voor prins Boudewijn bereidt zich op zijn grote taak Nederland kreeg bij Arnhem een centrum voor zweefvliegers Karl Marx en het dialectisch materialisme Vroegrijpe knaap Scheepvaartberichten Goed nieuws voor de houders van postduiven Omzetbelasting over het be drag van één wedstrijd Veiligheidsbesluit voor de landbouw afgekondigd Twee jaar voor maker van „Jud Süss" DE STRIJD OM HAINAN Schaft Belgie heffing op kaas af? NVV heeft bezwaar tegen nieuwe Huurwet Vliegtuigen tegen de tse-tse-vlieg Voor iedere beurs De windmolen als electrische centrale Ex-Nazi's op hoge posten Elf Statenleden van de Antillen adresseren Geen vertrouwen in College van Algemeen Bestuur Hongaars blad fulmineert tegen Nederland Kapitale boerderij door brand vernield VRIJDAG 21 APRII. 1950 In Genève wachi een prins •jf EE-V VAX GRIJZE NATUURSTEE* OPGETROKKEN herenhuis aan ie oevers van het Meer van Genève woont de 19-jarige Belgische kroon- prlns, die zich hier ernstig voorbereidt op het koningschap, L te„ deel zal vallen. Van smorgens zeven tot ver in de namiddag zit hij ge bogen over z«n studieboeken; Belgische professoren onderwijzen hem in de moeilijkheden van de Engelse taal, het Vlaams, wiskunde, literatuur, ge schiedenis, staathuishoudkun<le en physica. Tijdens de uren, die als onder breking dienen van de lessen, kan men hem vinden met een stapel Belgische en buitenlandse kranten; óók een onderdeel van de voorbereiding tot zijn ongetwijfeld moeilijke taak. Soms maakt h« een lange wandeling over het landgoed, maar voor zjjn geliefkoosde sporten als voetbal, zwemmen, golf en skiën blijft geen of nauwelijks tijd over. pRINS 4npn BOUDEWIJN was negen jaar toen de oorlog uitbrak. De Belgen herinneren zich hem als een ernstig kij kend knaapje in een wit costuum, een vroegrijp jongetje, dat af en toe met gijn lange, athletische vader in het openbaar verscheen. Sindsdien heeft prins Boudewijn niet meer in een vrij Belgie gewoond, want koning Leopold heeft geweigerd hem te laten terugke ren voordat de koningskwestie is ge regeld. Hierdoor komt het, dat de prins nog niet zijn plaats in de Belgische se naat heeft kunnen innemen, die hem anders op 18-jarige leeftijd automatisch ten deel zou zijn gevallen. Evenmin is hij in militaire dienst geweest. Het noodlot sloeg toe. Op 7 September 1930 werd de prins geboren te Brussel en nauwelijks drie jaar later werd hij erfgenaam van de troon, toen zijn grootvader koning Al- bert in de Ardennen bij Namen de dood vond. Ongeveer een maand vóór zijn vijfde verjaardag verloor het prinsje z'n moeder, de in Belgie zeer beminde ko ningin Astrid, die bij een auto-ongeluk in Zwitserland om het leven kwam. Op zevenjarige leeftijd begon hij de ernst van het koningschap te voelen. Hij werd op democratische wijze opgevoed met andere jongens van zijn leeftijd, van verschillende rangen en standen en af komstig uit alle delen van het land. De tweetaligheid van het koninkrijk weer spiegelde zich in de lessen, die Boude wijn en zijn kameraadjes ontvingen. Zij werden ten dele in het Frans, gedeelte lijk in het Vlaams gegeven. Om de Vlaamse taal te verbeteren bracht de Belgische kroonprins enige maanden door in Noordwijk aan Zee. Toen de Duitsers Belgie binnenvielen werd Boudewijn met de andere kinde ren naar Frankrijk gebracht, daarna naar Portugal en ten slotte kwam hij terug naar het door de