Nieuw element in de Koningskwestie Leopold zal slechts achttien Boerderij te Barneveld afgebrand Sowjet Unie houdt voet bij stuk Alle zuivelprijzen handhaven zich VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN dagen in Belgie blijven In hoger beroep mildere straf geëist tegen secretaris van burgemeester Oost-lndonesie wil bij eenheidsstaat Tweede Ronde van N.-W. Nederland Zaterciag 22 April 1950 75e Jaargang No. 10870 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vandaag nieuw kabinet verwacht Weer veertig arrestaties Mortiergranaat opgegraven in Bergen op Zoom TROEPEN NAAR DE LONDENS HAVENS? Indonesië wil in de V.N. Rusland zal tegenstemmen Exit Rita Hayworth Verplichte aanduiding op gevitamineerde margarine Weerbericht Amerikaans vliegtuig in Japan verongelukt TENTOONSTELLING „Reis van Prins Bernhard" ^-OP DONDERDAG 18 MEI (HEMELVAARTSDAG)^ Om de Grote Prijs der Verenigde Noordhollandse Dagbladen ,,Privateer heeft vuur geopend" Amerikaans protest van de hand gewezen Ex-minister Clementis gevangen gezet? Een bijslag op de pensioenen De Nederlandse handel overtrof verwachtingen BANKDIRECTEUR WERD GEARRESTEERD Veertig pond snoek BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BULSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten r( SCHIJNT zich plotseling een nieuw en dramatisch element te hebben voor gedaan in de Belgische koningskwestie. Gisteravond waren de partijen het eens geworden over het door koning Leopold in voorgestelde plan, dat hij op de troon zou terugkeren en vervolgens zijn bevoegdheden overdragen aan kroon prins Boudewijn. De socialisten stelden echter de eis, dat hij daarna naar het buitenland zou terugkeren. Naar thans te Brussel verluidt, zou de koning hebben besloten, onmiddellijk nadat hij zijn rechten en bevoegdheden aan prins Boude- ^jjn zal hebben overgedragen, Belgie te verlaten. raad een motie, waarin hij DE vertegenwoordigers der partijen waren het er gisteren al over eens ge worden, dat de Koning, nadat hij aan de Kroonprins zijn prerogatieven zou hebben overgedragen, een andere bur gerlijke en militaire verblijfplaats zou dienen te hebben dan zijn zoon. De so cialist Buset zei na afloop van de ver gadering, waarin dit besluit werd ge nomen, dat uit alles moet blijken, dat de kroonprins ook werkelijk de ko ninklijke functie vervult. Hij vertelde verder, dat men het niet eens is ge worden over één punt. „Wij hebben bezwaar gemaakt tegen de physieke aanwezigheid van de koning in Belgie. De CVP heeft evenwel verklaard, dat het haar psychologisch en politiek on mogelijk is, een voorstel te steunen waarbij het de koning wordt verbo den, op Belgisch grondgebied te ver blijven". De algemene raad der socialistische partij heeft gistermiddag beraadslaagd over de resultaten van de besprekingen tussen de drie partijen. Aan het eind van zijn discussies aanvaardde de Complot in Algiers De politie van Algiers heeft op nieuw veertig arrestaties verricht bij haar onderzoek naar een beweerd na tionalistisch complot tegen de Franse Souvereiniteit in Algerie. De vorige week werden honderd arrestaties ver richt na de ontdekking van grote wa penopslagplaatsen. De jongste arrestaties staan in ver band met het ontdekken van nieuwe geheime opslagplaatsen van handvuur wapenen, voor het merendeel afkom stig uit de laatste oorlog. Gistermiddag stootten werklieden bij afgravingen op het terrein Kijk in de Pot te Bergen op Zoom op een nog niet ontplofte mortiergranaat. De poli tie nam maatregelen om te voorkomen dat er ongelukken zouden gebeuren. zijn ver trouwen uitsprak in de onderhande laars en aan de bureaux van de partij, de vakbeweging en de coöperaties ver zocht, de uiteindelijke beslissing te ne men. De liberalen en de katholieken vergaderen vandaag. Verwacht wordt, dat vandaag een nieuwe regering tot stand komt Aan genomen wordt, dat thans op alle punten een accoord mogelijk is. Koning Leopold zal slechts, achttien dagen in Belgie blijven, en wel in de periode tussen de intrekking van de wet op het regentschap en de over dracht van zijn bevoegdheden aan prins Boudewijn. Hij zal zich in die periode onthouden van iedere hande ling, die een manifestatie van Leopol- distische zijde zou kunnen uitlokken. De Britse minister-president, Attlee, heeft gisteren een vergadering van het kernkabinet bijeengeroepen om de staking der 7800 Londense havenarbei ders te bespreken. Isaacs, de minister van arbeid, ver klaarde dat meer dan een kwart van de arbeiders aan de staking deelneemt en dat bijna de helft van de 105 schepen in de haven door de staking is getroffen. Maandag zal het kabinet opnieuw de toestand bespreken. Als de staking dan nog niet geregeld is zal mogelijk worden overgegaan tot het gebruik van militairen. