Van een eenvoudige jongen tot een wereldberoemd man ■HKfè S0ÜÜ1lil®! BRtSVEM 1 Achttienjarige jongen poogde dame f 10.000- af te persen 10. Zo was Edison Prijsraadsel Het Radioprogramma Onze mededelingen Maar de politie was hem te slim af Berucht smokkelaar te Amsterdam aangehouden ct De grootste en de beste! De gemengde commissie voor Nieuw Guinea HUWELIJK X ONVEILIG SURABAjA Nederlandse Bank maakt 141/2 millioen winst De Londense havenstaking Scheepvaartberichten WOENSDAG 26 APRU» 1950 Met trots keek Moeder Edison op de Ude Februari in het jaar 1847 naar de kleine, pasgeboren baby die zij in haar armen hield. Het was een nakomertje, want Vader en Moeder Edison hadden al een zoon en een dochter. De baby was een jongen en zijn va der gaf hem de namen Thomas Alva. „Al", zoals hij genoemd werd, bracht de eerste zeven jaar van zijn leven door in het dorpje Milan in Amerika, waar zijn vader, Samuel Edison, die van Hollandse afkomst was, een kleine werkplaats had en dekbalken vervaar digde. Daarna trok de familie Edison naar Michigan en spoedig brak de tijd aan dat da kleine Al zijn vrije leventje moest verwisselen voor de schoolban ken. Zijn vader was blij dat hij de last post een groot deel van de dag kwijt zou zijn, want Al vermoeide zijn huis genoten door hun de gekste dingen te vragen en hen geregeld voor minder prettige verrassingen te stellen. Om eens te kijken of hij dezelfde resulta ten kon bereiken als een kip, ging hij óp eieren zitten. Hij liet zijn vaders schuur verbranden door onvoorzichtig heid met vuur, kon op een dag nog net op het nippertje uit het kanaal gered worden en hakte zich eens per ongeluk een lid van een vinger, toen hij een ijzeren band met een bijl bewerkte. Kortom, Vader Edison vond het hoog tijd dat zijn zoon eens aan orde en tucht leerden wennen en Moeder Nancy Edison, die zelf onderwijzeres was ge weest, begreep ook maar al te goed dat er van de jongen niet veel terecht zou komen als hij geen behoorlijk on derwijs kreeg. Zo belandde Al dus op de dorps school, waar de meester niet erg met hem ingenomen bleek te zijn, want ook hij ontkwam niet aan de onmogelijkste vragen die de jongen wist te stellen. Daar kwam nog bij, dat Al zelf nooit antwoord op een vraag van de meester gaf, waardoor hij spoedig een domoor werd genoemd en meer tijd in de hoek van de klas doorbracht dan in zijn bank. De moeilijke leerling werd door de meester niet zachter behandeld dan thuis door zijn vader, maar Moeder Edison geloofde niet in de domheid van haar zoon. Zij nam hem van de dorps school af en gaf hem zelf les, op een prettige en geduldige wijze. De kleine Al bleek nu een intelli gente jongen te zijn, die zich bijzonder interesseerde voor electriciteit en scheikunde. Hij kon er geen boeken genoeg over lezen en spoedig begon hij zelf proeven te nemen in de kelder, die hij tot laboratorium had ingericht. „Zouden mensen kennen zweven, als zij voldoende gewassen in hun lichaam hebben die lichter zijn dan lucht?", vroeg de jongen zich af. Hij besloot de proef te nemen op een schoolvriendje, die een grote hoeveelheid gasvormend poeder moest innemen. De gevolgen warén niet zo prachtig als hij het zich had voorgesteld, want het vriendje lag spoedig kreunend op de grond, met hevige maagkrampen en Vader Edison diende de jeugdige uitvinder een flink pag slaag toe met de karwats. Een ondernemende krantenjongen. Toen Al twaalf jaar oud was, besloot hij krantenjongen te worden, tot be zorgdheid van zijn moeder, die hem graag nog een poosje onder haar hoede had gehouden. In de trein tussen Port Huron en Detroit verkocht hij boeken, kranten en versnaperingen en wanneer hij in Detroit noodgedwongen een paar uur moest wachten, ging hij naar de stads bibliotheek, waar