Stad en Omgeving VOLOP HORLOGES r Opsporings- en Reddingsdienst krijgt nieuw materieel De tuberculose-bestrijding vraagt steeds grotere bedragen Wij willen het even vertellen ZATERDAG en ZONDAGAVOND Uitslag van advertentie-prijsvraag Resultaten van doorlichting duidelijk merkbaar Stichting gaf verleden jaar f 112 000 uit Padvinderstentoonstelling in „Onrust" Tussen Haaks en Kuitje GEZELLIG DANSEN BEEMSTERBOER Jaarvergadering HZV „Het Marsdiep" TIVOLI Regiment der verdoemden" DE WITTE: „Tromba" IN HET KORT Herinenting tegen diphterie Drogisterij Smorenberg opent vanmiddag „Haal ze eruit, jongens!'' Over een pierement, een centenbakkie en een extra-oefening voor de brandweer Twee snelle schepen, achi amphibies Effectieve organisatie VAN MARSDIEP TOT IJ Z.- .D\G 22 VPKIÏ. 1950 In het jaarverslag 1948 van de T.B.C.-stichting Den Helder, waaruit wU op Zaterdag 2S April van het vorige jaar enkele gegevens publiceerden, werd mede gedeeld dat de totale uitgaven over 1948 böna vijf en tachtigduizend gulden hadden bedragen. Daarvan was ruim vijftigduizend gulden uitgegeven aan verpleeggelden. Dank zfl de financiële steun van verschillende zijden (o.a. de beiangrjjke subsidie van de gemeente) sloot de rekening niet met een tekort. Wij vonden echter alle aanleiding om te schrijven: „En nu staat een nieuw boek jaar voor de deur, een jaar met nieuwe zorgen. Aan ons allen de taak, deze zorgen te helpen verlichten!" Deze woorden zijn nu, een Jaar later, weer van toepassing, en zij gelden thans nog sterker dan toen. Over het jaar 1949 beliepen de uit gaven van de Stichting namelijk f 112 099.77. Dat betekent derhalve een stijging van meer dan veertig procent. Aan verpleeggelden werd verleden jaar rond f 95.000 uitgegeven, dat is bijna honderd procent meer dan in 1948. Hieruit kan worden opgemaakt, dat het aantal verpleegden belangrijk is toegenomen. Ter illustratie geven wij de volgen de cijfers: Oo 1 Januari 1949 werden in het Parkherstellingsoord Donkere Duinen IS patiënten verpleegd, in de loop van het jaar kwamen er 29 bij, werden er 29 venezen ontslagen en moest 1 pa tiënt ter verdere verpleging in een sa- nr^eium worden opgenomen, zodat op 31 December 1949 het aantal patiënten in *et Park-herstellingsoord 18 bedroeg. In de T B. C.-barak van het ge munte-ziekenhuis lagen op 1 Januari 19*9 acht patiënten, gedurende 1949 kwamen er 22 bij en werden er 14 ont- siwen, zodat hier het eindcijfer 16 be drieg. De bijdragen in de kosten van sana- torium-veroleging toonden een over eenkomstige stijging. Op 1 Januari 19 patiënten, in de loop van 1949 opgeno men 13 patiënten en ontslagen 4 pa tiënten, met als eindcijfer 28. Niet verontrustend Men trekke uit de genoemde cijfers ven-al geen verkeerde conclusies. Stellig is geen reden voor de ver ontrustende gedachte, dat de tubercu lose terrein zou winnen. Wij kunnen er staat op maken, dat het werk der t. b. c.-bestriiding belangrijke vruch ten afwerpt. Maar de lezer weet, dat in het afgelopen jaar begonnen is met het op grotere schaal doorlichten der bevolking. Het personeel der Rijks werf en andere overheidsinstanties is ver'eden jaar doorgelicht, en ook vele particulieren hebben zich op deze wij ze laten onderzoeken. Daardoor zijn diverse prae-tuberculose gevallen aan h"t licht gekomen, welke nu door tij- di« ingriinen kunnen worden genezen. Dat is natuurlijk prachtig, maar de penningmeester van de Stichting heeft het aan zijn kas kunnen