vijand bezette vaderland. Alamak, Basrah-Hamburg, 19-4 van Port Said iaar Genua - Aldabi, R'dam-Buenos Aires, 19-4 dwars Recüe - Algorab, R'dam-Buenos Aires 20-4 van Sao Francisco naar Paranagua - Amsteldiep 19-4 van R'dam naar Spezia - Bantam, R'dam-Djakarta, 19-4 in Suezkanaal - Barumun, A'dam-Djakarta, 19-4 in Straat Gibraltar - Bengkalis, Bahrein-R'dam, pass. 19-4 Kaap St. Vincent - Boschfontein, Kaap- stad—A'dam, 20-4 te R'dam - Delft, 20-4 van Corral naar San Antonio - Duivendrecht, Buenos Aires—Londen, pass. 19-4 Kanarische Eilanden - Edam, 20-4 van New York te R'dam - Eendracht, 19-4 van Piraeus naar Saloniki - Enggano, 19-4 van Bandarshapoer te Basrah Gaasterkerk, A'dam—Z.-Afrika, 20-4 te Teneriffe - Gouwe, R'daro-Stockholm, 19-4 dwars Emden Hector, 19-4 van Bur- riana te Valencia Heelusm, A'dam—W.- Indie, 19-4 van Antwerpen naar San Juan jacob Cats, 19-4 van Narvik te R'dam - Ja gerfontein, 19-4 van Kaapstad naar Port Eli- sabeth Langkoeas, Java—Halifax, 19-4 van Djibouti naar Djeddah Leersum, 19-4 vtn Cuio naar Port Gentil Leuvekerk, R dam— Basrah, pass. 19-4 Kaap St. Vincent naar Mar- seille Marisa (t), Purfleet—Tripoli (Syrië), pass. 19-4 Kaap Bon Marken, Basrah—New York, 19-4 van Bombay naar Colombo Marpessa (t), Yarrow—Abadan, 19-4 van Suez - Melampus, 19-4 van Surabaja te Djakarta Nestor, 19-4 van Catania naar Messina Nieuw-Amsterdam, R'dam—New York, 19-4 van Southampton Prins Frederik Hendrik, R'dam-Chicago, pass. 19-4 Scilly - Roebiah, A'dam—Makassar, 19-4 te Port Said Sapa- roea, Djakarta—A'dam, 19-4 van Port Said Sloterdijk, New York—Java, 19-4 van Belawan naar Singapore Streefkerk, R'dam—Calcutta, 19-4 dwars Beachy Head naar Marseiile Tjibodat 19-4 van Singapore naar Port Swet- tenham Westland, Buenos Aires—A dam, 19-4 van Ilheus naar Babia. Aalsum, Karachi—R'dam, pass. 20-4 Gibral tar Bennekom, 19-4 van A'dam naar Chili Ganymedes, Santiago—A'dam, 19-4 te King ston Heemskerk, Japan—R'dam, 20-4 te Antwerpen Leuvekerk, R'dam—Basrah, pass. 20-4 Gibraltar Maasland, 19-4 van Adam teBuenos Aires Metula (t), 16-4 van New Orleans Overijsel, verm. 20-4 van Antwer pen, 21-4 te R'dam verwacht Pygmalion, 17-4 van Mobile naar Houston Rijnkerk, R'dam—Japan, 19-4 van Aden "Onland, 19-4 van Buenos Aires naar A'dam Wil lemstad, 19-4 van A'dam naar Cristobal Zeeman, Djakarta—R'dam, 19-4 20.30 uur van Fort Sudan Johan van Oldenbarneveldt, Djakarta—A'dam, pass. 10-4 Straat Banka. Aagtekerk, 20-4 van New Orleans naar Gal- veitou Abbedijk, Buenos Aires—New York, 19-4 van Santos naar Vitoria Amsteloijk, 19-4 van New York naar Antwerpen Arends- kerk, R'dam-Brisbane, 20-4 te Melbourne - Boskoop, 19-4 van A'dam te Cristobal VQ~ dalk Bay (tr), Djakarta-R'dam, 19-4 van Aden nar Suez - Canymedes, Santiago-A dam, 19-4 van Kingston - Hermes, 19-4 van Bil boa naar Malta Hos, A'dam—Adriatische Zee, 19-4 van Algiers naar Malta Maas, 20-4 van Galveston te Houston Tunis— Pireus, 20-4 te Pireus. Metula (t), Curagao-Brisbane, 20-4 Panamakanaal Obe ren, 20-4 van Maracaibo te Puerto Plata ver- wacht - Odysseus, 19-4 van Rijeka te Malta - Poseidon, 20-4 van New York naar Aruba - Prins Alexander, 20-4 van Hamburg naar H'dam Prins Philips Willem, 19-4 van Guayabal naar R'dam Prins Willem van Oranje, 20-4 van R'dam te Montreal - Boe- In kasteel Ciergnon in de Ardennen begon hij, omgeven door Duitse schild