hij alle boeken las over onderwerpen die zijn belangstel ling hadden. Spoedig kreeg hij gedaan dat hij een deel van een goederenwagon als la boratorium mocht inrichten en in Port (Voor jongelui van 12 t.m. 18 jaar.) Maak het bovenstaande figuurtje van lueifers. Neem er dan vier lucifers van af, zodat je drie vierkanten over houdt. De vierkanten behoeven niet alle drie even groot te zijn. Teken de oplossing en zend hem vóór Zondag 7 Mei naar het bureau van dit blad. Huron stichtte hij een winkeltje om zijn courantenzaken wat uit te breiden. Elke dag gaf hij een dollar van het verdiende geld aan zijn moeder en de rest besteedde hij voor het aankopen van boeken en chemicaliën. Op vijftienjarige leeftijd besloot Al zelf een weekblaadje uit te geven. Hij kocht daartoe een oud persje, verza melde overal nieuws en begon zijn be drijf je in de bagagewagen. Het zaakje ging goed, tot een grote tegenslag daar plotseling een einde aan maakte. Tijdens een van de proeven die Edi son in zijn rijdend laboratorium nam vloog de fosfor in brand. De conducteur, die grote rookwolken uit de bagage wagen zag komen, holde er naar toe en gooide alle bezittingen van de jonge uitvinder uit de trein. Edison kreeg bij die gelegenheid een stevige draai om zijn oren, die erger aankwam dan misschien bedoeld was, want hij had er later zijn doofheid aan te wijten. IET. (Wordt vervolgd) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 Wie is de ware wijze? 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Vandaag. 8.15 Omroep orkest. 9.00 Uitslagen der verkiezingen voor de Provinciale Staten. 9.10 Metropole-orkest. 9.50 Gram.muziek. 10.00 Uitslagen verkiezin gen. 10.15 „Tien jaren". 10.30 Vocaal-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Uitslagen ver kiezingen. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.20 Trio X.IJ.Z. 6.0 Strijdkrachten. 7.00 Lezing. 7.15 Piano-duo. 7.30 Voor de jeugd. 8.00 Bach-serie. 9.00 Verkiezingsuitslagen, afgewisseld door gram. muziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 De sta ten zijn gekozen. 8.25 Pluk de dag. 9.00 Moe ders wil is wet. 9.35 Concert-étude. 9.40 Schoolradio. 10.00 Hoomconcert. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Choral III. 11.00 De Zonne bloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 De Zeven klapper. 12.33 Klankenregen. 1.20 Gilette Martenot. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Bloemlezing. 4.00 Bij bellezing. 4.45 Evocation. 4.50 Het Radio Jeugdjournaal. 5.15 Metropole-orkest. 5.45 Gram.muziek. 5.50 Regering'suitzending. 6.00 NCRV-koor. 6.25 Land- en Tuinbouw. 6.40 Het Leger des Heilskwartier. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 Vioolcon cert. 7.40 Vandaag. 8.05 Brabants bont. 10.05 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Toccata en Fuga. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Symphonie Fantastique. HILVERSUM II, 297 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram. muziek. 8.55 Gram.muziek. 9.00 Piano-trio's. 9.30 Crooncrcw. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Gram.muziek. 11.45 Uw dagelijkse vriend. 12.00 Chansons. 12.38 Instrumentaal allerlei. 1.15 Karinthië. 1.45 U kunt het gè- loven of niet. 1.50 Tony Murena en zijn en semble. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Jean Franssen. piano. 3.00 Klimop. 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 Kaleidoscoop. 6.15 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Theater-orkest. 7.30 Volksmuziekschool. 8.15 Het Omroep-Kamerorkest. 9.15 De geest van onze tijd. 9.45 Onbekende inventionen, 10.15 Luchtig, licht en lyrisch Frans. 10.30 Rhythm,-parade. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Nieuwe aanwinsten. Willie de Visser, M.H. Trompstraat 22, Den Helder en Marietje Fuldner, Wilhelminastraat 100 zoeken beiden 'n correspondentievriendin van 13 a 14 jaar. Corrie de Visser, M. H. Trompstraat 22, Den Helder en Coba de Vroome, Piet Heinstraat 54, Den Helder vragen een correspondentievriend of een vrien din van 13 a 14 jaar. Welke Texelse jongen wil correspon deren met Diny Vlasblom, Pontanus- straat 31 II, Amsterdam? Diny is 15 jaar oud. Jannie v. d. Wilden. Watermolenstraat 44, Westzaan, zoekt een meisje of een jongen om te corresponderen. Zij is 13 jaar oud. Wie wil 70 punten van Piggelmee ruilen voor 70 buitenlandse postzegels? Brieven aan Bert Oppedijk, Ged. Gracht 65, Zaandam. (Voor jongelui van twaalf tot en mV zestien jaar) Hallo jongelui! „April doet wat hij wil", zegt een oud rijmpje. En werkelijk, na een paar heerlijke zomerse dagen, leek het plotseling winter toen grote sneeuwvlokken luchtigjes neerdwarrelden. Maar het jonge groen en de bloesem aan de appelbomen zijn toch een onmiskenbaar teken, dat het lente is. De natuur staat niet stil en wij hopen, dal zij koning Winter na deze oproerige bui voor lange tijd heeft verdreven. Corry Tiel, jij bent natuurlijk al nieuwsgierig naar de uitslag van de kleurplaten-wed strijd, dat begrijp ik. In de afgelopen week zijn de inzendingen binnen gekomen en wij zul len ze zo gauw mogelijk uitzoeken, Corry. Heb je een prettige Paasvacantie gehad? Janna van der Spoel, of ik mij je naam nog kan herinneren? Best hoor! Die vergeet ik niet zo gauw, Janna. Hartelijk dank voor de postzegels. Ik was er blij mee. Corry de Visser, Willy de Vis ser en Coba de Vroome, jullie hebben dus zin om te corresponderen. Ik zal jullie verzoekjes bij de mededelingen zetten en wanneer jullie daar geen brieven op krijgen, wil ik over drie weken nog' graag even een berichtje van jullie hebben. Afgesproken? „Lollypop", ik kan wel merken, dat je nog geen stadskind bent geworden, want de kleurplaten die betrekking hebben op het buitenleven, trekken je het meest aan en je ziet de mooie dingen er in. Gelukkig maar. Toch ben je nu zeker wel aardig gewend in" Amsterdam. Doe vooral mijn groeten aan „Sneeuw klokje" en zeg haar, dat zij goed haar best' moet doen om weer gauw beter te zijn. „Mag nolia", gezellig dat je mee gaat doen. Je verzoekje wordt geplaatst en wanneer je daar over een paar weken nog niets op gehoord hebt, wil ik graag nog even een berichtje van je hebben. Je brief zag er fleurig uit, zeg! De schuilnaam die je hebt gekozen, werd nog niet gebruikt. Corrie Engel, tot mijn spijt kan ik je niet meer aan die eerste kleurplaat helpen. Ik heb er naar gezocht, maar het is al zo'n tijd geleden, dat hij in de courant stond. Er zijn geen cou ranten met die plaat meer te vinden, Corrie, maar gelukkig zijn er nog prijsraadsels waar je aan kunt deelnemen. Wat heb je een leuke, lange brief geschreven, Corrie. Ik heb van .je verhalen genoten en ik vind het zo prettig, dat ik je daardoor wat beter leer kennen. Corrie Bruin, je bent van harte welkom bij ons, meisje. Ik wil de postzegels graag hebben voor onze zieken, wanneer je ze niet voor een ander doel gebruikt. De oplossing van het raadsel was best, hoor. Een tien met een griffel! Marietje Fuldner, ik heb helemaal niet geweten dat je zo'n poos ziek bent geweest. Gelukkig dat je nu weer naar school mag gaan. Ben je erg achter gekomen? Ik zal om je verzoekje denken, hoor. Mechlin van der Veur, ik vind het prettig, dat je ook mee gaat puzzlen en schrijven. Wat zijn jouw ouders ver van huis, Mechlin. Zij zullen wel heel veel kunnen vertellen wanneer zij thuis komen. Leuk dat je zo'n grote briefkaartenverzameling hebt. Marry van Dijk, ik heb door vriendelijke hulp van kennissen een correspondentie-adres voor jou in Engeland gevonden. De bijzonderheden over je cor respondentie-vriend en het adres zal ik je deze week toezenden. Vielen de cijfers voor wis- en natuurkundg mee? WiUemien Schenkeveld, hartelijk dank voor je aardig entree op hijm. 