In Hendrik Ido Ambacht vindt de roem der zeeën zijn graf Polderlasten met f 4.- verhoogd Slotavond van toneelwedstrijd in Anna Paulownapolder Gemeenschap „Julianadorp Vooruit" uit fusie geboren Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Vlieringen Nodig wegens ver betering van wegen De betekenis van het Rode Kruis-werk Negentien deelnemers aan zangconcours Urk Gratis naar Steenwijk De opzet geslaagd Wandeltocht langs de bollen Texel SIC TRANSIT GLORIA MUNDI Hef slopen werd vak een Henderikx De heer J. blijft voorzitter Pim, Pam en Pom op avontuur in Luilekkerland Besommingen l|muiden 't Zand DONDERDAG 27 APRIL 1950 In de vergadering van de hoofdinge landen van het Heemraadschap Wierin gen is het bestuursvoorstel aangenomen om de lasten te verhogen met f 4,— per ha. De lasten voor de ongebouwde eigendommen werden vastgesteld op 4 pet. Onder voorzitterschap van Dijkgraaf J. Lont kwamen de Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen in hotel „Centraal" bijeen. Van de Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling was een schrijven bin nen gekomen, waarin werd vermeld, dat deze commissie, na overleg met de directeur-generaal van de Landbouw, geen medewerking zal verlenen aan het opknappen van de, z.g. oude wegen. Met de herziening van deze wegen gaan vrij hoge kosten gepaard, welke moeilijk door het Heemraadschap al leen kunnen worden gedragen. Er zal worden gepoogd tot een andere oplos sing te komen. De keur werd, behoudens kleine wij zigingen, goedgekeurd. Hamerstukken. Aan de ingeland D. P. Lont werd een stukje weiland verkocht, gelegen in de Hoelmrekoog, ter grootte van plm. 600 m2 voor de som van f 100, Verkocht werd aan de ingelanden Gebr. Tijsen Cz, M. Tijsen Mz., C. Koorn Vz. en P. Bakker een perceel water (de z.g. Pasjessloot) voor de som van f 1. In een schrijven van de Noord-Hol landse Waterschappen werd aanbevo len overtollige kasgelden te deponeren bij de Rijksbank. Daar het Heemraad schap de kasgelden belegt bij de Coöp. Boerenleenbank, meenden Hoofdinge landen de adviesgever te moeten mede delen, dat in dit opzicht geen afwijking wordt gemaakt. Het vertrouwen in de Boerenleenbank werd nimmer be schaamd en het kapitaal van deze Bank sluit ieder risico uit Een uitkering van 5 pet. zal over het eerste kwartaal 1950 worden verstrekt aan de daarvoor in aanmerking komen de personeelsleden. Het doen deelnemen in het Bedrijfs pensioenfonds van de in dienst bij het Heemraadschap zijnde losse arbeiders werd goedgekeurd. Een tijdelijke geldlening ter voorzie ning in de behoefte aan kasgeld tot ten hoogte 5000 kan worden aangegaan bij het Heemraadschap de Wieringer- meer tegen een rentevoet van IX Begroting De uitgaven zullen bedragen 44506.65. Hierin is een post van 12.000.- ver disconteerd voor het onderhoud van Wegen. Deze gelden zullen worden be steed voor verbetering van de bij de ruilverkaveling tot stand gekomen we gen. Bovendien is geraamd voor on derhoud van kanalen etc. 7000.en voor sluizen, duikers etc. 1500. De verhoging van de omslag van 11.- tot 15.