wachten, zich te wijden aan zijn studie. Een jongeman, wiens schuwe glimlach verried, dat het verdriet hem in zijn jeugd niet gespaard was gebleven. Gevangenen. JN 1944 VOEGDE Boudewijn zich bij zijn vader, die toen als gevangene in Duitsland verbleef. Zij werden ruim een jaar later door de Amerikanen be vrijd. Het koninklijk gezin vertrok naar Zwitserland, waar Boudewijn zijn studie aan een school te Genève voort zette. Op zijn klasgenoten maakte hij de indruk van jen eenvoudige, rustige jongen. Thans, in dat grote grijze huis aan het meer van Genève, buigt de prins- student zich over zjjn boeken en wacht op de veranderingen, die de geschiede nis in zjjn levensloop zal brengen. Zijn vader, koning Leopold, heeft dezer da gen immers het voorstel gedaan om als het parlement hem uitnodigt naar Belgie terug te keren tijdelijk zijn koninklijke rechten af te staan aan zijn zoon, tot hij met instemming van de regering eventueel zelf de troon weer kan bestijgen. (Van onze Haagse redacteur) De minister van Financiën heeft voor postduivenhouders het zeer verheugen de besluit genomen, dat in het ver\*>lg per jaar slechts over de gemiddelde omzet bij één wedstrijd omzetbelasting behoeft te worden voldaan. Tevens heeft de minister bepaald, dat de nieu we regeling zal ingaan op 1 Januari 1950. De heffing, welke eventueel reeds is geschied, dient zo nodig op verzoek van belanghebbenden, overeenkomstig het bovenstaande te worden herzien. In het verleden waa het zo, dat over alle vluchten omzetbelasting moest worden betaald aangezien verenigingen van postduivenhouders en concours-com missies werden beschouwd als onder nemers In de zin van het besluit op de omzetbelasting 1940. In beginsel kan iedereen van een zodanige vereniging lid worden. Zij bewijzen diensten aan de leden, door in de eerste plaats tegen vergoeding wedstrijden te organiseren en door in de tweede plaats de kans te openen op het winnen van prijzen bij de weddenschappen. Heden is het Koninklijk Besluit af gekondigd, waarin bepalingen betref fende de veiligheid in de landbouw met inbegrip van veehouderij, tuin bouw, bosbouw en veenderij zijn vast gelegd. De uitvoering van het besluit, dat op 1 Mei 1950 in werking treedt, be rust bij de minister van Sociale Zaken. De dienst der arbeidsinspectie is met de handhaving belast, waarvoor be paalde bevoegdheden zijn toegekend. De arbeidsinspectie oefent reeds sinds 1895 het veiligheidstoezicht uit in fa brieken en werkplaatsen. Zij heeft hierdoor ruime ervaring op dit gebied verkregen. De Officier van Justitie dr. Gerhard Kramer heeft tegen de vroegere Nazi filmproducer Veit Harlan twee jaar gevangenisstraf geëist en 105.000 Mark boete. De officier zeide dat deze geld boete overeen kwam met het bedrag dat Harlan voor zijn vervaardiging van de antisemitische film „Jud Süss" had ontvangen. Dr. Kramer vroeg verder inhechte nisneming van Harlan totdat het von nis bevestigd zou zijn door het Hoog gerechtshof te Keulen. De uitspraak wordt de volgende week verwacht. NEDERLANDSE JEUGD NAAR ENGELSE OOGSTKAMPEN Het Unesco Centrum Nederland heeft prioriteit weten te verkrijgen ten aanzien van een beperkt aantal plaatsen in oogstkampen in Engeland, die door het Engelse ministerie van Landbouw worden georganiseerd. De deelnemers zullen in groepen worden uitgezonden, vergezeld door een jeugdleider. De minimum