merken! Emmabloem-collecte. Het Stichtingsbestuur ziet echter één lichtpunt. Het heeft zijn hoop geves tigd op de Emmabloem-collecte, die gedurende de volgende week in Den Helder wordt gehouden. De bevolking van onze stad staat altijd zeer sym pathiek tegenover deze collecte, en zal misschien nog dieper in de buidel tasten na lezing van het bovenstaan de. Men weet nu, dat er méér geld nodig is (verleden jaar heeft de col lecte f 1442.52 opgebracht), en dat bewerkt allicht een groter offervaar digheid. Wij hopen dat althans van harte. Zoals gebruikelijk, wordt van Maan dag tot en met Vrijdag een huis-aan- huis-collecte gehouden, en wordt de actie op Zaterdag 29 April besloten met de straatcollecte. Het 'succes daar van is. naast de vrijgevigheid van de Helderse bevolking, afhankelijk van het aantal collectanten. Wil de actie voor de volle honderd procent slagen, dan moet het reeds beschikbare ploeg- je minstens worden verdubbeld. Wie daaraan wil medewerken haaste zich naar de administrateur van de Stich ting, de heer H W. Reynen, Singel 2 c. of hij (zij!) geve zich spoedig te lefonisch op (tel. 2517). Het moet dit jaar mogelijk zijn. een opbrengst van tweeduizend gulden te halen. Zes cent per inwoner is toch niet teveel verlangd! De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Padvinderij, groep 4 „Jutters- Willemsoord" heeft in en bij haar groepshoofdkwartier „Onrust!', gelegen aan de Sperwerstraat, hoek Burge meester Houwingsingel, een padvin derstentoonstelling georganiseerd die tot en met Dinsdag 25 April geopend zal zijn. Men hoopt door deze tentoonstelling een overzicht en een indruk te kunnen geven van de grote wereldbroeder schap der padvinders. De bedoeling is het doel en het streven van de bewe ging een wijdere bekendheid te ge ven, waartoe zes onderwerpen werden gekozen, te weten: opmerkzaamheid en exploratie; geestelijke achtergrond; verkennen, vroeger en nu; lichamelijk welzijn; vaardigheid en arbeid; cultuur en gemeenschapsleven. De tentoonstelling, die vanmiddag om half drie vcor het publiek toegan kelijk is, is geopend tot 17.30 uur, en 's avonds van 20.15 tot 21.45 uur. Zon dag dezelfde tijden. Maandag en Dins dag geopend van 19 tot 21.45 uur. Hr. Ms. „Urk" is gisteren naar zijn standplaats Scheveningen teruggekeerd Hr. Ms. „Texelstroom" arriveerde gisteravond om ongeveer half tien uit Rotterdam in onze haven. Het is morgen hoog water om 10.40 en 23.10 uur en laag water om 4.45 en 17.10 uur. Maandag is het hoog water om 11.15 en 23.55 uur en laag water om 5.15 en 17.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 9.0 graden Celsius. KONINGSTRAAT 61—67 MET DE BAND VAN CORRY REYNDERS Wij ontvingen weer nieuwe zendingen. Keuze uit meer dan 100 modéllen. In 14 krts. goud; goud-plaqué- en roestvrij staal. Voor iedere beurs en smaak. Herenpolshorloges vanaf 23.tot 135. Damespolshorloges vanaf 38.50 tot 375.— ALLE horloges worden ten volle gegarandeerd en met een verze keringscertificaat, een z.g.n. ALL- RISK-polis afgegeven. Deze polis dekt tegen VERLIES - DIEFSTAL - BEROVING BRAND - BREUK - ETC. Keizerstraat 15. Telefoon 2626 Het zomerseizoen nadert weer. Dat blijkt wel, nu het clubgebouw van de H.Z.V. „Het Marsdiep" weer wordt op gebouwd. Nog enkele weken, en de eerste dapperen nemen een duik in het Marsdiep. Voordat tot de officiële ope ning wordt overgegaan, wordt Maan- dagavon een .jaarvergadering gehou den. In verband met de belangrijkheid van deze