- per ha had niet de volle in stemming der vergadering. Deze ver hoging is nodig voor het opknappen van nieuwe wegen. De heer Meijert Lont was van me ning, dat het batig saldo van 5000. en de ost van 12.000.reeds hoog genoeg zijn. De heer Jan Veerdig In Hotel De Haan werd een film avond gehouden, welke was georgani seerd door afdeling WieringenWierin- germeer van het Ned. Rode Kruis. De avond was maar matig bezocht. De film gaf een beeld van het belangrijke en vredelievende werk van het Rode Kruis. Vooral in oorlogstijd heeft deze organisatie nuttig werk verricht; we denken b.v. aan de Informatiedienst, voedselaanvoer in bepaalde gebieden enz. Het Nederlandse Rode Kruis, dat werd opgericht in 1867, beweegt zich in een steeds ruimer kring, n.1. hulpver lening in tijd van oorlog en vrede en hulpverlening aan behoeftigen en in validen, bloedtransfusie, waardoor dui zenden genezen werden. De smalfilms gaven een uitstekend beeld van het werk van het Rode Kruis. Vooral het vredeswerk voorziet in een grote behoefte. We denken slechts aan de eerder genoemde bloedtransfusie dienst. De film, welke na de pauze werd ver toond, schetste het leven van Florence Nightingale, de Witte Engel. De aanwezigen hebben enig beeld gekregen van de machtige organisatie, die in 1864 door de Zwitserse arts en schrijver,Jean Henry Dunant, werd ge sticht. Het ligt in de bedoeling van de Bond van Zangkoren in Noord-Holland op 25 Juni en 2 Juli een zangconcours in Ci nema De Haan te Hippolytushoef te houden. In totaal zullen aan dit con cours door negentien verenigingen wor den deelgenomen, waaronder een twee tal dameskoren. De navolgende verenigingen zullen uitkomen: dameskoor Beets; geemngde horen Aartswoud, Binnenwijzend, Hem, Midden-Beemster, Hauwert en Andijk. Op de tweede dag, 2 Juli, zullen ver enigingen uit Dirkshorn, Oostwoud, Grootebroek, Nieuwe Niedorp, Zang en Vriendschap en Hippolytushoef en Ex celsior van De.i Oever hun krachten meten. Ook een dameskoor uit Juliana- dorp zal hieraan deelnemen. In totaal komen negentien verenigin gen naar Wieringen. meende, dat een oppervlakte-behande ling met grote bedragen zou gepaard gaan. De heer Jb. Dekker stelde voor het bedrag te halveren, wat zou neer komen op 13.- per ha.' Hij wilde te- een !ening aangaan van pl.m. 3600.om de nieuwe wegen te her zien over een traject van ongeveer tien kilometer. Bij hoofdelijke stemming werd het voorstel van de heer Jb. Dekker ver worpen met 13 tegen 4 stemmen. De lasten zullen dus tot 15.- opgevoerd worden. Op een vraag van de heer Wm. Snooy over een wegenbelasting, ant woordde de voorzitter, dat dit een punt van onderzoek vormt van de wegen inspectie. De balans werd vastgesteld op een bedrag van 46.141.09 waarbij de las ten werden vastgesteld op 15.- per ha en lasten bebouwde kom op 4 proc. Bij de feestelijke ingebruikneming van de nieuwe weg Steenwijk—Blokzijl werd, op initiatief van de Vereniging Steenwijker Belangen, een gratis tocht per bus van Urk naar Steenwijk en terug aangeboden. Niet minder dan 6 bussen werden in gebruik gesteld. On geveer 250 Urkers maakten van deze gelegenheid gebruik om de feestelijkhe den te Steenwijk te bezoeken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik S., z. van L. Loosman en J. H. van den Akker. Dirkje, d. van J. Kaptein en E. Hak- voort. Lammertje, d. van K. Romkes en M. Wakker. Willempje, d. van W. de Boer en L. Kramer. Getrouwd: Meindert de Boer en Marijtje Brands. VISBERICHT URK, 26 April 1950. Door 24 vaartui gen werd aangevoerd: 634 pond kuilpa- ling 9298 cent en 190 pond fuikaal f 1.10, alles per pond en 165 manden nest f 1.31 per mand van 25 kg. Aan het begin van de sluitingsavond van