leeftijd voor deelneming is, zowel voor jongens als voor meisjes, gesteld op 17 jaar. Radio-Peklng (communistisch) be weerde gisteravond dat de Chinese communistische strijdkrachten de na tionalistische stellingen op het eiland Hainan na hevige gevechten „op vele plaatsen" hebben doorbroken. Volgens Radio-Peking begon de In vasie van Hainan op 16 April toen honderden vaartuigen der communis ten een hevig artillerieduel met de batterijen der nationalisten inzetten". De communistische troepen zouden vervolgens op drie punten zijn geland. Hainan, dat strategisch belangrijk is gelegen, vormt ook een waardevol be-. zit, omdat het rijk is aan ijzer, goud, lood, zink en olie. Toekomstige piloten Woensdag zijn te Brussel besprekin gen gevoerd tussen minister-president Eyskena, de minister van Landbouw, Orban en de minister van Economische Zaken, Duvieusart, over de invoer van Nederlandse kaas in Belgie. Ook wa ren enkele hoge ambtenaren aanwezig. Tijdens deze vergadering zou voor gesteld zijn het bijzondere invoerrecht van fr. 12 per kg op Nederlandse kaas af te schaffen en aan de Belgische kaas producten een subsidie van fr. 1 per kg te verlenen. Een beslissing werd niet genomen. De besprekingen worden voortgezet. Het NW heeft zich tot de minister raad gewend met een adres betreffende het aanhangige ontwerp Huurwet. Het NW maakt bezwaar tegen de afschaf fing van de strafbepalingen tegen huur- opdrijving. De verhuurder zal daardoor in een zodanige machtspositie komen dat hij de gehele huurprijsbeperking tot een aanfluiting kan maken. Bovendien is de procedure tegen overtredingen zeer bezwaarlijk. (Van onze specisile verslaggever) ^WEEFVLIEGTUIGCENTRUM Ter- let bjj Arnhem, een stukje heide met de beste thermiek in Nederland, wordt opleidingsschool nummer één voor de velen, die onder de bekoring zijn gekomen van dat uitzonderlijke genot van het spelen met de hoogte winden. Daar zullen de instructeurs van de achttien zweefvllegelubs in ons land worden „bijgeschaafd" tot model- oefenmeesters, zodat ze hun kennis kunnen verbreiden onder de allengs tot honderden aangegroeide leergieri gen op de verschillende vliegvelden in Nederland, waar de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart haar lestoestellen heeft. Behalve opleidingsschool wil Teriet de verzamelplaats worden voor de scholieren van 16 tot 19 jaar, die het een en ander willen presteren in de vliegerij. Deze scholierencursussen zijn de trots van de KNWL, (niet min der dan zevenhonderd jongelui bleken Interesse te hebben), maar boven dieneen grote zorg. Het zweefvliegen eist in de eerste plaats een technische knobbel bjj de jongelui, een gezond lichaam en een moedige geest. Daarom kan de zweef- vliegsport geen zuiver amateuristische meer zijn. De ontwikkeling der mo derne techniek eist een vliegtechnische kennis, welker ontwikkeling handen vol geld kost; bovendien eisen het vliegmateriaal, de inrichting van een vliegcentrum e.d. te veel geld om dat allemaal uit eigen portemonnaie te betalen. Daarom heeft de KNWL mid delen beschikbaar gekregen om de op leiding der jeugd binnen het bereik van velen te brengen. Voor de luttele som van 1.50 per dag kan men lo gies krjjgen op Teriet en dan kost het lessen niets. De KNWL ziet het be lang in van het luchtvaart-minded maken der schooljeugd, want uit dé (Ingezonden stuk. buiten verantwoorde