Amerikaans marine-vliegtuig boven de Oostzee vermist Zwicht Abdul Aziz voor Djakarta? Man vermoordde zijn vrouw Kort Bestek Amerikaans hulpplan voor het Verre Oosten? Communistische bootwerkers en Republikeinse Garde slaags VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tegenspraak Woensdag 12 Aprfl 1950 75e Jaargang No. 10861 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moskou meldt vuurgevecht met Vliegend Fort Juistheid van Russisch protest tegengesproken Eis luidde: levenslang Voedselvergiftiging eiste een slachtoffer Weerbericht Tour de France op de loopfiets'' Het Belgisch elftal samengesteld Japan als werkplaats voor Zuid-Azie Zware straffen in zaak van valse bankbiljetten Federale soldaten te Makassar zouden in vrijheid gesteld zijn M 1 tT't West-Duitsland verhoogt zijn invoerrechten ALKMAARS OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op 101-jarige leeftijd Twee kinderen onderzend bedolven en gedood Bordeaux in „Veldslag Grootste dok weer in bedrijf gesteld Voor rationalisatie van het kleine boerenbedrijf? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK rr TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f Lv elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten strikte orders hebben, tenminste der tig kilometer uit de buurt van de Russische grenzen te blijven. Boven dien mogen deze toestellen, wanneer zij zich in de nabijheid van Russisch gebied bevinden, geen wapenen aan boord hebben. Generaal Hoyt S. Van- denberg, de chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteravond verklaard, dat er geen Amerikaans vliegtuig op Zater dag machinegeweervuur heeft gewis seld met een Russisch gevechtsvlieg tuig. Overigens schijnen de Ameri kaanse militaire autoriteiten het niet geheel uitgesloten te achten, dat het fcaterdag is een Amerikaans marinevliegtuig van het type Privateer ioek, dat onderweg was van Wiesbaden naar het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen. Het heeft, toen het boven Bremerhaven vloog, voor het laatst van zich doen horen. Tegelijkertijd doet zich het merkwaardige feit voor, dat berichten van het Russische persbureau TASS melding maken van een incident, dat zich Zaterdagmiddag in de omgeving van Libau (Estland) heeft voorgedaan. Er xou zich een vuurgevecht hebben ontwikkeld tussen een Amerikaanse vier motorige gevechtsmachine (ook het viermiste toestel had vier motoren) en een Russisch jachttoestel, dat eindigde, doordat het Amerikaanse vliegtuig zich te rugtrok. Oficieel wordt er op het ogenblik nog geen enkel verband gelegd tussen beide feiten. Van Amerikaanse zijde wordt de mogelijkheid van een in cident zelfs ontkend. We geven daarom hieronder de berichten, zoals deze ons door de verschillende persbureaux zijn verstrekt. De vermiste Privateer vertrok Za terdag met tien man aan boord van het vliegveld bij Wiesbaden voor een gewone navigatievlucht naar Kastrup. Voor het gebruik van dit vliegveld door de Amerikanen is een overeen komst met de Deense regering afge sloten. Toen men, na het laatste be richt uit Bremershaven, niets meer van het toestel hoorde, moest het als vermist worden beschouwd. Onmid dellijk is toen een grootscheepse hulpactie op touw gezet, waaraan tweehonderdvijftig man luchtmacht- personeel met 23 vliegtuigen deelna men. Er zijn zelfs reddingvliegtul- gen uit Noord-Afrika en van de Azoren naar Denemarken gezonden, om aan het opsporingswerk deel te nemen. Ook Denen en Zweden helpen bjj het zoeken. Tot dusverre heeft men geen ander resultaat geboekt, dan dat in de omgeving van het eiland Born- holm twee lichtschijnsels zijn waar genomen, die van valschermfakkels afkomstig zouden kunnen zijn. Een lid van de bemanning, dat toevallig te Wiesbaden was achter gebleven, deelde mede, dat het toe stel noch wapenen noch munitie aan boord had. De groot opgezette hulp actie heeft aanleiding gegeven tot allerlei geruchten omtrent de beteke nis van deze vlucht, die van officiële Amerikaanse zijde alle zijn gelogen straft. Tass meldt incident bij Libau De Sovjetunie heeft gisteren in een protest-nota aan Amerika verklaard, dat een Amerikaans toestel boven Russisch gebied heeft gevlogen, aldus een bericht van TASS. Sovjet-jagers stegen