vergadering is het gewenst, dat zoveel mogelijk leden komen. Te vens kunnen op deze vergadering even tuele klachten of wensen naar voren worden gebracht. Martin Bruner, in het Rijk der Nazi's na Hitier en Himmler de grote man, heeft na de bevrijding kans ge zien aan ^ijn rechters te ontsnappen. Himmler, Goebbels, Seyss Inquart en andere massamoordenaars ondergingen hun gerechte straf: de dood door de strop. Maar Martin Bruner was niet in Neurenberg. Bruner was één van de velen, die hun straf mischien konden ontlopen. We herinneren ons Martin Bormann.... In de film „Het regiment der ver doemden" maakt de geheime agent Whit Corbett (Dick Powell) jacht op Martin Bruner. Men noemde hem Bruner in deze film, maar hij had ook anders kunnen heten. De Amerikanen hebben met deze rolprent ongetwij feld goede bedoelingen gehad. Na tuurlijk, zij wilden die massamoorde naars aan de galg zien. Maar „Het regiment der verdoemden" is toch niet meer geworden dan een typisch Ame rikaanse thriller, een Sensatiefilm, zoals wellicht geen ander land er één kan maken. En als wij de avonturen van Whit Corbett, die zijn vijand (ieders vijand) pp het spoor is in het Franse Vreemdelingenlegioen, zien in het raam van een spannende vecht film, dan hebben wij ons best ..gea museerd' '.En dat zullen alle liefheb bers van sensatie tot en met Maandag in Tivoli. Dick Powell, Marta Toren en Vin cent Price leveren knap spel in deze door Robert Florey geregisseerde film, die een maximum aan spanning garandeert. Romans (hoeveel zouden het er zijn) en tientallen films zijn reeds versche nen rond de wereld van het circus. In de Witte Bioscoop wordt tot en met Maandag vertoond de Duitse film „Tromba". Hierin speelt de bekende acteur René Deltgen de rol van Tromba, een beroemd tijgerdompteur. Deltgen weet met deze creatie de toeschouwers te pakken, zoals hij dat ook deed als lid 8ran de trapezegroep „De drie Codona's, naar wie de film heette die tijdens de oorlog in ons iland rouleerde. Tromba is verslaafd aan morfine, een middel dat hij bij het temmen nodig heeft om genoeg macht over de tij gers te kunnen laten gelden. Eén en ander leidt tot misdaad, waarvoor Tromba ten slotte moet boeten. Een interessante film. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J- Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt t/m Vrijdag waarge nomen door de heer F. Bijl, Sluijsdijk- straat 135, telefoon 2303 (na zes uur Soembastraat 44, telefoon 3556). Hedenavond geven „De Zeezan gertjes" o.lv. de heer A. Krijgsman hun eerste uitvoering in zaal Dennen heuvel te Huisduinen. De sport- en amusementsvereni ging „De Postiljon" geeft vanavond in Casino een feestavond, o.m. met medewerking van André Carrell. Morgenmiddag om half drie star ten bij „Het Wapen van Den Helder" de deelnemers aan de puzzle-rit van de Auto- en Motorclub „Den Helder en Omstreken". Hedenmiddag om half drie be ginnen in het zwembad op de Rijks werf de zwemwedstrijden om het werf kampioenschap. In de Staatscourant zijn de statuten opgenomen van de N.V. Gebr. Hooger- duyn, aannemers van schilderwerken te Den Helder. Wij vestigen de aandacht op de of ficiële bekendmaking elders in dit nummer, waarin door B. en W. aan de ouders van kinderen, die in 1947 en 1948 werden ingeënt tegen diphterie, mededelingen worden gedaan over de mogelijkheid van kosteloze her-inen ting. Het grote belang van deze her-inen ting moge blijken uit het volgende: In 1946 werden in