rijkheid der redactie.) van Turkseiland naar New York Stad Schie dam, 20-4 van Dagenham te Narvik - Tela- ■non, 19-4 van Paramaribo naar George lown Triton, 20-4 van Curasao te Maracaibo vulcanus, 19-4 van Livomo naar .Genua Waterman (tr), R'dam-Djakarta, 20-4 te Port Said Zonnewijk, Londen—Sydney, 20-4 in Suezkanaal naar Aden Zuiderkruis, Dja karta-R'dam, pass. 19-4 Enggano-Eilaud. Alblasserdijk, 20-4 12 uur van R'dam naar Bonden, Bremen en Hamburg Arkeldijk, 19-4 van Galveston te Houston - Averdijk, K dam—Culfhavens 20-4 te Antwerpen - Da Jardijk, 19-4 -in' Portland te Vancouver - Loppersum, 20-4 van Vlaardingen naar Palerroo Tero, 20-4 van Antwerpen naar R dam uwijndrecht, Vlaardingen-Genua, pass. 20-4 K»«P Palos, (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de redacteur. Het artikel van de heer J. Broersma en zijn geloofsbelijdenis in uw blad van 5 April noopt mij tot enkele op merkingen. Hij schrijft: „Toch wenste ik steeds meer een doorslaand bewijs te kunnen leveren van het bestaan van dat hoge re, tegenover allen, die het tegendeel beweerden" enz. en even verder: „Het waren ten slotte de ongerijmdheden in het z.g. filosofisch materialisme van Karl Marx, die mij de werkelijkheid op eenvoudige wijze voor ogen stel den". I Men heeft Marx en zijn denkbeelden voor vele dingen misbruikt, maar ik denk toch, dat Broersma de eerste is, die ze aanvoert als doorslaggevend be wijs voor het bestaan van God. Maar laten wij eens zien op welke onge rijmdheden Marx door Broersma wordt betrapt, daarvoor is het nodig, direct enkele vervlakkingen van het Marxis me en zijn inhoud recht te zetten. Al lereerst de dialectiek. Deze, zegt Broers ma kan worden vertaald als redeneer kunst. Heeft werkelijk de Marxistische dialectiek geen grotere inhoud? Stalin zegt hiervan in zijn werk over het dia lectisch en historisch materialisme: De Marxistische dialectische methode wordt gekenmerkt door de volgende fundamentele trekken: a. In tegenstel ling tot de metaphysica beschouwt de dialectiek de natuur niet als een toe vallige opeenhoping van los van elkaar staande, geïsoleerde en niet van elkaar afhankelijke voorwerpen en verschijn selen, maar als één samenhangend ge heel, waarin de voorwerpen en ver schijnselen organisch met elkaar ver bonden en van elkaar afhankelijk zijn en elkaar vooronderstellen. Derhalve meent de dialectische methode, dat men geen enkel verschijnsel in de na tuur kan begrijpen, als men het geïso leerd, buiten verband met de omrin gende verschijnselen neemt. b. In tegenstelling tot de metaphysica beschouwt de dialectiek de natuur niet als een toestand van rust en onbeweeg lijkheid, van st lstand en onverander lijkheid, maar als een toestand van on afgebroken beweging en verandering, van onafgebroken vernieuwing en ont wikkeling, waar steeds iets ontstaat en zich ontwikkelt, steeds iets te gronde gaat en zijn tijd overleeft. Derhalve eist de dialectische methode, dat de verschijnselen niet alleen zullen wor den beschouwd van het gezichtpunt van hun onderlinge samenhang en on derlinge afhankelijkheid, maar ook van het gezichtspunt van hun beweging, hun verandering, hun ontwikkeling, van het gezichtspunt van hun ontstaan en vergaan. c. In tegenstelling tot de metaphysica beschouwt de dialectiek het ontwikke lingsproces niet als een eenvoudig pro ces van groei, waarin de