Washington beschuldigt Moskou Federale troepen op Celebes Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indonesië vraagt toelating tot V.N. Koffie op bon 444 Droeve uitvaart der meisjes Raat Werd een 2-jarig kind vergiftigd? Soberheid - luidt de Britse klok Woawdag 19 April 1950 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Van neerschieten van de Worden betrekkingen ,-De Ajne.rik?anse ambassadeur te Mos- slechter? Personeelsverenigingen en Katholieken Van Zeeland wil vrijheid van handelen Weerbericht In Wervershoof hingen de vlaggen halfstok Gisteren 29 uitvallers in de Tulpen Rallye Heefi Amerika „zenuwgas"? Ferdinand wai nü weer? -n R.I.S. maakt Nederland verwijten Cripps komt met begrotingsvoorstellen Geen verlaging der belasting CERÏNGE VEILIGHEID IN SURABAjA NEDERLAND LAAT GEEN ROULETTE TOE BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK 75e Jaargang No. 10867 HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten kou, admiraal Alan Kirk, heeft gister avond het Amerikaanse antwoord op de Sowjetrussische protestnota over het incident bij Libau aan de plaatsver vangende Russische minister van bui tenlandse zaken overhandigd. Kirks onderhoud met Gromyko duur de 5 minuten. De Verenigde Staten hebben de Sowjetunie ervan beschuldigd toestel van de Amerikaanse marine boven de open zee te hrhhen ve"niste l,,MWb. antwoord, art KSïïKJtïS de Russische bewering weerlegd, dat de Amerikaanse bommenwerper op%Zri gowjetrussische vliegtuigen boven Letland zou hebben beschoten In de Amer haanse nota wordt gee.st, dat de Sowjetunie een snel en diepgaand ondt^oek zal instellen. Verder eisen de Verenigde Staten, dat er strikte instructies aan de luchtmacht zullen worden gegeven, dat er geen herhaling „onder welk voor wendsel ook' van dergelijke incidenten zal zijn. De vermiste Privateer, zo gaat de nota verder, was het enige Amerikaanse vliegtuig, dat op de bewuste dae in het gebied van de Oostzee in de lucht was. Sindsdien is er geen spoor van de bemanning en van het toestel gevonden. Te Washington verwacht men, dat de Amerikaans-Sowjetrussische betrekkin gen na de Amerikaanse nota aan de Sowjetunie aanzienlijk slechter zullen worden. Men verwacht verder, dat de Sowjetunie de Amerikaanse lezing van het incident en de Amerikaanse eisen vierkant zal verwerpen. Hoewel de Amerikaanse nota in krach tiger termen is vervat dan men alge meen voorspelde en eisen en voorwaar den bevat, waraaan de V.S. zich wel schijnen te zullen moeten houden, gaat de nota niet zover als die aan Joego slavië in Augustus 1946, toen een onge wapend Amerikaans vliegtuig door Joegoslavische jagers was neergehaald. Bij die gelegenheid eisten de V.S. niet alleen genoegdoening maar dreigden zij tevens de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen indien dit niet „binnen 48 uur" zou geschieden. De thans aan de Sowjetunie overge maakte nota draagt niet het karakter van een ultimatum, maar laat zorgvul dig de weg open voor de V.S. om te eniger tijd verontschuldiging, schade loosstelling en bestraffing van schuldi gen te eisen. De Indonesische premier, de heer Hatta, heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, ver- tocht om toelating van Indonesië tot de Organisatie der Verenigde Naties. Het bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 April 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei 1950. Het rantsoen moet wederom dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgen de bonaanwijzing op 1 Juni 1950 zal plaats hebben. Episcopaat ontraadt het lidmaatschap ten sterkste Het Nederlands Episcopaat heeft ter kennis van alle katholieken gebracht, dat het lidmaatschap van personeels verenigingen ten sterkste ontraden moet worden. De bisschoppen zijn van mening dat de voordelen van zulke verenigingen niet opwegen te gen de zeer reële nadelen. Zij achten