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft een telegram van Hatta ontvangen, waarin deze voor Indonesië het lidmaatschap van de organisatie aanvraagt. De aan vraag zal door de Veiligheidsraad wor den behandeld. De Sowjet-Unie heeft reeds doen weten, dat zij haar veto over de aanvraag zal uitspreken. De Haagse deviezenzaak Rita Hayworth, de ttrouw van prins Ali Khan, heeft haar Amerikaanse zaakwaarnemer opdracht gegeven kaar buitenverblijf te Brentwood, ge legen in de buurt van Hollywood, te verkopen. De zaakwaarnemer, Charles T. Spencerheeft gezegd, dat de film ster tevens duidelijk te kennen heeft gegeven niet voornemens te zijn haar filmloopbaan voort te zetten. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stond in hoger beroep terecht drs W. B., eertijds secretaris van de Haagse oud-burgemeester mr. W. A. J. V. Drs. B., die wegens overtreding van het deviezenbesiuit op 4 Januari veroordeeld werd tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek van vijf maan den voorarrest, alsmede een boete van •vijf en twintig honderd gulden. Desgevraagd verklaarde de verdach te, dat hij in beroep gekomen was te gen de strafmaat, die hij, gezien de omvang der bedragen, zeer hoog vond. Maar met een variant op het bekende spreekwoord „hoge bomen vangen veel wind", antwoordde de president hier op: „Hoge heren lopen, wanneer ze zich vergrijpen, het risico veel straf te vangen". Een inspecteur der rijksrecherche verklaarde, dat in het beheer door drs B. over het vermogen van de politieke delinquent F. A. B., alsook over an dere vermogens, geen enkele onregel matigheid was geconstateerd. Deze ge tuige, die ook in Zwitserland onder zoek heeft gedaan, heeft drs B. nim mer op een onjuiste verklaring be trapt. Gehoord over de realisering van een wissel van 50.000 Zwitserse francs in Maart 1948 verklaarde oud-burgemees- Knaap speelde met lucifers Gistermiddag om vijf uur brak brand uit in de boerderij van de heer W. van Gent te Barneveld. De brandweer, die eerst na een kwartier gewaarschuwd kon worden (in verband met de af stand) vond in de gehele omtrek geep water. Met behulp van een tankwagen gevuld met water kon het blussings- Ingaande 24 April is het voorge schreven, dat margarine niet als gevi tamineerd mag worden aangeduid als het product minder dan twintig inter nationale eenheden vitamine a per gram, dus vijfduizend eenheden per half pond, bevat. De aanduiding der vitami- nering, die op een bepaalde wijze op de verpakking moet zijn aangebracht, luidt: „bevat 20 i. e. vitamine a per gram". Door deze maatregel is thans 6en basis gelegd voor een doeltreffen de controle, zodat het publiek meer zekerheid heeft, dat, bij aankoop van gevitamineerde margarine, het pro duct inderdaad de vereiste eenheden bevat. Met de Constellation „Amsterdam" van de KLM is de staatssecretaris van °?rlog mr yj jj Fockema Andreae, gisteravond naar Indonesië vertrokken Verwachting geldig tot heden avond: Aanvankelijk vrij veel bewolking, latei licht tot half bewolkt. Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen ^ts lagere middagtemperaturer dan gisteren ZONDAG: Zon op 5.28, onder 19.50; maan op 8.19, onder 1.55. MAANDAG: Zen op 5.26. onder 19 52; maan op 9 27, onder 2.38. werk worden begonnen. De boerderij en de twee hooibergen waren toen reeds geheel verloren. In totaal gingen in vlammen op de boerderij met bakhuis, twee hooibergen, een schuur met 16 varkens en een schuur met tweehonderd kuikens. Het grote vee en een deel van de inboedel kon gered worden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Gebleken is dat het ongeveer acht jarige buurjongetje met lucifers heeft gespeeld, waardoor