hoogli Groninger hoogleraar Heymans vond acht mensentypen ^Sh7c2k«rond Queensland beleeft een hausse Pieck gevangene op een oud slot Frankrijk bouwt reusachtige studio Tienduizend keer per jaar rukt de brandweer uit Kent gij uw eigen karakier? (2) Reeds de Grieken deden aan karakterkunde Suikercultuur beheerst het leven in N.-O. Australië Huisvrouw koopt goedkoopste suiker ter wereld Plantenziektenkundige dienst bestaat 50 jaar President van Oost-Duits/and wordt goed bewaakt Televisie verovert de wereld (4) Verschillend lijnensysteem Meters hoge schutting Per jaar f 150.000.000 aan brandschade Achttien jaar voor Tuinstra Zomergroenten in de kleine tuin Sigarettendropping boven Soestdijk op 1 Mei Arrestaties in Hongarije DONDERDAG 27 APRIL 1950 HBT GAAT h A dat d,kke wetenschappeiyke werken meer echt» k*"nl8 *n' dan populaire volkswysheid, die In leder, mond 1* I>at geldt op leder terrein. Ieder wist reeds van de zogenaa.XVS een, lang voordat de weerkunde statistisch had vastgelegd dat omstreeks midden Mei een vry scherpe daling in temperatuur gebruikelijk ivas Dat liefde blind ls, stond voor leder vast. lang voordat de psychologie de rem mende Invloed van emoties op het nuchtere denken w-etensehappeliik had onderxocht^Hetzelfde geldt ten opzichte van de vraag naar het karakter Zo noemen w« Iemand wel eens melancholisch of phlegmatiek; misschien p-if, wel eens sanguinisch. Ieder weet dan wel ten naaste by, wat hiermede bedoeld wordt. Een zwartgallig mens ls melancholisch. Een nuchter type dat vrywel nooit van zn stuk wordt gebracht, noemen we phlegmatiek. Wat echter niet leder weet ls, dat deze typeringen al eeuwen oud zijn. Zij ver tegenwoordigen een stuk mensenkennis, dat de wetenschappeiyke karakter kunde niet mag verwaarlozen. J liet WA8 ds Griekse arts Galenus, die eeuwen geleden een karakter indeling ontwierp. Volgens agn op vatting zou het verschil In karakter te herleiden eyn tot een groter of ge ringer bezit van bepaalde lichaams vochten. Wie veel bloed, veel „san- guls" bezat, en dus een sanguinlcus mocht heten, was een opgewekt en vrolijk mens. Wie daarentegen veel zwarte gal, veel „melan-cholè" in zich had, was somber of melancholisch. Ben nuchter mens, een phlegmati- cus zou bijzonder veel „phlegma", dat ia slijm, bezitten. En wie een overmaat aan „cholè", aan gele gal mocht hebben, was als cholericus zeer spoedig tot toom geneigd! Het is deze indeling van Galenus met zjjn on derscheiding van vier lichaamsvoch ten, die in de practische mensenken nis van heden nog steeds doorwerkt. Daarom is het juist geweest van de thans overleden Groningse hoogleraar Heymans, toen hy by de opbouw van Zijn wetenschappelgk verantwoorde karakterkunde rekening hield met deze oude inzichten. Maar tegeiyker- tyd stond vast, dat hy zgn karakter kunde niet kon baseren op een meer of minder aan bepaalde lichaamsvoch ten! Er moesten nieuwe indelings- gronden worden gevonden, die een goede aansluiting gaven aan het oude werk van Galenus. Drie groepen. Deze lndelingsgrondcn zijn door Heymans gevonden! Hy kent er drie. Allereerst kan Iemand meer of min der emotioneel zyn. Wie emotioneel la handelt Impulsief. Hy neemt be sluiten onder de onmiddeliyke indruk van de situatie waarin hy staat. Vaak is hy heftig, prikkelbaar, onverdraag zaam, wisselend van stemming. Wie niet emotioneel is, kent juist de om gekeerde eigenschappen. Dan verschillen de mensen inzake hun aotlvltelt. Wie actief is, ls geweeg- ïyk. By tegenspoed zet hg door. Maar wie niet actief is, is by tegen slag spoedig uit het