de in het afgelopen seizoen gehou den toneelwedstrijd richtte mr. H. Jon ker Hz. zich tot het college van B. en W., het bestuur van de Polderse Ge meenschap, de jury, de wedstrijd-rege lingscommissie, de leden van de deel nemende verenigingen en allen die verder de zaal van Veerburg vulden en heette in het bijzonder welkom de groep spelers en speelsters, die deze avond luister zouden bijzetten door de opvoering van „Tante Roosje", een blij spel van Jaap van der Poll. Zoals bekend was de wedstrijd ge organiseerd door de Polderse Gemeen schap, die daartoe in staat werd gesteld door een subsidie van de gemeente. De organisatie van de slotavond was ech ter voornamelijk het werk van de voorzitter en secretaris van de rege lingscommissie, die een keuze deden uit het spelers-materiaal van de polder, dat zich beschikbaar stelde voor de vervulling der rollen van het aardige, geestige blijspel „Tante Roosje". Mis schien was bij een onbeperkte keuze een nog sterkere bezetting mogelijk ge weest, maar de groep bestaande uit de heer J. P. G. A. Breur, mevr. E. Blok- Oostdijk, de heer Jacq Winnubst, mej. P. Rezelman (in de titelrol), de heer J. N. Veenis, mevr. T. A. Popst-Kalf, mej. A. Ran en de heer A. Blok gaven onder regie van de heer Veenis een vertolking van het stuk, die, naar veler mening deze opvoering (buiten mede dinging natuurlijk) tot het hoogtepunt van de wedstrijdorganisatie maaktel Aan het slot huldigde de heer Breur dokter Veenis met bloemen voor zijn uitstekende regie en nadat deze daar voor bedankt had, betoogde de heer Veenis, dat veel meer mensen zich aan de toneelspelkunst zouden kunnen wij den, daar menigeen in het dagelijks leven de advocaat op zijn kantoor of voor de balie, de arts tegenover zijn patiëten, een ander weer onder an dere omstandigheden toneel moet spelen en dan blijk geeft die kunst heel goed te verstaan. Mr. Jonker wilde namens alle aan wezigen de toneelgroep voor de uitste kende opvoering van „Tante Roosje" danken en kon daartoe volstaan met te wijzen op het applaus, dat men ver wierf en dat een wel zeer duidelijke taal had gesproken! Burgemeester Mijnlieff, die alle wed strijdavonden had bijgewoond, reikte aan de hand van het rapport der jury de prijzen uit. Zijn eigen mening over de wedstrijd uitend zei mr. Mijnlieff o.m., dat hij fouten had opgemerkt, maar ook zeer goede spelmomenten. De opzet achtte spreker geslaagd. Er was belangstelling uit alle kringen van de bevolking en voor de deelnemende verenigingen was de wedstrijd een sti mulans om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Na gewezen te hebben op de eis van een goede uitspraak der Nederlandse taal, sprak de burgemees ter de wens uit, dat het niet bij net goede initiatief voor deze wedstrijd zou blijven en gaf de verzekering, dat ook bij volgende pogingen om het plaatse lijk toneel op hoger plan te brengen op de steun van het gemeentebestuur ge rekend zou kunnen worden. Met een hartelijk applaus voor iedere vereniging maakte burgemeester Mijn lieff hierna de uitslag bekend en over handigde de gewonnen prijzen. De 1ste verenigingsprijs was voor Het Klein Begin" met „De Fuik" 133,3 punten; 2de verenigingsprijs „Ons To neel" met „En de bossen zingen een lied", 128,9 punt; 3de verenigingsprijs Kunst na Arbeid" met „Vliegersvrou wen", 106 punten. Ereprijs voor de beste toneelaankleding „Het Klein Be