op en gelastten het Ameri kaanse toestel te landen. De bestuur der van de Amerikaanse machine gaf hieraan geen gehoor, doch opende het vuur op de Russische vliegtuigen. Eén dezer vliegtuigen heeft daarop het vuur beantwoord waarop het Amerikaanse toestel in die richting van de zee verdween. Nader wordt gemeld, dat het hier een vier-motorige machine van het type Vliegend Fort betrof, die reeds 21 km op Russisch gebied was door gedrongen. Wysjinski, de Russsische minister van buitenlandse zaken, heeft de protest-nota aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, admiraal Allan Kirk, overhandigd. Amerikaanse autoriteiten zijn onmiddellijk begon nen, een onderzoek in te stellen. Reeds dadelijk werd medegedeeld, dat pa trouille-vliegtuigen van de marine vermiste toestel inderdaad door de Russen is beschoten. Men verwacht, dat de V.S. de Sow- jet-nöta van de hand zullen wijzen. „Voorwendsel" Het Sowjetrussische persbureau TASS verklaart in een bericht uit Stockholm, dat vanmorgen vroeg in Londen werd opgevangen, dat „Ame rikaanse militaire vliegtuigen, de Deense souvereiniteit schendend, op het Deense vliegveld (Kastrup) blij ven aankomen, zonder eerst van hun komst kennis te geven". „De Amerikanen, die het Deense vliegveld Kastrup hebben bezet, heb ben een aanzienlijke militaire lucht macht geconcentreerd", aldus het be richt van TASS. „Het is de Ameri kaanse bommenwerpers toegestaan over Zweden, met inbegrip van be langrijke stategische gebieden, te vliegen. Onmiddellijk na dit bericht zond TASS nog een ander bericht, afkom stig uit Kopenhagen, uit, waarin wordt gezegd: „De Deense öpenbare mening is steeds meer geneigd te denken dat de Amerikaanse mede deling van een vermissing van één van hun vliegtuigen een voorwendsel is voor het houden van luchtmanoeu- vres, welke ten doel hebben bekend te geraken met het Oostzeegebied en met het vliegveld Kastrup". Voor de rechtbank te Rotterdam is levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 29-jarige los-werkman C. van L. uit Capelle a. d. IJsel, die op 12 October van het vorige jaar zijn dertigjarige vrouw van het leven heeft beroofd. Hem was moord met voordachten rade ten laste gelegd. Van L. kwam op de dag, waarop zich het drama voltrok, uit Gennep terug, waar hij aan boord van een schip had gewerkt. Hij trof zijn vrouw niet thuis: deze was met één van de kinderen bij haar schoonmoeder op bezoek. Toen zij thuis kwam heeft hij eerst enige tijd met haar gepraat, in de hoop, haar dui delijk te maken, dat zij meer tijd aan hem moest besteden. Ten slotte heeft hij haar om het leven gebracht. Hij is vervolgens naar Rotterdam gereisd en heeft zich daar bij de politie aange meld. Dr. J. J. Visser, waarnemend direc teur-geneesheer van de psychiatrische inrichting Maasoord, vertelde van deze verdachte, die alles had bekend, dat hij een epilepticus was, die in hoge mate verminderd toerekeningsvatbaar moest Dezer dagen is in het gezin Van Dijk te Veenendaal voedselvergiftiging ge constateerd. Deze blijkt van ernstige aard te zijn. Reeds is de zestigjarige vrouw des huizes, die ook aan suiker ziekte leed, overleden. De oorzaak moet worden gezocht in het gebruik van hoofdkaas en een worstje, afkomstig van een huisslachting in Achterveld, waar eveneens twee gevallen van ver giftiging zijn voorgekomen. Een week geleden is het gezin On derstal wegens voedselvergiftiging naar het ziekenhuis in Arnhem overgebracht, Man, vrouw en zeven kinderen maken het thans redelijk goed en zullen ver moedelijk de volgende week naar huis terugkeren. De communistische partij is door de regering van Bolivia buiten de wet gesteld. Bovendien zijn 52 leiders ge arresteerd. Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige af en toe krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 5.49. onder 19.33 Maan op 4.56 onder 15.23. worden geacht. De officier van justitie meende, dat deze man niet meer in de maatschappij mocht terugkeren. De ver dediger, mr. Van Dongen, drong aan op medelijden. Gekleed volgens de mode van 1830 en met een hoge hoed op, keerde Othon Plautz, fietsenma ker in Bishem, buitenwijk van Straatsburg, vol triomf, doch wel wat vermoeid door het slechte weer, in de Elzasserhoofdstad te rug. Hij heeft namelijk de cirkel van de Tour de France netjes rond gereden, die hij op 14 Sep tember 1.1. op zijn draisine model 1817 was begonnen. Zoals men weet, is dit vehikel de voorvader van de fiets, maar zijn frame is pan hout, hij heeft geen ketting en wordt door de voeten voortbe wogen, Het tochtje van 5000 km kostte Plautz wekelijks twee paar schoenen en een paar kilo aan gewicht. Voor de interland voetbalwedstrijd BelgieNederland, die Zondag 16 April in het Stadion te Deurne wordt ge speeld, is het Belgisch elftal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht); achter. Vaillant (Anderlecht) en Anoul (F.C. Luik); midden: Van der Auwera (R.C. Mechelen), Carré (F.C. Luik) en Mees (Antwerp F. C.); voor: Coppens (Beer schot), F. Chaves (Gantoise), Mermans (Anderlecht), A. de Hert (Berchem Sport) en Mordant (Charleroi). Reser ves: Daenen (Tilleur), Saeren (F.C. Luik), Valet (Anderlecht) en Coppens (F.C. Mechelen). De wedstrijd zal worden geleid door de Zweedse scheidsrechter M. Eklind. Grensrechters zijn: de Belg E. Leenen en de Nederlander W. B. Aussum. Op 17 April zullen Amerikaanse diplomaten en handelsattaché's in To kio bijeen komen voor een uitgebrei de bespreking. Men verwacht, dat zij een klein economisch hulpplan zullen opstellen, dat ten goede zal komen aan het Verre Oosten. Japan zou hiervoor het leeuwendeel moeten leveren. De zeer omvangrijke Amerikaanse hulp aan Japan zal nu zodanig worden ge organiseerd, dat dit land de werk plaats zal worden voor de resterende niet-communistische landen in Oost- Azie. Het zal zijp productie sterk uit breiden, teneinde de levenstandaard van de andere gebieden te verhogen. Japanse bladen schrijven, dat de komende besprekingen zullen leiden tot de eenwording van de Japanse economie met die van de Zuidoost- Aziatische landen. Engeland zou ove rigens het plan slechts goedkeuren, in dien de Verenigde Staten de garantie zouden verstrekken, dat een nieuwe imperialistische agressie van Japan wordt voorkomen en de Britse afzet gebieden in Zuidoost-Azie worden be schermd De Maastrichtse rechtbank heeft de landbouwer M. G. M. uit Nieuwenhagen veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf, omdat hij betrokken is geweest bij de fabricage van valse honderd- gulden-biljetten. Hij had valse biljet ten in voorraad. Verder werden de transportarbeider J. G. H. G. en de caféhouder P. S., bei den uit Maastricht, conform de eis ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Zij hadden biljetten uitgegeven. Kapitein Aziz heeft zich aan de federale troepen, die zich in de omgeving van Makassar bevonden, overgegeven. President Sukarno zond des middags een tele gram naar Makassar, waarin hij het ultimatum aan kapitein Aziz met zes uur (tot 20.00 uur plaatselijke tijd) verlengde. Aziz moest zijn gevangenen vrijlaten, de in- beslaggenomen wapens teruggeven en de 900 man Indonesische federale troepen toestemming tot landen geven. De sultan van Djokja had in een radiotoespraak medegedeeld, dat Abdul Aziz had toegezegd naar Djakarta te zullen komen om daar verslag uit te brengen gen. Aziz heeft voorts alle militairen van het federale leger, die hij enige dagen geleden b(j zijn actie in Makassar heeft gevangen genomen, in vrijheid gesteld en hun hun wapens teruggegeven. Zijn eigen soldaten heeft hij bevolen, in hun kazernes te blijven. Kapitein Andi Abdul Aziz heeft zich, naar te Djakarta wordt medegedeeld, zonder een schot te lossen overgegeven, toen federale troepen Makassar om singelden. Een bataljon van duizend man federale troepen is gisteren op Zuid-Celebes geland en naar Makassar opgerukt. Tegen het vallen van de Radio-Makassar heeft gisteravond de verklaring van de federale rege ring tegengesproken, waarin wordt ge zegd, dat het Worang-bataljon (fede rale troepen! ten zuiden van Makas sar was geland. Radio-Makassar zeide dit in antwoord op de mededelingen van de Sultan van Djokja. Betrouwbare berichten, die uit Ma kassar en uit Nederlandse legerkrin- gen worden ontvangen, geven te ken nen, dat: Makassar Dinsdag tegen de schemer niet door federale troepen was omsingeld, zoals werd bericht en kapitein Azis er niet in heeft toege stemd naar Djakarta te gaan om ver