't Lijkt mij in de St. Nicolaastijd een uitkomst als je zo goed rijmen kunt. De oplossing van het geval is best, Willemien. Ik vind het prettig, dat je mee doet. „Rievo", wat jammer dat die twee brieven verloren zijn gegaan. Wil je je vriendinnetje nog een keer schrijven? Leuk dat je mij zo'n uitvoerig verslag van de schoolavond hebt gegeven, 't Lijkt mij een goed geslaagd feest. Was er nog bal na? Bets Half, hartelijk dank voor de sigarenbandjes. Hoe gaat het op de huishoudschool, Bets? Wordt je al een uitstekende huishoudkundige? „Maureen", jij hebt de Paasvacantie dus op een boerderij doorgebracht. Leuk dat er in die tijd een kalfje geboren werd. Het voorjaar is op een boerderij altijd een feestelijke tijd, met al dat jonge leven. Bedankt voor je gezellige brief met aardige tekeningetjes, Maureen. Lia Room, nee, als je zo slecht tegen het rijden in een bus kunt, is het maar beter dat je aan dergelijke tochtjes geen deel neemt. Ik kan er ook niet tegen, Lia. Voor een kort traject gaat het best, maar wanneer de reis wat langer duurt is het mis. Je bent goed verwend op je verjaardag, zeg! Waarom was je zo alleen in de vacantie? Heb je geen broertjes en zusjes? „Mandola", meestal komt de naam volledig bij de prijswinnaars, maar wanneer daar bezwaar tegen is, maak ik natuurlijk een uitzondering, meisje. Hoe gaat het met de mandolinelessen? Dea Kramer, het was erg verstandig van je om de Tweede Paasdag gezellig te maken door spelletjes. Mop peren over het slechte weer helpt toch niets. Ik heb de platen ontvangen, hoor! Bert Oppe dijk, je verzoekje is geplaatst. Kijk maar eens onder de mededelingen. Hoe oud ben je, Bert? - Jannie v. d. Wilden, ook jouw verzoek heeft een plaatsje bij de mededelingen gevonden. Natuurlijk ben je van harte welkom bij ons, Jamde. Anton Mol, wat heb jij geweldige fiets tochten gemaakt. Heb je goed weer getroffen toen je op Texel was? Wemer is nu zeker al naar Bergen aan Zee vertrokken. Ik hoop, dat hij zijn boek nog voor het vertrek ontvangen heeft. Weintje Stokhof, wat heb je prachtige cadeaux gekregen op je verjaardag. Is de brief met de nieuwe pen geschreven? Hij zag er zo keurig uit. Gelukkig dat je niet op de Tweede Paasdag jarig was, want toen had onze hond zelfs geen plezier om een wandeling te maken. Gaat het goed met je moeder, Weintje? Johanna van Hoorn, J. Kwast, Horry de Vries, Jopie Fiseier, Elsje Snippe, Han Beeker, Mary van Klaveren en Maarten van Veen, jullie zijn wel kom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgend correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 7 Mei. Allen hartelijk gegroet en tot de volgende keer! TANTE IET. De verbeterde woorden in het opstel zijn tussen haakjes geplaatst. EEN FIETSTOCHT Mijn vader hou (houdt) veel van fietsen en als hij vakantie (vacantie) heeft, trekken wij er dikwijls met de fiets op uit. Op de twede (tweede) Paasdag gingen Vader en ik een tocht naar Amsterdam maken. Wij starten (startten) vroeg in de morgen en zetten er een flink vaartje in. Om tien uur paseerden (passeerden) wij Zaandam en even daarna hoorden wij een knal en de bant (band) van mijn vader's fiets bleek zo lek als een mantje (mandje) te zijn. Onmiddelijk (onmiddellijk) hebben (zijn) wij afgestapt en(hebben) een fietsereparateur (fietsenreparateur) gezocht, maar die wilde ons niet hel pen omdat het twede (tweede) Paas dag was. Enigzins (enigszins) teleurge- stelt (teleurgesteld) besloten wij om maar verder te lopen naar Amsterdam. Na een uurtje herijkten (bereikten) wij het huis van mijn oom en tante en toen konden wij het ons gemakkenlijk (gemakkelijk) maken en uitrusten van de vermoeienissen. Oom heeft later de bant (band) weer in orde gemaakt, want hij is erg practies (practisch) en heeft al het matteriaal (materiaal) in huis. Zonder verdere ongellukken (onge lukken) kwamen wij 's avonds thuis. Tot mijn spijt ontdekte ik dat de zetter een van de twintig fouten de vorige keer al verbeterd had* maar ge lukkig was er ergens anders weer een fout bijgemaakt, zodat het aantal ge lijk bleef. Inzendingen waarin 19 foute» waren ontdekt, werden ook goedgekeurd. De boeken gaan deze week naar. Corrie de Visser, M. H. Trompstraat 22, Den Helder; „Mandola", Barsinger- horn; Han Beeker, Waranda 7, Bever wijk; Bets Half, Peperstraat 76, Eg- mond-Binnen; Johanna van Hoorn, Holl.-pad 84, Zaandam. WEDINOS LABORATORIA AMERSFOOM De bewoonster van het buiten „De Boom" nabü Leusden is in de afgelo pen week belaagd door een achttien jarige jongen, die haar onder ernstige bedreigingen een bedrag van f 10.000 heeft willen afpersen. Dinsdag 18 April ontving zij een brief, waarin werd medegedeeld, dat de afzender jaren geleden ernstig was bnadeeld door een inmiddels overleden familielid van haar en dat hij thans verhaal kwam zoeken. Haar werd op gedragen een bedrag van f 10 000 in biljetten van f 1000 onder de vleugels van een postduif te binden. De duif was in de tuin verstopt. Maar omdat het personeel eerder de duif had ge vonden, dan de brief was gelezen, was het diertje al weer in vrijheid gelaten. Weldra kwam er een nieuwe brief en een nieuwe duif. Inmiddels was echter de groepscommandant van de Rijkspo litie te Leusden in de zaak gemengd en deze slaagde er in, telefonisch contact te krijgen met de briefschrijver. De opperwachtmeester gaf zich uit voor rentmeester en verklaarde zich bereid het bedrag te betalen. Op de af gesproken tijd arriveerde een taxi bij RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Dezer dagen is door de politie te Amsterdam de beruchte Rotterdamse smokkelaar Th. K. aangehouden. De man wordt er van verdacht betrokken te zijn in een uitgebreide smakkel- affaire te Rotterdam Hij zou als .ver voerder" voor een zekere H. zijn opge treden. Hij deed dit met eigen boten, die voorzien waren van dubbele bo dems en andere schuilplaatsen. Men beschouwt zijn arrestatie als de sluit steen van het onderzoek in de zaak tegen H. per rol Door de regering van de R.I.S. zijn aangewezen als leden van de gemeng de Nederlands-Indonesische commissie voor Nieuw Guinea: mr. Moh Yamin, bij afwezigheid te vervangen door mr. Teng Tjing Leng: prof. dr. R. Slmet Imam van Poso; mr. Makaliwy. Behalve mr. Moh Yamin, die tevens lid is van de missie der R.I.S. naar Moskou, zijn dnze personen geen poli tieke figuren. DOOK MARY BÜRCHELL Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz.- piogr. 10.00 Orgel. 10.30 Portland Light Or- chestra. 11.00 Mrs. Dale's Diary. 11.15 BBC Light Orchestra. 12.00 VI. Br.: Chabricr. 12.15 Flc%er en Madson. 12.40 Verv. recital. 1.15 Gram. 2.00 Muz.gesch. 3.00 Gram. 3.45 Gershwin. 4.00 Omroeporkest. 5.00 Gram. 5.05 Fr. Br.: Interviews. 5.10 Ensemble Heync. 6.00 Voor dc soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.20 Fr. Br.: Omroeporkest. 8.00 VI. Br.: Verz.progr. 9.0G Roer-roer-roinmc-de- pot. 9.30 Gram. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Rossini. 11.05 Gram. LIJN IV: 7.15 Gram. 7.50 „Litt itp your hearts". 8.10 Concert. 9.05 Gram. 10.00 l.u\.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 Gew VI Omroep; Diversen. 12.00 Eng. H.S.: Orkiwi Stewart. 12.20 Voor de boeren. 12.30 Ene L.P.: Mil.-orkest. 1.00 BBC Nortb. Orchestra 1.45 Voor de kinderen. 2.00 Fr. Br.: Kamei muziek. 