het uitvaardigen van een verbod op dit ogenblik niet gewenst. Het spreekt echter wel vanzelf, dat de katholieke leden van personeels verenigingen de vingerwijzing van het Episcopaat algemeen zullen opvolgen Het Episcopaat spreekt het vertrou wen uit, dat de geëigende katholieke organisaties datgene zullen brengen, wat de algemene personeelsverenigin gen haar leden aan goeds hebben ge boden. De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaarde gistermorgen tegenover de pers, dat hij een onder houd heeft gehad met de prins-regent en hem op de hoogte heeft gesteld van de huidige stand der onderhandelingen. Van Zeeland heeft zijn besprekingen gisteren voortgezet en zal heden op nieuw door de Prins-regent in audiën tie ontvangen worden. Op een vraag van een der journalis ten, of hij een driepartijenregering zou samenstellen, antwoordde Van Zeeland: „Ik wil mijn vrijheid van handelen voorbehouden en kan u hierover niets zeggen". ENGELAND NOCH AMERIKA KRIJGEN BASES IN EIRE. Dr. Ochiggins, de Ierse minister van defensie heeft in het parlement ver klaard, dat er geen sprake van is, dat ®'re aan mogendheden als Engeland ®f Amerika bases zal verschaffen. Verwachting, tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt met op en kele plaatsen enige lichte regen, voornamelijk in de Zuid-Oostelij ke helft van het land. Meest ma tige Noordelijke wind. Iets kouder dan gisteren. DONDERDAG: Zon op 5.34. on der 19.45. Maan op 6.19, onder 23.52. (Van onze speciale verslaggever) Van alle huizen in Wervershoof wap perde gistermorgen de vlag halfstok ten teken van rouw voor de vreselijke slag die het burgemeestersgezin door de brandramp van Zaterdag heeft getrof fen. Om 8 uur werd de Requiem Mis' voor de zo tragisch om het leven gekomen Elly Raat opgedragen. In dichte drom men waren de parochianen naar de St. Werenfridius-kerk gekomen om de uit vaartdienst bij te wonen. Tot de aan wezigen behoorden de burgemeesters Douma van Andijk, Esseling van Blok ker, Elders van Bovenkarspel, Wiering van Nibbixwoud en Zwaag, Comman deur van Wognum, Peters van Medem- blik, Cramwinkel van Grootebroek, Bierhagen van Twisk en Opperdoes, Keizer van SpanbroekOpmeer, Groot van Hoogkarspel en Admiraal van Enk huizen, zomede de gemeente-secretaris sen Vreeken van Enkhuizen en De Boer van Andijk. Voorts zagen wij de brand weercommandant van Enkhuizen, de heer Poorta, de inspecteur van het Brandweerwezen de heer Fehres en een deputatie van de R.K. ULO-school te Hoorn. De mis werd gecelebreerd door pas toor Busch met assistentie van pastoor Van Santen van Onderdijk als diaken, pastoor Van Vreeswijk van Zwaagdijk- Oost als sub-diaken en kapelaan Hoge- ma te Wervershoof als ceremoniarius. Het koor o.l.v. de heer Moeskops zong de meerstemmige Requiem-mis van Pe- rosi. Na de mis droegen mannen van Buurjongens droegen de kisten met het stoffelijk overschot van Ria en Gerri Raat uit de St. Martinvskerk te Medemblik. de brandweer de baar naar de be graafplaats achter de kerk, waar pas toor Busch de beaarding verrichtte en de psalm Benedictus in beurtzang ge zongen werd. Onder de schat van bloe men welke de baar dekte, bevond zich een bouquet aronskelken van de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. In Medemblik Ook in Medemblik was de verslagen heid groot. Nauwelijks een half jaar geleden kwam de familie De Leeuw bij brand om het leven en thans waren de meisjes Ria en Gerrie Raat door het zelfde lot getroffen. Om tien uur werd hier in de St. Martinuskerk onder aan wezigheid van zeer velen, w.o. burge meester Peters, door pastoor Bakker een Requiem Mis opgedragen. Een aan grijpend gezicht was het daarna de stoet langt het Kerkhoflaantje te zien gaan. Voorop liepen klasse-genootjes van Gerrie, gevolgd door de twee baren die door buurjongens gedragen werden. Onder het monotone gelui der klok