veld geslagen. Wie actief is, is na onenigheid spoe dig weer verzoend; hy ls practisch en beweegt zich in het publiek ge makkelijk. Hy is zelfstandig en be zit vaak een opmerkelgk tekentalent. De derde indelingsgrond van Hey mans is da zogenaamde secundaire functie. Wy onderscheiden namelgk secundaire van primaire mensen. Wie secundair is, houdt woorden, gebeur tenissen, feiten veel langer vast. Hg vergeet moeilgk. Allerlei dingen wer ken vry lang by hem na. Het zijn geen mensen, die van de hak op de tak springen. Zy zyn bedachtzaam en vasthoudend. De primairen zyn pre cies hun tegengestelden. Zij zijn be- weeglgk, wisselend in ieder op zicht. Naar lange redevoeringen kunnen zg onmogelijk luisteren. Al les werkt op Jien direct in. Maar deze Inwerking zet niet door, en wordt niet vastgehouden. Hoe rubriceert u zichzelf? QEWAPEND met zyn drie lndelings- gronden, die der emotionaliteit, der activiteit en der secundaire functie heeft Heymans nu acht typen men sen onderschelden, die daardoor ge kenmerkt worden, dat zy van het een of van het ander iets meer of iets minder hebben. Een korte omschry- ving van de karakters van Heymans geven wy hieronder. En probeert U nu eens uzelf in een bepaald hokje In te delen! Misschien lukt het! Allereerst komen dan de nerveuzen. Zg zyn emotioneel, niet actief en pri mair. Het zyn gevoelsmensen, die door hun geringe activiteit weerloos aan t leven zyn overgeleverd. Zy kunnen intens genieten, maar ook heel diep ïyden. Door het ontbreken van de se cundaire functie, die als geheel het leven meer vastheid en orde geeft, be wegen zy zich in uitersten. Voortdu rende wisseling van beroep is hen niet vreemd. Vaak zgn zy ondanks hun beweeglijkheid lui. In veel geval len zijn zg ook oppervlakkig en dom. Nerveuzen hebben vaak een speciale begaafdheid, b.v. voor muziek. Een tweede type is eveneens emo tioneel en niet actief. Maar daarby zyn zy secundair. Dit zyn de melan cholici. Reeds als kind tonen zy vaak de neiging zich terug te trekken. Daarby hebben zy een moeiiyk inner- lgk leven. Zij voelen zich vaak afge sloten van de buitenwereld, en zyn tegeiyk een beetje trots op hun rgk inneriyk gemoedsleven. Hun gedach- tenleven is vaak somber. Hun secun daire functie maakt, dat zy alle mo- lgkheden en sombere feiten lang vast houden. Niet ielden zyn melancholici godsdienstig, waardoor zy vaak een blg'de gemoedsstemming krygen. In politiek opzicht zyn zy vaak conser vatief! Een heel ander type hebben wy voor ons by de sanguinici. zy zyn niet- emotioneel, actief en primair, zy zyn vrolgk, luchthartig, met zichzelf en de wereld tevreden. Zij leven niet in de diepte, zoals de melancholici, maar in de breedte. Zg hebben contact met vele mensen, zijn ruim van blik en op vatting. Maar omdat de sanguinicus primair is, moet u niet al te vast op zgn woorden of op zgn beloften reke nen. Wisselvalligheid is hem niet vreemd. Het phlegmatieke karakter, dat niet emotioneel, actief en secundair is, mag typisch Hollands genoemd wor den. De phlegmatici zgn kalm, geiyk- matig, doorzettend. De geringe emo tionaliteit vervlakt hun gemoedsleven. Zg zyn goedmoedig, verdraagzaam, trouw. Meestal ook zyn zy koel, za- keiyk en ordeiyk, zelfs soms „pietlut tig". De cholerici, die emotioneel, actief en primair zijn, vormen een vgfde groep. Hier hebben we een impulsief en heftig mens voor ons, ongeduldig en overdraagzaam. Hg is opgewekt bereid tot een gulle lach. Hg is prac tisch en beslist in zyn oordeel. Maar ook spoedig op de tenen getrapt, zyn primair-zyn echter maakt, dat hy zich