onze stad nog 75 ge vallen van diphterie geconstateerd. In dat jaar werd een aanvang gemaakt met de immunisatie tegen deze ziekte met als gevolg dat een sterke vermin dering van het aantal ziekte-gevallen optrad. In 1947 bedroeg dit aantal 33. het daalde in 1948 tot 8, en in 1949 deden zich slechts 4 gevallen van diphterie voor. In de vier gevallen, die in 1949 werden geconstateerd, bleken de patiënten niet eerder tegen diphte rie te zijn ingeënt. Gistermiddag hebben wij een kijkje genomen in de Olivier van Noort- straat 58, waar de heer Th. J. Smoren- berg vanmiddag om twee uur zijn prachtige nieuwe drogisterij opent. De zaak is helder wit en bezit enkele grote glazen vitrines, die in het totaal PRECIES HONDERD inzendingen zijn binnengekomen op onze advertentie- prijsvraag ..Haal ze er uit, jongens!" Bij het nazien van de oplossingen ontdekten Wij een merkwaardig verschijnsel. Talrijke inzenders hadden dikke blunders (zo van het kaliber „stofzuigers met ingebouwde luidspre- kei") over het hoofd gezien, maar hadden zien beijverd om zetfouten op te SDoren. In één der honderd enveloppen vonden wij zelfs een weerbericht waarin een verkeerd geplaatste letter was aangestreept. Zo werden wij gewaar, dat een simpele wedstrijd stof zou kunnen opleveren voor twee artikelen: „Wat is eigenlijk een advertentie en „Hoe lezen de mensen de krant9" Maar ter zake! Er was slechts één inzender, die alle twaalf blunders had opgespoord. Hier volgen ze: 1. Gekleurde grassprietjes (Koorn); 2. Electri- sche dressoirs (Körber); 3. Stalen donzen (Schoonhoven); 4. Opvouwbare strijkbouten (Tydeman); 5. Directoires met extra sterk mondstuk (Van Straa- ten); 6. IJzer van Alles (Alles); 7. Stofzuigers met ingebouwde luidspreker (Rougoor) 8. Radio-verzilverbedrijf (Van der Sande); 9. Mantels voor oudere heren (Bischoff); 10. Vers gesneden pinda's (Uipkes); 11. Mantelstof 140 meter breed (Leemans); 12. Schoenen met nikkelen zool (Hoogenbosch). —rttp nriis (f 25.toe te kennen. De (Bischoff); iu. ver» breed (Leemans); 12. Schoenen met nikkelen zool (Hoogenbosch) Het viel dus niet moeilijk, de eerste prijs (f 25.toe te kennen gelukkige winnaar is S. Wagenmakers. Weststraat 61, Den Helder Er waren twaalf inzenders, die elf goede antwoorden hadden een '~J"" 1"Ht" nnder de twaalf tCllutio, w De overige 8J hadden er tien of minder. Na loting onder de twaalf inzend met elf goede antwoorden viel de prijs van f 15.te beurt aan S. Rijk 3 6rS Ballotstraat 36, Den Helder, en de prijs van f 10.aan Gerard WoltUyS Spoorstraat 74, Den Helder. De tien anderen ontvangen een troostprijs een rijksdaalder. Het zijn: Mevr. D. J. Hilboesen, Sluisdijkstraat 19- M**0 Zits-Reith, Julianapark 16; Mevr. J. Schong, Bassingracht 6; M. van der Ruyghweg 151; Arend Manuels, Prof. Blokstraat 41; A. Rombouts, Jan BI kenstraat 2; C. Swennen, Brakkeveldweg 16; J. Schol, Nieuwstraat 57 p 3n" zairac, 2e Vroonstraat 85; G. H. Molenaar, le Vroonstraat 42. De prijzen zullen worden toegezonden. Ma- nE KONINGSTRAAT ligt ons, uit de aard der zaak, na aan het hart. Nooit hebben wij dat echter zo sterk gevoeld als gisteren tegen de avond. In een uitermate prettige stemming konden wij onze ogen de kost geven vanwege het huiswaarts-kerende Nieuwediepers (en Nien- bont gewemel der winkelende en wedieperinnetjes). Het vriendelijke lentezonnetje maakte onze Koningstraat tot een gezellige boulevard. Tot overmaat van fleurigheid verscheen het orgel van De