vermoedelijk een der hooibergen in brand geraakte. Het knaapje bleek na de brand eerst on vindbaar, zodat men vreesde, dat hij omgekomen was. Later werd hij ge vonden. ter mr. V., dat hij niet naar Zürich was gereisd om dit geld te innen. Hij kon over 10.000 francs van dit bedrag be schikken en had zich met de rest, naar zijn zeggen, niet bemoeid. Verdachte B. zei daarentegen, dat over het door hem beheerde vermogen van F. A. B. herhaaldelijk met de burgemeester was gesproken. Mr. V. ontkende geweten te hebben, dat drs B. de resterende 40.000 francs op de terugreis naar Nederland bij zich had. Volgens B. wist de bur gemeester van alles .af. De procureur-generaal zeide, dat el ke ambtenaar zich moet hoeden voor elke gedraging, waardoor hij in op spraak komt. Te ernstiger is het feit indien een ambtenaar overtredingen onder dekmantel van zijn waardigheid begaat Aannemende, dat drs B. niet de bedoeling had zichzelf te verrijken concludeerde de procureur-generaal tot 'n gevangenisstraf van 51/2 maand, de tijd, die drs B. in voorarrest heeft doorgebracht. De geldboete wilde hij gehandhaafd zien. De verdediger jhr. mr. C. H. Bee- laerts van Blokland hield een uitvoe rig pleidooi, waarin hij o.a. wees op het feit, dat drs. B. in de oorlog werk zaam was voor de inlichtingendienst Harmstra, waarvoor ook gelden wer den gebruikt. Dat zijn cliënt een be langrijk man was voor inlichtingen, toonde pleiter aan door op te merken, dat B„ ondanks deze strafzaak met het verzetskruis zal worden onderschei den. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Vrijdag 5 Mei. Een en dertig doden Een vier motorig Amerikaans trans portvliegtuig, dat met een bemanning van acht koppen en zeven-en-twintig passagiers van Okinawa naar Tokio onderweg was, is gisteravond op een afstand van 100 km ten Westen van Tokio neergestort. Het is niet bekend of er nog overlevenden zijn. Als ook Djokja zich oplost Naar de president van de negara Oost-lndonesie, Sukawati, in een onder houd met Aneta's correspondent in Ma- kassar heeft verklaard, is de regering van Oost Indonesië bereid aan een éénheidsstaat deel te nemen, indien de Re- publik Indone- sia besluit zich tezamen met de negara Indo- nesia Timur op te lossen in de R.I.S., die dan de naam zou kunnen aanne- nemen van Re publiek Indone- sia Raya. Zoals bekend, is dr. Mansur, de wali negara van Oost Sumatra eveneens van mening, dat met de opheffing van de negara's Oost Sumatra en Oost Indone sië ook de Republiek Indonesia zal op houden te bestaan. Of Djokja hiermede zal instemmen, valt nog niet te zeg gen. De kans hierop wordt echter ge ring geacht. De kwestie op de a.s. Vier hoeks conferentie is thans niet meer: éénheidsstaat of federatie, doch: één heidsstaat via Republik of via de be staande R.I.S. SUKAWATI ...eenheid, als.... Het voornemen bestaat een expositie in te richten, waarin verschillende door prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen ver zórgen. Verscheidene Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben, zullen eveneens exposeren. Voorts hebben verscheidene ambas sadeurs en gezanten het plan, om, wan neer de tentoonstelling doorgaat, soi rees te verzorgen, waardoor hun lan4| nadere bekendheid zou kunnen krijgen. De baten van de tentoonstelling zul len ten goede komen aan de nazorg voor gedemobiliseerde militairen. WELKE SPORTLIEFHEBBER zal zich niet de 26ste Mei 1949 herinneren, toen 84 onverschrokken knapen op hun lichte racefietsen dwars door Noord-Holland trokken in een striemende regen. Dat was op Hemelvaartsdag 1949 in de eerste Ronde van Noord-West Nederland. Wij hebben toen niet alleen de renners bewonderd om hun courage en uithoudingsvermogen, maar ook het publiek, dat regen en wind trotseerde om die dappere sportjongens aan te moedigen. Pluvius en Aeolus, de goden van regen en wind. waren niet in staat het enthousiasme te temperen. De eerste Ronde van Noord-West Nederland werd, niettegenstaande deslechtst denkbare omstandigheden een succes. Hierdoor gesterkt hebben de N.V. Verenigde Noordhollandse Dag bladen en de wielervereniging AIcmaria Victrix, besloten dit jaar de ronde opnieuw te organiseren. Op Hemelvaartsdag (Donderdag 18 Mei) zal