weer spoedig verzoend toont. Vaak zyn deze mensen goede sprekers. Zö houden van kinderen en dieren. Maar ook heerszucht en opdringerigheid is hen vaak niet vreemd. De gepassionneerden, die emotioneel en actief zgn, verschillen van de voor gaande groep, doordat «y niet pri mair, maar secundair zyn. Dit laatste kenmerk geeft hun hele leven een enorme vastheid. Het *yn de mensen, die hun hele leven geven aan Mn en kel ideaal, zy hebben een levenstaak: Zola, Napoleon, Pasteur! Van de in houd van dit ideaal hangt af, hoe hun invloed op de samenleving moet wor den beoordeeld. Zy zyn doorzettend, practisch, ruim van blik, maar heb ben overigens bepaalde vastgeroeste meningen. Nu zouden we eigenlflk nog twee typen moeten bespreken, die der zo genaamde apathen en die der amor fen. Over deze mensen valt helaas niet veel goeds te zeggen. Gelukkig komen zy naar verhouding niet al te vaak voor. Ik veronderstel daarom, dat geen van onze lezers zich tot deze twee niet behandelde groepen zal be hoeven te rekenen, maar integendeel zyn plaats zal kunnen vinden in een van de zes besproken karaktertypen. (Van onze correspondent te Sydney) Het ig opmerkelgk, hoeveel Nederlandse immigranten uiteindelijk in het tropische tot subtropische Noordoosten van Australië terecht komen, in plaats van de Zuiderlgke streken op te zoeken, die meer aan Europa doen denken. Veelal is het koning Suiker, die hen roept. Deze heerser betaalt goed en eist niet veel. In het 50.000 vierkante kilometer grote suikergebied kunnen zeker nog 15.000 rietsnyderg en vele duizenden arbeidskrachten in de eigeniyke •uikertndustrle een plaats vinden. Menigeen, die in het eigen land geen be staan kon vinden, kan hier op zyn slofjes een behoorlijk weekloon verdienen, Bijna een eeuw lang wordt er nu suikerriet verbouwd in Australië. In die tgd is er veel veranderd. Eens Werd deze cultuur door subsidie en fantastisch hoge plaatselijke prijzen in net leven gehouden. Thans kan men zich veroorloven, de Australische huis vrouw de goedkoopste suiker ter we- ield aan te bieden ze kost 17"-/« cent Per pond en toch de honderdduizend mensen, die hier werk vinden, een riJk en vlot bestaan bieden. De suikerrietcultuur begon in de tweede helft van de vorige eeuw haar Werk met geïmporteerde Kanaka's »eelal letterlijk ontvoerd van de tro pische eilanden. Toen de jonge staat Queensland zich in 1901 aansloot bij ~Jet Australische gemenebest en zich Us aan de blank-Australie-politiek moest onderwerpen, leek het er op, of et met de suikerrietcultuur gedaan l0u zijn. Doch Queensland stelde als voorwaarde voor toetreding, dat de centrale regering van de federatie dr Ulkerrietcultuur in leven zou houc Gistermorgen opende minister S. L. Mansholt een internationale conferen tie over maatregelen op het gebied van plantenziekten in het Kurhaua te Sche- vtningen. Deze conferentie, waaraan gedelegeerden van veertig landen deel nemen, ia ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen door het ministerie bijeengeroepen in samen werking met de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties. „Op 29 November 1899 werd de plan tenziektenkundige dienat opgericht en voor zover ons bekend is," aldus de minister „is deze dienst één van de oudste, zo niet de oudste in Europa." Vanaf deze tijd ontstond de georga niseerde bestrijding van plantenziekten en het verheugt my zeer dat het con tact tussen de phytopathologen van al le landen steeds sterker wordt. Dit werk staat of valt met vertrouwen, daarom moet openlijke uitwisseling van gedachten en gegevens