kwantitatieve veranderingen niet tot kwalitatieve veranderingen voeren, maar als een ontwikkeling, die van onbetekenende en verborgen kwantitatieve veranderin gen overgaat naar openlijke verande ringen, naar fundamentele veranderin gen, welke niet geleidelijk, maar snel, plotseling, in de vorm van een sprongs gewijze overgang van de ene toestand naar de andere optreden, hetgeen niet toevallig, maar wetmatig geschiedt, als het resultaat van de opeenhoping van onmerkbare en geleidelijke kwantita tieve veranderingen. d. In tegenstelling tot de metaphysi ca gaat de dialectiek hiervan uit, dat aan de natuurvoorwerpen, aan de na tuurverschijnselen, innerlijke tegen strijdigheden eigen zijn, want zij allen hebben hun negatieve en hun positieve kant, hun verleden en hun toekomst, hun aflevende en hun zich ontwikke lende kant, dat de strijd tussen deze tegenstellingen, de strijd tussen het oude en het nieuwe, tussen het afster vende» en het ontstaande, tussen het aflevende en het zich ontwikkelende, het innerlijke gehalte van het ontwik kelingsproces, het innerlijke gehalte van het overgaan van de kwantitatieve veranderingen in kwalitatieve, vormt. En nu de logica van de heer Broers ma. „Hier is Marx in tegenspraak met zichzelf en wordt hij metaphysisch d.w.z. dat hij gelooft in het wonder" schrijft hij en hier het bewijs, dat hij aanvoert. „Immers in strijd met de we tenschap neemt hij hier aan, dat het iet kan komen uit het niet, want de rede zou voortkomen uit de redeloos heid". Wij zouden liever zeggen: „En hier zet de heer Broersma de dialectiek overboord en wordt gelovig". Laten wij zijn redenering eens pre cies bekijken. Redeloosheid is niets, rede is iets. Maar waaraan zijn rede en redeloosheid verbonden, aan de stoffe lijke mens en dier. Waarin ligt juist 't verschil tussen deze twee: daar waar de rede begint. Hier hebben wij dus weer één van die dialectische knoop punten, de sprong, die ik zou willen verduidelijken, door ze te willen ver gelijken met een geboorte. Het kind groeit lange tijd in en verbonden met het moederlichaam, de kwantitatieve groei, plotseling, wat is de natuur toch mooi, bij de geboorte maakt het zich los van het moederlichaam en is zelf standig, de kwalitatieve sprong. Zo ontstond uit de redeloosheid de rede; ervaringen hoopten zich op in het rede loze dier; instinct ontwikkelde, plotse ling, wie weet na hoeveel ervaringen, die steeds gelijk waren bij een bepaald individu of zijn soortgenoten, de glimp der combinatie, de sprong, langzaam ontwikkelde het zich, de mens leerde denken. Als dit de inhoud en betekenis zijn van Marx' denkwijze, waarbij hij er van uitgaat, dat de dingen om ons heen werkelijk en onafhankelijk van ons be wustzijn bestaan, dan is dat heel iets anders dan de vulgaire, mechanische, scheikundige retort, die Broersma ons voorhoudt, dan betekent dit, dat de utopische droom van Bellamy, door de wetenschap van Marx, tot een machtige idee geworden is. Dan kunnen we ook begrijpen, dat socialisten betere mensen zijn, omdat zij bewuste mensen zijn, die zich ook telkens moeten afvragen: „Doen wij wel genoeg om de wereld te verande ren, werken wü wel hard genoeg om de vrede te redden?" Dan kunnen we ook begrijpen, dat een communist uit de dodencel aan vrouw en kinderen schreef: „Ik ben niet bang voor de dood. Ik heb geen reden mijn leven te betreuren. Het is