrestatie van de Sultan was voor hem een verrassing. Naar zijn mening moet het de Indonesische regering zeer zwaar zijn gevallen, tot deze stap te besluiten. Met Hamid II zijn ook enkele van zijn medewerkers gearresteerd zo bijv mr. P. Koers, lid van het kabinet van de sultan, en Hamids adjudant de heer Barnas. Ook over de kwestie-Westerling heeft de heer Roem enkele mededelingen ge daan. In de eerste plaats dient hier naar zijn mening te worden uitgemaakt of de overeenkomst tot uitlevering van misdadigers, die tussen Nederland en ngeland bestaat, op grond vna de af- praken ter Ronde-Tafelconferentie thans ook geldig is tussen Indonesië en Engeland. Indien de Engelsen hierop bevestigend antwoorden, blijft het nog de vraag, of zij ertoe zullen besluiten Westerling, die door de Indonesische regering als een gewone misdadiger wordt beschouwd, uit te leveren aan de RIS. Prov. kampioenschappen op de weg Dit seizoen zullen voor de eerste maal provinciale kampioenschappen op de weg voor amateurs worden ge houden als selectie voor een later t* verrijden Nederlands kampioenschap- De volgende ritten zijn nu vastge steld: Kampioenschap voor Noord" Holland (5 Mei) over een afstand van 170 km, te organiseren door de Zaan- landse wielerclub DTS. Kampioenschap voor Groningen, Friesland. Drente en Overijsel te En schede (4 Juni). Kampioenschap voor Limburg Juni) te Valkenburg (Cauberg-cir* cuit)De data en plaatsen voor de kampioenschappen voor Zuid-Holland en Utrecht—Gelderland zijn nog niet vastgesteld. Afgevaardigden, die 350.000 E"* gelse winkelbedienden en bedienden in groothan j 'Ibedrijvcn vertegenwoor digen, hebben zich uitgesproken tegeB het handhaven van de loonstop.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4