Wolf (zoals iedere Vrijdag) op het appèl, zodat ook ons oor tegast kon gaan. De vrolijke tierelantijnen waarmede het pierement het aardige liedje „Daar waar de molens staan" omrankte, en de grommende bassen tussen het rijpende graan, zij drongen tot diep in ons hart door en spoelden daar de laatste groeze ligheden weg. ZELFS het sombere gezicht van De Wolf kon ons niet verdrieten, al kwam ook in ons voorhoofd even een plooi, toen de orgelman ons deelgenoot maak te van zijn zorgen. Terwijl hij met de linkerhand een glimmend gepoetst geel-koperen geldbakje nodend voor uitstak, zocht De Wolf met zijn rech terhand in zijn jaszak. „Kijk mijnheer, da's nou de oogst van twee dagen". We zagen een sortering geldstukken kelen inhouden. De zaak is natuurlijk gespecialiseerd in drogerijen en ver band- en geneesmiddelen. Bovendien verkoopt de heer Smorenberg, die in enkele apotheken hier ter stede veel ervaring heeft opgedaan, huishoude lijke artikelen en parfumerieën. zien worden. De eigenaar is er zich volledig van bewust, dat zijn zaak in Oud-Den Helder in een behoefte voor ziet. En het zal hem zeker niet aan belangstelling ontbreken. 6A uzc ui uw vvvusu -- c - - meer dan duizend verschillende arti- J van alle mogelijke nationaliteitelf, maar het bleek klinkende munt te zijn zonder enige waarde. Vol vertrouwen als wij altijd jegens onze medemensen zijn, waagden wij de opmerking: „Ver dwaald goed zeker, een vergissing hè?" Maar De Wolf kaatste met toornend oog terug: „Niks geen vergissing. Ze De heer Smorenberg liet ons dit al- zijn te beroerd om dankjewel te zeg- les met trots zien. Wel, het mócht ge-1 gen. Als het maar in 't bakkie klinkt, denken ze. Maar kan ik brood kopen van zo'n moffen-stuiver? En me be lasting? En me reparatie aan 't orgel? Vandaag weer een rekening van twee en dertig gulden. Heel de dag draaien en muziekmaken voor de mensen, maar een koperen cent is ze nog te veel. Douw De Wolf maar een ouwe munt in ze vingers!" We begrepen de tirade van de orgelman, en slechts de tintelende trillers van zijn pierement vaagden een opkomende wrevel uit ons hart. Maar we willen het toch DE „BATJAN" TE VLISSINGEN Het patrouillevaartuig Hr. Ms. „Bat jan" is gisteren de buitenhaven van Vlissingen binnengelopen en heeft lig plaats gekozen aan- de Handelskade. Het schip blijft tot 24 April te Vlissingen. Eén dezer toestellen staat sedertdien dag en nacht vliegklaar op Valken burg met een bemanning, die even eens gereed staat, wachtend om op 't eerste teken van onraad met dit toe stel te starten. Dat teken van on raad komt van de verkeerstoren op Schiphol, die het op zijn beurt ont vangt van Radio Scheveningen, als 't van een in nood verkerend schip af komstig is, of wel direct van een in nood verkerend vliegtuig, dat met Als onderdeel van een internationale, geheel West-Europa omvattende air- sea rescue-organisatie werd ongeveer twee jaar geleden opgericht de Op sporings- en Reddingsdienst, een uitvloeisel eigenlijk van de diensten, welke in de oorlog belast waren met het opsporen en redden van piloten uit vlieg tuigen, welke boven zee waren neergeschoten. Met deze O.S.R.D. werd be last het 320ste Squadron van de Marineluchtvaartdienst op het vliegkamp Valkenburg, welke squadron voor dit doel drie Mitchell bommenwerpers in richtte als speciale reddingvliegtuigen. In plaats van bommen kregen ze een opblaasbare boot aan boord, flares (Uchtkogels), een afwerpbaar dravend