2.30 Schoolradio. 3.00 Populaire mu ziek. 4.00 Symph.-programma. 5.00 LuxBal- timore Tabemaele. 5.30 Le Passe-Temps des Dames et Demoisellcs. 5.45 Eng. L.P.: Piano. 6.00 Dansorkest. 6.30 Mncpherson. 7.00 Eng. U.S.: BBC Koor en orkest. 7.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 8.00 Kalundborg: Amusements koor. 8.30 Eng. L.P.: Glee Club. 9.00 „Welsh Rarebit'.. 10.15 ..Topic tor to-night". 10.20 Orkest Silvester. 11.00 Voordracht. 11.15 En semble Byfield. C47) Toen ging de bel en werd zij einde lijk verlost uit haar onnatuurlijk niets doen en kon ze naar de deur gaan om die te openen. Elliott keek verbaasd door dit on middellijk verschijnen en zei: „Dag! ben ik laat?" „Nee.... o, nee". Haar stem klonk prachtig natuurlijk. „Ik kwam juist de trap af, toen je belde, ik dacht wel dat jij het zijn zou". Ze hoopte, dat de Engel der Ver gelding deze flagrante leugen over het hoofd zou willen zien, maar dit leek niet het geval te zijn, daar El liott blijkbaar vergat, dat het tot de olirhten van een verloofd man hoor- dee zijn fiancee te kussen bij de be groeting Instee hiervan legde hij zijn hand onder haar arm dit echter op zeer vriendsr'melijke wijze en geleid de haai ncar de auto met de opmer king: „Pas op. het is hier wat glib berig". Maar ze reden dan toch eindelijk weg van het huis, zonder dat tante Lydia de kans had gekregen met hem te spreken. Nog wat suf en onzeker na de ang sten van het laatste kwartier, besloot Teresa geen verklaringen te doen be treffende Marcia, zolang ze in de auto zaten. Met wat ze zelf een laf er zich van af maken oordeelde, nam ze zich voor te wachten tot later op de avond, wanneer de aanwezigheid van al de andere Burderns het makkelijker zou maken. Gelukkig duurde de rit kort en was er geen tijd geweest meer dan de meest oppervlakkige vragen en antwoorden te wisselen betreffende hun bezigheden gedurende de dag, vóór ze bij het grote stenen huis ar riveerden. Hij liet haar nu de hoofddeur bin nengaan en opnieuw onder de indruk van de pracht van het huis, dacht ze met onopzettelijk cynisme: Natuur lijk zou Marcia dit niet zonder strijd willen opgeven. Hoe heeft één van ons kunnen denken, dat ze dat wel zou doen? Ze werd door al de Burderns met vriendelijk vertoon begroet, in An- thony's geval oprecht vriendelijk en met een bewonderenswaardige poging daartoe, waar het Jessica en Clara betrof. En bijna onmiddellijk deed zich de gelegenheid voor, zonder op hef Marcia's ongeluk mee te delen en tegelijkertijd pijnloos een haast even onpleizierig onderwerp te behandelen „Wat hebben je oom en tante van het engagement gezegd, Teresa?" i vroeg mevrouw Burdern, op een toon, die te verstaan gaf, dat hoe verrast ze ook mochten zijn geweest, de ver rassing toch zeker een blijde was. Elliott permitteerde zich een licht ironische glimlach en draaide zich toen om, teneinde voor de drank te zorgen. „Ja, het was zeker een grote ver rassing," zei Teresa beleefd. „Maar ze waren te zeer vervuld van Mar cia's ongeluk, om „Wat voor een ongeluk?" Elliott keerde zich met een ruk om bij het zijtafeltje. En Teresa vroeg zich af of slechts haar opgewonden verbeel ding haar deed denken, dat hij ver bleekte. „Weet je dat niet?" Ze zorgde er voor haar stem rustig en op normale hoogte te houden. „Ze is van haar paard gevallen, gisteren. Het is alleen een vrij ernstige hersenschudding, maar eerst wisten zewisten we niet of het een gevaarlijke kwetsuur was." „Erg vervelend," merkte mevrouw Burdern minzaam op. „Pech," mompelde Clara. En haar gewoonlijk zachte briune ogen straal den van een voldoening, die hen on gewoon hard en helder maakten. (Wordt vervolgd) Adel verplicht; maar plichtsbe trachting adelt. (Fliegende Blatter) Het is de laatste dagen in en