absoluut mogelijk gemaakt worden. De Westerse wereld staat voor de absolute nood zaak om tot nauwe samenwerking te geraken. Ik wens van harte dat u de komende week zeer positieve resultaten zult bereiken." De Vrije Duitse Jeugd, de commu nistische organisatie, krygt geen toe stemming, om met Pinksteren door West-Berlijn te marcheren, zo heeft de pl.v. burgemeester, Friedenburg, ver klaard. jyjEN ZOU kennen Dat is gebeurd, op kosten van de Australische huisvrouw, die jarenlang fantastische prijzen voor de nationale suiker heeft moeten betalen, ook toen door overproductie in de wereld overal elders de prijzen kelderden. De oorlog heeft echter een wereldte kort veroorzaakt en daardoor zijn de prijzen van de andere suiker-produce rende landen ver boven die van Queens land gestegen. Nu is het uit met de productiebeperking. Australië produ ceert momenteel 900.000 ton suiker per jaar, waarvan 500.000 ton aan de Australische huisvrouwen moet worden verkocht. Echter kan veel meer dan het overschot aan Engeland en de andere landen van het Gemenebest worden geleverd. Daarom moet het areaal worden uitgebreid, moeten er meer machines, meer kunstmest en meer mankracht komen. Zeg nu niet, dat er op deze hausse wei eens weer een baisse kan volgen en dat door de eenzijdige cultuur de grond kan warden uitgemergeld. Niemand, die er naar luistert. Après nous ie déluge na ons de zóndvloed, de leus. (Van onze correspondent te Parijs) Wanneer men op een van deae heer lijke lentedagen wat loopt te «tenteren langs de boulevards van Parijs^ dan valt het op, dat er zich ao omstreeks vijf uur 's middags voor bepaalde win kels en voor bepaalde café's oploopjes beginnen te vormen. Groepen Paryze naar» verdringen zich, om naar een klein schermpje te kunnen kijken, waarop zich allerlei beelden bewegen: de televisie zendt uit! En voor dit nieu we wonder van de techniek interes seert zich in Frankrijk ledereen, voor al ook, daar de Franse technici er van overtuigd zijn, dat de televisie van hun land technisch de beste is ter wereld. De uitzendingen op 819 lijnen zjjn »o scherp, dat men se op een filmscherm kan vertonen, zonder dat het reheel vaag wordt. Wanneer een land besluit met tele visie te gaan beginnen, moet eerst vast gesteld worden met hoeveel lijnen het zal gaan uitzenden. Die ïynen kan men zich voorstellen als de draden van een tapyt, hoe meer draden, hoe fyner de voorstelling op dit wandtapijt; hoe meer lijnen, hoe fijner het beeld op 't ontvangtoestel. Besluit een land zo als dat bijv. in Nederland het geval is om op 625 lijnen te gaan uitzenden, dan worden de ontvangtoestellen, die gemaakt worden, op dat aantal lijnen afgesteld. Dit komt er dus op neer, dat de bewoners van dat land alleen maar uitzendingen kunnen opvangen van 625 lijnen. Zendt nu een ander land, byv. Frankrijk, met 819 lijnen uit, dan kun nen de Nederlanders dus geen Franse en de Franse geen Nederlandse uit zendingen ontvangen. Dit heeft er toe geleid, dat men in Europa natuurlijk getracht heeft te komen tot één be paald aantal lijnen voor alle landen. Dit ls echter hetgeen algemeen be treurd is nog niet gelukt. Frankrijk zendt met 819 lijnen uit en meent hier door technisch het beste beeld ter we-1 reld te kunnen maken. Dit wordt door Nederland, dat de 625 lijnen standaard gekozen heeft, niet bestreden; alleen zegt men, dat de ontvangapparaten be rekend op 819 lijnen aanmerkelijk duurder zullen zijn dan die voor 625 lijnen, waardoor de televisie voor veel te veel personen een te kostbare grap zal worden. In Frankryk gaeft