gin" 8; ereprijs voor de keuze van het stuk „Ons Toneel" 8; ereprijs voor de beste uitspraak „Ons Toneel" 7,4; ere prijs voor het beste kapwerk „Het Klein Begin" 6,5 (grimeur Y. Veenis). De heer Goettsch uit Schoorl sprak namens de jury (de andere Jeden wa ren de heren Snel uit Alkmaar en de heer Wiedijk van Barsingerhorn). Sor wenste de verenigingen niet alleen ge luk met de gewonnen prijzen, maar vooral ook met het feit. dat het toneel hier de steun van het gemeentebestuur heeft en voorts met het bestaan van de Polderse Gemeenschap, die kans zag de gezelschappen uit één plaats in een wedstrijd tegenover elkaar te zetten. Geheel in overeenstemming met de wens der regelingscommissie was «de beoordeling zó geschied en waren |le rapporten zó opgemaakt, dat de ver enigingen niet tegenover elkaar uitge speeld werden. Ieder kreeg ook alleen het schriftelijk rapport wat op het eigen optreden betrekking had en de prijzen waren uitsluitend verenigings- prijzen. De heer Goettsch deelde nog mede. hoe het de jury getroffen had, dat geen der verenigingen bij de keuze van het stuk te hoog heeft gegrepen en gaf daarna tal van practische wenken, waarmee de verenigingen hun voordeel kunnen doen: Onder auspiciën van de Ned. Wandel sportbond had de plaatselijke wandel sportvereniging „Door Weer en Wind" voor Zaterdag en Zondag Bloembollen- tochten georganiseerd. Zaterdagmiddag trad de schooljeugd boven 10 jaar aan voor een tocht van 10 km. Allen volbrchten hun wandeling goed, zodat ze ook allen een draag- med ii 11e verwierven. School II van Breezand werd door 16 kleine'tippelaars vertegenwoordigd en kwam dus ook nog voor een groepsprijs in aanmer king. Behalve de leden van D.W.W. namen twee groepen van 30 wandelaars uit Hoorn, een van 40 uit Den Helder, een van 30, hoofdzakelijk jongeren, uit Hoogwoud en verder wandelaars uit Alkmaar, Ursem, Wieringen en Wierin- germeer deel aan de tochten van Zon dag. Velen liepen 30 km, de overigen 20 km. Ook nu waren er geen uitvallers en de EHBO-groep uit Schagen behoef de maar in enkele gevallen enige hulp te verlenen. Hoewel de deelname bevredigend was, was de „concurrentie" van Haar lem merkbaar, waar des morgens om 11 uur reeds meer dan 2000 wande laars gestart waren en toen nog niet te overzien was, wanneer de laatste zou vertrekken. Het start- en eindpunt van de hier gehouden tochten was de zaal van de heer W. Kossen, welke zaal heel aardig door dhr. Jb. Muntje werf met bloemen was versierd en waar Zaterdag ook een begroetingsavond werd gehouden ter ere van de wandelaars van bui ten, die toen reeds gedeeltelijk, in de Polder aanwezig waren en bij leden van D.W.W. werden ondergebracht. Met toneel, zang en muziek, b.v. van de Annabella's uit Julianadorp, werd de avond op prettige wijze gepasseerd. De heer Lücker uit Den Helder, lid van de pers- en propagandacommissie van de Ned. Wandelsportbond, voerde er het woord. Vóór de aanvang van de Zondagse tocht werden de deel nemers toegesproken door een be stuurslid van de bond, de heer H. van den Bos uit Hoorn. OMZET VISAFSLAG OUDESCHILD In de week van 17 tot 22 April j.1. werd omgezet aan de gemeentelijke visafslag te Oudeschild: 562 kg bot; 2907 kg garnalen; 10 kg geep; 48 kg kaan; 955 kg kabeljauw; 8 kg rog; 2233 kg schar; 9595 kg schol; 44 kg poon; 1349 kg tarbot; 7573 kg tong; 1497 kg wijting; 3 kg kommeraal; 12 kg lever; 