radiozendertje, voedselpakketten e.d. Schiphol in verbinding stond. Schip hol geeft dit seintje direct door aan de verkeerstoren op Valkenburg, die een rode lichtkogel afvuurt. Dit is het sein voor alle, zich in de omgeving van Valkenburg in de lucht bevin dende vliegtuigen, om zich zo snel en zo ver mogelijk van dit vliegveld te verwijderen, terwijl de op de grond staande vliegtuigen onmiddellijk de startbaan moeten verlaten, om zo doende het reddingvliegtuig de ruimte te geven. De commandant van het red dingvliegtuig krijgt enige summiere orders, ijlt met zjjn bemanning per jeep naar zijn kist en zit tien minuten na het opvangen van het noodsignaal in de lucht. Daar krijgt hij via de ra dio nadere orders. In het verleden (we herinneren slechts aan de scheepsrampen van de „Karhula" en de „Cygnet") heeft deze dienst dubbel en dwars zjjn bestaans recht bewezen en ontelbaar zjjn de gelegenheden, dat met succes werd opgetreden. Hier werd een redding boot naar een zinkend schip gediri geerd, ginds werd een afgedreven sloep met drenkelingen opgespoord, elders werd wrakhout van een gezon ken vliegtuig opgespoord. Reorganisatie. Maar het werd uiteraard lang zamerhand noodzakelijk, de nog wat provisorisch opgezette organisatie om te zetten in een definitief apparaat. Allereerst werden de snelle Mitchell- bommenwerpers vervangen door Sca Otters speciaal voor dit werk ontwor pen amphibie-vliegtuigen. De Mitchell is te snel voor dit werk, kan niet op In het Werfkanaal wachten twee gele vaartuigen op hun indiensttreding zee dalen en is allereerst een operatie- oneel vliegtuig. De drie Mitchell red- dingvliegtuigen zullen binnenkort, weer hun operationele taak bjj het 320ste squadron hervatten. Verder krijgt de O.S.R.D. de be schikking over twee snelvarende mo torboten, de RI 1 en RI 2, die bij luchtrampen goede diensten kunnen bewjjzen. En ten slotte wordt de samenwer king met P.T.T., Radio-Holland en de reddingmaatschappijen op papier vast gelegd in de vorm van een behoorlijke en effectief optredende organisatie. De Sea Otter. De O.S.R.D. krijgt acht Sea Otters. Eén ervan staat aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" en is meegegaan naar de West. Vijf staan in verschillende stadia van af bouw, revisie en .montage bij Avio Diepen van Ypenburg en twee zijn nog in aanbouw bij Vickers-Armstrong, die deze handige toestellen ontwierp en vervaardigt. Deze laatste twee krij gen een landingshaak, om op het dek van Hr. Ms. „Karei Doorman" te kun nen landep, waarvoor zij bestemd zijn. Het toestel, dat thans is meegenomen, mist deze haak en moet dus na een vlucht naast Hr. Ms. „Karei Door man" op zee neerstrijken, om daarna met behulp van een kraan aan boord te worden gehesen. Het gaat natuur lijk heel wat gemakkelijker als het vliegtuig aan dek kan neerstrijken. De Sea Otter is een tweedekker en behoort tot het type ASR Mk 2. De afmetingen zijn als volgt: spanwijdte 14.02 m.; breedte 5.05 m.; lengte 12.12 m.; hoogte 4.93 m. Het gewicht van het lege toestel bedraagt 3.122 kg. Het draagt 151 kg. uitrustingstukken mee, waaronder een brancard en een kraan om drenkelingen aan boord te kunnen hijsen. Om de romp heen lopen kabels, evenals bij een reddingboot, waaraan drenkelingen zich kunnen vasthouden. De bemanning bestaat uit 2 perso nen, en er is in totaal plaats voor 4 a 5 personen. Nuttige lading 461 kg., brandstof en olie 734 kg. Het gewicht van het beladen toestel bedraagt 4.540 kg. De