ken daalden de kisten in de groeve, waarna de vriendinnetjes van Gerrie voorjaarsbloemen aan de rand van het graf legden. Diep onder de indruk en vervuld van een innig medeleven met de zwaar ge troffen families verlieten de honderden de dodenakker. De Sowjet-Russische minister voor de auto- en tractorindustrie, Akopof, is van zijn functies ontheven, aldus Radio-Moskou. Hij zal worden opgevolgd door Grigorii Chlamof. Onlangs is In Geldermalsen een twee jarig jongetje ziek geworden en even nadat hij naar het ziekenhuis was over gebracht, overleden. De omstandigheden waaronder het jongetje overleed zijn voor de politie aanleiding geweest om de grootmoeder, waar het kind in huis was, te arresteren. Het lijkje zal wor den onderzocht. De vrouw schijnt het plan te hebben opgevat om haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst vergiftigd. In plaats van de man at het twee-jarige kleinzoontje deze op. Het overleed kort hierna. Uitlatingen tijdens een heftige ruzie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te ar resteren. Dinsdagavond kon het bestuur van de R.A.C.-West een overzicht geven van de Internationale Tulpenrallye 1950: Bij Chalon sur Saone kwamen de deelnemende equipes, die in de tien verschillende startplaatsen waren ver trokken, tezamen en vandaar werd naar Belfort gereden voor de etappe der 15 bergen. Bij Chalon bleek, dat van de 277 teams die in totaal waren gestart, er reeds 29 waren uitgevallen, terwijl 25 deelnemers, die hadden in geschreven, niet van de verschillende startplaatsen waren vertrokken. Tot de uitvallers behoorde een der Noord- Hollandse teams, t.w. de equipe J. de Vries-K. Langedijk-P. Kooy uit Alk maar, die te Bern gestart was en bij Lyon uitviel. Amerika en de Sowjetunie ver moedelijk ook houdt zich bezig met de vervaardiging van een .zenuwgas", aldus heeft generaal Antony Macau- liffe, leider van de chemische afdeling va» het Amerikaanse leger, bekend gemaakt. Het nieuwe gas zou de wil tot tegenstand van de vijand met de minst mogelijke kosten fnuiken, „tvaar- door de overwinning behaald zou kun nen worden zonder de ontwrichting van de economie" pERDINAND wat nu weer? Zo heet onze nieuwe humoristi sche serie, die vanaf morgen als dagelijkse gast in onze bladen zal verschijnen. Ferdinand is een na denkende en onderzoekende na tuur. Zijn leven is rijk aan merk waardige gebeurtenissen, hij vage- bondeert van het ene avontuur naar het- andere en hij heeft geen Dahl Mikkelsen, wiens kunste- naarsnaam „Mik" is, aan zijn tekentafel. Ferdinand verkeert vaak in le vensgevaar, of laten wij zeg gen in moeilijke omstandig heden. Maar tot zijn geluk en tot het geluk van de lezers weet hij zich toch altijd weer te redden en meestal zonder veel kleerscheuren enkele vaste plaats om te vertoe ven behalve die, welke hij heel spoedig in de harten van onze le zers zal veroveren. Ferdinand wat nu weer, bekend als een van de populairste strips van de ge hele wereld, is een geesteskind van Dahl Mikkelsen, een jonge Deen, die vóór de oorlog een van de leidende figuren was in de we reld van de Engelse tekenfilm en die zich thans in Hollywood heeft gevestigd, de stad, vanwaar de beste tekenfilms ter wereld af komstig zijn. Zoals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage konden berichten, zijn op een tweetal punten in de om geving van Makassar gistermorgen federale Indonesische troepen aan land gegaan. In Djakarta heeft men verklaard, dat het hier slechts kleine vooruitgeschoven posten betreft, die de toestand te Makassar zullen ver kennen en voorbereidingen zullen treffen voor de landing van een grote groep van het bataljon Worang, welke landing Donderdagochtend wordt ver wacht. Het geheel zou deel uitmaken van een actie, die wordt ingezet tegen de opstandelingen, die Makassar bezet houden. Uen twee-en-twintigjarige vrouw, die in de Amsterdamse Dapperstraat bij haar zuster op bezoek wilde gaan, heeft geholpen een inbreker te arreste ren. Toen zij bij het huis kwam, ver liet een onbekende man de woning, en er bleek niemand thuis te zijn. Een pak met kleren stond gereed. Op aanwijzin gen van zuslief is de man aangehouden, waarbij hij trachtte een sleutel weg te gooien. Op hem werden nog tien lopers gevonden. Maandagavond is in Den Haag een 70-jarige man met zijn fiets in botsing gekomen met een tram. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. De politie zegt, dat de wielrijder onvoorzichtig handelde. Zouden we na de verkeerslessen aan automobilisten en voetgangers, ook de fietsers niet eens onder handen gaan nemen' Den Haag wordt ook onvei lig gemaakt door dierenbeulen. Een vrouwtjeszwaan, die zat te broeden op zeven eieren, is met een scherp voor werp doodgestoken. En twee jongens, van vijftien en zestien jaar smeten een kat van een vier meter hoge steiger omlaag. Het dier werd na die smak nog door een hond gebeten. „We hebben de jongens hun wreedheid danig ingepe perd. Ze zullen voortaan die streken wel nalaten" zeiden de ooms agent. Ik hoop, dat ze goed hard hebben gesla gen. Mevrouw Churchill is Maandag- iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiM avond in Verona aangekomen voor een vacantiereis door Italië. Haar echtge noot is niet meegekomen. Misschien is hij ook thuis wel in de minderheid yoorts heb ik een paar Amerikaan se verhaaltjes voor u. Ge moet het, vrienden, niet verder vertellen, maar die heb ik gehoord, toen ik daar terechtstond als communist, omdat ik wel eens ka iaar heb gegeten. Maar terzake: Een meneer in Alabama werd De Britse regering heeft Dinsdag haar bestaan op het spel gezet door een begroting in te dienen, die het land voor een nieuw jaar van soberheid stelt. Ondanks de moeilijke positie van de regering wegens de geringe meerderheid, die zfj in het Lagerhuis heeft, weigerde de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, te buigen voor de dringende eisen van de circa vijf miilioen georgani seerde arbeiders om belangrijke verlagingen in de kosten van levensonderhoud en toonde hjj zich ook niet geneigd de middenstand het hof te maken door de belastingen te verlagen. Verwerping van een der begrotingsvoorstellen door het Lagerhuis zou nieuwe algemene verkiezingen betekenen. gen zal echter een verhoging van de inkomsten der schatkist zijn met 1.800.000 pond sterling per jaar. Het totale bedrag der begroting bedraagt vier milliard pond sterling. Tot de verlichting van de Labour- partij weigerde Cripps de levensmidde lensubsidies, die thans 410 miilioen pond sterling per jaar bedragen, te ver lagen. Naar aanleiding van de toenemende critiek van het publiek op het woning tekort in Engeland kondigde hij aan, dat het woningbouwprogramma van de regering voor de komende drie jaar zal worden hersteld tot het oude peil van 200.000 nieuwe woningen per jaar. De verlaging van de inkomstenbelas ting zal een groot aantal arbeiders ten voordeel strekken, in het bijzonder hun, die overwerkgeld verdienen. Zij betekent uiteraard echter geen ver lichting voor hen, die in het geheel geen inkomstenbelasting betalen, zoals de gehuwden met kleine gezinnen, die minder dan vijf pond per week verdie nen. De rede, die de minister van finan ciën bij het indienen van zijn begroting hield, beoogde het land er van te over tuigen, dat men soberheid zal moeten blijven betrachten en dat de beperking van lonen, prijzen en winsten gehand haafd moet worden om het grote kwaad van inflatie en werkloosheid te vermijden. Cripps verklaarde, dat de devaluatie van het pond sterling in September volgens de huidige aanwijzingen aan merkelijk gunstiger resultaten voor En geland heeft opgeleverd dan was ver wacht. Zo is b.v. de uitvoer aanzienlijk gestegen. De grootste concessie, die Cripps