Noord- Holland voor de tweede maal in het teken van de wielersport staan. Ditmaal zal de course nog grootser van opzet zijn en het aantal inschrijvingen heeft nu reeds dat van het vorige jaar overtroffen. Vorig jaar kwamen 84 renners aan de start en thans hebben al honderd vijftig rappe knapen ingeschreven. Zij zullen rijden om de grote prijs van de Verenigde Noordhollandse Dag bladen. Het zal een machtig gezicht zijn een dergelijk veld coureurs door steden en langs dorpen te zien trekken, op de voet gevolgd door auto's met officials, juryleden, verzorgers en andere, bij een dergelijke grote tocht noodzakelijke personen. Het parcours zal ongeveer hetzelfde als vorig jaar en opnieuw 237 km. lang zijn. Alleen door Beverwijk wordt een andere route gevolgd. De renners zullen niet meer langs de Vuurlijn worden geleld, doch ook hier door het centrum van de stad trekken. Binnenkort hopen wij onze lezers meerdere bijzonderheden over de ronde, de grootste welke ooit in Noord-Holland werd georganiseerd, te vertellen. Radio Moskou heeft gisteren het antwoord van de Sowjetunie op de Amerikaanse nota over het vermiste Amerikaanse vliegtuig uitgezonden. In dit antwoord, dat aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou is overhan digd, wordt herhaald, dat volgens ge- Volgens onbevestigde, langs een om weg te Londen ontvangen berichten, zou de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Vla- dimir Clementis, in een kasteel in het Tatragebergte in de buurt van de Pool se grens gevangen zitten. Sinds zijn aftreden op 14 Maart is niets meer van hem vernomen. In Nederland bevinden zich grote voorraden kaas De prijzen, die Vrijdag aan de kaas- beurs werden gemaakt, lagen even boven de inleveringsprijs bij de rege ring. Het meeste werd verkocht tegen f 1.59 en f 1.60, terwijl voor een en kele kleine partij f 1.64 werd besteed. De handel leek iets gemakkelijker dan een week geleden. Intussen werden ook nu weer grote hoeveelheden aan de regeringspakhuizen afgeleverd en men begint zich af te vragen, hoe lang hiervoor nog de nodige opslagruimte ter beschikking staat. In de afgelopen week werd in de Friesland geproduceer de kaas in Noordhollandse pakhuizen opgelegd. De inleveringstermijn is door het IVZ met 14 dagen verlengd. Dit komt er op neer, dat de productie tot en met 6 Mei tegen de thans geldende prijzen, t.w f 1.58 voor Edammers 40 plus en f 1.80 voor Goudse volvet, aan de regering kan worden overge geven. Deze zekerheid brengt een ze kere rust met zich mee, het risico is verder voor de regering en men is er van overtuigd, dat deze aanstonds wel ergens een gat zal vinden, waarin een goed deel is weg te stoppen. Hel Zuivelfonds waarin dit jaar ongeveer f 50.000.000 zal vloeien (1 cent per kg melk), zal daarbij zijn diensten moeten verlenen. Hoe overvloedig de kaas hier ove rigens is kan nauwelijks beter blij ken dan uit het feit, dat voor het kwantum van 800.000 kg, dat naar Frankrijk kan worden geëxporteerd, niet minder dan 22 millioen kg is aan geboden! Hoewel er besprekingen zijn ge voerd omtrent een afschaffing van het invoerrecht in Belgie ad Frs. 12 per kg, bestaat hieromtrent nog steeds geen zekerheid en in afwachting blij ven de Belgische kopers uiterst gere serveerd. Zodra men weet, wat hier gaat gebeuren, is te verwachten, dat Belgie meer in de markt zal komen. Het Duitse invoerrecht is met 12 Mark per 100 kg verlaagd. De export cam echter nog geen grote afmetin gen aan. Evenals de kaas staat de boterprijs op inleveringsniveau. De afzet In de afgelopen week is weer meegevallen, zodat men weinig hoort omtrent in levering bij de regering op grote schaal. We leven echter b|j de week en niemand kan zeggen of dit geluk kige verschijnsel blijvend zal zijn. De voorraad magere melkpoeder ten slotte begint aanzienlijk toe te nemen. De inlevenngsprijs bedraagt 80 cent per kg. Het voordeel van dit artikel is, dat het zich heel gemakkelijk laat bewaren De voorraad neemt echter wekelijks toe met een hoeveelheid, die we hoorden ramen op 200 a 300 ton en gezien de grote voorraden, die in Amerika zitten, lijken de voor uitzichten min of meer somber. Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneer- den heeft, blijkens een mededeling van zijn hoofdbestuurslid, de heer G. F. Eekhof, uit Amsterdam, op de in En schede gehouden algemene vergade ring dezer organisatie, een onderhoud met de minister van Sociale Zaken ge had over de mogelijkheid van een al gemene verhoging der pensioenen. De minister heeft toegezegd, dat bij de regering een voorstel zal worden ingediend om de bijslag van de pen sioenen nader te regelen. Deze kwes tie zal binnenkort haar beslag krijgen. Onder grote belangstelling heeft de Nederlandse troepencommandant op Oost-Java, generaal-majoor J. A. Scheffelaar te Malan een batal jon federale troepen KNIL overge dragen aan de militaire gouverneur op Oost-Java, kolonel Sungkono. Tijdens het défilé. Op verzoek van de Herstelbank heeft de International Bank for reconstruc- tion and development de hoofdsom van de aan de herstelbank verstrekte le ning verlaagd van vijftien millioen dollar tot 8,8 millioen dollar. Deze le ning, die gegarandeerd is door de Staat der Nederlanden heeft ten doel de invoer van machinerieën ten be hoeve van het herstel van een aantal bedrijven te financieren, maar sedert het afsluiten van de lening en de de valuatie van de gulden, hebben onze handelsbetrekkingen, o.a. met Belgie en Zwitserland zich gunstiger ontwikkeld dan werd verwacht, zodat enkele be drijven hun installaties konden aan schaffen zonder een beroep te doen op de International Bank. verifieerde gegevens een Amerikaans toestel boven Sowjetrussisch grond gebied het vuur heeft geopend op een Sowjetrussisch gevechtsvliegtuig en vervolgens is weggevlogen. Er wordt opnieuw gezegd, dat het Amerikaanse toestel een viermotorige B29 bom menwerper van het type „Vliegend Fort" was. De Amerikaanse nota wordt ge noemd „een poging om de verant woordelijkheid voor het incident te ontgaan". De Amerikaanse eis tot schadevergoeding wordt „ongegrond" genoemd. De Sowjetunie wist niet, of er een Amerikaans vliegtuig was neer gestort, maar indien dit zo was zo als in de Amerikaanse nota werd ver klaard lag de verantwoordelijkheid bij de V.S., die „een vliegtuig uitzon den om de Sowjetrussische defensies in het Oostzeegebied te fotograferen". John McCormack, leider der Demo craten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft voorgesteld, de betrekkingen met de Sowjetunie te verbreken, zulks naar aanleiding van het incident met het Amerikaanse ma rinevliegtuig boven de Oostzee. Hij noemde de houding van Moskou „be ledigend". Acheson heeft op een persconferentie de internationale toestand gespannen genoemd en verklaard, dat de Russische gedragingen allerminst ertoe bijdragen om deze te verminderen. Hij meende, dat de Sowjetunie niets heeft gedaan om een werkelijk onderzoek naar het voorval met de Privateer in te stellen. De 59-jarige Hagenaar, G. A., die tot voor enige maanden directeur was van het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank te Scheveningen en op grond van verschillende klachten over zijn beleid door de directie werd ge schorst, is op last van de officier van justitie te 's-Gravenhage gearresteerd. In zijn functie van directeur zou A. cliënten van zijn bank hebben aange raden geld te steken in een niet flore rende fabriek van electrische artike len te Hilversum. Deze fabriek, die be heerd werd door verre familieleden van A., is thans failliet verklaard. A. zou geen geldelijk voordeel van zijn adviezen hebben getrokken. Verkoop bevrijdingssigaretten Op 1 Mei begint de verkoop van de dusgenaamde bevrijdingssigaretten in pakjes van twintig stuks, in dezelfde verpakking, zoals zij in de bezetting (op 31 Augustus 1941) zijn gedropt. De prijs van het pakje is 0.75, waarin be grepen is een toeslag van 0.25 ten bate van de stichting 1940-1945. De mi nister van financiën heeft bepaald dat deze 0.25 vrij van accijns en omzet belasting blijven. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft dezer dagen de centrale com missie van advies inzake DUW-aange- legenheden geïnstalleerd. De visser J. Ooms te Schermer- horn heeft gistermorgen in de Ringsloot van de Schermer in een aalfuik een snoek van ruim veer tig pond gevangen. Het dier mat ongeveer 1.20 meter.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1