men toe, dat een 819 lijnen-ontvanger onge veer 100 gulden meer zal kosten, maar men wijst er op, dat het verschil in kwaliteit zo groot is, dat dit die 100 gulden verschil dik en dwars waard is. Frankrijk tracht nu zoveel mogelijk landen te overtuigen, dat zijn systeem het beste is (hetgeen bijv. door Italië reeds is aangenomen), terwijl andere landen de 625 lijnen-groep vormen. REUSACHTIGE STUDIO'S De Franse televisie zendt dagelijks drie uur uit. Daarvoor heeft men een kolossaal groot gebouw bij de Seina op een hyper-moderne manier ingericht. Ingericht is trouwens geen goed woord, want men zal nog maanden, zo niet ja ren bezig zijn met de vervolmaking van dit gebouw. Er zijn nu al studio's die zes étages hoog zUn en waar men een heel circus kan laten optreden. Er is een andere studio waar men een heel zwembad met een glazen wand heeft gemaakt, zodat men via deze glazen wand ook „onderwater-tafreel- tjes" kan opnemen. Honderdtachtig, over het algemeen jonge en enthousiaste mannen en vrou wen zijn vast aan de televisie verbon den. Zij zorgen o.a. iedere avond voor de nieuwsuitzending, die een half uur duurt en die de bezitters van een tele visieapparaat niet alleen in staat stelt het nieuws te horen maar het nu ook te zien. Dan wordt er dagelijks een film uitgezonden, een cabaretprogram ma en een z.g. opvoedende uitzending, waarvoor iemand byv. een causerie houdt over het toneel in de tyd van Molière, hetgeen dan met gespeelde scènes geïllustreerd wordt enz. Wat dit alles kost, doet uw haren te berge rijzen. Een televisieuitzending van een half uur kost vele, vele malen meer dan een radiouitzending van ge- Ujke tijd. Bovendien verslindt de tele visie ideeën en mensen. Een radioluis teraar vindt het niet erg byv. een serie van tien uitzendingen van Maurice Chevalier te horen. Maar wanneer de televisie Noël Noël (de man van Casse Pieds) een serie van drie uitzendingen wil laten maken, krijgt men na de tweede keer al boze brieven, dat men dat gezicht van Noël Noël nu wel kent. Dit onderstreept de noodzakelijkheid van een internationale samenwerking nog eens. Het zal alleen mogelijk zijn interessante programma's ta blgven geven, wanneer de landen hun op film opgenomen uitzendingen kunnen uit wisselen, zodat de televisie niet alleen de artisten en de ideeën van het eigen land, maar die van de gehele wereld kan laten zien. Er zyn in Frankryk op het ogenblik ongeveer 50.000 personen, die een tele visieapparaat bezitten, maar er worden er dagelijks hoe langer hoe meer ge kocht, zodat dit aantal met de dag stijgt. De grootste zender staat op het topje van da Eiffeltoren en bestrijkt Parijs met haar 6 millioen inwoners en er omheen. Een tweede zender, die in een streek met een straal van 50 km Lille staat, wordt dezer dagen in ge bruik genomen, hetgeen het mogelijk zal maken, dat vrijwel heel Noord- Frankrijk en een groot gedeelte van Belgie bedekt worden. Andere zenders aanbouw. (Van onze correspondent te Beriyn). BIJNA GENEIGD ZIJN meer dan symbolische betekenis toe te aan de merkwaardige omstandigheden, waaronder de eerst» communistische Staatspresident van Ooft-Ihritsland zgn presidentieel be staan siyt. Zyn ambtswoning is een oud keizersslot, dat eens eigendom was der roemruchte Hohenzollern. Schilderachtig en tevens onpractisch ouder wets ligt het verscholen in een somber park met dikke eeuwenoude bomen- Slechts weinig zonlicht kan doordringen tot de brede lanen. Het is er kil en onbehaaglijk, terwijl de opwaarts strevende blik overal wordt afgesneden door dichte fluisterende