in zijn begrotingsvoorstellen heeft gedaan, is een verlaging van de tarieven voor de laagste klassen der inko - tenbelas- ting met een zesde. Het tarief voor de hoogste klasse handhaafde hij echter onveranderd op 9 shillings per pond sterling. Als resultaat van deze conces sie zullen ele belastingbetalers jaar lijks ongeveer 11 pond en vijf shillings minder aan de schatkist behoeven af te staan. Het eindresultaat van de door Cripps voorgestelde belastingwijzigin- Snietes, swelles, snietes, swelles (Uit 'n diplor/kitieke correspondentie) uit de slaap gehouden door jankende honden. Daarom ging hij op z'n stoep zitten en huilde terug. Mag niet. Tien dollar boete. Burengerucht. Volgende zaak. Een verslaggever in Denver, die poseerde als werkloze, om een serie artikelen over dat onderwerp te kun nen schrijven, doorstond urenlang al lerlei proeven en ondervragingen. Daar na werd hem verteld, dat hij maar het besteverslaggever kon worden. O En een voortrekker in Oklahoma, die met een aantal padvinders aan 't kam peren was en de jongelui les gaf in het spoorzoeken en zo, raakte verdwaald en doolde negen uur lang rond, voor hij het kamp had teruggevonden. He machinist van een stoomtrein tussen Londen en Brighton schrok zich één van mijn apen en remde met handen en voeten tegelijk, toen hij een kleine jongen tussen de rails zag liggen. Bij onderzoek bleek de knaap verdwe nen. Hij mankeerde niets en had het alleen maar gedaan, om zijn vriendjes te laten zien, dat hij „heus wel durfde". O En in Glasgow werd Patrick Mac Cusker gearresteerd, omdat hij voor iedere dame zijn hoed afnam. Hij ver stoorde de rust op straat, zeiden de rechercheurs, want onder die hoed zaten twee witte muizen in een kooitje. Het ministerie van Voorlichting te Djakarta heeft een verklaring uitge geven waarin gezegd wordt, dat dit de tweede maal is, dat het Nederland se militaire commando niet zijn ver plichtingen nakwam, die vervat zijn in de resoluties van de Ronde Tafel conferentie. De eerste maal, aldus dit ministerie geschiedde dit tijdens de actie van Westerling. „Tenzij de Ne derlanders hun goede wil tonen door meer concrete daden, zal het ver trouwen van de Indonesiërs in hun oprechtheid voor lange tijd slecht be ïnvloed zijn door de gebeurtenissen van de laatste dagen" zo besluit de mededeling. Inmiddels bericht Antara uit Ma kassar, dat vele leiders van politieke partijen aldaar zich voldaan tonen met het standpunt van de minister van Defensie in Djakrata inzake de houding tegenover Aziz. Het bestaan van een illegaal controlerende bende verontrustte de bevolking. Uit vrees durfde de bevolking haar gedachten niet te uiten omdat de Oostindonesi- sche regering politieke leiders arres teerde, zo werd gezegd. Wat betreft het verwijt aan het Nederlandse commando heeft de Ne derlandse regering zich pijnlijk ver baasd getoond en de Hoge Commissa ris'om opheldering verzocht. Vrijdagmorgen hebben alle consu laire vertegenwoordigers te Surabaja aan de miltare gouverneur van Oost- Ja va, kolonel Sungkcrno, een brief aangeboden waarin zij hun grote be zorgdheid uitdrukken over de geringe veiligheid van persoon en goed in de stad. Gevraagd wordt de bescherming van de buitenlanders en buitenlandse eigendommen in Surabaja te verbete ren. Rare liefhebberij, als ge het mij vraagt: nen bevorderen. De regering heeft aan een onderne mer te Scheveningen doen weten, dat zij in geen enkel opzicht overweegt te geraken tot een wetswijziging, welke het toestaan van de roulette zou kun- Het besluit om in Abbekerk een nieuw gemeentehuis te bouwen, is waarlijk niet lichtzinnig geno. men. Het huidige gemeentehuis, dat uit 1850 dateert, is met de ene werkruimte, die tegelijkertijd se. cretarie, raadszaal en burgemees. terskamer is, het kleinste raadhuis van Noord.Holland

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1