goed geweest in dienst van de arbeidersklasse en van de vooruitgang. Ik kan rustig afscheid nemen." Wanneer de zin van het leven, het leven zelf is en dat is prachtig mooi als wij onze plaats bewust zijn die wij in dit leven moeten innemen, dan is het niet nodig hierover een hogere macht aan te stellen, het maakt het al leen maar onbegrijpelijker en lelijker. Zou toch ook de romantiek de heer Broersma parten hebben gespeeld? Andijk. D. G. VAN BEEK Jaarlijks sterven er in Zuid-Afrika duizenden stuks vee aan een vorm van' slaapziekte, die door de tsetse- vlieg wordt verspreid. Thans is men een grootscheepse actie tegen deze schadelijke insecten begon nen. Arbeiders van verschillende staatsdepartementen Hebben vang netten in de broedplaatsen tussen de oerbossen in de kloven geplaatst. Ook is er een helicopter in de strijd geworpen, die een mengsel van H.B.C. en D.D.T. over de broed plaatsen spuit. Deze fot0 toont V een helicopter in actie boven de kloven van het Zoeloelandse wild reservaat Hluhluwe, De deskundigen, die onder leiding van de Nederlandse hoogleraar D. Dresden op uitnodiging van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs bijeen zijn gekomen, zijn het eens geworden over een programma van gemeenschappelijk onderzoek tot bevordering van de toepassing van windkracht voor goedkope opwekking van electriciteit. In verschillende lan- Het Amerikaanse dagblad voor de Duitse bevolking, „Neue Zeitung", maakte een lijst bekend van hoge Duitse ambtenaren, voormalige leden van de Nazi-partij, die werkzaam zijn bij de' federale diensten voor de bui tenlandse betrekkingen. Uit deze lijst, waarvan de gegevens steunen op inlichtingen, verstrekt door de christelijk-democratische par tij, blijkt, dat in de regeringsdienst voor de betrekkingen met de gealli eerde Hoge Commissie zeven van de elf hoge ambtenaren voormalige le den zijn Rn de Nazi-partij. Bij het bureau voor de kwesties inzake het toekomstige vredesverdrag is de ver houding vier op zes en bij het orga nisatiebureau drie op twaalf. ARBEIDER DOOR GIETSTUK VERPLETTERD Gistermiddag is de 29-jarige onge huwde fabrieksarbeider L. Lohuis uit Oldenzaal in de machinefabriek van de gebr. Stork en Co. te Hengelo on der een kantelend gietstuk van vier duizend kilo gekomen. De ongelukki ge werd op slag gedood. zweefvlieger moet de verkeersvlieger van later groeien. Het zweefvliegcentrum Teriet om vat thans een groot stuk heide, waar op (in de vorm van de letter L zijn twee strips in grasgazon aangelegd), een clubgebouw Is verrezen, waarin lessen gegeven worden, recreatieruim te en slaapgelegenheid is voor zes tien cursisten en bovendien een fiks# hangar een plaats kreeg. Spoedig zal daar ook de centrale werkplaats voor de vervaardiging van vliegtuigen ko men, waar men ln en na het seizoen zijn harden vol zal hebben met de brokken, die nu eenmaal ln de vlie gerij vallen.. Tien toestellen. Het centrum heeft een kern var» beroepsinstructeurs. De ganse school wordt geleid door de heer J. Joele de vliegtechnische leiding berust in handen van de chef-instructeur, de heer J. E. Rood. Thans zijn er drie vaste instructeurs, welk aantal in tij den van gTote drukte aangevuld wordt. Langzaam maar zeker ls dit com plex, dat voor de zweefvliegerij van eminente betekenis zal gaan worden, gegroeid. Van de ganse vloot van de KNWL, uit 70 toestellen