kruinen. Om het park heen hebben de Sowjet-Russen een metershoge schutting opgetrokken. De president moet voor nieuwsgie rige blikken gevrijwaard worden. Tot dit doel ls eveneens een spergebied ingericht, dat streng bewaakt wordt door jonge communistische agenten in onberlspelgk blauwe uniformen en gewapend met gloednieuwe geweren. Zonder een byzondere vergunning mag niemand dit gebied betreden. Deze vergunningen worden afgegeven door het secretariaat van de president, d.w.z. door zjjn persoonlijke referent Waiter Bartel, Staatspresident bezoeken aan fabrie ken, kindertuinen en partijscholen. De ongedwongen wijze, waarop dit ge schiedt, hebben Pieck al heel wat po pulariteit bezorgd. De oudere commu nisten kennen de Staatspresident vry wel persoonlijk uit de tyd, dat hij met Liebknecht en Luxemburg de revolu- tionnaire Spartakusbond bestuurde en van gevangenis naar gevangenis ver huisde. Zij herinneren zich nog, dat hij als meubelmaker een algemene staking onder de Duitse houtbewerker! tot stand bracht. Voor hen is hy de oude strijder, de kameraad, die het tot Staatspresident bracht. Tot hem komen zij met hun zorgen en wensen. Ulbricht kennen zij vrijwel niet en de Russen zijn voor hen vreemdelingen gebleven. Pieck is hun man en hun trots. QEZE BARTEL is een vertrouwensman der Sowjet-Russen. Geen briefwisse ling geen telefoongesprek kan met Piacks ambtswoning gevoerd worden zonder dat Bartel en door hem de Sowjet-Russen hiervan op de hoogte zijn. Hy ook regelt de bezoeken en re gistreert nauwkeurig, wie veel en wie weinig met de president omgaat. De Russen zien gaarne, dat Ulbricht of Dahlem naar het slot der Hohenzollern gaat. Zg zijn minder op hun gemak, wanneer Grotewohl of Ackermann de president met een bezoek vereert. Deze laatsten behoren immers tot de anti- Ulbrichtgroep en maken soms voorbe houd wat betreft de richtlijnen, die door de Sowjets worden uitgegeven. Zy gaan niet, zoals Ulbricht, uit overtui ging door dik en dun met de Russische bezetters. Dit is in de ogen van het Kremlin een ernstige dwaling, die Pieck naar het afgelegen slot der Ho henzollern gebracht heeft en Ulbricht daarentegen tot de sterkste man In Oost-Duitsland heeft gemaakt. Door Pieck tot Staatspresident te benoemen schakelden de Sowjet-Russen hem prac tisch uit en maakten zij de baan vrij voor zijn grootste tegenstrever, Walter Ulbricht, die sindsdien alle politieke macht in zich verenigt. Volop eerbetoon Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat 'e Sowjet-Russen en de communisten der Ulbrieht-richting de Staatspresi dent het eerbetoon onthouden, waar op hij recht heeft. De Sowjets hebben Pieck een schitterende achtcylinder wagen cadeau gedaan, waarin hij zich naar ontvangsten en besprekingen laat rijden. Bij alle gelegenheden wordt Pieck gefêteerd als vader der arbeiders en vriend der jeugd. Zijn beeltenis prijkt in alle bureaux en schoolloka len. Twee fabrieken vervaardigen aan de lopende band borstbeelden in alle afmetingen. Geen gebeurtenis van be tekenis vindt plaats, waarop Pieck ontbreekt. Hij heeft vrije toegang tot het Russische hoofdkwartier en dage lijks kan men hem tegen half elf naar het hoofdbureau der communistische partij zien rijden in de Lotharing er strasse. Nu en dan vertoeft hij ook in gezelschap van Pjoeskin, de Russische gezant bij de Oostduitse regering. Nauw is de vriendschap tussen Pieck en Pjoeskin echter niet. Daarvoor is laatstgenoemde te zeer bevriend met Walter Ulbricht. Vrywel iedere namiddag, wanneer de dagelijkse persconferenties en het be