motor -bestaat uit een Bristol-Mercury, luchtgekoeld, met 'n maximaal machinevermogen van 855 pk. De maximum-snelheid bedraagt 240 en de kruissnelheid 160 km. per" uur. Het toestel heeft een zeer lage minimum-snelheid en kan dus onder bepaalde omstandigheden langzaam vliegen. Het is robust gebouwd en kan bij vrij ruw weer starten enlanden op het wateroppervlak. Het plafond bedraagt 4150 meter De actieradius bedraagt 820 km en kan worden op gevoerd tot 1110 km. Om op te vél len tegen grauwe lucht en een grauw zee-oppervlak is het toestel helder geel geschilderd. even vertellen. Wie de schoen past, trekke hem aan. HET ORGEL was met zijn blijmoe dig repertoire om de hoek van de straat verdwenen, toen een sinister ge loei kwam aandaveren. De brand weer! In de Witte Bioscoop was de motor van de koelmachine (die altijd werkt vanwege het ijsje in de be roemde pauze) warmgelopen. Een bit- tre, scherpe stank vervulde de kelder èn alle aangrenzende ruimten. Nu kon ook nog onze neus een poosje genie ten. Het was maar een kort poosje. De brandweer had onmiddellijk 'n seintje gekregen, en binnen de vier minuten stond reeds een motorspuit op de hoek van de Koningdwarsstraat Mannen in uniform doken in het rookgordijn, schakelden de stroom uit en bestudeer den argwanend de koelkast. Er was gelukkig geen kans op echte vlammen, zodat de slangen weer konden wor den opgerold. „Niks loos", zei een jonge blonde Jutter langs zijn (genie tende) neus weg, en wij begrijpen nog steeds niet, waarom die knaap zo'n minachtende toon gebruikte. LAAT er „niks loos" geweest zijn, de brandweer heeft een onverwachte extra-oefening gehad voor de wed strijden van vanmiddag. Zou onze jonge blonde Jutter nog gaan kijken? IV beide air sea rescue boats. Te Den Helder zijn twee voormali ge Fairmile B-motorlaunches (ex ML 136 en ML 181) verbouwd tot air sea rescue boats. Ze dateren uit de oor logsjaren. De afmetingen zijn: lengte (o.a.) 34.14 m., breedte 5.44 m., diep gang ca. 1.50 m. Voor de voortstu wing zorgen twee 12-cylinder Hall- Scott Defender benzinemotoren elk met een vermogen van 630 pk. De normale dienstvaart bedraagt 161-4 mjjl en de maximum-snelheid 20 tot 22 mijl. De verbouwing is reeds ge reed, de bootjes wachten in het Werf kanaal op de uitrusting. B. en W, van Beverwijk vragen de gemeenteraad 'n crediet van f 1.907.800 voor de bouw van 230 woningen De gemeente Velsen werd bezocht door een gezelschap Franse bouwkundigen, onder leiding van de burgemeester van Duinkerken. Op 9 Mei zullen van Delft's Koek- fabrieken te Koog aan de Zaan een nevenbedrijf openen in Ahusbuga 30 km van Stockholm n He voetbalver eniging OSV te Oostzaan heeft van de gemeente een crediet van f 26.000 ont vangen voor verbetering van haar vel den. De helft moet zij in een periode van 40 jaar terugbetalen O De ge meente Assendelft zal de 7 km lange Dorpsstraat voor f 1 van het polder bestuur overnemen Te Zaandam i® voor cricus Mullens een nieuwe tent I in aanbouw, welke naar believen *1® twee- of viermaster kan worden opge richt. De Federatie van VW's heeft de provincie Noord-Holland verzocht met f 30.000 deel te nemen in het garantie fonds voor de in Juli—Augustus in Alkmaar te houden tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y De ge meenteraad van Langedijk besloot over te gaan tot de bouw van 101 wo ningen. De „Seo Otter", speciaal ontworpen omphibie-vliegtuig

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2