bestaande, zijn er op Teriet tien gestationneerd. Twee Tlger Moth éênmotorige twee persoons toestellen verrichten sleep diensten (één ervan ls tijdelijk naar Ypenburg), terwijl verder een Cadil- lac-lier met een vermogen van 140 pk. permanent in actie is als er goede thermiek is, wantsinds 1 April wordt er al flink gebruik gemaakt van het centrum, dat tevens aangewezen is als centrale oefenplaats voor de Nederlandse zweefvliegers, die in de komende zomer in Zweden een kansje gaan wagen bij de wereldkampioen schappen. We vernamen, dat ze twee Olympia-toestellen zullen medene- men. De werkplaats van de KNWL levert deze wedstrijdtoestellen zelf opj een teken te meer, dat de zweefvlie gerij in Nederland zich ln gunstige zin ontwikkelt. Van 27 Mei tot en met 5 Juni zul len de eerste nationale wedstrijden op Teriet gehouden worden. De re sultaten hiervan zullen mede beslis send zjjn voor de uitzending van het Nederlandse team naar Zweden. De gouverneur der Nederlandse An tillen ontving een adres, getekend door de fractieleden uit de Staten van de na tionale volkspartij, de Arubaanse volks partij en het statenlid Marchena (Bo naire), waarin deze statenleden (elf in totaal) mededelen, dat zij het huidige college van algemeen bestuur alle me dewerking ontzeggen en niet zullen in gaan op enig voorstel, afkomstig van dit college of waaraan het college zijn medewerking verleent. Het blad van de Hongaarse arbei derspartij „Czabad Nep" heeft het Ne derlandse verbod om de Hongaarse film „Szabo" te vertonen een „brutale schending van de internationale hof felijkheid" genoemd. De film, aldus het bericht, die door de Nederlandse regering wegens haar propagandistische strekking werd verboden zou door de Hongaarse legatie in Den Haag worden vertoond ter gelegenheid van de herdenking van Hongarije's bevrijding, nu vijf jaar geleden. Van officiële zijde in Den Haag wordt medegedeeld: Er bleken tegen de film, Jie van Hongaarse zijde ver toond zou worden in tegenstelling tot een film waarvoor eerst vergun ning was aangevraagd en verleend bezwaren te bestaan, omdat de tweede rolprent niet uitsluitend culturele doeleinden nastreefde. Van een ver bod als zodanig is echter geen sprake geweest en de kwestie is op vriend schappelijke wijze geregeld. Gistermiddag is te Udenhout de ka pitale boerderij „Scheurenhoeve" af gebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat schuur, stallen en woonhuis af brandden. Vier kalveren kwamen in de vlammen om, landbouwwerktuigen en ander gerief werden vernield. Huisraad, kleren én beddegoed kon den worden gered met hulp der bu ren. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en 13 kinderen, is bij buren ondergebracht. EMIGRATIE VAN MILITAIREN NAAR AUSTRALIË Vijftig ex-militairen uit Indonesië die naar Nieuw Zeeland emigreren, zij gedebarkeerd te Port Darwin, ln Australië. Deze eerste groep Neder landse emigranten zal door elf andere worden gevolgd. Zes van deze groepen zullen zich in Australië vestigen. VORMINGSINSTITUUT KVP KOMT IN BAARN Na het besluit van de partijraad der Katholieke Volksparty inzake de op richting van een vormingsinstituut is overgegaan tot de aankoop van het buiten „Rusthoek" te Baarn. Met de verbouwing wordt nu een begin ga- maakt. De opening zal in de tweede helft van Augustus geschieden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3