zoek aan het Sowjetrussische hoofd kwartier achter de rug zijn, brengt de (Van onze speciale verslaggever) Gemiddeld twee honderd keren per week breekt in Nederland brand uit, waarvan de schade tot in de drie mil lioen gulden loopt. De activiteit van de Rode Haan brengt ons land jaarlijks een schade toe van meer dan f 150.000.000, veroorzaakt door 10.000 branden. En men la er zich op het Bureau Brandweer van het ministerie van Binnenlandse Zaken van bewust, dat zeker niet alle branden gemeld worden, zodat dit aantal in wer kelijkheid nog groter ia. De rapporten, die uit alle plaataen van het land op het Bureau Brandweer samenkomen, spreken in sobere be woordingen en nuchtere cyfers van de gevolgen van de onvoorzichtigheid der mensen. De cyfers vertellen ons, dat in 1949 410 keren brand ontstond, door balda digheid; door het spelen met vuur door kinderen 633 maal; in 468 gevallen moest de brandweer ingrijpen, doordat een peukje sigaret een brand veroor zaakte; 360 keren rukte de brandweer uit, omdat er door te fel stoken brand ontstond en 445 gevallen van brand werden opgegeven, waarvan onvoor zichtig omgaan met benzine en petro leum de oorzaak was. Onvoorzichtig heid en achteloosheid zijn bijna steeds oorzaak, dat brand ontstaat. In een en kel geval, zoals blikseminslag, draagt de meng geen schuld. Alleen al In de eerste helft van het vorige jaar brandden 61 boerderijen en 72 hooibergen af doordat kinderen lu cifers in handen kregen. In hetzelfde jaar werd 74 maal met opzet brand ge sticht, waardoor een schade van f 128.000.werd veroorzaakt. En bijna f2.000.000 ging verloren tengevolge van slechte electrische leidingen in ver schillende huizen, zodat aard- of kort sluiting ontstond. In het eerste half jaar van 1949 werd voor f 1.800.000 schade veroorzaakt, doordat 1.500 schoorstenen vuil waren. Als men nu bedenkt, dat het vegen van een schoorsteen f 2.kost, dan had men dus voor f3.000.een bedrag van f 1.6 millioen kunnen besparen. De industrie en de boerderijen be zorgen de brandweer de meeste hoofd brekens. Van alle branden, die in 1949 uitbraken, kwamen 40% voor rekening van de industrie. Dertig procent betrof boerderijen en slechts 9°/« woonhuizen. Het bedrag, dat door branden in woon huizen verloren ging, was f 18.500.000! Ongeveer 10.000 keer per jaar trekt de brandweer er op uit om het alles vernietigende vuur te bestrijden. Ten dele doen dit vrijwillige afdelingen, ten dele beroepscorpsen. Bijna 30 keer per dag zijn zij in de weer, van Cad- zand tot Delfzijl. Steeds zgn zij paraat om in te grijpen, waar dat nodig is. En de kosten om die 10.000 branden te bestrijden? Niet meer dan f 10.000.000. per jaar, of anders uitgedrukt f 1.per hoofd, terwijl zy in Engeland en Zwe den f4.— per hoofd per jaar zijn. De Rode Haan kost ons geld. Elk jaar f 15.— per Nederlander. Elk jaar f 150.000.000.— in totaal. Dat is een gro te som gelds; dit bedrag spreekt nóg sterker, wanneer men bedenkt, dat niet alleen goederen verloren gaan, maar dat verscheidene branden ook mensen levens kostten, waarvoor géén bedrag opgegeven kan worden.... Gistermorgen veroordeelde de Raad van Cassatie de voormalig waarnemend commandant van het Vrijwilligers L»- gioen Nederland, J. Tuinstra, tot 18 jaar met aftrek. Tuinstra bekleedde in de oorlog verschillende functies, zowel by 't Vrijwilligers Legioen Nederland als bij 't „Vredesgerechtshof". Indertijd werd hij door het Bijzonder Gerechts hof te 's Gravenhage tot 13 jaar ver- veroordeeld Hiertegen tekende zowel de procureur-fiscaal bij het Hof, die de