920 kg kokhanen; 8i^ kg zalm en 33 kg flint. SCHEPEN", DIE EENS de trots waren van koopvaardij en marine, gaan, afgedankt en vergeten, ten onder op de sloperijen in Hendrik Ido Am bacht, waar zich de drie grootste en tevens enige zeeschepenkerkhoven van ona land bevinden. Aan de dyk, de streeknaam van het dorp Hendrik Ido Ambacht, gelegen aan de voormalige rivierarm de oude Waal en de Noord op het eiland IJsseimonde. vindt de roem van de zeeën zijn graf. Men zal hier echter tevergeefs de stilte zoeken. Integendeel, het is er één en al leven en beweging en het lawaai is niet van de lucht. Men hoort er het gesis van de snij-branders, het geratel van de pneumatische hamers en het snerpende geluld der hijskranen. Sic transit gloria mundi aldus vergaat 's werelds roem. die er uitstekend kijk op had, wat voor de ontwikkeling van zijn sloperij nodig was. Ook vak- en koopmanschap zijn no dig. De Rijsdijken bezitten deze kwa liteiten. Zodra zij te weten komen, dat ergens in Europa een schip wordt op gelegd, dat voor de sloop bestemd is, trekt men erheen. In korte tijd moet men een taxatie maken, hetgeen geen De statige passagiers-, vracht- en oorlogsschepen mogen hier hun be staan eindigen, de talrijke onderdelen, w-aaruit zij zijn samengesteld, leven echter hun eigen leventje voort. Want vrijwel alles wat van deze schepen af komt, vindt zijn weg weer naar in dustrie, handelaar of hoogoven. Het slopen van schepen werd voor het eerst als vak beoefend ongeveer vijftig jaar geleden. Omstreeks 1850 bouwde men de eerste schepen van ijzer, die om en nabij vijftig jaar mee gingen. De tegenwoordige schepen, die van staal worden gebouwd, hebben slechts een levensduur van hoogstens dertig jaar. Zij zijn echter minder zwaar, waardoor het laadvermogen groter is. Bovendien gaat de techniek met zulke sprongen vooruit, dat zij vooral wat de machines betreft, toch spoedig verouderen. Stichters van de eerste Scheepsslo- perij in Nederland waren de heren Frank en Arie Rijsdijk. Nadat eerst voor gezamenlijke rekening begonnen was, splitste dit bedrijf zich in twee aparte zaken, waarvan de heer Arie Een oude oorlogsbodem vaart zijn laatste gang naar het schepenkerkhof. Rijsdijk, de oudste nog in leven zijnde stichter dezer bedrijven, binnenkort 73 jaar wordt. Dit bedrijf wordt nu uit geoefend onder de naam N.V. Arie Rijs dijkBoss Zonen. Klein begonnen JJITERAARD WERD KLEIN begonnen en heeft men veel ervaring moeten opdoen, doch reeds in dat eerste begin bleek Arie Rijsdijk een pienter man, DE LAATSTE RUSTPLAATS Overzicht van het schepenkerkhof te Hendrik Ido Ambacht. Dinsdagavond werd in café Prins Hendrik een ledenvergadering gehou den van de verenigingen Julianadorp Vooruit en de Gemeenschap Juliana dorp, om tot een fusie te geraken. Als voorzitter fungeerde de heer J. Henderikx. Deze deelde mee, dat door de besturen van beide verenigingen tot een fusie was besloten op voorwaarde, dat de nieuwe vereniging de naam zou dragen van „Gemeenschap Julianadorp Vooruit"; dat de nieuwe vereniging elk jaar een floralia- en middenstandsten toonstelling zou organiseren, verder de Herdenkingsdag op 5 Mei zou vieren en ook andere feestelijkheden en ju bilea zou herdenken. De kassen van beide verenigingen zouden samenge voegd worden. Het bestuur zou uit ze ven personen bestaan. Op deze voor waarden besloot ook de vergadering tot de