om Surabaja weer zeer onrustig. Zondag hield de militaire politie in Sidoardjo een gestolen auto aan, waarin zich het lij' van een Chinees ingezetene van Surabaja bevond, aan handen en voe ten gebonden. De twee inzittenden, die in uniform gekleed waren, zijn gear resteerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de commandant van de on- dernemingswacht van de suikerfabriek Tjandi door rampokkers vermoord. Hij werd van achteren neergeschoten. De mobiele brigade van de TNI heeft een onderzoek ingesteld, dat vruchteloos bleef. Ten slotte zijn, volgens het blad „Harian Umum" twee Indonesische handelaren door drie Nederlandse mi litairen beroofd. De handelaren wer den uitgenodigd een hoeveelheid goe deren per vrachtauto naar een bepaal de plaats buiten Surabaja te brengen, waarna zij op een stille plek werden geslagen en bestolen. Zij raakten 300 en een hoeveelheid goederen kwijt. Blijkens het verslag van De Neder- landsche Bank N.V. over het boekjaar 1949, uitgebracht in de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders, is volgens de winst- en verliesrekening een netto winst gemaakt van f 14.539.182 (v.j. f 14.074.424). Krach tens artikel 36 van de Bankwet 1948 wordt daarvan gestort in het reserve fonds 20 of f 2.907.636 (f 2.814.885) Het resterende ad f 11.630.545 (f 11.259.539) is aan de staat uitgekeerd. EGYPTE HEFT STAAT VAN BELEG OP Het Egyptische parlement heeft be sloten de staat van beleg in geheel Egypte behalve voor enkele gedeelten van de Suez-kanaalzone en het schier eiland Sinai dat aan Palestina grenst op te heffen. De staat van beleg werd op 15 Mei 1948, bij het uitbreken van de vijandelijkheden in Palestina, afge kondigd. huize „De Boom" en de chauffeur, (fc overigens met de zaak niets te maken bleek te hebben, zou het geld in ont vangst nemen. In plaats van geld, kreeg de chauffeur een paar potige wacht meesters van de rijkspolitie mee en heel kort daarna was de briefschrijver in veilige handen. Gisteren zijn nog 600 militairen naar de haven van Londen gezonden om deel te nemen aan het lossen van de schepen, die levensmiddelen vervoe ren. Duizend soldaten zijn gisteren met het lossen begonnen. Het aantal sta kers bedraagt bijna 12.500. De bestuur ders van de auto's van de Shell heb ben besloten het vervoer van benzine en stookolie voor de kranen en andere haveninstallaties gedurende de staking te boycotten. Abbedijk, Buenos Aires—New York, 24-4 van Bahia Akkrumdijk, R'dam—New York, pass. 24-4 Lands End Albireo, R'dam-' Buenos Aires, pass. 24-4 Finisterre Almdijk, R'dam—Gulfhavens, pass. 24-4 Horta naar Vera Cruz Arkeldijk, 23-4 van Houston naar Londen Arnedijk, New Orleans—R'dam, 24-4 te Antwerpen Averdijk, R'dam—Gulf, pass. 24-4 Ouessant Baarn, Cristobal—A'dam, 24-4 te Liverpool Bantam, R'dam—Djakarta, 24-4 van Aden naar Belawan Bengkalis, Bahrein- K'dam, 24-4 schuilend bij Vlissingen Bois- sevain, 23-4 van Bangkok naar Singapore Celebes, A'dam—Balik Papan, pass. 24-4 Guemsey Chama (t), Yarrow—Suez, pass. 24-4 Newark lichtschip Coryda (t), 25-4 van Suez te Abadan Duivendrecht (t), Buenos Aires—Londen, pass. 24-4 Ouessant Gadila (t), Liverpool—R'dam, pass. 24-4 Scilly - Grootekerk, Tanga—A'dam, 24-4 van Kaapstad naar Walvisbaai Indrapoera, R'dam—Dja karta, pass. 24-4 Finisterre Jaarstroom, Lagos—A'dam, pass. 24-4 Kaap St. Vincent naar Le Havre Japara, 25-4 van Menado naar Makassar Johan van Oldenbarneveldt, Djakarta—A'dam, 24-4 te Colombo Kota Inten, R'dam—Djakarta, 25-4 te Palembang Langkoeas, Java—Halifax, 25-4 van Port Said naar Marseille Leersum, Port Gentil—Tako- radi, pass. 24-4 St. Thomas eiland Lek haven, Buenos Aires—A'dam, 24-4 van Mon tevideo naar St. Vincent Leopoldskerk, R' dam—Bushire, 24-4 van Muscat naar Dubai - Lombok, Makassar—A'dam, 24-4 van Beyrouth Mapia, Java—New York, 24-4 van Kantang naar Colombo Mentor, 24-4 van Izmir naar Istanboel Ondina (t), van Bandarshapoer naar Suez, pass. 24-4 Aden Oranjefontein, Beira—A'dam, 24-4 van Teneriffe naai" South- ampton Polydorus, New York—Surabaja, 25-4 te Gibraltar Poseidon, New York—Aruba, 24-4 in Monapassage Prins Alexander, R' dam—Montreal, 24-4 van Antwerpen naar Port Alfred Roepat, Sydney—R'dam, 24-4 van Suez naar Port Said Salland, A'dam—Buenos Aires, 24-4 te Pemambuco Saparoea, Dja karta—A'dam, pass. 24-4 Algiers Sibajak, R'dam—Australië, 24-4 te Port Said Singkep, Tacoma—Calcutta, 24-4 te Beypore (rede) Stad Haarlem, 24-4 van Savona naar Huelva Straat Soenda, Rio de Janeiro—Japan 24-4 van Yokohama naar Nagoya Streefkerk, R'* dam—Calcutta, pass. 24-4 Gibraltar naar Mar seille Stuyvesant, Curagao—A'dam, 24-4 van Antwerpen Sumatra, Djakarta—A'dam, 24-4 van Singapore naar Belawan Sunetta (t), Mena al Ahmadi—Stanlow, pass. 25-4 Scilly Tabian, New York—Calcutta, *24-4 van Port Said Tabinta, Djakarta—A'dam, 25-4 te Colombo Telamon, 24-4 van Trinidad naar Curagao Titus, 24-4 van Gibraltar naar Me gara Waterman, R'dam—Djakarta, 24-4 van Aden Willem Barendsz, Kaapstad—A'dam, 24-4 dwars Ouessant Willemstad, A'dam— Cristobal, 24-4 van Madeira naar La Guaira. Aagtedijk, 24-4 van Galveston te Havanna Algenib, R'dam—Porto Alegre, 21-4 van Santos Alwaki, 23-4 van Boston te Phila- delphia Andijk, 22-4 van R'dam te Vera Cruz Axeldijk, 24-4 van Boston te Philadel- phia Blommersdijk, 23-4 van Baltimore te Norfolk Dalerdijk, Seattle—R'dam, 24-4 van San Francisco naar Los Angeles Kedoe, 21-4 van Moelmein te Akyab Kota Gede, 22-4 te Mossamedes, 24-4 naar Lobito Mar ken, Basrah—New York, 23-4 te Colombo Melampus, Surabaja—Halifax, 22-4 van Dja karta naar Singapore Ruys, Japan—Rio de Janeiro, 21-4 te Buenos Aires Soestdijk, 24-4 van Charleston te Baltimore Sommels- dijk, 23-4 van Mobile naar New Orleans btrecht, 21-4 van San Francisco naar Portland Weltevreden, Djakarta—R'dam, 24-4 16 uur van Belawan Westerdam, 24-4 5 uur van R'dam te New York Willem Ruys, 25-4 .30 uur te Southampton. 26-4 8 uud ont scheping te R'dam. Aagtedijk, 24-4 van Havanna naar Ant werpen Aalsum, Karachi—R'dam, 25-4 te Le Havre Aldabi, R'dam—Buenos Aires, 25-4 van Santos naar Montevideo Andijk, 25-4 van Vera Cruz te Coatzacoalcos Ariadne, A- dam-Haifa, 24-4 van Gibraltar - Boskoop, 24-4 van Aruba te Curagao Breda, A'dam— Chili, 24-4 van Buenavontura naar Guayaquil Cistula (t), 25-4 van Tripoli naar Le Havre Delft, San ^tntonio—Hamburg, 25-4 van Vaiparaiso naar Antofagasta Esso Rotterdam (t), 23-4 van R'dam te Aruba Ganymedes, Santiago—A'dam, 23-4 van Aux Cayes te Cu- racao - Haarlem, 24-4 van La Guaira naar Puerto Cabello - Helder, 22-4 van Buenos Aires naar Montevideo Hercules, 25-4 va*1 Bourgas te Istanbul Hoogkerk, Japan-fR' dam, 25-4 te Port Swettenham Hos, 24- van Malta naar Calamata Jaarstro&m, Lago -A'dam, pass. 25-4 Lissabon naar Le Havre Lemsterkcrk, R'dam-Abadan, 23-4 van Kfj Tanura - Leuvekerk, R'dam—Basrab, van Genua naar Port Said Maashaven, van Antwerpen te Las Palmas - Nestor, van Palermo te Burriana - Orestes, 23-4 van Montevideo naar Buenos Aires Orion» van Oran naar Lissabon - Prins Philips lem, Puerto Limon-R'dam, 24-4 van Bermuaa Pygmalion, 20-4 van Houston te Charles Ridderkerk, A'dam—O.-Afrika, van Aden naar Mombassa Roebiah, A -Makassar, 24-4 van Djeddab naar *deI1p Schiedijk, Djï*karta-New York, 24-4 van Swettenham naar Penang - Sibajak. R dam Australië, 24-4 van Port Said Stad ScMT dam, Narvik—Einden, pass 25-4 Bergen V ulcanus. 14-4 van Genua naai Sanfehu Zaan, 24-4 van R'dam te Gefle.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4