slag uit te brengen aan de centrale regering. avond legerden zij zich rondom de stad. Toen Aziz besefte, dat hij geen enkele mogelijkheid meer had om te ontwijken, beval hij zijn troepen, om baar de kazerne terug te keren en gaf zich over. Ambtenaren van het Indonesische ministerie van defensie hebben later medegedeeld, dat overste Mokoginta, die verleden week door Aziz gevangen is genomen, zijn functie als territori aal bevelhebber in Oost-Indonesie weer op zich heeft genomen. Zij verklaarden verder, dat Aziz Donderdag naar Dja karta zou worden overgebracht en als gevangene voor een krijgsgerecht zou verschijnen De Persatuan Timur Besar heeft in een telegram aan president Truman 'n beroep op diens hulp gedaan, teneinde de toekomst van Oost-Indoresie te verzekeren West-Duitsland heeft een reeks bij zondere importheffingen gelegd op producten van agrarische oorsprong. Deze zijn voor de Nederlandse export een ernstige belemmering en maken in sommige gevallen een lonende han del zelfs onmogelijk. Van Nederlandse zijde zal dan ook worden aangedron gen op verlaging of opheffing van de ze nieuwe invoerrechten. Intussen wordt nog nagegaan, in hoeverre deze Duitse maatregelen een aantasting vor men van het beginsel, dat de handel tussen beide landen zoveel mogelijk zal worden vrijgemaakt van belemme ringen, welk beginsel is vastgelegd in het handelsaccoord. Mochten de hef fingen hiermee inderdaad in strijd zijn, dan zal overleg met de Duitse autoriteiten worden gepleegd. De heffingen zijn ingegaan op 10 April en verzwaren de invoerrechten op aardbeien, kersen, perziken, prui men, bloemkool, komkommers, scha penvlees en nog enkele andere produc ten. De heffingen lopen uiteen van 3 tot 100 mark per honderd kilo. Voorts is er een heffing gelegd op de inkoops prijs van verschillende vissoorten, ca cao en cacaopoeder, chocolade en sui kerwerken. De heffingen lopen hier uit een van tien tot vijftig procent. Gistermiddag is Alkmaar oudste inwoner Opa Gerardus van 't Hoff op de leeftijd van 101 jaar overleden. Vorige week was Opa v. 't Hcrff ge struikeld, waarna bleek dat de oude baas niet meer kon staan. Met een taxi moest hij naar het huis van zijn schoonzoon aan de Stationsstraat te Bergen gebracht worden. Sindsdien heeft de grijsaard het bed niet meer verlaten. Gistermiddag sloot hij, voor zien van de H H. Sacramenten der Stervenden, de ogen voor de laatste maal. Dinsdagmiddag waren twee kinde ren van naar schatting 10 en 13 jaar aan het spelen op de bergen bij Seters onder Dorst, gemeente Oosterhout. Op een gegeven moment schijnt zich een zandverschuiving te hebben voorge daan en zijn de kinderen onder het zand bedolven en gedood. De lijkjes zijn geborgen. De grootste vliegboot ter wereld, de Marshall Mars, van de Ameri kaanse marine, moest bij Hawai op zee een noodlanding maken ten gevolge van een motorstoring. De uit zeven koppen bestaande bemanning wist zich in veiligheid te brengen vóór de 82% ton me tende vliegboot (met een waarde van 5.000.000 dollar) exploideerde. Vierhonderd bootwerkers, leden van de onder communistische leiding staande C.G.T., hebben Dinsdagavond in enkele van de voornaamste straten van Bordeaux slag geleverd tegen evenveel leden van de Republikeinse Garde en der plaatselijke politiemacht. Na de eerste schermutselingen volgde een handgemeen over de ge hele linie, waarbij de bootwerkers moesten terugtrekken, hetgeen zij evenwel met een „vertragende actie" deden. De „terugtocht" werd zodanig geleid, dat hierbij het hoofdkwartier te Bordeaux van de plaatselijke com munistische partij werd gepasseerd. Op de werf Wilton-Feijenoord te Rot terdam is gi:4:ermiddag het grootste drijvende dok van het Europese vaste land opnieuw in gebruik genomen. Het werd tijdens de bezetting zwaar bescha digd en is na de oorlog hersteld. Het heeft een hefvermogen van 46.000 ton. Het werd in dienst gesteld, doordat men er de Nieuw Amsterdam, die een tocht naar de West heeft gemaakt, in opnam voor een revisie. Minister Spit zen, die de regering vertegenwoordigde, heeft allen, die aan het herstel hebben meegewerkt, geëerd, door aan P. Bui tendijk, de chef dokmeester van de werf, de ere medaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau uit te reiken. yoen het stoomschip Aagtekerk Zater dag in Rotterdam binnenliep, werd het opgewacht door enkele recher cheurs, die grote belangstelling hadden voor een zeventienjarige opvarende. Het jongmens vertrok verleden najaar naar Australië, droste aldaar en kreeg drie maanden brommen als ongewenst immigrant. Na zijn detentie plaatsten de autoriteiten hem op de Aagtekerk als betalend passagier. De rechercheurs hebben hem bij pa en moe in Den Haag afgeleverd. Voor het eerst in de ge schiedenis is het Nieuwe Testament in het jiddisch vertaald. Jiddisch wordt in Oost Europa en in bepaalde kringen in Amerika nog veel gesproken. Een arbeider in Den Haag is tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij een gevonden projectiel in" een vuur had geworpen, waardoor een aantal collega's werd gewond. Als ze het niet goedschiks leren, dan maar kwaad schiks. Bolivia heeft zijn peso gede valueerd van 42 tot 60 per dollar. Voorts is de invoer van coca-cola, alco holhoudende dranken, uurwerken, per sonen auto's, koffie en luxe-goederen verboden. Ik vermeld dit maar voor het geval ge van zins mocht zijn iets van dien aard naar Bolivia te exporteren. HIIUUlUHtlllllllllllKlllllllllllllilllllllKllllillllllliaillHlllllllllllÜllllllllllllllllllllltllllllllllllUlllHI £)e gevangenis te Eberwalde, zestig km ten Noorden van Berlijn, waar de Russische geheime politie haar verhoren afneemt, is afgebrand. „Men" vermoedt sabotage. Weet u het nog: Der General der Polizei und oberste SS-Führer gibt bekannt.. O Wist u, dat de Amerika- Het blijft maar verstoppertje spelen in Belgie! nen nu gemiddeld 67,2 jaar oud wor den? En dat ondanks vliegende scho tels, koude oorlog en bebop! 63 Voor aanstaande personen uit de Ameri kaanse onderwijswereld brengen een bezoek aan Europa en o.m. ook aan Ne derland. Zij komen het herstel bestude ren om na te gaan, wat hun studenten daarvan moeten weten. Ik zou zo zeg gen: alles en nog een beetje op de koop toe! Op de Franse stations zullen speciale menu's verkrijgbaar zijn met specialiteiten voor elke streek, kippen- gerecht uit La Bresse. Bourgondische slakken, een eendje, zoals dat in Rouaan wordt bereid enz. J)at kippetje brengt me op een verhaal, dat jaren geleden echt is gebeurd Een meneer in een restaurant ergens in Noord-Frankrijk bestelde zo'n poularde la Bresse, maar toen hij er met zijn mes niet doorheen kwam en de ober pertinent beweerde, dat het uit La Bresse kwam. zuchtte de klant: „Dan is het zeker komen lopen". In Den Haag is gisteren een chauffeur aange houden, die verdacht werd van ver duistering van een complete., vracht auto. De heren staan toch maar voor niets tegenwoordig! Hier stonden nieuwe communistische hulptroepen gereed, in de vorm van klerken en ander kantoorpersoneel van het communistische hoofdkwar tier, dat zich in ijltempo naar het dak begaf en de politie met dakpannen bekogelde. Ook werden er schoten gewisseld. De strijd bereikte een hoogtepunt in de rue Sainte-Catherinne, één van de hoofdstraten van Bordeaux. Hier wisten gardisten en politiemannen uit eindelijk vereend de zege te bevech ten. Vier bootwerkers werden gear resteerd. Aan beide zijden werden ver scheidene strijders gewond. De oorzaak der wanordelijkheden werd gevormd door de oorlog in Indo-China en het verzenden van oorlogsmateriaal naar dit gebied, waartegen de communistische boot werkers wilden protesteren. Drie millioen exira (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, staat het vrij wel vast, dat voor 1950 nog f 3.000.000 meer beschikbaar gesteld zal worden voor de rationalisatie van kleine boe renbedrijven, buiten de f 2.500.000, die reeds op de begroting van Land bouw voor dit doel was uitgetrokken. De georganiseerde landbouw, die eenstemmig van oordeel is, dat het beschikbaar stellen van gelden voor de rationalisatie een van de beste wij zen is om het kleine boerenbedrijf te helpen, heeft daarvan met grote er kentelijkheid kennis genomen. De Egyptische politie heeft Dins. dag een overval gedaan op een com munistische bijeenkomst te Cairo Zij heeft leden van het „technisch bureau" van de communistische organisatie in Egypte gearresteerd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1