fusie. Meteen werden reeds enkele zaken behandeld. Op 5 Mei zal de Herden kingsdag worden gevierd, met 's mid dags kinderspelen. Daarna zal een her denkingsavond worden gehouden waar aan na een inleiding door de voorzitter de zangverenigingen „Ons lied" van de 57. De verschrikkingen zijn voor de arme bewaker nog niet ten einde. Ter wijl hij met gebogen hoofd verder loopt, hoort hij plotseling gezang. Het komt uit de richting van de vijver. Wat kan dat nu weer betekenen? Ooh, het zijn Pim, Pam en Pom die na 'n klein dutje zich weer wat opgeknapt voelen en een vrolijk lied hebben aan geheven. Hoor maar: „En we gaan nog niet naar huil.... nog lang niet, nog lang niet...." klinkt het door de stil le nacht. Het is meer dan de bewaker verdragen kan. „Dat gespuis, dat ge spuis", sist hij tussen zijn tanden. „Ze gaan nog met naar huis, durven ze te zingen. Als het aan mij ligt, gaan ze nooit meer naar huis. Wacht, ik zal je leren om in mijn mooie tuin allerlei verwoestingen aan te richten". En woedend snelt hij voort in de richting van de vijver. Plattelandsvrouwen en de Christelijke Gemengde Zangvereniging met kinder koor en de Harmonievereniging Kunst zin medewerking zullen verlenen. De middenstanders zal worden verzocht die middag hun zaken te sluiten. Ook de particuliere werkgevers zal worden gevraagd het personeel vrij te geven. Autotocht Voor de deze zomer te organiseren autotocht voor ouden van dagen is door de commissie, bestaande uit mevr. Van Vegten en de heren Q. v. Nuland en L. Tigchelaar een voorlopig plan opge maakt. Als datum werd vastgesteld 1 Augustus. Men is voornemens naar Oud-Valkeveen en Hilversum te gaan. Tijdens de bestuursvergadering wer den de functies als volgt verdeeld: J. Henderikx, voorzitter; L. Tigchelaar, vice-voorzitter; J. van Bodegraven, se cretaris; K. Wijnsma, penningmeester; Q. v. Nuland, 2e secretaris; L. Nieuw- land en H. Schermerhorn commissaris sen. De besommingen van Woensdag wa ren: trawlers IJM. 94, f 6730; IJM. 43, f 23800; IJM. 6, f 12800. Loggers KW. 7, f 4550; KW. 6, f 3800; KW 155, f 2040; KW. 70, f 2280; KW. 41, f 4000. Prijzen per kilo heilbot 1.901.60; gr. tong 1.84—1.80; gr. mid. tong 1.70—1.60; kl. mid. tong 1.621.44; tong I 1.20—98; tong H 0.88—0.76; tarbot I 1.40—1.20. Prijzen per vijftig kilo gr. schelvis 2917; mid. schelvis 3727; kl. schel vis 2717; mid. kabeljauw 2917; kl kabeljauw 2719; wijting 2314; mid. kabeljauw 67; kl. hake 3626; gr. schol 4227; mid. schcrl 4736; kl. schol 2911; schar 2513; verse haring 1811; makreel 289; tongschar 45 43; schartong 2216; gr. rode poon 98; kl. rode poon 49; zwarte poon 16 11; tarbot II 6251; tarbot III 5244; tarbot IV 4130; ham 6763. Prijzen per 125 kilo gr. kabeljauw 11442; gr. koolvis 3220; gr. leng 5146; gr. hake 252228; gr. wolf 5847. De aanvoer bedroeg 5200 kisten, waarvan 200 met haring. UITSLAGEN DAMCLUB ZIJPE De competitiewedstrijden gaven deze week de volgende resultaten: A. Slij- kerman Jz.