doodstraf had geëist, als Tuinstra zelf beroep in cassatie een. Nu de vroegste groenten al geruimd zijn, komt er gelukkig plaats vrij voor de zomergroenten. Daartoe behoren wel in de eerste plaats de snij- en spercieboontjes, die vrijwel in geen enkele tuin zullen ontbreken. Laat ik er echter direct op wijzen: het ia nog te vroeg voor het zaaien of leggen van deze bonen, die hebben vóór alles warmte en nog eens warmte nodig. U wacht dus eerst warme, zomerse da gen af, die in de eerste helft van Mei verwacht kunnen worden, doch daar om altijd nog niet komen. Het doet er niets toe of het Zaaien van bonen uit gesteld moet worden tot in de tweede helft van Mei, over het algemeen zal dat de beste tyd zijn voor hen, im mers dan heeft men het weer mee. Sny. en spercieboontjes mogen voor- ai niet te diep gelegd worden, een oud tuindersspreekwoord luidt: Bonen moeten de klok kunnen horen lulden, dus zaai ze op schrale en droge gron den ongeveer op een diepte van vijf centimeter, doch op vochtige gronden kan men ze wel op een diept» van drie centimeter leggen. Erwten en peulen die men sinds lang gezaaid heeft, groeien nu prach tig, doch zullen van rijshout of gaas moeten worden voorzien. Vroeg ge zaaide erwten zijn reeds lang van dat steunmateriaal voorzien, doch dan is het toch wel raadzaam nu een paar tóuwen langs de stokken te spannen, anders zou het gewas toch op de grond kunnen zakken en wanneer dat eenmaal het geval ls, krijgt men het niet meer overeind. De rabarber groeit nu prachtig en om flinke stelen te bereiken, verdient het aanbeveling, hen wat opgeloste koemest toe te dienen, In plaats van koemest kan men ook van de beken de korrelmest gebruik maken. Tuinbonen ontwikkelen zich dit voorjaar heel gunstig het is koel weer geweest en daar houden zij van. Luis kan echter nu wel vóórko men, doch daartegen heeft men thans goede bestrijdingsmiddelen, zodat lui zenplagen geen kwaad meer behoe ven te stichten. Er zijn verschillende bestrijdingsmiddelen in de handel, doch u dient zich aan de voorschrif ten te houden, die u op de verpak king vindt aangegeven. Bonenluizen kunnen voor een groot deel voorko men worden, door de grote bonen zodra ze de vereiste lengte bereikt hebben van de groeitoppen te ont doen. Spinazie kan nog eens in opvolging gezaaid worden, terwij) jonge bloem- koolplanten gepoot kunnen worden. Wie zelf koolplanten uit zaad wenst op te kweken, dient thans te zaaien, doch straks kunnen voldoende jonge planten bij de tuinders of op d» markt gekocht worden. In de morgen van Koninginnedag zal boven het paleis Soestdijk een „siga- rettendropping" worden uitgevoerd. Op „dakhoogte" vliegend «al een vlieg tuig van de luchtstrijdkrachten boven het gazon voor het paleis een aantal pakjes bevrijdingssigaretten uitwer pen, die vervolgens door kinderen uit Baarn en omstreken moeten worden opgezocht en aan de Koningin aange boden. Vermoedelijk zal ook prinses Wilhelmina, die ere-voorzitster is van de stichting 19401945, bij de operatie aanwezig zijn. De stichting 1940—'45 heeft deze dropping georganiseerd. Voorts zullen tweeduizend school kinderen een bloemenhulde brengen. Leden van het Leidse studentencorps zullen een gelukwens aanbieden, die in estafette naar Soestdijk is gebracht. Te Pees In Zuid-Hongarije, en in an dere steden zijn negen personen gear resteerd wegens het verspreiden van ge ruchten, dat er oorlog dreigt en dat de Amerikaanse troepen Hongarije zullen bezetten, aldus werd gister te Boeda- past medegedeeld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 7