—C. Kooy 2—0, A. Slijker- nan Pz.W. Jimmink 11, P. J. Wai- boer—G. Rademaker 20, A. Blokker P. de Wit 1—1. gemakkelijk werk is en waaraan uiter aard nog al wat risico's verbonden zijn. Pas dan kan men inschrijven. Maar het gebeurt ook wel, dat een oud schip onderhands kan worden aangekocht. „We doen soms vreemde ontdekkin gen", zo vertelt de bedrijfsingenieur, de heer Jorissen, ons. „Zo troffen wij in een schip, dat wij onderhanden had den, zelfs nog een piano aan en een andere keer vonden wij een complete, nog uitstekende filminstallatie. Zij staat thans in een van de grot* bioscopen van Nederland Ook dagelijks voorkomende ge bruiksartikelen, zoals badkamers, dou ches en andere sanitaire artikelen, komen met tientallen te voorschijn. De handelaren weten dathet is wonder lijk, wat zij allemaal willen kopen. Neen, bang, dat men voor de afbraak geen afnemers vindt, behoeft Rijsdijk- Boss niet te zijn. Alle artikelen vin den gretig aftrek. „Het is opvallend", zegt de heeT Jorissen, „hoe spoedig de handelaren er de lucht van hebben, dat er weer een schip onder handen wordt genomen. Zij komen als bijen op de honig af". Schrot werd wereldartikel J-JET LIGT VOOR DE HAND, dat da sloper een uitgebreide technische kennis moet hebben. De schepen zijn namelijk afkomstig van allerlei wer.ven en bijgevolg voorzien van een grote verscheidenheid aan ketelmachines, motoren en andere vitale onderdelen. Vooral de ketels en machines zijn door de industrieën zeer gezocht en zij moeten dus zoveel mogelijk onbescha digd op de wal gebracht worden. Als de „ingewanden" weggenomen zijn, wordt de romp in delen gesne den tot hanteerbare metalen stukken, die veelal naar de hoogovens verdwij nen waar ze met erts worden ver mengd. De hoogovens verwerken te genwoordig tachtig procent „schrot" of „schroot", de gebruikelijke term voor dit schepenafval. Schrot is daardoor een wereldartikel geworden. Op het ogenblik komen er voorna melijk oorlogsbodems voor de sloop. Daaronder bevinden zich schepen, die pas in 1943 van stapel liepen, doch spoedig nadat zij in de vaart gekomen waren aan het oorlogsgeweld ten offer vielen, althans zodanig werden bescha digd, dat zij de moeite en de kosten van de reparatie niet meer loonden. Veteranen MAAR OOK VETERANEN treffen wij eronder aan. Een Duitse torpedo- bootjager die juist dezer dagen uit el kaar wordt genomen, overleefde zo wel de oorlog van 1914 tot 1918 als die van .1939 tot 1945. Vóór wij het terrein verlieten, dwaal den onze ogen nog éénmaal over de veertien karkassen, die hun ondergang tegemoet gaan. Op de romp van een hunner lezen wij de half vervaagde naam „Luctor" ik worstel. De twee de helft van de Zeeuwse wapenspreuk „et emergo", dat betekent „en ont kom" heeft hij niet mogen dragen. Het „emergo" zou ook weinig passend geweest zijn voor een chip, dat op het schepenkerkhof zijn einde ligt af te wachten. VLIEGTUIGWIEL WAS VAN PRIVATEER. Het vliegtuigwiel, dat Dinsdag door een visser bij Gottland in zijn netten is gevonden, is dat van een Privateer, zo heeft de Amerikaanse pers-attaché te Stockholm medgedeeld. Er zat een gat in het wiel, dat volgens deskundigen is veroorzaakt door een kogel uit een machinegeweer. Het wiel is naar het vliegveld Kastrup gezonden, dat de basis is geweest voor het zoeken naar de vermiste Amerikaanse machine. ALS DE WIJN IS IN DE MAN.. Een garagehouder uit Zutfen be zocht gistermiddag de RAI te Amster dam. Voordat hij de terugreis naar huis aanvaardde, offerde hij rijkelijk aan Bacchus. Het gevolg was, dat hij nog in Amsterdam verongelukte. Hij reed in een gracht, slaagde er in, -rit zijn wagen te komen en werd toen door een voorbijganger op de wal ge trokken. Kunstmatige ademhaling moest worden toegepast.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3